Jump to content
DaytonaBoy

Σχολές Μηχανολογίας ή όπως αλλιώς λέγεται

Recommended Posts

Καλησπέρα για αρχή! Σε 10-15 μέρες ξεκινάω τον 3ο μου χρόνο στο γυμνάσιο. Είμαι στα 15 μου χρόνια και κάποτε πρέπει να αποφασίσω με πιο πράγμα θα ασχολούμαι για το υπόλοιπο τις ζωής μου... όταν ήμουνα μικρός (7-8 χρονών) έλεγα θα γίνω γιατρός, θα γίνω χειρούργος, θα γίνω πιλότος, αστροναύτης και δεν ξέρω και εγώ τη ήθελα σαν μικρός και τραλαλί τραλαλό που ήμουνα.. όχι ότι τώρα σοβάρεψα αλλά έχω προσγειωθεί λίγο... κατ' αρχην μου αρέσει να ασχολούμαι με μηχανές-μηχανάκια, και δεν εννοώ να διαβάζω μότοτρίτη ή όπως αλλιώς το λένε... το σκέφτομαι σοβαρά για συνεργείο και μου αρέσει η ιδέα, άλλωστε 4-5 συνεργεία που έχει στα Φάρσαλα έχω ακούσει ότι χέζονται στο τάλιρο... το ερώτημα μου είναι το εξής: πιες σχολές υπάρχουν για αυτό που ζητάω εκτός από ΙΕΚ και τέτοιες ιδιωτικές σχολές; Τι βαθμούς πρέπει να έχω πάνω-κάτω; Πριν ανοίξω συνεργείο πρέπει να έχω κάνει κάποια προυπηρεσία ή κάτι τέτοιο; Δεν έκατσα να ασχοληθώ ποτέ με τέτοια θέματα λέγοντας ''σιγά μωρέ, μικρός είμαι ακόμα'' αλλά τώρα τελευταία κάτι με τρώει... δεν ξέρω αν πρέπει να το σκέφτομαι από τώρα ή να το πάρω απόφαση από τώρα τι θέλω να κάνω για το υπόλοιπο τις ζωής μου. Όπως τα βλέπω τα πράγματα στην Ελλάδα, όλοι πάνε σε έναν και του ζητάνε δουλειά και παρακαλάνε τον έναν και τον άλλο και δεν είναι το στυλ μου να παρακαλάω γι' αυτό και ψάχνω κάτι που να παίζω σόλο... η δουλειά αυτή μου αρέσει και πιστεύω πως μου ταιριάζει γάντι... Η γνώμη του πατέρα μου είναι ότι όποιος είναι καλός στη δουλεία του θα τα κονομήσει όποια και να είναι η δουλειά του σαν ελεύθερος επαγγελματίας (μηχανικός σε τάνκερ τα τελευταία 37 χρόνια) αν και ποτέ δεν κατάλαβα τι σημαίνει ελεύθερος επαγγελματίας... Το να ακολουθήσω το επάγγελμα του πατέρα μου το έχω σκεφτεί.. τα λεφτά ως πρώτος μηχανικός είναι 12-15 χιλιάρικα το μήνα...εξαρτάται από το πόσο καιρό κάθεσαι μέσα συνεχόμενα και από την εταιρία..  όμως το να είμαι μέσα σε ένα κονσερβοκούτι που κουβαλάει γκαζολίνα επί 4 μήνες στην καλύτερη των περιπτώσεων δεν μου αρέσει... γι' αυτό άλλωστε τα λεφτά είναι τόσα.. αν και δεν γίνεσαι πρώτος μηχανικός από την μία μέρα στην άλλη... πρέπει να περάσεις τουλάχιστον τα 35-40 σε ηλικία... βασίζομαι στις απαντήσεις σας...

Τροποποιήθηκε από τον DaytonaBoy

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Να σου πω εγω τι εχω δει απο συνεργεια.

1) Θελουν καμποσα φραγκα για να ανοιξουν

2) Θα δινεις ενα σκασμο φραγκα στο κρατος

3) Στην καλυτερη των περιπτωσεων θα σου φτανουν τα φραγκα ισα-ισα για να ζεις

4) Στην Ελλαδα του 2016 στα συνεργεια δεν ισχυει το "ειμαι καλος στην δουλεια μου, τα κονομησα"

Ο πατερας μου ειχε συνεργειο και απο αυτα που εχω δει σε μηχανακια εχω καταλαβει πως ειναι καλος στην δουλεια του, παρολα αυτα τα λευτα που εβγαζε δεν του εφταναν για να κανει τιποτα. Σε καμια περιπτωση δεν θα μπορουσε να μας μεγαλωσει ο ιδιος, και να σου πω γιατι? Γιατι η μοτοσυκλετα σαν αθλημα εχει χαθει, κανεις δεν σκαει λευτα πλεον. Επιπλεον για να το ανοιξεις κι να δουλευεις και να εισαι καλος πρεπει να εχεις εμπειρια και ΠΟΛΛΟΥΣ γνωστους. Στην περιπτωση σου δεν φαινεται να εχεις εμπειρια αρα θα χρειαστεις σε ενα καλο συνεργειο το λιγοτερο 6 χρονια για να μπορεις να λυνεις προβληματα χωρις να καταστρεφεις τα παντα. Για εμενα εχει πεθανει ο νεος ελευθερος επαγγελματιας στην Ελλαδα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θες οντως να ασχοληθεις πήγαινε σε μια σχολή μηχανολογιας Τει δεν ξερω αν υπαρχει Αει . Ολοκλήρωσε τις σπουδες σου και μετα θα δεις γιατι εχεις επιλογες στο πως θα κινηθείς.Τις βάσεις μπορείς να τις δεις στις διαφορες ιστοσελιδες, δεν μενουν σταθερές(π.χ νηπιαγωγοι-παιδαγωγοι πριν μια επταετία παιζανε κοντρες με τα 18.000 μορια τωρα τα 2/3 και αν τα εχουν.) αλλα έχεις ενα μπουσουλα.

οσο αναφορα το ανοιγω μαγαζακι...

Ελευθερος επαγγελματίας σημαίνει οτι με το που βαλεις το κλειδι στη τζαμαρία να ανοίξεις πρεπει να σκάσεις 900 ευρωπουλα 

το 2μηνο στο τεβε, εξω η δεη, εξω το νερό έξω τα ανταλακτικά για την αποθήκη σου .

Επιταγες, φεσια, τευτερια , δεδομενα.

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θες να ανοιξεις συνεργείο οχημάτων πήγαινε ΤΕΙ μηχανικών οχημάτων, νομιζω στις Σέρρες. Πάντως καλό θα ηταν να έχει ηδη συνεργείο ο μπαμπάς σου, ώστε να έχεις την φήμη και το όνομα στην πιάτσα. 

Αν θες να γίνεις μηχανικός σε πλοια πρεπει να τελειωσεις ΑΕΝ (Ακαδημία εμπορικού ναυτικού ή αλλιως εμποροπλοιαρχων όπως την λένε οι περισσότεροι). Απο ΑΕΝ συνεργειο οχημάτων δεν μπορείς να ανοιξεις. Και για τους μισθούς των 12Κ (ως πρώτος μηχανικός ή πλοίαρχος) παίζεται ανάλογα με την εταιρεία και το φορτίο .

Εχω ανοίξει θέμα με την ΑΕΝ. Μπες στο προφίλ μου και ρίξε μια ματιά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μπορεις να πας σε οποια σχολη μηχανικων θελεις, ιεκ, τει, αει. το ποιο ειναι καλυτερο για σενα, εσυ θα το αποφασισεις.

τα εξοδα που εχεις σαν ελευθερος επαγγελματιας θα σου τα πει καλυτερα ο λογιστης σου, βεβαια μπορει κατι να εχει αλλαξει μεχρι να τελειωσεις...

απο φαρσαλα λαρισας εισαι φιλε? μηπως ο πατερας λογο δουλειας δεν εχει καταλαβει καλα ομως? ναι μεν μπορει να κονομανε οι μηχανικοι για παπια στα φαρσαλα (οπως και στην πολη μου 25χλμ μακρια σου), αλλα οχι γιατι ειναι σωστοι επαγγελματιες φιλε.

προσωπικα εδω βλεπω να γινεται του λαμογιου το πανυγηρι. ολοι ειναι ασχετοι απο παπια (απο 15 μεχρι 80 ετων) και οι μηχανικοι τους κοροϊδεουν. δε υπαρχει ουτε ενα παπακι εδω που να του εχουν βαλει τα λαστιχα σωστα, ουτε ενα ομως.

το kill-switch του dinamik και των αλλων παπιων, καιει τις ροπες (ποσες ειναι αυτες οι ροπες αραγε, 2, 3,6? κανεις δε ξερει να μου απαντησει) :laugh::laugh::laugh:και δε κανει να το σβηνεις απο εκει. σ'αυτο επιμενουν ολοι οι μηχανικαρες εδω, δεν υπαρχει αμφιβολια.

τα παραδειγματα που εχω ζησει ειναι παρα πολλα και ολα κατα των μηχανικων, δυστυχως. 

εχω σταματησει να εχω συναναστροφες μαζι τους γιατι ηταν σα να μιλαω με τον τοιχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή κάποτε το κυνηγούσα και εγώ αλλά όχι με τον ίδιο τελικό στόχο(συνεργείο) έχω να σου προτείνω τα εξής.

Μηχανικός αυτοκινήτων σε ΤΕΕ, ΕΠΑΛ δεν ξέρω πως λέγεται τώρα..

Δίνεις πανελλήνιες εάν υπάρχουν μέχρι τότε και βάζεις ταβάνι και στόχο το ΤΕΙ ΟΧΗΜΑΤΩΝ που είναι μόνο ένα στη Θεσσαλονίκη. Απο κάτω με σειρά στο βιογραφικό σου βάζεις όλα τα ΤΕΙ Μηχανολογίας που υπάρχουν στην Ελλάδα αρκετά (περίπου 20 εάν θυμάμαι καλά).

Εάν για κάποιο λόγο δεν περάσεις με την πρώτη μπαίνεις σφήνα σε ένα ΙΕΚ Δημόσιο στην ειδικότητα Τεχνικός αυτοκινήτων Οχημάτων (κανονικά είναι 2έτη αλλά εάν είσαι από Τεχνικό λύκειο ίδιας ειδικότητας μπάνεις σφήνα και κάνεις τον 2ο χρόνο απευθείας) και το προχωράς μέχρι να πάρεις την πιστοποίηση (ανώτερο πτυχίο ΙΕΚ μέσω πανελλαδικών εξετάσεων αρκετά εύκολο). Σε όλο αυτό έχεις υπέρ ότι δεν ξαναπαρακολουθείς το λύκειο αυτή τη χρονιά άρα είσαι στο ΙΕΚ, και αφού ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ πας στα παραπάνω ΤΕΙ.

Από εκεί πέρα έχεις αρκετά πτυχία στα χέρια σου και αρκετές πόρτες και πλην του συνεργείου για να εργαστείς. Εάν ακόμη θέλεις συνεργειο με 2έτη επίσημη εμπειρία βγάζεις άδεια (έτσι ήταν μέχρι πέρσυ).

Όσα και συνεργεία να έχει η περιοχή σου εάν είσαι καλύτερος από όλους τους άλλους θα δουλέψεις. Εάν χρειάζεσαι και άλλες πληροφορίες εδώ είμαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρόλο που βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρουσα τη δουλειά στο συνεργείο (με την έννοια ότι ασχολείσαι στην πράξη με το αντικείμενο που αγαπάς - τη μοτοσυκλέτα), ρίξε μία ματιά και σε σχολές Μηχανολόγων Μηχανικών πανεπιστημίων ή τει. Με την έννοια ότι η γνώση που θα αποκτήσεις αφορά την ουσία του πώς και γιατί λειτουργούν όλα εκείνα τα πράγματα που κάνουν τη μοτοσυκλέτα αυτό που είναι. Και σε επαγγελματικό επίπεδο σου δίνει αρκετές διεξόδους, από υπογραφή αδειών πχ για μετατροπές σε κινητήρες, μέχρι οτιδήποτε άλλο μπορεί να βάλει ο νους σου (που αφορά μηχανή, όχι απαραίτητα μοτοσυκλέτα! ). Δεν σου λέω ότι στην εποχή που ζούμε αποφέρει άπειρα φράγκα ή κάτι, αλλά και η γνώση σα γνώση είναι από μόνη της αρκετά ουσιώδες πράγμα - κατ'εμέ. 

Προπάντων όμως διάλεξε κάτι που αγαπάς και μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου να το κάνει σε 20-30-40 χρόνια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το 2μηνο στο τεβε, εξω η δεη, εξω το νερό έξω τα ανταλακτικά για την αποθήκη σου .

451.42€ ξεκινάς το δίμηνο.

πήγαινε σπούδασε μηχανολογία είτε σε ΤΕΙ είτε σε ΑΕΙ, θα ανοίξουν τόσο οι ορίζοντες σου που αμφιβάλω αν θα θες να γίνεις ένας απλός μηχανικός ΜΟΤΟ. αποκτάς τεράστιο φάσμα εργασίας και μπορείς να χωθείς σε οποιαδήποτε δουλειά γουστάρεις, ειδικά σε ΑΠΕ (ανανεώσιμες πηγές ενέργειας). από εκεί και πέρα μετά από μια τέτοια σχολή παιζουν πολλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα