Jump to content
Angelosathan

Χαρτογραφησεις, δυναμομετρησεις και αλλα ...

Recommended Posts

εννοείται βρε, αν και όπως πάντα θα ξεκινήσω από αναρτήσεις, φρένα :winking:

Το καλύτερο που μπορείς να ξεκινήσεις για να νιώσεις καλύτερα την μηχανή, είναι πίσω ανάρτηση και μπροστά ελατήρια. Είναι τελείως της πλάκας τα στοκ.

Τα φρένα θεωρώ πως είναι μια χαρά, απλά άλλαξε κανά υγρό κλπ. Προφανώς αν πας σε brembo μπροστά θα δεις διαφορά, αλλά δεν είναι value for money αγορά.

Εάν θεσ να πας για οποιαδήποτε αλλαγή για ιπποδύναμη, μην ξεκινήσεις αν δεν σκέφτεσαι να βάλεις ολόσωμη. Απλά είναι waste of money.

Το μόνο σημείο που θέλω να τονίσω... Προσωπική μου άποψη μετά από πολύ διάβασμα στα φόρουμ, εφόσον έχεις βάλει χειροποίητη εξάτμιση-τελικό, μην πας και σε χειροποίητους λαιμούς. Όποιος θεωρεί ότι ο οποιοσδήποτε 'εγχωριος εξατμισάς' φτιάχνει χειροποίητα προϊόντα καλύτερα από την χόντα ή την akrapovic ή ..... είναι της πλάκας. Οι 04-05 λαιμοί είναι μια χαρά. Σχεδόν τζάμπα, βρίσκεις τους 06-07 λαιμούς που είναι πολύ καλύτεροι. Οι μόνοι λαιμοί αφτερ που κάνουν ακριβώς στο στοκ τελικό/χειροποίητο δικό σου που πηγαίνει στους λαιμούς είναι τα arrow. Οτιδήποτε άλλο έχει διαφορετικές διαμέτρους, εξού και το μικρό κόψιμο στο δεξί φερινγκ, και το 'πατάκι'. ΕΠομένως πάρε μια ολόσωμη έτοιμη αν έχεις τα λεφτα, και μην φτιάξεις χειροποίητους λαιμούς αν σου φαίνονται φθηνότεροι. Οι διαφορές είναι σημαντικές.

Ελπίζω να βοήθησα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εκτος απο αυτα που λετε η εξατμιση για cbr1000rr 04-07 ειναι μια hamaguchi

http://www.oppracing.com/image_display.php?image=5968&id=3137

Τωρα το τελικο που εχεις για μενα ειναι της πλακας , πιθανα να τα εχεις κανει και χειροτερα τα πραγματα.

Γενικα παντα κανεις μια δυναμομετρηση με μαμα πραγματα και μετα κανεις ολα τα αλλα για να ξερεις απο που ξεκινας. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να ξεκινησω απο το εξης, εχεις το χειροτερο μηχανακι για βελτιωση, ειμαι παθων εχω το 07 οπου αυτο ειναι λιγο καλυτερο.

για μενα εχεις κανει 2 λαθη, 1, η εξατμιση απο τον γνωστο πειραιωτη ΔΕΝ κανει

2. pc 5 ?? σωστα το ειδα?? αν ναι τοτε δοκιμασε pc3 θα δεις διαφορα,ετσι το εκανα και εγω αλλα με το pc3 ειναι πολυ καλυτερο.

3.αν θες να δεις διαφορα και στο δυναμομετρο και στον δρομο τοτε ειναι μονοδρομος μια επωνυμη εξατμιση απο μπροστα,κατ εμε acrapovic

4.αν θες προγραμμα στον εγκεφαλο τοτε θα σε απογοητευσω,απο 04 εως 07 ακομα κανεις δεν τα εχει καταφερει,απο 08 και πανω κατι πανε να κανουν αλλα για μενα εχουν δρομο ακομα.

και κατι τελευταιο,143 ειναι λιγα,τουλαχιστον για τα 06-07 δεν ξερω αν ισχυει και για σενα.

εγω ειμαι με ολωσομη acrap,pc3 φιλτρα dna και ειμαι 158 τροχο και ροπη μεγαλη οπου δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη ΑΛΛΑ το ρυθμιζαμε για πανω απο 2 βδομαδες και στο δυναμομετρο και στο δρομο,φαγαμε ατελειωτες ωρες μεχρι να γινει αυτο και πιστευω οτι εχουμε βγαλει ενα καλο αποτελεσμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το 390 ειναι με πρωτοκολλο canbus και οχι k-line που ηταν τα υπολοιπα οποτε μειωνονται οι επιλογες για μαστορα αλλα και για κοσνερβες. Μην ασχοληθεις καν με τον μικρο δουκα,βαλε ενα τελικο μονο για τη βαβουρα και εισαι κομπλε.Δεν αξιζει.

+599 σ'αυτο! το μηχανακι ειναι πολυ καλο μεχρι ενα οριο. αν το ξεπερασεις και θες περισσοτερα πας σε αλλο μηχανακι.

Το καλύτερο που μπορείς να ξεκινήσεις για να νιώσεις καλύτερα την μηχανή, είναι πίσω ανάρτηση και μπροστά ελατήρια. Είναι τελείως της πλάκας τα στοκ.

Τα φρένα θεωρώ πως είναι μια χαρά, απλά άλλαξε κανά υγρό κλπ. Προφανώς αν πας σε brembo μπροστά θα δεις διαφορά, αλλά δεν είναι value for money αγορά.

Εάν θεσ να πας για οποιαδήποτε αλλαγή για ιπποδύναμη, μην ξεκινήσεις αν δεν σκέφτεσαι να βάλεις ολόσωμη. Απλά είναι waste of money.

το πρωτο που θα επρεπε να ειχε κανει ο φιλος πριν ασχοληθει με δυναμομετρησεις.

ρυθμιζεις sag με καποιον που ξερει και μετα φτιαχνεις (αν θελουν σερβις η αλλαγη) τις αναρτησεις στα μετρα σου. σε συνδασμο με ενα καλο λαστιχακι, θα πηγαινεις παρα πολυ καλα στο δρομο και θα αργησει να σε απασχολησει το θεμα με τα αλογα.

υγ. με 1000αρι rr 05 (φιλτρο, γραναζι τελικο) ειμαι ελαχιστα πισω απο αλλους με πολυ δυνατοτερα μηχανακια. βοηθαει και το μηχανακι που ειναι γραμικο και καθολου αποτομο (michelin pilot power 3 λαστιχα και το ανοιγω τερμα γκαζι, δε κουνιεται χιλιοστο, εκει που με κ5 1000 θα χασει προσφυση 2-3 φορες και θα παραμονευει το highside. με εμενα πανω απο ειμαι ελαφρυς):biggrin::biggrin:

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι λετε ρε παιδια θα με τρελανετε τελειως θα ξεχασω και αυτα που ξερω.

Βγαλτε αχρηστο τον Παπαγιαννη,

βγαλτε αχρηστους ολους τους βελτιωτες,

η ολοσωμη δινει μαξ 2 αλογα.

Το εχετε χασει τελειως το παιχνιδι και θεωρειτε και τους εαυτους σας γνωστες,ΜΠΑΑ μπαρουφες.

Πεταξτε λευτα σε ψευτικα λογια και υποσχεσεις οταν δε συμβιβαζεστε με τιποτα.

Δεν το συνεχιζω καν δεν ειστε διατεθειμενοι καν να μιλησετε,ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του.

Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια

Φιλακια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι λετε ρε παιδια θα με τρελανετε τελειως θα ξεχασω και αυτα που ξερω.

η ολοσωμη δινει μαξ 2 αλογα.

Θα σταθώ σε αυτό το λεγόμενο σου Γιώργο χωρίς να έχω κάποια εχθρικότητα προς εσένα αλλά μιλώντας καθαρά αντικειμενικά. Αν αναφέρεσαι εκεί που νομίζω (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) δηλαδή σε αυτήν την πρόταση "2. προφανώς υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που επηρεάζουν τη δυναμομέτρηση όπως κάποιοι είπαν παραπάνω, αλλά αν δεν πειράξεις τον κινητήρα, το μόνο που ανεβάζει πάνω από 1-2 ΜΑΞ άλογα τη δύναμη είναι η εξάτμιση (ολόσωμη). Όσοι σου λένε το αντίθετο, απλά πες... whatever!" Μήπως μπερδεύτηκες και διάβασες λάθος? Ηρέμησε, σταμάτα να βρίζεις τον οποιοδήποτε και διάβασε με ηρεμία και συγκέντρωση τι λέει ακριβώς!

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε Γιώργοκτμ χωρίς να θέλω να φανώ είρων, και μιας και θεωρώ ότι πάλι δεν διάβασες σωστά τι έγραψα (το ξαναέγραψε και ο dread από πάνω) θέλω πραγματικά να μου πεις ευθέως, για να καταλάβω και εγώ.

Θεωρείς εσύ ότι ο οποιοσδήποτε Παπαγιάννης racetech ή οποισδήποτε μάστορας με την "πολύχρονη εμπειρίa, τον υπερσύγχρονο εξοπλισμό και την εγγυημένη απόδοση" που μάλιστα εισάγουν τα υλικά τους από "επώνυμους οίκους", μπορούν και φτιάχνουν με ένα τόρνο και μια πρέσσα καλύτερα πράγματα από όλες ανεξαιρέτως τις akrapovic, arata, arrow, yoshimura κλπ κλπ οι οποίες έχουν σοβαρούς επιστήμονες πάνω στην δημιουργία των υλικών αυτών-οδηγούς αγώνων για το τεστάρισμά τους-ρομποτικά συστήματα κατασκευής τους κλπ κλπ, γιατί καμία απο αυτές δεν δίνει επίσημο gain πάνω από 2. Βρες μου λοιπόν μία δυναμομέτρηση με κανά επώνυμο slipon και τότε τα λέμε πάλι. Γιατί αν στα ktm (που δεν γνωρίζω, αλλά υποθέτω από την τοποθέτησή σου για τα rr) βάζετε ένα τελικό και σας δίνει 20 άλογα, τότε οκ, είναι ktm. Δεν συμβαίνει αυτό στα HONDA.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα , μου ηταν δυσκολο να συμμετεχω πιο ενεργα στην κουβεντα καθως ειχα μονο κινητο μαζι μου , τωρα που εχω την πολυτελεια ενος πληκτρολογιου βεβαια θα ειναι πιο ευκολο....

Εγω δεν εχω ιδεα για αυτα που ρωτάς, αυτό που αναρωτιέμαι είναι πόσα έβγαζε πριν το μηχανακι και πόσα μετά? 

Θελώ να πω οτι πχ μπορεί να ειναι τα δυναμομετρα ομοια (με καποιο σφαλμα σιγουρα) στη μετρηση διαφοράς κι όχι στα απόλυτα νούεμρα. 

Δηλαδή, να πήρες 10 άλογα πχ αλλα να μην ειναι η πραγματική ιπποδυναμη τα 144. 

Ωραίο θέμα πάντως, αν υπάρχουν άτομα που ξέρουν να μας ενημερώσουν.

Το μηχανακι εβγαζε138 αλογα πριν , τωρα 143 αλογα  . Εχω τα χαρτια μπροστα μου οτι θελετε ρωτηστε .

Εκτος απο αυτα που λετε η εξατμιση για cbr1000rr 04-07 ειναι μια hamaguchi

http://www.oppracing.com/image_display.php?image=5968&id=3137

Τωρα το τελικο που εχεις για μενα ειναι της πλακας , πιθανα να τα εχεις κανει και χειροτερα τα πραγματα.

Γενικα παντα κανεις μια δυναμομετρηση με μαμα πραγματα και μετα κανεις ολα τα αλλα για να ξερεις απο που ξεκινας. 

Καλησπερα φιλε νομιζω σε εμενα αναφερεσαι οποτε θα απαντησω , οταν εκανα την μετατροπη στην εξατμιση σκεφτηκα το ποσο στραγγαλιζει το μοτερ με ολη αυτη τη μακρια σωληνωση , τον καταλυτη και το πνιγμενο τελικο με τις 2 "τρυπιτσες" , περα απο το οτι ο καταλυτης ζυγιζει το λιγοτερο 6 κιλα οποτε ειναι υπολογισιμο βαρος , αφαιρεσαμε και το το κλαπετο της εξατμισης το οποιο καποια λειτουργεια περα απο τη μειωση του θορυβου δεν εχει.

Ολα αυτα ειναι λεπτομερειες και δεν ειναι καποια σημαντικη βελτιωση αλλα δεν πιστευω οτι τα πραγματα γιναν χειροτερα οπως λες. Η ολοσωμη εξταμιση ειναι κατι που το σκεφτομαι .

Εχεις ομως δικιο στο τελος , δυστυχως δεν εκανα το μηχανακι dyno με την εργοστασιακη εξατμιση και εργοστασιακα φιλτρα οποτε δεν μπορω να ξερω την βελτιωση .

να ξεκινησω απο το εξης, εχεις το χειροτερο μηχανακι για βελτιωση, ειμαι παθων εχω το 07 οπου αυτο ειναι λιγο καλυτερο.

για μενα εχεις κανει 2 λαθη, 1, η εξατμιση απο τον γνωστο πειραιωτη ΔΕΝ κανει

2. pc 5 ?? σωστα το ειδα?? αν ναι τοτε δοκιμασε pc3 θα δεις διαφορα,ετσι το εκανα και εγω αλλα με το pc3 ειναι πολυ καλυτερο.

3.αν θες να δεις διαφορα και στο δυναμομετρο και στον δρομο τοτε ειναι μονοδρομος μια επωνυμη εξατμιση απο μπροστα,κατ εμε acrapovic

4.αν θες προγραμμα στον εγκεφαλο τοτε θα σε απογοητευσω,απο 04 εως 07 ακομα κανεις δεν τα εχει καταφερει,απο 08 και πανω κατι πανε να κανουν αλλα για μενα εχουν δρομο ακομα.

και κατι τελευταιο,143 ειναι λιγα,τουλαχιστον για τα 06-07 δεν ξερω αν ισχυει και για σενα.

εγω ειμαι με ολωσομη acrap,pc3 φιλτρα dna και ειμαι 158 τροχο και ροπη μεγαλη οπου δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη ΑΛΛΑ το ρυθμιζαμε για πανω απο 2 βδομαδες και στο δυναμομετρο και στο δρομο,φαγαμε ατελειωτες ωρες μεχρι να γινει αυτο και πιστευω οτι εχουμε βγαλει ενα καλο αποτελεσμα

Καλησπερα , θα απαντησω και εγω αριθμημενα :

1. Ωραια , δεν κανει , αλλα γιατι? Σε σχεση με την stock ειναι πολυ καλυτερη στην ροη , εγω δεν την εφτιαξα για να περναει πιστοποιησεις την εξατμιση , ουτε θα με ελεγξει το κρατος για θορυβο οπως θα γινοταν με τη Honda που πρεπει να υπακουει σε στανταρντς ρυπανσης και θορυβου .

Αυτοι οι κανονισμοι κανουν τις εργοστασιακες εξατμισεις βαριες και αποπνυκτικες για τον ογκο των αεριων που προσπαθουν να περασουν και ειδικα σε υψηλες στροφες. Με αυτο στο μυαλο μου εκανα τη μετατροπη. 

2.Μπορεις να μου εξηγησεις πιο τεχνικα το λογο που το 5 υστερει απο το 3? Οι διαφορες ειναι πολυ μικρες στον τροπο λειτουργιας τους , τα θεωρω το ιδιο πραγμα αν τα εχεις μονα τους χωρις περιφερειακα.

3.Αυτο το εχω καταλαβει αλλα και παλι δεν ξερω αν αυτη η διαφορα αξιζει 2000 ευρω.

4.Δεν θελω πειραγμα εγκεφαλο για αυτο και πηγα στη dynojet.

Και για το τελευταιο , το μηχανακι το "τρεξαμε" 9 φορες σε διαστημα 3 ημερων για τις ρυθμισεις πιστευω αν το καναμε αυτο για 2 εβδομαδες θα αγγιζα το κοστος εκκεντροφορων που θα ειχε και μεγαλυτερη διαφορα. Εχεις δυνατα νουμερα αυτο ειναι αληθεια , αλλα φταιει τοσο η εξατμιση ? Το μηχανακι σου εχει καποιες λεπτομερειες παραπανω οπως μεγαλυτερη συμπιεση , ισως εκεινη την χρονια να "βρηκαν" μερικα αλογα παραπανω με καποιο "εξυπνο" software , δεν το θεωρω απιθανο. 

Φιλικα παντα , συζητηση κανουμε.

Γενικα , εριξα μια ματια στους συνδεσμους που παραθεσατε και εμαθα πολλα για τα δυναμομετρα και για τους χειριστες τους. Αν εισαι παρων στη διαδικασια νιωθεις μεγαλυτερη σιγουρια για τη δουλεια αλλα και παλι θα μπορουσε η "μαστορια" να γινεται και με καποιο software που "πειραζει" δεδομενα και παλι να σε κοροιδευει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η εξατμιση αυτη http://www.oppracing.com/image_display.php?image=5968&id=3137  λεει οτι σου δινει 13.4 αλογα ... το θεωρω απιθανο χωρις χαρτογραφηση. 

Επισης , δεν μπορω να τη βρω καπου με ενα γρηγορο check , ισως να υπαρχει στο e-bay πιο ευκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον πολυ απλα τα πραγματα για να καταλαβαινομαστε.

Η βελτιωση ειναι αλυσιδα απο τη στιγμη μου ενα μηχανακι/αυτοκινητο/πουλμαν κτλ παραγωγης εχει ρυθμιστει για της εκαστοτε χωρες με τις αναλογες νομοθεσιες για ρυπους. Απο το εργοστασιο ρυθμιζονται με βαση την αξιοπιστια και τους ρυπους στα ιαπωνικα,σε αντιθεση με τα ευρωπαικα που κοιταν να βγαλουν αλογα παραλληλα.(Αυτος ειναι και ο λογος που ενα ιαπωνικο ΧΨ οχημα με μια χαρτογραφηση "παιρνει πολυ" σε σχεση με το ΧΨ ευρωπαικο,ΔΕΝ παιρνει,πριν τα εχανε).

Απο εκει και περα αφου οπως εχουμε ξαναπει ολα αυτα ειναι μια αλυσιδα,βαζοντας μια ολοσωμη εξατμιση χωρις καταλυτη και ενα πιο ελευθερο φιλτρο αποκταμε φτωχοτερο μειγμα απο την αναλογια που προτεινει ο κατασκευαστης με αποτελεσμα να κανει μια τεραστια τρυπα μεχρι τις μεσαιες και μετα να ξυριζει,νομιζουμε οτι παει καλα λογο θορυβου εκεινη την ωρα,δεν ειναι ομως ακριβως ετσι.

Εδω ειναι που ερχεται και μπαινει στη μεση το προγραμμα-χαρτογραφηση ή πειτε το οπως θελετε.Ρυθμιζοντας τα μειγματα στροφες ανα ανοιγμα γκαζιου καταφερνουμε να φερουμε τα μειγματα σε εργοστασιακα επιπεδα.Αλλα επειδη ολα αυτα τα λευτα σε εξτρα δε τα ριξαμε τσαμπα θελουμε το κατι παραπανω. Εκει ειναι στο χερι του βελτιωτη.

Μια ολοσωμη μπορει να δωσει ενα -+3% βελτιωση στην αποδοση στις στροφες που αποδιδει κανοντας το ομως μια τρυπα χαμηλα,αν τοποθετηθει μονη της ή/και με φιλτρο.

Νομιζω οτι μεχρι σιγμης καταλαβαινομαστε οτι ολα ειναι αλυσιδα και οτι το ενα φερνει το αλλο.Αυτοι που τα ονομασανε 1ο,2ο κτλ σταδιο δεν τα ειπαν τυχαια.

Να περασουμε τωρα στο θεμα εξατμισαδων βελτιωτων και τα συναφη.

Ο ΧΨ εξατμισας του πειραια δεν φυτρωσε,διαβασε βιβλια,εκανε δοκιμες και μετα εβγαλε παραγωγη(δινω παραδειγμα το θεμα συμφορουμητη που ο Παπαγιαννης αρνιοταν να του φτιαξει τελικο ή ολοσωμη -κανεις δεν καταλαβε- για το drz και να τη στειλει στο νησι που ηταν χωρις να κανει δοκιμες),εκει ο ΧΨ εξατμισας ειναι κακος,δεν εχει υποδομες και δε στηριζει τα οχι τοσο εμπορικα μηχανακια,αλλα οταν σου πουλαει ετοιμη τη εξατμα για ΧΤ και tdm ειναι παλι κακος γιατι τα βαζει ολα στο ιδιο τσουβαλι και δεν εχει μελετησει.

Καταρχας,χωρις τεχνικες γνωσεις και οχι του στυλ -οτι διαβασα σε φορουμ- δε μπορει κανεις να εκφερει αποψη για το αν ενα κομματι σωληνα akrapovic ειναι καλυτερο απο ενα κομματι σωληνα racetech.

Μπουρτζοβλαχε Ελληνα που τα θες ολα δικα σου,παιρνεις κομπλε εξατμιση 4 σε 2 με τελικο στα πχ.800ευρω ενω η ΧΨ koutsoumura για την ιδια ακριβως εξατμιση σου ζηταει τουλαχιστον τα τριπλα.Θα βγεις να αμφισβητησεις ποιον? Τον Ελληνα επειχειρηματια που εχει στησει την μεγαλυτερη παραγωγη εξατμισεων μοτο στην Ελλαδα ή τον Ιαπωνα που βαραει εσχροκερδια στο επακρο? Τον Ελληνα φυσικα! Γιατι ειναι καλυτερος απο εσενα που καθεσα στον καναπε και καυλαντιζεις σε φορουμ ενω κατα βαθος ζηλευεις για τα λευτα που καθαριζει..

Με τον ιδιο τροπο δε μπορεις να βγαζεις ασχετο των καθε βελτιωτη επειδη εβγαλε υπερβολικα πολλα αλογα στο dyno ή επειδη εβγαλε μολις 5 αλογα πανω απο μαμα ενω κοντευεις να πληρωσεις μια περιουσια για να παρει τα ποδια του το ρεμα που καβαλας.Σαν ατομο του χωρου,εχω δει μεγαλα ονοματα βελτιωτων να κανουν τις χειροτερες μπαρουφες αλλα και αλλους με τρομερο μυαλο να αδικουνται λογω οτι ο τροπος τους δεν ειναι....εμπορικος.

Στο θεμα του φιλου,σαν Ελλην και εγω,τα 5 αλογα που πηρες μου φαινονται υπερβολικα λιγα για φουλ πρωτο σταδιο,ισως να ειπες κατι στον μηχανικο σου και να το καταλαβε διαφορετικα,δεν αποκλειται.Σιγουρα ομως το θετικο ειναι οτι εσυ βλεπεις διαφορα στο δρομο και αυτο εμενα μου φτανει.

Χαρειτε τα μηχανακια σας,μικρα μεγαλα.Φτιαξτε τα αν εχετε το μικροβιο αλλα πανω απολλα σεβαστειτε την δουλεια(και πολλες φορες καύλα) του μηχανικου σας οπως θα θελατε και εσεις να σας σεβεται εκεινος στην δικη σας δουλεια.

ΥΓ(flame) Μακη μονο και μονο απο τα λεγομενα σου φαινεται οτι εισαι παντελος ασχετος στο τεχνικο κομματι οποτε απλα μη σκαλιζεις το μηχανακι σου,για επιπλεον πληροφοριες ξαναδιαβασε τα παραπανω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον πολυ απλα τα πραγματα για να καταλαβαινομαστε.

Κάτσε γιατί μιλάει ο γνώστης τώρα... για να δούμε τι κουταμάρες λέει...

Μια ολοσωμη μπορει να δωσει ενα -+3% βελτιωση στην αποδοση στις στροφες που αποδιδει κανοντας το ομως μια τρυπα χαμηλα,αν τοποθετηθει μονη της ή/και με φιλτρο.

Από το μυαλό μας? κανά στοιχείο έχουμε? Επίσημα μεγαθήρια εταιρίες παγκοσμίως ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ δίνουν άλλα νούμερα.

Να περασουμε τωρα στο θεμα εξατμισαδων βελτιωτων και τα συναφη.

ΩΧ, πάμε πάλι

Ο ΧΨ εξατμισας του πειραια δεν φυτρωσε,διαβασε βιβλια,εκανε δοκιμες και μετα εβγαλε παραγωγη(δινω παραδειγμα το θεμα συμφορουμητη που ο Παπαγιαννης αρνιοταν να του φτιαξει τελικο ή ολοσωμη -κανεις δεν καταλαβε- για το drz και να τη στειλει στο νησι που ηταν χωρις να κανει δοκιμες),εκει ο ΧΨ εξατμισας ειναι κακος,δεν εχει υποδομες και δε στηριζει τα οχι τοσο εμπορικα μηχανακια,αλλα οταν σου πουλαει ετοιμη τη εξατμα για ΧΤ και tdm ειναι παλι κακος γιατι τα βαζει ολα στο ιδιο τσουβαλι και δεν εχει μελετησει.

Δηλαδή ο Παπαγιάννης δεν φύτρωσε? Πότε άνοιξε? Που εκπαιδεύτηκε? Μη ξεχνάς ότι αναφέρομαι σε αυτόν τον γνωστό 'πειραιώτη' επειδή εσύ επιμένεις γι αυτόν συγκεκριμένα. Μια ματιά στο site του γράφει αυτά του κλασσικού Ελληνάρα μάστορα που σου έγραψα και πριν. Ούτε ημερομηνίες, ούτε που εκπαιδεύτηκε, ούτε πότε άνοιξε κλπ κλπ.

Καταρχας,χωρις τεχνικες γνωσεις και οχι του στυλ -οτι διαβασα σε φορουμ- δε μπορει κανεις να εκφερει αποψη για το αν ενα κομματι σωληνα akrapovic ειναι καλυτερο απο ενα κομματι σωληνα racetech.

Σωστά, μόνο που η διαφορά είναι ότι το κομμάτι σωλήνα akrapovic έχει επίσημα στοιχεία, πιστοποιήσεις και διαγράμματα αποτελεσμάτων κοινοποιημένα, ενώ οι σωλήνες του μάστορα δεν έχουν τίποτα. Μόνο την υπογραφή του. Άρα πάλι κουταμάρες λες.

Μπουρτζοβλαχε Ελληνα που τα θες ολα δικα σου,παιρνεις κομπλε εξατμιση 4 σε 2 με τελικο στα πχ.800ευρω ενω η ΧΨ koutsoumura για την ιδια ακριβως εξατμιση σου ζηταει τουλαχιστον τα τριπλα.Θα βγεις να αμφισβητησεις ποιον? Τον Ελληνα επειχειρηματια που εχει στησει την μεγαλυτερη παραγωγη εξατμισεων μοτο στην Ελλαδα ή τον Ιαπωνα που βαραει εσχροκερδια στο επακρο? Τον Ελληνα φυσικα! Γιατι ειναι καλυτερος απο εσενα που καθεσα στον καναπε και καυλαντιζεις σε φορουμ ενω κατα βαθος ζηλευεις για τα λευτα που καθαριζει..

Ψιτ, μπουρτζόβλαχε Έλλην, https://www.akrapovic.com/#!/company 800 υπαλλήλους, 10μύρια κεφάλαιο. Έλλην με την μεγαλύτερη παραγωγή εξατμισών? 0 στοιχεία.Αλλά από το στυλάκι σου φαντάζομαι 1000 άτομα, 20 μύρια κεφάλαιο.

Επί την ευκαιρία, δεν ζηλεύω τα λεφτά που βγάζει. Αφού υπάρχουν κενοκέφαλοι σαν και σένα που τους πληρώνουν καλά κάνει!

Με τον ιδιο τροπο δε μπορεις να βγαζεις ασχετο των καθε βελτιωτη επειδη εβγαλε υπερβολικα πολλα αλογα στο dyno ή επειδη εβγαλε μολις 5 αλογα πανω απο μαμα ενω κοντευεις να πληρωσεις μια περιουσια για να παρει τα ποδια του το ρεμα που καβαλας.Σαν ατομο του χωρου,εχω δει μεγαλα ονοματα βελτιωτων να κανουν τις χειροτερες μπαρουφες αλλα και αλλους με τρομερο μυαλο να αδικουνται λογω οτι ο τροπος τους δεν ειναι....εμπορικος.

Σωστά εσύ δεν τον λες άσχετο αν σου βγάλει 20 άλογα μόνο με τελικό, εσύ τον λες γνώστη. Εγώ τον λέω άσχετο, ή ....!

Ε, πες το ότι είσαι άτομο του χώρου και τα ξέρεις τόσο καλά αυτά... Στον Παπακαλιάτη δουλεύεις?

Στο θεμα του φιλου,σαν Ελλην και εγω,τα 5 αλογα που πηρες μου φαινονται υπερβολικα λιγα για φουλ πρωτο σταδιο,ισως να ειπες κατι στον μηχανικο σου και να το καταλαβε διαφορετικα,δεν αποκλειται.Σιγουρα ομως το θετικο ειναι οτι εσυ βλεπεις διαφορα στο δρομο και αυτο εμενα μου φτανει.

Επειδή είσαι άτομο του χώρου, αν το φουλ πρώτο στάδιο σημαίνει για σένα γνώστη slipon και χαρτογράφηση και λες ότι πήρε λίγα 5 άλογα, ε, εντάξει, KTMάς! (αν πω τίποτα άλλο θα παρεξηγηθώ)

ΥΓ(flame) Μακη μονο και μονο απο τα λεγομενα σου φαινεται οτι εισαι παντελος ασχετος στο τεχνικο κομματι οποτε απλα μη σκαλιζεις το μηχανακι σου,για επιπλεον πληροφοριες ξαναδιαβασε τα παραπανω.

Εγώ τουλάχιστον σου δείχνω και απτά παραδείγματα. Εσύ? παπάτζα και κτμ.

princess-of-dragons_zps54e4d2c8.jpg

Τροποποιήθηκε από τον makisr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά, θα παρακαλέσώ να μην υπάρχουν χαρακτηρισμοί από εδώ κ πέρα.

Μη με αναγκάσετε να διαγράφω ποστς ή να βάζω λουκέτα!!!!

Ήρεμα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω τους stock λαιμους και η δουλεια εχει γινει απο εκει και πισω δηλαδη mid-pipe και slip-on...

Με stock λαιμούς μην περιμένεις να δείς τρελή διαφορά στην ιπποδύναμη, ακόμα και αυτή που είδες μια χαρά είναι! Δεν είναι στραγάλια η ιπποδύναμη να στην μοιράζουν απλόχερα...

Οπότε τι διαφορά έχει αν βγάζει 143 ρόδα και 9.6 κιλά και άλλα βγάζουν τα διπλάσια ή τριπλάσια; Δεν υπάρχει τέλος στις βελτιώσεις, πάντα θα υπάρχει κάποιο άλλο μηχανάκι πιό δυνατό από το δικό σου.

Ισχύει....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξερεις πως λεγεται αυτο που εχεις? Καταναλωτικο δαιμωνιο.Θες να ακους ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΙΔΕΥΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ για να νιωσεις καλα.

Εδωσα καποιες πληροφοριες,απαντησες με μαλακιες λεγοντας συνεχεια οτι ολοι ειναι αχρηστοι στην Ελλαδα και οτι εξω τα κανουν καλυτερα.

Ε ΤΡΑΒΑ ΖΗΣΕ ΕΞΩ ΑΦΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

Ή στην τελικη,αφου απαξιωνεις την δουλεια ολονων και πιστευεις οτι απο τις γνωσεις σου μεσω ιντερνετ και διαβαζοντας σιτε εξατμισεων(αν ειναι δυνατον) τραβα ανοιξε συνεργειο-εξατμισαδικο-βελτιωτικο οικο και δειξε σε ολους τους ασχετους πλεον συναδελφους σου ποσο ασχετοι ειναι.Και οταν καποιος ερθει να δουλεψει μαζι σου ,ενω σε βλεπει οτι κανεις σαν αρουγκανος και σε ρωτησει που τα εμαθες αυτα πεστου........στο ιντερνετ.

Δεν εχεις απολυτως καμια τεχνικη γνωση και αυτο φαινεται σε καθε σου λεξη.Τι σημαινε αυτο?

Τροποποιήθηκε από τον ksino1100
Μη με αναγκάζετε να κάνω επιτήρηση κ διαγραφές. Please

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η επόμενη κίνηση θα είναι καθάρισμα και κλείδωμα.

Είμαι βέβαιος πως μπορείτε να κάνετε καλύτερη διαχείριση του διαλόγου.

Έχετε τα εχέγγυα για έναν σωστό διάλογο.

Μη κλωτσάτε την καρδάρα.......

Ευελπιστώ πως είναι η τελευταία φορά που το κουβεντιάζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξερεις πως λεγεται αυτο που εχεις? Καταναλωτικο δαιμωνιο.Θες να ακους ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΙΔΕΥΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ για να νιωσεις καλα.

Εδωσα καποιες πληροφοριες,απαντησες με μαλακιες λεγοντας συνεχεια οτι ολοι ειναι αχρηστοι στην Ελλαδα και οτι εξω τα κανουν καλυτερα.

Ε ΤΡΑΒΑ ΖΗΣΕ ΕΞΩ ΑΦΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

Ή στην τελικη,αφου απαξιωνεις την δουλεια ολονων και πιστευεις οτι απο τις γνωσεις σου μεσω ιντερνετ και διαβαζοντας σιτε εξατμισεων(αν ειναι δυνατον) τραβα ανοιξε συνεργειο-εξατμισαδικο-βελτιωτικο οικο και δειξε σε ολους τους ασχετους πλεον συναδελφους σου ποσο ασχετοι ειναι.Και οταν καποιος ερθει να δουλεψει μαζι σου ,ενω σε βλεπει οτι κανεις σαν αρουγκανος και σε ρωτησει που τα εμαθες αυτα πεστου........στο ιντερνετ.

Δεν εχεις απολυτως καμια τεχνικη γνωση και αυτο φαινεται σε καθε σου λεξη.Τι σημαινε αυτο?

Θα γράψω μια τελευταία φορά πάντα εντός πλαισίων όπως λέει και ο ksino.

Ψέματα δεν λέει ο πιστοποιημένος, ψέματα λέει ο 'μάστορας' της πλάκας χωρίς καμία πιστοποίηση που δίνει αποτέλεσμα 10 άλογα στο 1000ρρ με ένα νεροσωλήνα και κάποια μαγικά! Οι πληροφορίες που λες ότι έδωσες δεν υπάρχουν πουθενά στα ποστς.Αντιθέτως εγώ σου παρέθεσα λινκσ με στοιχεία. Προφανώς αν δεν σου κάνουν, δικό σου πρόβλημα. Η λογική ότι ο "πειραιώτης ξέρει", ή ότι εσύ είσαι γνώστης και όλοι οι άλλοι (μιλάμε για εταιρίες εκατομμυρίων) δεν μπορούν/δεν γνωρίζουν τα μυστικά της δουλειάς, είναι ασυναρτησία. Καλύτερα να τα κρατάς για τον εαυτό σου και όχι για τους άλλους λοιπόν.

Δεν απαξίωσα την εργασία αυτών που κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Απαξίωσα τη δουλειά αυτών που ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ δίνουν ΠΑΠΑΔΕΣ με ένα νεροσωλήνα. Τέλος. Έχεις διαβάσει τα ποστς μου 2 φορές λάθος και απαντάς γιατι τα διαβάζεις λάθος, όπως τόνισε και άλλος συμφορουμίτης παραπάνω.

Εγώ εάν άνοιγα συνεργείο (που δεν πρόκειται φυσικά) πρώτα θα σπούδαζα το αντικείμενο και μετά θα το εφάρμοζα. Ο νοών νοείτω.

Το αν έχω καλύτερη τεχνική γνώση από εσένα στο συγκεκριμένο θέμα, άσε να το κρίνουν οι άλλοι που διαβάζουν αυτά που γράφουμε και οι δύο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα γράψω μια τελευταία φορά πάντα εντός πλαισίων όπως λέει και ο ksino.

Ψέματα δεν λέει ο πιστοποιημένος, ψέματα λέει ο 'μάστορας' της πλάκας χωρίς καμία πιστοποίηση που δίνει αποτέλεσμα 10 άλογα στο 1000ρρ με ένα νεροσωλήνα και κάποια μαγικά! Οι πληροφορίες που λες ότι έδωσες δεν υπάρχουν πουθενά στα ποστς.Αντιθέτως εγώ σου παρέθεσα λινκσ με στοιχεία. Προφανώς αν δεν σου κάνουν, δικό σου πρόβλημα. Η λογική ότι ο "πειραιώτης ξέρει", ή ότι εσύ είσαι γνώστης και όλοι οι άλλοι (μιλάμε για εταιρίες εκατομμυρίων) δεν μπορούν/δεν γνωρίζουν τα μυστικά της δουλειάς, είναι ασυναρτησία. Καλύτερα να τα κρατάς για τον εαυτό σου και όχι για τους άλλους λοιπόν.

Δεν απαξίωσα την εργασία αυτών που κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Απαξίωσα τη δουλειά αυτών που ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ δίνουν ΠΑΠΑΔΕΣ με ένα νεροσωλήνα. Τέλος. Έχεις διαβάσει τα ποστς μου 2 φορές λάθος και απαντάς γιατι τα διαβάζεις λάθος, όπως τόνισε και άλλος συμφορουμίτης παραπάνω.

Εγώ εάν άνοιγα συνεργείο (που δεν πρόκειται φυσικά) πρώτα θα σπούδαζα το αντικείμενο και μετά θα το εφάρμοζα. Ο νοών νοείτω.

Το αν έχω καλύτερη τεχνική γνώση από εσένα στο συγκεκριμένο θέμα, άσε να το κρίνουν οι άλλοι που διαβάζουν αυτά που γράφουμε και οι δύο.

Βεβαια γιατι το μαστοριλικι μετραει απο πιστοποιηση και οχι απο τεχνη. Πρωτο ακυρο

10 αλογα πανω σε ενα 1000rr με νεροσωληνα ολοσωμη προγραμμα και φιλτρο? αμε,μια χαρα τα βγαζεις σε πραγματικες συνθηκες

Εσυ δεν εισαι για συνεργειο,εσυ εισαι για να διδαξεις αφου μολις τωρα μαθαμε οτι φτιαχνεις εξατμισεις με τορνο και πρεσσα! Ουαου.

Πες την αληθεια πως απλα αναπαραγεις αυτα που ακους σε γρηγορες καφεδοσυζητησεις και πως δεν εχεις καμια ιδεα με το αντικειμενο γιατι τις μπαρουφες σου καποιοι τις πιστευουν.

Και οπως ειπα και πριν η ιμημαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βεβαια γιατι το μαστοριλικι μετραει απο πιστοποιηση και οχι απο τεχνη. Πρωτο ακυρο

Σωστά, μάστορας είναι αυτός που φοράει το καπελάκι "ΜΑΣΤΟΡΑΣ". Τι σπουδές και μακακίες λέμε τώρα... τι σεμινάρια και πράσινα άλογα... Εγώ πολιτικος και περ/γος μηχανικός έχω σπουδάσει, αλλά φαντάζομαι και χωρίς σπουδές και πάλι και γαμώ τα σπίτια θα φτιαχνα...

10 αλογα πανω σε ενα 1000rr με νεροσωληνα ολοσωμη προγραμμα και φιλτρο? αμε,μια χαρα τα βγαζεις σε πραγματικες συνθηκες

Πάω πάσσο. I rest my case. Α ρε soichiro τι μηαχνικούς έχεις εκει πέρα..

Εσυ δεν εισαι για συνεργειο,εσυ εισαι για να διδαξεις αφου μολις τωρα μαθαμε οτι φτιαχνεις εξατμισεις με τορνο και πρεσσα! Ουαου.

Εγώ δεν ασχολούμαι με το σπορ, δεν διδάσκω, την άποψή μου λέω και επειδή είχα πολλά χρόνια το συγκεκριμένο μηχανάκι, και επειδή πέρασα πολύ χρόνο να διαβάζω για αυτά (μη με παρεξηγείς, εγω έμαθα γράμματα για να τα διαβάζω) γι αυτό και μιλάω εδώ και όχι στο ktm μοντες θρεντ. Αλλά όπως φαίνεται και πάλι δεν διάβασες σωστά τι έγραψα όταν ανέφερα τα συγκεκριμένα. Άσε κανέναν άλλο 'μάστορα' να διδάξει.

Πες την αληθεια πως απλα αναπαραγεις αυτα που ακους σε γρηγορες καφεδοσυζητησεις και πως δεν εχεις καμια ιδεα με το αντικειμενο γιατι τις μπαρουφες σου καποιοι τις πιστευουν.

Αντιθέτως εσύ το κάνεις αυτό, μην δίνοντας ούτε μια πληροφορία για αυτά που λες. Εγώ τουλάχιστον δίνω επίσημα στοιχεία άλλων 200+ χρηστών από το 1000rr.net (04-07) που back me up. Εσύ? μάστορα?

Και οπως ειπα και πριν η ιμημαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.

Σωστά, η αριστεία είναι ρετσινια. Keep walking.

Τροποποιήθηκε από τον makisr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιώργο, ο Μάκης δεν έδειξε αδιαφορία στην παρακλησή μου.

Αντίθετα με σένα.

Μπορείς να χαμηλώσεις τους τόνους?

Έχεις μπει σε μια ατέρμονη διαδικασία ανταπαντήσεων και θεωρώ πως εν βρασμώ δεν αφιερώνεις τον απαραίτητο χρόνο στο να διαβάσεις και να απαντήσεις.

Και είναι κρίμα, γιατί το θέμα θα σήκωνε πολλή κουβέντα.

Περιμένω κ τον Μιχαλη ( @Mi_ka  ακούςςςςς?) να μας πει μερικά όμορφα περί δυναμομετρήσεων κλπ

Οπότε, χαλαράαααααααα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγω εχω πτυχιο μηχανικου και προγραμματιστη εγκεφαλων  Μακη μου δε τα βγαζω απο το κεφαλι μου αυτα.Αλλα το μαστοριλικι εκτος απο γνωση ειναι και τεχνη πως να το κανουμε.

Διαβαζες ενα φορουμ 1000 rr  αρκετα χρονια,δεκτο.Οπως σε ολα τα φορουμ ετσι και σε εκεινο ο καθενας γραφει το μακρυ του και το κοντο του,αλλα υπαρχουν και 2-3 ατομα που πραγματικα ξερουν....Δε μου φαινεσαι για τετοια μειοψηφια,ανηκεις στο πληθος εσυ...

Εγω τις πληροφοριες που χρειαζεται να δωσω τις δινω εφοσον βασιζομαι στη γνωση του μεσου μοτ/στη που απλα αρεσκεται να......σκαλιζει τη μηχανη του.Εσυ παλι δινεις λινκ απο φορουμ εξωτερικου,αναθεμα και αν εκατσε ανθρωπος να τα διαβασει ή ακομα και να ανοιξει.

Για το αν βγαζει παλι 10 αλογα πανω το 1000αρι σου δε θα στο πω εγω,αφου δε με πιστευεις και στα @@ μου,τραβα μιλα οχι πελατειακα με εναν γνωστο σου μηχανικο και εξηγησε του τον προβληματισμο σου.Ρωτα τον ομως σαν ανθρωπος χωρις να ατρεβλωνεις τα ερωτηματα σου.

Βγαζει το ΧΨ 1000αρι 10 αλογα πανω με Ελληνικη ολοσωμη,φιλτρο και προγραμμα?

Ναι μπορει να μην παρει 10,θα παρει 9.Μιζερια λεγεται αυτο..

Πολλοι κανετε συνεχως το ιδιο λαθος,και μετα βριζετε τους μαστορες οτι ειναι μαλακες.

Βαζετε πρωτα το προγραμμα και μετα ολα τα υπολοιπα,με αποτελεσμα ουτε καλο νουμερο στο δυναμομετρο να βλεπετε και με το που πειραξετε τα υπολοιπα(εν αγνοια του μηχανικου) να πηγαινει και χειροτερα στο δρομο.

Να κλεισω Μακη μου λεγοντας πως λετε οτι κανεις δεν εχει χαρτογραφησει το μαμα εγκεφαλο στο 1000 rr. Nα τσεκαρεις για pvtech και woolich.Φανταζομαι αυτα δε στα μαθαινουν τα δορουμ που διαβαζεις και εχεις ευαγγελειο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω τις πληροφοριες που χρειαζεται να δωσω τις δινω εφοσον βασιζομαι στη γνωση του μεσου μοτ/στη που απλα αρεσκεται να......σκαλιζει τη μηχανη του.Εσυ παλι δινεις λινκ απο φορουμ εξωτερικου,αναθεμα και αν εκατσε ανθρωπος να τα διαβασει ή ακομα και να ανοιξει.

Δεν έδωσα τυχαίο λινκ από φορουμ, έδωσα το λινκ από τις δυναμομετρήσεις όλων των χρηστών σε πιστοποιημένα και μη δυναμόμετρα.Άρα αυτοί είναι όλοι άσχετοι/άπειροι/τεσπα τα κάνανε λάθος.

Για το αν βγαζει παλι 10 αλογα πανω το 1000αρι σου δε θα στο πω εγω,αφου δε με πιστευεις και στα @@ μου,τραβα μιλα οχι πελατειακα με εναν γνωστο σου μηχανικο και εξηγησε του τον προβληματισμο σου.Ρωτα τον ομως σαν ανθρωπος χωρις να ατρεβλωνεις τα ερωτηματα σου.

Βγαζει το ΧΨ 1000αρι 10 αλογα πανω με Ελληνικη ολοσωμη,φιλτρο και προγραμμα?

Ναι μπορει να μην παρει 10,θα παρει 9.Μιζερια λεγεται αυτο..

Κάτι δεν πάει καλά εδώ. :mB_kalo_e: Τώρα ξεκινήσαμε άλλο τροπάριο? ολόσωμες και έτσι?

Πολλοι κανετε συνεχως το ιδιο λαθος,και μετα βριζετε τους μαστορες οτι ειναι μαλακες.

Βαζετε πρωτα το προγραμμα και μετα ολα τα υπολοιπα,με αποτελεσμα ουτε καλο νουμερο στο δυναμομετρο να βλεπετε και με το που πειραξετε τα υπολοιπα(εν αγνοια του μηχανικου) να πηγαινει και χειροτερα στο δρομο.

Δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι, δεν έγινε συζήτηση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, δεν καταλαβαίνω τι σχέση που έχει με το θέμα μας. Ο άνθρωπος έχει βάλει τελικό και πρόγραμμα στον ίδιο μάστορα.

Να κλεισω Μακη μου λεγοντας πως λετε οτι κανεις δεν εχει χαρτογραφησει το μαμα εγκεφαλο στο 1000 rr. Nα τσεκαρεις για pvtech και woolich.Φανταζομαι αυτα δε στα μαθαινουν τα δορουμ που διαβαζεις και εχεις ευαγγελειο.

Ορίστε? και πάλι δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι, πάντως όχι σε μένα. Μάλλον έχεις μπερδέψει τους χρήστες που απαντάνε στο θέμα, πάνω στον εκνευρισμό σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω παντως ειδα μεγαλη διαφορα με την ολοσωμη στο SX σε σημειο που δεν το πιστευαν ουτε στο δυναμομετρο αλλα ουτε και ο μηχανικος μου. Φοβαμαι ομως να ποσταρω φωτο για να μην πεσει δουλεμα.:peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ βλέπω τον Γιάννη να λέει ένα "Α στα διάλα" σε λίγο και να τα σβήσει ούλα

Τροποποιήθηκε από τον Sledgehammer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μακη τα 10 αλογα,στα οποια εχεις φαγωθει μιλαω προφανως για ολοσωμη.Δες ολα μου τα ποστ που το αναφερω.

Μαλλον καποιος αλλος δε διαβαζει σωστα.

Κανενας εκνευρισμος αγορινα μου,απλα δε μου αρεσει να διαβαζω δημοσια σε φορουμ τετοιες παπαρολογιες και να υπαρχει κοσμος που τα πιστευει.

Οχι τιποτα αλλο,απλα επειδη εγω ειμαι αυτος που δε δινω πληροφοριες και προφανως,δε λυνω και ποτε προβληματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα