Jump to content
Sign in to follow this  
LovemygiXXer

Κουβέντα να γίνεται ...

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες έχω 2 ερωτήσεις που μου γενήθηκαν μιας και ψάχνω σιγα σιγα για αγορα μηχανης εντος 2 μηνων...

Είδα μια συγκεκριμένη αγγελία που σε όλες τις φώτο ήταν αφερεμένη η σέλα του οδηγού?Λέτε να μην την έχει ,πράγμα κουφό δηλαδή?Πιθανός λόγος??

Και δεύτερον μια τιμή συζητίσιμη στα 3600 πόσο μπορεί να πέσει ή πέφτει συνήθως??Κάποιος μου είπε τώρα που είναι και δύσκολοι καιροί το πας ενα 500αρη κάτω.Ισχύει βάση εμπειρίας?

ΥΓ:ξέρω ότι μπορώ να πάρω τηλ τον άνθρωπο να μου λιθούν οι απορείες απλώς επειδή δεν με βιάζει τώρα για να πάρω τηλ για κάτι που θα πάρω σε 2 μήνες..

Κουβέντα να γίνεται :type: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κουβέντα να γίνεται :type: 

Μια και κάνουμε κουβέντα :type: :type: :type:

Και δεύτερον μια τιμή συζητίσιμη στα 3600 πόσο μπορεί να πέσει ή πέφτει συνήθως??Κάποιος μου είπε τώρα που είναι και δύσκολοι καιροί το πας ενα 500αρη κάτω.Ισχύει βάση εμπειρίας?

Ισχύει! Γιατί ως γνωστόν, οι καιροί είναι δύσκολοι μόνο για τον αγοραστή και όχι για τον πωλητή. Και πάνω σε αυτό, ο πωλητής δεν πουλάει ποτέ από ανάγκη. Ενώ του αγοραστή πάντα του λείπουν τουλάχιστον 500 € για να αγοράσει. Είτε έχει να δώσει 1.000 είτε 10.000 είτε 100.000... 

Τροποποιήθηκε από τον telixristos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μπορει να εβγαλε τη σελα για τυχων επισκευες-σερβις και τραβηξε φωτο εκεινη την ωρα, δεν ειναι οτι πιο λογικο βεβαια, αλλα καποιοι το κανουν.

το ποσο μπορει να κοψει ο αγοραστης δεν ειναι κατι στανταρ. αναλογα το μηχανακι και τη μεταπωλητικη αξια εχει, το ποσο θελει να το ξεφορτωθει ο ιδιοκτητης, ποσο ενδιαφερων υπαρχει απο τους αγοραστες κτλ.

σε φιλο ετυχε να κοψει ο πωλητης ακομα 1000ευρω. ειχε βαλει υψηλη τιμη γιατι σου λεει "μπορει να βρω κοροιδο" (ναι ναι, πολλοι σκεφτονται ετσι). 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε φιλο ετυχε να κοψει ο πωλητης ακομα 1000ευρω. ειχε βαλει υψηλη τιμη γιατι σου λεει "μπορει να βρω κοροιδο" (ναι ναι, πολλοι σκεφτονται ετσι). 

σε φίλο πωλητή έτυχε να ζητήσει ο αγοραστής να του κόψει 500 € (από το 1ο τηλέφωνο,χωρίς να έχει δει καν τη μηχανή ούτε από φωτογραφίες) γιατί σου λέει "πλερώνω - απαιτώ!" (ναι, ναι πάρα πολλοί σκέφτονται έτσι)...

Και τελικά καταλήγουμε σε κάτι που όλοι το'χουν τούμπανο και οι αγοραστές/πωλητές κρυφό καμάρι: Οι αρχικές τιμές που έχουν οι αγγελίες είναι πλασματικές, είναι αρκετές εκατοντάδες € πάνω, να'χει και ο αγοραστής την ικανοποίηση ότι την έσκισε τη γάτα, να πάρει και ο άλλος αυτά που ήθελε εξαρχής...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και τελικά καταλήγουμε σε κάτι που όλοι το'χουν τούμπανο και οι αγοραστές/πωλητές κρυφό καμάρι: Οι αρχικές τιμές που έχουν οι αγγελίες είναι πλασματικές, είναι αρκετές εκατοντάδες € πάνω, να'χει και ο αγοραστής την ικανοποίηση ότι την έσκισε τη γάτα, να πάρει και ο άλλος αυτά που ήθελε εξαρχής...

γνωστο σε ολους μας εδω και χρονια. το μεγαλυτερο ποσοστο πωλητων ειναι κακοι=ιδιο ποσοστο κακων αγοραστων, ελλαδα αδερφε μου...

-οι αγοραστες θελουν να το παρουν τσαμπα με λιγα χλμ για να του παρουν την παρθενια αυτοι (ασχετα αν το εσκιζε στους κοφτες κρυο σε Ν ο προηγουμενος), "μα αφου εχει λιγα χλμ"...

-οι πωλητες τα δινουν σε τιμη κοκκαϊνης γιατι "α τον κοροϊδεψα το μ@λ@κα, 8 στουκες ειχε το εργαλειο και δε πηρε χαμπαρι τιποτα"

:whistling::whistling::whistling::whistling::whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν του έλεγα πχ εγώ διαθέτω μέχρι 3100 για αγορά μηχανής??η θα φανώ προσβλητικός με κάποιον τρόπο..?Τουλάχιστον να δηλώσω που πέζει και το budget..

Ισως έτσι τον πείσω πιο εύκολα η δεν?:dry:

Καλό είναι το παζάρι να γίνεται απο κοντα?

Τροποποιήθηκε από τον Kotsaris

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα είσαι ειλικρινής,θα τον ρωτήσεις αυτά που θέλεις και θα τον αφήσεις να σου πει κι αυτός για τη μηχανή του.Μετά θα του δηλώσεις τίμια ότι μόνο αυτά τα λεφτά έχεις.

Πολλοί υποψήφιοι αγοραστές θεωρούν ότι ο άλλος πεθαίνει της πείνας και έχουν και στυλάκι: 'φίλε τόσα δίνω,γουστάρεις'? 'Όχι ρε δε γουστάρω,άει αλλού να κάνεις τα παζάρια σου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα είσαι ειλικρινής,θα τον ρωτήσεις αυτά που θέλεις και θα τον αφήσεις να σου πει κι αυτός για τη μηχανή του.Μετά θα του δηλώσεις τίμια ότι μόνο αυτά τα λεφτά έχεις.

Πολλοί υποψήφιοι αγοραστές θεωρούν ότι ο άλλος πεθαίνει της πείνας και έχουν και στυλάκι: 'φίλε τόσα δίνω,γουστάρεις'? 'Όχι ρε δε γουστάρω,άει αλλού να κάνεις τα παζάρια σου. 

Αρα φίλε karellen λές να τον πιάσω στο φιλότιμο λέγοντας του ποσα διαθέτω και αν ήταν ευκολο να κλίσει τοσο κλπ ??Εννοώ τέτοιο στυλ?

Τροποποιήθηκε από τον Kotsaris

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι,αξιοπρεπώς,ούτε να κλαφτείς ούτε να το παίξεις.

Τώρα αν θα έχεις αποτέλεσμα,αυτό παίζεται γιατί 500 είναι πολλά για να πέσει τόσο από 3600.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρα φίλε karellen λές να τον πιάσω στο φιλότιμο λέγοντας του ποσα διαθέτω και αν ήταν ευκολο να κλίσει τοσο κλπ ??Εννοώ τέτοιο στυλ?

συμφωνω στο παραπανω :thumbsup1:

αν ερχοταν καποιος και μου ελεγε οτι γουσταρει την μηχανη αλλα εχει να μουδωσει πχ τοσα

λιγοτερα απο την τιμη της, υπαρχει μεγαλη περιπτωση να του την δωσω αμεσως χωρις πολλη σκεψη.

σιχαινομαι αυτους που ψαχνουν την παραμικρη λεπτομερεια για να εχουν δικαιολογια για μεγαλο παζαρι.

''μα δεν εφαρμοζει το πλαστικο τελεια, μα εχει 2 γρατζουνιες εδω, μα εχει ξεθωριασει λιγο το χρωμα'' κλπ

σε τετοιον δεν την δινω, ουτε κι αν τελικα προσφερει παραπανω :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eγω παντως το κτμ το πηρα 500 κατω απτην τιμη της αγγελιας...

Πηρα ενα τηλ ειπα ποσο το ριχνεις? Ειπε 2-3 κατοσταρια.

Πηρα την επομενη μερα λεω 500 κατω και ηρθα και το πηρα..

Και πηγα και το πηρα :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα