Jump to content
Sign in to follow this  
jimmytv60

Τεντωτηρας καδενας R1 / 2009 και αντιπροσωπεια Μερεμετσακης

Recommended Posts

Χωρις να πλολυλογω, προσφατα εγινα ευτυχης κατοχος ενος R1 του 2009, οποτε και ανακαλυψα οτι ο τεντωτηρας της καδενα των εκκεντροφορων ειναι ελαττωματικος. Το προβλημα ειναι γνωστο και πολυσυζητημενο στα σχετικα φορουμ, οποτε, τηλεφωνω σε επισημη αντιπροσωπεια της yamaha  στην Αθηνα (αυτη εβγαλε το google..) για μια πρωϊμη ενημερωση.

- Καλημερα σας, εχω αυτο το προβλημα, αυτη τη μοτο, αναφερεται και σε πολλα σημεια στο ιντερνετ.

- δεν γνωριζουμε για τετοιο προβλημα, δεν εχει παρουσιαστει κανενα.

- οκ, δωστε μου τιμη για το ανταλλακτικο και με την ευκαιρια θα δειτε οτι εχει αλλαξει κωδικο λογω του προβληματος που δημιουργηθηκε.

- κανει τοσο, εχει αλλαξει οντως κωδικο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι προβληματικο. Δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο, θα ερθει σε 15 ημερες.

- οκ, σας ευχαριστω.

Δευτερα, τηλεφωνο στην Yamaha Μερεμετσακης.

-Καλημερα σας, εχω αυτη τη μοτο, οταν βαζω εμπρος το πρωϊ..

-Ειναι ελαττωματικος ο τεντωτηρας της καδενας, θελει αλλαγη.

- ... (δεν εχω συνηδειτοποιησει τι ακουσα!) ..ειναι μοντελο του 2009, αλλα μηπως μπορει να περαστει σε ανακληση?

- στειλτε φαξ την αδεια να το δουμε.

Μετα δυο μερες παιρνω τηλ και: ναι θα περαστει σε ανακληση, ειναι η τριτη ενημερωση του κωδικου και οσα εχουμε αλλαξει δεν εχουν παρουσιασει ξανα το προβλημα.

Τα σχολια δικα σας, η ικανοποιηση δικια μου. Δεν ειναι οτι εγινε η δουλεια μου δωρεαν (180 ευρω ειναι το κοστος) αλλα οτι πλεον μπορω να υπολογιζω σε ενα σοβαρο αντιπροσωπο για τη συντηρηση της μοτοσυκλετας μου.

Τροποποιήθηκε από τον jimmytv60

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ΛΟΥΚΕΤΟ ΓΑΜό ΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΤΟΥΣ.

Μου έχει συμβεί αντίστοιχο πρόβλημα, όχι με μηχανή, αλλά με φωτογραφική μηχανή. Θα πρέπει να τους κλείσει η μαμά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εμπλεξα τοσο με μαστορες και ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ ΑΝΤΙΠΩΣΟΠΟΥΣ απο τοτε που πειρα την πρωτη μου μοτο, που σηχαθηκα τοσο πολυ, ταλεπορηθηκα τοσο, αγανακτησα τοσο, ανχωθηκα απελπιστικα τοσο που αποφασησα να γινω μαστορας εγω και να την φτιαχνω μονος μου οσο μπορω......

ελπιζω να βγάλεις άκρη...την μια να σου λενε οτι δεν ξερουν και δεν ειπαρχει ανακλιση και την αλλη να σου λενε οτι ειπαρχει... οτι νανε.... εταιρια κολοσος η γιαμαχα γιατι? για να εχει παραρτημα στην Ελλαδα και να την ρεζιλευουμε καθημερινα με στελεχοι να λενε ανακριβιες.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θεσσαλονίκη όλα τα επίσημα Yamaha είναι πολύ καλά εγώ έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από όλους και σε σέρβις και σε ανταλλακτικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θεσσαλονίκη όλα τα επίσημα Yamaha είναι πολύ καλά εγώ έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από όλους και σε σέρβις και σε ανταλλακτικά.

καλα μην παιρνεις και ορκο...

Παντως ο Μερεμετσακης ειναι οντως πολυ καλος ειδικα το συνεργειο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια δεν θελω να ακουστει σαν διαφημιση,αλλα 20 χρονια τωρα που ειμαι στον χωρο της μοτοσυκλετας και των συνεργειων.εξυπηρετηση,γνωση και επαγγελματισμο σαν τον μερεμετσακη δεν συναντησα πουθενα.Τα παιδια ειναι απιστευτα.Ο μονος λογος που μετανιωνω που δεν εχω πλεον YAMAHA.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εν καιρο κρισης κανονικα ολοι οι δηθεν και ασχετοι θα επρεπε να εχουν  σβησει απο τον χαρτη,αυτοι ομως επιβιωνουν πως γινεται αυτο δεν ξερω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντως ο Μερεμετσακης ειναι οντως πολυ καλος ειδικα το συνεργειο

Ναι είναι με διαφορά ο καλύτερος! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο καλός μάστορας είναι καλός μέχρι να σου κάνει μαλακια .Όσο σου φέρεται ωραία και τίμια είναι καλος. Άμα σου κάνει την στραβή αντε γειά 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην το λες Ηρακλή όλοι κάνουν λάθοι ακόμα και οι ακριβοπληρωμένοι του  moto GP και της formula. Το θέμα είναι να υπάρχει τιμιότητα , σεβασμός στον πελάτη και να μην δουλεύει ο άλλος με τη λογική της λαμογιάς και της αρπαχτής. Πήγα σε συνεργείο για αλυσιδογράναζα και με έβαλαν ανάποδα τους αποστάτες. Οκ λάθος. Δεν αναιρεί όμως όλα τα χρόνια αρμονικής συνεργασίας και αλληλοσεβασμού μεταξύ συνεργείου- πελάτη. Έχω κάνει εκεί 40 δουλειές χωρίς πρόβλημα, ξαφνικά στην 41η χάλασε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To πρόβλημα στα συνεργεία στην Ελλάδα, είτε αυτοκινητου είτε μηχανής, δεν είναι οι καλοί και κακοι μάστορες. Ούτε οι ακριβοι ή φθηνοι μάστορες. Το πρόβλημα είναι η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ. Είναι το οτι θα πάς για μια δουλειά, θα σου βγάλουν άλλες 3 την στιγμή που εσύ δεν μπορείς να τσεκάρεις να επιβεβαιώσεις ή να απορρίψεις τα δεδομένα που σου δίνονται.

Καλοί μάστορες υπάρχουν πολλοί και πολύ. Και φθηνοί μάστορες υπάρχουν πολλοί και πολύ. Το θέμα είναι αν είναι αξιόπιστοι ομως. Αν ξέρεις οτι όταν θα σου πεί κάτι, είναι ΕΤΣΙ και όχι κάπως διαφορετικά.
Εκεί είναι που κάνει την διαφορά ο Μερεμετσάκης και μερικοί άλλοι που έχω υπόψιν.
Έχει έναν πολύ επικοινωνιακό Δημήτρη στο συνεργείο, και έναν συνεργάσιμο Μένιο στη διαχείριση και δουλεύουν σωστά.

Κατά τα υπόλοιπα, το οτι βάλαν μές την ανάκληση το ανταλλακτικό, είναι απλά θέμα σωστής και ορθολογικής διαχείρισης. Χωρίς να χάσουν τιποτα απολύτως (ενδεχομένος να έχουν και επιπλέον κέρδος απο την ανάκληση) κερδίσαν εσένα τον πελάτη, καλά σχόλια στο ιντερνετ, και καλή φήμη απο στόμα σε στόμα.

Προσωπικά, τα 2 yamaha μου δεν τα εμπιστεύομαι σε αυτούς, ομως όχι επειδή δεν είναι καλοί μάστορες. Άλλωστε... αλίμονο αν δεν ξέραν τα πάντα γύρω απο τα yamaha ή τις ανακλήσεις του εκάστοτε μοντέλου.

Τους έχω σε καλή υπόληψη παρόλο που τις ... 10 στις 10 φορές που έχω πάρει τηλέφωνο για ανταλλακτικό ασχέτως διαθεσιμότητας, είναι πάντα πιο ακριβοί απο άλλη yamaha στη Θεσσαλονίκη. Βασικά ... είναι πιο ακριβοί απο άλλες 2 yamaha στη Θεσσαλονίκη.

Να λέμε τα καλά, να λέμε και τα κακα ;)

Τροποποιήθηκε από τον Multijohn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μερεμετσάκης for the win... Από έναν άλλο στη Θεσσαλονίκη δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Ονόματα δε λέμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην το λες Ηρακλή όλοι κάνουν λάθοι ακόμα και οι ακριβοπληρωμένοι του  moto GP και της formula. Το θέμα είναι να υπάρχει τιμιότητα , σεβασμός στον πελάτη και να μην δουλεύει ο άλλος με τη λογική της λαμογιάς και της αρπαχτής. Πήγα σε συνεργείο για αλυσιδογράναζα και με έβαλαν ανάποδα τους αποστάτες. Οκ λάθος. Δεν αναιρεί όμως όλα τα χρόνια αρμονικής συνεργασίας και αλληλοσεβασμού μεταξύ συνεργείου- πελάτη. Έχω κάνει εκεί 40 δουλειές χωρίς πρόβλημα, ξαφνικά στην 41η χάλασε;

δεν διαφωνώ περί λάθους ακόμα και των ποιο εμπειρων μηχανικών.... όμως αυτό περί λάθους μια φορά πέραν των δεκάδων επιτυχώς συνεργασιών εξαρτάται.  Έχω να σου πω ότι το 2005 γνωστός του πατέρα μου πήγε το αυτοκίνητο του μάρκας Φορντ και μοντέλο ταουνους,  έχοντας το από το 79' μέχρι τότε ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΟ σε μάστορα με συνεργασία 15 περίπου χρόνια από το 1990 που τον έμαθε . Και μια μέρα των ημερών λοιπόν σε ένα σέρβις ΞΕΧΑΣΕ να του βάλει λάδια στο μοτέρ... ΝΟΜΗΖΕ ότι έβαλε, το πήρε λοιπόν ο φουκαρας το έβαλε μπρος να φύγει και μάντεψε τι έγινε στην συνέχεια .... ο μάστορας μετά από μεγάλο σαματα δυο χρόνια ,έβαλε αλλλο μοτέρ μεταχειρισμενο από άλλο φορντ ΚΑΜΊΑ ΣΧΈΣΗ ΜΕ το πένα μοτέρ και χρησοπλοιρομενο σε σερβις που είχε πριν . Εδώ τι να πεις ότι πήγα 100 φορές και έφυγα ευχαριστημένος και μια φορά έκανε λάθος και σιγά τι έγινε? Εγώ προσωπικά όταν πάω σε έναν μάστορα είμαι σταρατος καί απαιτώ με τον τρόπο μου να με πάρει στα σοβαρά αν μου κάνει χοντραδα ΙΔΙΚΆ ΜΕΤΑ ΑΠΌ ΧΡΌΝΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΊΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΈΧΩ ΑΚΟΥΜΠΉΣΕΙ τα όμορφα και σκληροδουλεμενα λευτακια μου τότε είναι που έχω πρόβλημα. 

Τροποποιήθηκε από τον hraklis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα