Jump to content
zeus

Με πυγμαχία έχει ασχοληθεί

Recommended Posts

Ποτέ κανένας; Έχω χάσει αρκετά κιλά κ θέλω να γυμναστώ! Αλλά δε θέλω να πάω γυμναστήριο! Εάν ασχοληθω με την πυγμαχία θα βελτιωθεί ή φυσική μου κατάσταση ! Λέω για πυγμαχία κ όχι για γυμναστήριο μήπως τα καταφέρω κ έχει περισσότερη διάρκεια ή άσκηση μου κ δεν βαρεθω! Κάποια κάποια γνώμη; Ευχαριστώ για το σας παίδες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ασχολήθηκα πιτσιρίκος , για λίγο πολύ λίγο ,γιατί με διωξανε για αντιαθλητική συμπεριφορά ..(δικιο είχανε) ..να ξέρεις  , ότι οι πυγμάχοι, ειναι πολύ σκληρά γυμνασμένοι και ειναι πολύ σκληρο σπορ, με δράση ,από την άλλη ειναι πολύ επιθετικο και δεν συγκρίνεται με καράτε και ιστορίες , ειναι σκάλες πιο βαρβαρο και επιθετικο, αν ακολουθείς το πρόγραμμα που σου δίνουν θα κανεις καλή γυμναστικη, αλλα να προσέξεις γιατί σου βγάζει επιθετικότητα,. και θέλει σύνεση και σωφροσύνη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

H πυγμαχία  zeus  είναι για πολούς τρόπος ζωής. Με αυτό θέλω να σου πω ότι αν ξεκινήσεις σοβαρά δε θα δεις μόνο το σώμα σου να αλλάζει άρδην προς το καλύτερο αλλά θα αποτελέσει και μια από τις πιο όμορφες ασχολίες της ζωής σου.  Συγκεκριμένα τώρα, η αντοχή σου θα εκτοξευθεί μιας και είναι από τα πιο αερόβια μαχητικά αθλήματα, θα χάσεις σίγουρα και άλλο λίπος αλλά όχι κιλά (θα τα πάρεις σε μύες) και θα γυμνάσεις όλο το σώμα. Κυρίως τα πόδια σου θα δεις να αλλάζουνε όσο περίεργο και αν σου φαίνεται και βέβαια οι ώμοι σου και γενικά τα χέρια θα δυναμώσουν πάρα πολυ.

δεν συγκρίνεται με καράτε και ιστορίες...... αλλα να προσέξεις γιατί σου βγάζει επιθετικότητα,. .......και θέλει σύνεση και σωφροσύνη.

Μιας και έχω κάνει και τα 2 (και καράτε) τσέκαρε το kyokushinkai από τα ποιο ακραία και επιθετικά μαχητικά αθλήματα, μην έχεις το karate στο μυαλό σου όπως το κάνουν σε ηλικίες από 7-16. Στο δεύτερο συμφωνώ αλλά εκεί μπαίνει και ο δάσκαλος και τι παιδεία θα σου δώσει πάνω στη τέχνη που σου διδάσκει. Στο τελευταίο δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν χρειαζεται να ασχοληθεις αγωνιστικα με πυγμαχια ή kick boxing κλπ. Μπορεις να το παρεις το ολα πραγμα λιγο πιο χαλαρα και να μην μπεις στη διαδικασια full contact.

Βρες ενα καλο γυμναστηριο, και γραψου. Θα γυμναστεις εντονα, θα φτασεις στα ορια σου, θα τα ξεπερασεις (γρηγορα) και θα δεις την φυσικη σου κατασταση να μεταμορφωνεται.

Και ολα αυτα, χωρις να χρειαστει να ανοιξει ρουθουνι (κυριολεκτικα). Και σιγουρα δεν θα βαρεθεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνω με τον προλαλησαντα.

Παρτο λιγο πιο χαλαρα και θα το ευχαριστηθεις. Θα δεις οτι το σωμα αντεχει πολλα που δεν τα περιμενεις.

Ειναι ευκολο να ξεφυγεις οταν νομιζεις οτι το εχεις αλλα αυτο θα το δεις εσυ. Βρες κι αλλους που το πανε χαλαρα, καντε τα σπαρινγκ σας και θα το ευχαριστηθειτε ολοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

32 χρόνων είμαι απλά λόγω του αδυνατίσματος θέλω να γυμναστώ κ να μην βαρεθω κ σκέφτηκα για πυγμαχία που μου αρέσει να το παρακολουθώ τώρα να το ασκω δεν ξέρω τι θα γίνει .γι αυτό ρωτησα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε γυμναστηρια με καρατε και κικ μποξινγκ μπορεις να κανεις ανετα αυτο που σου περιγραφω. Δεν χρειαζεται καν να μπαινεις μεσα σε ρινγκ και να κανεις 2λεπτα με λιγη ή αρκετη επαφη. 

Στην μια ωρα της προπονησης, η μιση ειναι τρεξιμο και διατασεις. Η αλλη μιση ειναι λιγο πιο action. Τα παλικαρια φορανε προστατευτικο εξοπλισμο και συνηθως χωριζονται σε ζευγαρια, αναλογα με την εμειρια του, οπου ανταλλασουν χτυπηματα και εκει μαθαινουν τεχνικη. Αθορυβα πραγματα.

Στα γυμναστηρια της πυγμαχιας δεν ξερω πως λειτουργουν, αλλα μπορεις να παρακολουθησεις μια προπονηση να δεις τι παιζει και εαν σου φαινεται ενδιαφερον. Λογικα θα ισχυει το ιδιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλλα να προσέξεις γιατί σου βγάζει επιθετικότητα,.

ΒΑσικα αν εχεις το μυαλο σου στην θεση του δεν βγαζει καμια επιθετικοτητα. Ισα ισα εισαι πιο σιγουρος και ξερεις να ζυγιζεις τα πραγματα και το αν αξιζει να ασχοληθεις-μπλεξεις με καβγα. 

Οσο για το ''ειρωνικο'' σχολιο  περι καρατε και αλλων σε σχεση με την πυγμαχια ειναι ατοπο. Δεν μπορεις να συγκρινεις δυο αθληματα,πολεμικες τεχνες, πες το οπως θες, για το πιο ειναι καλυτερο και τι σε γυμναζει πιο πολυ. 

Ενας αρχαριος-μετριος πυγμαχος αμα παιξει με εναν με 3 νταν εχει φαει φαπα με το τσουβαλι. Οπως και το αντιθετο. Το θεμα ειναι να μην φας μπουνια απο τον πυγμαχο.. οσο δεν σε ακουμπα τον ελεγχεις:mB_kalo_e:

Και λιγο πιο σοβαρα τωρα. Αυτο το πραγμα που οποιος κανει ενα αθλημα ή πολεμικη τεχνη, γελοιοποιει τις υπολοιπες πρεπει να σταματησει. Και εμενα δεν μ αρεσουν καποιες πολεμικες τεχνες αλλα δεν μπορω να τις μηδενισω και να θεοποιω την δικια μου, οποια και αν ειναι. 

Αυτο λεγεται σεβασμος!

Δεν χρειαζεται να ασχοληθεις αγωνιστικα με πυγμαχια ή kick boxing κλπ. Μπορεις να το παρεις το ολα πραγμα λιγο πιο χαλαρα και να μην μπεις στη διαδικασια full contact.

Βρες ενα καλο γυμναστηριο, και γραψου. Θα γυμναστεις εντονα, θα φτασεις στα ορια σου, θα τα ξεπερασεις (γρηγορα) και θα δεις την φυσικη σου κατασταση να μεταμορφωνεται.

Και ολα αυτα, χωρις να χρειαστει να ανοιξει ρουθουνι (κυριολεκτικα). Και σιγουρα δεν θα βαρεθεις.

Ειναι μια αποψη και αυτη. Εγω απο την αλλη τον καταλαβαινω. Δεν γουσταρω τα γυμναστηρια. Προτιμω την αεροβια ασκηση και τις πολεμικες τεχνες για γυμναστικη και εξελιξη

32 χρόνων είμαι απλά λόγω του αδυνατίσματος θέλω να γυμναστώ κ να μην βαρεθω κ σκέφτηκα για πυγμαχία που μου αρέσει να το παρακολουθώ τώρα να το ασκω δεν ξέρω τι θα γίνει .γι αυτό ρωτησα

Κοιτα να δεις. Θα πρεπει να ψαχτεις.

Μπορει να ξεκινησεις πυγμαχια και να καταλαβεις οτι δεν σε γεμιζει,.

Μπορει να κανεις jeet kun do ή jiu jitsu kai να μην σ αρεσει. 

Βρες μια σωστη  σχολη! Ειναι σημαντικο αυτο που σου λεω. Πλεον εχουμε γεμισει σχολες πολεμικων τεχνων και οι μισοι ειναι ''γελιοι'' και δεν σε μαθαινουν σωστα. 

Αν δεις τον αλλον κ@υλμενο και '' θα σε κανω να τους σκοτωνεις ολους'' θα θα θα απλα φυγε... Ειναι επικινδυνος. Σκοπος ειναι να μπεις στην φιλοσοφια,το νοημα, του αθληματος.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν ξεκινησεις μια πολεμικη τεχνη θα γυμναστεις πολυ και σωστα και θα δεις οτι θα φτιαξεις αντοχες στα πνευμονια( σημαντικο) και στο σωμα που δεν ειχες πριν,ουτε θα κανεις στο γυμναστηριο.

θελει ψαξιμο και υπομονη γιατι αποτελεσματα αυτου που κανεις, θα δεις μετα το τριμηνο... ( για να μην πω παραπανω) 

Και τελος σχετικα με αυτο που ειπε ο gkourmoul  στο τελευταιο ποστ, εγω διαφωνω με το να κανεις αθλημα σε γυμναστηριο. 

Η πλειοψηφια των γυμναστηριων δεν κανουν σωστο μαθημα.  οπως και στην γιογκα... ολα τα γυμναστηρια εχουν αλλα αν κανεις με σωστο δασκαλο γιογκα καταλαβαινεις οτι ο,τι εκανες μεχρι τωρα ηταν ενα ψεμα. 

Τωρα αν τυχει και βρεις το γυμναστηριο που εχει σωστο δασκαλο για πολ. τεχνη εισαι τυχερος και δεν χανεις κατι να γραφτεις,. 

:)

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το γυμναστηριο ειναι ευρεια εκφραση που χρησιμοποιω για ολους τους χωρους που γυμναζεται καποιος. Εξειδικευμενη σχολη εννοουσα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχικά μπράβο για την  προσπάθεια που έκανες και κάνεις για μια πιο υγιεινή ζωή.

Ξεκινάω με δεδομένο ότι έχεις χάσει βάρος και θέλεις να σφίξεις. Αυτό απαιτεί οποιοδήποτε αερόβιο άθλημα όπως boxing , kick boxing etc.

Στην περίπτωση τέτοιου αθλήματος η προπόνηση είναι συνήθως: 1. 15 λεπτά σκινάκι

2.15 λεπτά ζέσταμα και διατάσεις

3. Σκιαμαχίες-Σάκος-Επαφή-Ρινγκ ανάλογα με το επίπεδο σου

4. 10 λεπτά Κοιλιακοί-Αεροπορίες-Διατάσεις

Όπως κατάλαβες είναι ένα φουλ αερόβιο άθλημα το οποίο θα έχει σαν αποτέλεσμα στο  κορμί σου να χάσεις κιλά και να στεγνώσεις και όχι φούσκωμα μυών.

Την επαφή με τους άλλους μην τη φοβάσαι. Το ξύλο είναι λίγο σαν το sex. Όλοι μας βλέπουμε βίντεο πως γίνεται, όλοι μας κάναμε προπόνηση μόνοι με συντροφιά φανταστικούς αντιπάλους και όλοι μας για κάποιο λόγο πιστεύουμε πως είμαστε καλοί σε αυτό. Και ακριβώς όπως με το sex άμα δεν το κάνεις δεν θα καταλάβεις ποτέ πόσο λάθος αντίληψη έχεις γι αυτό. θα σε βοηθήσει στο να καταφέρεις σε μια στιγμή που νιώθεις ότι απειλείσαι να μάθεις να ελέγχεις το μυαλό σου και το σώμα σου. Για παράδειγμα βλέπεις πως το θηρίο με το οποίο είσαι στο ρινγκ σε έχει στριμώξει, πρέπει να πειθαρχήσεις και να βρεις το κουράγιο και τη διαύγεια να σταματήσεις την άσκοπη πολύωρη άμυνα και να σχεδιάσεις το χτύπημα σου. 

Γενικά να έχεις στο μυαλό σου ότι κανείς δε θέλει να χτυπήσει και δε θα έχεις πρόβλημα.

Στην περίπτωση σου όμως θα πρότεινα το crossfit. Είναι με διαφορά το πιο δυνατό και αποτελεσματικό 'άθλημα'. Αποτελέσματα του σε 3 μήνες, εμφανές αδυνάτισμα και φούσκωμα παρόμοιο με γυμναστήριο. Σε προειδοποιώ όμως είναι επίπονο και θέλει να μην τα παρατάς εύκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν με τραβάει τι κροςφιτ! Ήθελα από μικρός πυγμαχία αλλά είχε ξεφύγει στα κιλά κ δεν το επιδιώξα ποτέ! Βέβαια μπορεί να το δοκίμασω κ να μην μου αρέσει! Έχει χτυπήματα πολλά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η πυγμαχία έχει αρκετά αλλά οχι πολλά.  αν εσύ είσαι σοβαρός και το ίδιο και η σχολή τότε δεν έχεις κάτι να φοβηθείς.

Απλά μην την ψωνίσεις με ένα μήνα και τη δεις φονική μηχανή γιατί θα το πληρώσεις στο τέλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω ειμαι της γνωμης οτι αν ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ειναι σωστος,οποια τεχνη και αν διαλεξεις μονο κερδος θα εχεις

Και σωματικα αλλα κυριως διανοητικα

Ο αθλητισμος(οχι ο πρωταθλητισμος) 

οτι αθλημα και αν ειναι με σωστη καθοδηγηση μας κανει καλυτερους ανθρωπους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μας έβαλες όλους στη θέση μας .....

Υ.γ  είμαι υπεύθυνος για αυτά που γράφω ...όχι για  αυτά που καταλαβαίνεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Zeus, που μένεις?

Αθήνα? περιοχή?

Στην πυγμαχία ή θα κολλήσεις με τη μία ή θα φύγεις αμέσως.

Ένας σωστός δάσκαλος, θα σε βάλει να χτυπήσεις σάκκο μετά από κανά δίμηνο min.

Πρώτα θα μάθεις βήματα (το 60% του σπορ) και μετά θα κάνεις σκιαμαχία.

Συνήθως στους περισσότερους συλλόγους έχουν 3 προπονήσεις τεχνικής, 1 κυκλική προπόνηση και προπόνηση ταχυτήτων.

Να ξέρεις, ότι αν κολλήσεις, η πυγμαχία είναι αλκοολίκι...

Έχω σταματήσει από το '08 και δεν πήγα ούτε μια μέρα στο σύλλογο που ήμουν, γιατί ξενερώνω απίστευτα που δεν μπορώ να κάνω πλέον προπόνηση λόγω δουλειάς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επαρχια ζω, ρωτησα σε ενα συλλογο, 40 ευρω το μηνα κοστος μου ειπε. γιατι λες οτι αλκοολικι; τι αλλο να κοιταξω σε συλλογο μιας κ δεν εχω ιδεα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oχι φιλε μου καταλαβα τι εστι αλκοολικι απλα λεω τοσο καλο;

Έκρηξη αδρεναλίνης είναι φίλε. Όπως με της μηχανές εθίζεσαι στην επιτάχυνση και γεμίζεις από πάνω μέχρι κάτω αδρεναλίνη , έτσι και στα μαχητικά αθλήματα.

Και ειδικά σε αθλήματα σαν την πυγμαχία που πρέπει να ισορροπήσεις δύναμη και έκρηξη με την τεχνική σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

3 χρόνια κικμποξ και 3 ερασιτεχνικοι αγωνες.

Σαν αυτο το άθλημα δεν με σημάδεψε κάτι άλλο στη ζωή μου.

Φυσικά τεράστιο ρόλο παίζει η φιλοσοφία του δασκάλου/σχολής, η πειθαρχία και η "πόρωσή" του, αλλα και το πως το βλέπεις ο ίδιος.

Προσωπικά ο δάσκαλος εκείνος και οι προπονήσεις μου με μεγαλύτερους/πιο δυνατούς και έμπειρους με μετέτρεψαν απο πολύ αδύναμο ψυχολογικά και σωματικά παιδί, σε πολυ πιο πειθαρχημένο και δυναμικό αθλητή.

Μπροστά στις αγωνιστικές προετοιμασίες του κικ, η τωρινή γυμναστική μου φαίνεται περίπατος.

Πέρα απο την δική μου ιστορία που βλέπετε και στο βιντεάκι, αντικειμενικά:

Για σώμα: Bodybuilding, calisthenics, άρση βαρών (γενικά προπόνηση με έμφαση την πρόοδο δύναμης)

Για αντοχή/αερόβια: Στίβος/Τρέξιμο/Τρίαθλο.

Για πειθαρχία/δύναμη σκέψης: Μαχητικά σπορ. Δε θεωρώ οτι πρεπει να τρως ξυλο σε τραγική κατάσταση και να τραυματιστείς. Για να μάθεις να παίζεις ξύλο όμως και να είσαι μαχητής με πειθαρχία πρέπει να φτάσεις στο όριο παλεύοντας με κάποιον και να χάσεις. Στα πλαίσια της προπόνησης τονίζω πάντα.

Επίσης ο αγώνας σε ρίνκ/κλουβί είναι μια κατάσταση που χτίζει χαρακτήρα όσο κλισέ και αν ακούγεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπραβο ρε φιλε για το παθος σου και την επιμονη σου.

Κατι αντιστοιχο κανω και εγω πλεον........χωρις να το προγραμματισω βεβαια!

Απλα μου προεκυψε.

Ζυγιζω τα φαγητα μου, διαλειματικη νηστεια , Καλησθενικη γυμναστικη, διακοπη οποιασδηποτε επεξεργασμενης τροφης ...με εξαιρεση τα γιαουρτι/τυρι φετα.

Αποτελεσμα....14 κιλα σε 3 μηνες...χαλαρα και χωρις κοπο....παρολο το κραξιμο οτι κανω μλκιες απο γνωστους και φιλους.

Το βασικοτερο........μηδεν κοστος.......μη σου πω οτι βγαζεις κιολας αν σκεφτεις τι γλιτωνεις απο την προγραμματισμενη  διατροφη και την συνδρομη στο gym.

Congrats και για τα βιντεο και για την σελιδα στο fb

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

........... διαλειματικη νηστεια ,........

Τώρα βέβαια είμαστε οff topic αλλά θα ήθελα καμιά πληροφορία για την διαλειματικη νηστεία. Η αλήθεια είναι ότι τελευταία έχω διαβάσει κάποια πράγματα  για την συγκεκριμένη μέθοδο διατροφής και μου φαίνεται ενδιαφέρουσα.

Τροποποιήθηκε από τον Nightrebel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν νομιζω οτι μπορω να σε κατευθυνω καθως οπως ειπα παραπανω εμενα  μου προέκυψε!

Δλδ στην προσπαθεια να αλλαξω την διατροφη μου ....κατεληξα να τρωω νωρις το βραδυ ....και το επομενο γευμα μου ηταν το επομενο μεσημερι. Εμαθα οτι το λενε διαλλειματικη νηστεια αργοτερα ...οταν το εκανα ηδη.

Γενικα ...θελω να πιστευω ...οτι τις διαφορες στο σωμα μου τις ειδα λογω τις αλλαγης στην ποσοτητα και στην ποιοτητα της διατροφης και οχι στα χρονικα σημεια των γευματων

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τώρα βέβαια είμαστε οff topic αλλά θα ήθελα καμιά πληροφορία για την διαλειματικη νηστεία. Η αλήθεια είναι ότι τελευταία έχω διαβάσει κάποια πράγματα  για την συγκεκριμένη μέθοδο διατροφής και μου φαίνεται ενδιαφέρουσα.

στειλε μου στη σελίδα μου στο fb : Gymnazomai Spiti. Στο youtube εχω αρκετα βιντεακια με αυτο γραψε διαλειμματικη νηστεια tasoszagos

νικετ η τελευταια σου προταση ειναι το 99% της επιστημης της διατροφης ;)

Γενικα οi γκουρου της ΔΝ ειναι

Martin Berkhan leangains.com και Brad Pilon eatstopeat.com . Μεντορες προσωπικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα