Jump to content
tsatsosj

θερμοκρασία ψυγείου hornet 600

Recommended Posts

καλησπέρα ,παρατηρω ότι η μηχανή στην πολύ ζεστενεται αρκετα με το βεντιλατερ να δουλευει 103 με 110 βαθμούς κατι

που μου φαινεται υπερβολικο.Με κανει να λυπαμε το μοτερακι.

Γιατι συμβαινει αυτό?,η χοντα γιατι  το δουλευει τοσο ψηλα?υποθετω ότι εχει να κανει με τις νορμες εκπομπών ρύπων.

ήθελα να ρωτησω αν υπαρχουν στην αγορα θερμοστάτες και βαλβιδες βεντιλατερ πιο χαμηλοι και αν βρίσκεται σωστη την κινηση αυτή.

δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθεί ,αν υπαρχει κατι σχετικο στειλτε μου καποιο λινκ.

Τροποποιήθηκε από τον ksino1100
Διόρθωση τίτλου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξερω αν σε βοηθαει αλλα εγω με το 1000 αναβει στους 100 και παει μαξιμουμ 106. Μηπως εχει καποιο θεμα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρα δουλευει φιλε μου δεν εχεις προβλημα.

Ετσι ειναι τα περισσοτερα honda και το δικο μου ετσι ψηλα δουλευει.

Οταν ειχα ελευθερη εξατμιση τιτανιου και  power commander εβλεπα μεγαλη διαφορα  προς τα κατω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε xx ανάβει στους 100 και φανεί και 110 - 112 μέσα στην πολύ κίνηση. Και όταν είμαι μέσα στην πόλη σταματά ξεκινά αν δεν κάνω λίγο  πορεία δεν σβήνει και ποτέ. Σε εθνική βέβαια ταξίδι ειναι σταθερά στους 87 - 95. Αν ήταν έτσι πάντα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αν παρατηρείς διάφορες σε σχέση με πριν για αρχή άλλαξε υγρά κανονικά κάθε δυο χρόνια θέλουν αλλαγή. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν ξερω σιγουρα να σου πω σε ποιες θερμοκρασιες δουλευει το μηχανακι σου, καλυτερα να κοιταξεις στο μανουαλ (αν δε το εχεις θα το βρεις ευκολα στο υπερπεραν σε pdf).

αντιψυκτικο το εχεις αλλαξει προσφατα? αντιψυκτικο συνηθως το αλλαξεις καθε 10κ χλμ η καθε 2 χρονια, οποιο ερθει πρωτο (για σιγουρια δες στο μανουαλ). αν καποιο απο αυτα εχει συμπληρωθει πρεπει να το αλλαξεις, θα δεις μια διαφορα στη θερμοκρασια (προς τα κατω).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν το φασμα λειτουργιας ειναι απο 85-97 βαθμους, ανησυχεις.
Αν ειναι απο 100-115, δεν ανησυχεις.
Μην μας πιανει πανικος αν βλεπουμε ενα μεγαλο νουμερο, ουτε αυτη η μανια να το "χαμηλωσουμε". Αν ειναι μεσα στα περιθωρια που δινει ο κατασκευαστης, δεν ασχολιομαστε...
User manual και τελος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρώτα από όλα κάτι παραπάνω θα ξέρει ο κατασκευαστής από εμάς.

Όπως έγραψα και παραπάνω έτσι δουλεύει και το δικό μου cbr600f 2001.

Το ταβάνι και ας φανεί παράξενο είναι οι 122 C εκεί σου ανάβει και το λαμπάκι θερμοκρασίας  και  τότε έχεις πρόβλημα.

Τα φυσιολογικά  όρια όταν έχεις δρόμο και δεν είσαι μπλοκαρισμένος και φυσικα και ανάλογα την εποχή  είναι από 85 C έως 97 C αν μπλοκάρεις θα δεις έως και 113 C ( δεν έχει πρόβλημα και μην φοβάσαι) .

Βασικά αν ακούς βεντιλατερ να ανάβει κανονικά και αν όταν από μπλοκαρισμένος βρεις δρόμο και ανοίξεις κανονικά το μηχανάκι και η θερμοκρασία πέφτει τότε όλα είναι μια χαρα.

Αν έχεις πάνω από 2 χρόνια να αλλάξεις τότε κάνε μια αλλαγή με νέο παραφλου , βαλε το ροζ VALEO σε αναλογία 40% παραφλού και 60 %  απιονισμενο νερό.

Μην πας κάτω από  40% παραφλού γιατί υπάρχει κίνδυνος οξειδώσεις.

Φυσικά αν και νομίζω ότι δεν αξίζει  για το δικό σου μπορείς να βάλεις κάτι σε έτοιμο σαν SUB ZERO της DENICOL.

Τροποποιήθηκε από τον dankannn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν το βερντιλατερ δουλευει κανονικα κα ισου ριχνει την θερμοκρασια, τοτε εισαι ενταξη..... καλοκαιρι ειναι , κανενα μηχανακι δεν την παλευει με τοση ζεστη.... αν ειχες θεμα με το συστημα ψυξης, η δεν θα αναβε το βερντιλατερ, η θα ανεβαζες μεγαλες θερμοκρασιες 120+ και θα εχανες και τα νερα σου απο την υπερχυλιση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kάθε κινητήρας δουλεύει σε ένα βέλτιστο εύρος θερμοκρασίας. Δεν πρέπει ούτε να υπερθερμαίνεται ούτε να ψύχεται πέρα από αυτό το εύρος για να δουλεύει σωστά όπως έχει σχεδιαστεί.

Θα πρέπει να συμβουλευτείς το service manual του μοντέλου σου και μόνο και να ελεγχθεί το σύστημα ψύξης σύμφωνα με αυτό, όπως και για τις προδιαγραφές του ψυκτικού υγρού (αυτές θα τις βρεις και στο εγχειρίδιο κατόχου).

Ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στα service manual του Hornet του '98 & του '02-03 , ο θερμοστάτης αρχίζει και ανοίγει στους 80° - 84°C και είναι πλήρως ανοικτός (8mm) στους 95°C (τυπικό για τους κινητήρες της Honda αλλά πάντα ελέγχουμε τι παίζει για κάθε μοντέλο).

Το ψυκτικό πρέπει να είναι ένα μίγμα 50-50% αιθυλενογλυκόλης με αντιδιαβρωτικά για κινητήρες αλουμινίου (99,9% άνευ πυριτικών - silicates - αντιδιαβρωτικών), με νερό. Εδώ χρειάζεται μια προσοχή γιατί με λάθος αντιψυκτικό μπορεί να πάρεις την αντλία νερού στο χέρι...

Αν είχες πρόβλημα είτε θα έβλεπες να ανάβει η σχετική ένδειξη στα όργανα, είτε θα άνοιγε η βαλβίδα ανακούφισης στο ψυγείο (καπάκι), με την προϋπόθεση βέβαια ότι όλα δουλεύουν σωστά και δεν έχει κολλήσει τίποτα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστω για τις απαντησεις ολους.

η μηχανή δεν εχει πρόβλημα δουλευει σωστα το συστημα ψυξης και σε μηχανικους που το ειπα μου ειπαν ετσι δουλειει αυτό το μοντελο.

απλα σκεφτηκα ότι πιο πολύ γινεται για λογους καυσαερίων,οσο πιο ζεστο τοσο λιγοτεροι ρυποι και θα ηθελα να το ξεκουρασω λιγο,αλλα και να

παρω κατι παραπανω σε αποδοση,οι εγκέφαλοι δουλευουν πιο safe οσο ανεβαινει η θερμοκρασια.

αυτά τουλάχιστον στο αυτοκινητο μου που οντως εχω μειωσει θερμοκρασίες,αλλα από ότι βλεπω κανεις δεν πειραζει στις μηχανες.

μαλλον θα το αφήσω ετσι,θενκς

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η μηχανή δεν εχει πρόβλημα δουλευει σωστα το συστημα ψυξης και σε μηχανικους που το ειπα μου ειπαν ετσι δουλειει αυτό το μοντελο.

αν πας σε δυο τρεις μηχανικους και στο πουνε αυτο τοε ολα οκ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα