Jump to content
InTheEnd

Όταν το κυνηγάς αυτά παθαίνεις!

Recommended Posts

νταξει το εφτασες 160 κυβικα, τι αλλο θελεις απο το παπι? στειλτο...

στα της δουλειας τωρα, επειδη δουλευω σε κετερινκ, ωραρια και ειδικοτητες μην περιμενεις... κανεις τα παντα και μεχρι να τελειωσει η δουλεια... γνωστος ξεγνωστος, τωρα τρεχουμε!!! 

τα περαστικα εννοουνται..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλή αρχή στο συνάδελφο μάγειρα. Πρακτική Κρήτη να πας εκεί έκανα την πρώτη μου ....  καλή υπομονή και καλό στομάχι. Αν πας σε σοβαρό ξενοδοχείο θα φοράς στολή που πάει να πει μακριά μπαντελονια... και τα εγκαύματα θα τσουζουν από την κλισουρα και τον υδροτα 

Τροποποιήθηκε από τον hraklis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μόνο που θα πω είναι για τον εξοπλισμό.

Εφόσον κάνεις ότι κανείς κ στην τελικήδλ δικαίωμα σου, σεβασου τον εαυτό σου και τους δικούς σου κ φορά εξοπλισμό 

Τα μηχανάκια είναι σίδερα κ να χαλάσουν παίρνεις άλλο, εσύ να είσαι εντάξει 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τίποτα προσωπικό με εσένα matzis... θα αναφερθώ στο γενικότερο κλίμα τέτοιων σχολίων.
Λίγο υποκριτικό ή και στενόμυαλο να λέμε "εσύ να είσαι καλά" ή "δικαίωμα σου ότι κάνεις" και μετά να τον προτρέπουμε να πάρει εξοπλισμό. Αμα η συμβουλη μας ειναι πως ειναι δικαιωμα του να κανει οτι θελει, εγω λεω να μην παρει τιποτα, γιατι ειναι δικαιωμα του. Αν ειναι οπως να του δωσουμε μια "συμβουλη" οπως το "παρε εξοπλισμο γιοκα μου" γιατι να μην του δωσουμε και μια ακομα όπως το "βαλε μυαλο βλαμενε"? Υπάρχει κόφτης στο πόσες συμβουλές μπορεί να δώσει κανείς?

Ο Le Flwr θεωρώ πως μίλησε πιο λογικά απο αρκετούς.
Εφόσον είναι να μην τον κακολογίσουμε για ότι έγραψε (είμαστε και σε politically correct εποχή γαρ), ας ελπίσουμε μονο όταν και αν ξανατσακιστεί να πάρει μόνο τον εαυτό του στο λαιμό του, μακρυά απο εμάς ή και γενικά άλλους ανθρώπους που δεν φταίνε σε τίποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ότι κάνω σούζες και μαλακίζομαι γενικότερα με το μηχανάκι δεν σημαίνει ότι θα σκοτώσω και κανέναν έτσι,ξέρω που κάνω τις βλακείες και που με παίρνει,δεν θα πάω σε στενό να το σηκώσω και να το πηγαίνω μαλλιά κουβάρια,ότι κάνω το κάνω σε μέρη που είναι απομονωμένα,συνήθως πάω Σχιστό,στο παλιό το Σεφ και σε μέρη που δεν υπάρχει κυκλοφορία,και έπεσα στην Λένορμαν μέρα μεσημέρι που ήταν άδεια... Τέλος πάντων,σήμερα δοκίμασα και μια αλοιφή με Αλόη μέσα,είναι πολύ καλή και με έχει ανακουφίση την συστήνω σε όσους έχουν εγκαύματα "Aloe Vera special care" λέγεται !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικα σου. Ευχομαι καποια στιγμη σε καμια 30χρονια να λες πω ρε πουστη μου κατι μαλακιες που κανα πιτσιρικας και τη γλυτωσα πολυ φτηνα. Ολοι μας καναμε μαλακιες απλα μεσα απο αυτες μαθαμε. Τα εγκαυματα πονανε πολυ και ειναι επικυνδινα. Μην βαζεις αλοιφες και ματζουνια γτ δε ειναι ολες για ανοικτες πληγες. Το λιγοτερο ρωτα φαρμακοποιο αν οχι γιατρο. Υπομονη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρώτησα και μου το προτείνανε,και είναι το μονο που με ανακουφιζει βάζω και μια αλλη La Roche Oisay cicaplast και οταν την βαζω και ξαπλωνω μετα εχω τοσο εντονο πονο που δεν μπορω να το πατησω για κανα μισαωρο και ολη την ωρα με ποναει αφορητα... με αυτην την αλοιφη εχω τεραστια ανακουφιση περπαταω σχεδον κανονικα ψηλοκουτσενω βεβαια αλλα ειναι πολυ καλυτερα,ναι και εγω αυτα πιστευω να λεω μιας και θα εχω αρκετα σημαδια να μου θυμιζουν τις βλακειες μου!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε εντάξει αφού έχεις πέσει απο εδώ έχεις πέσει απο εκεί, έχεις πέσει και στην Λενορμαν μέρα μεσημέρι, τότε προφανώς ξέρεις τι κάνεις. Αναρωτιέμαι ποιος διάολος μπήκε μέσα μου και αμφέβαλα γυρω απο το αν ξέρεις τι κάνεις.
ΕΞΩ ΔΑΙΜΟΝΑ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε εντάξει αφού έχεις πέσει απο εδώ έχεις πέσει απο εκεί, έχεις πέσει και στην Λενορμαν μέρα μεσημέρι, τότε προφανώς ξέρεις τι κάνεις. Αναρωτιέμαι ποιος διάολος μπήκε μέσα μου και αμφέβαλα γυρω απο το αν ξέρεις τι κάνεις.
ΕΞΩ ΔΑΙΜΟΝΑ!

Δεν είπα ότι έχω πέσει εδώ και από εκεί,μην βάζεις λόγια στο στόμα μου,ούτε να είσαι εριστικός δεν υπάρχει λόγος,πρώτη φορά έπεσα από σούζα,έχω ξαναπέσει βέβαια αλλά χαζά όχι από βλακείες αν και δεν είναι το θέμα μας πόσες φορές έχω πέσει πώς έχω πέσει κτλπ κτλπ,το θέμα είναι ότι το μηχανάκι όσο σίγουρος και αν είσαι για τον εαυτό σου πάντα θα πρέπει να το φοβάσαι και να φοράς κάποιον εξοπλισμό ώστε να μην σε κλαίνε οι δικοί σου για μαλακίες.. Τώρα απλά ανεβάζω πως περνάει η μέρα μου και τι βάζω στις πληγές για να γιάνουν,γιατί προφανώς δεν θα είμαι ο μόνος που θα φάει καπάκι η ο μόνος που θα έχει εγκαύματα από μηχανάκι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικά και μάθε καλύτερη σούζα...Δεν κοιτάς κανα χιλιάρι που σηκώνονται πιό άνετα??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλαράκο κατά πρώτον, περαστικά σου και ελπίζω να βάλεις μυαλό. Πριν καμιά 20αρια χρόνια, έγινα μάρτυρας ενός φρικιαστικού θεάματος: ένας φίλος με τα μυαλά τα δικά σου έκανε σούζα με honda astrea, έχασε τον έλεγχο, έπεσε και του καρφώθηκε το αριστερό πατάκι μεταξύ αστραγάλου και πέλματος. Το αποτέλεσμα ήταν να του σκίζει στα δύο το πόδι και μετά από 3 χειρουργεία που έκανε τότε, να έχει ακόμα μόνιμο πρόβλημα στο περπάτημα

Δεύτερον, κανονικά απαγορεύεται η ενασχόληση σου σε οποιοδήποτε χώρο εστίασης ή παραγωγής/επεξεργασίας τροφίμων εφόσον έχεις εκτεθειμένα τραύματα. Θα πρέπει να καλυφθούν με ασφαλή τρόπο (γάζες, λευκοπλάστες κτλ.) και εν συνεχεία να σκεπαστούν με μέτρα προστασίας υγιεινής (γάντια, κατάλληλο ρουχισμό κτλ). Κοινώς, θα πρέπει να είσαι ντυμένος σαν τον Ρομποκοπ, αν θέλει ο σεφ να μην του κλείσουν την κουζίνα.

Τρίτον και τελευταίο, σου εύχομαι την επόμενη φορά που θα πέσεις (αν και το απεύχομαι, από τα γραφόμενά σου προκύπτει ότι είναι μαθηματικά βέβαιο) να έχεις ΜΟΝΟ τα ίδια προβλήματα και όχι τίποτε πιο σημαντικό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είπα ότι έχω πέσει εδώ και από εκεί, πρώτη φορά έπεσα από σούζα,έχω ξαναπέσει βέβαια αλλά χαζά όχι από βλακείες

Α...πάλι καλά που δεν έχεις πέσει απο εδώ και εκεί.
Θα αποχωρήσω για να συνεχιστεί το θέμα γιατί βλέπω να υπάρχει ωραία συζήτηση για αλοιφες με aloe vera,
a Roche Oisay cicaplast, κλπ στα τελευταία μηνύματα. Τίποτα για το κριθαράκι έχουμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α...πάλι καλά που δεν έχεις πέσει απο εδώ και εκεί.Θα αποχωρήσω για να συνεχιστεί το θέμα γιατί βλέπω να υπάρχει ωραία συζήτηση για αλοιφες με aloe vera,a Roche Oisay cicaplast, κλπ στα τελευταία μηνύματα. Τίποτα για το κριθαράκι έχουμε?

Να λείπουν οι ειρωνίες σου φίλτατε,ναι να αποχωρήσεις δεν νομίζω να είσαι και πουθενά χρήσιμος στο συγκεκριμένο θέμα,ναι πολύ ωραία συζήτηση για αυτούς που θέλουν να αντιμετωπίσουν τα εγκαύματα τους και θα ψάχνονται όπως εγώ,εσύ που δεν πέφτεις ποτέ καβάλα το καλάμι σου και σε άλλο θέμα!

Για κριθαράκι ρώτα τον Μποντρίνι έχει αρκετές ωραίες συνταγές!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικά και καλή ανάρρωση και από μενα

Νομίζω πως το πάθημα έγινε μάθημα. Εφεξής οδήγηση με κατάλληλο εξοπλισμό, σωστή συντήρηση της μηχανής σου, όχι τρέλες. Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού

Τροποποιήθηκε από τον rosalia

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εσύ που δεν πέφτεις ποτέ καβάλα το καλάμι σου και σε άλλο θέμα!

Και θρασύς και you're missing the point here.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ότι κάνω σούζες και μαλακίζομαι γενικότερα με το μηχανάκι δεν σημαίνει ότι θα σκοτώσω και κανέναν έτσι,ξέρω που κάνω τις βλακείες και που με παίρνει,δεν θα πάω σε στενό να το σηκώσω και να το πηγαίνω μαλλιά κουβάρια,ότι κάνω το κάνω σε μέρη που είναι απομονωμένα,συνήθως πάω Σχιστό,στο παλιό το Σεφ και σε μέρη που δεν υπάρχει κυκλοφορία,και έπεσα στην Λένορμαν μέρα μεσημέρι που ήταν άδεια... Τέλος πάντων,σήμερα δοκίμασα και μια αλοιφή με Αλόη μέσα,είναι πολύ καλή και με έχει ανακουφίση την συστήνω σε όσους έχουν εγκαύματα "Aloe Vera special care" λέγεται !!

Ο λόγος που σήκωσες αυτό το θέμα ποιός είναι?

α) Να μας επιστήσεις την προσοχή να έχουμε εξοπλισμό & να φοράμε πάντα κράνος...όταν εσύ δεν το κάνεις?

β) Να μας πεις για το πόσο είναι τουμπανισμένο το δύσμοιρο παπί σου....και να σε συγχαρούμε?

γ) Να μας πεις ότι τραβάς σούζα-σούζες ακόμα και με 4τάρτες καταμεσής της άδειας Λένορμαν και μάλιστα μεσημεριάτικα ?

δ) Να ζητήσεις συμβουλές για τα εγκαύματα σου και για το είδος της αλοιφής & γάζας που θα βάλεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε περαστικά και πρόσεχε την άλλη φορά , απλά τυχερός ήσουν που δεν έπαθε τίποτα το κεφάλι σου .. αν είναι να κάνεις μαλακίες να τις κάνεις με εξοπλισμό και σε όντως απομονωμένους χώρους 

Εσείς που ειρωνεύεστε το παιδί ας πούμε τι κερδίζεται ; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο λόγος που σήκωσες αυτό το θέμα ποιός είναι?

α) Να μας επιστήσεις την προσοχή να έχουμε εξοπλισμό & να φοράμε πάντα κράνος...όταν εσύ δεν το κάνεις?

β) Να μας πεις για το πόσο είναι τουμπανισμένο το δύσμοιρο παπί σου....και να σε συγχαρούμε?

γ) Να μας πεις ότι τραβάς σούζα-σούζες ακόμα και με 4τάρτες καταμεσής της άδειας Λένορμαν και μάλιστα μεσημεριάτικα ?

δ) Να ζητήσεις συμβουλές για τα εγκαύματα σου και για το είδος της αλοιφής & γάζας που θα βάλεις?

Να επαναλάβω χίλιες φορές για τα παιδιά της ηλικίας μου να φοράνε κράνος όπως κάνω και εγώ από εδώ και πέρα

Το παπί μου δεν αφορά κανέναν απλά ανέβασα κάποιες εικόνες πώς έγινε από το τρακάρισμα

Όχι απλά το επισήμανα για τους τύπους που λενε ο εγω κανω σουζα και δεν πεφτω ποτε οπως ελεγα και εγω,οτι οσο "πιλοτος" και αν εισαι και οσο και να εμπιστευεσαι τον εαυτο σου και αυτο που οδηγας η στραβη μπορει να γινει

Ναι να ζητησω συμβουλες απο ομοιοπαθεις του αθληματος !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να επαναλάβω......Ναι να ζητησω συμβουλες απο ομοιοπαθεις του αθληματος !!

αρχίζεις και βάζεις μυαλό πάντως.... Κάτι κάναμε! 

Στην Ρόδο φίλε μου θα έχεις μηχανάκι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αντί να βάλει καμιά φωτό πως έγινε, να βάλουν μυαλό οι ...( άστο δεν το λέω, ανέκδοτο έχει καταντήσει και δεν γελάει και κανένας...) , βάζει φωτό απο το μηχανάκι.....

Ήηηημαρτον που λέει και ο Γεωργίου......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βόλτα-ρεν υπόθετα, ότι καλύτερο για τον πόνο του άλλου. 

Ντοκ , έχουν έλλειψη αυτά εδώ και δύο μήνες. Ο λαός απαιτεί καινούρια συνταγογράφηση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα περαστικα εννοουνται.Θα σου δωσω μια συμβουλη για τα εγκαυματα την οποια θα τη μαθεις στη συνεχεια λογω της δουλειας σου.Φυτο αλοη.Συνηθως υπαρχει καπου καταχωνιασμενο εξω απο εστιατορια,ανοιγεις το φυλο στη μεση και παστωνεις το ζελε που εχει πανω στις πληγες. Σε λιγη ωρα θα εισαι περδικι. Δοκιμασμενο.

Τα περαστικα εννοουνται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και σπαθολαδο μου 'χουν πει κανει δουλεια αλλα δεν το 'χω δοκιμασει.

Αν εχεις και μολωπες παντως η κρεμα αρνικας μετραει full κανει τρομερη δουλεια(δοκιμασμενο).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω στα εγκαυματα μονο μπεπανθολ. δεν σε φτιαχνει απο την μια μερα στην αλλη αλλα με καθημερινη χριση το τραυμα επουλονει. οταν επεσε στο χερι μου στην πρακτικη καυτη πατατοσουπα κατευθυαν απο το καζανι και το δερμα μου ξεκολησε σαν ψευτικο 1 μηνα μπεπανθολ και κρυο νερο τωωρα δεν φεναιτε τπτ

επισης απο ματζουνια τυπου αλοι οπως ειπε ο γιωργος η γιαγια μου ειπε για ντοματα φρεσκια αλλα σε φρεσκια πληγη βοηθαει πολυ στην ενυδατοση και επισης γιαουρτη, τα εχω δοκημασει και κανουν δουλεια..... βεβαια αν το εγκαυμα εναι πολυ σοβαρο μονο τα φαρμακα βοηθανε, και ποτε μην βαλεις πεταντιν σε εγκαυμα, ειναι σαν να βαζεις αλατι σε ανυχτη πληγη, νομιζω οτι σε εγκαυματα ουτε στο νοσοκομειο δεν βαζουν πεταντιν. γενικα τα εκαυματα θελουν να ειναι ακαλυπτα, να μην τα ακουμπας και να μην υδρονεις , θελουν ενυδατοση και αερα. τοχειροτερο πυο μπορεις να κανεις ειανι να το καλυψεις, γιατι το ποιον θα στυσει την γαζα πανω στο καρκαδι και μετα οταν το βγαζεις θα νιωσεις τι παει να πει πονος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αντί να βάλει καμιά φωτό πως έγινε, να βάλουν μυαλό οι ...( άστο δεν το λέω, ανέκδοτο έχει καταντήσει και δεν γελάει και κανένας...) , βάζει φωτό απο το μηχανάκι.....

Ήηηημαρτον που λέει και ο Γεωργίου......

Έχω ανεβάσει και φωτογραφίες πως έγινα φίλε μου..

Τα περαστικα εννοουνται.Θα σου δωσω μια συμβουλη για τα εγκαυματα την οποια θα τη μαθεις στη συνεχεια λογω της δουλειας σου.Φυτο αλοη.Συνηθως υπαρχει καπου καταχωνιασμενο εξω απο εστιατορια,ανοιγεις το φυλο στη μεση και παστωνεις το ζελε που εχει πανω στις πληγες. Σε λιγη ωρα θα εισαι περδικι. Δοκιμασμενο.

Τα περαστικα εννοουνται.

Ευχαριστώ για τα περαστικά,ναι αυτό βάζω τώρα βρήκα μια αλοιφή από Αλοη και με έχει ανακουφίσει πάρα πολύ

εγω στα εγκαυματα μονο μπεπανθολ. δεν σε φτιαχνει απο την μια μερα στην αλλη αλλα με καθημερινη χριση το τραυμα επουλονει. οταν επεσε στο χερι μου στην πρακτικη καυτη πατατοσουπα κατευθυαν απο το καζανι και το δερμα μου ξεκολησε σαν ψευτικο 1 μηνα μπεπανθολ και κρυο νερο τωωρα δεν φεναιτε τπτ

επισης απο ματζουνια τυπου αλοι οπως ειπε ο γιωργος η γιαγια μου ειπε για ντοματα φρεσκια αλλα σε φρεσκια πληγη βοηθαει πολυ στην ενυδατοση και επισης γιαουρτη, τα εχω δοκημασει και κανουν δουλεια..... βεβαια αν το εγκαυμα εναι πολυ σοβαρο μονο τα φαρμακα βοηθανε, και ποτε μην βαλεις πεταντιν σε εγκαυμα, ειναι σαν να βαζεις αλατι σε ανυχτη πληγη, νομιζω οτι σε εγκαυματα ουτε στο νοσοκομειο δεν βαζουν πεταντιν. γενικα τα εκαυματα θελουν να ειναι ακαλυπτα, να μην τα ακουμπας και να μην υδρονεις , θελουν ενυδατοση και αερα. τοχειροτερο πυο μπορεις να κανεις ειανι να το καλυψεις, γιατι το ποιον θα στυσει την γαζα πανω στο καρκαδι και μετα οταν το βγαζεις θα νιωσεις τι παει να πει πονος

Όχι bebanthol δεν ξανα χρησιμοποιω οσο εχω Αλοη,γιατι με το Bebanthol σου ψηνει την πληγη και οταν σηκωθεις σε τραβαει τοσο πολυ που δεν μπορεις να πατησεις απο τον πονο (Αυτο επαθα στο ποδι) κατι το οποιο δεν το παθαινω τωρα με την Αλοη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα