Jump to content
Sign in to follow this  
yey!

Γνώμη/βοήθεια για αγορά μηχανής

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας! 
Αρχικά πρέπει να πω τα συγχαρητήρια μου για το εκπληκτικό site! Πολλές χρήσιμες πληροφορίες  και όμορφα ταξινομημενες! Μακάρι να το ήξερα νωρίτερα. 

Για να μην κουράσω με πολύ μπλα μπλα θα μπω απευθείας στο θέμα και μετά η φλυαρία!   

Wr250x vs μηχανές μεγαλύτερου κυβισμού (π.χ Χτ660x , Xt600 , KLR650 κτλ)  
Το ξέρω οτι υπάρχουν topics που έχει συζητηθεί αυτό αλλα θα ήθελα να ρωτήσω με βάση της δικιες μου απορίες.

Και τώρα στο μπλα μπλα! 
Ενδιαφέρομαι για αγορά μηχανής η οποία είναι για καθημερινή χρήση άλλα ταυτόχρονα έχει διπλή φύση για χώμα (χαλαρά πράγματα - κάνα μονοπάτι που όλοι μας συναντάμε και αναρωτίομαστε που πάει φύσης χώμα) 
Άντε και κάνα χαλαρό ταξιδάκι πολύ σπάνια
Αυτός είναι ο βασικός πυρήνας ενδιαφεροντός μου για μηχανή. 

Μετά απο καιρό σκέψης και αναζήτησης στο νετ φαίνεται να με τραβάει το Wr250x για τους εξής λόγους: 

Fuel injection 
Χαμηλή κατανάλωση
Για 250cc αρκετά αποδοτικό  (130 km/h με 31hp)
Ελαφρύ
Ευκίνητο σαν παπί
Διπλής φύσης Dual sport
Φτηνή Συντήρηση
Αρκετά Ποιοτικό & Αθάνατο!
  <- συγκεκριμένα αυτό με τραβάει πιο πολύ και θα εξηγήσω παρακάτω

Βεβαία για 6,5 χιλιάρικα σε βάζει σε μεγάλες σκέψεις για το αν αξίζει...  Δεν έχει τύχει να ξέρω κάποιον ιδιοκτήτη ώστε να ρωτήσω για την εμπειρία του με το συγκεκριμένο μηχανάκι. 
Αν κάποιος έχει κάποια άποψη , γνώμη η συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη και χρήσιμη! 

Αν φτάσατε μέχρι  εδώ καλώς ,
τα παρακάτω είναι αν έχετε όρεξη να δώσετε  περισσότερες πληροφορίες που θα ήθελα να ξέρω. Αλλιώς απαντάτε στα παραπάνω μονο.   

Τώρα για τους φόβους μου και τις αντιπαραθέσεις: 

Τα περισσότερα άτομα που τους ανακοίνωσα για την πιθανή αγορά μου την απέρριψαν λέγοντας ότι για 6,5 K αγοράζεις παραπάνω Κυβικά και ησυχάζεις. 
Ότι με 3Κ παίρνεις μεταχειρισμένη 500+ cc και έχεις και παραπάνω Δύναμη και βγαίνει πιο φτηνά!  Πολλοί μου λένε για Χτ660χ (ιδια τιμη με Wr250x ) η ΧΤ600 καθώς και KLR650

Δεν ξέρω την άποψη σας στο θέμα αυτό, άλλα έχω να πω τα εξής και δεν ξέρω αν πρέπει να λάβω υπόψη μου για την αγορά. Αν λέω μπαρούφες με διορθώνετε!  :baby:

Κατά εμένα:
Έχω οδηγήσει KLE500 πράγμα που μου άρεσε ως δύναμη άλλα ΤΕΡΆΣΤΙΟ ΒΑΡΟΣ και πολλα κυβικά που εντός πόλης είναι άχρηστα!  Αρα μια 500 ++ θα είναι βαρύα για τα γουστα μου, σωστά? 

Είμαι κάτοχος Παπιού Fuel injected 135cc ( Όλοι ξέρουμε τι μάρκας :P ) και είμαι ο πρώτος κάτοχος  καθώς και μιας honda Rebel 250 carbulated μεταχειρισμένη. 

Με βάση το πρώτο δεν έχω κανένα παράπονο, κάνει αυτό που υπόσχεται , άριστης ποιότητας ΠΟΤΕ προβλήματα όμως είναι παπί , μέχρι εκεί. Θα ήθελα το κατι παραπάνω!

Με βάση το 2ο, τα 250 κυβικά είναι ικανοποιητικά καθώς 100Km/h τα πας χωρίς να το φοβάσαι ( σε σχέση με τα 500cc)  όμως ρε παιδια , όσο καλοσυντηριμενη και αν είναι όλο προβλήματα... Όχι κάτι σημαντικό αλλά κάθε 3 - 4 μήνες θέλει συνεργείο ( οκ λόγο ηλικίας 25 χρονων! ) 
Βεβαία και από άλλα άτομα με μεταχειρισμένες μηχανές σιγουρα 3 φορές το χρόνο ενα συνεργείο θα το έχουν για ψίλου πήδημα... :thumbsdown:

Προσωπικά για αυτό δεν θέλω μεταχειρισμένη μηχανή!!! 
Και επίσης το Carbulator ώρες ώρες σπάει νεύρα... 
Το wr250 φαίνεται να ικανοποιεί τα γουστα μου αλλά και να σκιάζει τις φοβίες μου. Τωρα μπορεί να κανω και μεγάλο λάθος! 

Αν διαβάσατε μέχρι εδώ ευχαριστώ!  Ελπίζω να μην κούρασα.
Αν έχετε να προσθέσετε κατι στα παραπάνω θα ήθελα να το ξέρω!

Ευχαριστώ Εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση και συμβουλή! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το WR250X ειναι μοταρντ, με μοταρντ θα εξερευνας μονοπατια ή εννοεις το WR250R που ειναι dualsport?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μηχανακι(το R, το X ειναι motard) που κοιτας ειναι το καλυτερο δυνατο για τη χρηση που θες, αλλα ειναι Π-Α-Ν-Α-Κ-Ρ-Ι-Β-Ο.

Αν το βρεις μεταχειρα να γλιτωσεις κανα ψιλο εχει καλως.

Απο την αλλη, γιατι δεν παιρνεις ενα καθαρο για χωμα? Αφου για καθε μερα εχεις το παπι.
Κριμα ειναι να κανεις συμβιβασμους χωρις λογο και να σκασεις τοσα λεφτα για μηχανακι που δεν αξιζει ουτε τα μισα..

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το WR250X ειναι μοταρντ, με μοταρντ θα εξερευνας μονοπατια ή εννοεις το WR250R που ειναι dualsport?

Ναι έχεις δικιο σε αυτό.
Πρακτικά το X με το R οι μόνες διαφορές που έχουν ειναι οι ρόδες( και τα λαστιχα προφανώς) Το μπροστά φρένο καθώς και 1 δόντι διαφορά στο πισω γρανάζι. 

Ναι το ξερω, οτι το ένα motard και το άλλο dual. Είχα στο μυαλό μου απλή αλλαγή λάστιχων 50/50 στο Χ. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα. 

Το μηχανακι(το R, το X ειναι motard) που κοιτας ειναι το καλυτερο δυνατο για τη χρηση που θες, αλλα ειναι Π-Α-Ν-Α-Κ-Ρ-Ι-Β-Ο.

Αν το βρεις μεταχειρα να γλιτωσεις κανα ψιλο εχει καλως.

Απο την αλλη, γιατι δεν παιρνεις ενα καθαρο για χωμα? Αφου για καθε μερα εχεις το παπι.
Κριμα ειναι να κανεις συμβιβασμους χωρις λογο και να σκασεις τοσα λεφτα για μηχανακι που δεν αξιζει ουτε τα μισα..

Το ξέρω ...  δεν το έχω βρεί ακομα και πολυ φοβάμαι οτι μεταχειρισμένο θα του έχουν πιει το αιμα... 

Το κακό είναι οτι έχω την δυνατότητα ενός δίκυκλου στην διάθεση μου λόγο τοποθεσίας. Το θέλω να το έχω μαζί μου. Αλλιώς το έχω σκεφτεί και θα ήταν πολύ καλύτερη λύση! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θεωρητικα μπορεις να παρεις το X και να βαλεις ενα λαστιχο που παταει χωμα και να περνας απο χωματοδρομους, πρακτικα ομως αν το κανεις θα αφησεις τη μεση σου καπου στη διαδρομη, επισης το σεταρισμα που εχει η αναρτηση ειναι διαφορετικο, με ενα μηχανακι εντουρο με μαλακη αναρτηση πας και ασφαλτο, με ενα μηχανακι που εχει σεταρισμενη αναρτηση για δρομο δεν πας χωμα, επισης με μοταρντ σε τι μονοπατι να πας? χαλικια θα πατας και θα πεφτεις, εδω μηχανακια με 19 αρα δεν πανε σωστα στο χωμα , ποσο μαλλον η 17αρα με πλατος 110-120.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις το X. Ουτε 2 σετ τροχους. Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τη μετακινηση στο δρομο με ενα σωστο on-off λαστιχακι.

Παντως υπαρχει πιο φθηνη λυση. Klx250s. Το ψεκαστο, το βρισκεις μτχ, ωραιο μηχανακι, φιλος το εχει για την χρηση που περιγραφεις και του εχει κατσει πολυ καλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θεωρητικα μπορεις να παρεις το X και να βαλεις ενα λαστιχο που παταει χωμα και να περνας απο χωματοδρομους, πρακτικα ομως αν το κανεις θα αφησεις τη μεση σου καπου στη διαδρομη, επισης το σεταρισμα που εχει η αναρτηση ειναι διαφορετικο, με ενα μηχανακι εντουρο με μαλακη αναρτηση πας και ασφαλτο, με ενα μηχανακι που εχει σεταρισμενη αναρτηση για δρομο δεν πας χωμα, επισης με μοταρντ σε τι μονοπατι να πας? χαλικια θα πατας και θα πεφτεις, εδω μηχανακια με 19 αρα δεν πανε σωστα στο χωμα , ποσο μαλλον η 17αρα με πλατος 110-120.

Το X & το R έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστηκά στις αναρτήσεις. Της ρυθμίζεις εσύ ανάλογα τα γούστα. Είναι κάτι που το είχα απορία αν θα έχει διαφορα. 
Δεν σκοπεύω να πετάω πατιλικια στο χώμα, απλά μια Α ικανότητα να μπορέσω να περάσω χαλαρό χώμα, χαλίκι κτλ χωρίς να φοβάμαι μην μου μείνει στα χέρια. Αυτό σκεφτόμουν.
Απλά πιο άνετα χωρίς να το λυπάμαι.

Ευχαριστώ πάντως που το τόνισες.  

Δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις το X. Ουτε 2 σετ τροχους. Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τη μετακινηση στο δρομο με ενα σωστο on-off λαστιχακι.

Παντως υπαρχει πιο φθηνη λυση. Klx250s. Το ψεκαστο, το βρισκεις μτχ, ωραιο μηχανακι, φιλος το εχει για την χρηση που περιγραφεις και του εχει κατσει πολυ καλα.

Θα το κοιτάξω αν είναι όπως το λές, είχα την εντύπωση πως ειναι με Καρμπιλατερ μόνο! Ευχαριστώ! 

Τροποποιήθηκε από τον yey!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια περασια την κανεις ανετα και με ισια λαστιχα με χαλαρη ταχυτητα, απλα ειπες κατι για μονοπατια στο αρχικο ποστ και το δικο μου μυαλο παει σε κατι τετοιο οταν ακουω ¨μονοπατι¨

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια περασια την κανεις ανετα και με ισια λαστιχα με χαλαρη ταχυτητα, απλα ειπες κατι για μονοπατια στο αρχικο ποστ και το δικο μου μυαλο παει σε κατι τετοιο οταν ακουω ¨μονοπατι¨

Οχι οκ, πολυ extreme. Λάθος συνεννόηση. Για κατι τέτοιο και εγώ θα συμφωνούσα απόλυτα σε ότι είπες!   

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε πανε αφοβα στο wr250r.Αν εχεις την οικονομικη επιφανεια καντο με κλειστα ματια.Δε θα το μετανοιωσεις.

υ.γ:ρε εσεις αντι να ενθαρεινεται το παιδι να το παρει,μηπως και βρουμε και εμεις καμια φορα κανα μεταχειρισμενο καποτε,του λετε τα δικα σας.:mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε πανε αφοβα στο wr250r.Αν εχεις την οικονομικη επιφανεια καντο με κλειστα ματια.Δε θα το μετανοιωσεις.

υ.γ:ρε εσεις αντι να ενθαρεινεται το παιδι να το παρει,μηπως και βρουμε και εμεις καμια φορα κανα μεταχειρισμενο καποτε,του λετε τα δικα σας.:mB_kalo_e:

Την έχω δεν την έχω και παλι ειναι πολλα λεφτα για αυτά που προσφέρει ισως. Αυτό το μονο που με προβληματιζει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μου αυτό που λες ισχύει ενμερη,αλλα ξέρεις ότι παίρνεις το γρηγορότερο,το δυνατότερο,το οικονομικότερο 250αρι που υπαρχει στην αγορά σήμερα.Ακομη,αφου το θες και σου αρέσει δεν υπάρχει λόγος να ενδόσεις σε ενδοιασμούς.Μια ζωή θα το έχεις και θα το καμαρώνεις. Σωστό σκυλί είναι το άτιμο,οτι δίνεις,παίρνεις.

Και τα λεφτά που θα δώσεις σήμερα  θα τα πάρεις πίσω σε καμία 40αρια χρόνια όταν το πουλήσει για αντίκα.:mB_kalo_e:

Υ.γ.:Δε λέω ότι δεν είναι ΥΠΕΡεκτιμημενο,πιστευω όμως πως όλοι μας θέλουμε το ντριμμπαικ μας στο γκαράζ μας.Τι να το κάνω εάν πάρεις ένα klx,crf και μου έχεις dreambike το wr.(και ξέρεις πως το απεριψες ενώ μπορούσες να το παρεις).Αν μπορείς να το πάρεις χωρίς να στερηθείς από αλλού τότε καν'το.Δε θα μετανιώσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα