Jump to content
Giorgos Pallikaras

Γάτες...

Recommended Posts

Οφτοπικ: παιδιά μακάρι η μόνη εγνια που είχαμε για τα μηχανάκια μας να ήταν οι γάτες.  Βλέπω ότι πολλοί "κουράζεσται" να εχεται το νου σας για γάτες και ζημιές από αυτά :mB_kalo_e:..... εμείς εδώ Πατήσια τι να πούμε που έχουμε τον νουμ ας για τσογλανια που σηκώνουν μηχανές? Εγώ σε κλειστό πάρκινγκ την έχω και ξημερώματα που ακούω τη σκουπιδιαρα τρέχω έξω μπας και μου ξυλωνουν την γκαραζοπορτα! 

Προσωπικά, ποτέ δεν κατάλαβα το σκεπτικό όσων ταΐζουν γάτες-όχι οικόσιτες αλλά αλανιάρες (παλιά τις λέγανε κεραμιδόγατες...αλλά τώρα που να ανεβούν σε κεραμίδια...πρέπει να σκαρφαλώσουν 5-6 ορόφους πρώτα...:biggrin:).Εφόσον οι γάτες αυτές είναι αδέσποτες και δεν αποτελούν ζώα συντροφιάς και εφόσον η γάτα είναι-ή μάλλον ήταν- θηρευτής, ας τις επιτρέπουμε να βρίσκουν φαγητό με το δικό τους τρόπο που τους έχει προικίσει η Φύση. Επιπλέον τα οικιακά απορρίμματα στους κάδους είναι πολύ καλή πηγή τροφής για αυτές.

"Δεινός θηρευτής, η γάτα κυνηγά πάνω από 1.000 είδη ζώων για τροφή" (από wikipedia) https://el.wikipedia.org/wiki/Γάτα

αυτό ακριβως . Οι γατες όντος ΔΕΝ χρειάζεται να τις ταιζεις. Γιατί σαν θυρευτης που είναι βρίσκει τροφή.  Αλλά επίσης είναι και τεμπελες και αν βρουν πηγή τροφής που τρώνε δίχως κόπο εκεί θα πάνε,  ποιος κάθετε να κυνηγά ποντίκια τώρα.  Μην ακούω επίσης κάτι τύπους να λένε το κακομοιρο το γατί τρώει από τα σκουπίδια... μια χαρά τρώνε από τα σκουπίδια! Δεν είναι άνθρωποι με τέτοιο ανοσοπιτικο και παντόφλες χονεουν. Μια χαρά τη περνάνε οι καδοι είναι πραγματικά μια ατελείωτη πηγή τροφής για τα γάτα ιδικά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά, ποτέ δεν κατάλαβα το σκεπτικό όσων ταΐζουν γάτες-όχι οικόσιτες αλλά αλανιάρες (παλιά τις λέγανε κεραμιδόγατες...αλλά τώρα που να ανεβούν σε κεραμίδια...πρέπει να σκαρφαλώσουν 5-6 ορόφους πρώτα...:biggrin:).Εφόσον οι γάτες αυτές είναι αδέσποτες και δεν αποτελούν ζώα συντροφιάς και εφόσον η γάτα είναι-ή μάλλον ήταν- θηρευτής, ας τις επιτρέπουμε να βρίσκουν φαγητό με το δικό τους τρόπο που τους έχει προικίσει η Φύση. Επιπλέον τα οικιακά απορρίμματα στους κάδους είναι πολύ καλή πηγή τροφής για αυτές.

"Δεινός θηρευτής, η γάτα κυνηγά πάνω από 1.000 είδη ζώων για τροφή" (από wikipedia) https://el.wikipedia.org/wiki/Γάτα

Η απάντηση είναι απλή. Ταίζουμε, ποτίζουμε και φροντίζουμε όλα τα αδέσποτα ζώα πόλης διότι έχουμε μετατρέψει το συγκεκριμένο σημείο γης σε πλέον ακατάλληλο στο να ζει φυσιολογικά ένα άλλο ζώο πλην εμάς (και για εμάς σχετικό είναι αν τελικά ζούμε καλά στις πόλεις). Σε κανονικές συνθήκες η γάτα ή και τα υπόλοιπα ζώα που ζούνε στις πόλεις βρίσκουν νερό στα ποτάμια (τα έχουμε μπαζώσει), κάνουνε την ανάγκη τους στο χώμα (έχουμε τσιμεντοποιήσει τα πάντα) και τρώνε κυνηγώντας (είπαμε ότι έχουμε μηδενίσει την πανίδα στις πόλεις και όχι τα 1000 αυτά είδη δεν υπάρχουν, άλλα ούτε 3-4). Επειδή η γάτα είναι κατοικίδιο ζώο και φιλικό προς τον άνθρωπο, όπως και ο σκύλος, δεν φεύγει και συνεχίζει να ζει μαζί μας παρόλο τις αντιξοότητες, γιαυτό και είναι χρέος μας να την βοηθήσουμε να επιβιώσει. Φυσικά αν υπήρχε κρατική μέριμνα (ταίστρες, στειρώσεις για έλεγχο πληθυσμού, κ.τ.λ) όπως ανέφερε φίλος πιο πάνω, όλα θα κυλούσαν ομαλότερα άλλα δυστυχώς δεν υπάρχει..

Τροποποιήθηκε από τον basta

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αα..να κρατάω για τον εαυτό μου συγκεκριμένες απόψεις. Μάλιστα, υπάρχει κάποια σχετική λίστα ή αφορά αποκλειστικά απόψεις για το τι θεωρώ σημαντικότερο από κάτι άλλο?

Ok, εχεις ορεξη να το τραβηξουμε απο τα μαλλια. 

Σου απαντησα οτι αυτο

Και τέλος, η ζωή όλων των πλασμάτων είναι σαφώς ποιο σημαντική από το ύφασμα της σέλας σου. Το να θέλεις να διώξεις από κοντά σου ζώα και να μείνεις μόνος σου εσύ και το κάλυμα της σέλας σου.... ακούγεται τουλάχιστον τραγικό, το καταλαβαίνεις υποθέτω.

που εκφραζει μια καθαρα προσωπικη και υποκειμενικη αποψη κρατα το για τον εαυτο σου. Κι εγω μπορει να πιστευω οτι καλο ειναι να σφαζω τα γατια και τα σκυλια και να τα τρωω (οπως κανουν οι κινεζοι πχ) αλλα επειδη ειναι μια προσωπικη & υποκειμενικη αποψη οταν (κι αν) την εκφρασω θα το τονισω χωρις να την παρουσιαζω ως αποδεκτη defacto.

Αρα, συνοψιζοντας, λεω οτι οι υποκειμενικες αποψεις καλο ειναι ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ να μη γραφονται ως "ευαγγελια" καθως, το τι ειναι σημακτικο (ή σημαντικοτερο), ειναι υποκειμενικο τελειως. Αυτο και τελος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επίσης στην Κωνσταντινούπολη απο όσο ξέρω οι γάτες είναι μέρος της κουλτουρας τους και υπάρχει παντού τροφή για αυτές απο ανθρωπους που αφήνουν μπολάκια και γενικά ειναι κομμάτι της καθημερινότητας και της κουλτούρας τους. αλλά ξέχασα αυτοί ειναι τουρκαλάδες βάρβαροι και εμείς το λίκνο του πολιτισμού!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ok, εχεις ορεξη να το τραβηξουμε απο τα μαλλια. 

Σου απαντησα οτι αυτο

που εκφραζει μια καθαρα προσωπικη και υποκειμενικη αποψη κρατα το για τον εαυτο σου. Κι εγω μπορει να πιστευω οτι καλο ειναι να σφαζω τα γατια και τα σκυλια και να τα τρωω (οπως κανουν οι κινεζοι πχ) αλλα επειδη ειναι μια προσωπικη & υποκειμενικη αποψη οταν (κι αν) την εκφρασω θα το τονισω χωρις να την παρουσιαζω ως αποδεκτη defacto.

Αρα, συνοψιζοντας, λεω οτι οι υποκειμενικες αποψεις καλο ειναι ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ να μη γραφονται ως "ευαγγελια" καθως, το τι ειναι σημακτικο (ή σημαντικοτερο), ειναι υποκειμενικο τελειως. Αυτο και τελος. 

Τι σχέσει έχει αυτή η ανάλυση που μόλις έκανες με το "κράτα αυτές τις απόψεις για τον εαυτό σου" που αρχικά έγραψες σε προστακτική?9 στις 10 απόψεις που γράφονται στο forum είναι υποκειμενικές (ακόμη και ποια μοτοσυκλέτα μας αρέσει και γιατί, είναι υποκειμενική άποψη). Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οτιδήποτε ζωντανό είναι σημαντικότερο από οτιδήποτε άψυχο. Είναι κακό να μοιράζομαι αυτή μου την άποψη (που σαφώς μπορεί να είναι και υποκειμενική) και πρέπει να την κρατάω για τον εαυτό μου κατ' εσένα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επίσης στην Κωνσταντινούπολη απο όσο ξέρω οι γάτες είναι μέρος της κουλτουρας τους και υπάρχει παντού τροφή για αυτές απο ανθρωπους που αφήνουν μπολάκια και γενικά ειναι κομμάτι της καθημερινότητας και της κουλτούρας τους. αλλά ξέχασα αυτοί ειναι τουρκαλάδες βάρβαροι και εμείς το λίκνο του πολιτισμού!

Και στην Ινδια ταιζουν τους αρουραιους και τρωνε ολοι μαζι. Αλλα ξεχασα, εκει ειναι βρωμιαρηδες και εμεις το λικνο του πολιτισμου! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

όπως είπα δεν πλησιάζει τίποτα!    Ούτε παίζει θέμα αιμόλυσης που είδα παραπάνω.  Αν ισχύει κάτι τέτοιο, μιλάμε για εξαιρετικά σπάνια περίπτωση!  Αν ήταν έτσι δεν θα κυκλοφορούσε ευρέως  στην αγορά,  ούτε θα την βάζαμε στα ρούχα.

Που το ειδες οτι δεν παιζει θεμα αιμολυσεις ?

Κανεις δεν την βαζει πια εκτος απο κατι γριες , οταν υπαρχει λεβαντα θα πας να βαλεις ναφθαλινη  ? περα απο το θεμα με τις γατες

http://www.iatropedia.gr/tips/ti-na-prosechete-me-ti-nafthalini-sta-roucha-pou-apothikevete/42461/

http://bimag.gr/epikindynh-h-nafthalinh-fysikes-lyseis-gia-skoro/

https://medlook.net/Καρκινογόνοι-παράγοντες/2287.html

Και φυσικα αν διαβασεις και αλλου τα ιδια λενε

Τροποποιήθηκε από τον dankannn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και στην Ινδια ταιζουν τους αρουραιους και τρωνε ολοι μαζι. Αλλα ξεχασα, εκει ειναι βρωμιαρηδες και εμεις το λικνο του πολιτισμου! 

μην τα ισοπεδώνουμε όλα, μιλάμε για ζώα κατοικίδια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ έκανα σύγκρισή με κάτι πιο κοντινό σε επίπεδο ευρωπαϊκής πόλης. και η Κωνσταντινούπολη είναι ευρωπαϊκή πόλη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και επειδή στην Κωνσταντινούπολη που είναι Ευρωπαική πόλη (πότε έγινε αυτό;) ταίζουν γάτες παντού με πιατάκια και είναι και παράδοση τους πρέπει να το κάνουμε και εμείς στην Ελλάδα. Εντάξει δεν ξέρω πραγματικά τι συμβαίνει μέσα στο μυαλό μερικών. Τα ισοπεδώνετε όλα, συγκρίνετε τα πάντα και τους πάντες και από κάπου πρέπει να πιαστείτε για να επιχειρηματολογήσετε. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και επειδή στην Κωνσταντινούπολη που είναι Ευρωπαική πόλη (πότε έγινε αυτό;) ταίζουν γάτες παντού με πιατάκια και είναι και παράδοση τους πρέπει να το κάνουμε και εμείς στην Ελλάδα. Εντάξει δεν ξέρω πραγματικά τι συμβαίνει μέσα στο μυαλό μερικών. Τα ισοπεδώνετε όλα, συγκρίνετε τα πάντα και τους πάντες και από κάπου πρέπει να πιαστείτε για να επιχειρηματολογήσετε. 

Σε όλες τις πολιτισμένες πόλεις υπάρχουν υποδομές για τα αδέσποτα, αυτό είναι το κεντρικό νόημα. Αστυνομία ζώων, ιατρική περίθαλψη, κρατική μέριμνα, κ.τ.λ και έτσι είναι το σωστό. Καλώς ή κακώς αυτά τα ζωάκια ζούνε ανάμεσα μας, το να αδιαφορούμε και να κάνουμε πως δεν τα βλέπουμε δεν είναι η λύση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα σου απαντήσω μιας και εγώ το ανέφερα, όχι δεν χρειάζεται να γίνουμε όλοι με όλα και με όλους και τα σχετικά. απλά δείχνω οτι μπορεί να υπάρξει συν-ύπαρξη. απλά ορισμένοι πιστεύουν οτι η δική μας ύπαρξη ειναι πάνω απο όλους και απο όλα. αυτό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα σου απαντήσω μιας και εγώ το ανέφερα, όχι δεν χρειάζεται να γίνουμε όλοι με όλα και με όλους και τα σχετικά. απλά δείχνω οτι μπορεί να υπάρξει συν-ύπαρξη. απλά ορισμένοι πιστεύουν οτι η δική μας ύπαρξη ειναι πάνω απο όλους και απο όλα. αυτό.

Πετρο αυτο που λες να ξερεις απευθυνεται πολυ περισσοτερο προς καποιους "φιλοζωους" παρα προς τους υπολοιπους που δεν εχουν κατοικιδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

-Πρόβλημα με γάτες..... check.... 

-Φιλόζωος που θα πεταχτεί στην 3 σελίδα να πει τις γνωστές παπαρίες.... check...

Ο ακόμα πιο γραφικός χρυσαυγίτης, λίγο πριν το ηλιοβασίλεμα στη Σαντορίνη, που θα μπει και θα πει

"εδο ο κωσμος πινάη, οι συναίληναις πυνάνε κε σης ταήζαιτε γάταις"... όπου να ναι έρχεται...

Τι μένει...???

α ναι... ο ξερόλας του φόρουμ που θα μπει και θα πει... μεγάλε κανε αυτό και τέλος και μην ακούς κανέναν...!!!

Δεν έχασα τίποτα που σταμάτησα να σας επισκέπτομαι τελικά...

Ψόφος στα κωλόγατα και στους βασανιστές γατιών με TDM...

πάω να βασανίσω το δικό μου για παραδειγματισμό...:mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χα χα χα.

Ρε γατακι παλληκαρα ξερεις πως μου βγηκε το παρατσουκλι βασανιστης γατιων?

Κοιτα εδω να μαθαινεις απο το πιο γνησιο flame war topic ολου του φορουμ για γατες.

http://www.mybike.gr/forums/topic/53061-νυχτερινος-απροσκλητος-επισκεπτης/?page=1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

-Πρόβλημα με γάτες..... check.... 

-Φιλόζωος που θα πεταχτεί στην 3 σελίδα να πει τις γνωστές παπαρίες.... check...

Ο ακόμα πιο γραφικός χρυσαυγίτης, λίγο πριν το ηλιοβασίλεμα στη Σαντορίνη, που θα μπει και θα πει

"εδο ο κωσμος πινάη, οι συναίληναις πυνάνε κε σης ταήζαιτε γάταις"... όπου να ναι έρχεται...

Τι μένει...???

α ναι... ο ξερόλας του φόρουμ που θα μπει και θα πει... μεγάλε κανε αυτό και τέλος και μην ακούς κανέναν...!!!

Δεν έχασα τίποτα που σταμάτησα να σας επισκέπτομαι τελικά...

Ψόφος στα κωλόγατα και στους βασανιστές γατιών με TDM...

πάω να βασανίσω το δικό μου για παραδειγματισμό...:mB_kalo_e:

Εμφανιζεται ενας (απο τους πολλους) πικραμενος να γραψει οτι καλως δε γραφει πια στο φορουμ και δε διαβαζει........... check :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

basta φίλε μου παρόλο που αγαπώ τα ζώα και εγώ και δεν έχω χτυπήσει ποτέ, ή κακοποιήσει κάποιο οφείλω να σου πω πως δε συμφώνησα με τίποτα απολύτως από αυτά που λες... Ο hayabusas έχει απόλυτο δίκιο. Δεν είναι λογικό ούτε να αφήνεις τις γάτες να ξαπλώνουν πάνω στη σέλα της μηχανής σου ή στο καπώ του αυτοκινήτου σου και να δημιουργούν γρατζουνιές, που όντως δημιουργούν, κοστίζοντας σε εσένα που έχεις εργαστεί και έχεις δώσει χρήματα για αυτά τα υλικά αγαθά. Επίσης δεν είναι λογικό να έχεις 10-15 γάτες στη γειτονιά 1-2-3 το βράδυ να κλαίνε ζευγαρώνοντας, μαλώνοντας κ.ο.κ. Ούτε είναι λογικό κάποιος άνθρωπος να ακολουθεί τακτικές οι οποίες βλάπτουν τη δημόσια υγεία και έρχονται σε αντιπαράθεση με συνανθρώπους-συνένοικους-γείτονες κτλ, ειδικά σε μια πόλη, γιατί σίγουρα η ύπαρξη τέτοιου αριθμού ζωντανών στη γειτονιά δημιουργεί προβλήματα δημόσιας υγείας... Έχετε μυρίσει κατουρλιά σκύλων και γατών φαντάζομαι ( και των ανθρώπων βρωμάνε). Η σωστή λύση είναι κατά τη γνώμη μου αφενός η στείρωση των αδέσποτων γατών από μια υπεύθυνη αρχή (ας γελάσω) και αφετέρου η διασπορά τους σε διάφορα χωριά και πόλεις (μπορούν να βοηθήσουν πραγματικά στη μείωση ενός άλλου μεγάλου κινδύνου για τη δημόσια υγεία - τα ποντίκια). Όπως και να έχει δεν φταίνε τα ζωντανά αλλά η συμπεριφορά των ανθρώπων.

Η γάτα τα "χοντρά" της τα κάνει στο χώμα και μετά τα θάβει....όταν ο άνθρωπος της έχει αφήσει χώμα και δεν τα έχει καλύψει όλα με τσιμέντο.

Σε αντίθεση, εμείς έχουμε φτιάξει σύστημα να κάνουνε βαρκάδα οι κουράδες μας μέσα από την πόλη και να καταλήγουν στη θάλασσα για ηλιοθεραπεία...

Μαζί τους πάμε και εμείς το καλοκαίρι και τις ενοχλούμε τις καημένες τις κουραδίτσες....

Επιπλέον : τα ούρα του ανθρώπου μας βρωμάνε εντονότερα γιατί είναι η φύση μας τέτοια, αφού τρώμε όπως ορίζει η φύση μας ότι @@ατά κυκλοφορούν για να χορτάσουμε τη λαιμαργία μας, κατεβάζουμε ξύδια, χάπια κλπ.

Και για τα ζώα δεν έχουμε φτιάξει τουαλέτες, αλλά τους τις καταστρέφουμε (χώρους πρασίνου, χώμα κλπ) οπότε, τάπα δεν θα βάλουν - όπως κι εμείς.
Εμείς όμως που έχουμε τουαλέτες, αυτοέλεχο, νοημοσύνη κλπ, μόλις μας πιάσει κατούρημα, θα βρούμε μια σκωτινή είσοδο και θα τα κάνουμε στη πόρτα του ανθρώπου,
προκειμένου να ξελαφρόσουμε.....

Πήγαινε μια βόλτα στο Παγκράτι, στο Άλσος και βρές το Ciao.
Ακριβώς πίσω από τα κάγκελα που χωρίζει το πεζοδρόμιο με τα τραπέζια που ο κόσμος τρώει και πίνει, μέσα στο χώρο του Άλσους,
μπαίνουν όλοι οι ακράτητοι και κατουράνε, σε απόσταση πολλές φορές λιγότερο και από το 1 μέτρο από την πίτσα του άλλου που είναι στο τραπέζι.
Όχι γιατί ο ακράτητος δεν είδε τους άλλους απ'έξω, αλλά γιατί έχει το ύφασμα / χώρισμα στα κάγκελα και δεν τον βλέπουν από έξω.....

Το να τραφεί από μόνη της προϋποθέτει να υπάρχει αρκετό θήραμα.
Από ότι βλέπεις, Θήραμα αρκετό δεν υπάρχει, γι αυτό και καταλήγουν να τρώνε από τα σκουπίδια όπως και οι φτωχοί άνθρωποι.
Ή από εκεί ή θάνατος αν δεν βρίσκεις αλλού τροφή.

Οκ ??? το πιάνουμε αυτό ???

Θα ήθελα μια μέρα να εξαφανιστούν όλες οι αδέσποτες γάτες και κάποιος να τις έχει στείλει στα χωριά...

Να δούμε σε πόσο χρόνο θα γεμίσουμε στις πόλεις πάλι με κατσαρίδες, σαύρες, φίδια, ποντίκια και αρουραίους....

Για πότε θα πέφτουμε σαν τις μύγες από ασθένειες !!! Μπας και καταλάβετε το ρόλο τους και τη χρησιμότητά τους....

Παραθέτω: 

Β. Όσον αφορά στους  ποντικούς είναι γνωστό ότι αυτοί αναπτύσσονται μεταξύ των άλλων σε αγροτικές περιοχές, στα εμπορικά τμήματα των πόλεων και στους ΑΚΑΛΥΠΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΑΠΟΘΕΣΗΣ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ. Επίσης από τη συχνότητα εμφάνισης εκτιμάται και η πυκνότητα πληθυσμού. Για παράδειγμα, μία η περισσότερες διελεύσεις ανά ημέρα ύστερα από προσεκτική και ήσυχη παρατήρηση υποδηλώνουν τη παρουσία 50 και άνω ατόμων. Τα πιο διαδεδομένα είδη είναι ο Νορβηγικός και Αλεξανδρινός ποντικός, οι οποίοι είναι φορείς πολύ σοβαρών ασθενειών όπως:

•    Πανώλη

•    Ενδημικός εξανθηματικός τύφος

(οι ασθένειες αυτές μεταδίδονται από τον ποντικό στον άνθρωπο κυρίως με τον ψύλλο των ποντικών (Xenopsylla Cheopis).

•    Σαλμονέλωση

•    Αιμορραγικός ίκτερος

•    Τριχινίαση

•    Πυρετός από δάγκωμα ποντικών (Sodoku)

•    Λεπτοσπίρωση

•    Τουλαραιμία κλπ

•    Επίσης συμβάλλουν στη μετάδοση τουλάχιστον 15 – 20 άλλων νόσων).

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/ygeia/ekthesh-sok-gia-ton-purgo-hleias-apo-tufo-panwlh-kai-astheneies-apo-pontikia-kindyneuoyn-oi-katoikoi-logw-skoypidiwn.3415491.html

Επιπτώσεις από ποντίκια και αρουραίους

Επιπτώσεις από ποντίκια και αρουραίους, η μόλυνση από ποντίκια  και αρουραίους, είναι πόλη επικίνδυνη μπορεί και θανατηφόρα , αυτό γιατί τα ποντίκια μεταφέρουν πολλές μολυσματικές αρρώστιες.

Το προσωπικό της Alpha Απολυμαντικής είναι έτοιμο και έμπειρο επαγγελματικά να αντιμετωπίσει τις περιπτώσεις με ποντίκια και αρουραίους.
Οικονομικές επιπτώσεις από ποντίκια και αρουραίους.
Η ζημία σε αποθηκευμένα προϊόντα σε όλων το κόσμο ανάγεται σε πολλά εκατομμύρια.

Επιπτώσεις από ποντίκια και αρουραίους

Τα διάφορα είδη ποντικών και αρουραίων είναι φορείς παθογόνων μικροοργανισμών, η αποθήκη για μεταδοτικές ασθένειες όπως:
Πανώλη, τυφοειδής πυρετός (Rickettsia mooseri), τριχονέλωση (Trichinella spiralis), σαλμονέλωση (Salm. typhimurium), λεπτοσπείρωση ή νόσος του Weil (L. icterohaemorrahagiae), Rat–bite-fever (Spirillum minus και Streptobacillus moniliformis, ασθένεια από δάγκωμα ποντικού και αρουραίου)
Πρόκειται για θανατηφόρες αρρώστιες για τον άνθρωπο που προκαλούνται από βακίλους της οικογένειας Spirocetales, γνωστούς σαν σπειροχαίτης. Προσβάλλουν κυρίως το συκώτι του ανθρώπου, προκαλώντας μολυσματικό ίκτερο με πολλές υπότροπες.

Επιπτώσεις από ποντίκια και αρουραίους από μολυσμένα  γένη Spirocetales:
Επιπτώσεις από ποντίκια και αρουραίους• Το γένος βορέλια – Μεταδίδεται με τις ψείρες, τους ψύλλους (ποντικού και αρουραίου) και τις κατσαρίδες και προκαλεί τον υπόστροφο πυρετό
• Το γένους Τρεπόνημα: Είναι φορέας της σύφιλης
• Το γένος Λεπτόσπειρα: Προκαλεί λεπτοσπείρωση η οποία εμφανίζεται στην Ελλάδα με τέσσερις μορφές.
• Ικτεροαιμορραγική (Leptospira icterohemorragiae): πολύ επικίνδυνη, γνωστή σαν νόσος του Weil.
• Γριποτυφώδης: Γνωστή σαν πυρετός των ελών ή νόσος της λάσπης. Οφείλεται στην L. Gripotyphosa.
• Κυνικών καυμάτων και Νόσος των χοιροβοσκών
Όλα τα είδη Leptospira εισέρχονται στο ανθρώπινο σώμα δια των βλεννογόνων αδένων ή από πληγές ή αμυχές του δέρματος.
Γενικά τα διάφορα είδη Rattus είναι οι ξενιστές της λεπτοσπείρωσης η οποία μεταδίδεται με το δάγκωμα και τα ούρα από τους ποντικούς και αρουραίους.
Γενικά οι ποντικοί είναι έξυπνο είδος τρωκτικών και αντιμετωπίζονται με σκευάσματα τα οποία δεν προκαλούν δολοματοφοβία.
Προφανώς οι επιπτώσεις από ποντίκια και αρουραίους σε μια μόλυνση τις οικίας η της επιχείρησης  εφόσον εξουδετερώσαμε το πρόβλημα, σε ειδικές περίπτωσης, εκτός την καθαριότητα που πρέπει να κάνουμε με απολυμαντικά, θα χρειαστεί και επαγγελματική απολύμανση γιατί διατρέχετε πιθανός κίνδυνο μόλυνσης εσείς και το προσωπικό σας.

http://www.alphaapolymantiki.gr/portfolio-item/επιπτώσεις-από-ποντίκια-και-αρουραίο/

Λεπτοσπείρωση: Η επικίνδυνη νόσος που μεταδίδεται από... ποντίκια!

Σε συναγερμό βρίσκεται το Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕΕΛΠΝΟ) μετά την εμφάνιση κρουσμάτων λεπτοσπείρωσης  στη Ζάκυνθο αλλά και την Κέρκυρα. Σύμφωνα με στοιχεία του Κέντρου από την αρχή του έτους σε σύνολο 18 κρουσμάτων που έχουν αναφερθεί  σε όλη τη χώρα, τα πέντε αφορούν σε κατοίκους της Ζακύνθου. Επίσης αυξημένος είναι ο αριθμός των κρουσμάτων και στις περιοχές της Κέρκυρας και της Πρέβεζας. Τι είναι όμως η λεπτοσπείρωση πώς μεταδίδεται και πώς μπορούμε να προφυλαχθούμε;

Τι είναι η λεπτοσπείρωση;

Η λεπτοσπείρωση είναι μικροβιακή λοίμωξη η οποία παρατηρείται σε ανθρώπους και ζώα και προκαλείται από τον μικροοργανισμό που ονομάζεται λεπτόσπειρα (Leptospira spp). Το υγρόπεριβάλλον και η παρουσία οργανικών υλικών συντελούν στην παρατεταμένη επιβίωση του μικροβίου.

Πώς μεταδίδεται η λεπτοσπείρωση;

Πολλά είδη θηλαστικών, άγρια, οικόσιτα και κατοικίδια όπως αρουραίοι, βοοειδή, αιγοπρόβατα και σκύλοι έχουν την λεπτόσπειρα στον οργανισμό τους και την αποβάλλουν με τα ούρα ή τα γεννητικά εκκρίματα, συχνά χωρίς να έχουν συμπτώματα. Η μετάδοση της λεπτοσπείρωσης γίνεται μέσω άμεσης επαφής των βλεννογόνων (της εσωτερικής βλεννώδους επιφάνειας των ματιών της μύτης και του στόματος) ή τραυματισμένου δέρματος με ούρα ή ιστούς από μολυσμένο ζώο. Επίσης συχνά η μετάδοση της λεπτόσπειρας γίνεται έμμεσα, όταν ο άνθρωπος έρθει σε επαφή με μολυσμένο-από-ούρα περιβάλλον, (κολύμπι σε μολυσμένα νερά, κατάποση μολυσμένης τροφής).

Ποια είναι τα συμπτώματα εκδήλωσης της λεπτοσπείρωσης;

Η λεπτοσπείρωση στον άνθρωπο μπορεί να εκδηλωθεί με ένα ευρύ φάσμα συμπτωμάτων με ήπια μορφή,( πυρετό, ρίγη, πονοκέφαλο, μυαλγία, εμετό) ή βαριά μορφή, (υψηλό πυρετό, ίκτερο, πόνο στην κοιλιά και τους μύες, διάρροια, εξάνθημα καθώς και χαρακτηριστικά έντονα κόκκινα μάτια).

Σε ορισμένες περιπτώσεις, ιδιαίτερα στη βαριά μορφή, η ασθένεια μπορεί να αποβεί θανατηφόρα. Η διάγνωση της λεπτοσπείρωσης επιβεβαιώνεται με ειδικές εργαστηριακές εξετάσεις.

Πόσο συχνό νόσημα είναι και σε ποιες περιοχές συναντάται η λεπτοσπείρωση;

Πολλά από τα συμπτώματα που συνδέονται με τη λεπτοσπείρωση μπορεί να αποδοθούν και σε άλλα νοσήματα. Επίσης είναι δυνατόν άνθρωποι οι οποίοι έχουν μολυνθεί με λεπτόσπειρα να μην εμφανίσουν κανένα απολύτως σύμπτωμα. Για τους παραπάνω λόγους πιστεύεται ότι η λεπτοσπείρωση είναι ένα νόσημα που υποδιαγιγνώσκεται.

Η λεπτοσπείρωση θεωρείται ότι έχει τη μεγαλύτερη γεωγραφική εξάπλωση ανάμεσα στα νοσήματα που μεταδίδονται από τα ζώα σε ανθρώπους.

Σύμφωνα με τις διαθέσιμες αναφορές ο αριθμός των κρουσμάτων παγκοσμίως στις περιοχές όπου το κλίμα είναι εύκρατο, κυμαίνεται από 0,1- μέχρι 1 ανά 100.000 πληθυσμού το χρόνο. Σε τροπικές και υποτροπικές περιοχές όπου το περιβάλλον είναι υγρό και ζεστό και επειδή εκεί η λεπτόσπειρα επιβιώνει περισσότερο τα κρούσματα μπορεί να φτάσουν πάνω από 10 ανά 100.000 πληθυσμού

το χρόνο. Στις ομάδες υψηλού κινδύνου και σε περιπτώσεις επιδημικής έξαρσης τα κρούσματα μπορεί να φτάσουν τα 100 και περισσότερα ανά 100.000 πληθυσμού.

Επιδημίες έχουν αναφερθεί στη Νικαράγουα το 1995 με υψηλή θνητότητα, στην Ινδία το 1997 και 1998, στη Σιγκαπούρη, την Ταϋλάνδη το Καζακστάν και εξακολουθούν να εμφανίζονται όταν οι συνθήκες επιτρέπουν την ταυτόχρονη έκθεση πολλών ατόμων σε μολυσμένο περιβάλλον.

Ποιος κινδυνεύει περισσότερο να αρρωστήσει από λεπτοσπείρωση;

Η εμφάνιση της νόσου συνδέεται με την απασχόληση. Αυξημένη πιθανότητα να έρθουν σε επαφή με το λοιμογόνο παράγοντα έχουν εκείνοι που εργάζονται στην ύπαιθρο, στην αποκομιδή σκουπιδιών και σε συστήματα αποχετεύσεων, σε σφαγεία, κτηνοτροφικές μονάδες, ή έχουν γεωργικές ασχολίες. Ευάλωτοι σε μόλυνση με λεπτοσπείρωση μπορεί να είναι επίσης οι κολυμβητές σε μολυσμένα ποτάμια και λίμνες, οι κατασκηνωτές και αυτοί που αθλούνται ή παραμένουν σε περιβάλλον με στάσιμα ύδατα.

Από τη στιγμή που θα μολυνθώ σε πόσο χρόνο θα εκδηλώσω τα συμπτώματα;

Η περίοδος από τη στιγμή της μόλυνσης μέχρι την εκδήλωση των συμπτωμάτων και της ασθένειας είναι συνήθως από 7 μέχρι 14 μέρες. Ωστόσο έχουν αναφερθεί περιπτώσεις στις οποίες χρειάστηκε να περάσουν μόνο 2 μέρες και άλλες στις οποίες μπορεί να περάσουν μέχρι και 30 μέρες μέχρι να εκδηλωθεί η νόσος.

Ποια είναι τα μέτρα πρόληψης;

Η πρόληψη της λεπτοσπείρωσης εστιάζεται στην ανεύρεση και περιορισμό της εστίας μόλυνσης, την ελαχιστοποίηση της έκθεσης στο λοιμογόνο παράγοντα, την αποτροπή εισόδου της λεπτόσπειρας τόσο στον άνθρωπο όσο και στα άλλα θηλαστικά που μπορεί να είναι ξενιστές και την εγρήγορση για έγκαιρη αναζήτηση ιατρικής βοήθειας αν εμφανιστούν συμπτώματα. Τα μέτρα πρόληψης θα πρέπει να τηρούνται με μεγαλύτερη έμφαση όταν οι κλιματολογικές συνθήκες ευνοούν την παρουσία λεπτόσπειρας στο περιβάλλον (π.χ. μετά από βροχοπτώσεις, πλημμύρες, σε συνθήκες έντονης υγρασίας). Ο εμβολιασμός δεν συμπεριλαμβάνεται στα μέτρα πρόληψης καθώς δεν έχει κατασκευαστεί μέχρι στιγμής εγκεκριμένο ανθρώπινο εμβόλιο.

Αναλυτικότερα, τα μέτρα πρόληψης είναι:

Περιορισμός της εστίας μόλυνσης:

>     Περιορισμός και έλεγχος του πληθυσμού των τρωκτικών. Αυτό επιτυγχάνεται με τη συλλογή και αποκομιδή των απορριμμάτων, τη συστηματική μυοκτονία σε κατοικημένες περιοχές και σε χώρους όπου κινούνται άνθρωποι όπως κατοικίες, αυλές, αποθήκες , κ.λ.π, τον καθαρισμό των χώρων αποθήκευσης και της αυλής από χόρτα, την απομάκρυνση υπολειμμάτων τροφών και την κατάλληλη περίφραξη και ασφαλή διατήρηση αποθηκευμένων τροφίμων, ζωοτροφών η αγροτικών προϊόντων..

>     Αποστράγγιση μικρών υδάτινων εστιών στον περιβάλλοντα χώρο των κατοικιών.

>     Προληπτικός εμβολιασμός υγιών ζώων και θεραπεία μολυσμένων. Συνιστάται ο τακτικός εμβολιασμός των σκύλων, ιδιαίτερα σε περιοχές με ενδείξεις κυκλοφορίας λεπτόσπειρας.

Ελαχιστοποίηση της έκθεσης στο λοιμογόνο παράγοντα..................................

http://www.boro.gr/72727/leptospeirwsh-h-epikindynh-nosos-poy-metadidetai-apo-pontikia

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή θέλεις να μας πεις πως σε άλλες πρωτεύουσες ή μεγάλες πόλεις αυτού του κόσμου στον οποίο ζούμε, ξέρεις το ρεαλιστικό κόσμο, οι αντίστοιχες αρχές τοποθετούν γάτες σε ρόλο μυοκτόνων για την αποφυγή πανδημίας. 

Επίσης, τα σκατά σου και τα δικά μου περνούν από βιολογικό καθαρισμό (υπό φυσιολογικές πάντα συνθήκες) και θεωρούνται PROCESSED.

Και επειδή επίσης ο άνθρωπος πήγε και έχτισε και δεν άφησε χώματα στις γάτες για να χέζουν και να τα καλύπτουν τι πρέπει να γίνει τώρα; Ξέρεις τι λέω εγώ; Στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη, ανά 3 πολυκατοικίες να κατεδαφίζουμε μία να τις γεμίζουμε με χώμα για να πηγαίνουν τα ζωντανά να κάνουν την ανάγκη τους.... αααα έχω καλύτερη ιδέα, να πηγαίνει η κάθε γάτα στις παιδικές χαρές που παίζουν παιδιά και να τα κάνει στο χώμα εκεί, να πέρνουν τα παιδιά και αντισώματα... 

Συνήθως δε θέλω να γίνομαι ειρωνικός ρε φίλε, αλλά με αυτά που γράφεις αυτή είναι η απάντηση. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λύση 1:

upl56fe89e0a365b_zpstndotm5z.jpg

Λύση 2: Ταίστε όσο μπορείτε .......μέχρι να γίνουν μπαλόνια και να εκτοξευστούν στη στρατόσφαιρα

612aa32f-d014-4b5f-9205-78d97a3e4cf7_zps

Λύσσηη ααααααααχμμ3άσε..ρε

1031_zpsvrazhaof.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

α! κατι που δεν σκευτικαμε! γιατι δεν ποιανεις τις γατες να του μιλησεις ομορφα και ωραια και να καταληξετε σε μια λύση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα