Jump to content
Giorgos Pallikaras

Γάτες...

Recommended Posts

αχα τωρα μαλιστα καταλαβα.... και το αλλο που αναφερθηκε οτι ειναι επικυνδηνη για τα γατια η ναφθαλινη ισχιει? δυλαδη παιζει το γατι να παει να φαει την ναφθαλινη? γιατι αν μονο και μονο η μυρωδια την αποθει τοτε με τι λογικη θα την φαει ας πουμε?

Μακρια απο την ναφθαλινη , ειναι επικινδυνη για τον ανθρωπο και τα ζωα.

Η ναφθαλίνη επηρεάζει ιδιαίτερα άτομα στα οποία απουσιάζει το ένζυμο G6PD με αποτέλεσμα, σε ακραίες περιπτώσεις, να μπορεί να σημειωθεί ακόμα και περιστατικό αιμόλυσης

Μεγάλη προσοχή όμως διότι η ναφθαλίνη είναι δηλητηριώδες σε περίπτωση κατάποσης για τα ζωα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μακρια απο την ναφθαλινη , ειναι επικινδυνη για τον ανθρωπο και τα ζωα.

Η ναφθαλίνη επηρεάζει ιδιαίτερα άτομα στα οποία απουσιάζει το ένζυμο G6PD με αποτέλεσμα, σε ακραίες περιπτώσεις, να μπορεί να σημειωθεί ακόμα και περιστατικό αιμόλυσης

Μεγάλη προσοχή όμως διότι η ναφθαλίνη είναι δηλητηριώδες σε περίπτωση κατάποσης για τα ζωα.

ναι δεν αντιλεγω εγω δεν μπορω να καταλαβω ετσι που ρωμαει πως το καθε ζωο θα το φαει εδω η γατα κανονικο φαγικτο δεν τρωει αμα δεν τη αρεσει η μυροδια θα φαει την ναυθαλινη ρε παιδια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στην θεση σου,θα δοκιμαζα να βαλω δυο χαρτοκιβωτια λιγο πιο διπλα απο την μηχανη! 

Οι γατες ΔΕΝ ξερω το γιατι...αλλα την βρισκουν ιδιαιτερα να κα8οντε μεσα σε τετοια κιβωτια :_unsure:

8α τις ξεφορτωθεις ετσι πιστευω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στην θεση σου,θα δοκιμαζα να βαλω δυο χαρτοκιβωτια λιγο πιο διπλα απο την μηχανη! 

Οι γατες ΔΕΝ ξερω το γιατι...αλλα την βρισκουν ιδιαιτερα να κα8οντε μεσα σε τετοια κιβωτια :_unsure:

8α τις ξεφορτωθεις ετσι πιστευω..

οχι γιατι το λες αυτο? https://www.youtube.com/watch?v=9rDCdqeTD0o

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιωργο η λυση ειναι παρα πολυ ευκολη και πολυ φτηνη θα παρεις 3-4  κουτες και θα τις βαλεις στην αλλη μερια της πολυκατοικιας και θα βαλεις νερο και τροφη εκει βαλε και μια λεκανι με αμμο για γατες θα μαζευτουν ολες εκει και θα ηρεμησεις ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΑΑΑΑΑ !!! ξέχασα :
μέσα στα κρεβατάκια να "φυτέψεις" λίγο catnip....
Κάθε μερικές μέρες ή μια φορά την εβδομάδα πχ, θα φυτεύεις λίγο νέο στα κρεβατάκια.

Το σύνολο της διαδικασίας
(κρεβάτια από πεταμένες κούτες / τελάρα,"στρώμα" από πεταμένα ρούχα, 1 κουτάκι catnip, κουτί για τη σέλα)
είναι φθηνό / μηδαμινό, αφού στην ουσία το μόνο που θα πληρώσεις είναι το catnip
και ίσως ένα χταποδάκι / σπάγκο - αυτό τεσπα που θα πιάνεις το χαρτόκουτο στη σέλα.
Τα άλλα είναι τζάμπα....

Απλά μην κάνεις το λάθος να αποθηκεύσεις την "κάβα" στη μηχανή / στη βαλίτσα, γιατί τότε δεν θα βρεις τίποτα όρθιο.
Θα φάνε και τα σίδερα προκειμένου να το φτάσουν.

Η "κάβα" σπίτι.
Μια στο τόσο θα κατεβαίνεις και θα κρύβεις λίγο στα κρεβάτια και μετά πάλι σπίτι σου,
Πλύσιμο καλό στα χέρια. Μην πιάσεις απ'ευθίας τη μοτό μετά και αφήσεις μυρωδιά επάνω της.

Τροποποιήθηκε από τον originalksd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αμα θελετε εχω ακρη για catnip ντοπιο,πρωτο πραμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ήταν έτσι δεν θα κυκλοφορούσε ευρέως  στην αγορά,  ούτε θα την βάζαμε στα ρούχα.

καλα και το λανειτ πολουταν ελευθερο σαν φυτοφαρμακο αλλα με αυτο φαρμακονανε αδεστοτα, και η δαφνη με μεγαλες ποσοτητες ειναι δηλητήριο αλλα δεν βλεπω απαγορευση..... απλα εμεις πρεπει να προσεχουμε αν και πιστευω τα ζωα ΔΕΝ θα φανε την ναυθα ζωα ειναι οχι ηλιθεια  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αμα θελετε εχω ακρη για catnip ντοπιο,πρωτο πραμα...

μιλάμε για catnip και οι δύο ήηηη ?????? :p 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η ποιο απλη και φτηνή λύση για τη προστασία της σέλας τουλάχιστον είναι η εξής:

Πας σε ένα χρωματοπωλείο και παίρνεις μια σακούλα για μπάζα, αυτές με το σκληρό πλαστικό.

Υπολογίζεις το μέγεθος να χωράει τη σέλα σου.

Όταν παρκάρεις τη μηχανή βγάζεις τη σέλα, τη βάζεις εντος της σακούλας και κάνεις μια τρύπα για να βγεί το λαμακι που ασφαλίζει.

Έτσι φτιάχνεις ένα φτηνό και ανθεκτικό κάλυμα.

Εγω χρησιμοποιώ χρόνια αυτή τη λύση.

Τις πρώτες μέρες καθονταν πανω και φαινόντουσαν και ιχνη από νυχια τα οποια όμως δε μπορούσαν να σκίσουν το πλαστικό.

Μετά από κάποιο διάστημα στμάτησαν να ανεβαίνουν. Πιθανών να μη τους αρέσει  αίσθηση του πλαστικού.

Στα συν είναι ότι το διπλώνεις και το βάζεις κάτω από τη σέλα, γιατί προστατεύει τόσο από βροχή (ιδίως λασποβροχή) όσο και από τον ήλιο ο οποίος χαλάει το υλικό της σέλα με τον καιρό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχως οι γατες εχουν εναν πολυ εκνευριστικο τροπο σκεψης/δρασης. Ακομη και να τις κυνηγησεις, αυτες ξαναρχονται οταν δουν οτι δεν κινδυνευουν.

Εχουμε μια αντιστοιχη @@ στη γειτονια και ξερω πολυ καλα τι σημαινει να εχεις μονιμα στο νου οτι σε καθε σου κινηση να θυμασαι τα γατια. 

Η ναφθαλινη εχει δειξει να δουλευει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα φίλοι...τι κάνουμε? Θα μπω με την μια στο θέμα μου γιατί δεν μπορώ θα κάνω φονικό!!

Στην γειτονιά μου και στην πολυκατοικία που μένω έχουμε μια μαλακισμένη που έχει μαζέψει καμιά 15αρια γάτες μέσα στα πόδια μας,ειδικά σε εμένα που μένω ισόγειο δεν μπορώ να βγώ να κάτσω στο μπαλκόνι μου η να απλώσω ρούχα έχουμε τις γαμόγατες. Κάτω ακριβώς απο το μπαλκόνι μου είναι το γκαράζ μου που βάζω την μηχανή και κάθε πρωί σκουπίζω σέλα για να καβαλήσω γιατί οι γαμόγατες αράζουν και την κάνουν μην πω πως. Σήμερα ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι, την παρασκευή αγόρασα ενα TDM και μόλις τώρα είδα πατημασίες απο γάτα και μια γρατζουνιά στο ντεπόζιτο και φρίκαρα. 

Αυτή μένει στον δεύτερο και μάλιστα έχει περιφράξει τα μπαλκόνια της για να μην μπορούν να μπουν απο την υδροροή. Της έχω κάνει πάνω απο 10 φορές παρατήρηση και με γράφει. 

1. Μπορώ να κινηθώ νομικά απεναντί της εφόσον μπορώ να το αποδείξω?

2. Υπάρχει τρόπος να διώξω τις γάτες χωρίς να τις βλάψω?

3.Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου?

Καλημέρα φίλε μου και καλορίζικό το TDM!

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Τα αθώα ζώα που έχουν κάθε δικαίωμα να ζουν εκεί που ζούν και δεν είναι γαμογάτες, είναι απλά γάτες. Αν θες ντε και καλά να χρησιμοποιήσεις το "γαμο".. μπορείς να λες γαμοανθρώπους, ταιριάζει καλύτερα.

Δεύτερον, η κυρία που "μάζεψε" καμια 15αριά γάτες δεν είναι ούτε "μαλακισμένη" ούτε συλλέκτρια γατών, απλά προφανώς φροντίζει σε αντίθεση με εσένα τα αδέσποτα ζώα ταΐζοντας τα, και αυτά προφανώς μένουν στην γειτονιά.

Τρίτον, οι γάτες απλά ανεβαίνουν και κάθονται στην σέλλα σου, απλά σκούπισε τις πατημασιές και είσαι έτοιμος. Αυτό για την γρατσουνιά στο τεπόζιτο από γάτα το αφήνω ασχολίαστο γιατί αγγίζει τα όρια της γελοιότητας. Φυσικά και ΔΕΝ έγινε η γρατσουνιά από κάποια γάτα.

Η γάτα που κάθεται στην σέλα σου μόνο θα στην ζεστάνει, τίποτα άλλο. Η μοναδική περίπτωση να στην γρατσουνίσει είναι να την τρομάξεις και να πάει να φύγει γρήγορα, αν δεν το κάνεις αυτό δεν πρόκειται να πάθει τίποτα η μηχανή σου από μια γάτα.

Τι θα έκανα στην θέση σου.

Πρώτον θα αγόραζα τροφή και προσπαθούσα και εγώ να βοηθήσω την κυρία στο τάισμα των αδέσποτων ζώων, είναι υποχρέωση όλων μας.

Δεύτερον, θα σταματούσα να ανησυχώ διότι οι γάτες ΔΕΝ προξενούν ζημιές σε μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα, για όνομα!

Τρίτον, άραξε στο μπαλκόνι σου, φτιάξε φραπεδιά και παρατήρησε αυτά τα υπέροχα αιλουροειδή που λέγονται γάτες. Πίστεψε με, θα περάσεις υπέροχα ανακαλύπτοντας τον κόσμο τους και τον χαρακτήρα τους.

Και τέλος, η ζωή όλων των πλασμάτων είναι σαφώς ποιο σημαντική από το ύφασμα της σέλας σου. Το να θέλεις να διώξεις από κοντά σου ζώα και να μείνεις μόνος σου εσύ και το κάλυμα της σέλας σου.... ακούγεται τουλάχιστον τραγικό, το καταλαβαίνεις υποθέτω.

Τροποποιήθηκε από τον basta
1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα φίλε μου και καλορίζικό το TDM!

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Τα αθώα ζώα που έχουν κάθε δικαίωμα να ζουν εκεί που ζούν και δεν είναι γαμογάτες, είναι απλά γάτες. Αν θες ντε και καλά να χρησιμοποιήσεις το "γαμο".. μπορείς να λες γαμοανθρώπους.

Δεύτερον, η κυρία που "μάζεψε" καμια 15αριά γάτες δεν είναι συλλέκτρια γατών, απλά προφανώς φροντίζει σε αντίθεση με εσένα τα αδέσποτα ζώα ταΐζοντας τα, και αυτά προφανώς μένουν στην γειτονιά.

Τρίτον, οι γάτες απλά ανεβαίνουν και κάθονται στην σέλλα σου, απλά σκούπισε τις πατημασιές και είσαι έτοιμος. Αυτό για την γρατσουνιά στο τεπόζιτο από γάτα το αφήνω ασχολίαστο γιατί αγγίζει τα όρια της γελοιότητας. Φυσικά και ΔΕΝ έγινε η γρατσουνιά από κάποια γάτα.

Η γάτα που κάθεται στην σέλα σου μόνο θα στην ζεστάνει, τίποτα άλλο. Η μοναδική περίπτωση να στην γρατσουνίσει είναι να την τρομάξεις και να πάει να φύγει γρήγορα, αν δεν το κάνεις αυτό δεν πρόκειται να πάθει τίποτα η μηχανή σου από μια γάτα.

Τι θα έκανα στην θέση σου.

Πρώτον θα αγόραζα τροφή και προσπαθούσα και εγώ να βοηθήσω την κυρία στο τάισμα των αδέσποτων ζώων, είναι υποχρέωση όλων μας.

Δεύτερον, θα σταματούσα να ανησυχώ διότι οι γάτες ΔΕΝ προξενούν ζημιές σε μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα, για όνομα!

Τρίτον, άραξε στο μπαλκόνι σου, φτιάξε φραπεδιά και παρατήρησε αυτά τα υπέροχα αιλουροειδή που λέγονται γάτες. Πίστεψε με, θα περάσεις υπέροχα ανακαλύπτοντας τον κόσμο τους και τον χαρακτήρα τους.

Και τέλος, η ζωή όλων των πλασμάτων είναι σαφώς ποιο σημαντική από το ύφασμα της σέλας σου. Το να θέλεις να διώξεις από κοντά σου ζώα και να μείνεις μόνος σου εσύ και το κάλυμα της σέλας σου.... ακούγεται τουλάχιστον τραγικό, το καταλαβαίνεις υποθέτω.

Κατι τετοιες αποψεις/συμπεριφορες ειναι που οδηγουν σε ακραιες καταστασεις. 

Οι φιλοζωοι οφειλουν να σεβονται οτι α) δεν αγαπανε ολοι τα ζωα (ή τα ιδια ζωα) κι οτι β) υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που τα ζωα δημιουργουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ προβλημα. Οπως εμενα πχ που γουσταρω τα ωδικα πτηνα αλλα εξαιτιας της γειτονισας μου με 20+ γατια πρεπει να φυλαει καποιος σκοπια. Ή που δεν τολμας να βγαλεις τα σκουπιδια σου στο μπαλκονι σου, ή που παιζουν και σκιζουν τα μαξιλαρια του σαλονιου στον κηπο ή-ή-ή. 

Οπως καθενας ΟΦΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να σεβεται την αγαπη του αλλου για τα ζωα, ετσι ΟΦΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να σεβεται κι ο αλλος οτι εγω πχ δεν τα αγαπω/θελω. Και, απο οτι λεει ο συνονοματος (το ιδιο συμβαινει και σε μενα) μιλαμε για παθολογικες καταστασεις με 15 γατες, δεν ειναι νορμαλ αυτο. Και ξερεις αγαπητε φιλε οτι οταν η συμπεριφορα του ανθρωπου σπαει νευρα, την πληρωνει αυτος που δε φταιει, (γατια επι του προκειμενου) ενω με λ ιγη καλη θεληση κι απο τους δυο θα βρισκοταν η χρυση τομη συνυπαρξης.

Οσον αφορα στο τι ειναι σημαντικοτερο απο τι, συγνωμη αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο τελειως, οποτε κρατα τις αποψεις σου για τον εαυτο σου. 

Φιλικοτατα, ελπιζω να μην βγουνε τα πιστολια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή κι εγώ έχω μια στην γειτονιά, που ταϊζει τις γάτες, πλέον έχουν μαζευτεί καμιά 30αριά, κι έχουν καταχέσει όλο τον τόπο. Τώρα το καλοκαρι, με τις ζέστες, κρατάς την μύτη σου μέχρι να μπεις στο σπίτι.

Σε θέμα ζημιών, έλα να σου δείξω, πως έχουν σκίσει την κουκούλα της μηχανής, πως έχουν σκίσει την σέλα και της μηχανής αλλά και του scooter και πως έχουν γεμίσει γρατζουνιές κάθετες το αμάξι χαμηλά γύρω γύρω (τις έχω δει και μπροστά μου να το κάνουν).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατι τετοιες αποψεις/συμπεριφορες ειναι που οδηγουν σε ακραιες καταστασεις. 

Οι φιλοζωοι οφειλουν να σεβονται οτι α) δεν αγαπανε ολοι τα ζωα (ή τα ιδια ζωα) κι οτι β) υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που τα ζωα δημιουργουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ προβλημα. Οπως εμενα πχ που γουσταρω τα ωδικα πτηνα αλλα εξαιτιας της γειτονισας μου με 20+ γατια πρεπει να φυλαει καποιος σκοπια. Ή που δεν τολμας να βγαλεις τα σκουπιδια σου στο μπαλκονι σου, ή που παιζουν και σκιζουν τα μαξιλαρια του σαλονιου στον κηπο ή-ή-ή. 

Οπως καθενας ΟΦΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να σεβεται την αγαπη του αλλου για τα ζωα, ετσι ΟΦΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να σεβεται κι ο αλλος οτι εγω πχ δεν τα αγαπω/θελω. Και, απο οτι λεει ο συνονοματος (το ιδιο συμβαινει και σε μενα) μιλαμε για παθολογικες καταστασεις με 15 γατες, δεν ειναι νορμαλ αυτο. Και ξερεις αγαπητε φιλε οτι οταν η συμπεριφορα του ανθρωπου σπαει νευρα, την πληρωνει αυτος που δε φταιει, (γατια επι του προκειμενου) ενω με λ ιγη καλη θεληση κι απο τους δυο θα βρισκοταν η χρυση τομη συνυπαρξης.

Οσον αφορα στο τι ειναι σημαντικοτερο απο τι, συγνωμη αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο τελειως, οποτε κρατα τις αποψεις σου για τον εαυτο σου. 

Φιλικοτατα, ελπιζω να μην βγουνε τα πιστολια.

γιατί να βγούνε πιστόλια βρε.. :laugh::2funny:

Το μόνο που με πείραξε λιγάκι είναι το "κράτα τις απόψεις σου για τον εαυτό σου". Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ένα forum δεν θα πρέπει να καταθέτουμε τις απόψεις μας (έστω και λανθασμένες) και να τις κρατάμε για τον εαυτό μας...τέσπα...

Επειδή κι εγώ έχω μια στην γειτονιά, που ταϊζει τις γάτες, πλέον έχουν μαζευτεί καμιά 30αριά, κι έχουν καταχέσει όλο τον τόπο. Τώρα το καλοκαρι, με τις ζέστες, κρατάς την μύτη σου μέχρι να μπεις στο σπίτι.

Σε θέμα ζημιών, έλα να σου δείξω, πως έχουν σκίσει την κουκούλα της μηχανής, πως έχουν σκίσει την σέλα και της μηχανής αλλά και του scooter και πως έχουν γεμίσει γρατζουνιές κάθετες το αμάξι χαμηλά γύρω γύρω (τις έχω δει και μπροστά μου να το κάνουν).

Στην πιλοτή μου έχω παρκαρισμένα 2 αυτοκίνητα, 3 μοτοσυκλέτες και 1 σκούτερ. Τα τελευταία 5 χρόνια ταίζω και προσέχω γύρω στις 6-7 γάτες που πλέον έχουν γίνει θαμώνες στο πάρκινγκ μου. Εκτός από πατημασιές δεν έχω βρεί ούτε υποψία γρατσουνιάς. Φυσικά αράζουν και κοιμούνται πάνω στο καπό του αυτοκινήτου, στην σέλα της μηχανής, στην ποδιά του σκούτερ, κ.τ.λ, χωρίς κανένα απολύτως θέμα. Κάποιες φορές μάλιστα δεν παίρνω το όχημα που θέλω για να μην χαλάσω το αραλίκι τους αν έχουν αράξει πάνω του :biggrin:

Φυσικά έχω και έναν γείτονα που μόλις δει γάτα να κοιμάται στο ζεστό καπό του αυτοκινήτου του τρέχει να την διώξει. Ε, το καπό του είναι γεμάτο γρατσουνιές από τα σπινιαρίσματα της γάτας που προσπαθεί τρομαγμένη να τρέξει.

Κοίταξε, αυτό με την κατάσχεση του τόπου από τις γάτες χωράει κάποια συζήτηση...

Κατάσχεση χώρου έχουμε κάνει εμείς οι άνθρωποι, έχουμε αγοράσει με συμβόλαια μεταξύ μας (εδώ γελάς) γη που δικαιωματικά ανήκει σε όλη την χλωρίδα και πανίδα. Εχουμε τσιμεντοποιήσει τα πάντα, τα ζώα των πόλεων δεν έχουν πλέον πρόσβαση σε νερό και χώμα (για την ανάγκη τους) και παρόλαυτα εξακολουθούν και ζουν μαζί μας και μας δείχνουν ευγνωμοσύνη και ανιδιοτελή αγάπη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

basta φίλε μου παρόλο που αγαπώ τα ζώα και εγώ και δεν έχω χτυπήσει ποτέ, ή κακοποιήσει κάποιο οφείλω να σου πω πως δε συμφώνησα με τίποτα απολύτως από αυτά που λες... Ο hayabusas έχει απόλυτο δίκιο. Δεν είναι λογικό ούτε να αφήνεις τις γάτες να ξαπλώνουν πάνω στη σέλα της μηχανής σου ή στο καπώ του αυτοκινήτου σου και να δημιουργούν γρατζουνιές, που όντως δημιουργούν, κοστίζοντας σε εσένα που έχεις εργαστεί και έχεις δώσει χρήματα για αυτά τα υλικά αγαθά. Επίσης δεν είναι λογικό να έχεις 10-15 γάτες στη γειτονιά 1-2-3 το βράδυ να κλαίνε ζευγαρώνοντας, μαλώνοντας κ.ο.κ. Ούτε είναι λογικό κάποιος άνθρωπος να ακολουθεί τακτικές οι οποίες βλάπτουν τη δημόσια υγεία και έρχονται σε αντιπαράθεση με συνανθρώπους-συνένοικους-γείτονες κτλ, ειδικά σε μια πόλη, γιατί σίγουρα η ύπαρξη τέτοιου αριθμού ζωντανών στη γειτονιά δημιουργεί προβλήματα δημόσιας υγείας... Έχετε μυρίσει κατουρλιά σκύλων και γατών φαντάζομαι ( και των ανθρώπων βρωμάνε). Η σωστή λύση είναι κατά τη γνώμη μου αφενός η στείρωση των αδέσποτων γατών από μια υπεύθυνη αρχή (ας γελάσω) και αφετέρου η διασπορά τους σε διάφορα χωριά και πόλεις (μπορούν να βοηθήσουν πραγματικά στη μείωση ενός άλλου μεγάλου κινδύνου για τη δημόσια υγεία - τα ποντίκια). Όπως και να έχει δεν φταίνε τα ζωντανά αλλά η συμπεριφορά των ανθρώπων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

basta φίλε μου παρόλο που αγαπώ τα ζώα και εγώ και δεν έχω χτυπήσει ποτέ, ή κακοποιήσει κάποιο οφείλω να σου πω πως δε συμφώνησα με τίποτα απολύτως από αυτά που λες... Ο hayabusas έχει απόλυτο δίκιο. Δεν είναι λογικό ούτε να αφήνεις τις γάτες να ξαπλώνουν πάνω στη σέλα της μηχανής σου ή στο καπώ του αυτοκινήτου σου και να δημιουργούν γρατζουνιές, που όντως δημιουργούν, κοστίζοντας σε εσένα που έχεις εργαστεί και έχεις δώσει χρήματα για αυτά τα υλικά αγαθά. Επίσης δεν είναι λογικό να έχεις 10-15 γάτες στη γειτονιά 1-2-3 το βράδυ να κλαίνε ζευγαρώνοντας, μαλώνοντας κ.ο.κ. Ούτε είναι λογικό κάποιος άνθρωπος να ακολουθεί τακτικές οι οποίες βλάπτουν τη δημόσια υγεία και έρχονται σε αντιπαράθεση με συνανθρώπους-συνένοικους-γείτονες κτλ, ειδικά σε μια πόλη, γιατί σίγουρα η ύπαρξη τέτοιου αριθμού ζωντανών στη γειτονιά δημιουργεί προβλήματα δημόσιας υγείας... Έχετε μυρίσει κατουρλιά σκύλων και γατών φαντάζομαι ( και των ανθρώπων βρωμάνε). Η σωστή λύση είναι κατά τη γνώμη μου αφενός η στείρωση των αδέσποτων γατών από μια υπεύθυνη αρχή (ας γελάσω) και αφετέρου η διασπορά τους σε διάφορα χωριά και πόλεις (μπορούν να βοηθήσουν πραγματικά στη μείωση ενός άλλου μεγάλου κινδύνου για τη δημόσια υγεία - τα ποντίκια). Όπως και να έχει δεν φταίνε τα ζωντανά αλλά η συμπεριφορά των ανθρώπων.

δεν διαφωνώ στην λογική σου, ιδιαιτέρως στην τελευταία σου πρόταση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάθε πρωί, η ίδια μου η γάτα, πηγαίνει στην ρόδα, στην οποία ακονίζει τα νύχια της, και ανεβαίνει πάνω στην σέλα.
Έχει κάνει γρατζουνιές και στην σέλα μου, οπότε μην διαβάζω βλακείες.

Ευτυχώς έχει το καλό συνήθειο, να πηγαίνει μόνο στα δικά μου οχήματα. Θα είναι και αυτό Hond-ικιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάθε πρωί, η ίδια μου η γάτα, πηγαίνει στην ρόδα, στην οποία ακονίζει τα νύχια της, και ανεβαίνει πάνω στην σέλα.
Έχει κάνει γρατζουνιές και στην σέλα μου, οπότε μην διαβάζω βλακείες.

Ευτυχώς έχει το καλό συνήθειο, να πηγαίνει μόνο στα δικά μου οχήματα. Θα είναι και αυτό Hond-ικιά.

ακονίζει τα νύχια της που?στο λάστιχο και στην σέλα?πρόκειται σίγουρα για ανώμαλη γάτα. Οι υπόλοιπες προτιμούν σαγρέ σκληρές επιφάνειες ή ξύλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή όπως τους τέλειωσαν τα λεφτά για να πάνε να αγοράσουν ξύλο,τα ακονίζουν όπου βρουν μάλλον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι γάτες σκίζουν σέλες κανονικότατα με τα νύχια τους, επίσης αφήνουν τρίχες και σωματικά υγρά.

Οποιος το αρνείται προσπαθεί να προσβάλει τη νοημοσύνη των υπολοίπων... ανεπιτυχώς...

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα συμπαθή τετράποδα, μη πω ότι τα προτιμώ απ' όλα τα οικόσιτα ζώα.

Αλλά δεν θέλω να μου σκίζουν τη σέλα ούτε να κάθομαι πάνω στις τρίχες τους.

Το κόλπο με τη σακούλα εμένα μου έλυσε το πρόβλημα χωρίς να ενοχληθεί κανείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μόνο που με πείραξε λιγάκι είναι το "κράτα τις απόψεις σου για τον εαυτό σου". Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ένα forum δεν θα πρέπει να καταθέτουμε τις απόψεις μας (έστω και λανθασμένες) και να τις κρατάμε για τον εαυτό μας...τέσπα...

Ισως δεν το εγραψα καλα: κρατα τις αποψεις σου αναφορικα με το τι ειναι σημαντικοτερο απο τι, σε αυτο και μονο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά, ποτέ δεν κατάλαβα το σκεπτικό όσων ταΐζουν γάτες-όχι οικόσιτες αλλά αλανιάρες (παλιά τις λέγανε κεραμιδόγατες...αλλά τώρα που να ανεβούν σε κεραμίδια...πρέπει να σκαρφαλώσουν 5-6 ορόφους πρώτα...:biggrin:).Εφόσον οι γάτες αυτές είναι αδέσποτες και δεν αποτελούν ζώα συντροφιάς και εφόσον η γάτα είναι-ή μάλλον ήταν- θηρευτής, ας τις επιτρέπουμε να βρίσκουν φαγητό με το δικό τους τρόπο που τους έχει προικίσει η Φύση. Επιπλέον τα οικιακά απορρίμματα στους κάδους είναι πολύ καλή πηγή τροφής για αυτές.

"Δεινός θηρευτής, η γάτα κυνηγά πάνω από 1.000 είδη ζώων για τροφή" (από wikipedia) https://el.wikipedia.org/wiki/Γάτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ισως δεν το εγραψα καλα: κρατα τις αποψεις σου αναφορικα με το τι ειναι σημαντικοτερο απο τι, σε αυτο και μονο. 

αα..να κρατάω για τον εαυτό μου συγκεκριμένες απόψεις. Μάλιστα, υπάρχει κάποια σχετική λίστα ή αφορά αποκλειστικά απόψεις για το τι θεωρώ σημαντικότερο από κάτι άλλο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα