Jump to content
Giorgos Pallikaras

Γάτες...

Recommended Posts

αφου δε θες να βλαψεις τα γατια, πάρε ποντίκια να εχουν να παιζουν

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

και ριξε ποντικοφαρμακο... :P

σορυ για το τρολ, δεν άντεξα

στο θεμα, καλυτερα παρε μια φιλοζωικη τηλεφωνο για αρχη και βλεπεις, το να τα ταιζεις δεν ειανι λυση, θα ξεβρακωθείς. αλλα αν συνεχισει αυτη να τα ταίζει, και αυτα να φυγουν, θα μαζευτουν παλι αλλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αν σε βολεύει χωροταξικά και οικονομικά δοκίμασε αυτό. Υπόσχεται πως δεν πλησιάζουν ζώα

418FDD56CBA00C7D0036C6821C81D2B5.jpg

http://www.telemarketing.gr/gr/spiti/khpos/syskeyh-apothhshs-zoon-zonar-animal-repeller/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βαλε ενα καλυμα στην πισω μερια της σελας και επανω βαλε βενζινοκολλα.Το πρωι που θα βρεις τη γατα επανω,πηγαινε τη μια βολτα με 200.Και καθε μερα θα πηγαινεις απο μια.Δεν νομιζω να θελουν να ξανακατσουν.(καπου το ειχα διαβασει παλια)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θελω να σας το χαλάσω παιδια  αλλά είναι δικαίωμα του καθενός ,πλέον με βάση νόμου,να ταΐζει και να φροντίζει αδέσποτα ζώα. 

Το καταλαβαίνω πως αυτό μερικές φορές μπορεί να δημιουργεί προβλήματα σε κάποιους αλλά τα μονα που δεν φταίνε ειναι τα ζώα. 

Λύσεις υπάρχουν και προτείνω να ξεκινήσεις με τον διάλογο. Ζήτα στη κυρία να τα ταΐζει λίγο πιο πέρα από την πολυκατοικία πχ.

Αν δες δεις ανταπόκριση τότε 1-2 διχτακια με ναφθαλίνη στη μηχανή και απο πάνω κουκούλα. Δεν θα πλησιάσουν ξανά και αν θες μπορεις να ψεκασεις και την κουκούλα με αυτά τα απωθητικά ζώων που υπάρχουν στο εμπόριο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μέσα στο σπίτι νομικά μπορεί να έχει μέχρι 2 ζώα. Για έξω από το σπίτι δεν υπάρχει περιορισμός.

Συμφωνώ με τον @davidson 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να γιατί δε θέλω όταν με το καλό έρθει η στιγμή να αγοράσω σπίτι να μείνω σε πολυκατοικία... Θα είναι ο πάνω; ο κάτω; ο δίπλα; κάποιος τέλος πάντων θα είναι αλλοπαρμένος και θα δημιουργεί προβλήματα με διάφορους τρόπους. Προσωπικά, επειδή μένω σε πολυκατοικία και συνέβαινε το ίδιο στη μηχανή, μόλις έβαλα την κουκούλα σταμάτησε το πρόβλημα με τη σέλα και τις πατημασιές... Εγώ θα έλεγα να βάλεις την κουκούλα σφιχτά καταρχήν ώστε να μην μπορεί να περάσει από κάτω, εν ανάγκη να βάλεις μια ακόμα κόντρα από κάτω για να μην υπάρχουν τρύπες.  Κάτω από την κουκούλα να βάλεις δύο κώνους, έναν στο ντεπόζιτο και έναν στη σέλα του συναναβάτη ώστε να μην υπάρχει σημείο όπου η γάτα θα μπορεί να πάει να καθίσει πάνω από την κουκούλα, κατάλαβες να γίνει σαν αντίσκηνο από πάνω... Τώρα όσον αφορά τα γατίσια τραγούδια, αυτό όντως είναι πρόβλημα να έχεις 15 γάτες να σκούζουν καθημερινώς...

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω μην χτυπήσεις τα ζωντανά, αφενός δεν φταίνε και αφετέρου δε θα καταλάβουν... Προσωπικά δεν μπορώ να δικαιολογήσω τους ανθρώπους ανεξαρτήτως ηλικίας (εκτός αν είναι παιδάκια μικρά) για διάφορες κινήσεις τους, στην προκειμένη το τάισμα των ζωντανών ακριβώς κάτω από την πολυκατοικία ενώ μπορεί αυτό να γίνει σε απόσταση και σημείο που δεν ενοχλεί τους γύρω... Η γιαγιά φταίει, τα δικά της δόντια (αν έχει :tooth:) πρέπει να "τρίξεις" για να αλλάξει τις συνήθειες της... Είναι και θέμα δημόσιας υγείας...

Τροποποιήθηκε από τον Konstantinos!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάπου στο forum υπάρχει topic
με αρκετές προτάσεις για τον τρόπο προστασίας της μηχανής και της σέλας, αλλά και για την απώθηση των γατιών από τη μηχανή.....

Πέτα κανένα χαλί, καμιά βελέντζα, καμιά κουβέρτα, κάτι τέλος πάντων συν ένα-δυο χαρτόκουτες, κοντά στη μηχανή μεν, προφανώς παραπέρα δε. Συνήθως τα προτιμάνε κι αφήνουν τα υπόλοιπα ήσυχα. Εκτός αυτού, κάνε ένα μείγμα με ένα-δυο γεμάτα μπουκάλια ξύδι, χυμό από 5-6 πορτοκάλια και άλλα τόσα λεμόνια. Μην το αραιώσεις καν με νερό. Πάρε ένα χαρτόνι ή κάνα πανί, καμιά παλιά μπλούζα, μούλιασέ την με το μείγμα και βάλτην πάνω στην σέλα σου (βάλε κανα χαρτόνι από κάτω να μην ποτίσει κι η σέλα, βρωμοκοπάει). Δεν θα πλησιάσουν.

Πάνω απ'όλα, μην τα πειράξεις τα ζώα, ούτε ξέρουν ότι κάνουν ζημιά, ούτε φταίνε να ψοφάνε, που ήδη ψοφάνε από ένα σωρό μαλακίες και μαλάκες που τα φαρμακώνουν και τα κυνηγάνε.

Δεν θελω να σας το χαλάσω παιδια  αλλά είναι δικαίωμα του καθενός ,πλέον με βάση νόμου,να ταΐζει και να φροντίζει αδέσποτα ζώα. 

Το καταλαβαίνω πως αυτό μερικές φορές μπορεί να δημιουργεί προβλήματα σε κάποιους αλλά τα μονα που δεν φταίνε ειναι τα ζώα. 

Λύσεις υπάρχουν και προτείνω να ξεκινήσεις με τον διάλογο. Ζήτα στη κυρία να τα ταΐζει λίγο πιο πέρα από την πολυκατοικία πχ.

Αν δες δεις ανταπόκριση τότε 1-2 διχτακια με ναφθαλίνη στη μηχανή και απο πάνω κουκούλα. Δεν θα πλησιάσουν ξανά και αν θες μπορεις να ψεκασεις και την κουκούλα με αυτά τα απωθητικά ζώων που υπάρχουν στο εμπόριο. 

να "δώσω" ένα "+1000" στους 2 σας.
Και να επ'αυξάνω με τη σειρά μου:

Νόμος 4039/2012

(πηγή: http://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&id=4296:katebaste-ton-neo-nomo-40392012-gia-ta-zoa-stin-ellada&catid=35:generalnews&Itemid=67 )

Άρθρο 9 Περισυλλογή και διαχείρισηαδέσποτων ζώων συντροφιάς
1. Οι Δήμοι υποχρεούνται να μεριμνούν για την περισυλλογή και τη διαχείριση των αδέσποτων ζώων συντροφιάς, σύμφωνα με το παρόν άρθρο. Η αρμοδιότητα αυτή μπορεί να ασκείται και από συνδέσμους δήμων,καθώς και από φιλoζωικές ενώσεις και σωματεία σε συνεργασία με τον αρμόδιο Δήμο, εφόσον αυτά διαθέτουν υποδομή, συνιστάμενη στην ύπαρξη κατάλληλων
σχετικών εγκαταστάσεων ή οχημάτων μεταφοράς ζώων και ανθρώπινο δυναμικό με εμπειρία στο χειρισμό των ζώων.
Με απόφαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης
και Τροφίμων καθορίζονται το είδος και ο αριθμός τωνεγκαταστάσεων και των οχημάτων, καθώς και η εμπειρία του ανθρώπινου δυναμικού, που πρέπει να διαθέτουν
οι φιλοζωικές ενώσεις και τα σωματεία, για την άσκηση των αρμοδιοτήτων αυτής της παραγράφου.
2. Για τον παραπάνω σκοπό κάθε Δήμος ή όμοροι ή συνεργαζόμενοι Δήμοι ιδρύουν και λειτουργούν δημοτικά ή διαδημοτικά κτηνιατρεία και καταφύγια αδέσποτων ζώων συντροφιάς επιτρεπομένης της συνεργασίας μεενδιαφερόμενα φιλoζωικά σωματεία και ενώσεις ή καιεθελοντές φιλόζωους σε ιδιόκτητους ή μισθωμένους ήπαραχωρούμενους από το Δημόσιο, την Περιφέρεια ή από ιδιώτες χώρους. Στους Δήμους είναι δυνατόν ναπαρέχεται και οικονομική ενίσχυση από δημόσιους ή ιδιωτικούς φορείς για τη δημιουργία και λειτουργία κα−
ταφυγίων. Τα καταφύγια αδέσποτων ζώων συντροφιάς αποτελούν χώρους προσωρινής παραμονής και περίθαλψης και η ίδρυση και λειτουργία τους διέπεται απότις ισχύουσες διατάξεις για τα ενδιαιτήματα ζώων του ν. 604/1977 και του π.δ. 463/1978. Ο έλεγχος τήρησης τωνόρων λειτουργίας τους ασκείται από την αρμόδια Γενική Διεύθυνση Περιφερειακής Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής της Περιφέρειας, σύμφωνα με το άρθρο 12 του ν. 604/1977. Τα προβλεπόμενα από την παράγραφο 2 του ίδιου άρθρου διοικητικά πρόστιμα καθορίζονται από 1.000 έως 10.000 ευρώ. Υπό την εποπτεία των Δήμων,μπορούν να ιδρυθούν και να λειτουργούν καταφύγια ήκαι κτηνιατρεία αδέσποτων ζώων συντροφιάς και από φιλοζωϊκά σωματεία και ενώσεις, που διαθέτουν το κατάλληλο κτηνιατρικό προσωπικό (1 κτηνίατρος ανά50 ζώα), την τεχνική υποδομή, τις εγκαταστάσεις και τον αναγκαίο εξοπλισμό, σύμφωνα με τις διατάξεις του
ν. 604/1977 και του π.δ. 463/1978.

----------------------

Άρθρο 16 Κακοποίηση των ζώων
α. Με την επιφύλαξη ειδικά προβλεπόμενων περιπτώσεων της ισχύουσας κοινοτικής και εθνικής νομοθεσίας,καθώς και της διάταξης του τρίτου εδαφίου της παραγράφου 4 του άρθρου 9 απαγορεύεται ο βασανισμός, η κακοποίηση, η κακή και βάναυση μεταχείριση οποιουδήποτε είδους ζώου, καθώς και οποιαδήποτε πράξη βίας κατ’ αυτού, όπως ιδίως η δηλητηρίαση, το κρέμασμα, ο πνιγμός, το κάψιμο, η σύνθλιψη και ο ακρωτηριασμός. Η στείρωση του ζώου καθώς και κάθε άλλη κτηνιατρική πράξη με θεραπευτικό σκοπό, δεν θεωρείται ακρωτηριασμός.

--------------------------

Άρθρο 20 Ποινικές κυρώσεις
1. Η παράνομη εμπορία ζώων συντροφιάς κατά τουςόρους του παρόντος νόμου, (άρθρο 6, παρ. 1 και άρθρο10 παρ. 1) τιμωρείται με ποινή φυλάκισης τουλάχιστον
ενός έτους και χρηματική ποινή από πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ έως δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) ευρώ.
2. Οι παραβάτες των διατάξεων των παραγράφων α΄και β΄ του άρθρου 16 τιμωρούνται με ποινή φυλάκισηςτουλάχιστον ενός έτους και χρηματική ποινή από πέντε χιλιάδες (5.000) έως δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) ευρώ.

13-9071c75f44.jpg

και νόμος 4235/2014
(πηγή: http://www.heraklion.gr/ourplace/nomothesia/nomothesia-zwwn.html )

(Ο Ν. 4235/2014 είναι ένα πολυνομοσχέδιο του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και μόνο τα άρθρα 46 και 47 είναι αυτά που αφορούν τις αλλαγές του Ν.4039/2012.)

Μεταξύ άλλων, οι σοβαρές αλλαγές που έγιναν είναι οι παρακάτω: 

- Tροποποιείται ο ορισμός του επιθετικού ζώου, και ορίζεται ότι ένα ζώο θα πρέπει να εκδηλώσει απρόκλητη επιθετικότητα, χωρίς να απειληθεί. Αν και ο νέος ορισμός, απέχει παρασάγγας από την πραγματική έννοια του επιθετικού ζώου, κάνει τουλάχιστον κάποια βήματα μπροστά σε σχέση με τον προηγούμενο. 

- Στα αρμόδια όργανα βεβαίωσης παραβάσεων, προστίθεται η Ελληνική Αστυνομία, Δασική Υπηρεσία και το Λιμενικό Σώμα - Ελληνική ακτοφυλακή, που έλειπαν από τον προηγούμενο νόμο

- Διευκρινίζεται ότι η σίτιση αδέσποτων ζώων δεν απαγορεύεται

- Η κυριότερη αλλαγή που πραγματοποιείται, είναι ότι η παθητική μορφή κακοποίησης (μόνιμο δέσιμο, παράλειψη κανόνων ευζωίας κλπ) ποινικοποιούνται με τις ίδιες ποινές με την ενεργητική κακοποίηση (1-5 χρόνια και 5.000-15.000 ευρώ πρόστιμο)

Τέλος τροποποιείται όλος ο πίνακας διοικητικών προστίμων - προς τα πάνω.

Παρακάτω παραθέτουμε ολόκληρο το νόμο 4039/12 καθώς και τα άρθρα 46 και 47 του νόμου 4235/14 που αφορούν στα ζώα.

Τροποποιήθηκε από τον originalksd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eγώ είχα δοκιμάσει κάποιο απωθητικό που ήταν ροζ σε μορφή γέλης από κάποιο pet shop αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.

Λύση έδωσε μια κουκούλα που τροποποίησα έτσι ώστε να μην έχει ανοίγματα από κάτω ράβοντας ένα κομμάτι πανί ίδιο με της κουκούλας που έκλεινε με 2 κλιπσάκια και ιμάντες για την ρύθμιση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε χρειάζονται απωθητικα και οτιδήποτε άλλο. Βάλτε ένα μεγάλο μπουκάλι νερό στη σέλα, τα ζωντανά μόλις δουν ότι δεν τα βολεύει φεύγουν και βρίσκουν αλλού να κάτσουν. Δοκιμάστε το. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θέμα χαρακτήρα είναι Billy! Αυτά που είχα είτε θα έκαναν σεξ με το μπουκάλι και θα το πέταγαν κάτω είτε θα είχα αντίποινα!

Με το που έβαλα την κουκούλα άρχισαν να μου κατουράνε τις ζάντες! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θέμα χαρακτήρα είναι Billy! Αυτά που είχα είτε θα έκαναν σεξ με το μπουκάλι και θα το πέταγαν κάτω είτε θα είχα αντίποινα!

και την κουκουλα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι μερικές φορές που το νομικό με το ηθικό κομμάτι δεν κολλάνε.

Άντε και κάνεις μήνυση, και κερδίζεις, και η άλλη απαγορεύεται να ταϊζει τις γάτες (ίσως βγει υπέρ σου λόγο εστίας μολύνσεων.. ΙΣΩΣ)

Πως είσαι σίγουρος ότι οι επόμενες γρατζουνιές δεν θα είναι από αυτήν, ή κάποιον συγγενή της;

Εγώ προχθές είδα τα μικρά να παίζουν μπάλα στην πιλοτή.. Δίπλα στην μηχανή. Την πήρα και έφυγα, διότι αν τσακωθώ, ίσως να μην την βρω όπως την έχω αφήσει (και δεν θα μπορώ να αποδείξω τίποτα.)

Να περιφράξεις κάπως τον χώρο σου (με σσυρματόπλεγμα) παίζει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μια λυση ειναι να ψεκασεις αυτη που τα ταιζεις με το σπρευ.... οι αλλη λυση ειναι να πας σε εναν εισαγγελεα ... αν δεν κανω λαθος λεγεται εισαγγελικη παραγγελια η ολη κατασταση.. πας του λες το προβλημα σου κ μετα την καλουν απο το τμημα κ λενε οτι ο ταδε ειπε οτι κανεις αυτο κ αυτο.. ισχυει??? και γινονται καποιου ειδους συστασεις... τωρα αν θα παρει σοβαρα τον αστυνομικο αυτο ειναι αλλο θεμα..!!! δεν ειμαι τοσο σιγουρος αλλα αυτη πρεπει να ειναι η διαδικασια... για ψαξτο αν θελεις.. αλλιως μετα πας για μηνυση..!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μία από τα ίδια και από Θεσσαλονίκη. Η φιλόζωη όμως εδώ είναι από διπλανή οικοδομή. Από λόγια δεν...

Περπατάει και την ακολουθούν σκυλιά, γατιά....κουνάει και τα κλειδιά για να τα σαλαγίσει!

Ποτέ δεν κατάλαβα αυτή την νοοτροπία. Τόση απογοήτευση από τους ανθρώπους πιά!

Πάνε να ταίσεις κανένα τριτοκοσμικό πιτσιρίκι αν δεν ξέρεις τι να τα κάνεις τα λεφτά(γιατί έχει η συγκεκριμένη) σου και δεν θέλεις να

να κάνεις δικά σου παιδιά. Πόσο πια μεγαλύτερη αξία έχει το ζώο;

Τις προάλλες ένας γείτονας προσπάθησε να βάλει μία σε μια κούτα και να την μεταφέρει. Τον βλέπει ένας

πιτσιρικάς και γίνεται ένας πανικός με όλους στα μπαλκόνια και με ανταλλαγή κοσμιτικών από όλες τις πλευρές.

Σε μένα ανεβαίνουν και κυνηγάν τα λουλούδια. Τώρα ....κατουράν, παίζουν, τρώνε.... δεν ξέρω αλλά η τουλίπα

αποδήμησε γρήγορα! Το βράδυ έχουμε αρκετό ξύλο με ισχυρές δόσεις σεξ. Θα βάλω κι'εγώ λοιπόν rock'n'roll

για να ολοκληρωθεί το τρίπτυχο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε συ το ζώο δεν πεισμωνει. Κινείται μόνο ενστικτωδως. Δε σκέφτεται να ρίξει το μπουκάλι για να κάτσει. Εγώ πάντως που έχω αμέτρητες γάτες στη γειτονιά με το μπουκάλι δεν ξανανεβηκε καμιά στη σέλα! Τι να πω,έτυχε ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλλη λύση είναι να φτιάξεις κάτι σαν αυτό: https://www.louis.de/en/artikel/acebikes-universal-folding-garage/10008314?list=184609908

Αν το φτιάξεις μόνος το κόστος θα είναι πολύ μικρό. 

Η νομική οδός προϋποθέτει να έχεις να κάνεις με νοήμονα, ώριμα, όντα που μπορούν να δεχθούν την όποια απόφαση και κυρίως το λάθος τους.

Ένας φίλος που είχε πρόβλημα με μια γειτόνισσα (έκανε μονίμως θόρυβο αυτή και τα πιτσιρίκια της) παρόλο που την έσυρε στα δικαστήρια αυτή δεν κατάλαβε τίποτα. Αν και κέρδισε την δίκη και πείρε την ηθική ικανοποίηση, το αποτέλεσμα ήταν τελικά να μετακομίσει...

ρε συ το ζώο δεν πεισμωνει. Κινείται μόνο ενστικτωδως. Δε σκέφτεται να ρίξει το μπουκάλι για να κάτσει. Εγώ πάντως που έχω αμέτρητες γάτες στη γειτονιά με το μπουκάλι δεν ξανανεβηκε καμιά στη σέλα! Τι να πω,έτυχε ?

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς έτσι. Μην τα υποτιμάς. Αν ασχοληθείς θα δεις ότι δεν είναι μόνο ένστικτο... Τουλάχιστον κάποια είναι πολύ έξυπνα για το είδος τους!

Χαρτόνια, πέτρες, διάφορα που είχα βάλει μια περίοδο για να τα εμποδίσω, τα έβρισκα πάντα κάτω και μπόλικες πατίτσες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ και καιρό  δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την μαλακια  που κάνουν να ταΐζουν τα γατιά?

Η γάτα δεν έχει πρόβλημα να λιμοκτονήσει , ο σκύλος μπορεί η γάτα ποτε μιας και είναι θηρευτής και ένας από τους καλυτέρους κυνηγούς του ζωικού βασιλείου.

Από την στιγμή φιλέ μου που τα ταΐζει  τα γατιά η γειτόνισσα σου  τότε θα έρχονται συνέχεια εκεί.

Αν δεν τα τάιζε θα μπορούσες να καθαρίσεις γύρο από την μοτοσυκλέτα σου με χλωρίνη να φύγει η μυρωδιά τους και να ρίχνεις γύρο γύρο μαύρο πιπέρι.

Δες να βάλεις τίποτα μπουκάλια πάνω στην σελά και στο ντεπόζιτο μπας και σταματήσουν να ανεβαίνουν και αν το δεχθεί να τα ταΐζει καπου άλλου.

Αυτά από μένα

Τροποποιήθηκε από τον dankannn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε φιλε μου αν εχεις προβλημα μεγαλο με τα γατια (και με το δικιο σου), γιατι δε βαζεις ενα καλοσφηγμενο ολοσομο καλημα στο μηχανακι να τελιωνεις? ετσι ωστε εκ φυσικου να μην μπορει το ζωω να ακουμπαει το μηχανακι σου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου ειχα κ γω το ιδιο προβλημα με τα γατια! Εβαλα κουκουλα κ τα πουστικ@ μπαιναν κατω απο την κουκουλα κ ανεβαιναν στην σελα! Βρηκα την υγεια μου ομως οταν μου ειπαν για ναφθαλινη! Εβαζα 2 μπαλακια ναφθαλινης στην σελα κ μετα της εβαζα την κουκουλα κ δεν ξαναπερασε γατι ουτε κοντα κ απο το λαστιχο! Απλα να ξερεις καθε 1 μηνα να αλλαζεις την ναφθαλινη!  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοίτα, με ναφθαλίνη, ούτε εγώ θα πλησίαζα. Ακόμα και δικό μου να 'ταν :yahoo:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν, ας το ξαναπούμε απλά, γιατί με την παράθεση του νόμου δεν καταλαβαινετε :

Θα της κλάσει μια μάντρα με το νόμο.  Τόσο απλά. 

Κάνε ρε αγορίνα αυτό που λεει ο κύριος αργός.  Φτιάξε τους κρεβάτια με χαρτοκουτα ή πλαστικά τελάρα βάζοντας μεσα παλιόπανα / παλιόρουχα.

Βαλτα στην αντίθετη μερια απο τη μηχανή. Βάλε και τα μπολακια τους δίπλα. 

Και πάρε ένα χαρτοκουτο, φτιαξε ενα κουτί με 3 πλευρές με μηκος οσο η σέλα. Περνα του και ενα λαστικο / χταποδακι και πιάσε το στη σέλα να μην φεύγει με τη κορυφή / μυτη προς τα επανω και παράλληλα με τη σέλα. Απο πάνω θα βαζεις την κουκούλα. Και να θελουν να ξαπλώσουν επάνω δεν θα μπορουν, δεν θα έχουν οριζόντια επιφανια να κατσουν. Να το βγαλουν δεν θα μπουρουν γιατί θα το χεις πιάσει με το χταποδακι ή απο τους μασπιεδες ή αν ειναι μικρό απο κατω απο τη σελα.

Και με τα κρεβάτια θα κλείσεις και το στομα της φιλοζωης. Να μην σου πω πως θα γινεις ο καλύτερός της φίλος. 

Τροποποιήθηκε από τον originalksd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα,  έβαλα τελικά ναφθαλίνη και σταμάτησαν να ανεβαίνουν πάνω.  Σημειωτέον ότι του έχω κουκούλα πάντα, αλλά έμπαιναν από κάτω. 

Οσο γι αυτήν που τα τάιζε, απλά εφήρμοσα μωσαϊκό νόμο.  Οφθαλμόν αντί οφθαλμού.  Δηλαδή πήρα τα πιατάκια και τα έβαλα έξω από το σπίτι της.  Αυτή μένει σε ισόγειο με μικρό κηπάκι. Πλέον, μετά και από κατι τροφές που άφηνα για καμιά βδομάδα  είναι το πιο in στέκι όλων των τετράποδων της γειτονιάς...:yes:  

αν η μηχανη ηταν σε κλειστο χωρο να το καταλαβω με την ναφθαλινη αλλα σε ανοικτο χωρο κατω στον δρομο... πως κανει δουλεια η ναφθαλινη? δεν φευγει ηα μυροδια στην αμτοσφερα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν η μηχανη ηταν σε κλειστο χωρο να το καταλαβω με την ναφθαλινη αλλα σε ανοικτο χωρο κατω στον δρομο... πως κανει δουλεια η ναφθαλινη? δεν φευγει ηα μυροδια στην αμτοσφερα?

Βάζεις κουκούλα και η μυρωδιά εγκλωβίζεται στη μηχανή! :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βάζεις κουκούλα και η μυρωδιά εγκλωβίζεται στη μηχανή! :winking:

αχα τωρα μαλιστα καταλαβα.... και το αλλο που αναφερθηκε οτι ειναι επικυνδηνη για τα γατια η ναφθαλινη ισχιει? δυλαδη παιζει το γατι να παει να φαει την ναφθαλινη? γιατι αν μονο και μονο η μυρωδια την αποθει τοτε με τι λογικη θα την φαει ας πουμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα