Jump to content
giannisntz

Καταραμενο τριλημμα...!

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Παιδια ψαχνοντας να βρω ενα σκουτερ 150-200cc κυριως για αστικη χρηση αλλα να εχει τη δυνατοτητα να με φτασει και για ενα μπανιο το καλοκαιρακι, εχω καταληξει σε 3 επιλογες: 1. Honda PCX150 2. Kymco People 200Gti 3. Piaggio Medley 150. Το οικονομικο κομματι οσον αφορα την αγορα του δεν ειναι παραγοντας γιατι και τα 3 ειναι σχετικα κοντα στην τιμη (μιλωντας παντα για καινουρια). Τα κυριοτερα ζητουμενα ειναι: 

-αξιοπιστια

-καταναλωση

-χωροι 

Επισης, επειδη δεν εχω ουσιαστικη εμπειρια στην οδηγηση μοτοσυκλετας, σημαντικο ειναι το ποιο ειναι πιο φιλικο για εναν απειρο αναβατη. Το Piaggio εχει μπει στη λιστα καθαρα και μονο λογω Abs, για το οποιο εχω ακουσει οτι ειναι μεγαλο ατου στους σκ@τοδρομους που εχουμε.

Βοηθειστε γιατι εχουν πεταχτει τα ματια μου απο το πολυ ψαξιμο στο internet!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Yamaha n Max?? Πολύ άνετο στην οδήγηση, με δυνατό γκάζι (+μεγαλος αποθηκευτικος χώρος )+abs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το Sym HD2 200i ειναι το πιο τουμπανο και μουρατο σκουτερακι σε αυτα τα κυβικα κατα τη γνωμη μου(και ως πρωην κατοχος).

Δυνατο, στριφτερο, ομορφο, αξιοπιστο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλυτερα να ψαξεις σε θεματα που αναφερονται ξεχωριστα σε αυτα τα μηχανακια ωστε να δεις και αποψεις οσων τα αγορασαν και τα κυκλοφορησαν για να εχεις μια σφαιρικη αποψη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

PCX φιλε μου!! το ποιο οικονομικο απ ολα στην βενζινη με το καλυτερο τραβηγμα απ ολα!! δες που βγαζει την ροπη το pcx και δες και τα αλλα!!

απο χωρους ειναι αρκετα καλο,οχι το καλυτερο,χωραει full face κρανος και κατι ακομα και μεενα βαλιτσακι εισαι αρχοντας μετα! απο αξιοπιστια δεν χρειαζετε να πουμε κατι με το μειονεκτημα ομως οτι θελει ψηλοτερη ζελατινα και λαστιχα που το μηχανακι αλλαζει δραστικα συμπεριφορα!!:_thumbsup:

δεν εχει abs εχει cbs! το yamaha και το piaggio εχουνε abs αλλα δεν θα πω εδω τι γνωμη μου για το abs αν ειναι καλυτερο σε scooter για την πολη γιατι θα ανοιξουμε θεμα που ουτε μετα απο 40 χρονια δεν θα τελειωσουμε απλα θα πω οτι το abs εχει και πολλα μειονεκτηματα μεσα στην πολη!

μετα ειναι και το n max που ειναι αρκετα ομορφο αλλα πλαστικοτιμονιερα! παντως κοιτα απο αυτα τα δυο honda yamaha και ασε τα papapiaggio και τα kymco-mymco

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το n max δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε ιδιαιτερα γιατι πηγα και το ειδα. Οσον αφορα τα Sym-Kymco δεν ξερω αν εχουν θεματα αξιοπιστιας για αυτο και μαλλον το People μαλλον θα το απορριψω... Το pcx μου αρεσει περισσοτερο λογω εμφανισης/καταναλωσης/χωρων/κατα τα λεγομενα αξιοπιστιας. Αλλα λογω απειριας, δεν ξερω αν οι μικρες ροδες και η απουσια 2ου δισκοφρενου+abs ειναι λογος να το αποφυγω. Το Medley δειχνει να ειναι καλη επιλογη αλλα δεν υπαρχουν προσωπικες αποψεις γιατι ειναι πολυ καινουριο. 

bblov thanks και συμφωνω απολυτα αλλα οι αποψεις που εχω διαβασει για τα φρενα του pcx παιζουν. Αλλοι λενε για φρεναρες.... Αλλοι λενε οτι δεν σταματαει....Για αυτο και ρωταω  μηπως βοηθησουν παιδια που το εχουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή λίγοι ξέρουν τι συμβαίνει με την kymco,θα το πω και εδώ μια φορά.

Η kymco έχει 3 ποιότητες σκούτερ αυτή την στιγμή

Άριστη: people gti 200,people gti 300,xciting400

Καλή:όλα τα υπόλοιπα εκτός από τα agility

Κακή: agility

Για τις δύο τελευταίες κατηγορίες,μπορείτε να πείτε ότι θέλετε,αλλά για τα gti και το xciting400 όποιος τα κακολογεί ή τυχόν τα συγκρίνει με sym ή στο άκουσμα τους λέει "μακρια" τότε είναι άσχετος. Πάρτε το τελευταίο τεύχος του moto και διαβάστε στις τελευταίες σελίδες που γράφει για ένα gti300 που έχουν εκεί για τις αστικές τους μετακινήσεις και του έχουν κάνει κοντά στα 80.000 χιλιόμετρα αν θυμάμαι καλά,και διαβάστε το πόσο το εξυμνούν διότι είναι φοβερό σε όλα και δεν έχει κάνει κιχ σε τπτ!

Στον φίλο που ρώτησε,απλά να του πω να μην απορρίπτει το συγκεκριμένο σκούτερ για λόγους "αξιοπιστίας" διότι το gti 200 είναι ένα από τα τρία καλύτερα σκουτερ της kymco τα οποία αυτά τρία κοιτάνε κατάματα honda και yamaha και εταιρίες τύπου piaggio ούτε με κιάλια δεν πιάνουν την αξιοπιστία αυτών των τριών συγκεκριμένων σκούτερ.

Ο μόνος λόγος να το αποκλίσεις είναι ότι κάτω από την σέλα του δεν χωράει ούτε τύπου jet κράνος!δες φωτό στο ιντερνετ και θα καταλάβεις. Είναι το μεγάλο του μειονέκτημα. Έχει όμως επίπεδο πάτωμα στα πόδια συγκριτικά για παράδειγμα με το pcx που δεν έχει και εκεί μπορείς να το φορτώσεις. Εξαρτάται που τον θες τον χώρο και γιατί.αν θες κάτω από την σέλα τότε το pcx έχει περισσότερο χώρο,αν το θες για να κουβαλάς πράγματα,τότε το gti θα βολέψει καλύτερα.

Πάντως να ξέρεις πως μεταξύ των δύο,σε ότι αφορά επιδόσεις-φρένα-κρατήματα-σταθερότητα το gti είναι σαφεστατα ανώτερο(ίδιο πλαίσιο,φρένα,αναρτήσεις με το 300άρι το οποίο βγάζει 30άλογα,τα οποία όλα αυτά σχεδιάστηκαν με γνώμονα το 300άρι και με αυτό το μοτέρ βγήκαν στην παραγωγή πρώτη φορά και στην συνέχεια απλά το έβγαλαν και σε 200άρι). Τα έχω οδηγήσει και τα δύο πολλάκις.σε αξιοπιστία είναι ισάξια και σε κατανάλωση το honda έχει μικρότερη.

Τροποποιήθηκε από τον damianos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τις δύο τελευταίες κατηγορίες,μπορείτε να πείτε ότι θέλετε,αλλά για τα gti και το xciting400 όποιος τα κακολογεί ή τυχόν τα συγκρίνει με sym ή στο άκουσμα τους λέει "μακρια" τότε είναι άσχετος.

Και 'συ ασχετος εισαι που νομιζεις οτι τα Sym ειναι αναξιοπιστα.

Τι εχει να ζηλεψει το Citycom 300 απο τα Kymco ή οποιαδηποτε αλλη μαρκα ασπουμε?

Μας εχεις ζαλισει με την καραμελα.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και 'συ ασχετος εισαι που νομιζεις οτι τα Sym ειναι αναξιοπιστα.
Τι εχει να ζηλεψει το Citycom 300 απο τα Kymco ή οποιαδηποτε αλλη μαρκα ασπουμε?

Μας εχεις ζαλισει με την καραμελα.

δείξε μου που ακριβώς έγραψα ότι τα sym είναι αναξιόπιστα......πουθενά,οπότε αυτό που έγραψες είναι άκυρο. Να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε. Το μόνο που είπα είναι πως gti 200 & 300 και xciting 400 δεν συγκρίνονται με sym.και ναι αυτή είναι η αλήθεια είτε σου αρέσει είτε όχι. 

Δεν κακολόγησα την sym ούτε το citycom που ανέφερες,ότι δεν είναι καλά,μια χαρά είναι,απλά τα τρία μοντέλα της kymco που έγραψα παραπάνω είναι πολύ καλύτερα από τα αντίστοιχα της sym.

Όσο για αυτό που λες ότι σε ζάλισα ,πρόβλημα σου.  Απλά κάνω γνωστό  πως στη γκάμα της kymco υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες σκούτερ,από το πιο σαράβαλο agility έως το πολύ καλό xciting400,διότι η πλειοψηφία του κόσμου δεν το γνωρίζει αυτό το πράγμα και επειδή το agility είναι σαράβαλο νομίζει πως όλα τα μομτέλα της kymco είναι το ίδιο. σε πειράζει το ότι απλά λέω την αλήθεια και τα πράγματα ως έχουν,τι να πω.

Σε ένα άλλο θέμα,που ένας φίλος ρώταγε για sym symfony 200 ή kymco agility 200,του είπα τπτ από τα δύο,αλλά να δώσει κάτι παραπάνω και να πάει είτε σε hd2 είτε σε gti200. Οπότε πρόσεχε τα λόγια σου και διότι δεν έχω δώσει δικαίωμα,αλλά και γιατί με αδικείς.

Τροποποιήθηκε από τον damianos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ασε μας ρε φιλε. Σε 3 θεματα μεχρι στιγμης σε εχω δει να υπονοεις εμμεσως πλην σαφως οτι τα sym ειναι "κινεζικα" ενω τα kymco ειναι ο,τι καλυτερο κυκλοφορει.
Ασε που απο τα ποστ σου φαινεται οτι θεωρεις τα Sym πανω κατω ιδια με τις κινεζιες που κυκλοφορουν.

Sym και Kymco ειναι τα ιδια και αν καποια ειναι πιο αναξιοπιστα αυτα ειναι τα Kymco, που εχουν ακουστει ανα καιρους ανεκδιηγητα πραγματα για το ποσο μουφες ειναι καποια μοντελα.

Οσο και να το γυριζεις και να το κανεις και να το δειχνεις, ειναι εμφανες σε ποια δειχνεις συμπαθεια και σε ποια αδικαιολογητη εμπαθεια ή θεωρεις κατωτερα χωρις ουσιαστικο λογο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αποψη μου αφου λες οτι εισαι νεος αναβατης medley 150 που εχει abs ή δες και το yamaha το nmax125 σαν το pcx 150 σε εμφανιση αλλα με abs, δισκοφρενα, τα παντα. Μην κοιτας που ειναι 125, σαν το pcx παει αλλα το pcx φιλε δεν εχει δισκοφρενο πισω, εχει ταμπουρο. Ειναι σκοτωστρα κατα τη γνωμη μου για εναν αρχαριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια μην τραγικοποιουμε τα παντα, που ειναι και σκοτωστρα επειδη εχει ταμπουρο. Και δλδ οταν θα εχεις εμπειρια τι θα αλλαξει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ασε μας ρε φιλε. Σε 3 θεματα μεχρι στιγμης σε εχω δει να υπονοεις εμμεσως πλην σαφως οτι τα sym ειναι "κινεζικα" ενω τα kymco ειναι ο,τι καλυτερο κυκλοφορει.Ασε που απο τα ποστ σου φαινεται οτι θεωρεις τα Sym πανω κατω ιδια με τις κινεζιες που κυκλοφορουν.

Sym και Kymco ειναι τα ιδια και αν καποια ειναι πιο αναξιοπιστα αυτα ειναι τα Kymco, που εχουν ακουστει ανα καιρους ανεκδιηγητα πραγματα για το ποσο μουφες ειναι καποια μοντελα.

Οσο και να το γυριζεις και να το κανεις και να το δειχνεις, ειναι εμφανες σε ποια δειχνεις συμπαθεια και σε ποια αδικαιολογητη εμπαθεια ή θεωρεις κατωτερα χωιρς ουσιαστικο λογο.

δεν έχω πει ποτέ ότι τα sym είναι κινέζικα,ούτε έχω υπονοήσει κάτι τέτοιο. Και στο ποστ που έγραψα την λέξη "κινέζικο",δεν το έκανα για σύγκριση με την sym,καμία σχέση,το έγραψα μόνο διότι το ανέφερε το κείμενο στο οποίο είχα κάνει παράθεση.κάνεις λάθος αν έχεις τέτοια εντύπωση. Και για να στο ξεκαθαρίσω όσο καλύτερα μπορώ,θεωρώ την sym μια χαρά εταιρία και τα σκούτερ της είναι πολύ καλά για τα χρήματα που κάνουν,όπως επίσης πως τα "φθηνά" sym είναι καλύτερα από τα αντίστοιχα "φθηνά" kymco ενώ τα "ακριβά" sym είναι μια κατηγορία κάτω σε όλους τους τομείς  από τα "ακριβά" της kymco. Δεν τα λέω έτσι επειδή μου κ@υλωσε αυτά που λέω,ο γαμπρός μου έχει συνεργείο μοτό πάνω από 20 χρόνια και εκεί τα έχω δει όλα λυμένα,kymco sym piaggio honda aprilia κλπ,όπως και τα έχω οδηγήσει και καλά για τεστ πριν τα παραδωσει στους πελάτες.

Τέσπα. 

Για να επανέλθουμε στο θέμα που άνοιξε ο φίλος και ο λόγος που απάντησα και εγώ, ήταν απλά για να του πω πως το συγκεκριμένο σκούτερ της kymco για το οποίο έκανε θέμα,είναι ένα καλό σκούτερ και πως δεν έχει θέμα αξιοπιστίας αλλά το μεγαλύτερο του μειονέκτημα είναι ο χώρος κάτω από την σέλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολα καλα τοτε :_thumbsup:

Αλλα προσπαθησε να εισαι πιο σαφης γενικα επειδη για 'μενα τουλαχιστον, δινεις λαθος εντυπωσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αποψη μου αφου λες οτι εισαι νεος αναβατης medley 150 που εχει abs ή δες και το yamaha το nmax125 σαν το pcx 150 σε εμφανιση αλλα με abs, δισκοφρενα, τα παντα. Μην κοιτας που ειναι 125, σαν το pcx παει αλλα το pcx φιλε δεν εχει δισκοφρενο πισω, εχει ταμπουρο. Ειναι σκοτωστρα κατα τη γνωμη μου για εναν αρχαριο.

Το medley πηγα σημερα να το δω απο κοντα (λογω abs/ ομορφιας) αλλα δεν το ειχε στην εκθεση. Μεσα στη βδομαδα μου ειπε οτι θα παραλαβει... Το θεμα ειναι οτι φιλος μου ειπε οτι τα Piaggio και δεν ειναι παντα τοσο αξιοπιστα και αν χρειαστει να πας συνεργειο θα σου παρουν το σκαλπ! Σε σχεση παντα με Honda/Yamaha... Το nmax δεν μου πολυαρεσει για αυτο και το απερριψα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα σε ολους! Παιδια ψαχνοντας να βρω ενα σκουτερ 150-200cc κυριως για αστικη χρηση αλλα να εχει τη δυνατοτητα να με φτασει και για ενα μπανιο το καλοκαιρακι, εχω καταληξει σε 3 επιλογες: 1. Honda PCX150 2. Kymco People 200Gti 3. Piaggio Medley 150. Το οικονομικο κομματι οσον αφορα την αγορα του δεν ειναι παραγοντας γιατι και τα 3 ειναι σχετικα κοντα στην τιμη (μιλωντας παντα για καινουρια). Τα κυριοτερα ζητουμενα ειναι: 

-αξιοπιστια

-καταναλωση

-χωροι 

Επισης, επειδη δεν εχω ουσιαστικη εμπειρια στην οδηγηση μοτοσυκλετας, σημαντικο ειναι το ποιο ειναι πιο φιλικο για εναν απειρο αναβατη. Το Piaggio εχει μπει στη λιστα καθαρα και μονο λογω Abs, για το οποιο εχω ακουσει οτι ειναι μεγαλο ατου στους σκ@τοδρομους που εχουμε.

Βοηθειστε γιατι εχουν πεταχτει τα ματια μου απο το πολυ ψαξιμο στο internet!!

Δυο συμβουλες μονο

1)Οτι παρεις παρτο με ζαντες πανω απο 16 ιντσες για λογους ασφαλειας

2)Προτιμησε ΧΟΝΤΑ για λογους αξιοπιστιας

Τροποποιήθηκε από τον panavour

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τι ειναι αυτα που λες ρε παλικαρι??:biggrin: εχει ταμπουρο πισω και ειναι σκοτωστρα για εναν αρχαριο???:biggrin:

ναι μετα απο r1 μπορεις να πας και στο pcx!

το pcx εχει απο τα ποιο καλα φρενα στην κατηγορια(οχι τα καλυτερα) με σαφες την αισθηση του πισω ταμπουρου που ειναι στην αισθηση σαν δισκοφρενο(δεν ειναι τραχι)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oτι πληρωνεις παιρνεις

Η ζωη σου ειναι ανεκτιμητη.Αν μπορεις να τα δωσεις δωστα.Αν πεσεις  λογω ελλειψης ΑBS  η λογω μικρων ζαντων σε καμμια λακουβα θα τα δωσεις στους γιατρους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oτι πληρωνεις παιρνεις

Η ζωη σου ειναι ανεκτιμητη.Αν μπορεις να τα δωσεις δωστα.Αν πεσεις  λογω ελλειψης ΑBS  η λογω μικρων ζαντων σε καμμια λακουβα θα τα δωσεις στους γιατρους.

η αμα πεσεις λογου abs! παιδια μην μπερδευετε ολα τα συστηματα ασφαλειας οτι θα σε σωσουνε και τα ριχνετε ολα εκει!

δεν εχει βοηθητικες ροδες και το abs εχει μειονεκτηματα μεσα στην πολη! και λετε η ζωη ειναι ανεκτιμητη και τετοια!

αληθεια τετοια επιχειρηματα βγαζετε απο το νου σας για να πειστειτε για τις αγορες σας? το marketing καλα τα παει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η αμα πεσεις λογου abs! παιδια μην μπερδευετε ολα τα συστηματα ασφαλειας οτι θα σε σωσουνε και τα ριχνετε ολα εκει!

δεν εχει βοηθητικες ροδες και το abs εχει μειονεκτηματα μεσα στην πολη! και λετε η ζωη ειναι ανεκτιμητη και τετοια!

αληθεια τετοια επιχειρηματα βγαζετε απο το νου σας για να πειστειτε για τις αγορες σας? το marketing καλα τα παει!

Εχουμε φιλε μου βαρεθει να εξηγουμε τα αυτονοητα και αυτα που εχουν εξηγηθει σε εκατονταδες σελιδες στο φορουμ.

Ολα τα εχουμε ακουσει ,αλλα το οτι το ΑΒS καταξιωνεται ΕΚΤΟΣ πολεως αυτο πραγματικα μας ξεπερναει .:blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οταν ειχα ανεβει σε pcx ενος φιλου νομιζα οτι σε καποιο αποτομο φρεναρισμα θα μου φυγει. Δεν ξερω ισως φταιει οτι καβαλαω μηχανη τι να πω, παντως δεν με αφησαν ικανοποιημενο τα φρενα του.

Φιλε επισης μπορεις να δωσεις ενα κατοσταρικο και να κανεις επεκταση εγγυησης στο medley και για 4 χρονια οτι και να παθει κυριολεκτικα, δεν σε νοιαζει. Μετα το πουλας. Ενω αμα πας σε honda και το χιλιαρικο θα δωσεις παραπανω για την αγορα ( νομιζω medley εχει 2500 και sh 3500) και θα φοβασαι μη σου το ψειρισει κανα κλεφτρονι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα