Jump to content
LeonK

Θέμα με κινητήρα Africa Twin 95'

Recommended Posts

Προσπάθησε να μιλήσεις με ΕΝΑΝ μόνο. Τον υπεύθυνο, τον ιδιοκτήτη, εναν ο οποίος θα σου δωσει απαντησεις.

Στη θεση σου, θα επικοινωνουσα 1-2 μερες πριν, ωστε να ειναι ενημερος (και να μην φωναζει ΕΚΕΙΝΗ την ωρα ''Τακηηηηη, τι πιστονια φορεσαμε στο Αφρικαααα?''), να μην σου λεει ''κοιτα, πνιγομαι, ελα το 2034'', να ΞΕΡΕΙ για ποιο λόγο πας, κλπ.

Χρημα θα πάρει, πελατης εισαι. (Ασχετως συγγενειας, κλπ. Που και αυτό, γνωμη μου ειναι να ΜΗΝ το εμπλέξεις σε μια οικονομικη συναλλαγη..)

Εχε υπόψην σου, οτι απο τις πρωτες κουβεντες που θα πεις, ΘΑ καταλαβουν οτι κάποιοι σε πονηρέψανε. (και ΔΕΝ τους ειναι καθολου δυσκολο να σε ξανα-τουμπαρουν ) .

Μην πας για μανουρα, πηγαινε για να βρεθει λύση.

Μίλα μονο με εναν, και μην επιτρεψεις να ειναι 2-3 γυρω σου + να γινεται χάβρα. Εχει σημασια αυτό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Προσπάθησε να μιλήσεις με ΕΝΑΝ μόνο. Τον υπεύθυνο, τον ιδιοκτήτη, εναν ο οποίος θα σου δωσει απαντησεις.

Στη θεση σου, θα επικοινωνουσα 1-2 μερες πριν, ωστε να ειναι ενημερος (και να μην φωναζει ΕΚΕΙΝΗ την ωρα ''Τακηηηηη, τι πιστονια φορεσαμε στο Αφρικαααα?''), να μην σου λεει ''κοιτα, πνιγομαι, ελα το 2034'', να ΞΕΡΕΙ για ποιο λόγο πας, κλπ.

Χρημα θα πάρει, πελατης εισαι. (Ασχετως συγγενειας, κλπ. Που και αυτό, γνωμη μου ειναι να ΜΗΝ το εμπλέξεις σε μια οικονομικη συναλλαγη..)

Εχε υπόψην σου, οτι απο τις πρωτες κουβεντες που θα πεις, ΘΑ καταλαβουν οτι κάποιοι σε πονηρέψανε. (και ΔΕΝ τους ειναι καθολου δυσκολο να σε ξανα-τουμπαρουν ) .

Μην πας για μανουρα, πηγαινε για να βρεθει λύση.

Μίλα μονο με εναν, και μην επιτρεψεις να ειναι 2-3 γυρω σου + να γινεται χάβρα. Εχει σημασια αυτό.

πολυ σωστα τα λες...  το εχω κανονισει οπως το πες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον εχουμε περισσοτερες λεπτομερειες.

Πηγα σημερα απο κει να κατσουμε να δουμε αναλυτικα τι και πως.

Και εγιναν:

αλλαγη πιστονιων μαμισια 100€ περιπου το ενα(λογο φθορας απο κακη λιπανση στο παρελθον)

ελατηρια πιστονιων(το ιδιο)

ρεκτιφιε κυλινδρων 0.5mm (το ιδιο)

αλλαγη ολες η φλαντζες 

καθαρισμα-τριψιμο βαλβιδων

Συνολο τα ανταλλακτικα μαζι με κατι λαστιχακια νερου κτλ βγηκαν καπου 650€

στα οποια μου ειπαν, οτι δεν συμπεριελαβαν, αναλωσιμα οπως μπουζια, λαδια, φλιτρο λαδιου και εργατικα τα οποια ηταν στο 200αρι και αυτα λεει μου τα μειωσαν κιολας. 

Συνολο φτανει το 1000. Απλα λογω κακης συνεννοησης δεν μου ειπε καποιος οτι προστιθονται ολα αυτα και οτι δεν συμπεριλαμβανουν καμπανα, δισκους κλπ..... Ειχαν με λιγα λογια αφησει να ενννοηθει οτι θα πληρωνα 650 και κομπλε ενω η αληθεια ειναι μακρια απο εκει, και εγω σχεδιαζα οτι με 1000 θα εχω φτιαξει τα παντα ολα. Δεν μου προτειναν λεει αλλαγη κινητηρα λογω οτι δεν ηξεραν τι θα βγει και μπορει να εβγαινε πιο ακριβα με τι λογικη πως ο υπαρχων θα γινει καινουργιος στην ουσια.

Τωρα εγω εχω καπακια πριτσινωμα καμπανας που δεν ξερω κοστος. Και δισκους....

Εντωμεταξυ εχουν σφιξει λεει τα καρπυρατερ για να μην ανεβαζει θερμοκρασια ο κινητηρας λογω οτι με τα καινουργια πιστονια και τους φθαρμενους δισκους πατιναρει κιολας απιστευτα. Σαν αποτελεσμα εχω ενα αρυθμιστο μηχανακι που μου καιει κοντα 25λ/100χμ και πρεπει να κανω 1000κμ για να στρωσει!

Γνωμες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι εννοεις εχουν σφιξει τα καρμπυρατερ; τι ειναι τα σφιξουν; καποια μαλακια σου χουν παιξει εκει περα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι εννοεις εχουν σφιξει τα καρμπυρατερ; τι ειναι τα σφιξουν; καποια μαλακια σου χουν παιξει εκει περα

Πωπω φιλε εχεις μπλεξει πολυ ασχημα..

οτι ξερω αυτα σας γραφω... Αξιζει να το παω αλλου σε καποιον που μου εχουν συστησει γνωστοι να το ανοιξει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον εχουμε περισσοτερες λεπτομερειες.

Πηγα σημερα απο κει να κατσουμε να δουμε αναλυτικα τι και πως.

Και εγιναν:

αλλαγη πιστονιων μαμισια 100€ περιπου το ενα(λογο φθορας απο κακη λιπανση στο παρελθον)

Εγώ,θα σταθώ εδώ στο bold.

Oκ,δέχομαι επακριβώς το τι σου είπε ο μάστορας για την κακή λίπανση,μιας και δεν ήμουν μπροστά για να δώ και να κρίνω τα λεγόμενα του,ότι δλδ,φταίει η λίπανση.

Γιαυτό τι έκανε?Δεν διάβασα να γράφεις ότι κάτι είδε και έφτιαξε.Μέτρησε την τρόμπα λαδιού,όταν έλυσε το μοτέρ? άλλαξε κάτι μέσα της? Οταν έβαλε το μοτέρ μπροστά ΜΕΤΡΗΣΕ ΠΙΕΣΗ ΛΑΔΙΟΥ,σε ρελαντί με καυτό μοτέρ,είδε που σκάει η βαλβίδα ανακούφισης? δουλεύει τώρα σωστά η πίεση,by the book mom Honda?

Η,δεν έκανε τίποτα,άρα το πρόβλημα (αν πραγματικά ήταν αυτό) που διέγνωσε,απλώς το προσπέρασε και παραμένει?

Στα γράφω απλά και κατανοητά,για να είσαι ενήμερος για το μοτέρ σου.

Καλή σου συνέχεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κακή λίπανση μπορεί να εννοούν ότι δεν δούλευε με τη κατάλληλη ποσότητα λαδιού ή και να τα έκαιγε λόγω ελατηρίων πιστονιου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι σημαντικό να ξεκαθαριστεί το τι συμβαίνει με τα σίδερα, αλλά νομίζω πιο σημαντικό & οφέλειμο είναι ο φίλος να καταλάβει τι πήγε στραβά στη συνεννόηση, κυρίως το δικό του κομμάτι, όχι μόνο των μαστόρων. Πραγματικά είναι εντελώς κουλή η όλη φάση, που δεν έχει να κάνει με τα σίδερα...

Δεν είμασταν εκεί για να έχουμε μια ξεκάθαρη εικόνα του τι παίχτηκε οπότε δεν μπορούμε να πούμε κάτι παραπάνω.

Σαφώς και ήταν δική τους ευθύνη να ενημερώσουν για ο,τι βρήκαν και να ενημερώσουν πριν προβούν σε οποιαδήποτε ενέργεια, στην τελική για λεφτά μιλάμε, αλλά σπανίως έχει ευθύνη μόνο η μία πλευρά...

Μόνο αυτό το "άφησαν να εννοηθεί" έπρεπε να έχει βαρέσει συναγερμό. Δυστυχώς δεν υπάρχουν ούτε αυτονόητα ούτε πρέπει να αφήνονται πράγματα να εννοούνται...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κακή λίπανση μπορεί να εννοούν ότι δεν δούλευε με τη κατάλληλη ποσότητα λαδιού ή και να τα έκαιγε λόγω ελατηρίων πιστονιου.

αυτο που περιγραφεις μου ειπαν οτι εφταιγε. 

Είναι σημαντικό να ξεκαθαριστεί το τι συμβαίνει με τα σίδερα, αλλά νομίζω πιο σημαντικό & οφέλειμο είναι ο φίλος να καταλάβει τι πήγε στραβά στη συνεννόηση, κυρίως το δικό του κομμάτι, όχι μόνο των μαστόρων. Πραγματικά είναι εντελώς κουλή η όλη φάση, που δεν έχει να κάνει με τα σίδερα...

Δεν είμασταν εκεί για να έχουμε μια ξεκάθαρη εικόνα του τι παίχτηκε οπότε δεν μπορούμε να πούμε κάτι παραπάνω.

Σαφώς και ήταν δική τους ευθύνη να ενημερώσουν για ο,τι βρήκαν και να ενημερώσουν πριν προβούν σε οποιαδήποτε ενέργεια, στην τελική για λεφτά μιλάμε, αλλά σπανίως έχει ευθύνη μόνο η μία πλευρά...

Μόνο αυτό το "άφησαν να εννοηθεί" έπρεπε να έχει βαρέσει συναγερμό. Δυστυχώς δεν υπάρχουν ούτε αυτονόητα ούτε πρέπει να αφήνονται πράγματα να εννοούνται...

εμενα μου εδωσαν να καταλαβω οτι με 650 θα φτιαξει το προβλημα μου. Αυτο εννοω. Λαθος μου ηταν το οτι δεν εκατσα μαζι τους την πρωτη μερα να γινει μια λιστα με το τι χρειαζοταν συγκεκριμενα και τιμιλογημενα. Αυτο ομως δε σημαινει οτι μπορουν να βαλουν πραγματα χωρις εγκριση δικη μου οσο απαραιτητα και αν ειναι, και να ψαχνουν να μου τα δικαιολογησουν κατοπιν εορτης. 

Εγώ,θα σταθώ εδώ στο bold.

Oκ,δέχομαι επακριβώς το τι σου είπε ο μάστορας για την κακή λίπανση,μιας και δεν ήμουν μπροστά για να δώ και να κρίνω τα λεγόμενα του,ότι δλδ,φταίει η λίπανση.

Γιαυτό τι έκανε?Δεν διάβασα να γράφεις ότι κάτι είδε και έφτιαξε.Μέτρησε την τρόμπα λαδιού,όταν έλυσε το μοτέρ? άλλαξε κάτι μέσα της? Οταν έβαλε το μοτέρ μπροστά ΜΕΤΡΗΣΕ ΠΙΕΣΗ ΛΑΔΙΟΥ,σε ρελαντί με καυτό μοτέρ,είδε που σκάει η βαλβίδα ανακούφισης? δουλεύει τώρα σωστά η πίεση,by the book mom Honda?

Η,δεν έκανε τίποτα,άρα το πρόβλημα (αν πραγματικά ήταν αυτό) που διέγνωσε,απλώς το προσπέρασε και παραμένει?

Στα γράφω απλά και κατανοητά,για να είσαι ενήμερος για το μοτέρ σου.

Καλή σου συνέχεια.

Δεν γνωριζω και δεν νομιζω να εγιναν αυτα που λες, ισως ναι ισως οχι. Κακη λιπανση μου ειπε οτι εννοει το να εβαζε ο προηγουμενος κακα λαδια η οποτε το θυμοταν. 

Ευχαριστω.. 

διορθωθηκε

εσυ δλδ πως τα ξεμπλεκεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε φιλε, με 1000€ σε δικυλινδρο κανεις ολικη ανακατασκευη από κύλινδρα και πάνω συμπεριλαμβάνοντας τα πάντα (γυαλισμα κυλινδρων, πιστονια, καθαρισμο κεφαλης, ρυθμισμα καρμπ, ρυθμισμα βαλβιδες, δισκους καμπανας, λαδια, μπουζια, φιλτρα, φλατζες) και μένουν και μένουν και μερικά κατοστάρικα στην άκρη. εγω δε βλέπω να σου έκαναν τίποτα που να αξίζει αυτά τα λεφτά.

για το θεό δηλαδή. στη θέση σου θα κατέβαζα το μοτέρ μόνος μου, θα τους το πήγαινα και θα τους το χάριζα, μετά θα τσίμπαγα το αλλο με τα 850€

λοιπον για να εχουμε μια βαση να ξεκινησουμε, πηρες τα τιμολόγηση, στον τρόπο πληρωμης/εξοφλησης τι γράφει? "επι πιστώση" / μετριτής" κατι αλλο? τσεκαρε εκει για να δουμε. αν γραφει "επί πιστώσει", και εχεις υπογράψει τα δικάτους τιμολόγια χωρίς να εχεις (προφανως) απόδειξη εξόφλησης μπορούν αυτοί να κινηθούν νομικά εναντίων σου και από τη μέρα που θα γίνει η αγωγή πέφοτυν τόκοι επί τους κόστους του τιμολογίου

για αυτα τι τιμολόγια πήρες και τι υπεγραψες?

υ.γ. έχω περάσει κάτι παρόμοια περιστατικά με μαστόρους και πλέον έχω τα πάντα από εργαλεία για να τα κάνω όλα μόνος μου και αν τυχόν είναι κάτι που δε νιώθω πως το έχω, όταν θα πάω στο μάστορα, φροντίζω να είμαι μπροστά σε κάθε εργασία, είτε αφορά αυτοκίνητο, είτε μηχανάκι είτε ποδήλατο.

και κατι ακομα, ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΣΟΥ

Τροποποιήθηκε από τον pavlosR1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε φιλε, με 1000€ σε δικυλινδρο κανεις ολικη ανακατασκευη από κύλινδρα και πάνω συμπεριλαμβάνοντας τα πάντα (γυαλισμα κυλινδρων, πιστονια, καθαρισμο κεφαλης, ρυθμισμα καρμπ, ρυθμισμα βαλβιδες, δισκους καμπανας, λαδια, μπουζια, φιλτρα, φλατζες) και μένουν και μένουν και μερικά κατοστάρικα στην άκρη. εγω δε βλέπω να σου έκαναν τίποτα που να αξίζει αυτά τα λεφτά.

για το θεό δηλαδή. στη θέση σου θα κατέβαζα το μοτέρ μόνος μου, θα τους το πήγαινα και θα τους το χάριζα, μετά θα τσίμπαγα το αλλο με τα 850€

λοιπον για να εχουμε μια βαση να ξεκινησουμε, πηρες τα τιμολόγηση, στον τρόπο πληρωμης/εξοφλησης τι γράφει? "επι πιστώση" / μετριτής" κατι αλλο? τσεκαρε εκει για να δουμε. αν γραφει "επί πιστώσει", και εχεις υπογράψει τα δικάτους τιμολόγια χωρίς να εχεις (προφανως) απόδειξη εξόφλησης μπορούν αυτοί να κινηθούν νομικά εναντίων σου και από τη μέρα που θα γίνει η αγωγή πέφοτυν τόκοι επί τους κόστους του τιμολογίου

για αυτα τι τιμολόγια πήρες και τι υπεγραψες?

υ.γ. έχω περάσει κάτι παρόμοια περιστατικά με μαστόρους και πλέον έχω τα πάντα από εργαλεία για να τα κάνω όλα μόνος μου και αν τυχόν είναι κάτι που δε νιώθω πως το έχω, όταν θα πάω στο μάστορα, φροντίζω να είμαι μπροστά σε κάθε εργασία, είτε αφορά αυτοκίνητο, είτε μηχανάκι είτε ποδήλατο.

και κατι ακομα, ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΣΟΥ

και γω ετσι πιστευα. Δεν εχω παρει τπτ και δεν εχω υπογραψει τιποτα. Μπορει και να κανω αυτο που λες.... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα 1000 ευρω για δικυλινδρο δε φτανουν ουτε για ζητω...  Για μονοκυλινδρο ισως... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα 1000 ευρω για δικυλινδρο δε φτανουν ουτε για ζητω...  Για μονοκυλινδρο ισως... 

Αρα οι τιμες που μου εδωσαν ειναι κομπλε θες να πεις? και αν ναι δλδ ποσα ακομα θα πρεπει να δωσω περιπου...?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρα οι τιμες που μου εδωσαν ειναι κομπλε θες να πεις? και αν ναι δλδ ποσα ακομα θα πρεπει να δωσω περιπου...?

Αρχικα πρεπει να μαθεις ακριβως τι σου αλλαξαν, για να πεις οτι εκανε καποιος ανακτασκευη ανω μερους πρεπει να αλλαχτουν πρωτιστος, βαλβιδες, πιστονια, να γινει ρεκτιφιε ή αλλαγη χιτονιων, αν εχουν φθορα οι οδηγοι των βαλβιδων να αντικατασταθουν, καδενες χρονισμου, να ελεγθουν οι εκκεντροφοροι και να αντικατασταθουν αν εχουν και αυτοι φθορα, δεν θελω να επεκταθω και για ανακτασκευη κατω μερους γιατι και κει το κοστος ειναι δυσβαστακτο μαζι με την εργασια.

Οταν εκανα ανακατασκευη ανω μερους στο XR ειχα δωσει για ανταλλακτηκα κοντα στα 700 ευρω αγοραζοντας τα με πολυ ψαξιμο απο e-bay και καποια απο Ελλαδα. Μεσα στα 1000 ευρω που σου ειπαν ειναι και η εργασια που εγω δεν την πληρωσα, αρα δεν μιλαμε για ανακατασκευη αλλα για πασαλειμματα.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχικα πρεπει να μαθεις ακριβως τι σου αλλαξαν, για να πεις οτι εκανε καποιος ανακτασκευη ανω μερους πρεπει να αλλαχτουν πρωτιστος, βαλβιδες, πιστονια, να γινει ρεκτιφιε ή αλλαγη χιτονιων, αν εχουν φθορα οι οδηγοι των βαλβιδων να αντικατασταθουν, καδενες χρονισμου, να ελεγθουν οι εκκεντροφοροι και να αντικατασταθουν αν εχουν και αυτοι φθορα, δεν θελω να επεκταθω και για ανακτασκευη κατω μερους γιατι και κει το κοστος ειναι δυσβαστακτο μαζι με την εργασια.

Οταν εκανα ανακατασκευη ανω μερους στο XR ειχα δωσει για ανταλλακτηκα κοντα στα 700 ευρω αγοραζοντας τα με πολυ ψαξιμο απο e-bay και καποια απο Ελλαδα. Μεσα στα 1000 ευρω που σου ειπαν ειναι και η εργασια που εγω δεν την πληρωσα, αρα δεν μιλαμε για ανακατασκευη αλλα για πασαλειμματα.

Θα δω Δευτέρα αν μπορέσω να ανάρτησω την λίστα με αυτα που έγιναν οπως την έχουν εκεί.. Εργασία μου είπαν τουλάχιστον οτι και καλα μου έβαλαν τα μισά απο όσα βάζουν σα άλλους κλπ κλπ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πες τη λεξη δικηγορος μπροστα στον υπευθυνο του μαγαζιου και ισως γινει αναιμακτα η δουλεια....

Αυτα που περιγραφεις ειναι εξωπραγματικα!Και δεν εννοω οτι δε σε πιστευω.

Τροποποιήθηκε από τον spericD

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάρτο για δοκιμή στο τετράγωνο, κ έφυγες.

διαβαζα το καθε ποστ αναλυτικά και μετα αυτο. πεθανα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν καταλαβαίνω το εξής! Πήγες τη μηχανή σου για καμπάνα/δίσκους και τελικά τα μόνα που δεν αλλάχτηκαν ήταν αυτά: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάρτο για δοκιμή στο τετράγωνο, κ έφυγες.

Απεξω την εχω μου την δωσανε χωρις λεφτα λογο της συγγενιας που υπαρχει. 

Ισως δωσω τα μισα ισως τιποτα και αντε γεια..

Δεν καταλαβαίνω το εξής! Πήγες τη μηχανή σου για καμπάνα/δίσκους και τελικά τα μόνα που δεν αλλάχτηκαν ήταν αυτά: 

ετσι ακριβως..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον, καλησπερα και παλι, 

αυτη ειναι η λιστα με τα ανταλλακτικα, που ζητησα και μου εστειλαν σημερα το μεσημερι. 

Δωστε πονο..image_zps5vhweiej.jpeg

Τροποποιήθηκε από τον LeonK

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα