Jump to content
spyrosk42

Μεταφορά μηχανής στην Κύπρο

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Μιας και η κατάσταση εδώ όσο πάει και χειροτερεύει αποφασίσαμε με την σύζυγο να την κάνουμε σύντομα για Κύπρο.

Φυσικά δεν θα αφήσω πίσω την χοντρούλα μου (είναι μέλος της οικογένειας :tongue:) αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζεται για να γίνει αυτό.

Έχει κάνει κανείς κάτι αντίστοιχο (έψαξα για παλαιότερα θέματα αλλά δεν βρήκα και πολλές πληροφορίες);

Γνωρίζετε ή έχετε να συστήνετε κάποια μεταφορική που να αναλαμβάνει κάτι τέτοιο;

Με δασμούς/εκτελωνισμούς κτλ ξέρει κανείς τι παίζει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μια μικρή on-off παρένθεση, απ ότι ξέρω Κύπρο όλα είναι 30% πάνω σε τιμές, το έχεις τσεκάρει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια μικρή on-off παρένθεση, απ ότι ξέρω Κύπρο όλα είναι 30% πάνω σε τιμές, το έχεις τσεκάρει;

Ναι, είναι η γυναίκα μου Κύπρια οπότε πάμε κάθε χρόνο.

Γενικά δεν ισχύει αυτό, θα έλεγα οι τιμές είναι περίπου συγκρίσιμες με Αθήνα, άντε ένα κλικ πιο πάνω το φαγητό (αλλά από την άλλη είναι πολύ πιο φθηνό το ποτό πχ), ενοίκια παίζουν από τιμές Βόλου μέχρι ..Ζυρίχης. Ένα από τα κακά είναι ότι τα ΜΜΜ είναι ανύπαρκτα οπότε χρειάζεσαι όχημα (αλλά πολύ πιο φθηνή βενζίνη). 

Σπύρο πότε με το καλό θα πας? Πρέπει να παίξει μια βόλτα πιο πριν!

Κώστα μέχρι τις 21-22 θα την έχουμε κάνει και λίγο νωρίτερα η μηχανή.

Παίζει να την στείλω και από τα μέρη σου οπότε ίσως αυτό να βολέψει και για την βολτούλα :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, παρόλαυτα γράφω εδώ για να κρατήσω το thread μιας και θα με ενδιέφερε και εμένα μια μετανάστευση στην Κύπρο... Και θέλω να ακούσω παραπάνω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλώς να έρθετε.

Το 2010 που είχα φέρει τη δική μου την είχα φέρει με την εταιρεία Salamis. Είχα πληρώσει 300 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Φυσικά πριν φύγω έβγαλα πράσινη κάρτα. Με τα παραστατικά από την εταιρεία πέρασα από τελωνείο. Εντός εξαμήνου με τη διαδικασία μεταφοράς κατοικίας κοινοτικού πολίτη την έγραψα στο τμήμα οδικών μεταφορών με περιορισμό να μην την πουλήσω για δύο χρόνια. Διέγραψα το όχημα από Ελλάδα και πλέον κυκλοφορεί με Κυπριακές πινακίδες. Κοίταξε στο λιμάνι μη σε πλευρίσουν τίποτα εκτελωνιστές και σου ζητάνε τρελά λεφτά. Εγώ χρησιμοποίησα εκτελωνιστή την πρώτη μέρα στο λιμάνι και την υπόλοιπη διαδικασία μόνος μου. Οι εκτελωνιστές μου ζητούσαν 800 ευρώ.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλώς να έρθετε.

Το 2010 που είχα φέρει τη δική μου την είχα φέρει με την εταιρεία Salamis. Είχα πληρώσει 300 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Φυσικά πριν φύγω έβγαλα πράσινη κάρτα. Με τα παραστατικά από την εταιρεία πέρασα από τελωνείο. Εντός εξαμήνου με τη διαδικασία μεταφοράς κατοικίας κοινοτικού πολίτη την έγραψα στο τμήμα οδικών μεταφορών με περιορισμό να μην την πουλήσω για δύο χρόνια. Διέγραψα το όχημα από Ελλάδα και πλέον κυκλοφορεί με Κυπριακές πινακίδες. Κοίταξε στο λιμάνι μη σε πλευρίσουν τίποτα εκτελωνιστές και σου ζητάνε τρελά λεφτά. Εγώ χρησιμοποίησα εκτελωνιστή την πρώτη μέρα στο λιμάνι και την υπόλοιπη διαδικασία μόνος μου. Οι εκτελωνιστές μου ζητούσαν 800 ευρώ.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ!

Όταν λες πράσινη κάρτα εννοείς την άδεια ή την πράσινη (Ευρωπαϊκή) ασφάλεια (ή την πράσινη κάρτα για άδεια εργασίας/παραμονής;), και τα παραστατικά ποιά είναι;

Α αυτό για την διαγραφή δεν το είχα σκεφτεί, αλλά φαντάζομαι μέχρι να γίνει η έκδοση των Κυπριακών πινακίδων θα συνεχίσω να έχω ασφάλεια από Ελλάδα.

Και τον εκτελωνιστή τον βρήκες από την εταιρεία ή σε βρήκε μόνος του;

Σε ξαναευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ!

Όταν λες πράσινη κάρτα εννοείς την άδεια ή την πράσινη (Ευρωπαϊκή) ασφάλεια (ή την πράσινη κάρτα για άδεια εργασίας/παραμονής;), και τα παραστατικά ποιά είναι;

Α αυτό για την διαγραφή δεν το είχα σκεφτεί, αλλά φαντάζομαι μέχρι να γίνει η έκδοση των Κυπριακών πινακίδων θα συνεχίσω να έχω ασφάλεια από Ελλάδα.

Και τον εκτελωνιστή τον βρήκες από την εταιρεία ή σε βρήκε μόνος του;

Σε ξαναευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Πράσινη κάρτα εννοώ την ευρωπαϊκή ασφάλεια βεβαίως, βεβαίως.

Για εργασία θα εκδόσεις όταν έρθεις yellow slip στο τμήμα μετανάστευσης. Πληροφορίες εδώ :

http://www.moi.gov.cy/moi/CRMD/crmd.nsf/All/DD4E9F1EE92BDE96C2257D2C0042266F?OpenDocument

Η διαδικασία με την οποία φέρνεις όχημα όταν αλλάζεις κατοικία χωρίς να πληρώσεις τους σχετικούς φόρους είναι εδώ :

http://www.mof.gov.cy/mof/Customs/customs.nsf/All/68598E82ADCDA71AC2257283002E8A30?OpenDocument

Τον εκτελωνιστή τον βρίσκεις  στο καφενείο δίπλα στο τελωνείο. Ναι μην γελάς σοβαρά μιλάω !!!  Αλλά και να μην τον βρεις θα σε βρει μόνος του !!!

Διαγραφή πρέπει να κάνεις όταν εγγραφεί εδώ όχημα για να μην πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας και στην Ελλάδα. Εκεί θα ζορίσουν λίγο τα πράγματα λόγω ασυνεννοησίας των δύο υπηρεσιών του Τμήματος Οδικών μεταφορών Κύπρου και της ΔΟΥ στην οποία ανήκεις, αλλά αυτά ανήκουν στο δεύτερο μάθημα για προχωρημένους lol,lol,lol. 

Χαρά μου να σε βοηθήσω σε ότι θέλεις για να μην κάνεις τα λάθη που έκανα εγώ όταν ήρθα Κύπρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πες ρε μάγκα για τι δουλειά θα πας ! 

Με το καλό φίλε αλλά αφού είναι η γυναίκα από κει, δεν θα σου είναι τελείως άγνωστο το περιβάλλον, και ανθρώπους θα έχετε και όλα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαρά μου να σε βοηθήσω σε ότι θέλεις για να μην κάνεις τα λάθη που έκανα εγώ όταν ήρθα Κύπρο.

Flying σε ξαναευχαριστώ για την βοήθεια, ήσουν κατατοπιστικότατος!

Πες ρε μάγκα για τι δουλειά θα πας ! 

Με το καλό φίλε αλλά αφού είναι η γυναίκα από κει, δεν θα σου είναι τελείως άγνωστο το περιβάλλον, και ανθρώπους θα έχετε και όλα :)

Χριστόφορε πιανίστας σε μπουρδ.. εεε προγραμματιστής είμαι. :tongue:

Ναι για καλύτερα πάμε, άντε να δούμε τι θα γίνει κ εκεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χριστόφορε πιανίστας σε μπουρδ.. εεε προγραμματιστής είμαι. :tongue:

Ναι για καλύτερα πάμε, άντε να δούμε τι θα γίνει κ εκεί.

χαχαχαχα ωραίος ο πιανίστας !

συνάδελφος λοιπόν.. Με το καλό να βρεις, υπάρχουν εταιρίες εκεί λόγω φορολογίας. 

Καλημέρα !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχάς Καλώς να ορίσετε! 

Ήμουν φοιτητής Πάτρα 5 χρόνια και δουλειά 2. φέτος ήρθα Κύπρο για  καλύτερες προοπτικές και όντως είναι καλύτερα τα πράγματα εδώ! 

Είναι μύθος ότι όλα έχουν τριάντα τοις εκατό πάνω! Μην σου πω και το αντίθετο λόγων φορολογίας στην Ελλάδα. Μόνο να φας έξω είναι ακριβό αλλά με την διαφορά που έχει το σούπερ μάρκετ τα κάνεις απόσβεση με δύο τρεις φορές που θα μαγειρέψεις. Με τα ενοίκια έχει απόλυτο δίκαιο ο φίλος από πάνω. Βρίσκεις ότι θες. Και σε σχέση με τους μισθούς Ελλάδας και λίγο πιο ακριβό να είναι πιο φθηνό θα σου φανεί στο τέλος του μήνα γιατί θα μείνουν λεφτά στο καλάθι! (Η κοπέλα μου είναι από Ελλάδα και το επιβεβαιώνει συχνά ότι είναι φθηνότερα εδώ)

Στο θέμα μας. Εγώ επειδή δεν διέγραψα τις ελληνικές πινακίδες όταν το έγραψα εδώ τον Φεβρουάριο και δεν ξέρω αν θα μου βγει σε κακό! Και γιατί Φεβρουάριο; ενώ ήρθα Σεπτέμβρη; επειδή μόλις είχα πλήρωση εξάμηνη ασφάλεια και έβγαλα με δεκαπέντε ευρώ νομίζω περισσότερο την πράσινη κάρτα ασφάλισης με κάλυπτε σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες και κυρίως Κύπρο. Την μεταφορά την έκανα μαζί με τα βιβλία ρούχα και προσωπικά είδη οπότε ακριβώς δεν ξέρω να σου πω τιμή αλλά λόγω αυτού ήταν φθηνότερα! Αν δεν κάνω λάθος 320 η μηχανή! Και είκοσι ευρώ ο εκτελωνισμος! Προτείνω ανεπιφύλακτα να έρθουν να στην πάρουν από το σπίτι για να στην τυλίξουν με την ησυχία τους και να γίνει σωστή και καλή δουλειά! Αν θυμηθώ να σου στείλω φωτο πως τύλιξαν το cb Μου! Ο Αντρέας στεργιδης(00 30 21 0803 4130 ) ανέλαβε την μεταφορική αλλά από την Πάτρα για Αθήνα το τυλιγμα το ανέλαβε ο καιμακας που είναι εταιρεία στην Πάτρα αλλά πιθανών αν τους το ζητήσεις να στην τυλίξουν καλά θα το κάνουν πιστεύω! 

Ότι άλλο χρειαστείς στείλε ελπίζω να βοήθησα!  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαχαχαχα ωραίος ο πιανίστας !

συνάδελφος λοιπόν.. Με το καλό να βρεις, υπάρχουν εταιρίες εκεί λόγω φορολογίας. 

Καλημέρα !

Thank you!

Καταρχάς Καλώς να ορίσετε! 

Ήμουν φοιτητής Πάτρα 5 χρόνια και δουλειά 2. φέτος ήρθα Κύπρο για  καλύτερες προοπτικές και όντως είναι καλύτερα τα πράγματα εδώ! 

Είναι μύθος ότι όλα έχουν τριάντα τοις εκατό πάνω! Μην σου πω και το αντίθετο λόγων φορολογίας στην Ελλάδα. Μόνο να φας έξω είναι ακριβό αλλά με την διαφορά που έχει το σούπερ μάρκετ τα κάνεις απόσβεση με δύο τρεις φορές που θα μαγειρέψεις. Με τα ενοίκια έχει απόλυτο δίκαιο ο φίλος από πάνω. Βρίσκεις ότι θες. Και σε σχέση με τους μισθούς Ελλάδας και λίγο πιο ακριβό να είναι πιο φθηνό θα σου φανεί στο τέλος του μήνα γιατί θα μείνουν λεφτά στο καλάθι! (Η κοπέλα μου είναι από Ελλάδα και το επιβεβαιώνει συχνά ότι είναι φθηνότερα εδώ)

Στο θέμα μας. Εγώ επειδή δεν διέγραψα τις ελληνικές πινακίδες όταν το έγραψα εδώ τον Φεβρουάριο και δεν ξέρω αν θα μου βγει σε κακό! Και γιατί Φεβρουάριο; ενώ ήρθα Σεπτέμβρη; επειδή μόλις είχα πλήρωση εξάμηνη ασφάλεια και έβγαλα με δεκαπέντε ευρώ νομίζω περισσότερο την πράσινη κάρτα ασφάλισης με κάλυπτε σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες και κυρίως Κύπρο. Την μεταφορά την έκανα μαζί με τα βιβλία ρούχα και προσωπικά είδη οπότε ακριβώς δεν ξέρω να σου πω τιμή αλλά λόγω αυτού ήταν φθηνότερα! Αν δεν κάνω λάθος 320 η μηχανή! Και είκοσι ευρώ ο εκτελωνισμος! Προτείνω ανεπιφύλακτα να έρθουν να στην πάρουν από το σπίτι για να στην τυλίξουν με την ησυχία τους και να γίνει σωστή και καλή δουλειά! Αν θυμηθώ να σου στείλω φωτο πως τύλιξαν το cb Μου! Ο Αντρέας στεργιδης(00 30 21 0803 4130 ) ανέλαβε την μεταφορική αλλά από την Πάτρα για Αθήνα το τυλιγμα το ανέλαβε ο καιμακας που είναι εταιρεία στην Πάτρα αλλά πιθανών αν τους το ζητήσεις να στην τυλίξουν καλά θα το κάνουν πιστεύω! 

Ότι άλλο χρειαστείς στείλε ελπίζω να βοήθησα!  

Τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ!

γιατί δεν την πουλάς την μηχανή, να πάρεις μια άλλη στην Κύπρο?

Κοίτα το σκέφτηκα αλλά οι λόγοι είναι οι εξής:

1. Είναι η πρώτη μου μηχανή κ το πρώτο όχημα που αγοράζω με δικά μου λεφτά οπότε δεν θέλω να την δώσω (ακόμα). 1,5 χρόνο την έχω.

2. Η απόφαση ελήφθει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα που δεν πολύ-προλαβαίνω να την πουλήσω με όλα αυτά που είναι να γίνουν.

3. Θα χάσω πιθανά λεφτά και/ή θα πρέπει να "συμπληρώσω" για να πάρω κάποια κάτω (από ότι είδα τα μεταχειρισμένα είναι πιο ακριβά από ότι εδώ), και τώρα δεν είναι καιρός για μεγάλα έξοδα.

4. Δεν ξέρω κανέναν μηχανικό κάτω για να μου ελέγξει κάποιο υποψήφια μτχ και για καινούργιο ούτε λόγος.

5. Σε μτχ όσο κοίταξα δεν είδα κάτι που να με τρελαίνει και το CBF καλύπτει τις ανάγκες μου σε πολύ μεγάλο ποσοστό.

Αυτάαα.. Για να είμαι εντελώς ειλικρινής ο συναισθηματικός λόγος είναι ο βασικότερος γιατί εάν δεν θέλει η καρδιά, το μυαλό βρίσκει δικαιολογίες άπειρες.

Και εάν πάνε τόσο καλά τα πράγματα και πάλι θα προτιμούσα να πάρω μια δεύτερη παρά να δώσω τη χοντρούλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα