Jump to content
thagro

Mame Arcade Cabinet απο το μηδεν

Recommended Posts

Καλησπερα,ξεκινησα ενα project εδω στο σπιτι,αφορα ενα cabinet οπου θα κοτσαρω μεσα του ενα παλιο πισι δεκαετιας P4,και θα του φορτωσω τα mame (η και στην πορεια και αλλους emulators)

Προκειται για τα κλασικα παιχνιδια που παιζαμε τη δεκαετια του 80-90 και ξοδευαμε απειρα εικοσαρικα στα σφαιριστηρια της γειτονιας (αλλα και σε διακοπες με μαγιο παντοφλα,η ακομα ακομα και σε πλοια οταν πηγαιναμε διακοπες σε τπτ νησια)

Εχω ηδη κατεβασει τα σχεδια απο το νετ και ειμαι στη φαση που εχω κολλησει τα ξυλα ωστε να φτιαξω το "σασι" που θα φωλιασει το πισι.

Για joystick+κουμπια εχω παραγγειλει απο ebay ενα πληρες σετ μοχλο+6 κουμπια που δινει usb εξοδο για συνδεση με το πισι.

Εχει ασχοληθει κανεις με κατι τετοιο?

Επειδη μεχρι στιγμης σε επιπεδο hardware μου μοιαζει ευκολο ,λετε να βρω καμια δυσκολια στο λειτουργικο?

Σκοπευω να του περασω να μπαινει απευθειας μετα το startup στο Hyperspin και απο εκει με το μοχλο να τρεχω το καθε παιχνιδι.

Ειμαι ολος αυτια εαν εχετε καμια συμβουλη-παρατηρηση..

Εδω ειναι η αρχη του για να παρετε μια ιδεα...

IMG_20160528_184302.jpg

Κανεναν εμπειρο ψαχνω μπας και δωσει καμια καλη ιδεα πριν φτασω προς το τελος...

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Διαγραφη κρυφου περιεχομενου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραιο project.. τι οθονη θα βαλεις? επισης θα ελεγα αν το κλεισεις απο πισω να βαλεισ καλου κακου σε ενα πανελ 2 θυρες USB για να συνδεεις ποντικι και πληκτρολογιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οθονη ψαχνω να βαλω μια 17" αν βρω ή ακομα καλυτερα μια 19"  TFT ωστε να εχει ελαχιστο περιθωριο γυρω γυρω στο πανελ που θα "κατσει".

Ψαχνω εναγωνιως να βρω καμια μεταχειρισμενη να βαλω σε καλη τιμη.(Αν εχετε καμια παροπλισμενη σε καλη τιμη let me know)

Το πανελ με  joystick και buttons σκοπευω να το βαλω με μεντεσε να γερνει προς τα εμπρος, ενω την πλατη θα τη βαλω τελευταια και αυτη με μεντεσε στο κατω μερος ωστε να "πεφτει" για λογους επισκευης.

Η αναμομονη ενος "T" usb ειναι καλη ιδεα.

Ηχειακια εχω βρει με κανα δεκαρικο απο το media markt ωστε να στερεωθουν κρυφα κατω απο το μπροστινο πανελ κοιτωντας προς τα κατω,και θα κανω τρυπα να προσαρμοσω το ποτενσιομετρο για την ρυθμιση του ηχου.

Απο αυριο ξεκιναω ασταρωμα για καλυτερη αντοχη στην υγρασια στο mdf και βαψιμο.

Επισης ψαχνω τι θεμα θα εχουν τα αυτοκολλητα δεξια αριστερα και κατω απο το control panel (μαλλον για pacman παμε)

Απο software ανακαλυψα το mgalaxy που ειναι πολυ πιο ευκολο και απλο σε σχεση με το Hyperspin που βρηκα εκ πρωτης.

Οσο ζω μαθαινω!

Keep in touch και ευχαριστω για τον χρονο σας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαρα στο κουραγιο σου.

ωραια δουλεια..

οφ τοπικ

ποσο μου εχει ληψει ο χαρακτηριστικος ηχος της εκκινησης  του bubble bubbles . BubBob_4.png

μιλαμε για πολυ πενηνταρικο  μεσα (εγω τα εικοσαρικα δεν τα προλαβα)

επισης να βαλεις shinobi shinobi.png

metal slug uWrKdnWGdUE-tGWe_X976ALV6pVggiGS8OjMV2hD

και ενα αλλο το double dragon (δεν θυμαμαι πιο ακριβως) αγαπημενος μου ο jimmy o δεξια οπως κοιταμε.

doubledr.png?itok=7LJD6er6

Υ.Γ

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΨΙΜΟ!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Metal Slug ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ :thumbsup:

Σκάω να θυμηθώ πως λεγόταν το άλλο που έσκαγες μπάλες...Και στο background είχε νομίζω κάποιες φορές και γνωστούς πίνακες...

EDIT: 

Το βρήκα και τώρα μου φαίνεται τρομερά lame, χαχαχαχαχαχ. Μικρός το γούσταρα τρελά για κάποιο λόγο

Λέγεται Pang

pang.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην ξεχασεις το tumblepop! :tooth:

Εγω ειχα ξεκινησει με raspberry pi την ιδια δουλεια. Εχει πολλα πλεονεκτηματα, ενα εξ αυτων οτι ειναι emulator για ολες τις κονσολες. Μηδεν καταναλωση ρευματος, μπλα μπλα μπλα. Το παρατησα τελικα, αλλα δες εδω

FZ6E71ZHWNFNVK9.MEDIUM.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να βάλεις και δεύτερο χειριστήριο για διπλό double dragon (καφρίλα εντίσιον: το δεύτερο να θέλει δίευρα για να δουλέψει)

να προστατέψεις την οθόνη με πλεξιγκλάς για την ρετρίλα (και για να μη φάει μπουνιά)

όταν το ετοιμάσεις, να σβήσεις μερικά τσιγάρα πάνω του για μια έξτρα πινελιά ουφάδικου

χαρά στο κουράγιο σου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω φτιαξει εγω με pshit , με ενα δισεκατομυριο παιχνιδια μεσα..

Χρησιμοποισα ενα πραγμα που λεγεται mala front end το οποιο ηταν φουλ σπαστικο να σεταριστει επισης λογο οτι ebay τοτε δεν πολυ επαιζε και σε συνδιασμο οτι δε παιζαν κ φραγκα πηρα ενα τουρμπο εξ πληκτρολογιο και καρφωσα το joystic Κια τα κουμπια στο πληκτρολογιο και γεια σας..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην ξεχασεις το tumblepop! :tooth:

Εγω ειχα ξεκινησει με raspberry pi την ιδια δουλεια. Εχει πολλα πλεονεκτηματα, ενα εξ αυτων οτι ειναι emulator για ολες τις κονσολες. Μηδεν καταναλωση ρευματος, μπλα μπλα μπλα. Το παρατησα τελικα, αλλα δες εδω

FZ6E71ZHWNFNVK9.MEDIUM.jpg

Ωραίο, έχει όμως δύο μειονέκτηματα. 

Ειναι προκατ (δεν έχει αυτό το.... Φιλινγκ ότι το έφτιαξες από το μηδέν) 

Και δεύτερον κοστίζει από ότι είχα ψάξει στο παρελθόν.(κάπου στα 70-80€?) μόνο το σασί 

Στο πρότζεκτ το κόστος θα είναι Μαξ 50€ (ελπίζω) 

Αυτό με το pi υπήρχε σαν ιδέα αλλά μου φαίνεται μπελάς να το παραμετροποιησεις. 

Εχει αγγελία με 20€ αγορά αλλά έχω νύχτα από το συγκεκριμένο. 

Φοβάμαι μην κάνει πολύ θορυβο στη λειτουργία το πισι. Θα δούμε... 

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To προτζεκτ προχωρα ασχετως αν αυτο το διαστημα εχω τρομερη δουλεια και ο υπολοιπος χρονος αφιερωνεται σε παιδι και οικογενεια...

Βεβαια βοηθαν και αυτοι...

Ασταρωμα για να γινει πιο ανθεκτικο (στις μπουνιες οταν ο παικτης χανει και εχει μονο ενα τελευταιο κερμα...)

173c78700c.jpg

173caa5a62.jpg

Η αποφαση παρθηκε,το βασικο χρωμα θα ειναι ασπρο.Στη συνεχεια θα μπουν πλαστικα αυτοκολλητα βινυλ ωστε να παρει τη μορφη arcade.

Απο οθονη,βρεθηκε μια χαλασμενη (φουσκωμενοι πυκνωτες πφφφφφ) απο φιλο και θα μπει TFT 17""

Επιμελεια σε σχεδιαστικο προγραμμα στο PC των πλαστικων και ιδου

17422249aa.png

Marquee,Bezel και Control Panel τα περιμενω την Τεταρτη εκτυπωμενα για να προχωρησω.

Απο S/W καταφερα μετα απο δοκιμες να κανω το mgalaxy να δουλεψει σωστα και να bootαρει κατευθειαν σε αυτο τα win.

Εν αναμονη των πλαστικων...

Stay tuned....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

9846c188a6.jpg9845dc7792.jpg

Οι δοκιμες μου δειχνουν οκ....

Αφου τελειωσω και το sw και κλεισω το πισω καπακι με μεντεσεδες ωστε να εχω προσβαση για λογους επισκευων,νομιζω οτι εχω διανυσει το 85% του ταξιδιου...

Κυνηγηστε αυτο που σας δινει χαρα,στις μερες που ζουμε ελαχιστα πραγματα μας δινουν χαρα και γλυκια προσμονη για κατι καλυτερο..

Enjoy!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί ρε Γιώργη?

Se pigadi katourisa?

Δεν το ξερω Νικολα αυτο. Μηπως το i.imgsafe.org που χοσταρει ο φιλος της φωτο στο κοβει κανενα αντιβαιρους ή τιποτα τετοιο? 

Ayth th βλεπεις? 

9845dc7792.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν το ξερω Νικολα αυτο. Μηπως το i.imgsafe.org που χοσταρει ο φιλος της φωτο στο κοβει κανενα αντιβαιρους ή τιποτα τετοιο? 

Ayth th βλεπεις? 

Τη γλιέπω και έχει και την παιχνιδάρα που τερμάτιζα lvl 100! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εισαι ωραιoς   :worshippy:

Αφου το κανεις που το κανεις μονος σου τα κουμπια γιατι τα εβαλες δεξια ?

Σε βολευουν ετσι  ??  εμενα δεν με βολεψαν ποτε ετσι  ( παραξενια μου λογο ηλικιας  χαχαχα )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αλήθεια είναι ότι δεν σκέφτηκα ουτε μια στιγμή τη  διάταξη γιατί εξ αρχής αυτη με βόλευε. 

Θυμάμαι μάλιστα πολλοί να  παίζουν με σταυρωμένα χερια για αυτό το λόγο. 

Παντως, αν πράγματι θες, το δικο σου θα το φτιάξω με τα κουμπιά αριστερά... 

Τροποποιήθηκε από τον thagro

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αλήθεια είναι ότι δεν σκέφτηκα ουτε μια στιγμή τη  διάταξη γιατί εξ αρχής αυτη με βόλευε. 

Θυμάμαι μάλιστα πολλοί να  παίζουν με σταυρωμένα χερια για αυτό το λόγο. 

Παντως, αν πράγματι θες, το δικο σου θα το φτιάξω με τα κουμπιά αριστερά... 

Και εγω παντα με σταυρωμενα χερια επαιζα , :yes:

Τεχνικος ειμαι , αν ειχα δικο μου χωρο θα ειχα φτιαξει ενα και φυσικα θα επαιζα το Tehkan World Cup (Arcade, 1986) .:wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα