Jump to content
lavazutra

Revalving και ελατήρια αμορτισέρ

Recommended Posts

Είμαι σε φάση να αλλάξω αναρτήσεις στο μοτοσακό, έφτασε τα 65000 πλεον, ελατήρια μπροστά,αμορτισέρ πίσω. 

Μπροστινό, οκ ένα γραμμικό ohlins με τα λαδάκια του και ξεμπέρδεψα.
To πισινό aftermarket της προκοπής ειναι πανάκριβο.....το μαμά δεν είναι επισκευάσιμο.....και λέω να κάνω την γνωστή μόντα που παίζει για το versy:
Αμορτισέρ R1/R6 με custom (κιλά) γραμμικό ελατήριο και revalving για να δουλεύει σωστά. 

Κόστος για την ανάρτηση ξέρω...

Revalving ??? Ξέρουμε κάποιο οικονομικό μαγαζί στην Αθήνα ? (εκτός k-σοκ γιατι μου ζήτησε ένα νεφρο...150+ΦΠΑ) 

Ελατήρια για R6/R1 κατά παραγγελία? Γνωρίζουμε κάμμια άκρη (όχι πιασωκώλη εννοώ)?? 

Για δώστε τα φώτα σας να βγάλω το όλο κόστος να δώ αν θα το τσουλίσω ή θα το παγώσω το θέμα προς το παρόν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ειμαι βεβαιος οτι η αναρτηση απο R1 θα δουλεψει σωστα.Εχω δει οτι μπορεις να βαλεις απο Multistrada το παλιο,για ριξε μια ματια!:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αντρεα δεν ξερω πολλα για αυτο που ζητας, αλλα η διαδικασια/υλικα γενικα γνωριζω οτι εχουν αρκετο κοστος. Το 150+ Φπα μην ελπιζεις να το βρεις 50+ ΦΠΑ οποτε ή μπαινεις σε ΜΤΝ και τα δινεις ή επισκευαζεις το δικο σου, ετσι οπως τα βλεπω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι βρε δεν λέω να το κάνει τσάμπα ο ανθρωπος αλλά άλλο τα 150 άλλο τα 100 πχ. 

Το αμορτισέρι παίζει στο 100ρικο. Ελατήρια πάνω κάτω και αυτό στα 100. Στην χειρότερη με 350 ευρώ έχω FULL ρυθμιζόμενο. 

Για αυτο ρωτάω μπας και γνωρίζουμε κάτι πιο οικονομικό σε κοστος revalving και ελατηρίου για να πεσει το κοστός κάτω από τα 300.

Bill οι διαστάσεις τους ειναι ολόιδιες, για αυτό χρειάζεται το revaving για να έρθει και να δουλέψει στο 100%

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλη φαση να βρεθει ωραιος μαστορας, που να αναλαμβανει και το βαλε-βγαλε των αναρτησεων και να μην τις ζηταει στο χερι. Θα χρειαστω κι εγω καποια στιγμη ενα φρεσκαρισμα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δες στον Wolf Racing, ειχα κανει στο αμορτισερ τον Σεπτεμβρη ενα γενικο σερβις αλλα δε θυμαμαι τιμη γιατι εβαλα και λαστιχα κα οποτε δεν εχω το νουμερο κατα νου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεχασα να γραψω, εννοειται οτι πας με τη μηχανη και τα βγαλε-βαλε γινονται εκει :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεχασα να γραψω, εννοειται οτι πας με τη μηχανη και τα βγαλε-βαλε γινονται εκει :_thumbsup:

Ηδη επικοινωνησα με μειλ με τον φιλο και μου απαντησε :

Καλημερα,,

φυσικα,,γενικο συνεργειο ειμαστε.

οτι αλλο θελετε ειμαστε στην διαθεση σας.

ευχαριστω

George Paraskevas

Οποτε το πας οπως ειναι και στο κανει καινουριο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αναρτηση απο yamaha σε kawasaki χλωμο το κοβω να ταιριαζει. κανε μια αναζητηση σε ξενα φορουμ, ολο και καποιος θα εχει βαλει αναρτηση απο αλλο μοτο στο versys. 

πες οτι βρησκεις απο πιο μοντελο ταιριαζει και βρησκεις μεταχειρισμενη απο car.gr εισαι σιγουρος πως η αγορα και σερβις μαζι δε θα κοστισουν το ιδιο η και περισσοτερο απο μια καινουρια aftermarket (δεν χρειαζεται να βαλεις και την καλυτερη για πιστες, απλα μια καλυτερη απο τη μαμα).

το κοστος σε ενα γενικο σερβις μπροστινου ειναι περιπου 150-80 ευρω, οποτε ειναι λογικα τα λεφτα που ζηταει ο τυπος που ρωτησες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αναρτηση απο yamaha σε kawasaki χλωμο το κοβω να ταιριαζει. κανε μια αναζητηση σε ξενα φορουμ, ολο και καποιος θα εχει βαλει αναρτηση απο αλλο μοτο στο versys. 

πες οτι βρησκεις απο πιο μοντελο ταιριαζει και βρησκεις μεταχειρισμενη απο car.gr εισαι σιγουρος πως η αγορα και σερβις μαζι δε θα κοστισουν το ιδιο η και περισσοτερο απο μια καινουρια aftermarket (δεν χρειαζεται να βαλεις και την καλυτερη για πιστες, απλα μια καλυτερη απο τη μαμα).

το κοστος σε ενα γενικο σερβις μπροστινου ειναι περιπου 150-80 ευρω, οποτε ειναι λογικα τα λεφτα που ζηταει ο τυπος που ρωτησες. 

Είναι ίδιες σε μέγεθος την έχουν μοντάρει και άλλοι πάνω ειδικά έξω. Πέρα από το άνοιγμα στις τρύπες που πιάνει στο σώμα και ψαλίδι από 10mm σε 12mm δεν θέλει κάτι άλλο όσον αφορά το χωροταξικό κομμάτι 

Απλά υπάρχει μια "διαμάχη" περί revalving, άλλοι λένε είναι απαραίτητο άλλοι λένε δεν χρειάζεται. Αλλά έτσι όπως το βλέπω εγώ το θέλει γιατί αλλιώς δέχεται τα φορτία το ένα μηχανάκι αλλιώς το άλλο και ναι μεν μπορεί να είναι καλύτερη απο την μαμά, αλλά όχι όσο θα μπορούσε να είναι ως ανάρτηση....νταξ r6-r1 είναι, δεν την λές και μούφα ισα ισα το αντίθετο. 

Θα δείξει, ακόμα στο ψάξιμο είμαι. Πάντως όπως τα υπολογίσα με 350-360 ευρά (100 ανάρτηση, 100 ελατήριο 150 revalving) μαξ βγαίνει ένα πισινό full ρυθμιζόμενο και καστομαρισμένο για τα κιλά μου και την χρήση για την οποία προορίζεται, σε σχέση με τα 450-500 που έχει ένα καλούτσικο κονσέρβα aftermarket (καλούτσικο εννοώ ποιοτικό, αξιόπιστο αλλά όχι full ρυθμιζόμενο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και ξαφνικα βλεπω στο fb τον συγκεκριμενο "μαγο" της αναρτησης που με το ετσι θελω,θελει να εκθρονισει τον γνωστο στο κεντρο της Αθηνας Κ...ο οποιος πριν μερικες μερες ειχε δωσει σεμιναριο! 

capture28.jpg

Αγαπουλης ΑΚΟΥΕΙ??

capture32.jpg

capture34.jpg

capture29.jpg

capture35.jpg

Και για το δικο μου που σε περιπτωση γινει σουμιες θα τον εχω στα υποψιν.

Τροποποιήθηκε από τον Peiraiwths

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+10000 στα παραπάνω. Ο μάστορας είναι ο Γιώργος Ρεμούνδος. Αμορτισέρ ΜΟΤΟ επισκευή

Θα πας το αμορτισέρ σου όπως έίναι το μαμά κ θα στο κάνει αγνώριστο.

Τροποποιήθηκε από τον damianos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειναι φανερο οτι ο ανθρωπος γνωριζει μυστικα που οι υπολοιποι δεν γνωριζουμε...

οπως το μπαουντ..

οπως κατι μαγικα που λεει περι ελατηριων...

οπως πως και γιατι δυο ελατηρια να εχουν διαφορετικο υψος μεταξυ τους (αν δεν τα εχει πειραξει ανας μαγος δλδ )

και καραλαικ που προτεινει να ΜΗΝ πετατε τα λεφτα σας ...σε αλλους ... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδες μη γραφετε ο,τι να ναι. Και ο k-sock συνεργαζεται με μαστορα που ειναι λιγο πιο πανω και αμα θες του το αφηνεις εκει και το παει ο ιδιος στο μαστορα για τα βαλε βγαλε.

Απλα πληρωνεις extra, αλλα δε νομιζω να ειναι συχνο φαινομενο να σου κανουν τζαμπα το λυσιμο δεσιμο πουθενα.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τσάμπα δεν είναι....αλλά το θεωρώ μαλακία να χρεώνεις 2πλα εργατικά ...α για το λύσιμο και β για την επισκευή.....Σιγά την ταλαιπώρια που θα χρεώσεις και 30 ευρώ το λύσε δέσε του μπροστινού και άλλα 80 να το σενιάρεις.......όταν πχ ο μηχανικός με 100 ευρά σου ρυθμίζει βαλβίδες και σου κάνει και σερβις χωρίς τα αναλώσιμα......

Είπαμε να βγάλεις και εσύ μεροκάματο...αλλά μην μ@μιέσαι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τσάμπα δεν είναι....αλλά το θεωρώ μαλακία να χρεώνεις 2πλα εργατικά ...α για το λύσιμο και β για την επισκευή.....Σιγά την ταλαιπώρια που θα χρεώσεις και 30 ευρώ το λύσε δέσε του μπροστινού και άλλα 80 να το σενιάρεις.......όταν πχ ο μηχανικός με 100 ευρά σου ρυθμίζει βαλβίδες και σου κάνει και σερβις χωρίς τα αναλώσιμα......

Είπαμε να βγάλεις και εσύ μεροκάματο...αλλά μην μ@μιέσαι...

Δηλαδη θεωρεις λογικο να χρεωνει τα ιδια σε καποιον που του το παει ετοιμο στο χερι και σε καποιον που τον βαζει να μπαινει στη διαδικασια να το τρεχει σε μαστορα?
Και μετα θες να του κανει τη δουλεια ο μαστορας τζαμπα απο την καλη του την καρδια ή να του δινει μεριδιο απο τα λεφτα που κανει το service? (που δεν ειναι και πολλα μεταξυ μας)

Και η αφαιρεση της πισω αναρτησης δεν ειναι και 2 λεπτα υποθεση..

Ωπα ακυρο το περι πισω αναρτησης για τη μπροστα μιλας.
Παντως απ' οτι θυμαμαι για αφαιρεση και επανατοποθετηση και πισω και μπροστα ταυτοχρονα χρεωνει ενα 40αρι συνολο.
Δε θα το ελεγα και αδικη κοστολογιση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοίτα τσάμπα δεν είπα να το κάνει κανείς, η δουλειά του άλλου ειναι σεβαστή.

Στην δουλειά του (το συγκέκριμένο μαγαζί) ειναι γαμώ.

Αλλά μου τι σπάει να με αντιμετωπίζει σα συνεργείο.....δεν ειμαι.....αν ήμουν θα τον είχα χεσμένο..όχι ανάγκη.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

to μονο λογικο ειναι να το κανει αυτο λογο χωρου...να το οηγαινει αλλου επειδ στον ιδιο δεν χωραει...αλλιως μιλαμε για μεγαλη παραμυθα...10 λεπτα δουλεια με δυναμοκλειδο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

to μονο λογικο ειναι να το κανει αυτο λογο χωρου...να το οηγαινει αλλου επειδ στον ιδιο δεν χωραει...αλλιως μιλαμε για μεγαλη παραμυθα...10 λεπτα δουλεια με δυναμοκλειδο

Δεν ειναι παραμυθα και εγω εκει εκανα service μπρος-πισω και μαλιστα το αφησα το μηχανακι κατευθειαν στο μαστορα για τα λυσε-δεσε, μιας και βολευε καλυτερα και εμενα και τον αναρτησα.

Κοίτα τσάμπα δεν είπα να το κάνει κανείς, η δουλειά του άλλου ειναι σεβαστή.

Στην δουλειά του (το συγκέκριμένο μαγαζί) ειναι γαμώ.

Αλλά μου τι σπάει να με αντιμετωπίζει σα συνεργείο.....δεν ειμαι.....αν ήμουν θα τον είχα χεσμένο..όχι ανάγκη. 

Το μαγαζι για το οποιο μιλαμε ειναι αναρτησαδικο, οχι συνεργειο και η δουλεια του ειναι αποκλειστικα το να ασχολειται με αναρτησεις, οχι με τα βαλε βγαλε στην καθε μοτοσυκλετα που μπορει να τις φοραει.

Ακομα και ως εχει, εχει παρα πολυ δουλεια, πραγμα που θα καταλαβεις αν προσπαθησεις να κλεισεις ραντεβου, οποτε και να ηθελε λογικα θα του δημιουργουσε τεραστιο προβλημα να πρεπει να κανει και τα βαλε-βγαλε, ποσο μαλλον αν το εκανε δωρεαν ή με καποιο ελαχιστο κοστος.

Τελοσπαντων εγω ειπα την αποψη μου, απο 'κει και περα εσυ ξερεις.
Εχει μια Χ φημη το μαγαζι που δεν πιστευω οτι ειναι τυχαια.
Βεβαιως και ο μαστορας της γειτονιας μπορει να ασχοληθει, με τα μπροστινα τουλαχιστον.
Οποτε διαλεγεις αν σε ενδιαφερει να γλιτωσεις μικρο μερος του κοστους ή να γινει η καλυτερη δυνατη δουλεια(θεωρητικα παντα) και αποφασιζεις.

Παντως να ξερεις, επειδη εχω κακιες εμπειριες, υπαρχουν ακομα και εξουσιοδοτημενοι μαστορες που τους δινεις τα ιδια λεφτα που θα δωσεις εκει ή αντε λιγο λιγοτερα και παιρνεις πισω προβληματικες αναρτησεις. Οποτε προσεχε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ειναι παραμυθα και εγω εκει εκανα service μπρος-πισω και μαλιστα το αφησα το μηχανακι κατευθειαν στο μαστορα για τα λυσε-δεσε, μιας και βολευε καλυτερα και εμενα και τον αναρτησα.

Το μαγαζι για το οποιο μιλαμε ειναι αναρτησαδικο, οχι συνεργειο και η δουλεια του ειναι αποκλειστικα το να ασχολειται με αναρτησεις, οχι με τα βαλε βγαλε στην καθε μοτοσυκλετα που μπορει να τις φοραει.
Ακομα και ως εχει, εχει παρα πολυ δουλεια, πραγμα που θα καταλαβεις αν προσπαθησεις να κλεισεις ραντεβου, οποτε και να ηθελε λογικα θα του δημιουργουσε τεραστιο προβλημα να πρεπει να κανει και τα βαλε-βγαλε, ποσο μαλλον αν το εκανε δωρεαν ή με καποιο ελαχιστο κοστος.

Τελοσπαντων εγω ειπα την αποψη μου, απο 'κει και περα εσυ ξερεις.
Εχει μια Χ φημη το μαγαζι που δεν πιστευω οτι ειναι τυχαια.
Βεβαιως και ο μαστορας της γειτονιας μπορει να ασχοληθει, με τα μπροστινα τουλαχιστον.
Οποτε διαλεγεις αν σε ενδιαφερει να γλιτωσεις μικρο μερος του κοστους ή να γινει η καλυτερη δυνατη δουλεια(θεωρητικα παντα) και αποφασιζεις.

Παντως να ξερεις, επειδη εχω κακιες εμπειριες, υπαρχουν ακομα και εξουσιοδοτημενοι μαστορες που τους δινεις τα ιδια λεφτα που θα δωσεις εκει ή αντε λιγο λιγοτερα και παιρνεις πισω προβληματικες αναρτησεις. Οποτε προσεχε.

Βρε αγορι μου γλυκό....μια χαρά δουλειά κάνει ο άνθρωπος. Ειναι γαμώ είνια ούαου και δεν κάνω πλάκα. 

Αλλά όταν εγώ θα σκάσω 700 ευρώ να βάλω αναρτήσεις και μου λέει φέρτο μου λυμμένο για να μην σε χρεώσω άλλα 50 ευρώ....

1....εισαι κομματάκι γύφτος...αντι για 800 θα βγάλεις 850...γου και αου....σώθηκες

2....να στα φέρω λυμμένα.....εγώ που θα το αφήσω το μοτοσακο ρε μάστορα 2 μερες μεχρι να μου τις φτιαξεις? οπότε εξυπηρέτηση λε πουλετ κοιτάω το μαγαζί και τον χρόνο μου και την τσέπη μου....

3.....οκ το έβαλες το ελατηριόνι καιτα λάδια στο μπροστά...μου δωσες το πίσω στο χέρι...παω τα μοντάρω...ποιος θα μου τα ρυθμίσει?μόνος μου? ή θα με χρεωσεις και άλλα μετα΄για να κάτσεις να ασχοληθείς 30-60 λεπτα (γιατι για να λύσεις το εργαλείο θες πιο λίγο) 

Αν είναι έτσι δεν είσαι αναρτησας μαν......μαγαζι ανταλλακτικών εισαι....και ας έχεις όλη τη τεχνογνωσία του κόσμου από την ώρα και τη στιγμή που μου φέρεσαι έτσι. 

Και ξαναματαλέω...τα παιδιά εκει πέρα ξέρουν τι κάνουν. αλλά φέρονται σε μένα και στο μαστρογιαννη μία και το ίδιο και αν δεν είχαν το "ονομα" στην πιάτσα θα ειχαν πάει άπατοι απο θέμα τιμων.

Τωρα για τα μαστορια της γειτονιάς...ανάλογα την τσέπη και τα θέλω του καθένα. Υπάρχουν αστέρια ύπάρχουν και νούμερα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν αποφασισεις οντως να σκασεις τοσα λεφτα, καντου ενα παζαρι τα βαλε βγαλε και λογικα θα τα βρειτε μια χαρα.

Απο το να ψαχνεσαι οπου να ναι, ειναι σιγουρα καλυτερη επιλογη.

Btw για τις ρυθμισεις αφου περαστουν τις συζητας και πριν και μετα και βλεπεις πως θα γινει.

Btw 2 Τα βαλε βγαλε, στα περισσοτερα αν οχι ολα εξειδικευμενα μαγαζια, τα πληρωνεις εσυ ο ιδιος.
Εκει υπαρχει το plus του να ξερεις να τα κανεις εσυ, ή να εχεις γνωστο να στα κανει ή να παρεις το ρισκο να μαθεις.
Αλλα οπως σου ειπα, αν οντως σκοπευεις να σκασεις πραγματικα λεφτα, του κανεις παζαρι για να τα βρειτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παραμυθα ειναι Η χρεωση στο νβαλε βγαλε ,μπροστινο ...ξαναλεμε ειναι δεκα λεπτα δουλεια...αν πραγματικα καποιος δεν ειχε χωρο και μου τα ζηταγε λυμενα , θα το δεχομουν ...αν ομως καποιος μου ζηταγε λεφτα για το λυσιμο ...αντιο ... 

ειναι σαν να πας να σου αλλαξουν λαστιχα και να σου πει 300 τα λαστιχα ,15 το βαλε βγαλε ...

αιντε ρεεεε

ρε λαβαζουτρα , συγνωμη που ρωταω , αλλα ΤΙ θα πλερωσεις 700 ευρα?

αναλυτικα να σε πω περιπου τιμοκαταλογο...

120 ευρα κανει ελατηριο πισω ...120 μπροστα ...120 σερβις μπροστα ,80-100 πισω ...ενα 100 ρηβαλβιν μπρος αλλο τοσο πισω ...με τα βαλε βγαλε ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ''εγω που θα αφήσω την μηχανή λυμμένη'' δεν ισχύει μόνο για εσένα, ισχύει ΚΑΙ για το συνεργείο που θα την πάς. Όσο χρειαστεί να φτιαχτεί η ανάρτηση, το συνεργείο θα έχει μια μηχανή λυμμένη, αμετακίνητη μέσα στο μαγαζί.

Το βάλε-βγάλε αναρτήσεις, κάνει ''10' δουλειά με δυναμόκλειδο'' μόνο όταν τα γράφουμε στα φόρουμ. Πήγαινε λύσε, και δες πόσα λεπτά κάνει. Α πλήρωσε btw και ΤΕΒΕ, ενοίκιο, ΔΕΗ, εργαλεία, εξοπλισμό, υπαλλήλους κ.ο.κ. και μετά άμα θες χάριζε 10λεπτα για τα μάτια των άλλων.

Αλλά και τεράστιο χώρο να έχει το συνεργείο, και 10' δουλειά να είναι, ο άνθρωπος έχει συνεργείο. Δεν έχει κοινωνικό φιλανθρωπικό ίδρυμα. Κάνει δουλειά εκεί για να ζήσει. Όχι για να λύνει-δένει στο τζάμπα τις μηχανές.

Συγκεντρωθείτε λίγο τι γράφετε, μην σκέφτεστε εγωκεντρικά, σκεφτείτε δλδ και την θέση των άλλων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα