Jump to content
ChristosZ

Η τέλεια μηχανή

Recommended Posts

Λίγο το ότι γυρνάω με το κτελ και βαριέμαι,λίγο το ότι οποτε έχω βρεθεί σε αναζήτηση μηχανής σχεδόν ποτέ δεν βρήκα κάτι που να καλύπτει πλήρως τις ανάγκες στο 100% και πάντα έκανα κάποιους συμβιβασμούς θα ήθελα να ρωτήσω και εσάς..

Ποια θα ήταν η τέλεια μηχανή για σας σήμερα..? Αν απλά λέγατε σε μια εταιρία να φτιάξει μια μηχανή μόνο για εσάς σήμερα με την οδηγική εμπειρία που έχετε τώρα πως θα ηταν?

Και ξεκινάω εγώ..

Με την τωρινή οδηγική μου εμπειρία θα ήθελα να είναι:

-2κ V ή σε σειρά 

-με μαξ 70 άλογα τροχό και 6.5 κιλά ροπής 

-περιφερειακά λίγο πιο φιλικά από  ss 

-180 κιλά γεμάτο Μαξ 

-φερινγκ 

-θέση οδήγησης στυλ supersport (clip ons-ψηλά και πίσω τα ποδιστρια) 

-180 πίσω λάστιχο (πέρα από άλλους λόγους δείχνει όμορφο τι να κάνουμε) 

Ουσιαστικά ένα μηχανάκι για εισαγωγικό βήμα στα ss μιας και από τα rc390-ninja 300-r3 θεωρώ πως δεν υπάρχει κάποιο μεταβατικό στάδιο προς αυτή την κατηγορία και από τα 40 άλογα στα 120 είναι μεγάλο άλμα. .

Βγάλτε τώρα και εσείς τα απωθημένα σας..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

για εμενα ενα SS ειναι μονοδρομος για τα θελω και τα γουστα μου :yes:

εσυ περιγραφεις σχεδον στο 100% ενα Suzuki SV 650S :thumbsup1:

2006-suzuki-sv-650-2.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ξέρω..αλλά η χρονολογία, ο μικρός αριθμός μεταχειρισμένων και η ποιότητα των περιφερειακών δεν με έκαναν να το διαλέξω όσο είχα την δυνατότητα. .επίσης έχω ψάξει τα πάντα για τις μοντες με μπροστινά από gsxr κτλ αλλά μπα. .δεν είμαι για τέτοια αυτήν την στιγμή. .

μακάρι το καινούριο να είναι καλύτερο. .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε πάρε ένα VFR να βρεις την ησυχία σου! Πλην του μοτερ και της ισχύος έχει ότι ζητάς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προς το παρόν δεν θα πάρω τίποτα. .θα μείνω με το νιντζακι μου μέχρι να τελειώσω σχολή και στρατό και μετά βλέπουμε. .το θέμα το άνοιξα πιο πολύ για μπλα μπλα για να πει ο καθένας τον πόνο του..

Τροποποιήθηκε από τον ChristosZ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχως δεν γινεται να υπαρχει τελειο μηχανακι αν καπου ειναι πολυ καλο θα υστερει καπου αλλου ειναι θεμα φυσικης...

Για μενα πολυ κοντα στις αναγκες μου αυτη την στιγμη θα ηταν ενα ΜΤ07 με upside down μεγαλο τιμονι και μια ακραπα. Οικονομικο αξιοπιστο βγαζει γουστα παει ταξιδι αλλα δεν λεει οχι στην πολη για καθε μερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έτσι όπως τα λες ψάχνεις περίπου τα παλιά ξυράφια 400-500αρια SS της δεκαετίας του 90.

Δεν ξέρω αν πλέον βρίσκεις κάτι αξιόλογο στην κατηγορία. Ίσως να έβγαζε η ΚΤΜ κάτι λίγο πάνω από το RC390 να ήσουν κομπλέ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ChristosZ: Η μηχανή που θέλεις φτιάχτηκε, FZ-07R:

http://www.fz07r.com/#home-section

Παίρνεις ένα μεταχειρισμένο ΜΤ-07, κάνεις ένα τηλέφωνο στον κ. Andy Palmer: http://www.apmotoarts.com/#andyapmotoartscom , παραγγέλνεις τα πράγματα και ξεκινάς να το συναρμολογείς:

http://fz07.org/thread/4650/fz-07ss-racebike-build

- V ή σε σειρά  Check

-με μαξ 70 άλογα τροχό και 6.5 κιλά ροπής  Check

-περιφερειακά λίγο πιο φιλικά από  ss Check

-180 κιλά γεμάτο Μαξ  Check

-φερινγκ Check

-θέση οδήγησης στυλ supersport (clip ons-ψηλά και πίσω τα ποδιστρια) Check

-180 πίσω λάστιχο (πέρα από άλλους λόγους δείχνει όμορφο τι να κάνουμε)  Check

Παρακολουθώ ανελλιπώς το Θέμα στο FZ07.org, μερικά κομμάτια τα σκέφτομαι και για το δικό μου.. :_devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η τέλεια μοτοσυκλέτα για μένα ειναι αυτη που έχει την εμφανιση του benelli leoncino τον κινητήρα,υο κιβωτιο κ τον αποθηκευτικο χωρο του Honda nc750x dct,τον άξονα μεταδοσης του crosstourer(αντε κ του Deauville).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η τέλεια μοτοσικλέτα είναι κάτι σαν τον ταυτόχρονο οργασμό... Τον έχουμε ακουστά αλλά τον έχουν ζήσει ελάχιστοι! :laugh:

Γενικά φαίνεται να ισχύει ο παρακάτω τύπος:

Τέλεια Μηχανή = n + 1

Όπου n ο αριθμός των μηχανών που έχουμε :tongue:

Που μεταφράζεται στο post του X! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που εννοούσα είναι πως θα ήταν η τέλεια μηχανή για εσάς..όχι για όλους ταυτόχρονα. .

Κάποιοι το καταλαβανε το τι εννοούσα (ghostkon, c.l.a.b. κα)..

Αυτό που για εμένα θα ήταν τέλειο δεν θα ήταν για όλους προφανώς. .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ένα super duke 1290 με bikini fering και λίγο πιο άνετη σέλα, αλλά 750αρι.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ένα super duke 1290 με bikini fering και λίγο πιο άνετη σέλα, αλλά 750αρι.....

bikini fairing είναι του SV ας πούμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

bikini fairing είναι του SV ας πούμε?

Ω ναι παρόμοια φάση. SV / Bandit / fazer  ..... Veloche 800 :p κάτι να κόβει το αέρα μπροστά  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το τελειο μηχανακι για μενα? χμμ υπαρχει ηδη δε χρειαζεται να το φανταστω (λιγο ομορφοτερο σε σχεδιο να ηταν μονο. αλλα και ετσι δε με χαλαει καθολου)

mt-09.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ChristosZ: Η μηχανή που θέλεις φτιάχτηκε, FZ-07R: 

Στις χώρες που υπάρχουν οι κατηγορίες supertwins βλέπεις ακραίες μετατροπές σε er6,sv650 και πλέον και σε mt07.. 

Το πρόβλημα?

1.Με αυτά πάνω το μηχανάκι δεν μπορεί να έχει πινακίδα.

2.Μεγάλες αλλαγές στην θέση οδήγησης σε σχέση με την εργοστασιακή..άλλα θα υπάρχουν και διαφορές στην συμπεριφορά ως ένα βαθμό..θετικές ή αρνητικές δεν ξέρω.

Αν έρχεσαι από μηχανή Α2 και θες να πας σε supersport 600 οι ενδιάμεσες επιλογές είναι τα μεσαία naked συν τα φαιρινγκάτα αδερφάκια τους(er6n-f,cb600f-cbr600f)..

Το sv650s και εμένα μου αρέσει αλλά πλέον είναι 10 χρονών μηχανάκι..

Τροποποιήθηκε από τον ChristosZ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η τελεια μηχανη ειναι ενα 4κ sv650 με καλυτερα περειφερειακα και λιγα πραπανω αλογατα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στις χώρες που υπάρχουν οι κατηγορίες supertwins βλέπεις ακραίες μετατροπές σε er6,sv650 και πλέον και σε mt07.. 

Το πρόβλημα?

1.Με αυτά πάνω το μηχανάκι δεν μπορεί να έχει πινακίδα.

2.Μεγάλες αλλαγές στην θέση οδήγησης σε σχέση με την εργοστασιακή..άλλα θα υπάρχουν και διαφορές στην συμπεριφορά ως ένα βαθμό..θετικές ή αρνητικές δεν ξέρω.

Αν έρχεσαι από μηχανή Α2 και θες να πας σε supersport 600 οι ενδιάμεσες επιλογές είναι τα μεσαία naked συν τα φαιρινγκάτα αδερφάκια τους(er6n-f,cb600f-cbr600f)..

Το sv650s και εμένα μου αρέσει αλλά πλέον είναι 10 χρονών μηχανάκι..

Τα προβλήματα που αναφέρεις τα σκέφτομαι κι εγώ:

1. Για να βγάλει πινακίδα θέλει φως μπροστά, πινακίδα (το εύκολο) και φλας. Για το φως μπροστά ίσως αν κοτσάρεις 2 projectoρακια μπροστά σε στυλ R1 2016 είναι ωραίο..

http://www.yamaha-motor.com.au/sites/yamaha-motor/files/imagecache/lightbox/2015_YZF-R1_Image_EUR_IMG_0101_0.jpg

2. Αν δεν ανέβεις δεν μπορείς να ξέρεις. Όλα ρυθμίζονται πάντως..

Ένα supertwin SS με 70-80 άλογα για μένα θα ήταν η ιδανική μηχανή πάντως, εξ ου και οι σκέψεις για το FZ-07R στο μέλλον..

Όταν λέω ιδανική εννοώ αυτή που θα μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά, θα μπορώ να την κουμαντάρω, θα έχει γκάζι ανθρώπινο για τα κυβικά, τις ικανότητές μου και τα θέλω μου. Θα μπορεί να κυκλοφοράει πόλη χωρίς να "καίγεται" στην κίνηση, δεν θα καίει τον πάτο της, δεν θα έχει πολύ ακριβή συντήρηση, κ.α.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα