Jump to content
efkola

Ζητείται διάδοχος του τιγράκου...

Recommended Posts

Είναι ένα θέμα το fazer 800...δεν ξέρω γιατί τόση απαξίωση από τους πιο πολλούς!Και έχει μερικά ωραία(έτσι δείχνουν τουλάχιστον) ρε γαμώτο όπως αυτό

Αυτό για το abs του fz1 δεν το ήξερα...ωραίο εργαλείο όμως και αυτό.Mειονέκτημα ότι δε βλέπω πολλά διαθέσιμα(εντός Αττικής και με abs) + ότι σχεδόν όλα είναι 2008 και πίσω.

Κατά τα λοιπά,το post σου(''Θα μιλήσω για τα μηχανάκια που γνωρίζω...έχουμε και λέμε''...) είναι στο πνεύμα αυτού που ζητούσα αρχικά :)

Παναγιώτη,ψάχνω τα πάντα διότι αν βάλω φίλτρα μπορεί να μου βγάλει περιοχές όπως π.χ. η Χαλκίδα ή η Κόρινθος ρε συ!Άλλωστε το έγραψα και πριν ότι τα δύο που postαρα είναι από αρκετά μακριά.Και δεν είμαι στη φάση που λες διότι ξέρεις πολύ καλά ότι τη μηχανή τη χρειάζομαι  ;-)

Το cb1000r έχω την αίσθηση ότι δε θα μου είναι σαν ποδήλατο!Να μου έλεγες για κάποιο ss, οκ...αλλά σ'αυτά που κουβεντιάζουμε νομίζω πως θα χωρέσω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

όταν διάλεγα να πάρω το επόμενο μου κατά τα ειρηνικά χρόνια είχα σα γνώμονα ταξίδι όσο μακρυά γίνεται εξωτερικό κλπ

τώρα πια εάν ήμουν στην θέση σου την συγκεκριμένη εποχή και αδέσμευτος, για στυλ adventure θα πήγαινα από 250cc μέχρι όσο οικονομικά σηκώνω με γνώμονα οτι εάν χρειασθεί να μεταναστεύσω να φορτώσω τα απαραίτητα πάνω και τον μπούλο. Συνεπώς να έχει χώρους, να είναι όσο απλό γίνεται, αξιόπιστο(=χαμηλή συμπίεση - πολύ νορμάλ απόδοση), να βρίσκεις ανταλλακτικά παντού ανα κόσμο, να περνάει εύκολα κάτω από κακοτράχαλους δρόμους, χαρακώματα(:laugh:) χωρις να σπάσει..     

αρα απο αυτά που έβαλες θα πήγαινα στην πιο τίμια λύση v-strom

σόρυ αν σας μαμησα την φάση.. εντάξει μ.παρασκευη είναι :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν βιαζεσαι..... η γνωμη μου θα ηταν να περιμενεις λιγους μηνες και να βρεις ενα 1190 στα μετρα και στα χρηματα σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φράνκι είσαι μία κατηγορία μόνος σου...χαχα!Το νέο versys 1000 δεν το ξέρω και μου κάνει εντύπωση που δεν το έχω δει καθόλου στο δρόμο.Το tracer σου φαίνεται δηλαδή ''ζόρικο'',δεν ξέρω πώς να το πω, και απρόθυμο,πάλι δεν ξέρω αν το λέω σωστά,για μεγάλες βόλτες;

To tracer είναι όπως η BMW Z3-Z4 ή Mercedes SLK. Κοντό μεταξόνιο για ταξίδια αλλά ιδανικό για κλειστά στροφιλίκια. Πρόθυμο σε όλο το φάσμα των στροφών και πολύ πρόθυμο στο πλάγιασμα. Εκεί στην έξοδο είναι που θα καταλάβεις αυτό που εννοώ για τη νευρικότητα. Δε λέει όχι σε μεγάλες βόλτες αλλά με τη μικρή εμπειρία που έχω πάνω στο συγκεκριμένο μηχανάκι, είναι 2 κλάσεις πιο κάτω στο ταξίδι σε σχέση με το TDM που έχω μεγάλη εμπειρία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nα παρεις ενα GS απο 2008 και μετα με ESA.Θα εχεις δυο βασικα πραγματα που δεν ειχες με τον τιγρη.Φρενα και αναρτηση(λιγο αναισθητο το telelever,αλλα θα το συνηθισεις).Τα GS μπορει να μην ειναι τα καλυτερα η τα γρηγοροτερα μηχανακια,αλλα πανε οπου τους πεις,σταματανε εγκαιρα με ασφαλεια και δεν σε ριχνουν κατω.Ωστοσο η αποφαση ειναι δικη σου και θα παρεις αυτο που σου καθεται καλυτερα.Γιατι ως γνωστον...μηχανακι αγοραζουμε με το ματι και οχι με τις αναγκες.Και κατι τελευταιο...εχουν την πιο ηλιθια σχεδιαστικα θεση για την κορνα.Απλα σε πανικο δεν θα καταφερεις να την πατησεις ποτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nα παρεις ενα GS απο 2008 και μετα με ESA.Θα εχεις δυο βασικα πραγματα που δεν ειχες με τον τιγρη.Φρενα και αναρτηση(λιγο αναισθητο το telelever,αλλα θα το συνηθισεις).Τα GS μπορει να μην ειναι τα καλυτερα η τα γρηγοροτερα μηχανακια,αλλα πανε οπου τους πεις,σταματανε εγκαιρα με ασφαλεια και δεν σε ριχνουν κατω.Ωστοσο η αποφαση ειναι δικη σου και θα παρεις αυτο που σου καθεται καλυτερα.Γιατι ως γνωστον...μηχανακι αγοραζουμε με το ματι και οχι με τις αναγκες.Και κατι τελευταιο...εχουν την πιο ηλιθια σχεδιαστικα θεση για την κορνα.Απλα σε πανικο δεν θα καταφερεις να την πατησεις ποτε.

+1

Aν δεν εχεις οδηγήσει ποτε GS, οδηγησε ένα,  ειναι διαφορετικό απο τον τίγρη, με τον τρόπο του. Εχει χαρακτήρα και μοναδικότητα.. Εμενα η αναισθησια του telelever μαρεσε πολυ, και αυτο με τον τροπο του προσφερει στη διαφορετικότητα.. 

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες σας ευχαριστώ και πάλι...είμαι στο χωριό από  σήμερα γι'αυτό και δεν μπορώ να μπαίνω για να απαντώ άμεσα :)

Δόκτωρ, καθολου δε μας τη χάλασες!Το vstrom το αποκλείω διότι δε με καλύπτει...το είχα 3 μέρες και δε θα το σκεφτόμουν ως υποψήφιο. 

GeorStrat το 1190 σαφώς και είναι στα υπόψιν ως μεταχειρισμένο,όπως το έθεσες!

Φράνκι το tracer δεν είναι 1η επιλογή αλλά η τιμή του,η εταιρεία και τα σχόλια που ακούω το ανεβάζουν στην εκτίμησή μου.Αυτό το "2 κλασεις πιο κάτω από το TDM στα ταξίδια" βέβαια με προβληματίζει πολύ! 

Mars και Γαβριήλ, για πολύ καιρό η gs ήταν νούμερο 1 στόχος αλλά τη Δευτέρα που  ξαναοδήγησα την LG δεν ξέρω,προβληματίστηκα πάλι..Ίσως και από την ψηλή θέση οδήγησης ή τη λιγότερη αμεσότητα(συγκριτικά με το πιο "ασφάλτινο" tiger)στην επικοινωνία μου με τη μηχανή αλλά σε μια μισάωρη βόλτα αυτό δεν είναι παράλογο. 

Και για να διασαφηνίσω όσο μπορώ αυτό που ψάχνω...θα ήθελα ένα μηχάνημα με στιβαρό πλαίσιο,καλό στήσιμο κ καλά φρένα όπως το tiger και το βασικότερο: φιλικό και "πολιτισμένο",όχι ακραίο...ή τουλάχιστον όχι πάντα ακραίο.Η ιπποδύναμη δε με απασχολεί.Ζητώ ασφάλτινο χαρακτήρα(αυτό δε σημαίνει ότι αποκλείω ντε και καλά μηχανές όπως οι προαναφερθείσες 1190 και gs επειδή είναι on-off,αντιθέτως) και αν όλο αυτό συνδυαστεί με τις αρετές του Tiger στο πλάγιασμα και την αίσθηση αμεσότητας,είμαστε σε πολύ καλό δρόμο! 

Και επειδή τώρα όλο και κάποιο εξυπνοπούλι θα πεταχτεί και δικαίως θα πει "καλά ρε μεγάλε αφού σχεδόν όλα τα έχεις σε μικρό ή μεγάλο βαθμό στο tiger,γιατί το αλλάζεις",απαντώ ότι δε γίνεται ρε φίλε να μην υπάρχει άλλο μηχάνημα που να μην τα κάνει με τον ίδιο ή καυλύτερο τρόπο...αδιαφορώ για το σε ποια κατηγορία ή μάρκα ανήκει αλλά θέλω να (ψάξω να)το βρω :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@efkola μήπως να κάνεις λίγο υπομονή/οικονομία για να πέσουν οι τιμές/αυξήσεις το budget και να κοιτούσες για κανένα S1000XR?

Στα μάτια μου είναι ένας δυνατότερος Τίγρης, ίσως βελτιωμένος σε κάποια σημεία, ίσως χειρότερο σε άλλα.

Και ούτε από χρηστικότητα θα χάσεις (νομίζω) τίποτα, αλλά και γούστα θα βγάλεις όταν θέλεις, και την αλλαγή θα την έχεις.

Απλά προς το παρόν είναι εκτός του προυπολογισμού που έχεις θέσει.

edit: Πήγα να γράψω και για το MV Agusta Veloce αλλά και αυτό ξεφεύγει.

Τροποποιήθηκε από τον spyrosk42
.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπρα και χρονια πολλα παιδια, υγεια να χουμε και οτι καλυτερο ευχομαι σε ολα τα παιδια του gorum!

αγαπητε φιλε εγω θα σου προτεινα το Crossrunner το εχω καβαλησει αρκετες φορες καθως το χει ενας φιλος και ταιριαζει νομιζω στα κριτηρια που θετεις!στιβαρο πλαισιο φρεναρες αρκετα καλη δυναμη κινητηρα αξιοπιστο αλλα και με χαρακτηρα(v4) και πραγματικα πολυ καλη αισθηση στην οδηγηση -στριβει απιστευτα και νιωθεις πως εχεις συνεχως τον ελεγχο!

Οτι και να αποφασισεις σου ευχομαι απο μεριας μου να το χαρεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το FZ1 εγώ φίλε μου θα το απέφευγα, έχει μια παράξενη "βαριά" αίσθηση, ειδικά στο στρίψιμο, σαν να πηγαίνε σε ράγες και όχι να γλιστράει σε δρόμο... Δυνατό μοτέρ, αλλά σίγουρα όχι ταξιδιάρικο μηχανάκι, αν κοιτάς λοιπόν για "τέτοια φάση" θα σου πρότεινα το Κ1300S και εγώ, όπως είπε ο @Gouky7

Δυστυχώς το έχω ακούσει και από άλλους αυτό. Είναι απολύτως λογικό βέβαια. Ευτυχώς που δεν είναι κάτι πιο σοβαρό γιατί μου αρέσει :p

και εγώ φοβήθηκα όταν το διάβασα, γιατί ο Τίγρης είναι μέσα στην καρδιά μου και θα ήθελα να είναι η επόμενη μου...

! Γνώμη μου είναι να κινηθείς στην αγορά του μεταχειρισμένου. Δεν το χτίζουμε άδικα το car.gr μέρα νύχτα για να πάμε να πάρουμε καινούργιο μηχανάκι του κουτιού. Και έγω ήμουν έτοιμος να πάω να δλωσω 11 χιλιάρικα για το τρέισερ αλλά είναι πολλά τα λεφτά ρε φίλε ,ειδικά αν ανοίξεις το καρ και δεις το τι μηχανάρες μπορείς να πάρεις με 11 χιλιάρικα δεν αξίζει να πάρεις το νέο TDM  που όπως και να έχει θα χάσεις αμέσως πολλά λεφτά, αφού έτσι συμβαίνει στην αγορά καινούργιου και θα πάρεις μια μηχανή αρκετά κατώτερη σε ποιότητα από τα μοντέλα που κοιτάς, έχει μοτέρ αστέρι δεν λέω ,ωραίο μηχανάκι αλλά τα 11 είναι 11 ,θα το αγόραζα μόνο μεταχειρισμένο !! .

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ...

Το Aprilia είναι ίσως το ωραιότερο touring μηχανάκι ατ δε μόμεντ...
Τα Ducatiα είναι έρωτας αλλά αμφιβάλλω εαν θα θέλει γυμνό classic!

Για εμένα φίλε μου η καλύτερη λύση θα ήταν να κρατήσεις τον Τίγρη και να δώσεις 3-4 χιλιάρικα να τον κάνεις άλλη μηχανή... Ohlins μπρος πίσω, Brembo απο πάνω εώς κάτω, και άλλα περιφερειακά.. Γιατί πραγματικά είναι ανώτερη μηχανή από αυτές που κοιτάς (πλην του ΚΤΜ).. Εάν λοιπόν θεωρείς ότι υστερεί μόνο στα φρένα και τις αναρτήσεις (??????) τότε βάλτου τα καλύτερα και θα οδηγάς άλλη μηχανή! άλλαξε την και ένα χρώμα με wrap... ταταααααααμ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από τα μηχανάκια που κοιτάς αν δεν πας σε 1190 το Tracer είναι μονόδρομος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι πιθανό μέσα στις επόμενες μέρες να έχει φύγει το tiger και μάλλον έρχεται η ώρα για τη διάδοχη κατάσταση.Οι υποψήφιες δυστυχώς είναι πολλές και όχι από μία κατηγορία: Tracer, KTM 1050, Vstrom 1000, crossrunner  και από μεταχειρισμένα  1200gs,tenere, τα οποία ναι μεν είναι too much αλλά μου αρέσουν και κοντά στα δέκα χιλιάρικα είναι μία επιλογή.Αν δω ότι δε βρίσκω κάτι αξιόλογο και μείνω ''αμήχανος'',μπορεί να πάρω ένα χορνετάκι ή ένα fazer 800(στα υπόψιν και τα cb1000r-fz1 fazer),μια χαρά θα μου κάτσει!Εννοείται πως αναζητώ μηχανή 2009-10 και μετά και φυσικά με abs.

Μulti, 990 adv, caponord, tdm, varadero, cbf, vstrom 650, versys, bandit, fz6, nc750, f650 και όλα τα triumph  αποκλείονται για διάφορους λόγους.

Μην ξεκινήσετε να ρωτάτε τα κλασικά δηλαδή budget ή για τι χρήση προορίζεται ή γιατί να πάρεις ένα θηρίο που δεν παλεύεται μέσα στην πόλη μπλα μπλα γιατί άκρη δε θα βγει...δεύτερη μηχανή δεν υπάρχει οπότε όποια αποκτηθεί,θα είναι για όλα.Budget εξαρτάται από το εκάστοτε μηχανάκι,την παλαιότητα,τον εξοπλισμό κτλ.Η κατανάλωση δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα,δύσκολο να καίει παραπάνω από το υπάρχον.Αυτό που θα ήθελα περισσότερο είναι να μου γράψουν σχόλια από τη συμβίωση μαζί τους κάτοχοι ή γνώστες των παραπάνω μοντέλων,αυτό θα βοηθούσε.Επίσης οι όποιες διαφορές σε στήσιμο και περιφερειακά,εκεί το tiger ήταν πολύ καλό.Δε με απασχολούν οι απόλυτες επιδόσεις,οι τελικές και τα άπειρα άλογα ούτε είμαι κανίβαλος στο δρόμο...με ενδιαφέρει κυρίως η αίσθηση,πράγμα το οποίο δεν μπορεί να προσδιοριστεί μέσω forum διότι είναι πολύ προσωπικό και αφορά μόνο τη σχέση αναβάτη-μοτοσυκλέτας.

Για το tracer πάντως που πήρα μια προσφορά,η τελική τιμή είναι στα 11.100€ με το πακέτο business(θερμαινόμενα grips,μανιτάρια,πλαϊνές βαλίτσες+βάση,μπαγκαζιέρα 52 λίτρων)...φαντάζομαι ότι θα πέφτει κάτω από 11 αν παζαρέψω και σε άλλους dealers.

η προσφορα που εχεις παρει (δεν υφισταται επισημα πακετο business απο οσον γνωριζω εκτος και αν ειναι νεο κολπο) αν θες αναλυσε την σα τιμη γιατι αν πας να τα παρεις ως αξεσουαρ της γιαμαχα με την εκπτωση τους ειναι

θερμαινομενα 150

sliders yamaha 200

πλαινες βαλιτσες (επαιζε μια προσφορα 450 ευρω) ειναι πανακριβες, σε συμφερει να παρεις αφτερμαρκετ shad ή givi. εχω μεν τις μαμα αχρησιμοποιητες ακομα σε ταξιδι, αλλα απο οσο γνωριζω και εχω διαβασει/ακουσει, εχουν πολυ καλο σχημα αεροδυναμικο (ειναι της swmotech) αλλα δεν ειναι αδιαβροχες και αν βαλεις αδιαβροχο καλυμα χανεις αρκετο απο τον εσωτερικο χωρο, μπορεις βεβαια να βαλεις αφτερμαρκετ αδιαβροχες ζελατινες.

βαση και μπαγκαζιερα θα προτεινα της givi της monokey για βαλιτσα v47 ή maxia 4, τιμη για  αυτα 72 ευρω η βαση κομπλε με πιατο Μ7 και η βαλιτσα επιλογης σου (175-230 max)

αν τα αθροισεις βγαινουν γυρω στα 1000.

αν παρεις το μηχανακι σκετο απο ντηλερ θα στο δωσουν κατω απο 10.000

σαν τιμη ειναι παρομοια αλλα στο θεμα βαλιτσες εισαι πολυ καλυτερα εκτος και αν θες σωνει και καλα γιαμαχα. σε επομενο ποστ θα σου πω την αποψη μου για αυτα που σκεφτεσαι ως επιλογες

για να καταλαβω τα δεδομενα σου που σε οδηγουν στην χ,ψ επιλογη ειναι:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1) η τιμη περι στα 10.000 ευρω

2) θες μια μηχανη για ολα (καθημερινη οδηγηση, ταξιδακι, fun bike, βολτιτσα)

3) αισθηση  και οδηγισιμοτητα

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

απο οσαααααα αναφερεις, και αν θες να καλυψεις τα ανωτερω 1-2-3, αν και εχω οδηγησει 2-3 απο αυτα (οχι ολα), το σιγουρο ειναι πως τα κανει ολα μια χαρα και αξιοπρεπως το tracer.

ειναι ελαφρυ, παπι στην κινηση, κινητηρας διαμαντι (cp3 for the win), αποθεμα ροπης παντου και παντα, με μια δυο ταχυτητες γυρνας ολο το κεντρο της αθηνας, δεν σε κουραζει σε ανεβασματα κατεβασματα ο συμπλεκτης, τεχνολογια αιχμης για την κατηγορια του και τα λεφτα του (λεντ μπρος πισω με απιστευτη δεσμη φωτος, χαρτες, tcs το οποιο ειναι και antiwheelie), θεση για αναπτηρες φορτιστες, μαμα βασεις-θεσεις για να δενεις πραγματα. 

σε σχεση με τον τιγρη πιο γρηγορο παντου σε ολο το φασμα στροφων μεχρι τα 200-210 χλμ που εκει μιλανε τα κυβικα. εχει πολυ χαμηλοτερη καταναλωση (απο 4,8 χαλαρα ως 6-6,5 με μεικτη χρηση). ο ενας κινητηρας ειναι μαθουσαλας ο αλλος νιουδι.

τα αρνητικα του τωρα, εχει σκληρο καθισμα, φαρδυ τιμονι με χουφτες που δεν βοηθανε στο μποτιλιαρισμα ειδικα αν εχεις suv ή φορτηγα, στα απλα ιχ περνας απο πανω.

η ανεμοκαλυψη του με την μαμα ζελατινα πολυ μετρια οπως και οι χουφτες που λειτουργουν ως crash protector. η ποιοτητα συναρμολογησης ειναι καλη, οχι αριστη. δεν τριζει σκορπιζει! σε καποια μηχανακια εχει παρατηρηθει ενα κοσκινισμα το οποιο ομως αντιμετωπιζεται. οι αναρτησεις του μετριες. μια χαρα για καθημερινη χρηση ή ηπιo commuting, οταν αρχιζεις να πιεσεις δεν μπορεις να βρεις χρηση τομη μαλακο σκληρο, σαγκ μαγκ σκατα...

ολα τα αρνητικα λυνονται με ρυθμισεις ή χρημα για αφτερμαρκετ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από τα μηχανάκια που κοιτάς αν δεν πας σε 1190 το Tracer είναι μονόδρομος. 

Αν εξαιρέσεις τα γκάζια , σε τι είναι ανώτερο το tracer από ένα gs;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απο τα μηχανακια που δεν κοιτας , εγω λεω να παρεις ενα smt 990 να κανεις και λιγο διακεδαστικη την ζωη σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν εξαιρέσεις τα γκάζια , σε τι είναι ανώτερο το tracer από ένα gs;

Δεν θεωρώ καιμία μηχανη ανωτερη απο καποια αλλη, ολες εχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, αλλα στην συζήτηση εχουν μπει μηχανες  με φαν χαρακτηριστικά , cb 1000 r, fazer κτλ πιστεύω οτι ένα απο τα πιο διασκεδαστικα μηχανακια σημερα ειναι το Tracer. Να προσθέσω και το 990 smt και φυσικά το παλαβό 1190 ως κορυφαία επιλογή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν λέω ανώτερη εννοώ πως το tracer είναι ανώτερο σε γκάζια από ένα gs και κατώτερο όσον αφορά πχ τον τουρισμό. Απλά νομίζω πως Ο Λέω δεν έχει ως προτεραιότητα τον φαν φακτορ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τοτε μηπως ενα νεας γενιας CrossRunner?

Απο οτι κατάλαβα μέσα στο budget είναι.  Το είχα οδηγήσει στα Μέγαρα και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις  πληροφορίες:thumbsup:

Έχω αλλάξει κάποιες από τις αρχικές μου επιλογές στο πρώτο post και υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες αγγελίες που κοιτάζω...κάποιες από αυτές είναι οι παρακάτω και θα ήθελα τη γνώμη σας αν δείτε κάτι στραβό σε κάποια.

Fazer 800

Fazer 800

Crossrunner Το παλιό...ασχημούλι αλλά σχεδόν καινούριο

ktm smt μεγάλο μειονέκτημα η έλλειψη abs

Caponord δεν ξέρω αν έχει ημιενεργητικές αναρτήσεις και είναι πολλούς μήνες στο car

S.Tenere Στη Σύρο...

GS

Μulti έχει αρκετά χλμ και ύποπτα χαμηλή τιμή ή μου φαίνεται;

Multi Φαίνεται πολύ καλό αλλά ανεβαίνουμε σε τιμή

Ιδανικά δε θα ήθελα να ξεπεράσω τα δέκα χιλιάρικα(συμπεριλαμβανομένων φυσικά των χρημάτων από την πώληση)...αν συμβεί αυτό,θα γίνει για κάτι εξαιρετικό όπως το multi ή το 1190 το οποίο όμως δεν υπάρχει ως μεταχειρισμένο με τιμή κάτω από 13.500-14 oπότε το ξεχνάμε...θα μπορούσα να περιμένω αλλά πόσες αγγελίες από αυτό να προκύψουν;

Όσο για το tracer...η ερώτηση είναι η εξής:αξίζει τον κόπο να φύγουν συνολικά 10.500-11 χιλιάρικα(μαζί με λάστιχα,top case,grips,ζελατίνα κτλ) για μια καλή καινούρια μηχανή όπως αυτή ή αν φτάσω εκεί,δίνω 12 και παίρνω multi ή gs με ό,τι συνεπάγεται αυτό σε κόστη συντήρησης(δεν εννοώ την κατανάλωση,με απασχολεί λιγότερο)και ρίσκο μεταχειρισμένου;;Ιδού η (αναπάντητη)απορία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι φωτο της αγγελιας του πρωτου fazer 800 δεν φαινονται για μουφα? Το τοπιο στο φοντο μου φαινεται για εξωτερικο παντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι φωτο της αγγελιας του πρωτου fazer 800 δεν φαινονται για μουφα? Το τοπιο στο φοντο μου φαινεται για εξωτερικο παντως.

Πάντως το τηλέφωνό του από το πρωί είναι απενεργοποιημένο.

Γιατί να μην, Μάικ;Αν κάτι τέτοιο ήταν στην Αθήνα,ίσως να ήταν πιο ενδιαφέρον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μιας και κοιταζεις και street οπως FZ1 & CB1000R, και οπως λες θα γουσταρες στιβαρο πλαισιο και στριφτερο μηχανακι

κοντα ή εως 10000€, γιατι δεν εχεις συμπεριλαβει στην λιστα σου εναν απο τους αρχοντες της κατηγοριας street?  :winking:

δεν σου κανει κλικ κατι τετοιο ας πουμε? :thumbsup1:  http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7391275/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πω και εγώ την άποψη μου ως νέος στο φόρουμ αλλά και επειδή είμαι κ εγώ σε ένα γενικό ψάξιμο με μακρυυυυυ ορίζοντα καθώς τώρα δεν υπάρχει "μία" και περιμένω το καλοκαίρι να βγάλω κανα φράγκο.

Το λοιπόν,με αφορμή και ένα άλλο θρεντ εδώ μέσα(δεν θυμάμαι πιος το είχε ανοίξει) σχετικά για το αν είναι το 2016 καλή χρονιά για αγορά μηχανής και επειδή έχεις μηχανή δεν είναι ότι καίγεσαι να καβαλήσεις για να πας βόλτα,έχεις τον τίγρη,θα σου πρότεινα να κάνεις υπομομή μισό χρόνο περίπου και να περιμένεις τις πιθανές "προσφορές" που θα βγουν τέλη 16 αρχές 17 που οι εταιρίες θα προσπαθήσουν να διώξουν ότι έχει μείνει στις αποθήκες από μηχανές που δεν πληρούν προδιαγραφές euro 4. Μηχανές όπως crossrunner,v strom 650 & 1000 και άλλες πολλές δεν είναι euro 4.

Οπότε μπορείς τότε,να τσιμπήσεις μηχανή με 10χιλ,η οποία τώρα κάνει 2+ χιλιάρικα παραπάνω. Θα μου πείτε "για τράβα δες αν έρχομαι" η "με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι" και ίσως να έχετε και δίκιο διότι ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται,αλλά ποιος μου λέει εμένα πως η suzuki η οποία έχει ιστορικό στο "σκότωμα" και που πρόσφατα σκότωσε το bandit το μεγάλο 3000 euro (απο 12500 το πήγε 9500)  δεν θα σκοτώσει και το v strom 1000 και από 12,5k-13k που το βρίσκεις τώρα δεν θα πάει 10k-10,5k.

Εσύ ξέρεις τα θέλω σου και την "κάψα" σου για κάτι το καινούριο,δεν ξέρω σε τι φάση είσαι,αλλά αν μπορείς να περιμένεις,ίσως και να αξίζει τον κόπο. Στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να σου κάτσει κανα v strom 1000 ή κανα crossrunner κούτα στα 10χιλιάρικα κοντά και στην χειρότερη περίπτωση που δεν παίξει καμια βαρβάτη προσφορά απλά να έχεις μείνει με τον τίγρη μισό χρόνο παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καμμια τετοια σκεψη εχεις κανει?

Παιζουν αρκετες επιλογες με οριο τα 11000....και νομιζω τα εξοδα δεν ειναι τοσο μεγαλα ωστε να το φερεις κατω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.και νομιζω τα εξοδα δεν ειναι τοσο μεγαλα ωστε να το φερεις κατω.

αν γνωρίζει κανείς πόσο περίπου είναι τα έξοδα, είτε σε ποσό είτε ποσοστό ,καλό θα ήταν να μας πει να ξέρουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα