Jump to content
Sign in to follow this  
CIVIL

Κατάληψη στο εγκαταλελειμμένο ξενοδοχείο για τη στέγαση προσφύγων.

Recommended Posts

ετσι για τη φαση..

http://luben.tv/politix/78526

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ το ξαναλέω . Εγινε κατάληψη ιδιωτικού χώρου.

Οι άστεγοι τόσα χρόνια δεν κάνουν κατάληψη. Γιατί? Δεν υπάρχουν οργανώσεις για τους αστέγους? Κόσμος που ενδιαφέρεται? Υπάρχει.

Αν σας κάνουν κατάληψη στα σπίτια σας στο χωριο που θα τα δούν οτι δεν κατοικούνται θα σας αρέσει?

Τα έχουμε ισοπεδώσει όλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρόσεξε όμως να δεις, Roadrash: οι αλληλέγγυοι χέστηκαν για το αν ένας τύπος σαν και του λόγου σου τους δίνει δίκιο ή αν τον προδιαθέτουν αρνητικά. Κι εδώ που τα λέμε, οι πάντες πρέπει να χέστηκαν για τη γνώμη σου συνολικά. Μην κοιτάς που εδώ μέσα βρήκες κάνα-δυο τύπους σαν τα μούτρα σου να πατήσουν ένα πανεύκολο κι ανέξοδο λάικ. Οπουδήποτε αλλού εκεί έξω που μετράει, είσαι απελπιστικά μόνος εσύ κι οι όμοιοί σου, και κάπως έτσι καταφέρνουμε και μπαίνουμε στα σπίτια και τα ξενοδοχεία σας.

Τώρα, οι αστικοί νόμοι δεν δίνουν δικαίωμα για κατάληψη της ιερής ιδιοκτησίας, αλλά κάποιοι το βλέπουμε μόνο δίκαιο να κοιμηθούν 100 παιδιά σε στεγασμένο χώρο, με κάποιες βασικές υποδομές, τη στιγμή που ο χώρος αυτός είναι σφραγισμένος και αχρησιμοποίητος (αφήνω στην άκρη το ζήτημα με τα χρωστούμενα στους πρώην εργαζόμενους). Σε αυτό το σημείο λοιπόν, πέρα από τη γνώμη σου, χέζουμε και τους αστικούς νόμους, κι όταν έρθει η ώρα, θα πληρώσουμε και το τίμημα ως συνήθως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάτι τέτοιο εννοούσα με το ότι ο καθένας έχει την άποψη του για την κατάληψη. .

Υπάρχουν ανάγκες και δράσεις που αξίζει να πληρώσεις αυτό το τίμημα. .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

«Αγαπητέ» pung, που βρίσκεσαι κριμένος πίσω από μία οθόνη, όπως κι εγώ άλλωστε, και όπως ανέφερες, και στα post σου στο άλλο θέμα, ότι θα «μπείτε» στα σπίτια μας, μην βάλεις τα κλάματα και γυρίσεις την μαμά σου (πιθανότατα κάπου στα Β.Π.) όταν στην προσπάθειά σου να μπεις σε κυνηγήσει κάποιος με την καραμπίνα.

Μπορεί να «χέζεις» τους αστικούς νόμους, όπως λες και εσύ, αλλά είναι οι μόνοι που σου παρέχουν το άσυλο να κάνεις αυτά που υποστηρίζεις ότι κάνεις. Για αυτό το λόγο λοιπόν (και νομίζω ότι το γνωρίζεις καλύτερα από όλους εδώ μέσα) είσαι (εσύ και οι υπόλοιποι σαν εσένα) από τα καλύτερα και πιο σημαντικά γρανάζια του συστήματος, το οποίο νομίζεις ότι πολεμάς.

Έχοντας λοιπόν λάβει μια ικανότατη δόση από ομοίους σου, σε ενημερώνω λοιπόν ότι τέτοιου είδους ενέργειες το μόνο που καταφέρνουν είναι να «τσουβαλιάζουν» και τις προσπάθειες ατόμων που θέλουν πραγματικά να βοηθήσουν και να χαρακτηρίζονται ως «αλληλέγγυοι», με ότι αυτό συνεπάγεται.

Τώρα, αν εσύ θεωρείς ακόμα ότι είναι σωστό να καταλαμβάνονται με το «έτι θέλω» ιδιωτικές περιουσίες, δεν είδα να αναφέρεις πουθενά ότι έχει ήδη γεμίσει το δικό σου σπίτι με πρόσφυγες και η μόνη λύση ήταν να πας και στου διπλανού σου. Αλλά λέω χαζομάρες φυσικά… στα Β.Π. δεν χωράνε μετανάστες…

Και μην αναφέρεις από πού ξέρω για τα Β.Π., το λέω και πιο πάνω «έχω λάβει μια ικανότατη δόση από ομοίους σου» και έχω κάθε δικαίωμα να σε «τσουβαλιάσω» ακριβώς όπως «τσουβάλιασες» την γνώμη του Roadrash παραπάνω.

Φιλικά πάντα και καλή Ανάσταση (ή Αντίσταση, ότι θες βάζεις).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κλάματα για επιλογές να ψάξεις στη δική σου μεριά, εμείς το βάρος των επιλογών μας το σηκώνουμε με αξιοπρέπεια. Από 'κει και πέρα καταλαβαίνεις ότι σοβαρή κουβέντα δεν μπορεί να γίνει όταν η συνεισφορά σου εξαντλείται σε αναφορές σε ΒΠ, μαμάδες, το σπίτι μου και την προσωπική σου εμπειρία που ανάγεις σε κανόνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν το άνοιξα εγώ το θέμα μαν. Εγώ είχα πει μια κουβέντα πριν από μήνες, κι απλά τώρα μία από τις περιπτώσεις έγινε μέινστριμ είδηση, μάθατε τους αλληλέγγυους εντός εισαγωγικών και κλάσατε λίγο πάνω σας που τελικά μπορεί και να απειλείται η ιδιοκτησιούλα σας. Τώρα αν οι ανεμόμυλοί μας σας φοβίζουν τόσο, είτε δεν είναι ανεμόμυλοι, είτε να το κοιτάξετε. Και ξεκόλλα με τις φτήνιες για κεφαλάρια και καφέδες πια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομιζω δεν εχει νοημα να γινονται καν τετοιες συζητησεις μεσω ενος φορουμ οπου ο καθενας βγαζει ο,τι απωθημενα και κομπλεξ εχει απ τη ζωη του και βγαζει συμπερασματα εκ του ασφαλους για να νιωθει καλα και ενταξει με τη συνειδηση του, γι'αυτο και απ την αρχη δεν ηθελα να γραψω σε αυτο το ποστ.

Επι του θεματος τωρα πιστευω αξιζει να σημειωθει οτι το ονομα της ιδιοκτητριας του ξενοδοχειου υπαρχει σε λιστα που παρελαβε το ΣΔΟΕ(πιο ειδικα η "ΔΟΥ των πλουσιων") απο την "ομαδα Ραιχενμπαχ".  Οσο για το ξενοδοχειο οι τεως εργαζομενοι με ανακοινωση τους δηλωσαν:
“Οι τέως εργαζόμενοι του ξενοδοχείου "CITY PLAZA" εκφράζουμε την αλληλεγγύη μας στους πρόσφυγες που κατέφυγαν στο ξενοδοχείο, το οποίο παραμένει κλειστό εδώ και 6 χρόνια. Παραμένουμε απλήρωτοι όλα αυτά τα χρόνια, ενώ μας οφείλονται αποζημιώσεις συνολικού ύψους περί τις 180.000 ευρώ, διότι η ιδιοκτήτρια του ακινήτου παρακρατούσε τον κινητό εξοπλισμό του ξενοδοχείου ο οποίος έπρεπε να έχει εκποιηθεί για να πληρωθούμε. Μέσα στο ξενοδοχείο αυτό, στον κινητό εξοπλισμό του, σε κάθε του γωνία, υπάρχει ο ιδρώτας και ο μόχθος μας. Δεκαετίες δουλέψαμε σκληρά εκεί μέσα, για να βρεθούμε στο δρόμου χωρίς αποζημιώσεις. Κάποια από εμάς λίγο πριν τη σύνταξη. Δηλώνουμε ότι ο κινητός εξοπλισμός του ξενοδοχείου δεν ανήκει στην ιδιοκτήτρια του ακινήτου. Ανήκει στην πτώχευση και στην ουσία ανήκει σε εμάς. Από την πώληση του θα αποζημιωθούμε”

Αν καποιοι θεωρειτε σημαντικοτερο το δικαιωμα της ιδιοκτητριας να μην παραχωρει το ξενοδοχειο απο το δικαιωμα καποιων παιδιων να κοιμουνται σε στεγασμενο χωρο και οχι στο δρομο, προβλημα σας ειναι να πατε σε καποιο ψυχιατρο να το λυσετε. Γιατι ειναι αρρωστημενο το να πεθαινουν ανθρωποι εξω απο την πορτα σου και να κανεις οτι δε βλεπεις. Μου φαινεται αδιανοητο ενω ολοι ζουμε σε μια κοινωνια οπου ανθρωποι πεθαινουν μαζικα λογω ελλειψης των βασικων, οπου καθε μερα αυτοκτονουν δεκαδες ανθρωποι λογω ανεργιας και απελπισιας, οπου μικρα παιδια ζουν στο δρομο (και δεν κανω διακριση μεταξυ Ελληνων-προσφυγων-μεταναστων), ζειτε το μικροαστικο σας ονειρο πολλοι με τη δουλεια σας το εξοχικο κι ολα μια χαρα εμεις να μαστε καλα. Μονο μην περασει το οριο ταχυτητας κανεις στο δρομο και να μη μιλαει στο τηλεφωνο οταν οδηγει γιατι λεει 1 στις 1000 μπορει να σκοτωσει καποιον ο "δολοφονος" και θα πρεπει να παει φυλακη ισοβεια κι ο,τι αλλη παπαρια βαλει ο νους του ανθρωπου και εχετε πει κατα καιρους εδω μεσα. Εκει ειστε καλοι να μπαινετε να κραζετε καθε μερα. (ε να βγαλω κι εγω λιγα απωθημενα τοσα ακουω επειδη τρεχω στο δρομο :tooth:)

Το καθεστώς εξαίρεσης που ετοιμάζεται για τους πρόσφυγες, είναι προφανές, ότι αν επιτύχει δεν θα σταματήσει σε αυτούς, αλλά θα επεκταθεί ως μοντέλο σε ευρύτερα κομμάτια της κοινωνίας, η οποία έχει βιώσει πολύ έντονα τα τελευταία χρόνια τις πολιτικές φτώχειας, καταστολής και αποκλεισμού.
Δηλώνουμε ότι θα παλέψουμε μέχρι τέλους, μαζί με τους πρόσφυγες και τους/τις αλληλέγγυους/ες εργαζόμενους/ες που πάλεψαν όλα αυτά τα χρόνια ενάντια στην φτώχεια, για την πλήρη ικανοποίηση αυτών των δικαιωμάτων. Για την παροχή όλων των εκπαιδευτικών, υγειονομικών υπηρεσιών, για τη στέγαση και σίτιση των προσφύγων και ενάντια στη δολοφονική πολιτική των κλειστών συνόρων, η οποία έχει οδηγήσει μέχρι σήμερα στον θάνατο χιλιάδες ενήλικες και παιδιά. Ενάντια στη δημιουργία απομονωμένων γκέτο μακριά από τον αστικό ιστό που θα μετατρέπουν τους πρόσφυγες σε "αόρατους ανθρώπους".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ το ξαναλέω . Εγινε κατάληψη ιδιωτικού χώρου.

Οι άστεγοι τόσα χρόνια δεν κάνουν κατάληψη. Γιατί? Δεν υπάρχουν οργανώσεις για τους αστέγους? Κόσμος που ενδιαφέρεται? Υπάρχει.

Αν σας κάνουν κατάληψη στα σπίτια σας στο χωριο που θα τα δούν οτι δεν κατοικούνται θα σας αρέσει?

Τα έχουμε ισοπεδώσει όλα.

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΠΑΧΑΛΑΚΙΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΝΑ ΑΛΩΝΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ. ΤΟ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΖΗΤΗΣΗ. ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΜΦΑΙΡΟΝΤΑ, ΕΜΠΟΡΙΟ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ ΚΤΛ....... ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ. ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΌ ΜΟΥ ΑΠΟΎΛΗΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ελα μου ντε.....  επανατσιση και καουμπόιλικια με τα λεφτα του μπαμπα απο τα ΒΠ.... πανταλονη πουμα, παπουτσα ΕΙΡ ΝΑΗΚ με αεροσολα να μη βγαλουνε καλους απο το περπατιμα ασπο τησ ποριες αλλιλεγγηης και αν πατισουν καμια συριγγα απο πρεζακι στην πλατια εξαρχιων και τους σκαση η αεροσολα... κλενε και πανε στον πατερα τους να τους παρη αλλα.

Θυμαμε φεβρουαριο του 1999 που σαν χαζα καναμε καταλιψης και βγεναμε στους δρομους και φοναζαμε κατσε καλα.. κατσε καλα γερασιμεεεεε  ειχε πολη γελιο
τα πλουσιοπαιδα τοτε την ειχαν παρη πολι σοβαρα την καταλιψη .. παπουστι ολ σταρ βαμμενο με μπλανκο και ξεσκιζμενο για να φενοσαντε παλεο, φορμα πουμα και μπλουζα Νιρβανα νεβερμάιντ στο προσοπο σκουλαρικια και οτι αλλο αντισιμβατικο καθος και το στριφτο τσιγαρο εκλεινε ολη την αναρχικη τους εμφανιση....
 Τορα ολοι αυτοι που το επεζαν αλληλεγγηοι και αναρικοι δουλεβουν σε υπουργεια, ΜΚΟ, τραπεζικοι υπαλιλοι, ο αλλος εχη ανιξη ενεχοιρο κοζμηματων σα το ριχαρδο( ακουσα απο μια ξαδερφη μου απτο χοριο οτι ειναι θειος του ο Ριχαρδος ο ιδιος) ... Εναν τετοιο εχουμε προθηπουργο.... Να δω αν μπουνε στα σπιτια σας ποσο αλλιλεγγιοι θα ησατσε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα ρουχα του συντροφου ειναι απαλλοτριωμενα απο καπιταλιστικες αλυσιδες καταστηματων που καταπατανε δικαιωματα εργαζομενων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα