Jump to content
Sign in to follow this  
ziaba

Απατεώνας στο ebay

Recommended Posts

Λοιπόν αγόρασα έναν επεξεργαστή X5460 πριν 3 μέρες υποτίθεται από έναν γάλλο στο ebay... Δεν ήθελα με τίποτα από Κινα για να μην περιμένω και τυχόν πληρωσω τελωνείο κτλ. Χθες μου προσθέτει ο πωλητής αριθμό παρακολούθησης από την κινα .... Κατευθείαν του στελνω μύνημα με το προβλημα μου. Και μου απάντησε ότι τα αγοράζει στις ΗΠΑ τα στέλνει στην Κινα και ιστορίες για άγριους..
Του λέω δεν με ενδιαφέρει από την στιγμή που γράφεις ότι ο επεξεργαστης βρίσκετε γαλλια άρα πρέπει να μου τον στείλει από γαλλια και όχι από την Κινα .... Και ανοιξα υπόθεση στο paypal ... Σήμερα ειδα μου στείλε πολλά απειλητικά μυνήματα ότι δεν θα πάρω τον επεξεργαστή, ότι εμείς οι έλληνες κλεψαμε την ευρωπη και τέτοια ... Το ερώτημα μου τι αλλά μπορώ ή τι πρέπει να κάνω σ αυτήν την φαση να κάνω ?

http://www.ebay.fr/itm/Intel-Xeon-X-5460-equivalent-au-Core-2-Quad-Q9650-en-plus-puissant-3-16ghz-/331836701733?hash=item4d43023c25:g:5U8AAOSwSX9XBVGK

bitmap.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα ziaba!

Έχω κάνει πολλές αγορές από το ebay, τόσο από Ευρώπη και Κίνα, όσο και από Αυστραλία.

Συνοπτικά θα σου πω 2-3 πράγματα να προσέχεις:

1. Πριν την αγορά δίνεις προσοχή στην παλαιότητα του πωλητή, στην βαθμολογία/αξιοπιστία του, διαβάζεις όσα αρνητικά σχόλια μπορείς και αποφασίζεις.

2. Αποφεύγεις την Αυστραλία γιατί διέπεται από διαφορετικό καθεστώς στο ebay και συνήθως έχεις πρόβλημα στην επίλυση διαφορών με τον πωλητή.

3. Αν δεν έχεις λάβει το προϊόν που αγόρασες μέσα στο χρονικό διάστημα που σου λέει το ebay, του στέλνεις μήνυμα και διεκδικείς τα χρήματά σου.

4. Καλά το πας με την ενέργεια που έκανες, κάνε αναφορά προβλήματος και στο ebay. Υπάρχουν αυστηροί κανονισμοί για τους πωλητές στο ebay κι αυτός εφόσον είναι απατεώνας πρέπει να αποκαλυφθεί.

Καλή επιτύτυχία!:_thumbsup:

Υ.Γ.: Παρεπιπτόντως, δεν σε παραξένεψε το γεγονός ότι έχει μόνο 84 πωλήσεις από το 2009 έως σήμερα?

Το 100% positive feedback που εμφανίζεται δεν αφορά όλα τα χρόνια της δραστηριότητάς του αλλά μόνο τους τελευταίους 12 μήνες.

Τροποποιήθηκε από τον bikefun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα ziaba!

Έχω κάνει πολλές αγορές από το ebay, τόσο από Ευρώπη και Κίνα, όσο και από Αυστραλία.

Συνοπτικά θα σου πω 2-3 πράγματα να προσέχεις:

1. Πριν την αγορά δίνεις προσοχή στην παλαιότητα του πωλητή, στην βαθμολογία/αξιοπιστία του, διαβάζεις όσα αρνητικά σχόλια μπορείς και αποφασίζεις.

2. Αποφεύγεις την Αυστραλία γιατί διέπεται από διαφορετικό καθεστώς στο ebay και συνήθως έχεις πρόβλημα στην επίλυση διαφορών με τον πωλητή.

3. Αν δεν έχεις λάβει το προϊόν που αγόρασες μέσα στο χρονικό διάστημα που σου λέει το ebay, του στέλνεις μήνυμα και διεκδικείς τα χρήματά σου.

4. Καλά το πας με την ενέργεια που έκανες, κάνε αναφορά προβλήματος και στο ebay. Υπάρχουν αυστηροί κανονισμοί για τους πωλητές στο ebay κι αυτός εφόσον είναι απατεώνας πρέπει να αποκαλυφθεί.

Καλή επιτύτυχία!:_thumbsup:

Υ.Γ.: Παρεπιπτόντως, δεν σε παραξένεψε το γεγονός ότι έχει μόνο 84 πωλήσεις από το 2009 έως σήμερα?

Το 100% positive feedback που εμφανίζεται δεν αφορά όλα τα χρόνια της δραστηριότητάς του αλλά μόνο τους τελευταίους 12 μήνες.

τον είδα σαν ιδιώτη από την γαλλια γιαυτό δεν παραξενεύτηκα και τλκ είναι κινεζoμαγαζο μασκαρισμένο σε γάλλο χεχε

Κανε αναφορά για τα απειλητικά μυνηματα στο resolution center του eBay 

το εκανα ηδη αλλα τι θα τον κανουν? 

Τροποποιήθηκε από τον ziaba

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι ψιλοπαγια τακτικη αυτη, το μαγαζι να φαινεται Αγγλια και να στελνουν απο Κινα. Πώς επιτρεπεται (ή αν επιτρεπεται κιολας, εδω που τα λεμε) δεν το ξερω. Το αντιμετωπισα κι εγω με ενα πληκτρολογιο λαπτοπ. Λεω Αγγλια ειναι, σε 10 μερες θα ειναι εδω κι εκανε τελικα ενα μηνα. Στον εκτιμωμενο χρονο παραδοσης φυσικα κι ηταν ο σωστα υπολογισμενος, απο Κινα. 

Νομιζω παντως οτι δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Αν σου ερθει τελωνειο (γιατι κι εγω την ηπια, ο πωλητης εγραφε "ριτερνς αξεπτιντ" αλλα το ebay με αναγκαζε να το παρω (εκτελωνισω) και μετα να το επιστρεψω ωστε να μου δωσει ο πωλητης πισω τα χρηματα) και το γραφει στη σελιδα του, ή θα χασεις τα χρηματα σου ή θα πληρωσεις και τελωνειο. *** Μαλιστα, εγω ειχα κι αλλο κ@υλι: το εστειλε με DHL και η εταιρεια με χρεωνε με 7€/ημερα αποθηκευτρα συν 40€ μεταφορικα απο αεροπλανο σε αποθηκη και, οσο δεν το επαιρνα, τα λεφτα που χρωστουσα θα αυξανονταν, ακομα κι αν το πετουσαν!

Συνοψιζοντας: περιμενε να παραλαβεις και αλλη φορα πιο προσεκτικος. Ρωτα τον πωλητη πριν την αγορα για οτι εχεις αμφιβολια. 

*** Ανοιγοντας κατευθειαν υποθεση στο paypal, υπαρχει ο κινδυνος να πας για μαλλι και να γυρισεις κουρεμενος. Το paypal δεν εχει ρολο "διεκπεραιωτη" αλλα "δικαστη". 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Που να φανταστώ ότι είναι κινέζος... Ανοιξα μια υπόθεση και στο paypal ίσως πάρω  κάποια αποζημίωση... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Που να φανταστώ ότι είναι κινέζος... Ανοιξα μια υπόθεση και στο paypal ίσως πάρω  κάποια αποζημίωση... 

Στειλ' του και την Χρυση Αυγη του καραγκιοζη που εχει το θρασος να μιλησει για τους Ελληνες! Πες του πως εισαι δικηγορος η εφοριακος η οτιδηποτε τετοιο και πως ηδη ξεκινησες διαδικασιες για να του ξεριζωσεις τον κωλο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στειλ' του και την Χρυση Αυγη του καραγκιοζη που εχει το θρασος να μιλησει για τους Ελληνες! Πες του πως εισαι δικηγορος η εφοριακος η οτιδηποτε τετοιο και πως ηδη ξεκινησες διαδικασιες για να του ξεριζωσεις τον κωλο!

τον εκανα καταγγελια το ειδαν απο το ebay οτι με απειλησε και με προσβαλε ζητησαν συγνωμη και ειπαν οτι θα λαβουν μετρα αλλα μεχρι στιγμης ο μαγκας πουλαει ανενοχλιτος

εμενα παλι μου εχει τυχει κινεζος να μου στειλει απο ολανδια

ε υπαρχουν κινεζοι και κινεζοι οπως ελληνες και ελληνες.... το θεμα ειναι οτι δεν φτανει που εκανε την λαμογια εχει το θρασος να προσβαιλνει και απειλει απο πανω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πλεόν νομίζω ότι τελωνεία είναι να πήρώσεις περιλαμβάνονται στην τιμη αγοράς εξ'αρχής. Να βλέπετε το item location και το estimated time, αν είναι λογικό βάση της απόστασης πχ για Αγγλία ο συνήθης χρόνος είναι 10 μέρες, από Κίνα πάμε σε μήνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πλεόν νομίζω ότι τελωνεία είναι να πήρώσεις περιλαμβάνονται στην τιμη αγοράς εξ'αρχής. Να βλέπετε το item location και το estimated time, αν είναι λογικό βάση της απόστασης πχ για Αγγλία ο συνήθης χρόνος είναι 10 μέρες, από Κίνα πάμε σε μήνα.

μπα δεν θα το ελεγα οτι πληρωνεις τελωνεια εξ αρχης. αν διαβασεις προσεκτικα εκει που λεει tax fee η κατι τετοιο θα το δεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μονο απο την αμερικη περιλαμβανονται στην τιμη  αγορας απ ολα τ αλλα κρατη οχι.... το θεμα ειναι οτι στην αγγελια του λεει οτι το αντικειμενο βρισκεται στο Clermont Ferrand, France και ο μπαγασας το στελνει απο την κινα....αν ηθελα απο κει θα τον αγοραζα πολυ φτηνοτερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιθανόν να είναι όπως τα λες με το τελωνείο, γιατί από Κίνα αγοράζω μικρής αξίας αντικείμενα. Στην δική σου περίπτωση πρόκειται ασφαλώς περί απάτης και παραπλάνησής του αγοραστή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο κινεζος εχει κανει ακομα μια μαγκια και δεν μου εμφανιζει την estimated delivery

bitmap.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν αγόρασα έναν επεξεργαστή X5460 πριν 3 μέρες υποτίθεται από έναν γάλλο στο ebay... Δεν ήθελα με τίποτα από Κινα για να μην περιμένω και τυχόν πληρωσω τελωνείο κτλ. Χθες μου προσθέτει ο πωλητής αριθμό παρακολούθησης από την κινα .... Κατευθείαν του στελνω μύνημα με το προβλημα μου. Και μου απάντησε ότι τα αγοράζει στις ΗΠΑ τα στέλνει στην Κινα και ιστορίες για άγριους..
Του λέω δεν με ενδιαφέρει από την στιγμή που γράφεις ότι ο επεξεργαστης βρίσκετε γαλλια άρα πρέπει να μου τον στείλει από γαλλια και όχι από την Κινα .... Και ανοιξα υπόθεση στο paypal ... Σήμερα ειδα μου στείλε πολλά απειλητικά μυνήματα ότι δεν θα πάρω τον επεξεργαστή, ότι εμείς οι έλληνες κλεψαμε την ευρωπη και τέτοια ... Το ερώτημα μου τι αλλά μπορώ ή τι πρέπει να κάνω σ αυτήν την φαση να κάνω ?

http://www.ebay.fr/itm/Intel-Xeon-X-5460-equivalent-au-Core-2-Quad-Q9650-en-plus-puissant-3-16ghz-/331836701733?hash=item4d43023c25:g:5U8AAOSwSX9X

Πρόσθεσε στην καταγγελία ότι ο πωλητής κάνε ρατσιστικά σχόλια εναντίον σου, ότι σε απειλεί και ότι επιφυλάσσεσαι κάθε νομίμου δικαιώματός σου επ' αυτού .

'Ο,τι έχει να κάνει με ρατσισμό το κυνηγάνε πολύ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο ειναι ενα κολπο που κανουν διαφοροι για να βγαζουν ευκολα λεφτα. Δηλαδη πχ βρισκω εγω ενα φτηνο κινεζικο προιον στο amazon και βαζω μια αγγελια ιδια ακριβως στο ebay με τα δικα μου στοιχεια σε πιο ψηλη τιμη ομως, αν κανει 10 ευρω ας πουμε θα το βαλω 15. Μολις το αγορασει καποιος απο μενα και μου βαλει τα λεφτα παω στο amazon και το αγοραζω 10ευρω βαζοντας ομως την διευθυνση και τα στοιχεια αυτουνου που το αγορασε απο εμενα, και απλα το   προιον παει στον αγοραστη απο την Κινα και εγω βαζω 5ευρω στην τσεπη μου ετσι απλα, καλη φαση! Αυτος κιολας πουλωντας το απο τη Γαλλια σαν πιο ποιοτικο υποτιθεται, μπορει να τσεπωσει ενα +100% της αξιας απ'το πραμα που πουλαει ανετα... Παρολα αυτα το ebay εχει προστασια απεναντι σε κατι τετοια κανε μια αιτηση στο resolution center γραφοντας τι εχει γινει αναλυτικα και ειμαι σιγουρος θα βρεθει ακρη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα χω κανει ηδη αλλα οπως λεω και πιο πανω δεν του εχουν κανει απολυτως τιποτα συνεχιζει να πουλαει ανενοχλιτος....:blink:

αν του αφησω αρνητικη αξιολογιση μπορει να αφησει και εκεινος σε μενα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο κινεζος εχει κανει ακομα μια μαγκια και δεν μου εμφανιζει την estimated delivery

bitmap.png

Λογικά δε στο εμφανίζει γιατί έχεις tacking number. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:offtopic:

Sorry για το off topic αλλα επειδή διαβασα για τελωνείο και έχω μια ερώτηση.

Νέχρι τώρα έχω πάρει πολλά πράγματα απο ebay πολυ΄κίνα και μερικά ευρώπη,απο αμερική μόνο ένα φούτερ μια φορά και όλα ήταν κομπλέ.

Χτες παρήγγειλα κράνος απο Αμερική,ο πωλητής κομπλέ απο feedback,το εστειλε είδη με USPS Priority Mail International και είδα και το tracking nuber.

Παίζει τίποτα επειδή είναι μεγάλο πακέτο να το σταματήσουν τελωνείο και να χρειαστεί να πληρώσω τίποτα?Και αν ναι συνήθως πόσο είναι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λογικά δε στο εμφανίζει γιατί έχεις tacking number. 

οχι αν εχεις track number το εμφανιζει κανονικα απλα ετσι ετυχε να ναι untracked τα 2 απο κατω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, μέχρι τα 150€ υπάρχει τελωνειακή ατέλεια αλλά μπορεί να πληρώσεις ΦΠΑ αν και συνήθως δεν δίνουν σημασία. Από εκεί και πάνω επιβάλλονται και ΦΠΑ και δασμοί.

Το πόσο εξαρτάται απο την κρίση του τελώνη, πόσο κοστολογεί το εμπόρευμα...

Το καλό είναι οτι στο στέλνουν με απλό ταχυδρομείο και όχι courier που περνάει ΠΑΝΤΑ απο τελωνείο. Ίσως τη γλιτώσεις.

Εγώ πριν πολλά χρόνια (η ατέλεια πρέπει να ήταν στα 22€) είχα πάρει ένα εξάρτημα για τη φωτογραφική μου, στο μισό κόστος περίπου που το εύρισκα στην Ε.Ε. Τελικά έχασα μια μέρα  στο τελωνείο του αεροδρομίου και πλήρωσα παραπάνω απο ότι αν το έπερνα απο την Ε.Ε. Πόνεσε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:offtopic:

Sorry για το off topic αλλα επειδή διαβασα για τελωνείο και έχω μια ερώτηση.

Νέχρι τώρα έχω πάρει πολλά πράγματα απο ebay πολυ΄κίνα και μερικά ευρώπη,απο αμερική μόνο ένα φούτερ μια φορά και όλα ήταν κομπλέ.

Χτες παρήγγειλα κράνος απο Αμερική,ο πωλητής κομπλέ απο feedback,το εστειλε είδη με USPS Priority Mail International και είδα και το tracking nuber.

Παίζει τίποτα επειδή είναι μεγάλο πακέτο να το σταματήσουν τελωνείο και να χρειαστεί να πληρώσω τίποτα?Και αν ναι συνήθως πόσο είναι?

Έχω παραγγείλει από ebay και γενικά από αμερική από το 2009 μέχρι σήμερα μία ντουλάπα ρούχα εξοπλισμό για σκι εξοπλισμό για rollerblading βασικά και πατίνια...όπως καταλαβαίνεις πράγματα από ένα φάκελο εως νταλίκα ολόκληρη....7 χρόνια το μόνο πράγμα που είχα θέματα με τελωνείο ήταν ένα ζευγάρι παπούτσια το οποίο μάλιστα δεν εκτελώνισα πότε (δεν θυμάμαι τι και πως τα κανονίσματα τα χε κάνει ο πατέρας μου ήμουν 16 χρονών) το οποίο μου χε shipping με κούριερ και δεν το είχα προσέξει...από usps μου έχουν περάσει τα πάντα αέρα...στην θέση σου δεν θα αγχωνόμουν !!  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω παραγγείλει από ebay και γενικά από αμερική από το 2009 μέχρι σήμερα μία ντουλάπα ρούχα εξοπλισμό για σκι εξοπλισμό για rollerblading βασικά και πατίνια...όπως καταλαβαίνεις πράγματα από ένα φάκελο εως νταλίκα ολόκληρη....7 χρόνια το μόνο πράγμα που είχα θέματα με τελωνείο ήταν ένα ζευγάρι παπούτσια το οποίο μάλιστα δεν εκτελώνισα πότε (δεν θυμάμαι τι και πως τα κανονίσματα τα χε κάνει ο πατέρας μου ήμουν 16 χρονών) το οποίο μου χε shipping με κούριερ και δεν το είχα προσέξει...από usps μου έχουν περάσει τα πάντα αέρα...στην θέση σου δεν θα αγχωνόμουν !!  

Ωραίος!!Thanks!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aν αφησω στον κινεζο-γαλλο αρνητικο feedback  μπορει και εκεινος για εκδικηση να μου αφησει αρνητικο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aν αφησω στον κινεζο-γαλλο αρνητικο feedback  μπορει και εκεινος για εκδικηση να μου αφησει αρνητικο?

ΝΑΙ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα