Jump to content
Sign in to follow this  
Spat

Givi V47 VS Givi B47

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Με λίγα λόγια έχω αποφασίσει να πάρω μία από τις 2..

http://www.skroutz.gr/c/1216/mpagazieres-moto.html?keyphrase=givi+v47

http://www.skroutz.gr/c/1216/mpagazieres-moto.html?keyphrase=givi+b47

Εκτός από τη μικρή διαφορά στις διαστάσεις, προσπαθώ να καταλάβω την ουσιαστική διαφορά..

Υποτίθεται η V47 είναι monokey (extra η δική της βάση) ενώ η b47 είναι Monolock και την αγοράζεις μαζί με την στάνταρ βάση για μπαγκαζιέρες.. 
Όμως απ ότι λέει  εδώ, και απ ότι έχω δει και στο δρόμο ή και  εδω , η b47 κουμπώνει και σε  βάση τύπου Monokey ! Οπότε οι απορίες μου είναι οι εξής :

1)Στη πράξη που θα φανεί η διαφορά monokey VS Monolock ? Παίζει η πρώτη να είναι πιο ανθεκτική ?

2)Η monokey βάση της B47 είναι η ίδια στη πράξη με την αντίστοιχη  monokey βάση της V47 ?

3)Για πείτε εντυπώσεις για τις 2 μπαγκαζιέρες όσοι τις έχετε.. Αντοχή, ευχρηστία κλπ.. 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ορκιζομουν οτι Μonokey και Monolock ειναι εντελως διαφορετικες βασεις και σε καμια περιπτωση δεν ταιριαζει η μια με την αλλη. Τωρα, αν εχει αλλαξει τελευταια και δεν το γνωριζω, τι να πω;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που ξέρω (από ότι έχω διαβάσει) είναι ότι οι Monokey είναι πιο στιβαρές/ανθεκτικές σαν κατασκευές και είναι για μεγαλύτερες μοτοσυκλέτες, ενώ οι Monolock είναι πιο πολύ για scooter, παπιά κτλ.

Με κάθε επιφύλαξη το παραπάνω, και όσο για τις βάσεις δεν έχω ιδέα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σ' εμένα αρέσει περισσότερο η σειρά V

Επιπλέον, δε θα διακινδύνευα σε καμία περίπτωση να δοκιμάζω σε κινήσει (πόσο μάλλον σε εθνικές οδούς με αρκετά km/h) αν ένα πιατέλο/βάση άλλης βαλίτσας ταιριάζει σε κάποια άλλη.

Ένα ξεκούμπωμα της βαλίτσας, φορτωμένη και με ταχύτητα κίνησης πχ 150km/h είναι απλά τρομακτικό ως προς τα αποτελέσματα (και δεν αναφέρομαι μόνο στα πράγματα που υπάρχουν εντός της)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεις τις προδιαγραφές της givi οι το συστημα monokey (με αντιστοιχες βαλίτσες) αντέχει φορτίο μέχρι 10kgr ενώ το monolock μέχρι 3kgr.

Αν δεις και τις βαλίτσες, αυτές που ταιριάζουν σε monokey είναι ποιοτικά καλύτερες από τις monolock (που εμένα τουλ μου φάνηκαν ''ψεύτικες'')

Βαλίτσες για πιάτα monokey δεν ταιριάζουν σε πιάτα monolock εκτός και αν η givi έβγαλε κανένα προσαρμογέα που δεν γνωρίζω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό για τις βάσεις δεν το ξέρω ούτε εγώ. 

Οι Monokey είναι όντως πιο στιβαρές και πιο ποιοτικές από τις Monolock αλλά είναι και αρκετά ακριβότερες. Στα specs τους οι Monokey δίνουν μέγιστο φορτίο 10 κιλά ενώ οι Monolock 3 κιλά. Εντάξει τα 3 κιλά που γράφει είναι για γέλια, ουσιαστικά σου επιτρέπει να βάλεις 2 κράνη, άααααντε και ένα ζευγάρι γάντια.

Εγώ έχω την Β47 εδώ και 9 μήνες. Το σχήμα της είναι τέτοιο που χωράει 2 full face κράνη, ενώ σε άλλη πάλι 47άρα δεν τα έπαιρνε.

Την έχω φορτώσει πολλές φορές με 10+ κιλά και δεν έβγαλε κιχ. Επίσης την έχω ζουλήξει πάλι πολλές φορές για να κλείσει επειδή ήταν παραφορτωμένη και ούτε τότε διαμαρτυρήθηκε. Αν μου περίσσευαν και εμένα τότε θα έπαιρνα Monokey αλλά τελικά και αυτή μια χαρά με βόλεψε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτι ειπε το ομορφοπαιδο απο πανω.

Την v47 εχω εγω (και πολλοι αλλοι) κανενα θεμα, χωραει πραμα (2 κρανη κτλ)

Μην μπερδευεσαι που μοιαζουν εμφανισιακα. Δεν ειναι ιδιες. Η monokey εχει 2 εξτρα "δοντια" για να κουμπωσει η βαλιτσα.

Παρολαυτα για την b47 και μονο υπαρχει η εξαιρεση οτι κανει και στις 2 βασεις.

δες εδω (και μαλιστα με τα μοντελα που σ' ενδιαφερουν) μετα το 2 λεπτο λεει για την b47:

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω για τις απαντήσεις !

Οτι ειπε το ομορφοπαιδο απο πανω.

Την v47 εχω εγω (και πολλοι αλλοι) κανενα θεμα, χωραει πραμα (2 κρανη κτλ)

Μην μπερδευεσαι που μοιαζουν εμφανισιακα. Δεν ειναι ιδιες. Η monokey εχει 2 εξτρα "δοντια" για να κουμπωσει η βαλιτσα.

Παρολαυτα για την b47 και μονο υπαρχει η εξαιρεση οτι κανει και στις 2 βασεις.

δες εδω (και μαλιστα με τα μοντελα που σ' ενδιαφερουν) μετα το 2 λεπτο λεει για την b47:

αυτό ήταν ένα απο τα βιντεάκια που είδα και με μπέρδεψαν παραπάνω ! 

Τελικά όμως η B47 με τη monokey βάση θα είναι σαν την V47 ..?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τι ακριβως σε μπερδεψε; Η βαλιτσα εχει υποδοχες και για monokey και για monolock βαση.

Σαν βαλιτσες οι monokey ειναι ανωτερες ποιοτικα απο τις monolock και πιο ανθεκτικες. Και φαινεται αυτο αν τις δεις κι απο κοντα.

http://www.giviluggage.co/givi-luggage-explained/the-difference-between-the-givi-monolock-monokey-technology/

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οτι ειπαν τα παιδια. μην εχεις κανενα ενδοιασμο. μονο μονολοκ. ασε που η v47 ειδικα η nnt εκδοση ειναι μουν@ρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οτι ειπαν τα παιδια. μην εχεις κανενα ενδοιασμο. μονο μονολοκ. ασε που η v47 ειδικα η nnt εκδοση ειναι μουν@ρα

Μην τον μπερδευεις κι αλλο. Μονο monokey εννοεις... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην τον μπερδευεις κι αλλο. Μονο monokey εννοεις... :_thumbsup:

ναι μπερδευτηκα. εννοειται ΜΟΝΟΚΕΥ. ο δαιμων του τυπογραφειου... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε εγω εχω monokey b47.. Αν ειχα τα λεφτά θα επερνα και εγώ την v47!!! Αν τα έχεις παρε την monolock χωρίς να το σκεφτείς!!! Βέβαια κ εγω τις εχω πιεί το αίμα με το να την φορτώνω!!! Και δεν μου εχει βγάλει κάτι εκτός απο κανα δυο φορές που μου είχε κολλήσει και δεν άνοιγε!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα τρελαθεί ο spat!!!! :2funny:

Γιάννη (από Κρήτη), φαντάζομαι πως έχεις την οικονομική B47 monoLOCK αλλά τελικά θα προτιμούσες την ακριβότερη V47 monoKEY!! Σωστά?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό για τις βάσεις δεν το ξέρω ούτε εγώ. 

Οι Monokey είναι όντως πιο στιβαρές και πιο ποιοτικές από τις Monolock αλλά είναι και αρκετά ακριβότερες. Στα specs τους οι Monokey δίνουν μέγιστο φορτίο 10 κιλά ενώ οι Monolock 3 κιλά. Εντάξει τα 3 κιλά που γράφει είναι για γέλια, ουσιαστικά σου επιτρέπει να βάλεις 2 κράνη, άααααντε και ένα ζευγάρι γάντια.

Εγώ έχω την Β47 εδώ και 9 μήνες. Το σχήμα της είναι τέτοιο που χωράει 2 full face κράνη, ενώ σε άλλη πάλι 47άρα δεν τα έπαιρνε.

Την έχω φορτώσει πολλές φορές με 10+ κιλά και δεν έβγαλε κιχ. Επίσης την έχω ζουλήξει πάλι πολλές φορές για να κλείσει επειδή ήταν παραφορτωμένη και ούτε τότε διαμαρτυρήθηκε. Αν μου περίσσευαν και εμένα τότε θα έπαιρνα Monokey αλλά τελικά και αυτή μια χαρά με βόλεψε!

same here

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η V47 ειαι το επομενο μοντελο απο V46; 
προφανως εχουν ενα λιτρο παραπανω, αλλα ειναι η νεα γενια;
γιατι και εγω ελεγα να παω για την 46, αλλα τωρα ειδα οτι υπαρχει και η 47 λιγο πιο ακριβη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεις τις προδιαγραφές της givi οι το συστημα monokey (με αντιστοιχες βαλίτσες) αντέχει φορτίο μέχρι 10kgr ενώ το monolock μέχρι 3kgr.

Αν δεις και τις βαλίτσες, αυτές που ταιριάζουν σε monokey είναι ποιοτικά καλύτερες από τις monolock (που εμένα τουλ μου φάνηκαν ''ψεύτικες'')

Βαλίτσες για πιάτα monokey δεν ταιριάζουν σε πιάτα monolock εκτός και αν η givi έβγαλε κανένα προσαρμογέα που δεν γνωρίζω...

Για αρχή, τα 10kg και τα 3kg είναι μεικτό βάρος (δηλαδή συμπεριλαμβανομένου και του βάρους της βαλίτσας).

Εγώ έχω σαν top case Maxia 3 Tech (E55) και sidebags 2x V35 όλες monokey και όταν πήρα τις V35 είχανε και έναν μύλο έχτρα που έβαλα στο top case για να δουλεύουν όλες με ένα κλειδί.

Έχω και 2 monoLock topcases που χρησιμοποιούσα παλεότερα (τα οποία κάθονται κάπου στο υπόγειο) ένα μεγάλο στα ~50 λίτρα και ένα μικρό στα ~25.

Η διαφορά στην ποιότητα είναι τεράστια, (χοντρότερο πλαστικό, λάστιχα αδιαβροχοποίησης στο περίγραμμα, πιο στιβαροί μεντεσέδες ΚΑΙ πιο σοβαρή κλειδαριά -> εδώ βλέπεις τα κλειδιά αν και στις monokey θα μπορούσαν να βάλουν και κάτι παραπάνω οι τσιγκούνηδες  στην givi :laugh: μιας και εξακολουθεί να είναι κάπως πλαστικούρα (ίσως είναι απλά η δικιά μου άποψη εδώ).

Αν η διαφορά στην τιμή είναι μικρή πας για monokey χωρίς συζήτηση. Στο topcase έχω φτάσει μέχρι 23kg (μεικτό, το ζύγισα μόλις μπήκα σπίτι) για μια μικρή απόσταση (μαρκετ-σπίτι.. 3-4km) και φοβόμουν μην μου μείνει το χερούλι στο χέρι.. τελικά δεν έπαθε τίποτα. με ~15kg έχω κάνει 300km χωρίς πρόβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η V47 ειαι το επομενο μοντελο απο V46; 
προφανως εχουν ενα λιτρο παραπανω, αλλα ειναι η νεα γενια;
γιατι και εγω ελεγα να παω για την 46, αλλα τωρα ειδα οτι υπαρχει και η 47 λιγο πιο ακριβη.

φιλε μην κουράζεσαι άδικα,  η v47 monokey ή Maxia4  είναι η επόμενη βαλιτσα σου. Μην κοιτάς τίποτα άλλο

Τροποποιήθηκε από τον kemmotar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα τρελαθεί ο spat!!!! :2funny:

Γιάννη (από Κρήτη), φαντάζομαι πως έχεις την οικονομική B47 monoLOCK αλλά τελικά θα προτιμούσες την ακριβότερη V47 monoKEY!! Σωστά?

Όπως τα λες είναι φίλε μου. Αν ειχα τα λεφτά θα την επερνα χωρίς 2η σκέψη!!! και απο θέμα ομορφιάς και απο θέμα αξιοπιστίας!!!- ασφάλειας!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

OI Monokey με τις monolock ειναι δυο εντελώς διαφορετικές βάσεις και βαλίτσες αντίστοιχα.Η διαφορά ποιότητας και ασφαλείας ειναι χαώδης μεταξύ τους,με τις Monokey να υπερτερούν 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια ευχαριστώ για τις τόσες απαντήσεις ! :blink:

Πηγα και ις είδα από κοντά . Γενικά το συμπέρασμα είναι πως οι Monokey είναι πιο αντοχής και αξίζουν σίγουρα τη διαφορά.

Ευχαριστώ και πάλι :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα