Jump to content
kpapageo

CSS vs Χούντρας Riding School

Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Στο θέμα της μικρής πίστας, ο ίδιος ο Χούνδρας, λέει ότι είναι καλό, γιατί στην μικρή πίστα θα κάνεις περισσότερους γύρους από ότι στην μεγάλη πίστα για τον ίδιο χρόνο, άρα θα κάνεις άσκηση περισσότερες φορές σε κάθε στροφή.

Εχει λογική, δεν μου φαίνεται παράλογο.

https://g.page/RidingSchoolAthens?share Χούντρας

https://goo.gl/maps/XXNRxKtxRFHrzrBy5 Speed force

Δείτε με δορυφόρο τους δύο χώρους / πίστες και μετά κάνε εικόνα μια μεγάλη μηχανή εκεί μέσα ( προφανώς απαγορεύεται στην Speed Force ). Ο χώρος , για αυτό που κάνει , είναι κακός. Τελεία. Αυτόν διαθέτει ο άνθρωπος , αυτόν χρησιμοποιεί και ξαναλέω πως τον προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους ανεξαρτήτου μηχανής αλλά το άσπρο δεν γίνεται μαύρο. 

πριν 27 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Ναι, σαν λογικό αποτέλεσμα ισχύει αυτό που λες. ΑΛΛΑ! Οι πελάτες/συμμετέχοντες στα μαθήματα αυτά, λένε "θα πάω στον Χούντρα για να γίνω πιο γρήγορος" ή "θα πάω στον Χούντρα για να μάθω και να μάθω να εξασκώ να οδηγώ με μεγαλύτερη ασφάλεια"; Μήπως δηλαδή κρίνεται υπερβολικά το Riding School;

Εγώ ας πούμε πήγα και για τα δύο. Δεν νομίζω πως τον κρίνει κανείς αυστηρά τον Χούντρα , ίσα-ίσα. Ας μην ξεχνάμε πως είμαστε έξω από τον χορό, έτσι. Κι εγώ θα ήθελα να είναι καλύτερες οι εγκαταστάσεις αλλά δεν νομίζω ο Θανάσης να έχει γίνει εκατομμυριούχος από τα μαθήματα και να μην επενδύει στην ανάπτυξη της επιχείρησής του. Μεροκαματιάρης άνθρωπος είναι πιθανότατα που αν δεν είχε και τις χορηγίες / υποστήριξη των Ντουκάτι και ΕΚΟ ίσως να μην μπορούσε να ανταπεξέλθει ούτε και σε αυτά που προσφέρει σήμερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν είναι στην ίδια κλίμακα οι δύο πίστες, έχει άλλο camera altitude στην speedforce, πιο χαμηλό που την κάνει να φαίνεται συγκρίσιμη σε μέγεθος-διάμετρο με την πίστα του Χούνδρα.

Στην πραγματικότητα η διάμετρος της έκτασης της speedforce είναι 160 μέτρα περίπου, ενώ του Χούνδρα είναι 250 (όπου διάμετρος μια έκτασης καλείται η μέγιστη απόσταση από σύνορο σε σύνορο). Η έκταση που ορίζεται από την απέξω γραμμή της πίστας, είναι για του Χούνδρα περίπου 2.2 στρέμματα, ενώ του speedforce 0.8 στρέμματα. Δλδ για να μην τα παραλέω, η πίστα του Speedforce, χώραγε σχεδόν 2.5 φορές μέσα στην πίστα του Χούνδρα.

Παραδόξως έχω μπει με VFR400K στην πίστα του Speedforce όταν ήταν ακόμα στην παλιότερη ιδιοκτησία. Ντάξ, δεν χώραγε με τίποτα, δεν μπήκε ποτέ δευτέρα στο κιβώτιο. ?

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 26 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Το μήκος και το πλάτος της διαδρομής της  πίστας δεν μας ενδιαφέρουν κυρίως σε συνάρτηση με την χάραξη αυτής; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Το μήκος και το πλάτος της διαδρομής της  πίστας δεν μας ενδιαφέρουν κυρίως σε συνάρτηση με την χάραξη αυτής; 

Συνάρτηση του ενός είναι το άλλο. Μια μικρή σε έκταση πίστα, δεν μπορεί να έχει ανοικτές-παρατεταμένες των 200χλμ/ω, και αντιθετοαντίστροφα μια ανοικτή στροφή θέλει μεγάλη έκταση.

Η δε πίστα στο speedforce είναι ιδιαιτέρως πυκνή για να βγάλει διαδρομή σε τόσο μικρή έκταση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απαντάω σε κάποιο παιδί δεν θυμάμαι ποιος που είπε για το οικονομικό. 
Να σας πληροφορήσω όταν ήταν να κάνω εγώ ο @pitapola και άλλοι δυο φίλοι, 4 άτομα ιδιαίτερο, τα χρήματα δεν βγαίνανε πάνω από το California. Νομίζω πως ήταν λιγότερο, δεν είμαι σίγουρος όμως. 
Αλλο που εμείς τελικά δεν το καταφέραμε για άλλους λόγους....

Για τον χουνδρα δεν έχω ιδέα από τιμή έτσι και αλλιώς είναι μακριά από μας.

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

¨Έχω κάνει τα δύο πρώτα μαθήματα με τον Χούντρα στην Θεσσαλονίκη με τιμή 130 ευρώ το καθένα. Τα μαθήματα έγιναν σε ένα μικρό πιστάκι στον Λαγκαδά, μας είπε ακριβώς οτι αυτό το μέγεθος είναι καλύτερο για περισσότερες επαναλήψεις και ποιό γρήγορες διορθώσεις. Το δεύτερο μάθημα δεν μου φάνηκε τόσο πολύ όσο το πρώτο αλλά το δεύτερο έγινε μέσα στην καραντίνα οπότε δεν κάναμε χλμ. ώστε να τα δοκιμάσουμε όλα. Το μάθημα έγινε μόνο και μόνο για περισσότερη ασφάλεια στον δρόμο και να πω την αλήθεια είδα διαφορά και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Δεν με ενδιαφέρει να πάω και πολύ γρήγορα στον δρόμο αλλά στα ίδια χλμ. να αισθάνομαι ποιό χαλαρός και ποιό ήρεμος στις ίδιες συνθήκες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 23/2/2021 at 11:42 ΜΜ, το μέλος Wolf1138 έγραψε:

Αν το θέμα σου είναι φιλοσοφικό ή προσωπικό με όσους είναι στα σχολεία αυτά πάσο.

Να το ξεχαθαρισω,

δεν εχω κανενα προσωπικο προβλημα με ολους τους διοργανωτες σε ολα τα σχολεια στην Ελλαδα. ας βαλουμε στην ακρη το ονομα του καθενα/την εμπειρια/το υποβαθρο.

ειναι ο Χ "δασκαλος" στην Ψ θεση, οπως ακριβως πχ σε ενα δημοτικο σχολειο. δε τους γνωριζω προσωπικα αλλα μονο σαν εκπαιδευτες (οσους γνωρισα μεχρι στιγμης) με εμενα να ειμαι το 3ο προσωπο (ποτε δεν υπαρξα μαθητης και ουτε θα γινω).

δεν εστιασα στους χαρακτηρες, δεν ειναι αυτος ο σκοπος. εστιαζω στην ολη υποθεση και στο πως λειτουργει, δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε ολοι, οπως επισης ουτε οσοι συμφωνουνε-συμμετεχουν ειναι σωστοι και οι αλλοι οχι (οπως και το αντιθετο)...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Απαντάω σε κάποιο παιδί δεν θυμάμαι ποιος που είπε για το οικονομικό. 
Να σας πληροφορήσω όταν ήταν να κάνω εγώ ο @pitapola και άλλοι δυο φίλοι, 4 άτομα ιδιαίτερο, τα χρήματα δεν βγαίνανε πάνω από το California. Νομίζω πως ήταν λιγότερο, δεν είμαι σίγουρος όμως. 

Ιδια λεφτα με το CSS βγαινανε, αν υπολογισεις και το κοστος εισοδου στην πιστα. Απλα να πουμε εδω οτι το CSS εχει κλεισει ολη την πιστα για παρτη του, οποτε την ωρα του μαθηματος θα εισαι μεσα μονο με αλλους μαθητες. Ενω με το Shai πας σε μερα ελευθερης προπονησης, κοινως ειναι και λιγο θεμα τυχης με ποον θα μοιραζεσαι την πιστα εκεινη τη μερα. Το λεω γιατι προσωπικα ειχα ασχημη εμπειρια σε ελευθερη προσπονηση στις Σερρες -και μαλιστα με ατομο που υποτιθεται ημασταν και στην "ιδια παρεα". Αν εσυ εχεις παει για να μαθεις κι ο αλλος ζει τον μυθο του και ονειρευεται οτι τρεχει στα MotoGP μπορει να ειναι προβλημα. Γενικα παντως δεν τη βρισκω σωστη τη συγκριση CSS και private coaching, ειναι διαφορετικο πραγμα σε πολλα επιπεδα.

Εγω παιδια αυτο που ξερω ειναι οτι προσωπικα δε γνωριζω ουτε εναν αναβατη που πηγε σε οποιοδηποτε σχολειο απ΄οσα συζηταμε και μετα ειπε οτι το μετανιωσε, ή πως δεν αξιζαν τα λεφτα που εδωσε. Και ο ιδιος εχω παρακινησει αρκετους γνωστους και φιλους να κανουν μαθηματα και ολοι ανεξαιρετως με ευχαριστουσαν μετα.

Το τι θα ταιριαξει στον καθενα ειναι αλλη υποθεση, αναλογως το τι θελει να πετυχει, τι μπατζετ εχει , κοκ.

Τροποποιήθηκε από τον pitapola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα παιδιά!

Σκεφτόμουν και εγώ να έκανα ένα σχολείο. Λόγο χρόνου που είχα σε αυτήν την καραντίνα, έβλεπα το Twist of the Wrist (και μερικά άλλα βιντεο), πήγαινα σε άδεια parking και έκανα τις ασκήσεις. Με τραβούσα βίντεο, τα ξαναέβλεπα και διορθωνόμουν,(όσο μπορούσα φυσικά).

Προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζουν τα λεφτά τα σχολεία. Αυτό που έκανα εγώ προφανώς δεν είναι το τέλειο: δεν έχεις κάποιον εκπαιδευτή πάνω από το κεφάλι σου να σου λέει τι είναι σωστό και τι όχι. Από την άλλη ούτε με 1 μέρα στο σχολείο σημαίνει ότι περνάει το μάθημα στο υποσυνείδητό σου : ναι μεν ο εκπαιδευτής το δείχνει αλλά για να περάσει στο μυαλό σου χρειάζονται άπειρες επαναλήψεις, που δεν γίνονται σε 1 μέρα, επομένως πάλι μπορείς εσύ να το κάνεις λάθος την επόμενη μέρα και να μην το καταλαβαίνεις.

Όσον αφορά το χούντρα πήγε ένας φίλος και μου είπε αναλυτικά τις ασκήσεις:

- Counter Steering: το έμαθα πριν πιάσω το τιμόνι με της μηχανές και έτσι έμαθα να οδηγάω. Για κάποιον ο οποίος δεν το έχει συνειδητοποιήσει είναι όντως σαν να ανοίγει ένας νέος κόσμος. Αλλά δεν υπάρχει κάτι να κάνεις λάθος εδώ. Είναι απλό. Το πόσο γρήγορα θα το κάνεις στην είσοδο της στροφής (που λένε στο CSS) έχει κάποιο ζουμί αλλά δεν το αναφέρει ο Χούντρας.

- Φρένα: με abs η ασκήση είναι πάλι παιχνιδάκι: πήγαινε με τόσα χιλιόμετρα πατά τα φρένα και συνήθισε την αίσθηση του abs. Πάλι και εδώ δεν βλέπω κάτι περίπλοκο. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να το κάνει σε ένα parking. Χωρίς abs πραγματικά αξίζει γιατί μαθαίνεις τι πάει να πει να μπλοκάρει το πίσω και τι το μπροστινό. (Έχω μηχανή με abs οπότε πάμε παρακάτω). 

-Θέση Σώματος (Πάνω από την λεκάνη): Εξηγείται η επιθυμητή θέση. Πιστεύω αυτό θέλει αρκετές ώρες δουλειάς,  για να χαραχτεί στο υποσυνείδητο ότι τα χέρια είναι χαλαρά και κρατιόμαστε από πόδια. Επομένως η πραγματική εξάσκηση βρίσκεται έξω στον δρόμο, στην οποία δεν έχεις τον εκπαιδευτή σου εκεί.

- Γκάζι: Ελαφρύ άνοιγμα αφού ολοκληρώσει η μηχανή την αλλαγή κλίσης (ας πούμε no trail braking) και μετά στην έξοδο το ανοίγεις προοδευτικά. Δεν το ανοιγοκλείνεις μέσα στην στροφή. Και εδώ θα πω ότι η εξάσκηση χρειάζεται να είναι καθημερινή, όπως και με την θέση σώματος.

-Αλληλουχία κινήσεων μέχρι την στροφή: Η άσκηση είναι ως εξής Φρένα ON -> Φρένα OFF -> Θέση Σώματος -> Counter Steering -> Ελαφρύ Γκάζι. Πάλι η εξάσκηση πρέπει να είναι καθημερινή.

Εγώ βλέπω ότι έχεις έναν ΣΤΟΧΟ. Ή θα στον πούνε οι καθηγητές ή θα τον βρεις από το internet (έχει και ο ίδιος ο χούντρας βιντεάκια που λέει τα παραπάνω). Στην ΕΚΜΑΘΗΣΗ έχεις στην πρώτη περίπτωση τους καθηγητές να σε διορθώνουν, ενώ στην άλλη πρέπει εσύ με κάποιον τρόπο να διορθώνεις τον εαυτό σου, πράγμα χρονοβόρο και με περιθώρια λάθους. Στην ΕΞΑΣΚΗΣΗ είσαι μόνος σου σε κάθε περίπτωση (περά της ημέρας του σχολείου).

Υ.Γ.: δεν το παίζω "ξερόλας", ίσα ίσα πολλά πράγματα τα κάνω λάθος. προσπαθώ απλά να καταλάβω αν ισχύει ότι το υλικό που μπορείς να βρεις στο internet θα σε πάει από το 0 στο 60 και ο χούντρας από το 60 στο 70.

αν κάποιος είχε ασχοληθεί πριν πάει σε χούντρα να διαβάσει, να μάθει και να εξασκήσει σε parking ή σε πίστα ας πει μια γνώμη πως του φάνηκε

Τροποποιήθηκε από τον warez

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η ερώτηση που κάνεις ισχύει για όλα τα θέματα εκμάθησης. Ναι μπορείς να μάθεις και να εκπαιδευτείς μόνος σου αλλά η καθοδήγηση ενός δασκάλου είναι πάντα καλύτερη.

Επιπλέον επειδή μιλάμε για πράξη κάτι που θα εξασκείς μόνος σου και το κάνεις λάθος, επειδή οι οδηγίες είναι ελλιπείς ή εσύ δεν τις κατάλαβες σωστά, δεν θα έχεις κανένα να σε διορθώσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος warez έγραψε:

Υ.Γ.: δεν το παίζω "ξερόλας", ίσα ίσα πολλά πράγματα τα κάνω λάθος. προσπαθώ απλά να καταλάβω αν ισχύει ότι το υλικό που μπορείς να βρεις στο internet θα σε πάει από το 0 στο 60 και ο χούντρας από το 60 στο 70.

αν κάποιος είχε ασχοληθεί πριν πάει σε χούντρα να διαβάσει, να μάθει και να εξασκήσει σε parking ή σε πίστα ας πει μια γνώμη πως του φάνηκε

Ό,τι και αν έχεις διαβάσει,όσο και αν έχεις εξασκηθεί μόνος σου,την αξία ενός δασκάλου να στα λέει αναλυτικά και στο καπάκι να μπαίνεις για πρακτική στην πίστα,ΔΕΝ έχει.Είναι άλλη εμπειρία και σίγουρα πιο αποδοτική.

Δεν ξέρω πόσα χρόνια οδηγάς μοτοσυκλέτα αλλά όσα πιο λίγα τόσο πιο εύκολο θα είναι να αφομοιώσεις αυτά που θα διδαχθείς.Εγώ έκανα το 1ο lvl σε μεγάλη ηλικία και μου πήρε πολύ καιρό και μεγάλη προσπάθεια να ξεμάθω αυτά που έκανα λάθος τόοοσα χρόνια.

Μην σκέπτεσαι τα 130-140€ θα είναι η πιο αποδοτική επένδυσή σου στην ασφαλή οδήγηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επίσης η προκαθορισμένη χάραξη της πίστας, η συνύπαρξη με άλλους αναβάτες, οι στιγμιαίες διορθώσεις του επιτηρητή σου βοηθάνε και δεν συγκρίνονται με εξάσκηση σε parking.
Το να λυθούν κάποιες απορίες σε θεωρητικό επίπεδο, αφού έχεις την δυνατότητα να κάνεις ερωτήσεις, είναι ένα έξτρα συν.
Η γνώμη μου είναι ότι κάτι θα πάρεις, όσα και αν νομίζεις ότι ξέρεις ή πραγματικά ξέρεις.
Αν είσαι οικονομικά πολύ ζορισμένος είναι άλλη κουβέντα, ίσως τότε να προσπερνούσα το πρώτο και να πήγαινα σε ένα από τα επόμενα.

Τροποποιήθηκε από τον Canardo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα Level 2 & 3 είναι που με έλκουν αλλά πρέπει πρώτα να έχεις πάρει το 1 (αν υπάρχει κάποιος κομπιναδόρος που τόλμησε να πει ψέματα εμπρός του μεγαλειότατου κ. Χούντρα και πήδηξε το 1 ας στείλει ένα pm ).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος warez έγραψε:

Τα Level 2 & 3 είναι που με έλκουν αλλά πρέπει πρώτα να έχεις πάρει το 1 (αν υπάρχει κάποιος κομπιναδόρος που τόλμησε να πει ψέματα εμπρός του μεγαλειότατου κ. Χούντρα και πήδηξε το 1 ας στείλει ένα pm ).

Δύσκολο,εγώ όταν μιλήσαμε του είπα ότι είχα κάνει το css lvl 1.

Μου ανέφερε ότι θα πρέπει να κάνω 1 τουλάχιστον private μάθημα ώστε να δει που βρίσκομαι αλλά και για να "δουλέψω" τον κορμό ο οποίος θα πρέπει να μετακινείται αρκετά έξω, κάτι που μαθαίνουν στο RS lvl1.

Το 2 και ειδικά το 3 είναι αυτό που σε πάει σε άλλο επίπεδο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα