Jump to content
kpapageo

CSS vs Χούντρας Riding School

Recommended Posts

Λοιπόν να γράψω και γω την δικιά μου εμπειρία..

Όταν πρωτοπήρα το μωρό μου, μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα μου έδωσε να καταλάβω ότι αυτή είναι πολύ πιο "μηχανή ", απο ότι εγώ οδηγός.....  Ξαφνικά λοιπόν βρέθηκα με τρείς επιλογές. 1) Είτε θα έπρεπε να χωρίσουν άμεσα οι δρόμοι μας (για το δικό μου καλό δηλ.), 2) είτε θα έπρεπε να την πηγαίνω μαξ στο 40-50% (το ποσοστό ειναι αυθαίρετο- βάλτε όσο χαμηλά νομίζετε) των δυνατοτήτων της, πάλι για το δικό μου καλό, 3)είτε, τέλος, να γίνω εγώ καλύτερος οδηγός για να μπορώ να την πηγαίνω (στοιχειωδώς σωστά) και το σημαντικότερο να την ευχαριστιέμαι όπως πρέπει...

Η πρώτη επιλογή δεν έπαιζε καθότι πολύ ερωτευμένος μαζί της. Η δεύτερη επιλογή δεν έπαιζε γιατί πολύ απλά την λυπόμουν και βέβαια δεν θα την ευχαριστιόμουν (άσε που κάποια στιγμή θα ξεχνιόμουν και σίγουρα θα με δάγκωνε). Οπότε έμεινα μόνο με την τρίτη (και ο θεός βοηθός :laugh:)

Άμεσα λοιπόν, άρχισα να ψάχνω το ιντερνετ και πολύ γρήγορα βρήκα το γνωστό twist of the throttle του K. Code. Έπεσα με τα μούτρα στην μελέτη (δεν ξέρω πόσες φορές το χω δεί) και, βέβαια, στην πράξη στον δρόμο (πάντα σε νορμάλ βέβαια ρυθμούς-καθότι οι συνέπειες ενός λάθους θα ήταν τελείως απρόβλεπτες). Προσπαθούσα κάθε μέρα να εφαρμόζω στην πράξη και απο ένα κομμάτι.Η βελτίωση ήταν άμεση. ΟΜΩΣ ακόμα με ένιωθα "σφιγμένο". Αποφάσισα, λοιπόν, ότι θα έπρεπε να πάω σε σχολή.

Όταν πήγα λογικό ήταν οτι την θεωρία την ήξερα νεράκι (όχι όμως ότι δεν είχα απόριες, που μου έλυσαν). Οπότε τι καλό μου έκανε η σχολή ?????

1) Μέσα σε ένα ασφαλές περιβάλλον όπου: i) δεν φοβόμουν την θεία που οδηγάει και κοιτάζει μόνο μπροστά και δεν έχει αλλάξει ποτέ στην ζωή της απο δευτέρα σε τρίτη, τον ταρίφα,τον φορτηγατζή, τον τύπο που κάνει ζιγκ ζαγκ μιλώντας στο κινητό, αυτόν που έρχεται απ το αντίθετο ρεύμα, (κλπ κλπ βάλτε όποιoν άλλο θέλετε) και ii) όπου δεν φοβόμουν το χαντάκι στον δρόμο να με περιμένει στην επόμενη στροφή και που η άσφαλτος ήξερα ότι δεν θα ήταν γυαλί κλπ,κλπ,  ΑΠΛΑ απελευθερώθηκα και μπόρεσα να συγκεντρωθώ ελεύθερα μόνο στην εφαρμογή της θεωρίας. Και ναί, είχε τεράστια διαφορά (τουλάχιστον για μένα...)

2) Αποδείχτηκε ότι έκανα κάποια λάθη στην εφαρμογή (γαμώτο. .και καλά είχα διαβάσει, και τα είχα εξασκήσει - ήμουν σίγουρος ότι δεν τα έκανα..) , που μου υποδείχτηκαν απο τους εκπαιδευτές.... Τα έκανα??? Και βέβαια. Αυτοί σαν τρίτοι τα έβλεπαν και γω που οδηγούσα δεν τα έπαιρνα χαμπάρι.. Μιας και τους είχα πληρώσει αποφάσισα να τους ακούσω, να αποδεχτώ αυτό που μου έλεγαν και να κάνω πράξη τις υποδείξεις τους. Είχαν δίκιο?? Ναί...

Όταν τελείωσα το σχολείο εκείνη την μέρα μπορώ επιβεβαιώσω αυτό που είχα διαβάσει απο κάποιο παιδί σε φόρουμ (χίλια συγγνώμη δεν θυμάμαι ποιος και που). Εφυγα με άλλη μηχανή απο κει. Και το μόνο που είχε αλλάξει ήταν ο οδηγός της....

Έγινα παγκόσμιου επιπέδου? Όχι... :cry2: Μπορώ τουλάχιστον να τρέξω στο πανελλήνιο?? Δυστυχώς πάλι ΟΧΙ..:cry2::cry2: Κινδυνεύω πλέον να αγοράσω οικόπεδο?? ΜΑ και βέβαια (αν είναι δυναμόν να πιστεύει κάποιος ότι θα πάει σε οποιαδήποτε σχολή και μετα τέλος όλοι οι κίνδύνοι..)

Κλείνω το σεντόνι ρωτώντας: Αξιζε το χ,ψ,ω ποσό που έδωσα?? Για μένα σαφώς και ναί. Γιατί πλέον, περισσότερο απο ποτέ νιώθω άνετα πάνω της και όχι σφιγμένος, την ευχαριστιέμαι, και περιμένω πως και πως να την πάω βόλτα! Σκοπός μου είναι μελλοντικά να βγάλω τα προγράμματα απ' όλες τις σχολές...(οκ, καποιοι πιθανώς θα σκεφτούν ότι είμαι μακάκας που θέλει να πεταει τα λεφτά του. Τι να πώ?? :think:Ισως και να ναι κ έτσι...Οτι καταλαβαίνει ο καθένας..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

πάντως για το μέγεθος της πίστας κάποια στιγμή που μίλησα στο τηλέφωνο με τον κ. Χούντρα μου είχε πεί οτι είναι καλύτερα να κάνεις το μάθημα σε μικρή πίστα γιατί στον ίδιο χρόνο θα μπορέσεις να επαναλάβεις περισσότερες φορές τα ίδια πράγματα απο ότι σε μια μεγάλη πίστα που η διάρκεια ενός γύρου διαρκεί πολύ περισσότερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Wolf1138

Εγω σου ειπα,ο Γερασιμος ειχε κανει το 1ο του χουντρα και μου ειχε πει οτι δεν του ειχε δειξει κατι καινουργιο.

Εκεινη την εποχη ψαχνομασταν ,καναμε βολτες,αν θυμαμαι καλα ειχαμε μπει και καμια φορα πιστα και autofestival που σου δειχνουν 1-2 πραγματα.

Προχθες που πηγα Μεγαρα ειχα πετυχει και ενα παλικαρι(διαβαζει και εδω απο οτι μου πε) που προσφατα ειχε ξεκινησει με μηχανη και ειχε κανει και το 1ο σχολειο.

Εβαζε ωραια το σωμα του κτλ αλλα δεν ειχε ακομα το θαρρος να ριξει τη μηχανη ωστε να εφαρμοστουν και ωφεληθει απο αυτα που ειχε μαθει.

Και του το ελεγα κιολας!

Σιγουρα ομως οταν παρει τον αερα θα πηγαινει ωραια.

Αλλα θελει να ξερεις 5 πραγματα για να κανεις ενα σχολειο.Για να εχουν κατι να σου διορθωσουν και να εχεις φτασει σε ενα επιπεδο οπου θα χρησιμοποιησεις πρακτικα και αυτα που εμαθες.

ΥΓ.Βεβαια υπηρχε και το αλλο ακρο με ενα τυπα με ΚΤΜ που πρεπει να μπηκε πρωτη φορα,στο 1ο σεσσιον πηρε ατομο μαζι του γιατι πηγε να κανει προσπεραση στην εισοδο.

Δεν ελεγε να καταλαβει τι εκανε λαθος.Ε μετα αγορασε και αλλο χωραφι μονος του.Αυτος οσα σχολεια και να κανει...

Γιώργο το ότι μπορεί κάποιος να μην εντυπωσιάστηκε από αυτά που του έδειξαν επειδή με τον ένα ή άλλο τρόπο τα ξέρει δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα. Άλλος θα σου πει "είδα το φως το αληθινο". Πχ ο αγωνιζόμενος που είχα μιλήσει που θα τα έκανε όλα τα λεβελ στη σειρά ακόμα και για το 1ο έλεγε ότι τον βοήθησε να μην παλεύει με τη μοτοσυκλέτα για να την πλαγιάσει και να μην κουράζεται. Δεν είναι μόνο μια θέση πάνω στη μότο και το βλέμμα που σου δείχνει.

Στην τελική επιβεβαιώνεις ότι αυτά που κάνεις μόνος σου δεν είναι βλακείες.

Επιπλέον υπάρχουν περισσότερα από ένα level οπότε κάτι κάπου κάπως θα μάθεις που δεν το ξέρεις αν έχεις τη διάθεση και το χρήμα να το πας μέχρι τέλους.

Στο κομμάτι που λες ότι πρέπει κάτι να ξέρεις δεν ξέρω αν συμφωνώ απόλυτα.

Ναι μεν αν κάτι ξέρεις κάτι έχει πάρει το αυτί σου ,εφαρμόζοντας τα εκεί θα δεις άμεση βελτίωση και εξέλιξη αλλά και ο άσχετος εκεί που τα έκανε όλα λάθος θα καταλάβει τουλάχιστον τι δεν κάνει σωστά.

Τώρα το πόσο γρήγορα θα εφαρμόσεις αυτά που έμαθες (ή και αν θα τα εφαρμόσεις γενικά) έχει να κάνει με τον άνθρωπο. Όπως λες κάποιος μπορεί να είναι ανεπίδεκτος μαθήσεως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aπορια: ποσο αξίζει να σου κάνει ο Χουντρας ιδιαιτερο οπως (μου φανηκε) οτι κάνει; 

Γιατι υποθετω οτι θα ειναι εξαιρετικα καλυτερη φάση να τον εχεις απο πάνω σου ολη μερα, αν ειναι σε λογικη τιμη πχ οσο κανει ενα css level 1 , η ακομα καλυτερα με 200 ευρω αντι ~150 του ατομικου. εκτος και αν καταλαβα τελειως λαθος τιμες 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aπορια: ποσο αξίζει να σου κάνει ο Χουντρας ιδιαιτερο οπως (μου φανηκε) οτι κάνει; 

Γιατι υποθετω οτι θα ειναι εξαιρετικα καλυτερη φάση να τον εχεις απο πάνω σου ολη μερα, αν ειναι σε λογικη τιμη πχ οσο κανει ενα css level 1 , η ακομα καλυτερα με 200 ευρω αντι ~150 του ατομικου. εκτος και αν καταλαβα τελειως λαθος τιμες 

Όταν μιλήσαμε μαζί του στην ΔΕΘ (ήμασταν 3 άτομα) μας είπε ότι μπορούμε να πάμε και να παίξει και ιδιαίτερο με το ίδιο κόστος (160). Τώρα για το αν κάνει σε ένα μόνο άτομο, καλύτερα να τον πάρεις ένα τηλ να ρωτήσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν μιλήσαμε μαζί του στην ΔΕΘ (ήμασταν 3 άτομα) μας είπε ότι μπορούμε να πάμε και να παίξει και ιδιαίτερο με το ίδιο κόστος (160). Τώρα για το αν κάνει σε ένα μόνο άτομο, καλύτερα να τον πάρεις ένα τηλ να ρωτήσεις.

Καλη φάση..  ετσι πρεπει να ειναι καλυτερα, αν υποθεσω οτι στον καθενα λεει αλλα πραγματα αναλογα τις αναγκες του καθενος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλη φάση..  ετσι πρεπει να ειναι καλυτερα, αν υποθεσω οτι στον καθενα λεει αλλα πραγματα αναλογα τις αναγκες του καθενος

Αυτο ακριβως μας ειχε πει και οτι προσαρμοζεται και το μαθημα στην μηχανη του καθενος.

Εκτος αυτου, αν θυμαμαι καλα επισης

(@kpapageo διορθωσε με αν κανω λαθος) μας ειχε πει οτι ενω στο ομαδικο μαθημα κανουν την θεωρια μια φορα και μετα βγαινουν ολοι μαζι εξω πιστα, στο πιο prive της 3αδας κανουν θεωρια-πιστα, θεωρια-πιστα ουτως ωστε να κατανοεις πληρως και στην πραξη το καθε κομματι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και στο ομαδικό η θεωρία με την πράξη γίνεται εναλλάξ 5-6 φορές.

Νομίζω έχετε παρανοήσει τι σημαίνει ομαδικό στου Χούντρα...πάνω από 10 άτομα δύσκολο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραια ολα αυτα ,αλλα θεωρω λιγο απαραδεκτο το οτι πρεπει αναγκαστικα να εχεις κανει το πρωτο για να μπεις στο δευτερο.

Και εξηγω.

Δεν εχω κανει σχολειο αλλα ειχα παει σε καποια track day,μου ειχαν δειξει,εχω διαβασει και πλεον τα βασικα κτλ (απο οτι μου εχουν πει και αλλοι που με παρακολουθησαν εκει στη πιστα) τα κανω σωστα.

Αρα για ποιο λογο να κανω το 1ο λεβελ που θα μου δειξει κατι που ηδη ξερω?

Ο Γερασιμος ειχε κανει το 1ο του Χουντρα και μου ειχε πει κατα λεξη,οτι εαν εχεις διαβασει το twist και εχεις προσπαθησει να το εφαρμοσεις και εχεις μπει και καμια μερα πιστα με πλοηγο κτλ,δε σου δειχνουν κατι κανουργιο.

ΥΓ.Θυμαμαι στο autofestival στο track day εκει ,που εκαναν και το σχολειο παραλληλα και ηταν ενας με ενα DN 01.

Ο ανθρωπος πρεπει να ειχε βαλει 1η και να πηγαινε ολη τη πιστα με 20 σταθερα.

Να του λενε ανοιξε λιγο για να μπορεις να εφαρμοσεις αυτα που σου λεμε(μιας και οταν πας με 20 γυροσκοπικα,φρενα ,σωματα κτλ πανε περιπατο),τιποτα αυτος.

ΥΓ2.Θα μου πειτε,ο καθε τιτανοτεραστιος χερας θα θεωρει οτι τα ξερει ολα και θα θελει 4ο level κατευθειαν.

Ε ας σε βαζουν 10 λεπτα μεσα να κοβουν τι ξερεις και τι οχι και αναλογα κρινουν.

Αυτό που λες πρέπει να γίνετε, ένας διαβασμένος που τα έχει εφαρμόσει και έχει και μια σχετική εμπειρία από πίστα η καταδρομικές  δεν χρειάζεται το level 1. Να μην σου πω και το level 2. Αυτό πίστευα και σήμερα έγινε πραγματικότητα. Πήγα  μετά από συζήτηση με τον εκπαιδευτή και έκανα κατευθείαν το level 2, όχι μόνο αυτό αλλά τα παιδιά που ήταν μαζί , οι προχωρημένοι, είχαν κάνει και το 2. Αποτέλεσμα?

Από τον πρώτο γύρο στην πίστα των σερρών, δεν είχα ξαναπάει, γυρνούσα ταχύτερα από τους άλλους. Με παρακουλούθησε, μου έλυσε κάποιες απορίες που είχα, κάποια λάθη που ήξερα ότι τα κάνω αλλά δεν τα πολύ έδινα σημασία, ήταν όμως σημαντικά όταν ήθελες να πιέσεις πραγματικά και εν τέλει το διασκέδασα. Έγινα ταχύτερος, ναι, πιο γλυκός με καλύτερη ροή, ναι  και το σημαντικότερο είμαι σίγουρος πια ότι το ότι κάνω είναι σωστό. 

Αν με ρωτήσεις αν χρειάζεται κάποιος  να κάνει σχολειό, δεν ξέρω να σου απαντήσω, λίγο μυαλό και προπόνηση θέλει, μετά ας κάνει και ένα σχολειό μπας και κάνει κάτι λάθος που δεν το καταλαβαίνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που λες πρέπει να γίνετε, ένας διαβασμένος που τα έχει εφαρμόσει και έχει και μια σχετική εμπειρία από πίστα η καταδρομικές  δεν χρειάζεται το level 1. Να μην σου πω και το level 2. Αυτό πίστευα και σήμερα έγινε πραγματικότητα. Πήγα  μετά από συζήτηση με τον εκπαιδευτή και έκανα κατευθείαν το level 2, όχι μόνο αυτό αλλά τα παιδιά που ήταν μαζί , οι προχωρημένοι, είχαν κάνει και το 2. Αποτέλεσμα?

Από τον πρώτο γύρο στην πίστα των σερρών, δεν είχα ξαναπάει, γυρνούσα ταχύτερα από τους άλλους. Με παρακουλούθησε, μου έλυσε κάποιες απορίες που είχα, κάποια λάθη που ήξερα ότι τα κάνω αλλά δεν τα πολύ έδινα σημασία, ήταν όμως σημαντικά όταν ήθελες να πιέσεις πραγματικά και εν τέλει το διασκέδασα. Έγινα ταχύτερος, ναι, πιο γλυκός με καλύτερη ροή, ναι  και το σημαντικότερο είμαι σίγουρος πια ότι το ότι κάνω είναι σωστό. 

Αν με ρωτήσεις αν χρειάζεται κάποιος  να κάνει σχολειό, δεν ξέρω να σου απαντήσω, λίγο μυαλό και προπόνηση θέλει, μετά ας κάνει και ένα σχολειό μπας και κάνει κάτι λάθος που δεν το καταλαβαίνει.

στα bold μιλας πολυ σωστα! ποιο σχολειο εκανες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να προσφεσω οτι υπαρχουν πλεον και αλλα σχολεια

αν καποιος ενδιαφερεται.Στις σερρες εχουν εγκατασταθει κ μετα απο 

συννενοηση διδασκουν 2σχολες.1 εβραικη και 1βουλγαρικη.

Απο οτι καταλαβα επικεντρωνονται σε οδηγηση για πιστα.

Παντως φαινονται οργανωμενοι,νοικιαζουν κ μηχανακια για το σχολειο.

Με ενα τηλ στη πιστα των σερρων πιστευω θα βγαλει ακρη οποιος ενδιαφερεται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ξεθαψω το θέμα μίας και πιστεύω αρχές Σεπτέμβρη να παω στο riding school για το level 20,πριν  καμία 10αρια χρόνια είχα κάνει το css level1...με τον χουντρα ακόμα στο css.

Άργησα λίγο είναι η αλήθεια αλλά τουλάχιστον τα έχω αφομοίωση πλήρως,έχω ένα ενδοιασμό για το μέγεθος της πίστας ,θα ήθελα Μέγαρα αλλά η διαφορά τιμής είναι αρκετή +ότι ο χουντρας είναι μεταδοτικός φουλ.

Αν ψήνεται κανείς ας στείλει, οποιαδήποτε φρέσκια πληροφορία δεκτή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Να ξεθαψω το θέμα μίας και πιστεύω αρχές Σεπτέμβρη να παω στο riding school για το level 20,πριν  καμία 10αρια χρόνια είχα κάνει το css level1...με τον χουντρα ακόμα στο css.

Άργησα λίγο είναι η αλήθεια αλλά τουλάχιστον τα έχω αφομοίωση πλήρως,έχω ένα ενδοιασμό για το μέγεθος της πίστας ,θα ήθελα Μέγαρα αλλά η διαφορά τιμής είναι αρκετή +ότι ο χουντρας είναι μεταδοτικός φουλ.

Αν ψήνεται κανείς ας στείλει, οποιαδήποτε φρέσκια πληροφορία δεκτή.

εκανα προσφατα σχετικα το level 1  του χουντρα, και η αληθεια ειναι οτι ειναι οντως μικρη η πιστα. Στα δικα μου ματια ετσι φανηκε. Θα την ηθελα κατά τι μεγαλυτερη.   Ωστόσο, δεν πας για να κανεις χρονους, αλλα να μαθεις να οδηγας σωστα, οποτε το να μπεις και να βγεις γρηγορα απο τη στροφη, δεν ειναι αυτοσκοπος.

Χουντρας καταπληκτικος, όπως και ο οδηγος που με ειχε αναλαβει στην πιστα (ο Σωτηρης). 

Στα "αρνητικα" ηταν το φαγητο που σου παρείχαν, καθως δεν μου αρεσε καθολου, αλλα δε μπορουμε να τα εχουμε ολα. 

Στο πλάνο ειναι να κανω και το CSS 1 αλλα όχι ακομα οποτε πληρη εικονα για την συγκριση δεν εχω. 

Τροποποιήθηκε από τον Anakin

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αύριο θα είμαι στο riding school για το level 2,εάν είναι κανείς ας ενημερώσει.

Θα ακολουθήσουν και εντυπώσεις σχετικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν επέστρεψα με ένα κεφάλι γεμάτο με νέες πληροφορίες που πρέπει να αφομοιωσω,στην ουσία το level 2 αφορά τα μάτια και την αναγνώριση apex,σημείων , σημάδια,εμπόδια , κλίσεις κλπ.

Ωραία η οργάνωση, ειδικά στο lvl 2 ήμασταν 5 άτομα.. πριβέ.

Μικρή η πίστα αλλά αρκετή για να κάνεις τις ασκήσεις σωστά.

Ο εκπαιδευτής μου ..ήταν αποκλειστικά για εμένα 😃(καθώς στα 5 άτομα αντιστοιχούσαν 3εκπαιδευτες).. ήταν επίμονος αλλά και υπομονετικός και με βοήθησε να βελτωθω.

Τώρα θα πρέπει να τα δουλέψω στον δρόμο ώστε να μπορέσω να τα αφομοιωσω πλήρως.

Γενικά απόλυτα ικανοποιημένος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα