Jump to content
psycho

Να βαψω το κρανος με Plasti Dip;

Recommended Posts

HJC RPHA10 PLUS, το πηρα σε ασπρο μαυρο κοκκινο κ ειναι αφορετο. Το χω βαλει μαλιστα για πουλημα γιατι το θελω ... μαυρο.. 

Να του ριξω μια με plasti dip? Θα χαλασει το κελυφος του? Θα γινει χαλια? Η να το κανω κ ετσι κι αλλιως ξεκολλαει αμα δε γινει καλο?  Για πειτε καμια ιδεα? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

κανε το και πες μας αμα ειναι να το κανουμε και εμείς ! :p 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θεωρω οτι δεν θα παθει κατι καθως με plasti-dip βαφουν πολλα ακριβα αυτοκινητα και στην συνεχεια να ξεβαφουν για αλλαγη χρωματος (ειδικα στο Αμερικα)......αλλα δεν ξερω ρε συ.....θα το λυπομουν το κρανακι ειδικα αν ειναι καινουργιο και αφορετο.

Αν ηταν κανενα παλιο κυριως ματ βαφης που την ακουν πιο ευκολα θα σου ελεγα καντο.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το Plasti dip έχει μια λαστιχένια ματ υφή. Θεωρώ πως στο κράνος σου θα γίνει πολύ σύντομα.... εχμ... κ@λος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σου πω λοιπόν την ιστορία μου που επιχειρησα να το κανω και γω. Ίδιο κράνος έχουμε, είχε πολλα σημάδια πάνω και ηθελα να το ξανακανω ωραίο και ματ.

Πήρα 2 cans, ένα μαύρο και ένα άσπρο.

Προεργασία: 6 στρώματα πλαστιντιπ (15 λεπτά στέγνωμα ανάμεσα) και το άφησα να στεγνώσει καλά 24 ώρες:

IrBggBvh.jpg  

Κάπου εδώ καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά, βλέπω ότι το καουτσούκ δεν έχει κατσει καλά και δυνατά πάνω στο κέλυφος. Ωστόσο, συνεχίζω και επιχειρω να καστάρω ένα σχεδιακι πάνω στο μαύρο. Παίρνω κοπίδι και ταινία μαρκαρίσματος και αρχίζω (η όλη διαδικασία χαραγματος του σχεδίου παίρνει και αυτή ένα φουλ διωρο):

s0wMs09h.jpg

Αρχίζω να ψεκαζω το άσπρο, και όταν η 4η στρώση είναι ακόμα υγρή, αρχίζω να ΤΡΑΒΑΩ σταθερά και γρήγορα τις ταινίες, όπως πρεπει:

HaiPtuvh.jpg

Το αποτέλεσμα όπως βλέπεις, αποτυχία.. Καθώς έβγαινε η ταινία του περιγράμματος, που είναι και αδύναμη κόλλα γενικά, εσπαγε όχι μόνο τη λευκή στρώση του σχεδίου, αλλά και το κάτω μαύρο υπόβαθρο το οποίο είχε 26+ ώρες στεγνωματος πάνω στο κράνος.

Πήγα και βρήκα και εκείνον τον θεσσαλονικιο τον αρτιστα που βάφει κράνη κάτι δεκαετίες, μου είπε τα ίδια. Το κράνος δεν είχε επιφάνεια κατάλληλη για να "στεριώσει" ή μπογιά. Ή λύση είναι να πάρεις διαλυτικό νατρίου και πανί, μετά αρχίζεις ΑΠΕΙΡΟ τρίψιμο μέχρι να αποκαλυφθεί η οριτζιναλ στρώση μπογιάς του κελύφους. Μιλάμε για διαδικασία εβδομάδων γιατί το διαλυτικό τρώει αργά - αργά τη μπογιά, και κυριολεκτικά θελει ώρες τριψιματος. Σκέψου εδώ και 6 μήνες εγώ κ δεν το έχω τελειώσει γιατί είναι βάσανο.

Αφού αποκαλύψεις την οριτζιναλ μπογιά, περνάς και με ένα απαλό γυαλοχαρτο την επιφάνεια για να την κάνεις τραχιά και κατάλληλη για να δέσει χρώμα πάνω. Θα σου λεγα να την περάσεις και στρώμα ασταρι η μπογια-υποβαθρο (μοντελισμου ίσως), και έπειτα το καουτσούκ.

Στην όλη ιστορία εγώ κατέληξα να έχω μπει μέσα 30φευγα€ και να έχω χαραμισει 48 ώρες για το τίποτα. Δούλεψε σωστά, όχι σαν εμένα, και με σύστημα για να αποφυγεις αυτές τις αποτυχίες.

Το πλαστιντιπ παρεμπιπτόντως δεν άφησε κανένα σημάδι ή διάβρωση πάνω στο κράνος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ αναλυτική παρουσίαση σε ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, βαφή κράνους. Το ότι θέλει τόσο καιρό για να φύγει η εργοστασιακή βαφή είναι λογικό?

Αυτοί δηλαδή πχ τόσο περιμένουν για να βάψουν?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

HJC RPHA10 PLUS, το πηρα σε ασπρο μαυρο κοκκινο κ ειναι αφορετο. Το χω βαλει μαλιστα για πουλημα γιατι το θελω ... μαυρο.. 

Να του ριξω μια με plasti dip? Θα χαλασει το κελυφος του? Θα γινει χαλια? Η να το κανω κ ετσι κι αλλιως ξεκολλαει αμα δε γινει καλο?  Για πειτε καμια ιδεα? 

Τι μεγεθος και ποσο το δινεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το δοκίμασα κι εγώ με plasti dip αλλά δεν άντεξε πολύ καθώς ξεφλούδισε βάζοντάς το στην μπαγκαζιέρα (κάπου πιέστηκε).

Τελικά το πήγα και μου το έβαψαν με 80€  και το αποτέλεσμα γ@μει μιας και η μπογιά είναι κάτι ανάμεσα σε ματ και γυαλιστερό... Αν είσαι Αθηνα μπορώ να σου προτείνω που να πας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μυρωδιά απο το βάψιμο πόσο κάνει να φύγει? Ή είναι άοσμο και γελάνε και οι πέτρες με αυτό που ρωτάω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε καμία των περιπτώσεων δε χρειάζεται να αφαιρέσουμε όλο το στρώμα μπογιάς για να βάψουμε κάτι ...

Τόσο διαλυτικό και μάλιστα νίτρου ,  που είναι από τα ποιο δυνατά , μόνο ζημιά θα κάνει στο κράνος .

Στη συγκεκριμένη περίπτωση και αφού η επιφάνεια είναι καθαρή ( χωρίς γρατζουνιές και σημάδια . καινούργιο γαρ ) κάνουμε ένα ψιλό τρίψιμο να φύγει απο παντού η γυαλάδα  το σκουπίζουμε καλά με ένα πανάκι σιλικόνης , και προχωράμε κατευθείαν στο βάψιμο .

Επίσης μη νομίζεται ότι ρίχνοντας 10 χέρια μπογιάς θα έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα... το αντίθετο !

Ρίχνουμε ένα χέρι από μια απόσταση 15 εκατοστών περίπου και αφού την αφήσουμε κανένα 5 λεπτο να τραβήξει λίγο , ρίχνουμε και ένα δεύτερο χέρι λίγο ποιο παχύ και κοιτάμε να βαφεί σωστά παντού . και τέρμα.

Δε θέλει κόπο ...

Τροποποιήθηκε από τον macedonas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όσο και λεπτομερώς να καλύψεις αεραγωγούς,ζελατίνα,λάστιχα, κλπ οι προχειρότητες θα φανούν.

Εδώ παπί έβαψε ο άλλος με plasti και βγήκε καραγκιόζης.

Άστο το κρανάκι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαζί με το κράνος μου υπήρχε μαζί του και ένα "manual" της Schuberth σχετικά με το κράνος . Έγραφε με Τεράστια γράμματα ότι δεν πρέπει να κάνεις τίποτα στο εξωτερικό κομμάτι του κράνους , από αλλαγή χρώματος μέχρι και γυάλισμα με απαλή κρέμα . Γράφουν πως μπορεί να αλιωθούν τα υλικά του κράνους και φυσικά αυτοί δεν φέρνουν καμία ευθύνη για αυτό. Έχω μια κρέμα sonax για γυάλισμα και προστασία για την μοτοσυκλέτα και μετά το πέρασμα ( με sonax πανάκι μικροϊνών ) δοκίμασα και στο κράνος αλλά δεν έβαλα πάλι κρέμα είχε ένα πολύ μικρό στρώμα που αρκούσε για να κάνει την δουλεία του :winking:.

Από εδώ και πέρα θα το περνάω μια φορά τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Απολύτως ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

Αν έχεις το manual δες μήπως γράφει κάτι τέτοιο όπως περιέγραψα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σου πω λοιπόν την ιστορία μου που επιχειρησα να το κανω και γω. Ίδιο κράνος έχουμε, είχε πολλα σημάδια πάνω και ηθελα να το ξανακανω ωραίο και ματ.

Ευχαριστω πολυ για τις αναλυτικες πληροφοριες. 

Δε νομιζω να μπω σε διαδικασια τετοια δλδ να ξυσω την οριτζιναλ μπογια κλπ, το κρανος ειναι καινουριο, χωρις γρατζουνια. Απλα το ειχα παρει με το CBR και επειδη δεν εχω πια το μηχανακι :(  θα θελα κατι πιο ταιριαστο οπτικα με το καινουριο. Ευτυχως εχω 2-3 κρανη ακομα για να κανω τις δοκιμες μου κ μαλλον θα ξεκινησω απο ενα jet που δεν εχει αεραγωγους κλπ.  

Τι μεγεθος και ποσο το δινεις?

Μεγεθος 55, 200€, το εχω βαλει αγγελια εδω 

http://www.mybike.gr/classifieds/biker-equipment/πωλειται-κρανος-hjc-r-pha-10-plus-μεγεθος-55-r4485/

Τροποποιήθηκε από τον psycho

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μη το βαψεις με plastidip θα ξεφλουδισει απο την πρωτη μερα για πλακα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαζί με το κράνος μου υπήρχε μαζί του και ένα "manual" της Schuberth σχετικά με το κράνος . Έγραφε με Τεράστια γράμματα ότι δεν πρέπει να κάνεις τίποτα στο εξωτερικό κομμάτι του κράνους , από αλλαγή χρώματος μέχρι και γυάλισμα με απαλή κρέμα . Γράφουν πως μπορεί να αλιωθούν τα υλικά του κράνους και φυσικά αυτοί δεν φέρνουν καμία ευθύνη για αυτό. Έχω μια κρέμα sonax για γυάλισμα και προστασία για την μοτοσυκλέτα και μετά το πέρασμα ( με sonax πανάκι μικροϊνών ) δοκίμασα και στο κράνος αλλά δεν έβαλα πάλι κρέμα είχε ένα πολύ μικρό στρώμα που αρκούσε για να κάνει την δουλεία του :winking:.

Από εδώ και πέρα θα το περνάω μια φορά τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Απολύτως ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

Αν έχεις το manual δες μήπως γράφει κάτι τέτοιο όπως περιέγραψα.

Ναι τα ιδια λεει κ σε αυτο, φανταζομαι κ σε ολα τα κρανη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εβαψα το γισσο στο dual κράνος μου πριν 14 μέρες, 3 χέρια, δεν έμεινα ευχαριστημένος γιατί σύντομα άρχισε να ξεφτιζει στις γωνίες εκεί δλδ που ακουμπάει το κράνος όταν το έχω στο χέρι ή οταν το αφήνω στην όποια θέση του στο σπίτι-δουλειά.

Είναι λείογυαλιστερή επιφάνεια οπότε δεν περίμενα κ πολλά.

Σε ματ επιφάνεια σίγουρα θα είναι καλύτερα άλλα να βάλω διαλυτικό νιτρου ή να ξυσω με γυαλοχαρτο το κράνος δε το κάνω για τους προφανείς λόγους αλλοίωσης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα