Jump to content
Panagiotis1

gsr600 vs hornet 600 2007 και μετα μοντελα

Recommended Posts

Εχω καταληξει σε αυτα τα 2 αλλα εχω ακουσει παρα πολλα...προσωπικα θελω το hornet αλλα δεν 8α με χαλαγε και το αλλο απλα μαρεσει λιγο περισσοτερο...τωρα διαθετω μεχρι 3000 και κυριως μεσα στην πολη....τωρα πειτε μου και εσεις τι προτείνεται....

Ευχαριστω εκ των προτερων

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παρε οποιο σου αρεσει, μιλαμε για μηχανες με τον ιδιο χαρακτηρα, λενε οτι το GSR ειναι πιο δυνατο αλλα τι να το κανεις αφου στα πολλα χιλιομετρα το ιδιο ξυλο θα τρως απο τον αερα και με τα 2, το αν θα εχει λιγο παραπανω τελικη ή καλυτερο ανοιγμα ειναι μικροδιαφορες, ο βασικος τους ρολος ειναι να βολταρεις, εγω επιλεγω με βαση το τι μου αρεσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μιας και τα χω οδηγησει και τα 2 μπορω να πω με σιγουρια οτι το χοντα 1ον ειναι καλυτερο στα φρενα,

2ον ειναι πιο καλο στα χαμηλα(το σουζουκι πραγματικα μεχρι τις 7 χιλαδες στροφες μου φαινεται ταφος)

3ον μετρημενα και τα 2 το χοντα εχει γυρω στο 1 λιτρο ανα 100χλμ λιγοτερη καταναλωση.μπορει το 1 λιτρο να ακουγεται λιγο αλλα κανει διαφορα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρε οποιο σου αρεσει.

Δε νομιζω οτι οι διαφορες ειναι τοσες ωστε να τις βαλεις μπροστα απο το γουστο.

Παρε με αβς ομως.Gsr υπαρχουν στα λεφτα σου σιγουρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ πολύ παιδιά....Στα λεφτά μου hornet δεν έχω βρει τόσο καλό....Και αν βρω κάτι έχει πολλά χιλιόμετρα και το φοβάμαι....Θα περιμένω κάνα μήνα ακόμα να δω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα φιλε. Ειχα χορνετ και εχω δυο κολλητούς που εχουν GSR. Αρκετες φορες τα αλλάζαμε σε βολτες και εχω βγαλει καποια συμπερασματα. Ενω ο χαρακτηρας τους ειναι ιδιος και μοιαζουν, θεωρω οτι το Χορνετ υστερει σε ολους τους τομεις. Απο την στιγμη που το θες για πολη κιολας το Χορνετ ειναι μονοδρομος για δυο βασικους λογους. Εχει πολυ καλύτερα ΦΡΕΝΑ απο το GSR και πολυ καλυτερη καταναλωση. Σε προσφατη συζήτηση που ειχα περι καταναλωσης τα GSR καινε ακριβως οσο καιω εγω με το SX μου...
Υπολογιζε το χορνετ 1 με 1.5 λιτρο κατω. Το GSR εχει πιο κοντη κλιμακωση στο κιβωτιο γι αυτο και πολλοι θα σου πουνε οτι ειναι πιο δυνατο, το χορνετ βγαζει μεγαλυτερη τελικη.
Ειναι γυμνα και τα δυο ναι αλλα το σχεδιο των οργανων του Χορνετ δινει μια καποια προστασια απο τον αερα μεχρι τα 140, στο GSR απλα παλευεις απο τα 120 και μετα.
Επισης αν εισαι πανω απο 1.75 θα εισαι πιο ανετα στο Χορνετ και ειναι επισης καλυτερο και για συνεπιβάτη. Για μενα ολα τα παραπανω δικαιολογουν την χρηματικη διαφορα που εχουν και πιστευω καλυτερα να εκανες υπομονη για το Χορνετ. Ετσι και αλλιως πραγματικα απο την διαφορα στην καταναλωση θα κανεις αποσβεση.
Τωρα απο θεμα γουστου ειναι καθαρα προσωπικο. Για μενα το GSR εχει κακες αναλογιες. Λεπτο μπροστινο μερος ( φαναρι ) και ολο το αλλο ειναι χοντροκομμενο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ πολύ παιδιά....Στα λεφτά μου hornet δεν έχω βρει τόσο καλό....Και αν βρω κάτι έχει πολλά χιλιόμετρα και το φοβάμαι....Θα περιμένω κάνα μήνα ακόμα να δω....

Στο Hornet μην κοιτας χιλιομετρα, κοιτα το υπολοιπο συνολο να ειναι σε καλη κατασταση, εγω ειχα του 98 και το μοτερ δουλευε βελουδινα, στο κοντερ ειχε 47Κ (αλλα σιγουρα ειχε μηδενισει τουλαχιστον μια φορα 100Κ)

Κανε υπομονη ωστε να ανεβασεις λιγο ακομα το μπατζετ σου και παραλληλα ισως σκασει καμια αγγελια της αρεσκιας σου, εγω το εδωσα γιατι εχω ενα παπι, το XR,ενα DT125 και 2 αμαξια, οταν τα λιγοστεψω θα ξαναπαρω Hornet, ερωτας...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7439362/

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δές και προς Aprilia Shiver....μεριά δεν είναι κακό ....και λίγο κάτω απο τα χρήματα που δίνεις και πολυ καλύτερο σ'ολους τους τομείς που προανεφεραν τα παιδιά....και αξιοπιστο...ασπαστο μοτερακι....τώρα βέβαια θα βγούν οι σημαίες των εκάστωτε εταιριών...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρώην κάτοχος gsr.  Πιστεύω πως το honda είναι συνολικά καλύτερη μηχανή, χωρίς συγκλονιστικές διαφορές βέβαια, αλλά στα λεφτά σου θα βρεις καλό και με abs μόνο gsr. Οπότε ή μάζεψε κανένα 500αρικο ακόμα ή πήγαινε για Suzuki.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρώην κάτοχος gsr.  Πιστεύω πως το honda είναι συνολικά καλύτερη μηχανή, χωρίς συγκλονιστικές διαφορές βέβαια, αλλά στα λεφτά σου θα βρεις καλό και με abs μόνο gsr. Οπότε ή μάζεψε κανένα 500αρικο ακόμα ή πήγαινε για Suzuki.

Το καλο με το Suzuki ειναι οτι με λιγα παραπανω χρηματα παιρνεις ABSατο, τα Hornet τα κοστολογουν παραπανω μεν αλλα εχει και καλυτερη μεταπωληση.

Δές και προς Aprilia Shiver....μεριά δεν είναι κακό ....και λίγο κάτω απο τα χρήματα που δίνεις και πολυ καλύτερο σ'ολους τους τομείς που προανεφεραν τα παιδιά....και αξιοπιστο...ασπαστο μοτερακι....τώρα βέβαια θα βγούν οι σημαίες των εκάστωτε εταιριών...

Απαξ και πας σε Aprilia τοτε πας για γαμο ή το πουλας για ενα κομματι ψωμι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θεωρω οτι το Χορνετ υστερει σε ολους τους τομεις.

Υπερτερει ηθελα να γραψω. Δεν μπορω να βρω πωςκανω edit :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπερτερει ηθελα να γραψω. Δεν μπορω να βρω πωςκανω edit :D

ναι, διαβασα 3 φορες τι εγραφα για να σιγουρευτω!

(αν πας στο κουτακι της απαντησης σου, απο κάτω, θα σου βγάλει επιλογη να πατήσεις "επεξεργασια" .. πατας εκει, και σου ξανανοίγει το μενου με τη συνταξη του κειμενου να το διορθωσεις.. )

Συνεχιστε τη κουβεντα για το hornet και το gsr 

:popcorn:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαν κάτοχος gsr θα σε ρωτήσω, σκέφτηκες πριν καταλήξεις σε αυτά ή είσαι σαν και έμενα που πήρα μηχανή επειδή την είδα και δάκρυσα....; Έχεις σκεφτεί για δικύλινδρο;
Δεν νομίζω να έχουν ταοοσο μεγάλη διαφορά στον δρόμο (εκτός από την κατανάλωση, μάλλον..) άρα θα έπαιρνα αυτό που μου γεμίζει το μάτι καλύτερα. Αν σου αρέσει το hornet περισσότερο, μάζεψε περισσότερα λ7 και.... καλοταξιδο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και τα δύο είναι ωραία μηχανάκια, και μιας κ ειμαι κατοχος Shiver θα σου έλεγα να κοιτάξεις και αυτό, διαφοροποιείται λόγω V2 κινητήρα και κάποιων αλλών χαρακτηριστικών, καλό ψάξιμο!!!

Τροποποιήθηκε από τον GregVog

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το gsr ειναι δυνατο. Πιο δυνατο απο οσο χρειαζεσαι.Το να βαζεις ενα μοτερ απο gsxr ομως σε ενα τετειο οικονομικο συνολο, σε υποχρεωνει σε υποχωρησεις. Δεν ειναι μηχανη για καθημερινη και απροβληματιστη μεταφορα χωρις εννοιες! Πινει σαν ναυτης, τα φρενα του θελουν εξοικειωση και γνωση, και δεν θα βρεις και πολλους που να ξερουν (η να θελουν) να λυσουν τα προβληματα του. Εχει και κατι σπαστικα "χαζοπροβληματακια" που θα σου κανουν τα νευρα πατινι. (Μα "σκρατς" για να κραταει τα πλαινα της σελας?? εν ετει 2008? υμαρτον!)

Απο την αλλη ομως, αν ειναι σωστα ρυθμισμενο, εχει ροπακλα,(οι ρυθμισεις του service manual που χρησιμοποιουν τα συνεργεια δεν ειναι οι καλυτερες, αλλα αυτο ξερουν αυτο εμπιστευονται!),εχει τελικη πανω απο 240 (δεν ειναι και πολυ εκμεταλευσιμη αλλα υπαρχει!) και με μια ζελατινα της suzuki η της Givi , κανεις ταξιδι με 140-160. Οχι ανετα, μιας και η θεση οδηγησης δεν ειναι η καλυτερη για αυτο, αλλα κανεις.

Το Hornet δεν εχει τοση δυναμη, και ειναι πιο ακριβο σε ολα του, αλλα εχει λιγοτερους μπελαδες, καλυτερο φινιρισμα, καλυτερη καταναλωση, και πιο ομαλη καθημερινη συμβιωση.

Αν οι μετακινησεις σου ειναι 70% πολη και 30% ταξιδι, μην παρεις καμια απο τις 2. Απλα εχουν 2 κυλινδρους περισσοτερους απο οσους χρειαζεσαι.

Ενα V στα 600 η ενα δυκιλινδρο εν σειρα, θα σε ικανοποιησουν περισσοτερο.

My 2 cents on the subject!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τις απόψεις σας....Πιστεύω ότι την σφήκα θα πάρω.....μου αρέσει περισσότερο...τώρα για το ποιο είναι πιο δυνατό δεν ξέρω τι ισχύει έψαξα και βρηκα ένα site....το aprilia το έχω κοιτάξει δεν μου γεμίζει και το μάτι....τώρα άπλα θα περιμένω κιαλλο

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_gsr600_b-king 06.htm

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cb600_hornet 07.htm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1 κλικ πιο φιλικο το χορνετ κατα τη γνωμη μου. αξιοπιστα και τα 2, μη σε προβληματιζουν τα χλμ που μπορει να εχουν, αν ειναι συντηριμενα σωστα δε θα παθουν κατι. το θεμα ειναι πως τα μηχανακια αυτα καινε αρκετα αδερφε, αρκετα ομως. κατα τη γνωμη μου η συντηρηση τους ειναι ακριβη σε συγκριση με αυτο που προσφερουν. αν το θες περισσοτερο για πολη, κοιτα κατι αλλο (2κυλινδρο). 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1 κλικ πιο φιλικο το χορνετ κατα τη γνωμη μου. αξιοπιστα και τα 2, μη σε προβληματιζουν τα χλμ που μπορει να εχουν, αν ειναι συντηριμενα σωστα δε θα παθουν κατι. το θεμα ειναι πως τα μηχανακια αυτα καινε αρκετα αδερφε, αρκετα ομως. κατα τη γνωμη μου η συντηρηση τους ειναι ακριβη σε συγκριση με αυτο που προσφερουν. αν το θες περισσοτερο για πολη, κοιτα κατι αλλο (2κυλινδρο). 

Το δικο μου εκαιγε με μεικτη οδηγηση 7/100 ηταν με καρμπ, λαδι-φιλτρο ειχα δωσει 60 ευρω (τα αλλαξα μονος μου), το θεμα ειναι οτι αν καποιος θελει ενα μηχανακι να κανει τη δουλεια του τοτε υπαρχουν και αλλες λυσεις, αυτα τα μηχανακια θα τα παρεις επειδη τα γουσταρεις, εγω φτιαχνομουν και μονο που το ακουγα στο ρελαντι, μοτερ βελουδινο χωρις κραδασμους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ για το θελω....μ'αρέσει αυτό ο ήχος.....αν ήθελα για δουλειά  θα κρατούσα το xtακι μου

Τροποποιήθηκε από τον Panagiotis1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα