Jump to content
GeOx

Κλοπη κρανους στο κεντρο της Αθηνας

Recommended Posts

Σήμερα περί ώρα 6 μμ και στο κέντρο της Αθηνας μου κλέψανε το κράνος μεσα απο την μπαγκαζιερα.

Στις 5 ειχα ραντεβου για καφεδακι με τα φιλαρακια μου. Αραζω λοιπον την μηχανη στο παρκινγκ μονο για ΜΟΤΟ

στην γωνια Κολοκοτρωνη και Σταδιου, παρεα με καμια 20αρια αλλα. Παω σε καφεδακι στα 50μετρα μακρυα χωρίς

ομως να εχω οπτικη επαφη. Γυριζω μετα απο 2 ωρες και βλεπω την μπαγκαζιερα στραβη και μια σακουλα που ειχα μεσα 

πεσμενη στο πεζοδρομιο. Μολις ακουμπαω το καπακι αυτο καταρρει και κρεμεται απο τα σκοινια του...............................

Το κρανος ελειπε απο μεσα αλλα ο ΠΟΥΣΤΗΣ μου αφησε τουλαχιστον τα γαντια, το αδιαβροχο και μια σακουλα με ενα ολοκαινουργιο

πουλοβερ που ειχα αγορασει λιγο πριν. Ελειπε μόνο το κρανος, ήταν ενα HJC FG 15 το οποιο είχα αγορασει το καλοκαιρι του 2012. 

Η αληθεια μου ειναι οτι περισσοτερο απο ολα χαλαστηκα για την μπαγκαζιερα μια Givi blade b37 ΜΙΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εσπασε τους 2 μεντεσεδες και την ανοιξε αναποδα, ΜΕΡΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ, πανω σε 2 φαναρια, σε σημειο με κινηση αυτοκινητων και πεζων!

Εχω απιστευτα νευρα.......εκανα δηλωση στο Α.Τ. Ακροπολεως που ειναι 3 στενα πιο κατω!!! Απιστευτο θρασσος!!!!! Τωρα σκεφτομαι να αλλαξω 

τους δυο μεντεσεδες και να βαλω ακομη δυο απο μεσα με πατεντα. Το κρανος θα το αλλαζα αυτο το καλοκαιρι (ενεκα 4ετιας) και σκεφτομαι για

HJC RPHA10 ST η AGV K5. Η μπαγκαζιερα με πληγωσε γαμωτι, ηταν του κουτιου ! και ακριβη! Τι να τους ευχηθω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τι να τους ευχηθω?

Σιγουρα οχι μια σφαιρα στην πλατη...Παθον κ εγω προ 3ετιας θυμα τοτε ηταν μια μπαγκαζιερα givi κ το κρανος ενα uvex flip up πολυ κοντα απο εκει που αναφερεις. Η λυση για το κεντρο ειναι δυστυχως να κουβαλαμε το κρανος συνεχως μαζι μας, απο οταν μου το φαγανε εχω ενα δευτερο φθηνο jet κ το παιρνω μαζι μου κυκλοφορωντας σαν πυροσβεστης σε υπηρεσια

Επισης δεν εχει νοημα η ακριβη μπαγκαζιερα θα την σπασουν ουτως η αλλως

Τροποποιήθηκε από τον CafeRacer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημερα παντως ηρθε στο μαγαζι ενας τυπος και μ πουλαγε ενα shoei 1100 ,200Ε

Μου θυμησε κατι τυπους που ερχοντε για γυαλια και ρολογακια.

Καποιος το κλαιει το κρανακι...μαλλον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην εκει περιοχη δινουν πονο. Στην ασωματων (λιγο παρακατω απο κει που σε εφτιαξαν) μου εχουν σπασει το αμαξι τρεις φορες. :thumbsdown:

Για πρεζα κατα 99% θα πουληθει το κρανος σου. Κριμα και παλι κριμα. Απ´το Θεο να το βρουν.... (αφου δεν επιτρεπεται να πω τιποτα αλλο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς, κι εγώ παθών κατά καιρούς. είτε απο την πυλωτή είτε σε κεντρικό σημείο, ακριβή ή φθηνή η μπαγκαζιέρα θα την ανοίξουν.. Ούτε εξτρά μεντεσέδες σε σώζουν θεωρώ. Μόνη λύση το τρύπημα της και λουκέτο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στη θεση σου, θα χαιρομουν που δε μου πηραν το πουλοβερακι...:) Οπως ειπες, 4 χρονια κρανος ηταν, τα εβγαλε τα λεφτα του...για τη μπαγκαζιερα σου ευχομαι να την επιδιορθωσεις οικονομικα~

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και στο ΑΤ μου ειπαν οτι συνηθως ειναι πρεζακια και πουλουν τα κρανη στο Μοναστηρακι για την πρεζα τους. Νομιζω οτι η 

ζωη του ειναι αρκετη τιμωρια για οσες κλοπες και αλλα ανδραγαθηματα κανουν αλλα το γαμωτο παραμενει. Απο εδω και περα

θα την αφηνω ξεκλειδωτη και ανοιχτη να βλεπουν οτι ειναι αδεια, μην την σπασουν τουλαχιστον......! Βεβαια κοστουμακι 4-5 καταστορικα

για κρανος και επισκευη μπαγκαζιερας ξαφνικο......

Αν ηταν παλια θα αγοραζα καινουργια αλλα επειδη ειναι αγορα λιγων ημερων θα κοιταξω να την επισκευασω να την κανω λειτουργικη 

και βλεπουμε.

Τροποποιήθηκε από τον GeOx

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το οτι δεν σου πηρε τα υπολοιπα ειναι ευτυχες.

Συνηθως δεν ειναι ενας. 

Προφανως σε παρακολουθησε που εκατσες και αφου σιγουρευτηκε οτι δεν βλεπεις την εκανε ανετος.

Τραγικα τα πραγματα ειδικα στην αθηνα.

Τα τελευταια χρονια εχω ανεβει 2 φορες με δικο μου οχημα. Την μια μου το ανοιξαν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα έλεγα πως είναι πολύ πιθανό κάποιος να έβαλε μια φωνή και γιαυτό να γλύτωσε τα υπόλοιπα εκτός και αν το πουλοβεράκι είχε τίποτα στρασάκια πάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συνήθως δεν είναι ένας.

ο ένας φυλάει τσίλιες και ο άλλος κάνει τη ´δουλειά του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το γεγονος παντως ειναι οτι το κεντρο ειναι αφιλοξενο για τις μηχανες απο πολλες αποψεις...Μπορει να στο κλεψουν, διαρηξουν, να στο ριξει κατω κανα αμαξι,να στο γδαρει κανα τσογλανι απο ζηλια ή να φας κληση για παρκαρισμα. Για παραδειγμα προσφατα εμενα μου εκλεψαν και την ταπα του καθρεπτη που παει ομως φιξ μαζι με ολοκληρο τον καθρεπτη! (αυτο δεν το εκανε πρεζακι αλλα προφανως "συναδελφος" και με παρομοιο μηχανανακι με το δικο μου). Αρα ειτε μετρο, ειτε το μηχανακι σε οπτικη ακτινα, ειτε παλιο χρεπι που δεν σε νοιαζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς όλα τα σημεία για τα μηχανάκια μας αφιλόξενα είναι.

Πουθενά δεν μπορείς να το αφήσεις και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Και τα υλικά αγαθά μέσα στις μπαγκαζιέρες είναι ξερολούκουμο για τα καργιόλια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω παθει τα ιδια 2 χρονια πριν, η μηχανη παρκαρισμενη εξω απο τα public στην πλατεια Συνταγματος :ranting3::ranting3:. Επιστρεφω και βρισκω τη μπαγκαζιερα ανοιγμενη και το παντελονι μου να λειπει απο μεσα. 150 ευρω παντελονι με προστασιες γονατα μεση τα παντα και το ειχα 1 μηνα.

Τι να πεις φιλε ξερω πως ειναι. Δεν εχω συμβουλη να σου δωσω, πραγματικα μπορει να σε κλεψουν παντου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον, μιας και η μπαγκαζιερα χειροτερα δεν γινεται, σκεφτομαι να της κανω μια-δυο μοντες. Για να την ανοιξει αναποδα εσπασε τους 

δυο μεντεσεδες. Σκεφτομαι λοιπον να φτιαξω αυτους τους δυο μεντεσεδες, να βαλω εναν ακομα εξωτερικα αναμεσα τους και εναν ακομα 

απο μεσα (θα ανοιγει αναποδα αυτος). Ετσι αν σπασει τους τρεις εξωτερικους να μην εχει προσβαση στον απο μεσα. Ακομα σκεφτομαι 

να βιδωσω ενα γατζακι στον πατο της μπαγκαζιερας και να δενω ΚΑΙ το κρανος στο γατζο με αλυδιδιτσα για το κρανος. Ετσι αν καταφερει

να σπασει τους μεντεσεδες η παραβιασει την κλειδαρια  να εχει να παραβιασει και την αλυσιδα μεσα στο κουτι! Ε τι, δεν θα θελει μια ωρα

να τα περασει ολα αυτα και εργαλεια καμποσα? Το κοστος μικρο. Επισκευη τους μεντεσεδες και αγορα-τοποθετηση 2 ακομα + το γατζακι.

Τι λετε ? Να το προσπαθησω η τσαμπα κοπος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον, μιας και η μπαγκαζιερα χειροτερα δεν γινεται, σκεφτομαι να της κανω μια-δυο μοντες. Για να την ανοιξει αναποδα εσπασε τους 

δυο μεντεσεδες. Σκεφτομαι λοιπον να φτιαξω αυτους τους δυο μεντεσεδες, να βαλω εναν ακομα εξωτερικα αναμεσα τους και εναν ακομα 

απο μεσα (θα ανοιγει αναποδα αυτος). Ετσι αν σπασει τους τρεις εξωτερικους να μην εχει προσβαση στον απο μεσα. Ακομα σκεφτομαι 

να βιδωσω ενα γατζακι στον πατο της μπαγκαζιερας και να δενω ΚΑΙ το κρανος στο γατζο με αλυδιδιτσα για το κρανος. Ετσι αν καταφερει

να σπασει τους μεντεσεδες η παραβιασει την κλειδαρια  να εχει να παραβιασει και την αλυσιδα μεσα στο κουτι! Ε τι, δεν θα θελει μια ωρα

να τα περασει ολα αυτα και εργαλεια καμποσα? Το κοστος μικρο. Επισκευη τους μεντεσεδες και αγορα-τοποθετηση 2 ακομα + το γατζακι.

Τι λετε ? Να το προσπαθησω η τσαμπα κοπος?

δεν ειναι κακο σαν ιδεα,πατεντιαρικο μεν αλλα πιστευω θα κανεις δουλεια ετσι.για την ιστορια και μονο ειχες συναγερμο στη μηχανη??και με τη ησουν με μοτοσυκλετα η κανα τυπου παπι??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν ειναι κακο σαν ιδεα,πατεντιαρικο μεν αλλα πιστευω θα κανεις δουλεια ετσι.για την ιστορια και μονο ειχες συναγερμο στη μηχανη??και με τη ησουν με μοτοσυκλετα η κανα τυπου παπι??

Οχι, συναγερμο δεν εχω στην μηχανη δυστυχως. Ενα kawasaki er6n ειναι.

Στο παρελθον εχουν ξηλωσει απο το παπι του πατερα μου την βαλιτσα μαζι με την βαση και φυγανε! Απο περιεργια και μονο

ξερει κανεις να μας πει αν οι βαλιτσες αλουμινιου εχουν καλυτερη ποιοτητα και παραβιαζονται δυσκολοτερα? Ρωταω γοατι εχουν

κατι τιμες 200-300φευγα ευρω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο παρελθον εχουν ξηλωσει απο το παπι του πατερα μου την βαλιτσα μαζι με την βαση και φυγανε! Απο περιεργια και μονο

ξερει κανεις να μας πει αν οι βαλιτσες αλουμινιου εχουν καλυτερη ποιοτητα και παραβιαζονται δυσκολοτερα? Ρωταω γοατι εχουν

Καλυτερης ποιοτητας ειναι σιγουρα,τωρα για θεμα παραβιασης μπορει να ειναι καλυτερες-μπορει ομως και οχι,θεωρητικα μοιαζουν να ειναι λογω του οτι εχει μανταλο και παιρνει λουκετο,αρα θελει και περισσοτερη προσπαθεια στο να παραβιαστει.

Εφτιαχνε ενα παιδι απο εδω μεσα ιδιοκατασκευες πολυ καλης ποιοτητας δεν θυμαμαι ομως ποιος.Σε περιπτωση παραβιασης της αλουμινενιας ομως θα κλαις με μαυρο δακρυ μετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμενα παντως μου ειχαν παραβιασει την κλειδαρια...Νομιζω καλυτερα φθηνη μπαγκαζιερα και συναγερμος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παντως πιστευω ειδαν οτι δεν ειχε-εβαλες συναγερμο οταν τι παρκαρες για αυτο και εδρασαν.πιστευω οτι θα χτυπουσε σιγουρα οποτε στο κεντρο της αθηνας μπορει καποιος να τους σταματουσε με καποια φωνη κ λοιπα.ισως να μν αλλαζε και τπτ,αλλα δε το φοβασαι χωρις συναγερμο το μηχανακι??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ιδιο συνεβει και σε εμενα πέρυσι, μερα μεσημερι παρκαρω στην πλατεια Κολωνακίου (εκει που εχει θεσεις για μηχανάκια).

Γυρναω μετα απο ενα 20άλεπτο και διαπιστώνω πως μου ειχαν ανοιξει τη βαλιτσα και μου ειχαν παρει το κρανος.

Το αστειο ειναι οτι ΑΚΡΙΒΩΣ απέναντι, από την ωρα που πάρκαρα μεχρι την ωρα που επεστρεψα (20'), ηταν η ΔΙΑΣ και εκανε μπλόκα.

Τους ρωτησα " Ρε παιδια μπροστα στα ματια σας εγινε το περιστατικό , δεν είδατε τίποτα?" , και η απάντησή τους "Πηγαινε στο ΑΤ Ακροπόλεως να κανεις καταγγελία" οπου και πηγα..

Πάντα στα παρκινγκ υπάρχουν τα καλα παιδια οι τσιλιαδοροι, οπου παρακολουθουν, τι βαζεις στην βαλιτσα, τι βαζεις στο πορτπαγκαζ και προς τα που πας. Εννοειται πως εχουν σπουδασει τον τροπο που ανοιγει η καθε βαλιτσα και γιαυτο το λογο δεν τους παιρνει ειδηση κανενας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τους ρωτησα " Ρε παιδια μπροστα στα ματια σας εγινε το περιστατικό , δεν είδατε τίποτα?" , και η απάντησή τους "Πηγαινε στο ΑΤ Ακροπόλεως να κανεις καταγγελία" οπου και πηγα..

Πάντα στα παρκινγκ υπάρχουν τα καλα παιδια οι τσιλιαδοροι, οπου παρακολουθουν, τι βαζεις στην βαλιτσα, τι βαζεις στο πορτπαγκαζ και προς τα που πας. Εννοειται πως εχουν σπουδασει τον τροπο που ανοιγει η καθε βαλιτσα και γιαυτο το λογο δεν τους παιρνει ειδηση κανενας.

1. Απαράδεκτοι. Καλά θα μου πεις στα παπάκια τους...

2. Στο κουτί πάντα βάζω πράγματα μέσα όταν φεύγω και όχι όταν φτάνω γι αυτό τον λόγο. Και να μην φαίνονται διάφορα αντικείμενα μέσα. Τώρα για τη μηχανή για το κράνος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα