Jump to content
rtifosi

NORDCAP Eolos. Γνωμες.

Recommended Posts

Καλησπερα. Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα φτηνο καλοκαιρινο μπουφανακι.
Εχει πεσει το ματι μου στο EOLOS απο την NORDCAP.
Επειδη δεν μπορω να βρω και πολλες πληροφοριες, οποιος το εχει να μπορει να βοηθησει.
Εκτος απο τις δυο εξωτερικες τσεπες και την πισω τσεπη για τη αδιαβροχη επενδυση υπαρχει καποια αλλη τσεπη; Πχ καποια στο εσωτερικο η καποια πανω στο φερμουαρ στη θεση της καρδιας;
Επισης οποιος το εχει θα ηθελα πολυ να μου πει τη γνωμη του για το μπουφαν για οποιο θεμα μπορει να σκεφτει.
Καθε πληροφορια ειναι επιθυμητη.
Τελος θα το χαρακτηριζατε κοντο ή μετριο στο υψος του. Στο ενα βιντεο που υπαρχει φαινεται καπως κοντο.
Ευχαριστωωωω

Τροποποιήθηκε από τον rtifosi
Προσθηκη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα φιλε μου. Κατοχος εδω.

Οταν εχεις επανω την επενδυση τοτε δεν εχεις εσωτερικες τσεπες. Μολις την βγαλεις εχεις προσβαση σε μια μεγαλη εσωτερικη τσεπη.

Aπο το καταστημα που το πηρα μου ειπαν πως η επενδυση ΔΕΝ ειναι αδιαβροχη. Αν και αντιανεμικο συνηθως σημαινει και αδιαβροχο και τουμπαλιν, εδω ισως να μην ειναι ετσι. Δεν ξερω δεν το εχω δοκιμασει σε βροχη.

Πολυ καλο ποιοτικα για τα λεφτα του! Το εχω πλυνει και 3-4 φορες στο προγραμμα για ευαισθητα στο πλυντηριο. No problems

Επειδη ειμαι απο αυτους που φορανε μπουφαν και μεσα στην πολη ανεξαρτητου ζεστης να σου πω πως δεν δυσανασχετησα τρομερα ποτε (οσο βεβαια ημουν εν κινησει). Βεβαια το αγορασα στο λευκο και οχι μαυρο. Λερωνει πιο ευκολα (ειδικα στον γιακα) αλλα με ενα καλο απορρυπαντικο ολα καλα.

Προστασιες οι γνωστες μαλακες φτηνες. Στην πλατη δεν ειναι προστασια αυτο που εχει. Ενα σφουγγαρι ειναι.

Το μονο μειον που βρισκω ειναι πως θα ηθελα να με σφιγγει καλυτερα στα ρυθμιζομενα κουμπωματα στα μπρατσα γιατι ειμαι λιγο αδυνατος και δεν εφαρμοζει τελεια επανω μου. Διορθωνεται μαλλον και θα το κανω φετος.

Καλες αγορες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ευχαριστω πολυ! Να σε ρωτησω, η εσωτερικη τσεπη ειναι με σκρατς ή με φερμουαρ;
Για το πισω προστατευτικο δεν εχω θεμα, θα βαλω αυτο του χειμερινου. Χωραει ετσι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενα μικρο σκρατς. Αλλα ειναι μεγαλη.

Χωραει κανονικοτατα. Κανε και μια προβα ομως καλου κακου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

..........

Προστασιες οι γνωστες μαλακες φτηνες. ........

Οι συγκεκριμένες μαλακές προστασίες είναι καλύτερες σε επιδόσεις και ακριβότερες από τις σκληρές. Καρατσεκαρισμένο..............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι συγκεκριμένες μαλακές προστασίες είναι καλύτερες σε επιδόσεις και ακριβότερες από τις σκληρές. Καρατσεκαρισμένο..............

Eννοειται πως ειναι καλυτερα απο μια σκληρη. Αν και ενας συνδυασμος πιστευω ειναι το καλυτερο.

Το θεμα ειναι να ειναι εγκεκριμενες (CE) και εκει ειναι που χρειαζεται προσοχη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ευχαριστω πολυ! Να σε ρωτησω, η εσωτερικη τσεπη ειναι με σκρατς ή με φερμουαρ;

Παραπληροφορηση σου εριξα...Μου μπηκαν αμφιβολιες και το ξανατσεκαρα. Με φερμουαρ ειναι τελικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ. Θα παω απο Τρίτη να το δοκιμάσω να δω πως μου κάθεται γιατί είμαι και παχύς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί αυτό; Εμένα δεν μου γεμίζουν το μάτι αυτές της Nordcap (έχω ένα καλοκαιρινό)... Δεν μιλάμε για τις μαλακές προστασίες που έχει πχ η Held που είναι TOP!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί έχουν καλύτερη συμπεριφορά (απορροφητικότητα) στην κρούση. Το μάτι πάντως δεν είναι το καλύτερο όργανο μέτρησης ασφάλειας :tongue:

Οι προστασίες που έχεις μπορεί να είναι αυτές που λέω, μπορεί όμως, αν το μπουφάν είναι πάνω από δυο ετών, να έχεις τις προηγούμενες. Οι καινούργιες είναι σαφώς πιο εξελιγμένες,

Για το πιο ακριβές, ρώτα στο Μοτομαρκετ πόσο κάνουν οι μεν και πόσο οι δε. Αυτό χρειάστηκε να κάνω πριν από έναν μήνα και έτσι πληροφορήθηκα όσα γράφω παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι προστασίες που έχουν τα Nordcap είναι οι ίδιες με αυτές που είχε η colori από το 2007! Σχεδόν φελιζόλ :-P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ. Θα παω απο Τρίτη να το δοκιμάσω να δω πως μου κάθεται γιατί είμαι και παχύς.

To είχα δοκιμάσει πριν πάρω το δικό μου καλοκαιρινό Alpinestars, πιστεύω θα σου κάτσει καλά, γιατί είναι πιο "φουσκωτό" σε σχέση με τις γραμμές Alpinestars/Revit

Αν αναφέρεσαι σε προστασίες στυλ Revit Seeflex/SeeSoft ναι, όχι όμως τα τα αφρολέξ που έχουν συνήθως..

http://www.revitsport.com/en/revit-en/academy/basics/protection/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για πισω θα βαζατε σε αυτο το μπουφαν κατι εξτρα για προστασια και καλυτερη ροη αερα;
Ειδα το λινκ του Babis και εχουν τρυπες κτλ. Βοηθανε αυτα η μπα; Εγω ειχα παντα το κλασικο αφρολεξακι για τη πλατη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγα και είδα στο μαγαζί αλλά δεν το είχανε. Μου έδωσε το παιδί ενα nordcap Arizona για να δω τη γραμμή. Νομίζω ότι βρήκα το νούμερο μου, αλλά να στηριχτώ στη γραμμή του Arizona για το πως θα μου κάτσει το Eolos ή θα κάνω βλακεία;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τι εννοειτε δεν ειναι αδιαβροχο?

ενα naylon εχει που ειναι αδιαβροχο.

το εχω.μια χαρα για καλοκαιρινο.

στο λευκο οπως ο φιλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα. Το μπουφαν ειναι μια χαρα. Αλλα εχω ενα θεματακι, ειναι σχετικα κοντο πισω (μαλλον καλυτερα θα το ηθελα πιο μακρυ) και νιωθω μια ανασφαλεια οτι φαινεται λιγααααακι το "Grand Canyon" μου.... :blush:
Σκεφτομαι να παρω ενα υφασμα αντιστοιχο με αυτο του μπουφαν, τουλαχιστον στην οψη, να το παω σε μια μοδιστρα, να μου το προσθεσει στο κατω και πισω μερος, να δημιουργηθει ενα μινι "flap" για να μην εχω ανασφαλεια οτι θα φαινεται το πανω μερος των οπισθιων μου.
(Η ανασφαλεια δεν ειναι μονο αισθητικη, αλλα γενικοτερα δεν νιωθω ανετα να οδηγαω ετσι).
Εχετε να προτεινετε κατι σαν υφασμα, και γενικοτερα πιστευετε οτι κατι τετοιο ειναι εφικτο;
Ευχαριστω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα. Το μπουφαν ειναι μια χαρα. Αλλα εχω ενα θεματακι, ειναι σχετικα κοντο πισω (μαλλον καλυτερα θα το ηθελα πιο μακρυ) και νιωθω μια ανασφαλεια οτι φαινεται λιγααααακι το "Grand Canyon" μου.... :blush:
Σκεφτομαι να παρω ενα υφασμα αντιστοιχο με αυτο του μπουφαν, τουλαχιστον στην οψη, να το παω σε μια μοδιστρα, να μου το προσθεσει στο κατω και πισω μερος, να δημιουργηθει ενα μινι "flap" για να μην εχω ανασφαλεια οτι θα φαινεται το πανω μερος των οπισθιων μου.
(Η ανασφαλεια δεν ειναι μονο αισθητικη, αλλα γενικοτερα δεν νιωθω ανετα να οδηγαω ετσι).
Εχετε να προτεινετε κατι σαν υφασμα, και γενικοτερα πιστευετε οτι κατι τετοιο ειναι εφικτο;
Ευχαριστω.

Αντι να πειραματιζεσαι με αμφιβολα αποτελεσματα γιατι δεν παιρνεις μια ζωνη μεσης να καλυπτει την περιοχη που θες και να εχεις μια εξτρα ασφαλεια και στηριξη για την μεση σου πανω στην μηχανη; 2πλο το καλο.

π.χ. http://www.motorshop.gr/p.ZONI-MESIS-SAFE-BELT-NORDCAP.990529.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φίλε μου ανέλυσε το λίγο αυτό γιατί είμαι περίεργος να μάθω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αντι να πειραματιζεσαι με αμφιβολα αποτελεσματα γιατι δεν παιρνεις μια ζωνη μεσης να καλυπτει την περιοχη που θες και να εχεις μια εξτρα ασφαλεια και στηριξη για την μεση σου πανω στην μηχανη; 2πλο το καλο.

π.χ. http://www.motorshop.gr/p.ZONI-MESIS-SAFE-BELT-NORDCAP.990529.html

Καλη ιδεα, αλλα δυστυχως ειναι κατι εξτρα το οποιο πρεπει να εχω στο μυαλο μου, να κουβαλαω, να βγαζω, να βαζω κτλ.
Θα δανειστω απο ενα φιλο που εχει μια και δεν τη χρησιμοποιει να δοκιμασω κατα ποσο με βολευει στη καθημερινοτητα μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επαενερχομαι γιατι θεωρω το feedback το Α και το Ω των forum.
Τελικα κανιβαλησα ενα παλιο καλοκαιρινο Revit που ειχε καταστραφει σε μια αναιμακτη πτωση, και με την εξαιρετικη δουλεια της μοδιστρας, με ενα πολυ μικρο κοστος, τελικα πετυχα και με το παραπανω αυτο που ηθελα. Το πουφαν, τουλαχιστον στο πισω μερος, εγινε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.
Οσο για το logo της Revit, πραγματικα δεν μου καιγεται καρφακι.
http://23uo47m.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα