Jump to content
karellen

Καλύτερο πλάγιασμα αριστερά ή δεξιά?

Recommended Posts

Άσε τι γράφει το λάστιχο. Το θέμα είναι τι αίσθηση σου βγάζει. Στην πραγματικότητα όμως όσο είναι από τη μία είναι και από την άλλη. Απλά η αίσθηση που σου δίνετε είναι ότι από αριστερά το πας πιο πολύ.

Δεν διαφέρει ή αισθηση μου είτε πλαγιαζω δεξια ειτε αριστερα, μου ειναι το ιδιο και το αυτο.

Όσοι έχετε θέμα με το δεξιά και το αριστερά είμαι πρόθυμος να κάνω έναν έλεγχο στους λαβύρινθους σας, πμ οποίος θέλει, έτσι για το καλό της επιστήμης. Να αποκλείσουμε παθογένεια!

Τροποποιήθηκε από τον elprimerozen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Όσοι έχετε θέμα με το δεξιά και το αριστερά είμαι πρόθυμος να κάνω έναν έλεγχο στους λαβύρινθους σας, πμ οποίος θέλει, έτσι για το καλό της επιστήμης. Να αποκλείσουμε παθογένεια.

Άμα σου πω ότι μου πέρασε απ το μυαλό αυτή η σκέψη.

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα στάδια που πέρασα μέσα στα 2,5 χρονιά που οδηγώ είναι τα εξής: 1) Στους πρώτους μήνες: ίδια αντιμετώπιση  / άνεση σε αριστερές - δεξιές (ναι.. έστριβα όρθιος..) 2) μετά από το πρώτο lvl στον Χουντρα, μεγαλύτερη άνεση στις αριστερές (βελτίωση και στις δυο ομως), 3) μετά από κάποιο καιρό βελτίωσα λίγο ακόμη τις δεξιές. 3) Μέτα το δεύτερο td στα Μέγαρα, νιώθω μεγαλύτερη άνεση στις δεξιές. 
Στον δρόμο πιθανό να έχει πρωταρχικό ρόλο η ορατότητα, για την αίσθηση ασφάλειας άρα και την μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, όμως πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν η επανάληψη και η συνήθεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατρέ 99% το πρόβλημα είναι ψυχολογικό. Δεν αμφιβάλω καθόλου οτι μπορεί να έχει και βιολογικές βάσεις, και να επηρεάζει και η στάση του σώματος, αλλά είμαι απόλυτα βέβαιος οτι με αρκετή εξάσκηση μπορεί να βελτιωθεί κανείς σε μεγάλο βαθμό.

Για μένα είναι ξεκάθαρο ότι νιώθω άβολα & σίγουρα βγαίνει κάποιος φόβος.

Με 2-3 καλές βόλτες μόνο το χρόνο, με το πίσω (τα Z8 έχω ακόμη) να γλιστράει, και την τουριστική διάθεση που έχω συνήθως, δύσκολα θα πιέσω αυτό το όριο για να πάω λίγο παρακάτω...

Αλλά δεν είναι και απίθανο αυτό να αλλάξει απο την μία στιγμή στην άλλη. Μια αλλαγή στην ψυχολογία μου στις αρχές του '15 άλλαξε και τον τρόπο που οδηγώ, πίεσα τα όρια μου και σε κάποια σημεία βελτιώθηκα... (Για όλα φταίνε οι γκόμενες, οι πρώην και οι επόμενες... :D )

Επίσης πάω στοίχημα οτι η αίσθηση αυτή θα διαφέρει κάπως από τη μία κατηγορία μηχανής στην άλλη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν διαφέρει ή αισθηση μου είτε πλαγιαζω δεξια ειτε αριστερα, μου ειναι το ιδιο και το αυτο.

Όσοι έχετε θέμα με το δεξιά και το αριστερά είμαι πρόθυμος να κάνω έναν έλεγχο στους λαβύρινθους σας, πμ οποίος θέλει, έτσι για το καλό της επιστήμης. Να αποκλείσουμε παθογένεια!

Εγώ πάντως έχω ίλιγγο... :wacko: :yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγω δεξια νιωθω καλυτερα τοσο στο να πλαγιαζω οριακα, οσο και στο να ελεγχω τη γραμμη μου οντας πλαγιασμενος. 

Και με το κουτι στριβω λιγο πιο ανετα στις δεξιες. Ισως διοτι στις δεξιες εαν χασω την γραμμη μπαινω στο αντιθετο ρευμα, ενω στις αριστερες βγαινω εκτος δρομου εντελως (βουνο, γκρεμος, κηκλιδωματα κλπ).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ ενδιαφερον θεμα! Σε μενα το πισω ελαστικο εχει την χαρακτηριστικη γκρι λωριδα προς τα αριστερα κ νομιζα οτι εχει θεμα η μηχανη (ρουλεμαν αλυσογραναζα ...) τελικα καταλαβα οτι στις αριστερες στροφες εχω περισοτερη αυτοπεποιθηση και παιρνω μεγαλυτερες κλησεις δεν εχω καποια σοβαρη εξηγηση αλλα ισχυει και φαινεται κ στα λαστιχα μου. Ισως εχει να κανει με την θεση του σωματος οταν ανοιγω το γκαζι το δεξι χερι ειναι τερμα κατω που ειναι πολυ φυσικη θεση για να παρω σωστη σταση  στις αριστερες στροφες αλλα οχι τοσο στις δεξιες παντως χαιρομαι που τελικα δεν ειμαι ο μονος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+1 και από μένα για τις αριστερές στροφές. 

Πιστεύω, όπως ειπώθηκε, πως έχει να κάνει με τη θέση της γκαζιερας σε σχέση με το σώμα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατρέ 99% το πρόβλημα είναι ψυχολογικό. Δεν αμφιβάλω καθόλου οτι μπορεί να έχει και βιολογικές βάσεις, και να επηρεάζει και η στάση του σώματος, αλλά είμαι απόλυτα βέβαιος οτι με αρκετή εξάσκηση μπορεί να βελτιωθεί κανείς σε μεγάλο βαθμό.

Επίσης πάω στοίχημα οτι η αίσθηση αυτή θα διαφέρει κάπως από τη μία κατηγορία μηχανής στην άλλη...

Σιγουρα έχει να κάνει με την γκαζιερα και με την ψυχολογία. Χιουμοριστικά το έγραψα!

Βγάλε αυτά τα Ζ8 να ευχαριστηθεις την μηχανή, βάλε κάτι μαλακό! Εγώ είπα να βάλω τα S21 ή τα rosso 3 αλλά τελικά όταν έφτασα στον λαστιχά τα GPracer έβαλα... Μακάρι να τα βάλεις και στην Χόντα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο λογος ειναι οτι στις δεξιες στροφες θα πρεπει να σπρωχνουμε το γκριπ (γυροσκοπικο)  και ταυτοχρονα να ελεγχουμε και το γκαζι. Θελει αρκετη προπονηση για να μπορεις να κανεις με ακριβεια και τις δυο κινησεις μαζι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλλος ένας "αριστερός" (και κουλός) εδώ.

Πέρα από όσα αναφέρατε, σε εμένα νομίζω παίζουν ρόλο 3πράγματα:

1. Δυσκολία να στρίψω την μηχανή όταν ξεκίνησα να οδηγώ, με αποτέλεσμα να με βγάλει 2-3 φορές για ~20 πόντους στο αντίθετο ρεύμα σε κάτι δεξιές φουρκέτες. Χωρίς να κινδυνεύσω (δεν πηγαίναμε και γρήγορα, ούτε είχε κίνηση) αλλά μου έχει μείνει ένα ψυχολογικό με αποτέλεσμα να φοβάμαι σχετικά τις δεξιές.

2. Δεν έχω τόσο καλή στάση σώματος προς τα δεξιά, λίγο το γκριπ, λίγο ότι θέλω να έχω το πίσω φρένο έτοιμο, δεν έχω σωστή στάση σώματος.

3. Λόγω του (1) και τις χειρότερης ορατότητας εστιάζω πιο κοντά/χαμηλά και είναι εύκολο το βλέμμα μου να αρχίσει να παρακολουθεί το αντίθετο ρεύμα (κάπως σαν target fixation) και δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την κατάσταση.

Το ότι δεν κοιτάζω αρκετά μακρυά το παρατήρησαν κάποιοι πιο έμπειροι σε βόλτα που είχε και κλειστό στροφιλίκι.

Εγώ το νιώθω είτε σαν η μηχανή να μην "ακούει" τόσο καλά και παλεύω μαζί της για να πάρει την στροφή στις δεξιόστροφες, είτε σαν ότι η στροφή έρχεται πολύ γρήγορα και πλαγιάζω νωρίτερα και πιο πολύ από ότι πρέπει (με αποτέλεσμα να πρέπει να ανοίξω την τροχιά μου στη μέση) στις κλειστές αριστερές.

Πάντως αφού μου το είπαν και άρχισα να το εφαρμόζω η κατάσταση βελτιώθηκε πάρα πολύ.

ΥΓ: Το δεύτερο που κατάλαβα από αυτήν την βόλτα είναι ότι το τετραγωνισμένο λάστιχο είναι πολύ μεγάλη μλκια.. Αυτό το κούνημα που κάνει στη γωνία είναι πολύ αγχωτικό και σπαστικό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αριστερός κι εγώ παιδιά.

Πιστεύω υποσυνείδητα η αριστερή στροφή ''βγαίνει'' πιο εύκολα αφού αν φύγεις θα φύγεις στις μπαριέρες ή στο χωράφι κτλ ενώ στη δεξιά θα βγεις στο αντίθετο και τη νταλίκα που ίσως έρχεται....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λογω ορατοτητας ειναι πιο πολυ(ψυχολογικο) αλλα μετραει και αυτο που ειπε καποιος για το δεξιοποδαρος αριστεροποδαρος για το πως βγαζεις σωμα(τα χερια δε νομιζω οτι παιζουν ρολο εννοω αν εισαι αριστεροχειρας η δεξιοχειρας)....οσοι ασχολουνται με πιστα τα εχουν λυσει αυτα τα θεματα σε μεγαλο βαθμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

νομίζω όλους τους απασχολεί κατά καιρούς  αυτό το θέμα. θυμάμαι παλιότερα με βόλευαν οι δεξιές στροφές ενώ τελευταία οι αριστερές.

αυτό για μένα σημαίνει ότι δεν έχει καμία σχέση με ορατότητα ή εργονομία της μηχανής, αλλά είναι

1. θέμα ψυχολογίας και

2. πιθανώς να έχω κάτσει λίγο διαφορετικά στη σέλα, έτσι ώστε το βάρος να πέφτει ελαφρώς προς την πλευρά που γέρνω καλύτερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά εγώ όταν είναι να στρίψω σ'ένα στενό αριστερά, .....πάω στο παρακάτω και στρίβω 3 φορές δεξιά :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγω δωσε μου αριστερη στροφη...

Κουμπονω καλυτερα, σωμα ποδια, αλλα ειδικα στα χερια!
Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι πως φταιει η γκαζιερα, στα αριστερα λογο οτι δεν υπαρχει το γκαζι, μπορω να βαλω το χερι μου στο γκριπ, οσο ποιο μεσα ή εξω θελω! Για να βαλω το σωμα μου δηλαδη πολυ μεσα ή εξω απο μια στροφη! Ενω στα δεξια που ειναι η γκαζιερα, το χερι δεν μπορει να κινηθεί ιδιαίτερα, γιατι θα χανεις την αισθηση του γκαζιου! αυτος ειναι ο λογος πιστευω! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγω αριστερων στροφων με δεξιες αντιληψεις! :tooth:

Ως πιο λογικη εξηγηση για την ανεση μου κανει πιο πολυ κλικ η ορατοτητα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καποτε μου αρεσαν οι δεξιες.Μετα και οι δεξιες και οι αριστερες.Τωρα αρκει να ειναι κοκκινομαλες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αποτι βλεπω οι οι περισσοτεροι νιωθουμε μεγαλυτερη ασφαλεια στις αριστερες.

Προσωπικα νιωθω καλυτερα στις αριστερες ΑΛΛΑ στις δεξιες μπαινω καλυτερα εχω παρατηρησει.Επισης δεν εχει να κανει με το γκαζι,πιτσιρικας εκανα για χρονια dirt και downhill και το ειχα παρατηρησει απο τοτε πως στις αριστερες ειμαι πιο χαλαρος.Δεν εχει σχεση η γκαζιερα ή το αντιθετο ρευμα,μαλλον ειναι καθαρα ψυχολογικο.Δεξιοχειρας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ισχυει γιωργος κτμ και στο ποδηλατο/ καταβασεις κλπ το ιδιο και γω. αριστερες πολυ ευκολοτερες. ισως παιζει και οτι η μυτη οταν κοιταμε ευθεια αχνοφαινεται δεξια. δηλαδη κοιταμε με το αριστερο ματι παραπανω.

με προπονηση /πιστα κλπ παντως βελτιωνονται κατα πολυ και εξισωνονται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παλιότερα είχα προτίμηση αριστερά , τώρα τσάκ όλα στη μέση  :tooth:

Η πλειοψηφία λοιπόν  '' έχει '' τις αριστερές στροφές.

Θα ήθελα να ξέρω τι αποτελέσματα θα έχει μια τέτοια σφυγμομέτρηση στην Αγγλία ή στην Κύπρο που οδηγούν ανάποδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ισως παιζει και οτι η μυτη οταν κοιταμε ευθεια αχνοφαινεται δεξια. δηλαδη κοιταμε με το αριστερο ματι παραπανω.

Μπορει να βρισκει κ η μυτη στον αριστερο καθρεπτη κ να χρειαζεται μεγαλυτερη δυναμη στο τιμονι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγω νομιζα οτι ο μονος τρελλος ημουν εγω......αμ δε,απο οτι βλεπω ειναι πολλοι σαν εμενα και οχι τιποτα αλλο δεν το ελεγα και πουθενα γιατι φοβομουν την καζουρα.

αριστερος και εγω χωρις να μπορω να το εξηγησω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πλαγιασμα? τι ειναι αυτο? εγω αφηνω το μηχανακι χωρις σταντ και στεκεται ορθιο :mB_kalo_e:

στις αριστερες πλαγιαζω ενα κλικ περισσοτερο και ασθανομαι λιγακι πιο ανετα, χωρις να ξερω το λογο...

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα