Jump to content
Jeronimo.G

Νέο Battlax "S21" από την Bridgestone

Recommended Posts

Τα S20 τα ειχα λιωσει.Πρεπει να ειχα αλλαξει 3-4 ζευγαρια.

Εβαλα το χειμωνα ενα S21 πισω και πριν κανα μηνα αλλαξα και το μπροστινο.

Με το που το αλλαξα,την επομενη μερα πιστα,τι καλυτερο στρωσιμο :tongue:

Σε σχεση με τα 20 η διαφορα που εντοπισα ειναι οτι σου δινουν περισσοτερη σιγουρια για να μπεις με περισσοτερα στη στροφη αλλα και να φρεναρεις πιο δυνατα.Ακομα και στο δρομο αυτο ,αφου μπαινω και πιο επιθετικα σε στροφες που δεν εμπαινα ετσι με τα 20(ειτε το κυνηγουσα-ειτε πηγαινα χαλαρα).

Μονο μειον το οτι το πισω μπαντιλικωνει πιο ευκολα οταν ειναι κρυο(και οταν ειναι ζεστο) αλλα υποθετω αυτο ειναι το τιμημα για να κραταει περισσοτερα χιλιομετρα.

Να δω ποσο θα μου βγαλει,μιας και το 20 μου βγαζε καπου στις 12000χλμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 20 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

:laugh:

Οχι....1000 δεν ειναι σιγουρα,περυσι το καλοκαιρι που ανεβηκα στην Πανελληνια εκανα 1600 σε 4 μερες και αλλα 1300 φετος σε 4 μερες που πηγα Μουτζελο.

Ολα τα υπολοιπα ειναι  εκδρομες και ταξιδακια στους 14 μηνες που τα φοραω.

Μια χαρα εχω περασει και τις 3500 και ειδικα τις 7000 ++ rpm  που ομορφαινει ακομα πιο πολυ ο ηχος :_devil:,εθνικη παιζει στα 120-140 και επαρχιακο οσο μπορω ,στις δυο πιο μεγαλες βολτες που προανεφερα ημουν  με μπαγκαζια και με ελαχιστα αυξημενες πιεσεις (+1)

Οι προτεινομενες πιεσεις συμφωνα με το manual ειναι 34/42 ,ομως απο προτροπη του λαστιχα τα δουλευω 33/36.

η λεξεις κλειδι ειναι τα bold, αλλα γενικα απο οτι καταλαβα δε σε τρωει πολυ το δεξι χερι.

πιστευω 15κ τα εχεις ανετα ισως και 18 μεχρι να καραφλιασει τελειως.

33/36 απολυτα λογικες πιεσεις, εκει περιπου δουλευουμε ολοι στα περισσοτερα λαστιχα για χρηση δρομο (προσωπικα 32/36)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

η λεξεις κλειδι ειναι τα bold, αλλα γενικα απο οτι καταλαβα δε σε τρωει πολυ το δεξι χερι.

πιστευω 15κ τα εχεις ανετα ισως και 18 μεχρι να καραφλιασει τελειως.

33/36 απολυτα λογικες πιεσεις, εκει περιπου δουλευουμε ολοι στα περισσοτερα λαστιχα για χρηση δρομο (προσωπικα 32/36)

42-36 σε s20 & s21 τοσο σε πιστα οσο και δρομο, αλλα ειμαι και 100 κιλα υπόψιν

32-29 σε γομες τυπου d212, 36-33 τύπου supercorsa

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος pavlosR1 έγραψε:

42-36 σε s20 & s21 τοσο σε πιστα οσο και δρομο...

blasphemy-day-2013.jpeg

@elprimerozen κανε κατι...

Lasix-package.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εμενα εκει με βολεψε, ειπα ειμαι και 100 κιλα.. καθεις στο ειδος του και που τον βολευει. (μεγαρα 1η φορα αρχαριους, με αυτα τα λαστιχα και αυτες τις πιεσεις 1,13-1,15 σταθερα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πώς ήταν η φθορά με τέτοια πίεση στην πίστα και μάλιστα Μέγαρα; Είδος, ρυθμός, περιοχή;
Μήπως τυχόν μέτρησες και θερμοκρασία μετά από τα session (με θερμόμετρο laser); Δεν έχω ξανακούσει για τόσα πολλά psi στην πίστα γι' αυτό ρωτάω.
Για τα κιλά σου πιστεύω δεν θέλει κάτι δραματικά περισσότερο, ίσως +1 psi εμπρός από το ψιλοστάνταρντ 32 για τα s21, θα είναι οκ, και αυτό αν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος Dimitrismaxrpm έγραψε:

Πώς ήταν η φθορά με τέτοια πίεση στην πίστα και μάλιστα Μέγαρα; Είδος, ρυθμός, περιοχή;
Μήπως τυχόν μέτρησες και θερμοκρασία μετά από τα session (με θερμόμετρο laser); Δεν έχω ξανακούσει για τόσα πολλά psi στην πίστα γι' αυτό ρωτάω.
Για τα κιλά σου πιστεύω δεν θέλει κάτι δραματικά περισσότερο, ίσως +1 psi εμπρός από το ψιλοστάνταρντ 32 για τα s21, θα είναι οκ, και αυτό αν.

ειχα δοκιμασει διαφορες πιεσεις με τα σ20εβο προερχομενος απο supercorsa και δε με βολευαν. κατεληξα εκει και εκει συνεχισα με τα σ21, ανεβαζα σιγα-σιγα πιεσεις.

τωρα για φθορα ελαστικού που με ρωτάς, τι να πω, φαγώθηκε αρκετά αλλά όχι σε τραγικό σημείο όπως φαντάζομαι θα γίνεται με τις γομες. ρυθμος, σταθερο γυρολογιο 1,13 ελαχιστο με 1,15 μεγιστο στα πρωτα 4 σεσιον και στα τελευταια 3 σεσιον αρχισε και ανεβαινε το γυρολόγιο με αποκορύφωμα το τελευταίο σέσιον που γυρναγα 1,20+ (τα ειδα μερικες μερες μετα στην καμερα). το λαστιχο προφανως τερματιζε και εκανε ας πουμε δοντι και οταν εβγαινα απο το σεσιον κολαγαν πανω πετραδακια και ηταν καταμαυρο (που με ρωτησες για θερμοκρασία). για να το ζεστάνω 1-1,5 γύρο ήθελα, οχι περισσοτερο.

νομιζω απαντησα σε ολα αν και με το "ειδος ρυθμο και περιοχη" που ρωτησες δεν καταλαβα τι ακριβως ηθελες να μαθεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ μεγάλη πίεση, κάτι έπαιζε με τις αναρτήσεις του r1 η τα supercorsa έχουν τόσο σκληρό σκελετό στο μπροστινό που έψαχνες να βρεις αυτή την αίσθηση. 42 όμως λες και στον δρόμο, τι να πω. Άφωνος. Εντάξει το λάστιχο δεν θέλει χαμηλή πίεση, δεν του πολύ αρέσει, δηλαδή έχω κατεβάσει και 28 στον δρόμο με παγωνιά μπας και αλλά έχει μαλακό σκελετό και δεν γουστάρει. Γενικά εκεί που θα δούλευα άλλο στο 29 - 31 αυτό θέλει το 33 μπροστά μίνιμουμ αλλά 42? Δεν έχω ξανακούσει άλλον με τέτοια πίεση, το πιθανότερο γιατί δεν γύρισε ποτέ πίσω από την βόλτα. Εσένα δεν σε τρομάζε η ιδέα ότι κάνεις άλλος δεν και ότι ίσως κάτι φταίει με την μηχανή ή την οδήγηση της?

Τροποποιήθηκε από τον elprimerozen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος pavlosR1 έγραψε:

νομιζω απαντησα σε ολα αν και με το "ειδος ρυθμο και περιοχη" που ρωτησες δεν καταλαβα τι ακριβως ηθελες να μαθεις

Βγάζει νόημα αν προσθέσεις την λέξη "φθορά" :tongue:

Οπότε πιο αναλυτικά, είδος φθοράς (κανονική, δλδ σαν αμμοβολή το λάστιχο ή μπορεί ανομοιόμορφη, π.χ. cold tearing), ρυθμός φθοράς ή πιο απλά πόσες φορές πίστα σου κρατάνε και περιοχή φθοράς, π.χ. στο 1/3 ή στο 1/4 της πλευράς, κοντά στο κέντρο ή κοντά στην άκρη (ιδιαίτερα σε περίπτωση που είναι ανομοιόμορφη) κλπ.

Όταν λες δεν σε βόλευαν οι αρχικές πιέσεις, δηλαδή; Χαμηλή πρόσφυση, πολλή φθορά, κάτι άλλο...;

Οι αναρτήσεις σου και τα ελατήρια είναι κατάλληλα και ρυθμισμένα για το βάρος σου;

Ένας καλός τρόπος για να τσεκάρεις αν οι πιέσεις είναι σωστές για τον τρόπο και τον τόπο που οδηγάς είναι η μέθοδος του 5.

Μετράς κρύα πίεση (όχι από κουβέρτες) και ζεστή πίεση αμέσως μετά το session. Θα πρέπει η ζεστή να είναι +5 psi από την κρύα. Αν είναι παραπάνω έχεις υπερθέρμανση και προσθέτεις -σε κρύα λάστιχα- τόσα psi όσα παραπάνω είχες από 5. Αν είναι λιγότερο, το λάστιχο δουλεύει κρύο οπότε προσθέτεις αέρα με την ίδια λογική.

Τροποποιήθηκε από τον Dimitrismaxrpm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος Dimitrismaxrpm έγραψε:

Μετράς κρύα πίεση (όχι από κουβέρτες) και ζεστή πίεση αμέσως μετά το session. Θα πρέπει η ζεστή να είναι +5 psi από την κρύα. Αν είναι παραπάνω έχεις υπερθέρμανση και προσθέτεις -σε κρύα λάστιχα- τόσα psi όσα παραπάνω είχες από 5. Αν είναι λιγότερο, το λάστιχο δουλεύει κρύο οπότε προσθέτεις αφαιρείς αέρα με την ίδια λογική.

Διόρθωση, επειδή δεν είναι να αφήνεις αδιόρθωτα τέτοια πράγματα :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 17/6/2017 at 2:09 ΜΜ, το μέλος pavlosR1 έγραψε:

42-36 σε s20 & s21 τοσο σε πιστα οσο και δρομο, αλλα ειμαι και 100 κιλα υπόψιν

32-29 σε γομες τυπου d212, 36-33 τύπου supercorsa

ρε σι τι διαολο? πως σε κρατανε τα λαστιχα με τετοιες πιεσεις και δεν πεφτεις?

δεν νιωθεις οτι το μηχανακι παει σε ενα πολυ λεπτο στρωμα και δεν εχει καθολου προσφυση? 

ειναι παρα πολυ μεγαλες πιεσεις, κατι αλλο εφταιγε στο μηχανακι σιγουρα.

στο rr που εχεις τωρα παλι τοσο δουλευεις?

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 18/06/2017 at 11:19 ΠΜ, το μέλος elprimerozen έγραψε:

Πολύ μεγάλη πίεση, κάτι έπαιζε με τις αναρτήσεις του r1 η τα supercorsa έχουν τόσο σκληρό σκελετό στο μπροστινό που έψαχνες να βρεις αυτή την αίσθηση. 42 όμως λες και στον δρόμο, τι να πω. Άφωνος. Εντάξει το λάστιχο δεν θέλει χαμηλή πίεση, δεν του πολύ αρέσει, δηλαδή έχω κατεβάσει και 28 στον δρόμο με παγωνιά μπας και αλλά έχει μαλακό σκελετό και δεν γουστάρει. Γενικά εκεί που θα δούλευα άλλο στο 29 - 31 αυτό θέλει το 33 μπροστά μίνιμουμ αλλά 42? Δεν έχω ξανακούσει άλλον με τέτοια πίεση, το πιθανότερο γιατί δεν γύρισε ποτέ πίσω από την βόλτα. Εσένα δεν σε τρομάζε η ιδέα ότι κάνεις άλλος δεν και ότι ίσως κάτι φταίει με την μηχανή ή την οδήγηση της?

42 πισω 36 μπροστά εννοουσα στα σ20-σ21 και 32 πισω 29 μπροστα σε γομα.  36 πισω - 33 μπροστα σε σουπερκορσα.

μην τυχον τα καταλαβατε αναποδα?

Την 18/06/2017 at 4:31 ΜΜ, το μέλος Dimitrismaxrpm έγραψε:

Βγάζει νόημα αν προσθέσεις την λέξη "φθορά" :tongue:

Οπότε πιο αναλυτικά, είδος φθοράς (κανονική, δλδ σαν αμμοβολή το λάστιχο ή μπορεί ανομοιόμορφη, π.χ. cold tearing), ρυθμός φθοράς ή πιο απλά πόσες φορές πίστα σου κρατάνε και περιοχή φθοράς, π.χ. στο 1/3 ή στο 1/4 της πλευράς, κοντά στο κέντρο ή κοντά στην άκρη (ιδιαίτερα σε περίπτωση που είναι ανομοιόμορφη) κλπ.

Όταν λες δεν σε βόλευαν οι αρχικές πιέσεις, δηλαδή; Χαμηλή πρόσφυση, πολλή φθορά, κάτι άλλο...;

Οι αναρτήσεις σου και τα ελατήρια είναι κατάλληλα και ρυθμισμένα για το βάρος σου;

Ένας καλός τρόπος για να τσεκάρεις αν οι πιέσεις είναι σωστές για τον τρόπο και τον τόπο που οδηγάς είναι η μέθοδος του 5.

Μετράς κρύα πίεση (όχι από κουβέρτες) και ζεστή πίεση αμέσως μετά το session. Θα πρέπει η ζεστή να είναι +5 psi από την κρύα. Αν είναι παραπάνω έχεις υπερθέρμανση και προσθέτεις -σε κρύα λάστιχα- τόσα psi όσα παραπάνω είχες από 5. Αν είναι λιγότερο, το λάστιχο δουλεύει κρύο οπότε αφαιρείς αέρα με την ίδια λογική.

1 φορα μπηκα πιστα και εκανα 7 σεσιον, το λαστιχο ολοκληρο ηταν σα να εχει κομματια πανω του απο λαστιχο, μπιλακια (μαλλον η αμμοβολη που λες, δεν ξερω αν το περιγραφω καλα).

σε χαμηλες πιεσεις, τοσο στα σουπερκορσα οσο και στα σ20-σ21 ειχα μπαλοναρισμα και δε μου αρεσε

ναι κανονικα με sag, ρυθμισμενα compression & rebound αναλογα το πως οδηγουσα

την μεθοδο του 5 δε την γνωριζα, δεν μπορω να απαντησω.

πριν 8 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

ρε σι τι διαολο? πως σε κρατανε τα λαστιχα με τετοιες πιεσεις και δεν πεφτεις?

δεν νιωθεις οτι το μηχανακι παει σε ενα πολυ λεπτο στρωμα και δεν εχει καθολου προσφυση? 

ειναι παρα πολυ μεγαλες πιεσεις, κατι αλλο εφταιγε στο μηχανακι σιγουρα.

στο rr που εχεις τωρα παλι τοσο δουλευεις?

προσπαθώ να μην τερματίζω τα λάστιχα μου για να εχω πάντα περιθώρειο αν στρίψω λίγο παραπάνω αν χρεαστεί. θεμα προσφυσης όταν είχα ήταν θέμα αναρτήσεων, τις σέταρα με μερικες προσπάθειες και εφτιαχνε (καθε φορα που αλλαζα κατηγοριου λαστιχου η απο πίστα σε δρόμο κοκ)

τωρα φοραω contiattack (ωραιο λαστιχακι αλλα αμα αρχισει και φευγει η χαραξη δεν εχει καλη προσφυση, κοντευω να το κανω σλικ :P ) και εχω 32 πίσω και 29 μπροστά. έχω θέματα αλλα ειναι μαλλον λογω αναρτησεων, δεν εχω παει αρκετες βόλτες για να μπορέσω να τις φέρω εκεί που θέλω. στην εξοδο της στροφής με τερμα γκάζι μπορει καμμια φορα να κουνήσει ο κώλος  και στα πολλά φρένα θα κανει πανω-κατω ο κώλος. Στο μπροστινό κάτι θέματα που είχα τα έφτιαξα. βέβαια ακόμα δεν εχω βαλει λαστιχο καινουργιο που να το εμπιστεύομαι. φοράω αυτά που είχε και όσο ναναι δεν μπορω να εκφράσω ασφαλή συμπεράσματα μέχρι να βάλω καινουργια για να μπορώ και να το πιέσω όσο θέλω και να τα εμπιστεύομαι

a kai kati akoma που θυμήθηκα, οταν μπηκα πιστα, ρωτησα γνωστό λαστιχά με τι πιέσεις να μπω μια που στο  δρομο δουλευω 36-42 και μου ειπε να μπω με αυτες, επειδη δεν ειναι γομα δεν ηθελαν κατεβασμα

Τροποποιήθηκε από τον pavlosR1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αντε ρε Παύλο! Ανάποδα καταλάβαμε! Γράφουμε συνήθως μπρος πίσω οπότε νομίζαμε ότι είχες 42 μπροστά! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω καλα καταλαβα οτι τα εγραφε αναποδα. 

και παλι ομως δε παυουν να ειναι υπερβολικες πιεσεις. 42π σε δρομο και ποσο μαλλον σε πιστα? κατι παρομοιο με το να οδηγας πανω σε κουτσουρα αντι για λαστιχα.

αν τον βολευουν ομως και του το προτεινε γνωστος λαστιχας, δεν βρησκω λογο να αμφιβαλλω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 32 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

εγω καλα καταλαβα οτι τα εγραφε αναποδα. 

και παλι ομως δε παυουν να ειναι υπερβολικες πιεσεις. 42π σε δρομο και ποσο μαλλον σε πιστα? κατι παρομοιο με το να οδηγας πανω σε κουτσουρα αντι για λαστιχα.

αν τον βολευουν ομως και του το προτεινε γνωστος λαστιχας, δεν βρησκω λογο να αμφιβαλλω...

εχω πει, το προβλημα μου με αυτα τα λαστιχα ηταν η κορωνα που και δεν επεφτε οσο γρηγορα ειχα μαθει και δε μου εφτανε. το μοναδικο λαστιχο που το τερματιζα στο δρομο χωρις να το θελω. προσφυση/κρατηματα/νερα/χιλιομετρα/κοστος δεν εχω κανενα παραπονο (απλα θελουν καλο σεταρισμα οι αναρτησεις, στις γομες εχεις περιθωρειο να τις εχεις και λιγο λαθος)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τωρα τον Ιουλιο που σκοπευω να κανω 2000 χλμ σε Ευρωπαικες ευθειες και highways θα τα καρφωσω 36-42 μπας και σωθει λιγο το κεντρο και δεν τετραγωνισει. Ειναι και το βαρος της Βεφας που δεν βοηθαει την κατασταση...

Κατα τ'αλλα στροφιλικια και πιστα 32-36 η 34-38, αναλογα την εξωτερικη θερμοκρασια.

Μεχρι στιγμης με 3000χλμ πανω και μια επισκεψη σε πιστα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενως (σε vfr 800 Vtec). Εδω πανω Ευρωπη ειδικα που οι δρομοι ειναι καλα ξεκινας και στριβεις απο την πρωτη στροφη χωρις καν να το ζεστανεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 2 ώρες, το μέλος steven_04 έγραψε:

Κατα τ'αλλα στροφιλικια και πιστα 32-36 η 34-38, αναλογα την εξωτερικη θερμοκρασια.

Το καλοκαίρι τι γίνεται, πρέπει να ανεβάζουμε την πίεση; Και αν ναι πόσο;

Και εγώ 33 - 36 τα δουλεύω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 6/24/2017 at 5:54 ΜΜ, το μέλος spyrosk42 έγραψε:

Το καλοκαίρι τι γίνεται, πρέπει να ανεβάζουμε την πίεση; Και αν ναι πόσο;

Και εγώ 33 - 36 τα δουλεύω.

αν το νιωθεις και γλιστραει απο υπερθερμανση ανεβαζεις 1-2psi, αλλα και παλι σε ασφαλτο που τη βαραει ο ηλιος θα γλιστρας, σε σκια δε θα γλιστρας, εξαρταται απο το που οδηγας και το πως οδηγας

ερώτηση, rosso3 & m7rr vs s21. αξίζουν τα 80€ παραπάνω απο τα σ21? κωρόνα και κράτημα στην ακρη με ενδιαφέρει, τωρα αν μου βγάλουν 1000κμ παραπανω δε με απασχολεί. τα εχει βάλει κανείς? υποψιν θα βαλω 200αρι γιατι το 190 τερματιζει πολυ ευκολα σε αυτη την κατηγορία και δε με ψηνει η ιδεα να οδηγάω στο όριο του ελαστικού

μια που έκανα και το conti sport attack μετατροπή σε conti slick attack, ήρθε η ώρα.

πίστα θα μπω μια φορά το χρόνο δε με απασχολεί ιδιαίτερα, ίσα να βγάλω το καλοκαίρι και μετα απο φθινώπορο να ξαναγυρίσω σε supercorsa

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ερώτημα μου προς την Bridgestone Ελλάδα και έξω και οι δύο για συνθήκες πίστας είπαν 2.1 εμπρός και 1.9 πίσω. .. τώρα αυτά τα 36-42  ούτε καν στο δρόμο  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος kemmotar έγραψε:

Σε ερώτημα μου προς την Bridgestone Ελλάδα και έξω και οι δύο για συνθήκες πίστας είπαν 2.1 εμπρός και 1.9 πίσω. .. τώρα αυτά τα 36-42  ούτε καν στο δρόμο  

Και σε εμάς στο Riding School ήταν 2.1 και 2.

36-42 πλέον μόνο σε ταξίδι πολύ φορτωμένος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 ώρες, το μέλος pavlosR1 έγραψε:

υποψιν θα βαλω 200αρι γιατι το 190 τερματιζει πολυ ευκολα σε αυτη την κατηγορία και δε με ψηνει η ιδεα να οδηγάω στο όριο του ελαστικού

Επειδη είναι μεγάλη παρερμηνεία το παραπάνω και με αφορμή το ποστ σου, θα το φτιάξω σκίτσο για να γίνει κατανοητό το πώς ένα φαρδύτερο ελαστικό δεν τερματίζει πιο αργά, ούτε προσφέρει δυνατότητες για μεγαλύτερη κλίση (διαφορετικά στα moto3 θα πλαγιάζανε ως τις 45°).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος Dimitrismaxrpm έγραψε:

Επειδη είναι μεγάλη παρερμηνεία το παραπάνω και με αφορμή το ποστ σου, θα το φτιάξω σκίτσο για να γίνει κατανοητό το πώς ένα φαρδύτερο ελαστικό δεν τερματίζει πιο αργά, ούτε προσφέρει δυνατότητες για μεγαλύτερη κλίση (διαφορετικά στα moto3 θα πλαγιάζανε ως τις 45°).

Πολύ σωστά, στην ιδίου φαρδους ζάντα. Παρόλα αυτά η dunlop προτείνει ένα νούμερο φαρδυτερο ελαστικό σε κάποια από τα σλικ της. Κάτι ακόμα στις προδιαγραφές κάθε κατασκευαστής δίνει και το φάρδος κάθε ελαστικου, πχ ένα 180 dunlop  μπορεί να έχει φάρδος 184 και ένα 180 pirelli 178. Το αναφέρουν ούτως ώστε να ρυθμίσει ο αναβάτης το ύψος της ανάρτησης ανάλογα. 

Τροποποιήθηκε από τον elprimerozen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος Dimitrismaxrpm έγραψε:

αναμενω γιατι εχω την εντυπωση πως λογο φαρδυτερου ελαστικου, αλλάζει η κορώνα (η ζαντα μου ειναι για 190), κουρμπαρει το ελαστικό κλπ κλπ, καπως ετσι παει η εντυπωση που εχω, ισως κανω λαθος, δεν το εχω δοκιμασει ποτε. οι εδώ πάνω (όχι όλοι) λένε πως έχει μεγαλύτερο σημείο επαφής και πατάει καλύτερα, γλιστραει λιγότερο. αλλά δεν προτιμάνε ολοι το φαρδύτερο ελαστικό. για τις γωνίες καστερ  και  τα διάφορα που αλλάζουν στη γεωμετρία τα ξέρω, δε με απασχολούν ιδιαίτερα

για το 36-42, εμενα αυτες με ειχαν βολέψει τότε, τωρα τι λεει η εταιρία και ο καθένας, ισως βγαλω καμμια φωτογραφία κάνα παλιό που έχω ή το τωρινό που φοράω να δείτε πόσο όμορφα κάνω μετατροπή ελαστικού από χαρακτό σε σλικ :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα