Jump to content
gkourmoul1

Περί καυσίμων και "κλοπης" σε ποσοτητα

Recommended Posts

Άμα μου πεις πως το επιτυχαίνουν αυτό τα διυλιστήρια θα σε παραδεχτώ.

Οι εταιρειες εμποριας παραδιδουν στα πρατηρια σε φυσικη θερμοκρασια και τους τιμολογουν με αναγωγη στους 15 βαθμους, δεν μπορουν ουτε να ψυχουν ουτε να θερμαινουν τα βυτια

οταν μπει στη δεξαμενη του εκάστοτε πρατηριου που ειναι υπογειες εκει το ζεστενουν φιλος 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

οταν μπει στη δεξαμενη του εκάστοτε πρατηριου που ειναι υπογειες εκει το ζεστενουν φιλος 

Το ξέρεις ή το εικαζεις?

Θελω να πω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο/οικονομικο να νοθευσεις το καυσιμο παρα να πληρωνεις για αντιστασεις ωστε να ζεσταινεις υπογειες δεξαμενες δεκαδων χιλιαδων λιτρων. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ξέρεις πόσο κοστίζει να ζεστάνεις ένα κιλό βενζίνης;

ό,τι κερδίσει κλέβοντάς σε, θα το χάσει και με το παραπάνω στο ζέσταμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειναι ο καλυτερος τροπος για να σε κλεψει ουτε νοθεια ουτε τιποτα  οταν θα ερθει στην θερμοκρασια περιβαλοντος θα ειναι λιγοτερα λιτρα αντε βρες μετα τι εγινε και το γνωριζω απο μεσα το θεμα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειναι ο καλυτερος τροπος για να σε κλεψει ουτε νοθεια ουτε τιποτα  οταν θα ερθει στην θερμοκρασια περιβαλοντος θα ειναι λιγοτερα λιτρα αντε βρες μετα τι εγινε και το γνωριζω απο μεσα το θεμα 

ξέρεις λεπτομέριες να μας πεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με "πειραγμένες" αντλίες 1 στα 3 βενζινάδικα - Πού βρέθηκαν

"Λαβράκι" έβγαλαν οι αιφνιδιαστικοί έλεγχοι-με μυστικό αυτοκίνητο- του υπουργείου Οικονομικών σε βενζινάδικα, καθώς αποκάλυψαν ότι ένα στα τρία έχει "πειραγμένες" αντλίες. 

Συγκεκριμένα, οι έλεγχοι έγιναν σε Κορυδαλλό, Ταύρο, Κερατσίνι και Νίκαια.

Σύμφωνα με το "Έθνος", η διεύθυνση Μετρολογίας της Γενικής Γραμματείας Βιομηχανίας εδώ κι έναν μήνα έχει ξεκινήσει τις εφόδους σε βενζινάδικα, χρησιμοποιώντας ένα μυστικό αυτοκίνητο, το οποίο διαθέτει κρυφό εξοπλισμό και ειδικό ρεζερβουάρ, που του δίνει τη δυνατότητα να μετρά τις πραγματικές ποσότητες των λίτρων, που φεύγουν από τα στόμια των αντλιών.

Όπως προέκυψε από τους ελέγχους ένα στα τρία πρατήρια έχουν πειραγμένες τις αντλίες καυσίμων, κάτι που σημαίνει ότι γεμίζουν από 5% έως και 11% λιγότερο τα ρεζερβουάρ των οχημάτων, αδειάζοντας τις τσέπες των οδηγών.

Το αυτοκίνητο της διεύθυνσης Μετρολογίας έχει κάνει ήδη 15 ελέγχους και εντόπισε πέντε βενζινάδικα με πειραγμένες τις αντλίες. Ενα στον Κορυδαλλό με απόκλιση -5%, ένα στον Ταύρο με -7%, ένα στο Κερατσίνι με -8,4% και ένα στη Νίκαια με -7,9%.

Οι μορφές λαθρεμπορίας και νοθείας καυσίμων

25% του ναυτιλιακού καυσίμου διοχετεύεται στην αγορά ως ντίζελ κίνησης

25% των εξαγόμενων πετρελαιοειδών επανεισάγεται στην αγορά - «εικονικές εξαγωγές»

15%του πετρελαίου θέρμανσης πωλείται ως κίνησης

2,5% των αδασμολόγητων χημικών (μεθανόλη, διαλυτικά κ.λ.π.) χρησιμοποιείται για νόθευση των καυσίμων

10% των βενζινάδικων, σύμφωνα με παλιότερες έρευνες, κλέβει στην αντλία

30% των πρατηρίων που ελέγχθηκαν πριν από λίγες ημέρες από τη διεύθυνση Μετρολογίας της Γεν.Γραμματείας Βιομηχανίας κλέβει στην αντλία 

Πηγή:

http://www.nooz.gr/economy/1-sta-3-venzinadika-exei-peiragmenes-antlies

Γ@@@ το σπίτι τους, τανες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χθες στο βενζιναδικο διπλα στην ερτ.

Εβαζα μεχρι προσφατα απο απο εκει γιατι ειχε καλη βενζινη αλλα η μια αντλια του κλεβει και το ξερει,οποτε πηγαινα στην αλλη.

Αλλα αλλαξε τροπαρι και τους στελνουν ολους σε αυτη που κλεβουν.

Τη προηγουμενη φορα εκατσα στην αλλη αντλια και μου φερε απο αυτην που κλεβει τη μανικα.

Οποτε τι γινεται χθες.

Καθομαι σε αυτην που δε κλεβει,παει στην αλλη,παιρνει ,βαζει 500Ε οριο(ετσι το βαζει,το εχω παρατηρησει) και παει να το φερει.

Του φωναζω "δε βαζω απο αυτην εκει ,κλεβει,βαλε μου απο αυτην εδω"

Κανει οτι δεν ακουει.του το ξαναλεω για να παρω την απαντηση "και αν δεν εχει αυτη εδω?"(λες και παιρνουν απο αλλη δεξαμενη,αφου και οι 2 95αρα εχουν)

"τοτε δε βαζω" του λεω και σηκωνομαι και φευγω.

Και επαναμβανω ειναι στην αγια παρασκευη διπλα στην ερτ στη μεσογειων ανοδο.

Ελεγα να παρω να κανω καταγγελια,αλλα μπας και τους κανουν τιποτα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άκου εδώ... Την "καλή" τι την έχουν δλδ; Για τους ελέγχους; "Περάστε από δω κύριε ελεγχτά, η άλλη έχει κίνηση, μην περιμένετε"

Έλεος. Λωποδύτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημερα ηρθαν να μου παρουν συνεντευξη απ τη ερτ για τη κλοπη οταν σταματησα για βενζινη με το αμαξι στην αγια παρασκευη :tooth:

Τα βενζιναδικα στο πειραια δε τα λενε ομως στο αρθρο γιατι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1 στα 3 κλεβουν, με δειγμα την Αττικη.

Σκεψου να ειχαμε δειγμα απο την επαρχια, οπου οι ελεγχοι ειναι σαφως λιγοτεροι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμ ειναι πανακριβη η βενζινη, εμ μας κλεβουν.. 

και μεις μετραμε καταναλωση... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εφόσον έχουν πλακέτα με CPU οι αντλίες, κάνουν οτι θες, κλέβουν όσο θες, μέχρι και να γυρίσουν αντίστροφα το μοτέρ και να σου ρουφήξουν βενζίνη, που λέει ο λόγος.... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το εξοργηστικο ειναι να πιανεις τονκλεφτη με το αρνι στην πλατη κ να μην υπαρχει ενας φορεας μια αστυνομια ενας εισαγγελεας κατι τελος παντων να μιλησεις...

Εγω εχω βρει ενα βενζιναδικο που δεν κλεβει(τεσταρισμενο με 2λιτρο μπιτονι απο εμενα) κ φουλαρω μια φορα την βδομαδα απο εκει...τωρα αν εχει μαπα βενζινη...τι να πω..πειρακια παντως δεν ακουω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με μπιτόνια και τέτοια αμφιβάλω αν μπορείς να τσεκάρεις, καθώς το κλέψιμο πρέπει να γίνεται κατα βούληση, με κάποιον τηλεχειρισμό.

Σε περιπτώσεις "μπιτονιού" ή "γέμισε το" θα είναι βλακώδες να σε κλέψει γιατί θα καρφωθεί. Αν και το έχουμε δει και αυτό...

Το κλέψιμο πρέπει να γίνεται χαλαρά στις περιπτώσεις "βάλε 5€ -10€..."

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μεγαλυτερο κλεψιμο οντως πεφτει στο αυτοκινητο οταν βαζουν 10αρικα και 20αρικα.

Εκει αναθεμα και εαν σου εβαλαν τα 3/4 μεσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γι' αυτό στο μηχανάκι πάντα γέμισμα, ώστε να μην μας κλέβουν τουλάχιστον εκεί! 

Στο αυτοκίνητο κάθε φορά παίζουμε Τζόκερ αν η βενζίνη θα είναι αυτή που πληρώσαμε και αν δεν είναι και νοθευμένη. :laugh: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πώς καταλαβαίνετε αν σας κλεβουν οταν γεμιζετε ή οχι? Εμενα το ξιαμα (που εχει μικρο τεποζιτο) γεμιζει απο 40 εως 50€. Γεμιζω παντα με αναμενο λαμπακι, αλλα η διαφορα εχει να κανει, προφανως, το ποσο κινηθηκα απο οταν αναψε το λαμπακι. Η διαφορα ομως (10ευρω) πώς ξερω αν ειναι βενζινη ή αερας κοπανιστος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ όποτε γεμίζω μηδενίζω τον ένα μετρητή του κοντερ.. Όταν δω ότι μπει ρεζέρβα κοιτάω τα χιλιόμετρα και ξέρω πόσα έχω κάνει μέχρι το βενζινάδικο (περίπου). Επίσης έχω στο νου πως οδηγούσα τη μηχανή σε αυτό το γέμισμα (υψηλές / χαμηλές στροφές).. Άρα έχω εικόνα του πόσα λίτρα θα πρέπει να μου γεμίσει το βενζινάδικο αφού βλέπω κιόλας όταν η βενζίνη γεμίζει όλο το ντεπόζιτο.. Και πάλι βέβαια δεν ξέρεις τι σου βάζει ο καθένας..

Έχω ακούσει ιστορία που βενζινάδικο έγραψε παραπάνω από ότι χωράει το ντεπόζιτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βλέπεις τα λίτρα. Ξέρεις περίπου... Όταν το ντεπόζιτο σύνολο είναι 14.1L, η ρεζέρβα 3L, και σου βάλουν π.χ. 13L μόλις σταθεροποιηθεί το λαμπάκι, ε, καταλαβαίνεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακριβως.

Ξερω οτι οταν ξεκινησει να αναβει το λαμπακι θελω καπου 13 λιτρα .

Και οταν σταθεροποιηθει καμια 14.

Οταν παω και μου βαζει 14,5 πρωτου σταθεροποιηθει,ε κατι τρεχει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το κλέψιμο που κάνουν οι Βενζινάδες (πολλοι περισσότεροι απο το 1/3) αποσκοπεί πολλές φορές στον ανταγωνισμό.

Σκοπός είναι η τιμή ταμπέλας να είναι φθηνότερη απο του απέναντι ή του προηγούμενου ή του επόμενου στην ίδια "πιάτσα" (δρόμο , περιοχή κ.λ.π.).

Οπότε δείχνοντας ακόμα και 2 λεπτα του ευρω χαμηλότερη τιμη ΄- και σε περιπτώσεις λεπτα του λεπτού:_unsure: -, θα τραβήξει ως πιο φθηνός τον πολύ κόσμο, ενω στην πραγματικότητα μπορεί να πουλάει το ίδο ή ακριβότερα απο άλλους.

Η διαφορά -το κλέψιμο αν θέλετε- των 2 λεπτών στο λίτρο είναι της τάξης των 15 ml. σε ποσότητα βενζίνης (ίσα που τραβάει μια συρριγγα σαν να λέμε), δηλαδή υπερβολικά μικρή για να την καταλάβουμε, πολλές φορές και με μετρητές.

Μιλάμε για περίπου 30 λεπτά σε ενα γέμισμα 20 ευρω! Πιστέψτε με ακόμα και σε μπετόνι, ή στο ρεζερβουαρ της πάπιας,η ποσότητα είναι πολύ μικρη  για την εντοπίσουμε.

Η "κοροϊδία" αυτή όμως φέρνει πακέτο στον βενζινά εξαιτίας της μεγάλης κατανάλωσης που φέρνει , καθώς παίρνει τους περισσότερους πελάτες της "πιάτσας".

Αντίστοιχα μετά, οι υπόλοιποι της "πιάτσας", για να πιάσουν σε τιμές τον πονηρό, κάνουν το ίδιο, και φαίνονται οτι πουλάνε και αυτοί ακόμα φθηνότερα, αλλά μέσα σε ένα στενό όριο, καθώς δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να πουλήσουν χαμηλότερα απο την ημερήσια τιμή διηλυστηρίων http://oil.gge.gov.gr/?cat=3 . 

Κάπως έτσι φθάνουν στο Minimum του "φανερού" (ελάχιστη τιμή πώλησης στην ταμπέλα) κέρδους τους, και μετά οτι κλέψει ο καθένας παραπάνω στην αντλία (ή στο ζύγι για τους παλαιότερους)

Έχετε υπόψιν οτι κατα 70 % την επόμενη φορά που θα βάλετε βενζίνη σε έναν κεντρικό δρόμο, υπάρχει πιθανότητα να βάζετε τελικά απο 2 λεπτά και πάνω ακριβότερα απο όσο νομίζετε.

Οι μέτρησεις του ελέγχου του Υπουργείου, εδείξαν απο 7 λεπτα και πάνω ανα λίτρο κλέψιμο στο 1/3 των βενζινάδικων. Το κλέψιμο απο 2  - 7 λεπτα στο λίτρο :dry:???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντα αφήνω να αδειάσει και ζητάω να το φουλάρουν, και στο αυτοκίνητο καί στη μηχανή, η μηχανή ξέρω ακριβώς τα λίτρα που παίρνει σε κάθε φάση.. πχ
μόλις αναβοσβήσει λαμπάκι έχω κάψει 9 λίτρα, και ξεκινάει να μετράει χιλιόμετρα restrip, μόλις μείνει μόνιμα αναμένω έχω καψει 11 λίτρα. στα 14 μένει απο βενζίνη με μισό λίτρο ακόμα μέσα.
αντίστοιχα στο αυτοκίνητο το φουλάρω πάντα αφού ανάψει το λαμπάκι, και γνωρίζοντας πόσα λίτρα τεπόζητο έχεις δεν μπορεί να σε κλέψει σε τραγικά ποσοστα όπως μου είχε συμβεί στο παραλθόν, απο τότε φουλάρω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσπαθηστε να βαζετε απο εταιρικα πρατηρια.Δουλευω προς το παρον σε τετοιο και κανω συχνα λιτρομετρησεις.Γενικα δυσκολο να σας κλεψουν σε εταιρικα πρατηρια τουλαχιστον απο αυτα που ξερω(shell,avin,cyclon)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το μεγαλυτερο κλεψιμο ειναι στην προσφορα και καλα της 100σταρας shell γιατι "εχει καλυτερη καυση το μοτερ και μεγαλυτερη αυτονομια". ξεγελασανε τον πατερα μου και εβαλε στο 1.4. corolla 16ετιας (ουτε subaru impreza 600 αλογων με συμπιεση 15:1 να ειχα:laugh:). 

εμενε απο δυναμη με 2α και 3η στις 5κ στροφες και αποτομα να ξαναεπερνε (μου το εχει ξανακανει λιγες φορες, μαλλον ξαναειχε βαλει ιδια βενζινη απο τον ιδιο). τι διαολο ριχνουν μεσα σ'αυτη τη μ@λ@κια μονο αυτοι ξερουν. εβαλα 10 ευρω απλη και εστρωσε, τυχαιο? δε νομιζω. 100σταρα my ass...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα