Jump to content
sakis_the_fraud

μικροεπισκευή κράνους στη Θεσσαλονίκη

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από μια χαζοπτώση του κράνους μου έχει σπάσει ο αεραγωγός του σαγωνιου και εχει φύγει ενα μικρό κομμάτι του απο εκείνο το σημείο διαστάσεων 3x0,5cm το οποίο δεν βγήκε σαν κομμάτι αλλά θρυματιστηκε οπότε δεν μπορώ να το κολλήσω πάλι.

Δυστυχώς, μετά από 2 ΜΗΝΕΣ με συνεχόμενες αναβολές και αστείες δικαιολογίες απο το Mega Stock Bazaar Θεσσαλονίκης όπου το είχα αφήσει για φτιάξιμο στις 23/12/2015, και με αρχική εκτιμιση παραλαβής του τις 3 βδομάδες λόγω χριστουγεννων, πηγα να παρω χθες το κράνος και ήταν ακριβώς όπως το ειχα αφήσει. Τελικά μου άλλαξαν επιτόπου μόνο τον αεραγωγό του σαγονιού.

Και αφού σας είπα τον πόνο μου, θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάποιον που να κάνει τέτοιες επισκευές ή ακόμη καλύτερα αν κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο.

Το κράνος είναι το SHARK Speed R και το κομμάτι που έχει φύγει μπορείτε να το δείτε στην φωτό.

oDqEQgP.jpg

Υ.Γ. Σας παρακαλώ να αποφύγουμε τα πόστ του τύπου "το κρανος δεν ειναι πλέον ασφαλες" "πεταξε το" κλπ.

Ευχαριστώ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Για τιμές σε υαλοπιλήματα-υαλοϋφάσματα και κάθε είδους υφάσματα από fiberglass μπορείτε να τηλεφωνείτε στο 2310-428.900 και στο 2310-402.154.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αδερφε.....Το κρανος ΟΝΤΩΣ δεν ειναι ασφαλες οσο και αν δε θες να το ακους,απο μια χαζοπτωση οπως λες ΕΣΠΑΣΕ,σε κανονικη πτωση δηλαδη θα επρεπε να κοπει στα δυο? Και θες να το επισκευασεις κιολας? Ναι ριχτου λιγο στοκο

Το κρανος ειναι για τα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ και οχι για το κεφαλι σου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφου προφανως δε σε απασχολει η ουσιαστικη λειτουργια του κρανους(προστασια του κεφαλιου σου) βαλε πανω κανα αυτοκολλητο ή κανα τσιροτο να μη φαινεται η ζημια και εισαι ΟΚ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εκει που ειναι η τρυπα ειχε καποιο πλαστικο κομματι απο αεραγωγο πχ η εσπασε το κελυφος του κρανους?

αν εσπασε το κελυφος, εννοειτε πως δεν ειναι ασφαλες αλλα αν θες οπωςδηποτε να το φτιαξεις, το γεμιζεις με στοκο πλαστικων (θα βρες σε χρωματοπωλεια, φθηνος ειναι) και το βαφεις η το καλυπτεις πχ με μονοτικη η κατι τετοιο (μπακαλιστικη λυση βεβαια, αλλα δε το κοβω να ασχοληθει καποιος επαγγελματιας με κατι τοσο μικρο).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με μια αναζήτηση, μόνο Αθήνα βρήκα επισκευές για κράνη. Σαλονίκη μόνο αν βρεις εκτός διαδικτύου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμα πιανουν τα χερια σου παρε ενα στοκο πλαστικου και ενα χρώμα μονής μαύρο σε σπρει,μόνωσε το υπόλοιπο κράνος και ψέκασε το..αλλιώς πηγαινε το σε ενα βαφειο και ρωτα ποσο θελουν να σου κανουν αυτη τη δουλεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

το γεμιζεις με στοκο πλαστικων (θα βρες σε χρωματοπωλεια, φθηνος ειναι) και το βαφεις η το καλυπτεις πχ με μονοτικη η κατι τετοιο (μπακαλιστικη λυση βεβαια, αλλα δε το κοβω να ασχοληθει καποιος επαγγελματιας με κατι τοσο μικρο).

Αμα πιανουν τα χερια σου παρε ενα στοκο πλαστικου και ενα χρώμα μονής μαύρο σε σπρει,μόνωσε το υπόλοιπο κράνος και ψέκασε το..αλλιώς πηγαινε το σε ενα βαφειο και ρωτα ποσο θελουν να σου κανουν αυτη τη δουλεια.

Γενικότερα πιάνουν, απλα δεν έχω δουλέψει ποτέ τέτοιο στόκο. Πιστεύετε ειναι εύκολο;

Το κράνος δεν ειναι ματ, ειναι γιαλιστερο, τι σπρει θα χρειαστώ;

Επισης θα ήθελα να ρωτήσω άν γνωρίζει κανένας πως να αφαιρέσω τον μπροστινο αεραγωγό του κράνους για να μπορέσω να δουλέψω πιο ανετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο αεραγωγος πρεπει να ειναι κολλημενος λογικα (αναλογα το κρανος βεβαια, σε καποια βγαινει), αν πας να τον βγαλεις θα σπασει το πλαστικο. 

ο στοκος πριν σκληρυνει ειναι σαν πλαστελινη, ισως και λιγο πιο μαλακος, τον δουλευεις ευκολα. θα σου εξηγησει ο υπαλληλος. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο στοκος πριν σκληρυνει ειναι σαν πλαστελινη, ισως και λιγο πιο μαλακος, τον δουλευεις ευκολα. θα σου εξηγησει ο υπαλληλος. :winking:

Σε ευχαριστώ φίλε, θα μιλήσω και με εναν γνωστο μου που εχει ασχοληθεί με το υλικό και θα δουμε αν αξιζει τον κοπο να το φτιάξουμε ή να πάω σε λύση τυπου "αυτοκολλητο" καθαρα για αισθητικους λόγους.

Ο αεραγωγος ξεβιδωνει απο μεσα.

Και εγω κάτι τέτοιο υποψιάζομαι, απλα δεν ξέρω αν βγαίνει αυτο που έχει το κράνος απο την μέσα μερια και αν βγαίνει, πως βγαινει.

Δεν έχω καταφέρει να βρώ κάτι σχετικό, ίσως γνωρίζεις μιας και από ότι βλέπω έχεις και εσυ το ιδιο. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βγάζεις τα μάγουλα, βγάζεις το σαγόνι, και θα δεις από πίσω 4 βίδες νομίζω είναι σε σχήμα αστέρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βγάζεις τα μάγουλα, βγάζεις το σαγόνι, και θα δεις από πίσω 4 βίδες νομίζω είναι σε σχήμα αστέρι.

Φίλε το σαγόνι πως ακριβως βγαίνει;

Έχω βγάλει τα μάγουλα, αλλα δεν μπορώ να καταλάβω πως θα το βγάλω. :yeahright:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα