Jump to content
Markarth

Γνωστο σε ολους μας προβλημα

Recommended Posts

Ισως να μην ειναι προβλημα σε ολους αλλα για κατι κομπλεξικους σαν εμενα ειναι σοβαρο! 

Προσφατα παρατηρησα οτι δημιουργηθηκαν "ιστοι" (γρατζουνιες) στο ντεποζιτο, πιθανον απο το παλιο δερματινο πανι που επανελλημενα χρησιμοποιουσα για να καθαριζω την επιφανεια του.

Γνωριζει καποια λυση κανεις? (που να μην ειναι βαψιμο φυσικα..) Εχω ακουσει για αλοιφες κτλπ αλλα θελω μια δοκιμασμενη λυση! Δεκτες ολες οι αποψεις. Και ναι, εχω παρει αποφαση οτι το χρωμα δεν θα επανελθει στην αρχικη του κατασταση οσες αλοιφες και να βαλω...

Για οσους δεν καταλαβαν μιλαω για τις εν λογο γρατσουνιες. (παρεπιπτοντος δεν ειναι οι συγκεκριμενες επανω στο μηχανακη μου)

swirls_lg.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πήγαινε το σε κάποιον detailer να κάνει σωστή δουλειά. Αν δεν έχει γρατσουνιές που να έπιασαν χρώμα, αλλά είναι μόνο στο βερνίκι θα στο κάνει σαν καινούριο. Και με το κέρωμα που θα κάνει μετά το γυάλισμα θα φαίνεται καλύτερο κι από καινούριο. ;-)

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θελεις γυαλισμα οπως λεει και ο μπαμπης απο πανω και το χρωμα σου θα επανελθει ακομα καλυτερο.Και  να χρησιμοποιεις ΜΟΝΟ μικροινα για το θεο.Μικροινα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οι αραχνιες φευγουν πανευκολα με ενα γυαλισματακι.

πηγαινε το σε καποιον ειδικο. τι να σου παρει 20 - 30 ευρω το πολυ? μονο για το ντεποζιτο.

αν εχεις αλοιφαδορο το κανεις και μονος σου γιατι με το χερι ειναι μανικι πιστεψε με.

βεβαια προσφατα (δηλαδη προχθες) που ειχα ενα θεματακι εκατσα μονος μου και το παλεψα με το χερι (το ενα πλαστικο της μηχανης) με αλοιφη της 3Μ και με πανι με μικροινες.

αν εχεις κουραγιο να το δοκιμασεις μονος σου κανε το. με αυτην κανω δουλιτσα εγω http://www.ctd.gr/Product.asp?ID=9273&ref=bestprice.gr

μιλαμε για αραχνιες παντα. αν ειναι γρατζουνιες εστω επιφανειακες εκει θελει αλλη δουλεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με το χέρι κάνε το. 10 λεπτά θα σου πάρει. Δοκίμασε την γυαλιστική κρέμα της sonax ακόμα καλύτερα της 3Μ. Μετά με άλλο πανί τρίψε με κερί και είσαι έτοιμος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδη χρειαζομε ενα πανακι απο μικροινες, Μια αλοιφη 3Μ, και αρκετο κουραγιο? Ποσο θα μου βγει συνολικα? Αλοιφες τετοιες σε τι καταστηματα βρισκεις? Αν το παω εξω, πρεπει να παω σε βαφεα? 

Και βρισκομε Κατερινη.

Τροποποιήθηκε από τον Markarth

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την 3μ αλοιφη την πηρα εγω 13 ευρω.

Πανακι απο μικροινες 10 ευρω.

Σιγουρα τα λεφτα θα σου βγουν μια η αλλη αλλα σκεψου οτι θα σου μεινει το μπουκαλι με την κρεμα συν το πανακι.

Και επειδη το εχω ψαξει πολυ αφιερωσε καποια χρηματα να παρεις 2 πραματακια που και δουλεια θα σου κανουν και θα γλιτωνεις οσο γινεται απο αραχνιες.

1ον προσπαθησε να μην πας σε πληντυρια

2ον παρε σαμπουαν με ουδετερο πεχα σφουγγαρι με μικροινες και πανακι ομοιως.

3ον το καλυτερο ειναι την μηχανη να μην την σκουπιζεις αλλα να την φυσας.

4ον σε περιπτωση που δεν εχεις αερα την σκουπιζεις με το πανακι ΟΧΙ ΤΡΙΒΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΝΙ. Το αφηνεις πανω μαζευει νερα το σηκωνεις το στιβεις και πιο κατω μετα.

5ον καθε 2 3 μηνες περνας με κρεμουλα 3μ η οποια θες.

Τελος πως περναμε την κρεμα

Ριχνεις κρεμα και της απλωνεις με το πανακι με μικροινες κανοντας κυκλικες κινησεις και τριβοντας απαλα.την αφηνεις λιγο πας παρακατω. Ξαναγυριζεις και με ενα αλλο πανακι ελαφρως νοτισμενο σκουπιζεις την προηγουμενη επιφανεια.

Καλη δουλεια!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με απλα λογια πας στα Carefur('η οπου αλλου σε βολευει) παιρνεις ενα κερι (wax) να γραφει το κουτι. Μετα πλενεις, στεγνωνεις απλωνεις το κερι αφηνεις να ξεραθει το τριβεις με ενα στεγνο πανι και με γεια το καινουργιο ντεποζιτο.

Αν το κανεις και συχνα αυτο προστατευεις το χρωμα σου απο βροχες κουτσουλιες ηλιο κλπ οποτε καν το συνηθεια μονο καλο κανει.

Τροποποιήθηκε από τον CafeRacer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κέρωμα πάνω στο "αραχνιασμένο" ντεπόζιτο δεν κάνει κανονική δουλειά. Θέλει γυάλισμα πρώτα. Με το χέρι δεν θα κάνεις τέλεια δουλειά, το πολύ πολύ να κάνεις μπράτσο :-P

Πήγαινε να στο φτιάξει κάποιος ειδικός και προμηθεύσου μια πετσέτα/πανί μικροϊνών για το στέγνωμα από εδώ και πέρα και ένα κερί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το αραχνιασμα ειναι γρατσουνιες οι οποιες εχουν δημιουργηθει απο το πανι που το στεγνωνεις αλλα και απο το πλυσιμο. Για υο πλυσιμο χρειαζεται ειδικο σφουγγαρι με τρυπες διοτι αν βαζεις απλο σφουγγαρι η σκονη που εχει η επιφανεια, παγιδευεται κατω απο το σφουγγαρι και με τις κυκλυκες κινησεις που κανεις φημιουργειται το αραχνιασμα. Οποτε οι παραγοντες ειναι οχι μονο υο πετσι αλλα και το σφουγγαρι. Παμε στο γυαλισμα. Το κερι θα μπει στο τελος σαν προστασια. Οχι στην αρχη. Αλλιως μετα πρεπει να τριβεις να φυγει το κερι. Παρε μια χοντρη αλοιφη, περνα την με το καταλληλο σφουγγαρακι που θα ζητησεις, σκουπισε με το πανακι με μικροινες. Παρε μια ψηλη αλοιφη, παλι περνα το με ειδικο σφουγγαρι (σαν αυγουλοθηκη ειναι) και καθαρισε με το πανακι. Μετα βαλε και το κερι και ανεβασε φωτο να παθουν ολοι πλακα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λίγο πιο αναλυτικά η διαδικασία (απο παλαιοτερο μου ποσταρισμα):

Τα υλικά που χρησιμοποιώ είναι τα εξής: Σαμπουάν με σιλικόνη, scratch remover (αλοιφή για γρατζουνιές), καθαριστικό χρώματος, και κερί (όλα της SONAX). Η σειρά που τα παρέθεσα δεν είναι τυχαία.
Πρώτα πλένουμε καλά το όχημα με σαπουνάδα και το στεγνώνουμε.
Έπειτα χρησιμοποιούμε την αλοιφή για τις μεγάλες γρατζουνιές. Προσοχή εδώ διότι αν το παρακάνουμε θαμπώνει το χρώμα και κάνουμε ζημιά. Τελειώνοντας, σκουπίζουμε με νωπό πανί.
Επόμενο βήμα είναι να χρησιμοποιήσουμε το καθαριστικό (γυαλιστικό) χρώματος. Άλειφω και τρίβω πριν στεγνώσει όλες τις βαμμένες επιφάνειες με καθαρό πανί μικροϊνών. Εκεί είναι που βλέπω την τεράστια διαφορά στο χρώμα. Η πέρλα επανέρχεται. Το χρώμα δείχνει καινούργιο. 
Βέβαια δεν φτάνει αυτό. Έπρεπε να "οχυρώσω" το αναζωογονημένο χρώμα με κερί. Είναι απίστευτη η προστασία που προσφέρει το κερί. Από τον ήλιο και την βροχή, μέχρι τις μικρογρατζουνιές, τις κουτσουλιές, τα ρετσίνια και πολλά άλλα. Το κερί επίσης το έτριψα με το πανί μικροϊνών.

Όλη η διαδικασία αυτή, εάν γίνει σχολαστικά δεν περνάει την 1 ώρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οποτε στη λιστα βαζω 2 πανια απο μικροινες για απλωμα/σκουπισσμα της αλοιφης και μια αλοιφη 3Μ? Και απο οτι καταλαβα καλο θα ηταν να εχω και ενα κερι για το φιναλε? Εαν ψεκασω σπρει σιλικονης στα πλαστικα μετα το περασμα με την αλοιφη θα υπαρξει καποιο θεμα?

(Και ευχαριστω για ολες τις απαντησεις!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανενα προβλημα με το σπρευ σιλικονης. Μην το πολυχρησιμοποιεις διοτι εχω ενδειξεις οτι μακροχρονια ξεραινει τα πλαστικα.

Επισης, δεν χρειαζεται να αγορασεις πανια των 10 ευρω το ενα. Με 2-3 ευρω κανεις την δουλεια σου. Φροντισε να ειναι παντα καθαρα.

Για στεγνωμα, στο αυτοκινητο (που εχει τεραστια επιφανια) χρησιμοποιω ενα μπλε συνθετικο δερμα που πωλειται στο praktiker για ~7 ευρω. Απιστευτη δουλεια κανει, δεν κανει γρατζουνιες, δεν αφηνει υπολειματα νερου, και ειναι υπεραπορροφητικο (δεν το στιβω κατα το στεγνωμα).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα πανια μικροινων τα πλενω κανονικα μετα τη χρηση ετσι? Δεν παιζει να ξεραθουν και να εχω το ιδιο προβλημα? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με αφορμη το θεμα του φιλου μας να ρωτησω λιγο παιδια

Πριν 3 μερες επλυνα την μηχανη (καινουρια) και ειπα να την περασω και ενα κερι για να την προστατεψω. Λογω του οτι ακριβως ειναι καινουρια δεν την περασα με γυαλιστικο αλλα κατευθειαν με κερι, αφου πρωτα φυσικα την στεγνωσα. Χρησιμοποιησα αυτο:

sonax-hard-wax-300ml.jpg

Το εφαρμοσα με πανι μικροινων (οχι πολυ μεγαλη ποσοτητα) το αφησα περιπου 1 λεπτο και μετα το σκουπισα νορμαλ. Δεν τρελαθηκα δηλαδη στο τριψιμο.

Το θεμα ειναι πως την αμεσως επομενη ημερα η μηχανη μαζεψε απιστευτα πολυ σκονη. Στις 2 βδομαδες που την ειχα δεν ειχε μαζεψει τοση οσο σε 1-2 24ωρα! Ειναι και μαυρη και χεσε μεσα... Λες και κολλουσε ξαφνικα επανω στο κερι. Και η σημερινη βροχη μολις στεγνωσε πανω της αααααααστα να πανε. Λεκεδες χωμα λασπη θαμπαδα μια αηδια. Δεν ειδα δηλαδη αυτην την περιφημη προστασια του κεριου. Το αντιθετο μαλλον...

Και ερωτω ο ερμος ο νουμπας:

• Μηπως επρεπε να βαω περισσοτερη ποσοτητα; Να το αφησω παραπανω ωρα να στεγνωσει; Να το τριψω παραπανω στο σκουπισμα;
  • Εχω παρει και αυτο το προιον της motorex: http://www.motorshop.gr/p.SPREY-FRONTIDAS-HIGH-GLOSS-MOTO-SHINE-MOTOREX.940451.html Μηπως να ξαναπλυνω την μηχανη, μιας και εγινε παλι αισχος τωρα με την βροχη, να την περασω μια με αυτο και μετα ξανα κερι για καλυτερα αποτελεσματα; (το εν λογω προιον μου φανηκε πολυ καλο στα πλαστικα αλλα στις μεταλλικες επιφανειες δεν τρελαθηκα κιολας...)

Το κερι πρεπει 3-4 φορες το χρονο να εφαρμοζεται γι'αυτο ρωταω. Θα κανει κακο αν το ξαναπερασω τοσο συντομα;

Ευχαριστω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξαναβαλε κερι οποτε θες. Δεν φθειρει το χρωμα. Το φιλμ που δημιουργει προστατευει αρκετα. Η σκονη προφανως φανηκε διοτι γυαλιζει πιο πολυ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταλαβα...αυτο θα 'χουμε τωρα... :dry:

Τροποποιήθηκε από τον Χ
κλασσικα διπλουποσταρ' μονου τ'

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Markarth κάνε ότι ακριβώς σου είπε ο gkourmoul1 για αυτο που ρώτησες. Τα είπε σωστότατα όλα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ θα πήγαινα σε βαφείο, αλλά στην Κατερίνη δε βρήκα να έχει κανένα εξειδικευμένο για μηχανές... Δεν ξέρω τι πουλιά πιάνουν τα κοινά βαφεία. Γεμάτο είναι. Έχει ένα σωρό στην Παλαιά, στο δρόμο για Νέα Έφεσσο μετά τον Κορυδαλλό (1ο ΕΠΑΛ :grin:) και στην Express Service στο δρόμο για Νέο Κεραμίδι. Τα βαφεία, μέχρι τελευταία τουλάχιστον, δεν τα είδα να πνίγονται στη δουλειά, οπότε μπορείς να πεταχτείς μια βόλτα, να το δουν και να ρωτήσεις να σε δείξουν πώς να τα κάνεις μόνος σου. Στην τελική, ίσως στο κάνει ο βαφέας πρώτη φορά, (αν σου κάνει καλή τιμή) για να γίνει επαγγελματική δουλειά, τον ρωτάς για προϊόντα και πώς να το κάνεις μόνος σου από κει και πέρα... Και μια φορά το χρόνο να του το πας, εφόσον μείνεις ευχαριστημένος, αξίζει τον κόπο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ήθελε όλο το αυτοκίνητο γυάλισμα, όπου προτιμάται ο αλοιφαδόρος, ΟΚ να πάει σε βαφέα. Θα πληρώσει 150 ευρώ και θα του γυαλίσει το αυτοκίνητο. Είναι κάτι που μπορεί να κάνει και μόνος του, αγοράζονται έναν αλοιφαδόρο και τις αλοιφές (σύνολο 40-70 ευρώ το κόστος). Και θα του μείνουν και τα εργαλεία. Και με το χέρι το κάνει, αλλά θέλει ένα 3ωρο και μερικά χάπια για τον πόνο.

Για το ντεπόζιτο της μοτοσυκλέτας, που συνήθως δεν μπαίνει αλοιφαδόρος, και είναι με το χέρι δουλειά 10 λεπτών, τι να πάει να κάνει στον βαφέα? Το βρίσκω περιττό, μιας και εάν αγοράσει την σωστή γυαλιστική κρέμα δεν μπορεί να κάνει λάθος και να θέλει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τυχαινει να εχω αλοιφη 3Μ ψιλη και λεω να την χρησιμοποιησω μετα το πλυσιμο. Και εργαλεια εχω δεν ειναι αυτο το θεμα αλλα το ντεποζιτο ειναι μικρη επιφανεια δεν χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο.

Τροποποιήθηκε από τον Markarth

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπαρχει καποιο αντιστοιχο πακετο περιποιησης? Που να εχει μεσα και σφουγγαρι και πετσι και γυαλλιστικο κερι κτλ? Θα βολευε πολυ κατι τετοιο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά, αλήθεια λέω, δεν πρότεινα τον βαφέα για κακό. Φυσικά και μπορείς να το κάνεις μόνος σου, αλλά αυτός ξέρει να σε δείξει πχ πού θέλει μεγάλες δυνατές κινήσεις, μικρές απαλές κυκλικές κλπ, λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά... Δε θέλει Νόμπελ να γυαλίσεις ένα ρεζερβουάρ, αλλά εξαρτάται και από το πόσο  ψείρας είσαι με το μηχανάκι σου. Στην Express Service χαζεύουν πώς ξεφορτώνουν τα φορτηγά στο μύλο απέναντι, στην Παλαιά χαζεύουν τους Κορινιώτες που πάνε μαλλιά κουβάρια μέχρι να κοπανήσουν καμιά λακκούβα και στον "Κορυδαλλό" ποιος ραλίστας από την Κονταριώτισσα θα φύγει στο χαντάκι... :mB_kalo_e: Και μόλις πατήσει άνθρωπος στο βαφείο, ανάσταση... :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φιλε Markath αν πας σε χρωματοπωλειο με γνώστη υπαλληλο θα σου πει ποια αλοιφη να παρεις για να το διορθωσεις μονος σου. πρεπει την πεταξα αυτη που ειχα, θα κοιταξω στην αποθηκη μηπως την εχω. οτι και να κανεις να ξερεις πως σε 1-2 πλυσιματα θα ξαναεμφανιστουνε αραχνες. το μαυρο ειναι το χειροτερο χρωμα, φενονται τα παντα. δεν υπαρχει λυση γενικα, εκτος αν θε εισαι με ενα πανι στο χερι και να βαζεις αλοιφες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το μαυρο ειναι το χειροτερο χρωμα, φενονται τα παντα. δεν υπαρχει λυση γενικα, εκτος αν θε εισαι με ενα πανι στο χερι και να βαζεις αλοιφες. 

:yes:

Ευτυχώς το δικό μου είναι ματ και είναι μικρότερο το κακό... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα