Jump to content
Ο Καλος Μητσαρας

Δισκοκηλη. Αμαν!!

Recommended Posts

Εμπρος πικραμενοι και πονεμενοι mybik-ητες, να μαζευτουμε να κανουμε συλλογο! :tooth:

Λοιποοοοοοοοοοοοοοοοοοον, εδω ειμαι και εγω. Το 2007 ανακαλυπτω καραμπινατες κηλες στην αυχενικη μοιρα. Συντηρητικη θεραπεια με ολες τις γνωστες μαλακιες (κουβαδες ορθοπαιδικα χαπια, ειδικες ασκησεις, μπανια, φυσικοθεραπειες κλπ) και το ξεχναω μεχρι τον Ιουνιο του 2009 οπου με πιανει σε φαση που δεν μπορω να σηκωθω απ'το κρεβατι για 15 μερες. Λες και με ειχαν καρφωσει με μαχαιρι στην ωμοπλατη. Οποτε, 1 Ιουλιου 2009 χειρουργειο. Μεχρι και σημερα, εχω ξεχασει οτι εχω κανει αυτο το χειρουργειο. Μηδεν ενοχληση, μεχρι και το σημαδι της τομης εχει εξαφανιστει πληρως

Μαιος 2015, εχω μια ενοχληση στο δεξιο κωλομερι, λες και μου εχεις καρφωσει εκει μαχαιρι. Το εχω παρει στο καλαμπουρι, αλλα με το που ξεκιναω πιο εντατικη χρηση στη μοτορα, ο πονος κατεβαινει ισχιο και στη γαμπα. Πρωτη φαση επισκεψη σε ορθοπαιδικο, διαγνωση, παραπομπη για μαγνητικη κλπ δυο κηλες στην ΟΜΣΣ. Συσταση γιατρου: κοψιμο τελειως μηχανακιου, απωλεια βαρους (δεν ειμαι αδυνατος, αλλα δεν ειμαι και ο υπερβαρος) ενδυναμωση της περιοχης κι οσο περισσοτερο κολυμπι. Παραπομπη σε νευροχειρουργο για περαιτερω εκτιμηση.

Τρεις νευροχειρουργοι-καθηγητες με ειδαν (οπως και την πρωτη φορα) και μου ειπαν και οι τρεις οτι δεν προκειται ποτε να ησυχασω αν δεν το αντιμετωπισω χειρουργικα. Χωρις να το χαρακτηριζουν επειγον, αλλα ενημερωνοντας με οτι θα ειναι για παντα εκει. 

Σημερα, 7-8 μηνες μετα τη διαγνωση, δεν ειναι στην καθημερινοτητα μου, αλλα μια-δυο φορες στις 10 μερες ειναι εκει και με τσιγκλαει εντονα, εχοντας παραλληλα απολεσει πραγματα που μου αρεσουν, οπως η μοτορα. Δυστυχως εχουν την ταση να επιδεινωνονται με την παροδο του χρονου, οποτε καποια στιγμη θα πρεπει να τις φαω λαχανο. Ως πιο """εμπειρος"""" ως χειρουργημενος, προτεινω να κλεισετε τα αφτια σας στα παπαγαλακια, βρειτε εναν γιατρο-νευροχειρουργο που εμπιστευεστε και αφεθειτε στα χερια του. Καθε περιπτωση ειναι μοναδικη και ουτε τηλεδιαγνωσεις γινονται, ουτε πρεπει να εχουμε ως μετρο συγκρισης τι εγινε/εκανε ο αλλος. Αν σας προτεινουν χειρουργειο, να εχετε στο νου σας οτι δεν εχει παραπανω κινδυνους απο ενα οποιοδηποτε χειρουργειο.

ΥΓ: οι φυσιοθεραπευτες δεν ειναι γιατροι. Ειναι "εργαλεια" των γιατρων, οποτε η γνωμη τους, κατα την αποψη μου, οταν (κακως) εκφραζεται, ειναι ελασσονος σημασιας και ετσι θα πρεπει να την αντιμετωπιζετε κι εσεις. Γνωμη μου, μακρια απο πρακτικους που υποσχονται "αναταξη σπονδυλων" κλπ γιατι ευκολα η ζημια γινεται χειροτερη εως και μη αναστρεψιμη. Ενας σωστος νευροχειρουργος θα κρινει και θα αξιολογησει την κατασταση σας και θα σας οδηγησει περαιτερω. Αυτα που μου ειπαν εμενα, ειναι 3 σταδια "καταταξης" της αναγκης για χειρουργειο: α) ελαχιστη αναγκη, με συστηματικους αλλα ανεκτους πονους που αντιμετωπιζονται με απλα αναλγητικα β) μετρια αναγκη, με συστηματικους κι οχι ανεκτους πονους που εχουν ως συνεπεια την καθηλωση και την απωλεια ποιοτητας ζωης γ) αμεσο χειρουργειο (εντος 24 ωρων) οταν εχει επηρεαστει τοσο το νευρο που ο αρρωστος κατουριεται/χεζεται πανω του. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Απο την στιγμη που εκανες μαγνητικη και εχει κηλη ξεχνα τους Ορθοπεδικους και πηγαινε σε Νευροχειρουργο, μονο αυτοι μπορουν να καταλαβουν το μεγεθος της ζημιας που εχεις και θα σου προτεινουν λυση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα ελεγα περαστηκα αλλα δε... βλεπω οσο παει γινομαστε περισσοτεροι και ειναι κακο αυτο, ομοιοπαθεις και γω κλασσικα Ο5-Ι1 ευρεια κηλη και απο τις δυο πλευρες και με αλλες 2 στενωσεις, με ενοχλουσε ολο το αριστερο ποδι, με ταλαιπωρησε 7-8 μηνες και μετα αρχισε σιγα σιγα να εξασθενει ο πονος, μην προχωρας σε επεμβαση προς το παρον, ουτε τα χαπια και οι ενεσεις ειναι λυση, οπλισου με υπομονη, κανε γυμναστικουλα (συγκεκριμενες ασκησεις) και παρακολουθησε το.

Δεν ποναω παρα μονο αν την επιβαρυνω με εργασιες και βαρη, αλλα παντα νιωθω μια ενοχληση και στον υπνο ολο αλλαζω πλευρο, σαν σκουριασμενη ενα πραμα.

Ακριβως η ιδια φαση και εγω. Εγινε πιο μικρος ο πονος αλλα η ενοχλιση υπαρχει και γινεται πιο εντονως σε ορθοστασια , κακο τροπος που καθομαι η αν κανω γενικοτερα κατι που επθβαρυνει την μεση

σε γενικες γραμμες , εμενα μου ψιλοακυρωσαν το προσθιο , ελευθερο και πεταλουδα..., 

υπτιο ,με μαξιλαρακι στα μπουτακια η βατραχοπεδιλα...

Και αυτο πολυ συμαντικο που λεει ο Νικος. Αν μπορεις προσπαθησε να κοιμασαι στο πλαι με μαξιλαρι στο μπουτι. Δεν ειναι ευκολο να το συνηθησεις αν μια ζωη κοιμασαι λαθος.  Απεφυγε το μπρουμιτα. Ακομα και υγειης να εισαι, ειναι ο "χειροτερος" υπνος για τα οργανα και την μεση. Αν εχεις και την οικονομικη ανεση, δες για ενα καλυτερο στρωμα. Εγω εκανα μια μικρη επενδυση και ειδα αρκετη διαφορα με το στρωμα οταν κοιμαμαι στο πλαι. Στο μπρουμιτα βεβαια τα βλεπω ολα αν κοιμηθω καταλαθος ετσι.

ειναι αυτο που σου ειπα εγω.

καμια σχεση με το παλιο σφαξιμο. (εχω ατομο στην οικογενεια με 10 ραμματα τομη)

να ξερεις οτι αν κανεις εγχειριση εχεις παλι πιθανοτητες αν δεν προσεξεις να ξαναβγαλεις κηλη.

εμενα ο γιατρος μου ειπε ακομα να το αφησω.

τι να σου πω 6 μηνες μου φαινονται υπερβολικα πολλοι να μην σου εχει περασει.

Και εγω ρε συ κοντευω χρονο , εχω δει καποια βελτιωσει αλλα δεν μου εχει περασει σιγουρα.

Έχω χειρουργηθεί για 2 δισκοκήλες στον Ο5-Ι1 πριν από κάτι χρόνια και το μόνο που κέρδισα ήταν να μη νοσηλευτώ (ξανά από τότε) στο νοσοκομείο. Όλα τ' άλλα παραμένουν. ΔΕΝ σου προτείνω χειρουργική επέμβαση ειδικά αν είσαι μικρός σε παραγωγική ηλικία (και όχι μπαμπούγερος συνταξιούχος). Ενοχλήσεις θα συνεχίσεις να έχεις στη μέση, μούδιασμα(-τα) στο πόδι ΑΛΛΑ αν ακολουθήσεις ένα ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ πρόγραμμα εκγύμνασης, όπως τόνισαν οι προλαλήσαντες, όλες οι ενοχλήσεις θα είναι ηπιότερες και κάπου κάπου επί πόνου, παίρνε κανένα αντιφλεγμονώδες. Οι φυσικοθεραπείες δεν κάνουν θαύματα αλλά βοηθάνε. Προσωπικά τα έχω φέρει όλα στα μέτρα μου και ταξιδεύω (εσωτερικό και εξωτερικό) πάντα με μηχανή διπλός, χειμώνα καλοκαίρι. Καλώς όρισες στο "κλάμπ"... :biggrin:

Στο μονο που θα διαφωνισω ειναι στα αντιφλεγμονωδες. Ειναι αρκετα βαρια φαρμακα γιαυτο και ειναι περιορισμενος ο αριθμος ημερων που ειναι ¨"καλο" να τα παρεις.

οταν εχει επηρεαστει τοσο το νευρο που ο αρρωστος κατουριεται/χεζεται πανω του. 

Εγω τωρα πειραζει που γελασα με το "Χεζεται" πανω του ? :P  :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο μονο που θα διαφωνισω ειναι στα αντιφλεγμονωδες. Ειναι αρκετα βαρια φαρμακα γιαυτο και ειναι περιορισμενος ο αριθμος ημερων που ειναι ¨"καλο" να τα παρεις.

Ε, είπαμε «...κάπου κάπου επί πόνου, παίρνε κανένα αντιφλεγμονώδες...» 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω οταν με πιανει παιρνω αντιφλεγμονωδες για 5-7 μερες παντα με γνωμη γιατρου.

ειναι βαρια φαρμακα και θελουν προσοχη. εμενα ενω τα σταματησα μου εκαναν ενα μικρο ελκος στο στομαχι το οποιο ευτυχως περασε μετα απο 2-3 μερες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια τρεχω στους γιατρους σαν τη σβουρα αυτες τις μερες κι ο τελευταιος ειπε κατι που με προβληματισε. Μου ειπεε οτι με βαση τα τεστ που μου εκανε δεν προκυπτει εικονα δισκοκηλης, δηλαδη αν δεν ειχε να δει τη μαγνητικη δεν θα μου ελεγε οτι εχω δισκοκηλη. Μου ειπε οτι πιστευει πως  το νευρο πιεεται απο τον απιοειδη μυ. Οτι εχω δηλαδη συνδρομο απιοειδους μυος, το εχει κανεις ακουστα;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια τρεχω στους γιατρους σαν τη σβουρα αυτες τις μερες κι ο τελευταιος ειπε κατι που με προβληματισε. Μου ειπεε οτι με βαση τα τεστ που μου εκανε δεν προκυπτει εικονα δισκοκηλης, δηλαδη αν δεν ειχε να δει τη μαγνητικη δεν θα μου ελεγε οτι εχω δισκοκηλη. Μου ειπε οτι πιστευει πως  το νευρο πιεεται απο τον απιοειδη μυ. Οτι εχω δηλαδη συνδρομο απιοειδους μυος, το εχει κανεις ακουστα;;

δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο.

θα ηθελα ομως να σου πω στο σημειο αυτο οτι γνωστος μου ταλαιπωριοτανε χρονια με την μεση.

μετα απο μαγνητικη ειχε 2 κηλες. του περναει πονος και μετα απο λιγο διαστημα τον ξαναεπιασε και γινοτανε αυτο συνεχεια.

αφου γυρισε γιατρους ενας του ειπε οτι κατι εχει να κανει με το ισχυο (νομιζω) . εκανε μια μικρη θεραπεια με κατι ενεσεις και ειναι κομπλε τωρα

δεν ξερω μηπως εχει σχεση αυτο με την δικη σου περιπτωση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πρόβλημά σου είναι πιο εύκολο.... με τα dll του netframework του δικού μου να δω τι θα κάνω:laugh:

Ξανασκέψου αυτό που σου έγραψα....ένα να γράφω-δέκα να πιάνεις:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδες πεδευομαι 20 χρονακια τωρα με τη μεση μου.εχω 2 κοιλες στενωση σπονδυλων και καπου τριβονται δυο σπονδυλοι μεταξυ τους γιατι λεει εχει χαλασει το λιπαντικο.εχω καταπιει 2 φαρμακαποθηκες χαπια και ο πωπος μου εχει γινει σουρωτηρι απο τις ενεσεις.σε οποιο και να το πω θα μου πει ασε. θα πας στον ταδε και θα σωθεις.ναμη τα πολυλεω εχω παει σε χειροπρακτικους,φυσικοθεραπευτες,ορθοπεδικους,κανω γιογκα,πιλατες τα κερατα μου ολα και παλι τιποτα.βρηκα τη λυση.ειμαι κουρασμενος απο τη ζωη και θελω συνταξη....ειναι τα γεραματα....

περα απο τη πλακα λεω να δοκιμασω κι εγω τορνο(χειρουργειο) αλλα οι γιατροι μου λενε οχι.εγω υποφερω λεμε καιδεν μπορω.πηγα λοιπον στο ιατρειο πονου οπου μετα απο ωρες αναμονης και επισκεψεις των επισκεψεων μου εκαναν ενεσεις κορτιζονης στη μεση.μεσα στο σπονδυλο ακριβως.αυτο μου το εκαναν στο χειρουργειο και τωρα περιμενω να δω αποτελεσματα.ρωτηστε παντως και κανα γιατρο γιατι δεν τις προτεινουν ευκολα μαλλον επειδη δεν πρεπει να στις κανουν οι ιδιοι και θα χασουν το πελατη που θα παει στο νοσοκομειο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το οτι οι γιατροι λενε οχι χειρουργειο αλλα κανουν με τοσο ανεση ενεσεις κορτιζονης αυτο με ξεπερναει.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το οτι οι γιατροι λενε οχι χειρουργειο αλλα κανουν με τοσο ανεση ενεσεις κορτιζονης αυτο με ξεπερναει.....

Γιατί;

Στην ίδια κλίμακα λες είναι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι βεβαια. Η κορτιζονη ειναι πολυ πιο επικινδυνη, ειναι γνωστα πραγματα αυτα αιωνες τωρα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι βεβαια. Η κορτιζονη ειναι πολυ πιο επικινδυνη,  του διαβόλου ,ειναι γνωστα πραγματα αυτα αιωνες τωρα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα