Jump to content
Sign in to follow this  
thepcxdude

Αυτόματη μηχανή!!

Recommended Posts

Καλησπέρα, αν και σκουτεράκιας σας διαβάζω εδώ και πολύ καιρό! 

Ζω με σκούτερ εδώ και 6 χρόνια, έχουν περάσει από τα χέρια μου όλες οι φάσεις piaggio, pcx, sym, burgman και έχω κάνει άπειρα ταξίδια. Ξέρω ότι οι περισσότεροι θα με πουν ανώμαλο αλλά ποτέ δεν μπόρεσα τις μηχανές με ταχύτητες, όποτε έτυχε δηλαδή να δανιστώ από κάποιον φίλο. Μ αρέσει η ξενιασιά του αυτόματου αλλά μ έχουν κουράσει οι περιορισμοί των scooter και με τους δρόμους μας που χειροτερεύουν με τον καιρό δεν πάει άλλο... 

Βλέπω την τεχνολογία στις αυτόματες μηχανές να προχωράει σταθερά ανοδικά και νομίζω πως ήρθε ο καιρός για μετάβαση. Το θέμα είναι, που? 

Γλυκοκοιτάζω την Mana 850 που την βρίσκεις σε τέλεια κατάσταση ελαφρός μεταχειρισμένη στα 6 κάτι που τα έχω άνετα, ξέρω όμως πως μετά την παντρεύεσαι.

Γλυκοκοιτάζω την NC750x DCT που την έχω με λίγο ζόρι στο οικονομικό αλλά δεν μου γεμίζει πολύ το μάτι για κάποιο λόγο

Και τώρα τελευταία βλέπω και την καινούργια Africa Twin με dct, μάλιστα πήρα και προσφορά για άτοκη χρηματοδότηση με το 50% προκαταβολή. 

Η χρήση θα είναι καθαρά τουριστική και βόλτα, καθώς σκοπεύω να κρατήσω το scooter για τις δουλειές μέσα στη πόλη, τι μου προτείνετε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Απο την στιγμή που γουστάρεις ταξίδια  Africa , τα κυβικά θα σου φανούνε χρήσιμα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδες μην προτεινεται το africa,ας το θεωρω και εγω μηχαναρα,παραμενουμε στην θεωρια.

Δεν νομιζω να το λες ταξιδιαρικο τον 21" αν δεν μπαινεις ποτε χωμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με ολο το σεβασμο, μαλλον δεν εισαι για Africa, νομιζω

Ξανακοιτα καλα τα NC 700/750 DCT, οπως επισης και το Integra.

Επισης κοιτα και κανενα DN-01. Φαινετε περιεργο, αλλα αν μπορεις να βρεις ενα για βολτα, καντο πρωτα και μετα ξανασκεψου το. Αν το βρεις θα ειναι λογικα πολυ φθηνο γιατι δεν πουλησε καθολου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προφανώς και το Africa είναι το καλύτερο όλων που ανέφερες αλλά και με τιμή σε άλλο επίπεδο.

Έτσι όπως τα αναφέρεις το NC700-750 φαίνεται ιδανικό για τις ανάγκες σου. Αυτόματο και με χαμηλή κατανάλωση αλλά χωρίς τα μειονεκτήματα των σκούτερ (άθλια μετάδοση, χείριστο ζύγισμα) Μάλιστα δεν βλέπω το λόγο να έχεις και σκούτερ αν πας σε αυτό.

Τώρα μεταξύ NCx και NCd (το Integra) θεωρώ πιο όμορφο (βασικά το λιγότερο άσχημο γιατί όλη η σειρά είναι λίγο χάλια) το X και φυσικά πιο μηχανή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω θα επερνα το aprilia mana! μοτοσυκλετα με τα ολα της, και εχει και αναρτησεις και φρεναρες! ετσι κρατας και το σκουτερ σου!
αλλιος πας ή σε nc ή σε integra αλλα πουλας και το σκουτερ γιατι οντως δεν θα σου χρειαζεται!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω θα επερνα το aprilia mana! μοτοσυκλετα με τα ολα της, και εχει και αναρτησεις και φρεναρες! ετσι κρατας και το σκουτερ σου!
αλλιος πας ή σε nc ή σε integra αλλα πουλας και το σκουτερ γιατι οντως δεν θα σου χρειαζεται!

:thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το mana εχει σκουτερομεταδοση παντως. Ιμαντα ραουλα δηλαδη και λοιπα παρελκόμενα. Τα DCT έχουν κιβώτιο ταχυτήτων απλα αλλάζουν αυτόματα. Το λεω για το φιλο που ψάχνει αν δεν το ξέρει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αλήθεια είναι πως το mana είναι αυτό που μου έχει κολλήσει περισσότερο, απλά είμαι επαρχία και τίποτα απ όλα αυτά δεν μου είναι εύκολο να το βρώ να το οδηγήσω για να καταλάβω πάνω κάτω τη διαφορά στην οδήγηση μεταξύ mana και dct. 

Το NC μου βγάζει μια ασχήμια από μπροστά που δεν μπορώ να την συνηθήσω με τίποτα! Πέρα από αυτό το maxsym δύσκολα το αποχωρίζομαι, μόνο και μόνο για το φόρτωμα που του ρίχνω. 

Για το africa ξέρω οτι είναι αρκετά έξω απο τα νερά μου αλλά έχει dct και αυτόν τον θρύλο της ταξιδιάρας μηχανής... φίλος που ζει μόνιμα στο Βέλγιο την παραλαμβάνει σε ένα μήνα με DCT, επέκταση εγγύησης, Τριβάλιτσο, θερμενόμενα grip, χούφτες, ψηλή ζελατίνα και έξτρα προβολάκια led... 15.000 και κάτι κασέρι, κι εδώ σου ζητάνε 16.200 με δώρο ένα ξεσκονόπανο 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα