Jump to content
ValeRR

Ποιος ξερει απο γερακια?SOS

Recommended Posts

Τόσο η ANIMA όσο και το ΕΚΠΑΖ είναι εξαιρετικές λύσεις. Το ΕΚΠΑΖ έχει κάνει συμφωνία με τα ιπτάμενα δελφίνια, τα οποία  δέχονται άνευ χρέωσης ζώα και πτηνά σε χαρτοκιβώτια (με τρύπες για αναπνοή) για να τα μεταφέρουν στην Αίγινα. Εκεί τα παραλαμβάνει κάποιος από το ΕΚΠΑΖ, κατόπιν συνεννοήσεως βέβαια.

@@@$$$@@@@@ τις ξώβεργες....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

εδω: http://www.ornithologiki.gr/

αν δε το εχεις κανει ηδη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Vale, εγω θα σου δωσω απλα συγχαρητηρια. Αλλοι στην θεση σου θα ειχαν πυροβολησει αυτο το κουκλακι. Ενας φιλος, που τυγχανει και μηχανοβιος τρομαρα του, εχει ενα βαλσαμωμενο στο σαλονι του και καμαρωνει κιολας γι'αυτο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σε καλα φιλε γτ να το πυροβολησω τι μου εκανε? αχαχα

Ισα ισα που οταν το εφερνα σπιτι πηγε βολτα και με μηχανη αχαχα!

Αλλα και εγω απο το παρτικο μου εχω παρει αετοκαι κουκουβαγια βαλσαμωμενη δεν καμαρωνω αλλα δεν το θεωρω και κατι κακο(ισως επειδη δεν ξερω πως εφτασαν εκει :P) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπράβο Γιάννο!!! :worshippy:

Βάλε μια φωτό να το θαυμάσουμε και ενημέρωσέ μας για το πως προχώρησε η υπόθεση!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι κομπλε ο τσακαλος μιλησα και με την εκπαζ παλι σημερα με ρωτησαν για τα φτερα του τα "ειδαν" οκ(πως τα εχει και πως τα κραταει οταν ειναι μαζεμενα)

Εχει καθαριστει απο τις κολλες η πισω η ουρα ειναι λιγο τσαμπουκαλεμενη αυριο λεω να τον αφησω λιγο να δω αν μπορει να πεταξει.

Αν και μου προτειναν να τον κρατησω 2-3 μερες ακομα.

Με εχε βαλει μεσα χλαπακιαζοντας κοτοπουλα αχαχα(ειχε και στο χωριο του κοτες αχαχα) πινει νερο και ζαχαρονερο και γενικα δειχνει να ενοχλειτε πλεον στο κλουβι και λογικο μου φαινεται.

Καθεται στο χερι μου ,σημερα ειχαμε πληθωρα φωτογραφιων αχαχα.

Μετραει για κατοικιδιο (ως κατι σπανιο)το βλεπεις και λες ουαου αλλα δεν μου περναει καν απο το μυαλο να κρατησω φυλακισμενο ενα αγριο ζωο.

Εχει απιστευτο βλεμμα και με τρελαινει οταν λοκαρει κατι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μολις βρηκα ενα γερακι βραχοκιρκινεζο ειχε κολλες απο ξοβεργες και δεν μπορουσε να πεταξει.

Με αφησε να το πιασω δεν ειναι καθολου επιθετικο μεχρι που το εφερα σπιτι και τον εβαλα σε κλουβι και του εδωσα νερο,εκει αγριεψε γτ εκανα μια αγαρμπη κινηση και ανοιξε φτερα και ραμφος αλλα ξαναηρεμησε.

Διαβασα οτι τρωνε μικρα πτηνα και σκεφτομαι μηπως εφαγε πουλι που ηταν στην ξοβεργα και εχει φαει και κολλες και ειναι για να μας αφηνει χρονους.

Γενικα με εχει λοκαρει και οταν τον περιστρεφω δεν αλλαζει "στοχο",γυροσκοπικος λαιμος :P

Πειτε ρε παιδες τι να κανω?Δεν μπορω να το αφησω προς το παρων γτ οταν το αφησα οταν το βρηκα δεν μπορει να πεταξει(εχει κολλες στην ουρα)και μενει κουρνιασμενο και περματαει σαν ζογκλερ προσπαθοντας. 

Οσοι γνωριζουν ριχτε καμια ιδεα...

Καλησπέρα δεν διάβασα όλες τις δημοσιεύσεις μιας και βιάστηκα να σου εξηγήσω...

Είχα και εγώ περιπέτειες με ένα άγριο πτηνό (κουκουβαγιάκι), απευθύνθηκα στον ειδικό σύλλογο άγριων πτηνών, σου προτείνω να κάνεις το ίδιο διότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ειδικευτεί σε τέτοια θέματα και θα το φροντίσουν καλύτερα.

Οπότε δεν θα έχανα και τον χρόνο στην θέση σου αν το βλέπεις να είναι σοβαρά τραυματισμένο ή παρατηρείς κάτι...

Ο σύλλογος λέγεται ANIMA ορίστε και τα τηλέφωνα επικοινωνίας: 6972664675 και 2109510075

Και η σελίδα τους http://www.wild-anima.gr/el/

Τροποποιήθηκε από τον Ηρώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αποστολη εφτασε στο τελος της,ο γερακας σηκωθηκε εφυγε ξαναγυρισε ξαναεφυγε.

Οταν μπορεσω θα βαλω και φωτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αποστολη εφτασε στο τελος της,ο γερακας σηκωθηκε εφυγε ξαναγυρισε ξαναεφυγε.

Οταν μπορεσω θα βαλω και φωτο.

Πρόσφατα είχα την εμπειρία της απελευθερωσης ενός μεγάλου γερακιού που έπεσε στη τζαμαρία του σπιτιού, ζαλίστηκε μάλλον και το πιάσαμε.

Το κρατήσαμε 2 βράδια για να βεβαιωθούμε ότι δεν είχε τίποτα και μετά το αφήσαμε από τη ταράτσα του σπιτιού.

Το βλέμα του μου έχει καρφωθεί στο μυαλό μου. Ατίθασο , αγέρωχο, δεν ξέρω πως να το περιγράψω...

Συγχαρητήρια πάντως, ο Marco θα μας βλέπει από κει που είναι και θα χαίρεται...

:yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα