Jump to content
Sign in to follow this  
exppii

Περίεργη φθορά

Recommended Posts

Επειδή από λάστιχα δεν πολυκατέχω, να ρωτήσω κάτι.

Πρόσφατα αγόρασα όχημα, γνωρίζωντας ότι τα λάστιχα είναι (κατά τη δική μου κρίση) μέτρια. Λέγοντας μέτρια εννοώ ότι ναι μεν δεν είναι άριστα αλλά 2-3 χιλιάδες ακόμα θα βγάλουμε (?). Πάμε λοιπόν, το μηχανάκι είναι 1000αρι στρητ ήρεμο, απαιτήσεις ιδιαίτερες δεν έχω καθώς δεν το κυνηγάω σε δημόσιο δρόμο. Εμφανισιακά έχουν ψωμί ακόμα, ηλικιακά είναι 3ετίας και κάθονταν σε κλειστό γκαράζ. Μετράω πιέσεις λοιπόν, και βγαίνω την παρθενική βόλτα σήμερα. Μέχρι να κάνω καμμιά 10αριά χιλιόμετρα χαζογλιστρούσαν, αναμενόμενο. Αφού ζεστάθηκαν δεν μου έδιναν πολύ καλή εικόνα, δηλαδή σαν να μην ήθελε να πλαγιάσει. Κρατάω ένα ερωτηματικό εδώ, μήπως και το πιεσόμετρο δεν έδειχνε καλά, πρέπει να το διασταυρώσω. Στο φρενάρισμα δεν έχω να παρατηρήσω κάτι, και από ελκτική πρόσφυση ήθελε τσίγκλισμα για να σπινιάρει σε άσφαλτο άνω του μετρίου. 

Ως εδώ καλά, η εικόνα συμβαδίζει με το γεγονός ότι είναι σε μέτρια κατάσταση και κάποια στιγμή θα αλλαχτούν. Αυτό που μου κίνησε την περιέργεια είναι μία περίεργη φθορά στο πίσω. Όχι η κλασσική του πολυκαιριασμένου λάστιχου αλλά κάτι τέτοιο:

temporary_zps1118e6a7.jpg

Δεν είναι δικό μου το λάστιχο, αλλά φανταστείτε τέτοια σκασιματάκια ψιλά, με τέτοια διάταξη, στο μέσον του πέλματος. Πέραν του μέσου και προς τις άκρες, τίποτα, καθαρό λάστιχο, ούτε σκασίματα, ούτε πολυκαιριασμένο.

Τι μπορεί να προκάλεσε τέτοια φθορά; Η συμπεριφορά του λάστιχου είναι καλή, δεν μου έδωσε κάτι ανησυχητικό. Θα έπρεπε να ανησυχώ;

Για να προλάβω τις κονσέρβα απαντήσεις, ναι το ξέρω 2 λάστιχα είναι που σε κρατάνε κτλ, αλλά δεν είμαι 17 και το μυαλό το έχω στο κεφάλι :laugh:

Θα αλλαχτούν μόλις ζεστάνει ο καιρός και ζεστάνει και η τσέπη, το ζήτημα είναι να μην βολτάρω αμέριμνος ενώ θα έπρεπε να το πάω στο λαστιχά ΤΩΡΑ και φορτωμένο, ούτε καν καβάλα, ευχαριστώ :smile:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

βαλε μια φωτο απο το δικο σου να το δουμε.

λογικα αν τα δουλεψεις σε κανα δυο βολτες ακομα,παντα με προσοχη να φυγει η "κρουστα" που εχουν πιασει λογο του καιρου και θα ψιλοεπανελθουν..

δεν ειναι κατι τραγικο οπως το περιγραφεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είσαι λίγο πριν τη φάση να βγουν τα λινά του ελαστικού στη φόρα.

Αυτές οι μικροπτυχές όταν ξεκολλήσουν θα είναι ξεκάθαρο.

Πας για αντικατάσταση κ των δυο ελαστικών.

Αν είσαι πολύ συγκρατημένος μπορείς να βγάλεις μερικές εκατοντάδες χλμ σε αστικές και περιαστικές διαδρομές χωρίς σπιναρίσματα και βίαιες επιταγχύνσεις. Δύσκολο αλλά εφικτό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με την επιφύλαξη που πρέπει να έχουμε εξετάζοντας μόνο από φώτο, το λάστιχο έχει μάλλον αρκετό ψωμί ακόμη, αλλά πάσχει από "καθισιό". Με άλλα λόγια έχει ξυλιάσει γι' αυτό και μόλις το ζέστανες λίγο "σήκωσε αυτάκια". Δεν είναι σκισίματα, είναι μικρές φλουδίτσες που θα φύγουν όταν το λάστιχο ζεσταθεί καλά και, ΚΥΡΙΩΣ, ομοιόμορφα. Αν σε ενδιαφέρει να τα κρατήσεις κάνε το εξής: Βρες μια καλή επαρχιακή διαδρομή καμιά 50ριά χιλιόμετρα, με καλή άσφαλτο και κάνε μια σβέλτη βόλτα, "δουλεύοντας" το λάστιχο σε όσο περισσότερο πλάτος του πέλματος μπορείς. Στο τέλος της διαδρομής άραξε τουλάχιστον μισή ώρα να κρυώσει τελείως το λάστιχο, και επιστροφή το ίδιο. Με τον τρόπο αυτό το λάστιχο θα έχει κάνει δύο καλούς κύκλους θερμότητας και πιθανότατα θα αρχίσει να συμπεριφέρεται πάλι σαν λάστιχο και όχι σαν ανακυκλωμένο τάπερ. Αυτά σε σ΄χεση με την επιφάνεια του ελαστικού. 

Το άλλο για πλάγιασμα που λες, αν δεν φταίνε οι πιέσεις, το πιο πιθανό είναι ο προηγούμενος να ήταν κάνας "τσολιάς" και το λάστιχο να έχει τετραγωνίσει από την πολλή ευθεία. Εδώ δεν γίνεται τίποτα, τα πετάς και βάζεις άλλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

mybike.gr ρεεε, σταθερή αξία, άμεση εξυπηρέτηση και φιλικές τιμές :laugh:

Βλακεία που δεν έβαλα φωτογραφία, αλλά όταν θυμήθηκα να ποστάρω ήταν αργά, oπότε βρήκα κάτι παρόμοιο από το google. Δεν το έχω κοντά το μηχανάκι, τουλάχιστον μέχρι να κανονίσω κάτι διαδικαστικά για γκαράζ.

Το πίσω έχει ψωμί ακόμα από άποψης βάθους πέλματος. Το μπροστά είναι σε καλή κατάσταση. Ο προηγούμενος μάλλον τσολιάς ήταν, και δικάβαλος από μόνος του :laugh:... Εμένα μου κάνει πάντως για παραζεσταμένο, δεδομένου ότι συμπίπτει η φθορά με το κέντρο του πέλματος, Λίγο να το πλάκωσε καμμιά τελική, λίγο τα παραπάνω κιλά και άμα το έκανε ντάλα μεσημέρι με 40 βαθμούς, δεν θέλει και πολύ πιστεύω.

Άυριο με το καλό θα ποστάρω φωτογραφίες. Άμα πάρω το οκ ότι δεν διατρέχω άμεσο κίνδυνο, βολτούλα Σιθωνία (αλλά από ανατολική μεριά :winking:), ένα καφεδάκι Σάρτη και πίσω, μήπως και σωθεί τίποτα.

Αλλιώς για ακούω reviews για κανένα λαστιχά Θεσσαλονίκη, δεχόμαστε και πμ :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

IMG_20160127_101040.jpg

IMG_20160127_101050.jpgIMG_20160127_101107.jpg

IMG_20160127_101133.jpgIMG_20160127_101247.jpg

Όπως υποσχέθηκα να και οι εικόνες. Για δώστε καμμιά γνώμη...

@A7XBilly: Η εικόνα στο πρώτο ποστ είναι από triumph, αλλά την τσίμπησα από το Internet καθώς δεν είχα δική μου φωτογραφία :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα λάστιχά σου βγάζουν αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα.

Κάνε μια καλή βόλτα, εθνική, με ικανή μ.ω.τ. (πχ σταθερές 150άρες) και απόσταση 100+100km.

Να ζεσταθεί ομοιόμορφα. Και να καθαρίσει από το ξυλιασμένο τμήμα.

Όπως το είχες περιγράψει είχα καταλάβει τέτοιο σενάριο:

(εστίασε τις πτυχές του πέλματος, δίπλα στα λινά)

P1110544.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω την εντυπωσει οτι σκαει.....σαν να εφαγε τα ψωμια του.

Αν δουλεψει και ζεσταθει μαλλον θα ανοιξει σαν γαρυφαλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απ οτι βλεπω ειναι τα Μ3

απλα πετα τα χθες!!!!!

δεν κανουν τα λαστιχα....

Τροποποιήθηκε από τον Αλομπαρ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απλα πετα τα χθες!!!!!

Τα λάστιχά σου βγάζουν αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα.

:laugh:

Η περίεργη αίσθηση επιβεβαιώθηκε ως πιέσεις αλλού'ντ αλλού. Πρέπει να ήταν ~6-8 λίμπρες κάτω μπρός-πίσω. Άυριο-μεθαύριο θα γίνει μια καλή βόλτα, και βλέπουμε από εκεί και μετά τι γίνεται. Τι προτείνετε; ευθεία ή στροφές; Έχω άμεση πρόσβαση και στα 2 :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@exppii το λαστιχο στην 1η φωτο του θεματος ειναι απο καλο στριψιμο η πιστα, δεν εχει τιποτα, στη 1η βολτα θα φυγει. στα δικα τωρα, αν δεν ειναι παλιο dot θα βγαλουν καμια 10κ χλμ περιπου, αν δεν κανεις παντες. καινουριο ειναι το πελμα και η κορωνα τους. αυτες οι χαραγματιες που βλεπεις πρεπει να ειναι απο παντες. κανε μια καλη βολτα και θα φυγουν (ριξε και 2-3 psi για λιγα χλμ για να στρωσουν μηπως και τυχων εχουν ξεραθει απο πανω).

υγ. metzeler m3 βλεπω εχεις και θα χρειαστεις κατι τετοιο::laugh::laugh::laugh: 1-59-068.jpg

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η περίεργη αίσθηση επιβεβαιώθηκε ως πιέσεις αλλού'ντ αλλού. Πρέπει να ήταν ~6-8 λίμπρες κάτω μπρός-πίσω. Άυριο-μεθαύριο θα γίνει μια καλή βόλτα, και βλέπουμε από εκεί και μετά τι γίνεται. Τι προτείνετε; ευθεία ή στροφές; Έχω άμεση πρόσβαση και στα 2 :winking:

μπορει να εχουν πελμα αλλα το λαστιχο δεν κανει. το ειχα στο gsr κα αργει να ζεσταθει, ειναι πολυ σκληρο γενικα και εχεις χαζογλυστρηματα

στο βρεγμενο δε, παντελως καμια εμπιστοσυνη, ακομα και οταν περνας μια λωριδα νερου που ρεει στο δρομο...

γι αυτο και σου προτεινω να τ αλλαξεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε, η εικόνα που δείχνουν τα λάστιχα επιβεβαιώνει όλα όσα είχα πει στο πρώτο μου ποστ, ειδικά το περί "τσολιά", τα λάστιχα είναι παντελώς απάτητα στους ώμους. Οι ζάρες που βλέπεις οφείλονται στο ότι το πέλμα ψιλοζεσταινόταν χωρίς αυτή η θερμοκρασία να περνάει στο υπόλοιπο πέλμα και στον σκελετό του ελαστικού. Αυτό ίσως κάνει πιο δύσκολο τον σωστό πολυμερισμό τους, δοκίμασε την συνταγή των στροφών, να ανεβάσουν παντού θερμοκρασία και για αρκετή ώρα. Ίσως να τα φέρεις σε κάποιο λογικό επίπεδο απόδοσης. 

Πάντως, κομματάκι τετραγωνισμένο το κόβω το λάστιχο............ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ σημαντική η πίεση του αέρα, ειδικά στο πίσω λάστιχο. Όταν είναι χαμηλή και πάω γρήγορα στις στροφές, το μηχανάκι πάει κάπως έτσι:

1056611_o.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2 δαχτυλακια απατητα εχει μωρεεε,σιγα.

Παντως και εγω θα λεγα να τα αλλαξεις τα λαστιχα.

Μια πτωση θα κοστισει πολυ παραπανω απο τα 250Ε για ενα ζευγαρι.

Και θα ευχαριστηθεις και τη μηχανη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή είμαι πεισματάρης, θα δοκιμάσω να τα "τρίψω" λίγο σε τραχύ δρόμο, με λίγο χαμηλότερη του κανονικού πίεση, μήπως και αποφύγουμε την αλλαγή άμεσα. Σε λάστιχα αυτοκινήτου η μέθοδος είχε στο παρελθόν αποτέλεσμα. Πάντως πολυκαιριασμένα δεν είναι, εκεί στο πλάι που είναι απάτητα είναι φρέσκα/μαλακά. Μάλλον ο προηγούμενος το έκαψε στη μπαντιά/burn out. Το μπροστινό αν και ίδιας ημερομηνίας απλά φαίνεται σκονισμένο/άτριφτο. Θα επιληφθώ δεόντως :winking:

Να ευχαριστήσω τα μέλη που έδωσαν γνώμη, ήθελα να αποφύγω μια εν δυνάμει επικίνδυνη κατάσταση όπως πχ. να να αποκολληθεί κομμάτι σε μεγάλη ταχύτητα/θερμοκρασία.

Εννοείται ότι αν τελικά δεν μείνω ευχαριστημένος, πάμε για αλλαγή. Επειδή όμως η συνεργασία με τον παλιό μου λαστιχά έληξε άδοξα, λάστιχα Θεσσαλονίκη που;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα