Jump to content
Sign in to follow this  
Donmitsos10

Hornet fazer gsr 600

Recommended Posts

Καλησπερα. Οπως γραφει και ο τιτλος θα ηθελα καποιος υπευθυνα να μου πει ποια μηχανη θεωρει καλυτερη με μπατζετ 2000-2300 ευρω μεταχειρισμενη. Να μου πει ποια μηχανη, ποιο μοντελο και τον λογο που θεωρει οτι ειναι η καλυτερη δυνατη επιλογη για τα χρηματα που διαθετω. Ακραια περιπτωση αλλα γιατι οχι να προτεινει καποια αλλη street μεχρι 600 κιβικα που θεωρει καλυτερη. Ευχαριστω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Στα λεφτά που κινείσαι το Hornet είναι μονόδρομος. Θα πας σε μηχανή πάνω από δεκαετίας, οπότε η αξιοπιστία της honda μετράει διπλά. Αν μπορέσεις να βρεις και κανένα από μεγαλύτερο σε ηλικία αναβάτη ακόμα καλυτέρα.

Εκτός κι αν δεις και κάτι σε er-6n που λόγω μη εμπορικότητας δεν έχουν κρατήσει τις τιμές τους τόσο, οπότε θα μπορείς να βρεις και κάτι πιο πρόσφατο. Ίσως και κανένα bandit;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγνόησε με επειδή είμαι εκτός θέματος, αλλά:

Η καλύτερη μηχανή είναι μία μονοκύλινδρη ή δικύλινδρη επειδή σε σχέση με μία τετρακύλινδρη έχει μια σειρά πλεονεκτήματα όπως:

Χαμηλότερη κατανάλωση καυσίμου, μεγαλύτερη ευκολία και οικονομία στη συντήρηση, χαμηλότερο κόστος σε αναλώσιμα (πχ ελαστικά), μεγαλύτερη ευχρηστία (πιο βολική και ξεκούραστη στην πόλη, στο χωματόδρομο, στον επαρχιακό), είναι πιο διαχρονική (δεν κυνηγά την τεχνολογία και δεν φεύγει ποτέ από τη "μόδα").

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδη ρε φιλε Naruse ποιο το νοημα να μπεις και να γραψεις απο την στιγμη που μονος σου λες οτι δεν υπαρχει λογος να σε παρει στα σοβαρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα λεφτά που κινείσαι το Hornet είναι μονόδρομος. Θα πας σε μηχανή πάνω από δεκαετίας, οπότε η αξιοπιστία της honda μετράει διπλά. Αν μπορέσεις να βρεις και κανένα από μεγαλύτερο σε ηλικία αναβάτη ακόμα καλυτέρα.

Εκτός κι αν δεις και κάτι σε er-6n που λόγω μη εμπορικότητας δεν έχουν κρατήσει τις τιμές τους τόσο, οπότε θα μπορείς να βρεις και κάτι πιο πρόσφατο. Ίσως και κανένα bandit;

Ποια είναι η "αξιοπιστία Honda" σε σχέση με ένα Fazer;;

Πλάκα κάνεις;

Δηλαδη ρε φιλε Naruse ποιο το νοημα να μπεις και να γραψεις απο την στιγμη που μονος σου λες οτι δεν υπαρχει λογος να σε παρει στα σοβαρα

Θα το κρίνει ο ίδιος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα. Οπως γραφει και ο τιτλος θα ηθελα καποιος υπευθυνα να μου πει ποια μηχανη θεωρει καλυτερη με μπατζετ 2000-2300 ευρω μεταχειρισμενη. Να μου πει ποια μηχανη, ποιο μοντελο και τον λογο που θεωρει οτι ειναι η καλυτερη δυνατη επιλογη για τα χρηματα που διαθετω. Ακραια περιπτωση αλλα γιατι οχι να προτεινει καποια αλλη street μεχρι 600 κιβικα που θεωρει καλυτερη. Ευχαριστω

το Hornet του 2005 με λίγο ψαχτήρι σε αυτά τα χρήματα είναι μονόδρομος.΄Ασπαστο,νορμάλ συντήρηση τετρακύλινδρου και πανέμορφο.(υποκειμενικά πάντα) 

Αλλά από τα 3 που μας έδωσες,το πιο δυνατό είναι το gsr.όχι τρελές διαφορές,αλλά ανοίγει καλύτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα ειναι η πρωτη μου μηχανη και θα με πηγαινοφερνει στη δουλεια μου... Θα ειμαι μονιμα εντος πολης αντε και κανενα ταξιδακι που και που... Ψαχτηκα μονος βρηκα οτι αυτες οι 3 ειναι πολυ καλες λυσεις, ειδα και το πορτοφολι μου και ετσι σας ρωτησα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν θα είσαι μόνιμα εντός πόλης,κοιτάς λάθος μηχανές.

Και οι 3 μέσα στην πόλη καίνε τον αγλέορα.

Καλύτερα να δεις κάτι με λιγότερους κυλίνδρους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+1 Gen.Markus

Επισης υπολογισε και τον εξοπλισμο, αν δεν το 'χεις κανει, καθως και τα κοστη συντηρησης (βενζινες, τελη, ασφαλεια, σερβις)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεκινάς λάθος.Ρωτάς όλους εμάς 26.000 περίπου μέλη να σου πούμε υπεύθυνα κιόλας,ποια και γιατί θεωρούμε καλύτερη ....για εσένα.:_hrm:

Πες μας πρώτα εσύ τι ζητάς (είπες κάτι πιο πάνω) δλδ, μονοκύλινδρο,πολυκύνδυλο,ον-οφφ,street, naked,χρήση και..και..,δώσε μας τα δεδομένα σου και ύστερα κάνουμε διάλογο.:_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον moto99

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραια λοιπον οριστε τα δεδομενα. Ξεκιναω πρακτικη και θελω με κατι να κινουμε... Ειδα οτι αυτοκινητο δεν μπορω να αγορασω ποσο μαλλον να συντηρησω οποτε επεσα με τα μουτρα στις μηχανες. Απο θεμα γουστου κλεινω παρα πολυ στις street μηχανες εξου και οι επιλογες που παρεθεσα πιο πανω. Επειδη θα ειναι η πρωτη μηχανη και δεν εχω ασχοληθει ποτε η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω μονοκυλινδρες πολυκυλινδρες η ολα αυτα που ισως γραφετε... Αυτο που ψαχνω ειναι μια μηχανη που να μου αρεσει εμφανησιακα να ειναι καλη(δηλαδη με τα χρονια αποδεδειγμενα να μην βγαζει τρελα προβληματα), να καιει φυσιολογικα η λιγο κυριως για μεσα στη πολη που το θελω αντε και κανενα ταξιδακι στον ελευθερο χρονο και τελος να κινειτε η τμη της μεταχειρισμενη απο 2000-2300 χωρις εξοπλισμο που θα βγει αλλο 1 χιλιαρικο περιπου... Αυτα παιδια.. Οποιος μπορεσει ας με συμβουλεψει την καλυτερη επιλογη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα ειναι η πρωτη μου μηχανη και θα με πηγαινοφερνει στη δουλεια μου... Θα ειμαι μονιμα εντος πολης αντε και κανενα ταξιδακι που και που... Ψαχτηκα μονος βρηκα οτι αυτες οι 3 ειναι πολυ καλες λυσεις, ειδα και το πορτοφολι μου και ετσι σας ρωτησα...

Σε αυτην την περιπτωση θα συμφωνησω πως κανενα απο τα τρια δεν ειναι η καλη λυση.

Καλυτερα κοιτα σε er-6n ή sv650. Με μια γρηγορη ματια στο car βρισκεις αρκετα στα λεφτα σου. Δες ποιο σου αρεσει περισσοτερο και προχωρα αφοβα. Ειναι και τα δυο πολυ αξιοπιστα και πολυ καλα learner bikes.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή με μοναδική εμπειρία από δίκυκλο το ποδήλατο(αν κατάλαβα καλά) θες να μεταβείς σε 600 κυβικά 4κύλινδρα με 90κάτι άλογα; 

Δε μου αρέσει το σενάριο :/ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειχα παππι ειχα και ενα σκουτερ... Εμπειρια μεν πολυ μικρη δε... Απλα ποτε δεν ασχοληθηκα με μεγαλυτερες με ενοιαζε μονο να κανω τη βολτα μου 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν έχεις το μυαλό στο κεφάλι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και εγώ απο ποδήλατο πήγα στο hornet. Απο το internet δεν μπορούμε να κρίνουμε αν έχεις το μυαλό στο κεφάλι, οπότε η ευθύνη δική σου.

Οn topic:
Και οι τρείς μηχανές που ανέφερες donmitsos είναι "ίδιες". Αν έχουν κάποια μικρή διαφορά, δεν θα την καταλάβεις ποτέ, λόγω απειρίας. Διαφορές στην κατανάλωση, στα service, αναλώσιμα, δεν υπάρχει καμία.
Διαλέγεις απλά ότι σου αρέσει περισσότερο στο μάτι απο τις τρεις, και ότι βρεις σε καλύτερη κατάσταση για τα χρήματα που θες να δώσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή με μοναδική εμπειρία από δίκυκλο το ποδήλατο(αν κατάλαβα καλά) θες να μεταβείς σε 600 κυβικά 4κύλινδρα με 90κάτι άλογα; 

Δε μου αρέσει το σενάριο :/ 

κάντα 100/πάρα κάτι μη ντρέπεσαι :tooth:

@DonMitsos δεν θα σε βολέψουν για αυτό που θες.Το να καίει λίγο που λες η φυσιολογικά μέσα στην πόλη δεν θα το δεις με αυτές τις μηχανές που έχεις γράψει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με budjet 2300+1000 του εξοπλισμου.....χτυπας αμαξακι μικρο  και με καταναλωση και συντηρηση πιο οικονομικη απο μιας street 600 κυβικων.

Μηπως να το ξανασκεφτεις?

Εκτος και αν θες μηχανακι ντε και καλα......οποτε αλλαζει το πραγμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η δική μου γνώμη ειναι να μεινεις μακρια απο fazer μιλάμε για μηχανάκι με τεχνολογία 30 χρόνια πίσω. Αν πας σε Hornet να δες του 07-08 κ μετά επίσης ωραίο ειναι και το GSR δεν ξέρω αν έχει προβλήματα. Εγω σαν κάτοχος του Shiver θα σου πρότεινα να δεις και το Aprilia ειναι με διαφόρα μπροστά απο τα αλλά σε περιφερειακά (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7371322/ δεν το ξέρω το συγκεκριμένο απλά ειναι κοντά στα λεφτά που ψάχνεις).

Πάντως αν έβαζες λίγα παραπάνω χρήματα κοντά στα 3000 θα μπορέσεις να πάρεις κατι πολύ καλό, στα 2-2,5 εχει μερικές ευκαιρίες αλλά εχει κ πολλές βαλούτες, κάτι Ιαπωνικα του 02-05 με τεχνολογια του 90. Ψαξτο λίγο και να ξες οτι το 4Κ θα σου κάψει πολύ μέσα στην πολή! Καλή τύχη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με όλη την καλή διάθεση, ήθελα απλά να διευκρινήσω το εξής, όχι για διαφωνία αλλά περισσότερο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους... Διαβάζοντας το ποστ σου GregVog, επειδή του προτείνεις το shiver (2κ) και κλείνεις λέγοντας πως τα 4k θα κάψει πολύ μέσα στην πόλη, να πω οτι έχουν περάσει απο τα χέρια μου κάποια 4κ μεταξύ των οποίων και το hornet και έχει περάσει και το dorsoduro που έχει το ίδιο μοτερ με το shiver, και το τελευταίο μέσα στην πόλη έκαιγε τον άμπακο. Περισσότερο και απο το r6 που είχα (πάντα σε συνθήκες πόλης).

That said θεωρώ πως αν κάποιος διαλέγει μηχανή με βάση το πόσο θα καίει, θα έπρεπε να πάει σε παπάκι ή να αλλάξει άθλημα.
Πάντα φιλικά, για να μην παρεξηγηθώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To GSR το είχα και μάλιστα 2 φορές,πολύ ωραίο μηχανάκι και στήσιμο αλλά μεγάλη καταβόθρα σε καύσιμο,τελείως απαράδεκτο,και μιλάμε για νορμάλ οδήγηση ούτε καγκουριές ούτε τίποτα,μέσα στην πόλη για να πας στην δουλειά σου τις βόλτες κτλ έτρωγε πολύ.Το fazer που το είχα πάρει το 2005 καινούργιο μου άρεσε είχε προστασία από τον αέρα και την δύναμη την έβγαζε πάνω από τις 6000-7000 στροφές αν ήθελες να το πας γρήγορα,αξιόπιστο,οικονομικότατο σε σχέση με το GSR και με μεγαλύτερο ρεζερβουάρ.Σε ιπποδύναμη και ροπή και το Fazer & GSR είχαν το ίδιο ακριβώς αν δεν κάνω λάθος και στο ίδιο φάσμα στροφών,αλλά το GSR είχε πιο κοντό σασμάν με αποτέλεσμα να φορτώνει πιο γρήγορα σε σχέση με το Fazer ώστε να νομίζεις ότι έχεις παραπάνω άλογα όταν το είχα πρωτοπάρει σε σχέση με το Yamaha και μάλλον πρέπει να ήταν και ο λόγος της μεγαλύτερης κατανάλωσης,το Bandit 1250 ήταν πιο οικονομικό από ότι είχα διαβάσει γύρω στο 1.5 λίτρο διαφορά περίπου σε σχέση με το GSR.Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη,ότι και να πάρεις καλούς δρόμους να έχεις φίλε μου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνώ και εγώ πως καίει και το Shiver όπως και όλα τα υπόλοιπα σε αυτήν την κατηγορία, δεν είπα οτι το shiver ειναι παπάκι, σε αυτό που έδωσα εμφαση είναι στα περιφερειακά που έχει και στα περιφερεικά που δεν εχει το fazer όπως και τα υπολοιπα που ειτε έχουν συμβατικο μπροστινο χωρις ακτινικες δαγκάνες είτε το ψαλίδι τους ειναι μια σιδεριά απο νταλίκα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για ολα αυτα που παραθετεις, και με βαση τις αναγκες και τα γουστα σου,

δαγκωτο Kawasaki ER6N :thumbsup1: οπως προτειναν και αρκετοι πιο πανω :thumbsup:

kawasakier6.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άποψη μου,αν δεν γουστάρεις φουλ μηχανές και το κάνεις καθαρά για οικονομία,και κοιτάς λάθος μοντέλα και δεν αξίζει γενικά το ρίσκο που θα πάρεις.

Γιατί θα πάρεις κάτι με 2.200 πες. Θες λεφτά μετά για ένα σερβις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,πιθανότατα να χρειάζεται λάστιχα αν όχι αμέσως σχετικά κοντά και μιας και μιλάμε για μηχανάκι 10ετίας όλο και κάποια άλλα αναλώσιμα θα ζητήσει που πολλοί οδηγοί δεν προσέχουν ποτέ(service αναρτήσεις,ρουλεμάν,κτλ κτλ)

Οπότε στην τελική θα δώσεις αρκετά παραπάνω από 2.200.Ίσως καλύτερα σε αυτό το σενάριο να κάνεις υπομονή,να ζοριστείς λίγο στην αρχή με τα μέσα και να κάνεις οικονομία και να πάρεις αργότερα ένα diesel αμαξάκι.

Αν γουστάρεις μηχανές αλλά θες να μείνεις εντός budget πρέπει να δεις άλλα μοντέλα(μονοκύλινδρα,δικύλινδρα) και πιθανότατα λιγότερα κυβικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα