Jump to content
Schumi

Μία... περίεργη ιστορία. Για έναν τίγρη κι εμένα.

Recommended Posts

Μήπως ρε φίλε όμως έπρεπε να εξηγήσεις στον καινούργιο ιδιοκτήτη ξεκάθαρα οτι με τον έλεγχο που κάνεις δεν μπορείς να εγγυηθείς τπτ?

Το λέω γιατί και εγώ σαν τον Οδυσσέα σε έναν τέτοιο σαν εσένα θα πήγαινα για έλγχο αγοράς

Που ξέρω εγώ τι θέλεις εσύ για να είσαι σίγουρος ? Πες μου το .......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω πως δεν χρειάζονται τα οφ τόπικ παιδιά.Το θέμα του ανθρώπου είναι αρκετά σοβαρό.:nono: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σου Οδυσσεα.ειμαι ο Μαυρικος που λες οτι σου επαιξα πουστια με τον καραγκιοζη τον ιδιοκτητη τησ μοτο που αγορασες.Αμα με λαδωσε με 200 ευρω παρτον τηλ. και πες του οτι γαμιε@@@τε πατοκορφα.Εαν θες να παιξουμε μπουκετα ξερεις που ειμαι.ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ το εκανα λαδια φιλτρο και ρυθμιση πεταλουδες στα 30000χιλιομετρα.Αγοραστηκε μετ/σμενο απο αθηνα και οχι απο εμενα , το αλλαξα λαδια 2 η 3 φορες νομιζω και ποτε δεν ειχε λειψα λαδια.Τωρα αν ο ιδιο ς το συμπληρωνε η δεν το πιεζε για να καψει λαδια δεν το ξερω.Το αν ειχαν λυσει το μοτερ στο παρελθον και αλλαξαν εμβολα η οτιδηποτε ουτε αυτο το γνωριζω Το μεγαλο σερβις στα 20000χιλ. δεν το εκανα εγω για να ξερω αν εχει αναθυμιασεις και στο φιναλε εγω θα ειχα πελατη εσενα και οχι αυτον πλεον γιατι ξερεις οτι αγορασε ΒΜW και οχι μηχανακι απο εμενα.ΓΙΑΤΙ να κανω πουστια σε εσενα μπορεις να μου εξηγησεις??????ΓΙΑΤΙ ?????Η ευθυνη που εχω ειναι οτι δεν σας ζητησα 500 ευρω να ειμαι και με λεφτα στη τσεπη και σιγουρος γιατι θα το ελυνα μεχρι την μεση και θα ηξερα σιγουρα.Θα παρω μια γυαλα και θα κανω προβλεψεισ τωρα μιας και δεν ειμαι καλος μαστορας να κανω καριερα σαν μεντιουμ.Και επειδη ποσταρω επωνυμα τωρα μπορεις να με μυνησεις τωρα που αποδεχομαι την εμπλοκη μου στον ελεγχο της μοτο Το  διαγνωστικο δεν δειχνει περα απο βλαβες ηλεκτρονικου κυκλωματος τι συμβαινει μεσα σε ενα μοτερ για καποιους που ισως δεν γνωριζουν.

ΜΑΥΡΙΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Ενταξει είσαι λίγο υπερβολικός νομίζω, δηλαδή για να βγάλεις το ντεπόζιτο  να ανοίξεις το φίλτρο αερα να βάλεις το διαγνωστικό και να κάνεις έναν οπτικό ελεγχο στα υπόλοιπα θέλεις 500 ευρώ? Μάλλον σε λάθος τόπο και λάθος χρονιά είσαι. Οσο για τα υπόλοιπα που γράφεις έκανες πολύ καλά που μπήκες στον κόπο και απάντησες αλλα δεν νομίζω ότι η ειρωνίες και οι γυάλινες μπάλες θα σε βοηθήσουν να βρείς υποστηρικτές.

Τροποποιήθηκε από τον pa18

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μήπως ρε φίλε όμως έπρεπε να εξηγήσεις στον καινούργιο ιδιοκτήτη ξεκάθαρα οτι με τον έλεγχο που κάνεις δεν μπορείς να εγγυηθείς τπτ?

Το λέω γιατί και εγώ σαν τον Οδυσσέα σε έναν τέτοιο σαν εσένα θα πήγαινα για έλγχο αγοράς

Που ξέρω εγώ τι θέλεις εσύ για να είσαι σίγουρος ? Πες μου το .......

ΘΕΛΩ 500 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΕΜΒΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΘΕΛΩ 500 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΕΜΒΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ

Παναγιώτη μία μικρή συμβουλή, μη γράφεις μόνο με κεφαλαία γιατί φαίνεται σαν να φωνάζεις και μπορεί κάποιοι να θεωρήσουν ότι γίνεσαι επιθετικός.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oχι αλλα νομιζω οτι του εξηγησα το θεμα με τα 07 και 08 09 μοντελα.Οντωσ τα 07 εχουν σφυρηλατα και δεν σπανε καναλια αλλα δεν ξερω μεχρι ποιο αριθμο πλαισιου ουτε οι ιδιοι οι αγγλοι δεν ξερουν

Δεν εχω δαγκωσει ανθρωπο στη ζωη μου και θα δαγκωνα καποιον  αγνωστο  που ισως  την παλευει με το μεροκαμματο???? εχετε τρελαθει για τι πραγμα για 200 κολοευρωΕχω κανει απειρα μηχανακια εκτοσ εγγυησεων χωρις χρηματα και αυτο το ξερει ολη η Θεσσαλονικη και καποιοι απο την Αθηνα και την επαρχια.Γιατι πρεπει να εχεις προηγουμενα με καποιον για να του την παιξεις ετσι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ όχι δεν μέτρησα. :-P 

Ο μηχανικός μου όμως ναι. Και τοέψαξε πολύ το θέμα και σε συνεννόηση μαζί μου.

Χιτωνια όχι δεν θα πάρω καινούργια διότι δεν έχουν μεγάλη φθορά και μπορούν να τα φτιάξουν .  Εάν έπαιρνα καινούργια ναι θα ερχόταν το ίδιο με το να πάρω τα Je. Αλλά τα Je μετά ήταν σφιρηλατα. Και νομίζω ότι θα χρειαζόταν και επίστρωση νικασιλ. Όχι απαραίτητα από όσο ξέρω αλλά θα ήταν καλύτερα. 

Το μοτερ του Tiger είναι τέρμα . Τσίτα.

Με συμπίεση στο 12.4 ή 12.6 δεν θυμάμαι ακριβώς, τα πιστόνια βγάζουν λίγο κεφάλι πάνω από τον κυλινδρο να φανταστείς όταν είναι στην τέρμα πάνω θέση. Όλοι πάντως λένε ότι είναι πολύ πουσαρισμενο το μοτέρ. Το ότι είναι ένα παλιό μοτέρ υπερκυβισμενο δεν λέει κάτι πάνω σε αυτό. Ίσα ίσα. 

Πάντως το θέμα είναι ότι θα έφευγε το μηχανάκι άνετα γιατί δεν μπορούσες να το πάρεις χαμπάρι ότι εκαιγε τόσο λάδι. Μόνο σε ταξίδι. 

Αλλα εγω το ηξερα εε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαυρικος...μπραβο που βγαινεις και μιλας επωνυμα και περνεις θεση για το θεμα,μονο καλο κανει(τουλαχιστον σε εσενα)!

Δεν νομιζω να υπαρχει λογος να κανεις επιθεση στον Οδυσσεα(Schumi) γτ δεν ειδα να σε κατηγορει αλλα οτι εχει πολλες υποψιες που ισως να του τις εβαλαν τα 200€ που ειπε ο πωλητης.

Καλως ηρθες στο φορουμ και κανε σωστη και ανοιχτη κουβεντα μαζι του!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

500 ευρω για να βγαλεις κεφαλη?

Δηλαδη για ρεκτιφιε ποσα ζητας?

Αλλο ενα tiger και ενα δυαρι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

500 ευρω για να βγαλεις κεφαλη?

Δηλαδη για ρεκτιφιε ποσα ζητας?

Αλλο ενα tiger και ενα δυαρι?

φίλε μου πολύ ειρωνεία βλέπω. Κρίμα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καμιά ειρωνεία.Και γω το ίδιο θα ρωτούσα.Ίσως χωρίς το δυάρι.:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατσε οταν μπαινει ο αλλος και η επισημη πρωτη προταση του ειναι να παρει τα αρχ--ια του αλλουνου,τον παιρνετε και σοβαρα?

Η δηλαδη θα εμπαινε να ελεγε οτι ναι τα πηρα.

λολ και ομιτζι δηλαδη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τώρα σοβαρά υπάρχει αγοραστείς που θα πάει σε μάστορα και θα του πεί να λύσει το μοτό για να δεί τα εμβολα σε τι κατάσταση είναι και φυσικά υπάρχει πωλητής που θα επιτρέψει να λύσουν το μοτό του? Δηλαδή ολοι οσοι αγοράσατε μεταχειρό τα πήγατε και σας λυσανε το μοτέρ? Υπάρχουν τροποι που ενας μάστορας μπορεί να καταλάβει αν ενας κινητήρας είναι σε καλή κατάσταση χωρίς να χρειαστεί να τον διαλύσει, ναι συμφωνώ ότι κανένας δεν θα βάλει το χέρι του στην φωτιά για κάτι που δεν βλέπει αλλα σε γενικές γραμμές μπορει να καταλάβει σε τι κατάσταση είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν υπαρχει περιπτωση να κανω επιθεση σε εναν ανθρωπο που εχει παθει ζημια και ισως φερω μερος ευθυνης και εγω με την σιγουρια μου οτι απο τα 50 η 70 tiger που εχω αλλαξει εμβολα κανενα δεν ειχε φτασει πανω απο 19000-20000 χιλ.Αλλα αυτη ειναι η εμπειρια που εχω.Το συγκεκριμενο ηταν μια καινουρια περιπτωση για εμενα που με εξεπληξε γιατι δεν το ειχα ξαναδει.Τα περι ηθοποιιας μου μου γυρναν τα εντερα και εκφραζω την αγανακτηση μου γιατι δεν εκανα κατι με σκοπιμοτητα η προσωπικο ωφελος στη πλατη ενος ανθρωπου που απο οτι καταλαβαινω ειναι μηχανοβιοα ειναι ΠΑΟΚ  και δεν τα βρισκει τα χρηματα ευκολα .Γενικα δεν εχω απασχολησει τα forum για πουστιες η κακοτεχνιες 18 χρονια που επισκευαζω triumph στη θεσσαλονικη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τώρα σοβαρά υπάρχει αγοραστείς που θα πάει σε μάστορα και θα του πεί να λύσει το μοτό για να δεί τα εμβολα σε τι κατάσταση είναι και φυσικά υπάρχει πωλητής που θα επιτρέψει να λύσουν το μοτό του? Δηλαδή ολοι οσοι αγοράσατε μεταχειρό τα πήγατε και σας λυσανε το μοτέρ? Υπάρχουν τροποι που ενας μάστορας μπορεί να καταλάβει αν ενας κινητήρας είναι σε καλή κατάσταση χωρίς να χρειαστεί να τον διαλύσει, ναι συμφωνώ ότι κανένας δεν θα βάλει το χέρι του στην φωτιά για κάτι που δεν βλέπει αλλα σε γενικές γραμμές μπορει να καταλάβει σε τι κατάσταση είναι.

όχι βέβαια,έχεις δίκιο.

ΑΛΛΑ.

Αν ένα μηχανάκι είναι τίγκα στην φλατζόκολλα και κακά κλεισμένο,ο μάστορας θα πρέπει να το δει πολύ πιο εύκολα από μένα και τον Οδυσσέα,χωρίς να χρειάζεται να το κάνει βίδες.

Έτσι ξέρω εγώ τουλάχιστον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nα ξερετε ολοι .Η συγκεκριμενη βλαβη δεν εχει καποιο ηχο θορυβο η αλλο συμπτωμα που μπορεισ να την διαγνωσεις.Μπορει να σας το επιβεβαιωσει και ο Oδυσσεας νομιζω εκτος απο την καταναλωση λαδιου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο φόρουμ αυτό πρέπει να ακούγεται μόνο η μία πλευρά αλλιώς δε γίνεται παιδί μου σου λεω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έτσι για την Ιστορία,ο Οδυσσέας έχει γράψει τι πιστεύει ο Ίδιος ότι Μπορεί να έχει συμβεί.

Δεν κατηγορεί κανέναν 100%/

Just saying.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει ένα τραγούδι των Black Eyed Peas που λέγεται lets get it started...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τυχαίνει να γνωρίζω κ τους δυο εμπλεκομενους στην ιστορία αυτή κ με θλίβει η όλη κατάσταση.

ο Μαυρίκος στην Triumph και γενικά στον χώρο της μοτοσυκλέτας Β, Ελλαδος έχει ένα όνομα που θα ζήλευαν πολλοί. Είναι καλό όσοι δεν γνωρίζουν με ποιον μιλάνε κ απλά αναφέρονται σαν 16χρονα με βλαχομαγκιες να ρωτήσουν κ να μάθουν. 

επειδή εδώ μέσα στο συγκεκριμένο θέμα έχει πολλά τσακαλακια που θα πούνε για κολλητούς κλπ σχέσεις... έχω να πω ότι είμαι τόσο στα @@ μου κ με μια πελατειακή σχέση με τον μαυρικο που δεν είχα καν γνώση και ενημέρωση (φόρουμ κ χαζοκαφεδες με τον μηχανικό μ κ όλη μέρα κλπ) οτι ο Παναγιώτης άφησε της αντιπροσωπία. τώρα τα παιδιά της triumph μείναμε ορφανά και δεν το λέω ειρωνικά 

2 tiger δεκάδες σέρβις κ μπορώ να πω οτι τέτοιο επαγγελματία δεν έχω γνωρίσει πάνω στα Triumph.

Δεν τον βγάζω άγιο άλλα σ οτι ήταν ανθρωπίνως δυνατό να καταλάβει (χωρίς να ανοίξει ένα μηχανάκι... αν θες και έχεις πληρώνεις το ανοίγεις ) για ένα μηχανάκι μεταχειρο και όσο τον ξέρω σίγουρα έκανε οτι περνάει απο το χέρι του. δεν θα καθόταν να μπλέξει με ένα τέτοιο μηχανάκι. για 200 ευρο βαζω το μονομπρατσο μου στην φωτιά οτι δεν υπήρχε περίπτωση να μπλέξει... 

σουμι φιλαράκι κ πριν το πάρεις με τον χαμπο σου είπαμε 5 πράγματα...προσεχε τα 07 κλπ και εσυ εκει καρφι πηγες!!! κ όταν ήταν για το σέρβις π σου είπε ο Παναγιώτης 300 ευρό πάλι με πήρες κ σου είπα οτι μήπως δεν έχεις καταλάβει τι ακριβός έκανε στο μηχανάκι μήπως κάπου το έχασες το παιχνίδι?!!! μακάρι απο την καρδιά μου να μην ξανασυμβεί άλλα δεν θεωρώ υπεύθυνο κάποιον π απλά πάμε ένα μηχανάκι μέσα στην γκαυλα να το πάρουμε που επειδή εχει την αντιπροσωπία και κοιτάει 5 πράγματα θα μου πει κ τι εχει κ αν βογκάει κάπου άσχημα εσωτερικά  ... κανε με μάγο να σε κάνω πλούσιο λένε οι παλιοί. υπάρχουν χιλιάδες μπορεί στην όλη υπόθεση ομως στην όλη υπόθεση υπάρχει μια λεπτή γραμμή που ξεπεράστηκε κ θίγει ονόματα και καταστάσεις με άσχημο τρόπο. 

δεν θα κάτσω να πείσω κανέναν γτ έχω κάνει πάνω απο 60.000 χιλιόμετρα με 2 triumph ήταν είναι κ θα είναι η καψούρα μου.

Παναγιώτη καλά να είσαι εκεί που θα πας κ πιστεύω σίγουρα θα τα πας περίφημα γιατί είσαι εξεραιτικος άνθρωπος και μηχανικός. μακάρι κάποτε να σε ξαναδώ με αυτό το χαλαρό χαμόγελο σου πίσω απο το γραφειο.

σουμι φιλαράκι μου θα περάσω για μπουγάτσα κ κακάο να τα πούμε. 

καληνυχτα παιδες.

Τροποποιήθηκε από τον o mikros gaidaros

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα