Jump to content
Schumi

Μία... περίεργη ιστορία. Για έναν τίγρη κι εμένα.

Recommended Posts

Μεγαλη πουστια αυτο που σου παιξε ο αντιπροσωπος.

Πες το το ονομα και ας κλεισει.

Τουλαχιστον τωρα ξερεις τι παιζει μεσα στο μοτερ και οτι ειναι σχεδον καινουργιο.

Θεωρω αυτονοητο οτι εχεις μετρησει ανοχες σε ολα τα υπολοιπα ετσι?

Επειδη δε καταλαβα,θα παρεις καινουργια χιτωνια?

Εαν ναι,δε θα ερχοταν το ιδιο με το να επαιρνες τα Je πιστονια?

Παντως πουσαρισμενο δε το λες και το μοτερ του tiger(απο αποψη ιπποδυναμης)

Καλως η κακως ειναι το 955 υπερκυβισμενο,δηλαδη ενα μοτερ 15ετιας.

Μπραβο σου παντως που δε το εδωσες ετσι οπως ηταν.Για γερο ξυλο και ο προηγουμενος...

Εγώ όχι δεν μέτρησα. :-P 

Ο μηχανικός μου όμως ναι. Και τοέψαξε πολύ το θέμα και σε συνεννόηση μαζί μου.

Χιτωνια όχι δεν θα πάρω καινούργια διότι δεν έχουν μεγάλη φθορά και μπορούν να τα φτιάξουν .  Εάν έπαιρνα καινούργια ναι θα ερχόταν το ίδιο με το να πάρω τα Je. Αλλά τα Je μετά ήταν σφιρηλατα. Και νομίζω ότι θα χρειαζόταν και επίστρωση νικασιλ. Όχι απαραίτητα από όσο ξέρω αλλά θα ήταν καλύτερα. 

Το μοτερ του Tiger είναι τέρμα . Τσίτα.

Με συμπίεση στο 12.4 ή 12.6 δεν θυμάμαι ακριβώς, τα πιστόνια βγάζουν λίγο κεφάλι πάνω από τον κυλινδρο να φανταστείς όταν είναι στην τέρμα πάνω θέση. Όλοι πάντως λένε ότι είναι πολύ πουσαρισμενο το μοτέρ. Το ότι είναι ένα παλιό μοτέρ υπερκυβισμενο δεν λέει κάτι πάνω σε αυτό. Ίσα ίσα. 

Πάντως το θέμα είναι ότι θα έφευγε το μηχανάκι άνετα γιατί δεν μπορούσες να το πάρεις χαμπάρι ότι εκαιγε τόσο λάδι. Μόνο σε ταξίδι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε τι καλέμι έφαγες.......:blink:

Καλά έκανες και το φτιάχνεις πάντως,από όλες τις απόψεις.

respect που δεν το έκανες γαργάρα,όπως οι 9 στους 10 από εμάς τους βόρειους που θα έκαναν μόκο.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οσον αφορα το θεμα πιεσης του μοτερ παντως.....δεν ειναι και τσιτα,υπαρχει και το speed triple  που μοιαζεται τον ιδιο κινητηρα που βγαζει γυρω στα 135.

Ειναι γνωστη βελτιωση για τα tiger ωστε να βγαζουν κι αυτα την ιδια ιπποδυναμη.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έκατσα και διάβασα σειρά προς σειρά ολόκληρο το κείμενο!  Ο,τι και να πω ειναι λίγο.. Μεγάλη οδύσσεια για τον Οδυσσέα, ελπίζω η επισκευή να πραγματοποιηθεί γρήγορα και να τον χαρείς τον τίγρη όσο περισσότερο μπορεις!!

Και νόμιζα ότι εγώ είχα φάει μεγάλο παλούκι που πλήρωσα για τις κρυφές ζημιές του παπιού μου οσα λεφτά χρειάστηκαν και για την αγορά του περίπου. Η μηδενική εμπειρία μου στοίχισε, αλλα μαθαίνεις κυρίως να είσαι πιο προσεκτικός και καχύποπτος... αφού πληρώσεις σε ρευστό πολλές φορες, δυστυχώς!

Ένα είναι το σίγουρο.. Όταν ερθει η ώρα να πάρω τον δικό μου τίγρη, θα σε έχω από κοντά, δεν την γλυτώνεις!! :) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οδυσσεα εισαι αρχιδατος και μπραβο σου.

Κριμα για την φαση που σου εκατσε αλλα αφου μπηκες στο τριπακι θα το φτιαξεις  και θα ειναι πενα.....

Πολλα λεφτα μεν αλλα σχεδον οσα θα χρειαζοσουν για να παρεις αλλο μηχανακι μεταχειρο.... 

Μια η αλλη σου βγαινει.

Μπραβο για την επιλογη σου να μην παιξεις μπινια σε αλλον.

Παρε ενα τηλ τον αντιπρόσωπο. Μην ζητησεις κατι απλα κραξτον και πες του οτι προλαβες τα χειροτερα στο τσακ και θα του κάνεις δυσφήμιση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

περαστικά σου , και στα παπάγια σου. Εσύ να είσαι καλά , και τα σίδερα γίνονται 

Όσο για συνεργείο και πρώην ιδιοκτήτη .......και πάλι στα παπάγια σου.Θα την βρούνε απο αλλου καποια στιγμη  (ο καλός Θεούλης βλέπει)

Καλοτάξιδο να είναι με τα καινούρια μπιζού , και δε γ@μείς ψηλά καπέλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oδυσσεα ,τι σου 'τυχε ρε φιλε..!!!

Τι να πω..!!
Υπομονη και επιμονη μεχρι την μερα που θα ξανακαβαλησεις το θηριο και ειμαι σιγουρος θα το γουσταρεις πιο πολυ απο πριν γιατι θα εχει πανω του την δουλεια,τον κοπο και τα χρηματα σου..Διοτι παντα πισω απο ενα αρνητικο κρυβονται πολλα θετικα..!Αρκει να θελουμε και να μπορουμε να τα δουμε..

Υ.Γ..:Κοιταω για τιγρη μεταχειρισμενο εδω και κανα 2μηνο και με εκοψε τα φτερα ρε :-P..!!
Ειδα και το πρωι πανω στην τσιμισκη εναν τιγρη να τον φορτωνει οδικη βοηθεια  με τι ψυχολογια να ξαναμπω στο car τωρα εγω..xaxaxaxaxa

Τροποποιήθηκε από τον HaRisGs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικα ρε φιλε, τι να πεις σε τετοια περιπτωση, στα ειπαν ηδη τα παιδια. Δεν ηξερες με ποιον να πρωτονευριασεις φανταζομαι.

Απλα κουραγιο, και καλοριζικο το νεο μοτερακι και να σου κανει αποσβεση τα χρηματα οσο το δυνατο πιο γρηγορα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αντε να εμπιστευτεις οποιοδηποτε μετα απο τετοια ιστορία.. 

Περαστικά, και παλι καλά που μπορεις να ανταπεξέλθεις οικονομικα και να την ξαναφτιάξεις! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλυτερα μην παρεις κανεναν γτ στο τελος θα βγεις και μπλεγμενος γτ οπως λες δεν εχει αποδειξεις αλλα μονο ενδειξεις.

Τωρα καλως ή κακως την εφαγες και αφου δεν το αποφευγεις κοιτα να το χαρεις.

Ο προηγουμενος ιδιοκτητης καλα εκανε οτι εκανε αν εκανε αλλα αν ο μηχανικος ειναι μπλεγμενος αυτο με ενοχλει περισσοτερο.

Καλα ξεμπερδεματα και κουραγιο !

Τροποποιήθηκε από τον ValeRR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κρίμα Οδυσσέα, μπράβο για τον τρόπο που λειτούργησες και συμφωνώ γενικά με όσα έχουν ειπωθεί. Αυτό που δε μου κολλάει κάπως είναι η άνεση με την οποία ο πωλητής είπε αυτά που είπε περί δώρου στον αντιπρόσωπο επειδή βοήθησε στην πώληση, ποιος ο λόγος να πει κάτι τέτοιο κάποιος που έχει :shit:μένη τη φωλιά του, είναι κάτι που μόνο ηλίθιος ή ....αθώος μπορεί να ξεστομίσει.....:think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν νομίζω να μπορούσε να βρει άλλη δικαιολογία στο να μην μου κάνει την έκπτωση που του ζήτησα. Ήταν ή το "δεν γίνετε και τέλος" κάτι το οποίο μπορεί και να με χαλούσε και να χαλούσε και το deal ή κάποιο κραγμένο ψέμα ή αυτό εδώ. Ξέρω γω, τι να πω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το αλλο περιεργο βεβαια ειναι οτι ειχε κοψει ηδη τηλεφωνικα 550€ καλο το παζαρι οτι πετυχαινει αλλα κρυβει και κινδυνους.

Οταν πουλαγα την μοτο μου τηλεφωνικα δεν εκοβα τπτ,μονο αν ερχοταν ο αλλος και εβρισκε κατι,εκτος αν βρηκες απο τις φωτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οδυσσέα, διάβασα γραμμή-γραμμή το "οδοιπορικό σου" σεντόνι και εύχομαι κι εγώ η καινούργια χρονιά να σε βρει παρέα με τον Τίγρη σου και μακριά από προβλήματα.

Το like μου είναι για 4 λόγους:

1) Διότι ΔΕΝ έκανες γαργάρα το θέμα, όπως συνηθίζεται.

2) Διότι δεν έπαιξες κι εσύ την ίδια πο^στιά σε άλλον.

3) Διότι παρά το ζόρικο της υπόθεσης, δεν ξενέρωσες τόσο ώστε να το μουντζώσεις, αλλά κάθισες και ξοδεύτηκες αδρά για να το αναστήσεις.

4) Διότι 1η φορά βλέπω ένα θέμα της κατηγορίας "Τεχνικά θέματα" να συνδυάζεται τόσο τέλεια με την κατηγορία "Ταξίδια / Περιπέτειες" και να παρασύρεσαι όμορφα διαβάζοντας, νομίζοντας ότι πρόκειται για οδοιπορικό. :respekt: Η εξήγηση δεν μπορεί παρά να είναι μία: Μόνο ένας γνήσιος Οδυσσέας θα μπορούσε να γράψει κάτι τέτοιο! :worthy: Νομίζω έκανες παγκόσμια πρώτη. :laugh:

........................

επίσης η περίπτωσή να πληρώσει ο πωλητής απο την τσέπη του τον μάστορα για έλεγχο αγοράς μεταβίβασης είναι NO DEAL. Δεν γίνεται γιατί βάζει υποψίες......

........................

:thumbsup1: Γενικώς όταν βλέπουμε πράγματα που "δεν κολλάνε", καλό είναι να είμαστε υποψιασμένοι και να μην παρασυρόμαστε από την γκαύλα μας για το όποιο εργαλείο.

Να προσθέσω ότι αν είχες μαζί σου έναν που να ξέρει να τσεκάρει καλά το μηχανάκι, φαντάζομαι θα έβρισκε πολύ εύκολα ότι μοτέρ & μίζα είχαν ανοιχθεί, ιδίως μάλιστα όταν λες ότι αυτό έγινε ως προχειροδουλειά για να σπρωχτεί για πούλημα. Το ποιά εξαρτήματα / βίδες έχουν αφαιρεθεί, θα έβαζε σε υποψίες κάποιον που ξέρει, ακόμα και αν δεν ξέρει για ποιό λόγο. Οι υποψίες αρκούν για να το ξανασκεφτείς.:winking:

......... Μεγάλη οδύσσεια για τον Οδυσσέα,.........

Αυτό ακριβώς. Δεν είναι τυχαίο το όνομα, επάξια το κατέχει. :worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπααα στο έτσι πάλι δεν θα μπορούσε να καταλάβει κάποιος κάτι. Εκτός αν ανοίγαμε τη μίζα πχ ή κάτι άλλο. Αν σηκωναμε ντεπόζιτο πχ και ανοίγαμε το φιλτροκουτι. Γιατί είχε μαζέψει πάρα πολύ λάδι από τις αναθυμιασεις. Αλλά ποιος πωλητής θα αφήσει να γίνουν τέτοιες δουλειές; Ή ποιος αγοραστής θα μπορέσει να φανταστεί κάτι τέτοιο και να ξέρει που και πως να ανοίξει; Μπορεί ούτε από κει να φαινοντουσαν.

Εξωτερικά δεν φαινόταν κάτι. Τεσπα... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχικά άποψη μου καλά κάνεις και το φτιάχνεις αφού το γουστάρεις. Την είχα πάθει και εγώ με την μηχανή σε παρόποιο δίλλημα επέλεξα να την φτιάξω με κόστος 1000+ και βγήκα κερδισμένος. Ξέρεις τι έχεις πλεον από άποψη συντήρησης και αφού το γουστάρεις και το κρατάς τελειώνει εκεί.
Το αξιοσημείωτο είναι η συμπεριφορά σου και το ότι σκέφτηκες να μήν γίνεις ίδιος με αυτός που σου την πούλησε..Για αυτό λοιπόν ένα Μπράβο. Οι μισοί Έλληνες να είμασταν έτσι πολλά θα ήταν διαφορετικά!

:thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπααα στο έτσι πάλι δεν θα μπορούσε να καταλάβει κάποιος κάτι. Εκτός αν ανοίγαμε τη μίζα πχ ή κάτι άλλο. Αν σηκωναμε ντεπόζιτο πχ και ανοίγαμε το φιλτροκουτι. Γιατί είχε μαζέψει πάρα πολύ λάδι από τις αναθυμιασεις. Αλλά ποιος πωλητής θα αφήσει να γίνουν τέτοιες δουλειές; Ή ποιος αγοραστής θα μπορέσει να φανταστεί κάτι τέτοιο και να ξέρει που και πως να ανοίξει; Μπορεί ούτε από κει να φαινοντουσαν.

Εξωτερικά δεν φαινόταν κάτι. Τεσπα... 

Εσύ κι εγώ που μπορεί να μην ξέρουμε πολλά (εγώ σίγουρα), δεν έχουμε σχέση με κάποιον που ξέρει τί και πού να κοιτάξει, όπως και να κρίνει από το τί θα δει.

Άκου με που σου λέω, τό ΄χω δει. Και μόνο οι σχετικές βίδες που θα υποδείκνυαν άνοιγμα μοτέρ, για έναν έμπειρο είναι εύκολο να τις εντοπίσει και ν' αρχίσει να ψάχνει περισσότερο και πιο εστιασμένα.

Ακόμα κι εκείνος ο οδηγός αγοράς μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας που κυκλοφορούσε κάποτε, είναι σημαντικό εργαλείο ακόμα και για έναν αδαή να δει κάποια πονηρά σημεία. Έτσι έπιασα εγώ σε μηχανάκια που τσεκάριζα πριν χρόνια ρουλεμάν τιμονιού και ψεύτικα χλμ στο κοντέρ. Φαντάσου νά 'ξερα και περισσότερα......

Τώρα ό,τι έγινε έγινε. Αλλά ας γλιτώσουν τουλάχιστον οι επόμενοι από κακοτοπιές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπράβο που το βγάζεις φόρα-παρτίδα, μήπως και σωθεί κάποιος που θα πάει ανυποψίαστος και διαβάζοντας τους "σοφούς" που "δεν είδαν - δεν ήξεραν - δεν άκουσαν" πως τα Tiger έχουν θέμα με τις παρτίδες από τα πιστόνια και που κορόιδευαν όταν λέγαμε για τον μάστορα στην αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης. Όταν τέτοια θέματα γίνονται γαργάρα, αργά ή γρήγορα όλο και κάποιος "δικός μας" θα την πληρώσει, έκατσε σε σένα η μπίλια (και σε άλλους έχει κάτσει, αλλά είσαι ο μόνος που είχε τα π@π@ρι@ να το δημοσιοποιήσει). 

Τί να σου πω τώρα Χριστουγεννιάτικα, το "τα 'λεγα εγώ" μάλλον σε αυτήν την φάση δεν σε βοηθάει, καλό σου κουράγιο, ευχές για τον Νέο Χρόνο, που πέρα από τα απαραίτητα (υγεία) εύχομαι να σου φέρει παραγγελία για ντελίβερυ στον μηχανικό της αντιπροσωπείας και στο σπίτι του πωλητή. Μην αρκεστείς σε ροχάλα στον καφέ, ακολούθησε φαρμακευτικά μονοπάτια (Laxatol, dulcolax, ξεχεζόλ, κάτι να τους ανοίξει το έντερο για μέρες)........... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαχαχαχαχαχαχαχα δεν φτάνει το ντελιβερι ως τα σπίτια τους. Ο ιδιοκτήτης μένει Επανωμη και ο αντιπροσωπος Κωνσταντινουπιλιτικα αν δεν κάνω λάθος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως για αυτό που λέτε για το ότι το είπα και δεν το έκανα γαργαρα, στο φόρουμ της Τ, 1 στους 4 το έχει δηλώσει ότι του έχει βγάλει το πρόβλημα όπως προκύπτουν από τα στατιστικά. 

Για το mybike δεν ξέρω αφού είναι και σαφώς λιγότεροι αλλά τους καταλαβαίνω γιατί κάποτε λογικά θα θέλουν να το πουλήσουν. Και άμα το mybike το ξέρει, το ξέρει και το 1/3 του μοτοσυκλετιστικου κόσμου στην Ελλάδα. Άντε να πουληθεί το μηχανάκι μετά. Συν ότι υπάρχουν και εκείνοι που κρατάνε μυστικό το οτιδήποτε γιατί δεν θέλουν να τους πουν αυτό το στα λεγα που λες, ή τα τριμπουρδελα τα ευρωπαϊκά, πάρε χοντα Ιαπωνία πχ... 

Εγώ δεν το βλέπω έτσι.

Υπάρχουν άλλοι που πέφτουν ή τρακερνουν και δεν το λένε μην τυχόν χαλάσει η φήμη τους... Ή χαλάνε τα μηχανάκια τους και δεν το λένε μην τυχόν χαλάσει το όνομα της χοντα ή της σουζουκι πχ που χάλασε.

Παπάρια μεντολες για μένα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πραγματικά κρίμα που σου ετυχε η στραβή και μπήκες σε τόσα έξοδα, είναι μεγάλοι καραγκιόζηδες και ο πωλητής και ο αντιπρόσωπος αλλα ξέρεις ότι ακρη δεν θα βγάλεις και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να νευριάσεις. Εγω θα σου πώ ευτυχώς που δεν έσπασε στο ταξίδι που εκτός από την ζημιά θα χαλούσε το ταξίδι σου και θα επρεπε να τρέχεις να την στείλεις  Ελλάδα και όλα τα σχετικά. Καλες βόλτες από εδώ και πέρα ευχομαι.

υ.γ Αν και πιστεύω ότι και για την ζημία έβαλε λιγο το χέρι του και ο Μαρινάκης δεν θα το πώ για να μην δημιουργήσω φασαρίες:biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ισχύει κι αυτό. Ο Μαρινακης και ο γάβρος ευθύνονται για όλα. Χαχαχαχαχαχαχαχα 

Όσο για το ταξίδι και να με άφηνε απλά θα χαλούσε την καρδιά μου. Κατά τα άλλα είχα οδική που ίσχυε και για ολόκληρη την Ευρώπη. Και ότι θα ήταν μεγαλύτερη η ζημιά αν έσπαγε. Αλλά αυτό θα ήταν έτσι κι αλλιώς, όπου κι αν έσπαγε. Κι εδώ να έσπαγε θα ήταν μεγαλύτερη η ζημιά. 

Ευτυχώς που δεν έκανε το ΜΠΑ, που λέμε. Χαχαχαχαχαχαχαχα 

Βέβαια με είπαν ότι όσο είχε μέσα λάδια το μηχανάκι δεν θα βαρουσε ποτέ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απλά για την ιστορία να αναφέρω ότι ο αντιπρόσωπος, ο συγκεριμένος, μου είπε να μην αγοράσω μτχ και αν πάρω να είναι από συγκεριμένες ημερομηνίες.
Σε περίπτωση που δεν τον ακούσω να έχω στην άκρη 1800 γιατί τόσο θα στοιχίσει η επίσκεψη....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα