Jump to content
Neku

Ερωτηση για στροφες στη νεκρα

Recommended Posts

Καλημερα αγαπητοι συμφορουμητες.

Τους τελευταιους μηνες εχω προσεξει οτι οταν οδηγαω για αρκετη ωρα και σταματαω σε καποιο φαναρι, οι στροφες στη νεκρα ειναι περισσοτερες απο οτι συνηθως, και αν βαλω πρωτη οι στροφες πεφτουν μιας και το παπι αρχιζει να ακουγεται λιγοτερο μολις μπανει η πρωτη. Οταν το παπι ειναι σχετικα κρυο δεν εχω τετοιο θεμα. Τι μπορει να φταιει?

Τροποποιήθηκε από τον Neku

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο που εννοω παραπανω ειναι οτι οταν σταματω σε φαναρι με ζεστο μοτερ και ριχνω ταχυτητες, μολις ριξω νεκρα το μοτερ γινεται πιο θορυβωδες λες και ανεβαινουν οι στροφες ξαφνικα, εαν μετα ριξω πρωτη πεφτουν καπως οι στροφες.

Και κατι ασχετο, μια αλλαγη τακακια/υγρο φρενου ποσο κανει σε μαστορα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρυθμισμα το μειγμα θα χρειαστεις πιθανον και ρυθμισμα συμπλεκτη

Οσο για την αλλαγη μπορεις και μονος σου. Υπαρχουν πολλοι οδηγοι και εδω αλλα και σε αλλες κατηγοριες πληρεστατοι και αναλυτικοι ωστε να τα καταφερει και ο καθε αρχαριος σε μηχανολογικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω, τακακια για μπροστα δισκοφρενο ποσο κανουν στο μαγαζι μαζι με το υγρο αν τα παρω εγω? Καποια στιγμη πρεπει να παω στο μαγαζι αλλα δουλευω και δεν ξερω ποτε θα μπορεσω..

Επισης για τα υπολοιπα λογικα στο μαστορα ετσι? Για το ρυθμισμα δηλαδη. Οταν λες ρυθμισμα μειγματος εννοεις καρμπυρατερ? Τις βαλβιδες ποτε τις ρυθμιζουν? Εγω δεν το εχω κανει ποτε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να ρυθμισουμε το ρελαντι, πρεπει να το κανουμε εφοσον το μοτερ ειναι αρκετα ζεστο, αρα και οι στροφες του ρελαντι στο μεγιστο τους. Τοτε που θα ειναι ζεστο ρυθμιζεις πρωτα το μειγμα και μετα τις στροφες του ρελαντι.

Στο δικο μου παπι οταν βαζω μπρος εχω 1100 στροφες, αφου ζεσταμω λιγο, και μετα απο κανα 10λεπτο οδηγησης φτανουν τις 1500.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν ξερω για αυτο. Παντως ενα τηλ σε μαγαζια (πχ στο mototrade.gr μιας και εισαι Σαλονικιος) θα σε βοηθησει. Μαξ υπολογιζω στα 25 ευρω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω, τακακια για μπροστα δισκοφρενο ποσο κανουν στο μαγαζι μαζι με το υγρο αν τα παρω εγω? Καποια στιγμη πρεπει να παω στο μαγαζι αλλα δουλευω και δεν ξερω ποτε θα μπορεσω..

Επισης για τα υπολοιπα λογικα στο μαστορα ετσι? Για το ρυθμισμα δηλαδη. Οταν λες ρυθμισμα μειγματος εννοεις καρμπυρατερ? Τις βαλβιδες ποτε τις ρυθμιζουν? Εγω δεν το εχω κανει ποτε..

βαλε εξτρα παρθενο ελαιολαδο και δεν θα ακους τιποτα:uglystupid2::plaf::wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημερα αγαπητοι συμφορουμητες.

Τους τελευταιους μηνες εχω προσεξει οτι οταν οδηγαω για αρκετη ωρα και σταματαω σε καποιο φαναρι, οι στροφες στη νεκρα ειναι περισσοτερες απο οτι συνηθως, και αν βαλω πρωτη οι στροφες πεφτουν μιας και το παπι αρχιζει να ακουγεται λιγοτερο μολις μπανει η πρωτη. Οταν το παπι ειναι σχετικα κρυο δεν εχω τετοιο θεμα. Τι μπορει να φταιει?

θα σου πω εγω τι να κανεις,βγαλε τα πλαστικα γρανάζια του σασμαν και κρεματα στο χρηστουγεννιατικο δεντρο :clapping2: και μετα γραψε γραμμα στο Αγιο βασιλη να σου φερει ιδια...:plaf:ωχ συγνωμη όχι ιδια,καλυτερα από Daytona sprinter που δεν είναι πλαστικα:yahoo:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

28 χρονια με παπι απλα εκτιθεσαι, απο τη μια μας λες ποσο εμπειρος εισαι, αλλα απο την αλλη βλεπω οτη η εμπειρια δεν εχει να κανει με την ωριμοτητα. Σε ταπωσα σε αλλο τοπικ (daytona sprinter 125) και ερχεσαι στο τοπικ μου εδω και το χαλας με την χαζομαρες σου. Σε παρακαλω σοβαρεψου λιγο, τουλαχιστον αν σεβεσαι τον εαυτο σου σαν μοτοσυκλετιστη. Το ανθρωπινο κομματι ας το αφησουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βαλε εξτρα παρθενο ελαιολαδο και δεν θα ακους τιποτα:uglystupid2::plaf::wallbash:

θα σου πω εγω τι να κανεις,βγαλε τα πλαστικα γρανάζια του σασμαν και κρεματα στο χρηστουγεννιατικο δεντρο :clapping2: και μετα γραψε γραμμα στο Αγιο βασιλη να σου φερει ιδια...:plaf:ωχ συγνωμη όχι ιδια,καλυτερα από Daytona sprinter που δεν είναι πλαστικα:yahoo:

@28χρονια με παπι
Έχεις ήδη 2 φάουλ, στην ίδια σελίδα.

Πιστεύεις πως χρειάζεται να διαβάζω και εδώ για να γίνεται σωστή κουβέντα ή θα βοηθήσεις να στρώσει η κατάσταση?

Θα σε παρακαλέσω, τώρα, να μη συνεχίσεις με αυτό το ύφος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@28χρονια με παπι
Έχεις ήδη 2 φάουλ, στην ίδια σελίδα.

Πιστεύεις πως χρειάζεται να διαβάζω και εδώ για να γίνεται σωστή κουβέντα ή θα βοηθήσεις να στρώσει η κατάσταση?

Θα σε παρακαλέσω, τώρα, να μη συνεχίσεις με αυτό το ύφος

Επενεβησαν οι Μεγαλες Δυναμεις και τα πνευματα ηρεμισαν! :thumbsup:

Αντε γιατι αρκετα τρολ και σπαμ αρχιζουν να μαζευονται....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα