Jump to content
BluesMan

Ατύχημα με Πεζό κατά το Παρκάρισμα...

Recommended Posts

Για αρχή αν τα πράγματα εγιναν όπως τα περιγράφεις θα πώ ότι το θύμα ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΡΘΙΟ και είναι επικίνδυνο. Από την στιγμή που ξέρεις ότι δεν ακους καλά πρέπει να εχεις τα ματια σου 44 και όχι να μιλας στο κινητο, αυριο μπορεί να προκαλέσεις ατύχημα και να σκοτώσεις κοσμο παλιο κάμπια. Για τον φίλο θα πω ότι συνήθως οι συγγενείς σε αυτές τις περιπτώσεις είναι κακοί σύμβουλοι και αν βρεθεί  κανένας δικηγόρος και μυριστεί ευκαιρία για χρήμα θα τους φουσκώσει τα μυαλά και το μπλέξιμο θα γίνει μεγάλο, γνώμη μου είναι να πας σε έναν δικηγόρο και να πάρεις την γνώνη του, να είσαι πολύ προσεκτικός στο τι θα πεις και πως θα το γράψει ο μπατσούλης γιατι πολλες φορές γράφουν κάτι και σου λένε το ιδιο είναι αλλα τελικά  όχι μόνο δεν είναι τι ιδιο αλλα εχει μεγάλη διαφορά. Καλά ξεμπερδέματα σου ευχομαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΡΘΙΟ και είναι επικίνδυνο. Από την στιγμή που ξέρεις ότι δεν ακους καλά πρέπει να εχεις τα ματια σου 44 και όχι να μιλας στο κινητο, αυριο μπορεί να προκαλέσεις ατύχημα και να σκοτώσεις κοσμο παλιο κάμπια.

εσυ τελειε ανθρωπε χαλαρωσε λιγο...κ ασε τους χαρακτηρισμους.

ξερεις εμεις οι θνητοι εχουμε δικαιωμα να κανουμε κ λαθος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εσυ τελειε ανθρωπε χαλαρωσε λιγο...κ ασε τους χαρακτηρισμους.

ξερεις εμεις οι θνητοι εχουμε δικαιωμα να κανουμε κ λαθος...

Εξηγώ ακριβώς τον λόγο που την χαρακτηρίζω ετσι και αυτή είναι η γνώμη μου για αυτους που περπατάνε και πέφτουν πανω στους αλλους γιατί μιλάνε στο κινητό η βλεπουν φωτό η σερφάρουν η οτιδήποτε άλλο κάνουν. Ο λογος που αντιδρώ ετσι δεν είναι γιατί είμαι τέλειος όπως λες αλλα 1ον γιατί το σπίτι μου είναι διπλα σε λύκειο και αν είσαι εκει την ωρα που σχολάνε θα δεις ότι κουτουλάνε πανω σε μοτο και αυτοκίνητα αλλα τα μάτια δεν τα παίρνουν από την οθόνη και 2ον και σημαντικότερο εχω χάσει  φίλο γιατί κάποια  πετάχτηκε  στον δρόμο γιατί δεν είδε ότι τέλειωσε το πεζοδρόμιο επειδή έστελνε μήνυμα, μην μου λες να ειμαι χαλαρός σε τέτοια περιστατικά και όχι δεν εχεις  δικαίωμα να κάνεις λάθος που μπορεί να κοστίσει την ζωή σε κάποιον.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε παιδια μονο εγω αναρωτηθηκα πως αφου ηταν βαρυκοη μιλαγε στο τηλεφωνο αλλα δεν ακουσε το παιδι που φωναζε?? 

δεν εχω να πω κατι για το συμβαν απλα υπομονη!! απλα αυτο με παρεξενευσαι!!

Σε ανοιχτή ακρόαση μάλλον και κολλημένο στο αυτί της... Και γι' αυτό προφανώς και δε θα με άκουσε καθόλου. Έτσι μίλαγε και όταν της έδωσα να συνεννοηθεί με τους τραυματιοφορείς. Δεν έχω κανένα λόγο να πω ψέμματα αναφέρω τα γεγονότα για να δω τι με ελαφρύνει/επιβαρύνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξερω αν εχει ειπωθει πιο πανω, υπαρχει μηπως καμια καμερα στην περιοχη-μαγαζι που να κατεγραψε το συμβαν?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι τελευταίες εξελίξεις έχουν ως εξής:

Εμφανίστηκε το πρωί η αδερφή της άτυχης γυναίκας και μου ζήτησε δήθεν αντίγραφο της κατάθεσής μου στην ασφαλιστική, της είπα ότι έχω δώσει ασφαλιστική και τα στοιχεία μου στον παθόν και αν θέλουν να τα πάρουν από την ασφαλιστική, άρχισε μετά να μου λέει ότι έχει κάνει/θα κάνει κατάθεση για εγκατάλειψη του χώρου και κάτι τέτοια, της είπα να το αποσύρει άμεσα αυτό που είπε και της περιέγραψα το σκηνικό και ότι η γυναίκα έπεσε επάνω μου ενώ ήμουν πρακτικά σταματημένος, ότι πήρα στο ΕΚΑΒ, ότι μου είπε όλα καλά και ο ίδιος μετά την έψαξα...το μάζεψε μετά και δεν ήθελα να σε θίξω και δεν υπάρχουν χρήματα για δικηγόρο και τέτοια... Έκλεισε λέγοντας και καλά ότι φαίνομαι καλός άνθρωπος και μπούρδες και δεν θα ανακατευτώ άλλο μιλήστε με την αδερφή μου (με την οποία μιλάω -αναγκαστικά- καθημερινά...).

Αρχίσαμε τις λαμογιές των συγγενών σκέφτηκα όπως με προετοίμασαν πολλοί ήδη από εδώ μέσα. Μίλησα με τη γυναίκα που έχει χτυπήσει μετά και της είπα ότι εάν έχει καταθέσει η αδερφή της οτιδήποτε σχετικό με εγκατάλειψη θα της κάνω μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση από δόλο... Δεν ξέρω κατά πόσο το κατάλαβε η γυναίκα γιατί αν δεν το έχω αναφέρει προηγουμένως παίρνει κάποια ψυχωσικά φάρμακα -το ανέφερε στους τραυματιοφορείς όταν την ρώτησαν αν παίρνει φάρμακα ή αν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Της το είπα λοιπόν πολλές φορές αν έχει κάνει κάτι να το αποσύρει μέχρι τη Δευτέρα που θα πάω να δώσω κατάθεση στην τροχαία. Επέμεινε ότι μίλησε μαζί της και δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο αλλά πλέον δεν πιστεύω τίποτα, θα το μάθω τη Δευτέρα. Αν έχουν/ όποιος κάνει κάτι τέτοιο ξεχνάω καλοσύνες και ηλιθιότητες με έχει ήδη διαλύσει το θέμα 5 μέρες, δεν μπορώ να δουλέψω καθόλου είμαι κάθε 5 λεπτά στα τηλέφωνα με κάποιον, και μετά να μιλάω με τη γυναίκα να μου τα πει εντελώς αλλιώς από κάθε άλλον... Μου είπε ότι δεν θα μου κάνει μήνυση ότι δεν θα βάλει δικηγόρο, τώρα δεν ξέρω αν έβαλαν την ίδια να πει ότι την εγκατέλειψα, έτσι εύπιστη που είναι άνετα γίνεται. Να σημειώσω ότι χάρηκε πάρα πολύ που με είδε στο νοσοκομείο... Όχι για τα των ασφαλειών κλπ αλλά γιατί πήγε να τη δει κάποιος... Την έχουν ξεγράψει πρώην άντρας και 3 παιδιά. Δύσκολα τα πράγματα, να σημειώσω ότι ποτέ δεν κατηγόρησα τη γυναίκα, ακόμα και αν πεντακάθαρα έπεσε πάνω μου, αλλά πλέον δεν θα ασχοληθώ με καλοσύνες κοιτάω να μην μπλέξω, πήγα ανθρώπινα να δω τι συμβαίνει και βρήκα τον μπελά μου... Σε κάθε περίπτωση μετά το σκηνικό, Ο,ΤΙ και να σας συμβεί πρέπει:

1. Να πάρετε ασθενοφόρο αν υπάρχει ο παραμικρός τραυματισμός.

2. Να πάρετε την οδική βοήθεια/κάλυψη της αφάλειάς σας. Αυτοί θα κανονίσουν στοιχεία φωτογραφίες και όλα τα σχετικά.

3. Να πάρετε την τροχαία χρειάζεται δε χρειάζεται.

4. Να περιγράψετε το συμβάν ΑΚΡΙΒΩΣ όπως έγινε, ΠΡΟΣΕΧΟΝΤΑΣ να μην επιρρίπτετε ευθύνες στον εαυτό σας.

Καλοσύνες δεν υπάρχουν, πέθαναν... 

Αναφορικά με το αν θα πάω τώρα ή όταν κληθώ, δεν νομίζω ότι έχει διαφορά, μίλησα με δικηγόρο σχετικό καθώς και με τον άνθρωπο που έχει το φάκελό μου στην ασφαλιστική, αλλά μετά από αυτά που γράψατε θα προσέξω πάρα πολύ καλά τι γράφει πριν το υπογράψω. Από την ασφάλεια μου είπαν ότι αν πω ακριβώς το συμβάν όπως τους το περιέγραψα δεν θα έχω θέμα. Αν δεν έχει κάνει δίωξη τότε καλύπτεται από την αστική μου ευθύνη η αποζημίωσή της, αν έχει κάνει θα αναλάβει το νομικό τμήμα, αφού (όπως όλοι) έχω νομική κάλυψη. Ο δικηγόρος που μου έδωσε συμβουλή τόνισε να δώσω έμφαση στο "ξαφνικό" του συμβάντος, δεν ξέρω γιατί, ξαφνικά είναι όλα αυτά αλλά προφανώς θα το κάνω και να τονίσω ότι στο σημείο του πεζοδρόμου υπάρχει πάρκινγκ. Εντω μεταξύ έγραψα συμπληρωματική δήλωση στην οποία κατέγραψα με κάθε λεπτομέρεια το συμβάν και δεν ξέρω αν θα δώσω το συγκεκριμένο έγγραφο όπως είναι για κατάθεση αντί να μιλήσω (γίνεται; Θα το προτιμήσω). Θα αναρτήσω μετά την αναλυτική κατάθεση που έδωσα στην ασφαλιστική αφαιρώντας ονόματα, αφήνοντας όμως τα ακριβή σημεία των δρόμων για να μην υπάρχουν απορίες για το πεζόδρομος/πεζοδρόμιο/πάρκινγκ και τα σχετικά.

Ξαναλέω για να μην υπάρχουν άλλα παρατράγουδα, κατανοώ τη δυσπιστία κάποιων, αλλά η γυναίκα μου είπε ξεκάθαρα ότι ήταν βαρύκοη. Αυτό το έγραψα και στην πρώτη πρόχειρη δήλωση που έκανα στην ασφαλιστική όπου κακώς δήλωσα πρακτικά υπαιτιότητα, γιατί λυπήθηκα πραγματικά και ανθρώπινα τη γυναίκα και ακόμα τη λυπάμαι. Ό,τι και να γίνει, ακόμα και με μηδαμινή ταχύτητα είσαι πάνω σε όχημα και ο άλλος είναι πεζός. Χτύπησε γιατί βρέθηκες στο δρόμο του και σε πεζόδρομο πασιμφανώς έχει κάθε δικαίωμα να κινείται, εμείς όχι. Άσχετα αν και τα ασθενοφόρα σε μηχανή εκεί ακριβώς ήρθαν...

Από την ασφαλιστική μου είπαν με την κατάθεσή που θα δώσω να ζητήσω αντίγραφο ποινικής ή όποια δικογραφίας έχει σχηματιστεί μαζί με το δική μου κατάθεση για να τα δώσω στην ασφάλειά μου.

Θα τη ρωτήσω αν την έβαλαν να πει ότι υπήρχε εγκατάλειψη οποιουδήποτε είδους και αν την ρώτησαν να γίνει δίωξη και τι τους είπε επακριβώς. Δεν μου αρέσει να της μιλάω πολύ γιατί δυστυχώς έχει κρεμαστεί επάνω μου (...) και δε σταματάει να μου μιλάει. Θέλει να πάμε να τη δούμε και θα το κάνω, θα χαρώ να γίνει καλά αλλά έχει προκύψει και ένα λεπτό θέμα που δεν είναι εύκολο να διαχειριστεί κανείς στην κατάσταση που είναι η δύσμοιρη.

Πέμπτη 3-12-2015                                                                                                                            BluesMan

Συμπληρωματική Δήλωση Ατυχήματος

για το φάκελο υπ. αριθμόν XXXXX/XX, της 29/11/2015

Αναλυτικά το συμβάν έχει ως εξής:

Στις 29/11/2015 και οδηγώντας ακριβώς δίπλα στη Σταδίου 40, στην προσπάθειά μου να περάσω στον πεζόδρομο της Σταδίου και να παρκάρω στο διπλανό χώρο στάθμευσης για μηχανές που υπάρχει αριστερά από την Alpha Bank, έξω ακριβώς από τη Στοά Πεζματζόγλου και κινούμενος με πρακτικά μηδενική ταχύτυτα με την XXX000 [μάρκα] μοτοσυκλέτα μου, η κυρία Τάδε Τάδε προχωρούσε μιλώντας με το κινητό στο αριστερό της χέρι και χωρίς να με βλέπει. Κόρναρα και της φώναξα «Καλέ, ΚΑΛΕ! Που πας», αλλά δε με άκουσε, δοκίμασα να κινηθώ λίγο αριστερά για να την αποφύγω, αλλά δεν υπήρχε διάδρομος, φρέναρα σχεδόν εντελώς τη μηχανή και ξαφνικά άλλαξε κατεύθυνση προς τα αριστερά και έπεσε απότομα ακριβώς στο δεξιό και μπροστά μέρος της μηχανής και χτύπησε μεταξύ του δεξιού τιμονιού και του δεξιού πλαϊνού μέρους του μπροστινού τροχού. Η γυναίκα με τη φόρα που είχε έπεσε προς τα πίσω.

Η μοτοσυκλέτα δεν είχε πτώση γιατί η ταχύτητα ήταν πρακτικά μηδενική και απλά έβαλα τα πόδια μου για να μην πέσω. Έβγαλα αμέσως το σταντ της μηχανής, έβγαλα το κράνος και έσκυψα δίπλα στην κυρία Τάδε και τη ρώτησα αν είναι καλά και προς αρνητική μου έκπληξη μου είπε «πρέπει να έσπασε ένιωσα κρακ». Σηκώσαμε μαζί το παντελόνι στο αριστερό της πόδι όπου φαινόταν ξεκάθαρα ότι ο αριστερός της αστράγαλος είχε γυρίσει. Μου ζήτησε συγνώμη γιατί «δεν σας είδα καθόλου» και της είπα «για όνομα του Θεού, εσείς χτυπήσατε, τι λέτε».

Τηλεφώνησα αμέσως στο ΕΚΑΒ στις 10:18 με 10:20, τους εξήγησα ακριβώς τι συνέβει, το σημείο του ατυχήματος και μου ζήτησαν να μιλήσουν με τη γυναίκα για να «μην κάνω το σπασμένο τηλέφωνο και να δουν ότι είναι καλά». Η ίδια μου ζήτησε να βάλω περισσότερη φωνή γιατί δεν άκουγε και έβαλα το τηλέφωνο σε ανοιχτή ακρόαση και τότε μπόρεσε να συνεννοηθεί μαζί τους.

Την ρώτησα γιατί δε με άκουγε όταν κόρναρα και της φώναζα και μου είπε ότι είναι βαρύκοη και ότι εκείνη φταίει γιατί δεν κοιτούσε, το οποίο δεν δέχθηκα αναγνωρίζοντας τη συνυπαιτιότητά μου στο ατύχημα. Ρώτησα μαζί με παρευρισκόμενους που είδαν το συμβάν και και ρώτησαν τι συνέβει αν θέλει η γυναίκα νερό ή κάτι, απάντησε «λίγο νερό» και έτρεξα στο πρώτο περίπτερο του πεζοδρόμου της οδού Κοραή, δίπλα στην Σταδίου, καθώς το ακριβώς διπλανό περίπτερο στα 3 μέτρα (ακριβώς δίπλα στο σημείο του πάρκγινκ όπου θα άφηνα τη μηχανή) ήταν κλειστό και επέστρεψα αμέσως με ένα μπουκάλι νερό και μία μηλόπιτα. Με ευχαρίστησε, μου είπε να μην στεναχωριέμαι δεν έγινε τίποτα και να μην ανησυχώ και οτί απλά της χάλασα τη μέρα κι εκείνη τη δική μου, στο οποίο διαφώνησα γιατί ένιωθα αρκετά βεβαρυμένη ηθική ευθύνη για τη γυναίκα που σε λίγο θα υπέφερε.

Σε λίγα λεπτά ήρθαν αρχικά δύο άνθρωποι του ΕΚΑΒ με μηχανές πάνω στον πεζόδρομο ακριβώς στο σημείο της πτώσης όπου τους φάνηκε μάλλον κάταγμα στην ερώτηση της κας Τάδε του τι έπαθε. Τη ρώτησαν αν έχει χτυπήσει πουθενά αλλού ή αν πονάει και απάντησε κάθετα αρνητικά, επέμειναν κάποια εκδορά μώλωπας οτιδήποτε και είπε όχι, το πόδι μου μόνο. Την ρώτησαν αν έχει προβλήματα υγείας και είπε όχι, αν παίρνει κάποια φάρμακα οπότε και απάντησε ότι παίρνει κάποια ψυχωσικά, ο τραυματιοφορέας τη ρώτησε ένα συγκεκριμένο φάρμακο που δεν θυμάμαι και του απάντησε καταφατικά ναι.

Σε λίγα λεπτά και πριν προλάβουν να κάνουν περαιτέρω πράγματα οι τραυματιοφορείς με τις μηχανές ήρθε το ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ. Μόλις ήρθε βοήθησα με τους ανθρώπους τη γυναίκα, να φυλάξουμε το νερό στην τσάντα της, έδωσα το παπούτσι στους τραυματιοφορείς την ανέβασαν επάνω, έβαλα την τσάντα ανάμεσα στα πόδια της και την πήραν με το ασθενοφόρο.

Καθ’ όλην τη διάρκεια δε μου ζήτησε κανένα στοιχείο και έριχνε ευθύνη και στον ευατό της, μόνο όταν την ρωτούσαν οι περαστικοί τι συνέβει έλεγε ότι «έπεσε επάνω μου με τη μηχανή», στο οποίο δεν αντιδίκησα.

Την αμέσως επομένη πήρα στο 166 ξανά για να μάθω αν είναι καλά η γυναίκα και ζήτησα στοιχεία της κυρίας, δίνοντας το κινητό μου και την ώρα που έκανα την κλήση με συνέδεσαν με το αρχείο και μου έδωσαν το όνομά της και ότι την είχαν πάει στον Ερυθρό Σταυρό.

Βρήκα την κα. Τάδε μέσω Facebook και της έστειλα μήνυμα για να δω αν είναι καλά αλλά αρχικά δεν μου απάντησε. Την επομένη (1/12) μου απάντησε λέγοντας ότι νοσηλεύεται ακόμα στον Ερυθρό Σταυρό, το κάταγμα ήταν άσχημο και της έκαναν και χειρουργείο και ότι να περάσω από εκεί να τα πούμε από κοντά.

Συμφώνησα φυσικά, ζήτησα άδεια από τη δουλειά μου και πήγα κατά τις 3μιση με 4 παρά το απόγευμα στον Ερυθρό Σταυρό και την βρήκα στο θάλαμο XXX του X ορόφου. Μιλήσαμε ήταν αρκετά καλά σε ψυχολογική υγεία, εξαιρουμένου φυσικά του τραυματισμού της στο πόδι, όπου γνώρισα και την γιαγιά της και μου είπε ότι «ατυχήματα συμβαίνουν αλλά υπάρχει και ανθρωπιά. Αυτό που έκανες και την βρήκες μετά να δεις ότι είναι καλά είναι πολύ καλό».

Ενημέρωσα την Τάδε με την οποία μιλήσαμε για πάρα πολύ ώρα, ανταλλάξαμε στοιχεία και τηλεφωνικούς αριθμούς, της άφησα αντίγραφο της άδειας κυκλοφορίας και της ασφάλειας της μηχανής, την ενημέρωσα ότι έχω ήδη κάνει αναφορά του ατυχήματος στην ασφαλιστική και της έδωσα και τον αριθμό της ασφαλιστικής μου (Ασφαλιστική) και τον εσωτερικό των αποζημιώσεων για να μιλήσει μαζί τους όταν θα γίνει καλά.

Μου είπε να μην ανησυχώ, σε κάθε περίπτωση, αυτά συμβαίνουν και να μη νιώθω άσχημα και ήταν εξαιρετική μαζί μου. Τη ρώτησα πότε θα βγει και μου είπε την επομένη και της πρότεινα να τη γυρίσουμε σπίτι με αυτοκίνητο αλλά μου είπε ότι θα πάει με το φορείο.

Την επομένη (2/12) θα είχε εξιτήριο οπότε και μίλησα μαζί της να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται με ενημέρωσε ότι βγαίνει και ότι η αδερφή της ΤάδεΑδερφή Τάδε κάλεσε την Τροχαία, «απλά για να κλείσει ο φάκελος του ατυχήματος» και ότι θα πρέπει να μιλήσω και εγώ με τον κο XXXXXXXX της Τροχαίας Αθηνών για να δώσω κατάθεση. Ζήτησα πολλάκις να πάρω το τηλέφωνο και κάποια στιγμή με πήρε τηλέφωνο η ίδια αδερφή της και μου έδωσε τον αριθμό του γραφείου του κου ΧΧΧΧΧΧΧΧ ταγματάρχη το οποίο και πήρα μεταξύ 14:00 – 15:00 αλλά δεν ήταν κανείς, οπότε και θα έπαιρνα την επομένη.

Την επομένη το πρωί δέχθηκα ένα τηλέφωνο από την αδερφή της Τάδες (με την οποία να σημειωθεί ότι επικοινωνώ καθημερινά για να μάθω την κατάστασή της), την κα ΤάδεΑδερφή Τάδε και μου ζήτησε αντίγραφο της κατάθεσης που έχω κάνει στην ασφαλιστική μου και ανέφερε ότι πρέπει να βάλει δικηγόρο γιατί «εγκατέλειψα το θύμα»! Της εξήγησα όλα τα παραπάνω όπως τα αναφέρω και της ζήτησα να αποσύρει τη συγκεκριμένη δήλωση γιατί είναι βαρύτατη, απαράδεκτη και ανυπόστατη, ότι τα έκανα όλα όπως έπρεπε ακόμα και παρά του γεγονότος ότι η γυναίκα που χτύπησε αρχικά δεν μου ζήτησε κανένα στοιχείο. Την ενημέρωσα ότι αν χρειάζεται κάτι από την ασφαλιστική θα πρέπει να επικοινωνήσουν με τους εκπροσώπους της όπου το τηλέφωνο έχω δώσει ήδη στην γυναίκα που έχει χτυπήσει. Μου είπε μετέπειτα ότι δεν ήθελε να με θίξει και με έκρινε θετικά, ενημερώνοντας τελικά ότι δεν θα με ξαναπάρει τηλέφωνο και δεν θα ανακατευτεί πλέον αφού μιλάμε μεταξύ μέσω της κας Τάδες Τάδε.

Αθήνα, 3/12/2015

BluesMan

Τροποποιήθηκε από τον BluesMan
Διόρθωση ορθογραφικού

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, στην περίπτωσή μου θέλησαν να κάνουν το εξής:
Επιδίωξαν την καταδίκη μου, ώστε να την χρησιμοποιήσουν στο αστικό.
Όμως επειδή εκκρεμεί έφεση, δεν μπορεί να γίνει αυτό.
Οπότε μην πάρεις αψήφιστα το ποινικό κομμάτι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α μπραβο. Τραυματισμος = αυταπαγγελτη διωξη. Η τυπισα και να θελει να μη δηλωσει τραυματισμο, ΔΕΝ μπορει. Υπαρχει διακομιδη με εκαβ ΚΑΙ χειρουργειο.

Δεν αλλαζει κατι σε σενα φιλε παντως και μην αγχεσαι. Το περασα προσφατα (ως θυμα).

σε τροχαιο που ειχα παλια με το αμαξι, με ειχε χτυπησει ενας με παπι που δε σταματησε στο στοπ, ηταν μεθυσμενος, με κοπανησε και πηγε νοσοκομειο...

Ακριβως λογω τραυματισμου, (εστω και αν ηταν αυτουνου που εφταιγε) με ξανακαλεσανε στη τροχαια, ενα χρονο μετα το συμβαν, και με ρωτησανε αν θελω να δοιωχθει ποινικα ο φταιχτης η οχι... Εφοσον εγω δηλωσα οτι δεν επιθυμω κατι τετοιο, σταματησε εκει το θεμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απλα οι συγγενεις μυριστηκα αποζημιωση και ορμηξαν.

μην αγνωνεσαι. ουτε φυλακη θα πας ουτε τιποτα. εφοσον εχεις και ασφαλεια εισαι κομπλε.

θα περηγραψεις το περιστατικο σε καταθεσει η τροχαια θα στειλει την δικογραφια στην εισαγγελια και επειτα θα σε καλεσουν για συμπληρωματικη αν χρειαστει και αν ο εισαγγελεας το κρινει απαραιτητο. θα γινει καποια στιγμη το ποινικο (που με τις αναβολες κλπ το κοβω σε κανα 2-3 χρονια) μετα το αστικο. αλλα εσυ αν σου βαλουν ποινη στο ποινικο θα κανεις εφεση να πας εφετειο οποτε μιλαμε για αλλον 1 χρονο. 

αν σε κατηγορησει ( μπορει να παει 50%50) θα πας για τραυματισμο απο αμελεια. αντε να φας μια μικρη ποινη με αναστολη δεν λεει κατι.

το αστικο θα το αναλαβει η ασφαλεια οποτε μην αγχωνεσαι.

αυτα μεσα στην ζωη ειναι και γι αυτο πληρωνουμε ασφαλειες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ουδείς πρέπει να παίρνει αψήφιστα το ποινικό, γι' αυτό και θα πάρω αντίγραφα καταθέσεων τη Δευτέρα.

απλα οι συγγενεις μυριστηκα αποζημιωση και ορμηξαν.

μην αγνωνεσαι. ουτε φυλακη θα πας ουτε τιποτα. εφοσον εχεις και ασφαλεια εισαι κομπλε.

θα περηγραψεις το περιστατικο σε καταθεσει η τροχαια θα στειλει την δικογραφια στην εισαγγελια και επειτα θα σε καλεσουν για συμπληρωματικη αν χρειαστει και αν ο εισαγγελεας το κρινει απαραιτητο. θα γινει καποια στιγμη το ποινικο (που με τις αναβολες κλπ το κοβω σε κανα 2-3 χρονια) μετα το αστικο. αλλα εσυ αν σου βαλουν ποινη στο ποινικο θα κανεις εφεση να πας εφετειο οποτε μιλαμε για αλλον 1 χρονο. 

αν σε κατηγορησει ( μπορει να παει 50%50) θα πας για τραυματισμο απο αμελεια. αντε να φας μια μικρη ποινη με αναστολη δεν λεει κατι.

το αστικο θα το αναλαβει η ασφαλεια οποτε μην αγχωνεσαι.

αυτα μεσα στην ζωη ειναι και γι αυτο πληρωνουμε ασφαλειες.

Δηλαδή το ποινικό θα γίνει ούτως ή άλλως; Αν η γυναίκα δεν επιθυμεί δίωξη λογικά δεν θα γίνει σωστά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα γινει γιατι ειναι αυτεπαγγελτο αδικημα. αν δεν επιθυμει το δηλωνει στο δικαστηριο η στην καταθεση της και τελος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απ' όσο μου είπε θα τηλεφωνήσει στον άνθρωπο που της πήρε την κατάθεση για να του πει ότι δεν επιθυμεί δίωξη, καθ' ότι δεν την ρώτησε και η ίδια από μόνη της δεν έχει πει κάτι επί του θέματος. Φοβάμαι ότι δεν θα το γλιτώσουμε και θα πρέπει να γίνει σε συμπληρωματική κατάθεση ή κάτι.

Θα δούμε τι θα της πει και θα ενημερώσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μπραβο που δεν πηγες να την κανεις και ανελαβες τις ευθυνες σου. φυλακη δεν προκειται να πας, το πολυ πολυ να φας αναστολη καποιους μηνες. δυστυχως δεν ενα μεγαλο ποσοστο του λαου ειναι λαμογια (στους συγγενεις αναφερομαι). εφοσων το θυμα θελει να ληξει η υποθεση χωρις μυνησεις και ιστοριες γιατι να ταλαιπωρηθειτε ολοι? τι μυαλο κουβαλανε μερικοι.... καλα ξεμπερδεματα ευχομαι φιλε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απ' όσο μου είπε θα τηλεφωνήσει στον άνθρωπο που της πήρε την κατάθεση για να του πει ότι δεν επιθυμεί δίωξη, καθ' ότι δεν την ρώτησε και η ίδια από μόνη της δεν έχει πει κάτι επί του θέματος. Φοβάμαι ότι δεν θα το γλιτώσουμε και θα πρέπει να γίνει σε συμπληρωματική κατάθεση ή κάτι.

δικαστηριο θα γινει θες δε θες.

αν μιλαμε για ελαφρυ τραυματισμο (δεν ξερω πως τα αξιολογουν) θα σε δικασει το πταισματοδικειο (αυτα που σου λεω ειναι σιγουρα) αλλιως αντε να πας σε κανενα μονομελες.

εκει αν πει οτι δεν επιθυμει ποινικη διωξη κατα 99% θα σε αθωοσουν. λεω κατα 99% γιατι ειναι παντα στην κριση του δικαστηριου ακομα και αν ο παθων δεν θελει ποινικη διωξη (σε αδικηματα που διωκονται αυτεπαγγελτα οπως αυτο). βεβαια σπανια καποιος να πει δεν θελω ποινικη διωξη και να τον δικασουν σε τετοια αδικηματα.

γιατι φανταζεσαι σε ανθρωποκτονια απο προθεση οι συγγενεις του θυματος να ελεγαν δεν θελουμε ποινικη  διωξη (που δεν θα γινει ποτε αυτο) και ο φονιας να ηταν αθωος αχχαχαχ

σε ανθρωποκτονια απο αμελεια ομως ,οπως σε τροχαια δυστηχηματα αν δεν θελουν οι συγγενεις μπορει καποιος να αθωωθει (παντα με την συμφωνη γνωμη του δικαστηριου)

αυτα..

μην αγχωνεσαι. εγκλημα δεν εκανες. οταν γινει δικαστηριο θα σου ερθει χαρτι στο σπιτι. αλλα και παλι σου λεω μην αγχωνεσαι.

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

BluesMan, σου βγάζω το καπέλο!!! :worshippy:

Υπόδειγμα σωστής συμπεριφοράς, πιστεύω η εξέλιξη και το κλείσιμο της υπόθεσης θα σε δικαιώσουν πανηγυρικά!!!

Ένα μεγάλο μπράβο κι από μένα!!! :yes:

Λίγη υπομονή δείξε, όλα θα περάσουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δικαστηριο θα γινει θες δε θες.

αν μιλαμε για ελαφρυ τραυματισμο (δεν ξερω πως τα αξιολογουν) θα σε δικασει το πταισματοδικειο (αυτα που σου λεω ειναι σιγουρα) αλλιως αντε να πας σε κανενα μονομελες.

εκει αν πει οτι δεν επιθυμει ποινικη διωξη κατα 99% θα σε αθωοσουν. λεω κατα 99% γιατι ειναι παντα στην κριση του δικαστηριου ακομα και αν ο παθων δεν θελει ποινικη διωξη (σε αδικηματα που διωκονται αυτεπαγγελτα οπως αυτο). βεβαια σπανια καποιος να πει δεν θελω ποινικη διωξη και να τον δικασουν σε τετοια αδικηματα.

γιατι φανταζεσαι σε ανθρωποκτονια απο προθεση οι συγγενεις του θυματος να ελεγαν δεν θελουμε ποινικη  διωξη (που δεν θα γινει ποτε αυτο) και ο φονιας να ηταν αθωος αχχαχαχ

σε ανθρωποκτονια απο αμελεια ομως ,οπως σε τροχαια δυστηχηματα αν δεν θελουν οι συγγενεις μπορει καποιος να αθωωθει (παντα με την συμφωνη γνωμη του δικαστηριου)

αυτα..

μην αγχωνεσαι. εγκλημα δεν εκανες. οταν γινει δικαστηριο θα σου ερθει χαρτι στο σπιτι. αλλα και παλι σου λεω μην αγχωνεσαι.

Συγνώμη ρε φίλε, μας δουλεύεις;

Από τη μία "δικαστήριο θα γίνει θες δε θες" και να "πει δε θέλω δίωξη και πάλι μπορεί να μην αθωωθώ" και μετά "μην αγχώνεσαι;"

Γελάς με το θέμα μου, το οποίο το βλέπεις εντελώς αποστασιοποιημένος. Έγραψα εδώ για να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι αλλά και εγώ να μάθω τι γίνεται στην περίπτωση, αν ξέρει κάποιος που έχει ιδία γνώση. 

Δεν είναι ανάγκη να το παίζει καθένας δικηγόρος.. Η διαδικασία του αυτεπάγγελτου διακόπτεται από τον παθόν... Θα το επιβεβαιώσω με το δικηγήρο γι' αυτά.

Μην τρελαθούμε και τελείως... Δεν είναι καλή ώρα να ξεφεύγει ο καθένας και να λέει ό,τι του κατέβει...

BluesMan, σου βγάζω το καπέλο!!! :worshippy:

Υπόδειγμα σωστής συμπεριφοράς, πιστεύω η εξέλιξη και το κλείσιμο της υπόθεσης θα σε δικαιώσουν πανηγυρικά!!!

Ένα μεγάλο μπράβο κι από μένα!!! :yes:

Λίγη υπομονή δείξε, όλα θα περάσουν.

Σ' ευχαριστώ φίλε μου... Δεν το χω ξαναζήσει, συνήθως με τρακαίρνανε και αφού σηκωνόμουνα δεν καλούσα ούτε τροχαία, δεν είχα ιδέα πώς γίνονται αυτά στην αντίθετη περίπτωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μαλλον δεν καταλαβαινεις τι σου λεω.

στα αδικηματα που διωκονται αυτεπαγγελτως η γνωμη του πολιτη οσον αφορα την διωξη δεν εχει σημασια.

η υποθεση θα εισαχθει στο δικαστηριο κανονικα εκτος και αν παει αρχειο (πραγμα χλωμο εφοσον μιλαμε και για αστικο) .

στο δικαστηριο θα πει η κυρια << δεν θελω την ποινικη διωξη>> το δικαστηριο δεν ειναι υποχρεωμενο να δεχθει την θεληση της κυριας γιατι το αδικημα ειναι αυτεπαγγελτο.

αυτο ειναι το τυπικο μερος. ομως σε πολλες σχεδον ολες τις περιπτωσεις το δικαστηριο <<συμφωνει>> με την θεληση του παθων.

αν εσυ νομιζεις οτι σου κανω πλακα η οτι σε κοροιδευω η οτι λεω το μακρυ και κοντο μου δικο σου προβλημα.

εγω φταιω που ασχοληθηκα να σου εξηγησω 5 πραγματα για την διαδικασια.

βεβαιως και θα ρωτησεις δικηγορο για τις λεπτομερειες.

τωρα δεν ξερω αν μπορεις να καταλαβεις την εννοια αυτεπαγγελτο αδικημα και αδικημα κατ εγκληση.

και για το κλεισω μηπως και καταλαβεις τι παιζει,

εφοσον αναφερθηκε στην τροχαια τραυματισμος η τροχαια οφειλει να σχηματισει δικογραφια (αυτο σημαινει αυτεπαγγελτο) δεν σε πηγε κανεις κατηγορουμενο γιατι οπως ειπες εδωσες καταθεση μαρτυρα (δηλαδη ενορκη εξεταση μαρτυρα)

μαρτυρας = οχι κατηγορουμενος

αφου ολοκληρωθει η οποια δικογραφια αυτη θα σταλει στην εισαγγελια . ο εισαγγελεας θα αποφασισει για την ασκηση της ποινικης διωξης καποιου η οχι.

αν αποφασισει οτι φταις εσυ (σου ασκει διωξη) και θα σου παρουν αλλη καταθεση που δεν θα ειναι καταθεση μαρτυρα αλλα εκθεση εξετασης χωρις ορκο (γιατι πλεον θα εισαι εν δυναμη κατηγορουμενος)

μετα αφου τελειωσει και αυτο το σκελος η δικογραφια ξαναπαει στον εισαγγελεα για να γινει το δικαστηριο.(το ποινικο)

η διαδικασια ειναι αυτη .. εσυ μπορεις να πεις οτι σου κανω και πλακα.

και για τελειωσω... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΑΠΟ ΑΜΕΛΕΙΑ ΗΡΕΜΗΣΕ!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην τροχαία, αν θυμάμαι καλά, σε ρωτάνε στο τέλος της κατάθεσης αν επιθυμείς ποινική δίωξη. Αυτή δηλάδη όχι εσένα.

Anyway, ΔΙΚΗΓΟΡΟ και μη φοβάσαι. Επίσης, στην κατάθεσή της μπορεί να γράψει το μακρύ της και το κοντό της. Όπως και εσύ στη δική σου. Μην ασχολείσαι, και εμένα μου άναβαν τα λαμπάκια να διαβάζω πράγματα που δεν έγιναν ποτέ αλλά τα έγραψα όλα στα @@ μου και δικαιώθηκα :)  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ανοιχτή ακρόαση μάλλον και κολλημένο στο αυτί της... Και γι' αυτό προφανώς και δε θα με άκουσε καθόλου. Έτσι μίλαγε και όταν της έδωσα να συνεννοηθεί με τους τραυματιοφορείς. Δεν έχω κανένα λόγο να πω ψέμματα αναφέρω τα γεγονότα για να δω τι με ελαφρύνει/επιβαρύνει.

δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι λες ψεματα..απλα παραξενευτικα...γιατι κατι δεν κολαγε..ετσι οπως το θετεις εχεις ενα δικιο!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πραγματικά ρε φίλε, μ' έχεις συγκινήσει :cry: τόσο με τη στάση σου, όσο και με το φόβο να βγεις και ζημιωμένος επειδή υπήρξες Άνθρωπος.  :respekt:

Μην αγχώνεσαι πάντως, το αρχικό σοκ είναι και ο φόβος για το τί μέλλει γενέσθαι.

Θα τα πάμε βήμα-βήμα και θα βγει άκρη :thumbsup1: (σε συνεργασία πάντα με δικηγόρο σου αν χρειαστεί να βάλεις, εύχομαι να μην).

Οι τελευταίες εξελίξεις έχουν ως εξής:

Εμφανίστηκε το πρωί η αδερφή της άτυχης γυναίκας και μου ζήτησε δήθεν αντίγραφο της κατάθεσής μου στην ασφαλιστική, της είπα ότι έχω δώσει ασφαλιστική και τα στοιχεία μου στον παθόν και αν θέλουν να τα πάρουν από την ασφαλιστική, άρχισε μετά να μου λέει ότι έχει κάνει/θα κάνει κατάθεση για εγκατάλειψη του χώρου και κάτι τέτοια, της είπα να το αποσύρει άμεσα αυτό που είπε και της περιέγραψα το σκηνικό και ότι η γυναίκα έπεσε επάνω μου ενώ ήμουν πρακτικά σταματημένος, ότι πήρα στο ΕΚΑΒ, ότι μου είπε όλα καλά και ο ίδιος μετά την έψαξα...το μάζεψε μετά και δεν ήθελα να σε θίξω και δεν υπάρχουν χρήματα για δικηγόρο και τέτοια... Έκλεισε λέγοντας και καλά ότι φαίνομαι καλός άνθρωπος και μπούρδες και δεν θα ανακατευτώ άλλο μιλήστε με την αδερφή μου (με την οποία μιλάω -αναγκαστικά- καθημερινά...).

Αρχίσαμε τις λαμογιές των συγγενών σκέφτηκα όπως με προετοίμασαν πολλοί ήδη από εδώ μέσα. Μίλησα με τη γυναίκα που έχει χτυπήσει μετά και της είπα ότι εάν έχει καταθέσει η αδερφή της οτιδήποτε σχετικό με εγκατάλειψη θα της κάνω μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση από δόλο... Δεν ξέρω κατά πόσο το κατάλαβε η γυναίκα γιατί αν δεν το έχω αναφέρει προηγουμένως παίρνει κάποια ψυχωσικά φάρμακα -το ανέφερε στους τραυματιοφορείς όταν την ρώτησαν αν παίρνει φάρμακα ή αν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Της το είπα λοιπόν πολλές φορές αν έχει κάνει κάτι να το αποσύρει μέχρι τη Δευτέρα που θα πάω να δώσω κατάθεση στην τροχαία. Επέμεινε ότι μίλησε μαζί της και δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο αλλά πλέον δεν πιστεύω τίποτα, θα το μάθω τη Δευτέρα. Αν έχουν/ όποιος κάνει κάτι τέτοιο ξεχνάω καλοσύνες και ηλιθιότητες με έχει ήδη διαλύσει το θέμα 5 μέρες, δεν μπορώ να δουλέψω καθόλου είμαι κάθε 5 λεπτά στα τηλέφωνα με κάποιον, και μετά να μιλάω με τη γυναίκα να μου τα πει εντελώς αλλιώς από κάθε άλλον... Μου είπε ότι δεν θα μου κάνει μήνυση ότι δεν θα βάλει δικηγόρο, τώρα δεν ξέρω αν έβαλαν την ίδια να πει ότι την εγκατέλειψα, έτσι εύπιστη που είναι άνετα γίνεται. Να σημειώσω ότι χάρηκε πάρα πολύ που με είδε στο νοσοκομείο... Όχι για τα των ασφαλειών κλπ αλλά γιατί πήγε να τη δει κάποιος... Την έχουν ξεγράψει πρώην άντρας και 3 παιδιά. Δύσκολα τα πράγματα, να σημειώσω ότι ποτέ δεν κατηγόρησα τη γυναίκα, ακόμα και αν πεντακάθαρα έπεσε πάνω μου, αλλά πλέον δεν θα ασχοληθώ με καλοσύνες κοιτάω να μην μπλέξω, πήγα ανθρώπινα να δω τι συμβαίνει και βρήκα τον μπελά μου... Σε κάθε περίπτωση μετά το σκηνικό, Ο,ΤΙ και να σας συμβεί πρέπει:

1. Να πάρετε ασθενοφόρο αν υπάρχει ο παραμικρός τραυματισμός.

2. Να πάρετε την οδική βοήθεια/κάλυψη της αφάλειάς σας. Αυτοί θα κανονίσουν στοιχεία φωτογραφίες και όλα τα σχετικά.

3. Να πάρετε την τροχαία χρειάζεται δε χρειάζεται.

4. Να περιγράψετε το συμβάν ΑΚΡΙΒΩΣ όπως έγινε, ΠΡΟΣΕΧΟΝΤΑΣ να μην επιρρίπτετε ευθύνες στον εαυτό σας.

Καλοσύνες δεν υπάρχουν, πέθαναν... 

Αναφορικά με το αν θα πάω τώρα ή όταν κληθώ, δεν νομίζω ότι έχει διαφορά, μίλησα με δικηγόρο σχετικό καθώς και με τον άνθρωπο που έχει το φάκελό μου στην ασφαλιστική, αλλά μετά από αυτά που γράψατε θα προσέξω πάρα πολύ καλά τι γράφει πριν το υπογράψω. Από την ασφάλεια μου είπαν ότι αν πω ακριβώς το συμβάν όπως τους το περιέγραψα δεν θα έχω θέμα. Αν δεν έχει κάνει δίωξη τότε καλύπτεται από την αστική μου ευθύνη η αποζημίωσή της, αν έχει κάνει θα αναλάβει το νομικό τμήμα, αφού (όπως όλοι) έχω νομική κάλυψη. Ο δικηγόρος που μου έδωσε συμβουλή τόνισε να δώσω έμφαση στο "ξαφνικό" του συμβάντος, δεν ξέρω γιατί, ξαφνικά είναι όλα αυτά αλλά προφανώς θα το κάνω και να τονίσω ότι στο σημείο του πεζοδρόμου υπάρχει πάρκινγκ. Εντω μεταξύ έγραψα συμπληρωματική δήλωση στην οποία κατέγραψα με κάθε λεπτομέρεια το συμβάν και δεν ξέρω αν θα δώσω το συγκεκριμένο έγγραφο όπως είναι για κατάθεση αντί να μιλήσω (γίνεται; Θα το προτιμήσω). Θα αναρτήσω μετά την αναλυτική κατάθεση που έδωσα στην ασφαλιστική αφαιρώντας ονόματα, αφήνοντας όμως τα ακριβή σημεία των δρόμων για να μην υπάρχουν απορίες για το πεζόδρομος/πεζοδρόμιο/πάρκινγκ και τα σχετικά.

Ξαναλέω για να μην υπάρχουν άλλα παρατράγουδα, κατανοώ τη δυσπιστία κάποιων, αλλά η γυναίκα μου είπε ξεκάθαρα ότι ήταν βαρύκοη. Αυτό το έγραψα και στην πρώτη πρόχειρη δήλωση που έκανα στην ασφαλιστική όπου κακώς δήλωσα πρακτικά υπαιτιότητα, γιατί λυπήθηκα πραγματικά και ανθρώπινα τη γυναίκα και ακόμα τη λυπάμαι. Ό,τι και να γίνει, ακόμα και με μηδαμινή ταχύτητα είσαι πάνω σε όχημα και ο άλλος είναι πεζός. Χτύπησε γιατί βρέθηκες στο δρόμο του και σε πεζόδρομο πασιμφανώς έχει κάθε δικαίωμα να κινείται, εμείς όχι. Άσχετα αν και τα ασθενοφόρα σε μηχανή εκεί ακριβώς ήρθαν...

Από την ασφαλιστική μου είπαν με την κατάθεσή που θα δώσω να ζητήσω αντίγραφο ποινικής ή όποια δικογραφίας έχει σχηματιστεί μαζί με το δική μου κατάθεση για να τα δώσω στην ασφάλειά μου.

Θα τη ρωτήσω αν την έβαλαν να πει ότι υπήρχε εγκατάλειψη οποιουδήποτε είδους και αν την ρώτησαν να γίνει δίωξη και τι τους είπε επακριβώς. Δεν μου αρέσει να της μιλάω πολύ γιατί δυστυχώς έχει κρεμαστεί επάνω μου (...) και δε σταματάει να μου μιλάει. Θέλει να πάμε να τη δούμε και θα το κάνω, θα χαρώ να γίνει καλά αλλά έχει προκύψει και ένα λεπτό θέμα που δεν είναι εύκολο να διαχειριστεί κανείς στην κατάσταση που είναι η δύσμοιρη.

...................

Πάμε ένα-ένα τα σημεία που θέλω να σου θίξω.

1) Είδες και μόνος σου το ρόλο που παίζουν "οι συγγενείς", που εντελώς τυχαία εμφανίζονται απ' το πουθενά (ενώ λες ότι μοιάζει να την έχουν ξεγραμμένη) και επιδιώκουν να παίξουν βρώμικο ρόλο. Το νου σου στην αδερφή και όχι μόνο. Το καλύτερο θα είναι να την κρατήσεις (διακριτικά) σε απόσταση.

2) Στην αδερφή και οποιονδήποτε άλλον συγγενή, ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ από έγγραφα κλπ. Δεν είσαι υποχρεωμένος, δεν δικαιούνται να κινούνται για πάρτη της. Έχουν εξουσιοδότηση απ' την παθούσα να χειριστούν την υπόθεσή της? Όχι φαντάζομαι, και καλό είναι να μη σκεφτούν να της πάρουν κάτι τέτοιο.

3)

Μίλησα με τη γυναίκα που έχει χτυπήσει μετά και της είπα ότι εάν έχει καταθέσει η αδερφή της οτιδήποτε σχετικό με εγκατάλειψη θα της κάνω μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση ψευδή καταμήνυση από δόλο... (σου διορθώνω τον όρο)

Χαίρομαι :biggrin: που τελικά δεν πάνε χαμένα τα κατεβατά μου σχετικά με κάτι τέτοια. Πολύ καλά έκανες και τη φόβισες με το συγκεκριμένο για να μαζευτεί. Είναι μια ωραία προειδοποίηση ότι μπορεί να πάει για μαλλί και να βγει κουρεμένη (ούτε παρούσα ήταν για να ξέρει και έχεις και ατράνταχτες αποδείξεις ότι δεν εγκατέλειψες το θύμα. Τό 'χει χαμένο απ' τα αποδυτήρια, αλλά το θέμα είναι να μην τραβιέσαι άδικα και ξοδεύεσαι ψυχολογικά και χρηματικά).

4) Γιατί πρέπει να πας τη Δευτέρα κιόλας για κατάθεση? Είχες ειδοποίηση τελικά απ' την Τροχαία? Μην εμπιστεύεσαι τί σου λέει αυτός της ασφαλιστικής, αυτός θέλει να κλείσει όσο το δυνατόν γρηγορότερα την υπόθεση, επειδή είναι δουλειά γι' αυτόν και υποχρέωσή του προς τον εργοδότη του. Ο δικηγόρος να σου πει (δες και το Νο6)

5) Αυτό που φοβάμαι είναι να μην της χώσουν κανά χαρτί και υπογράψει, χωρίς να ξέρει τί (πχ μήνυση, εξουσιοδότηση σε άλλους να χειριστούν την υπόθεση λόγω προσωρινής ανικανότητάς της κλπ). Το ότι είναι εύπιστη που λες, είναι μείον και θέλει την προσοχή σου. Μια και κουβεντιάζετε και είναι με το μέρος σου, ψάρευέ την να μαθαίνεις. Διακριτικά και ευγενικά.

6) ΑΝ πρέπει οπωσδήποτε να δώσεις κατάθεση τελικά (μάλλον έτσι θα είναι), καλύτερα να το κάνεις αυτοβούλως πριν κληθείς / αναγκαστείς, για να μη θεωρηθεί ότι υπεκφεύγεις (η καλοπιστία που σού 'λεγα χτες, ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ σε τυχόν μπλέξιμο και μην το ξεχνάς ποτέ. Θα είναι μεγάλο επιχείρημα για το δικηγόρο σου αν χρειαστεί).

7) Το κείμενο που έχεις παρακάτω, είναι η συμπληρωματική δήλωση προς την ασφαλιστική? Καλό πάντως το βλέπω. Τονίζεις και το ότι υπάρχει πάρκινγκ που για να το προσεγγίσεις διασχίζεις λίγο το πεζοδρόμιο (κακώς το έχουν έτσι αλλά δεν είναι δική σου ευθύνη), γράφεις και το ξαφνικά που σου είπε (πολύ σωστά) ο δικηγόρος, όλα καλά. Αν το έγραψες μόνος σου, εύγε. :worshippy: (Το "ξαφνικά" στο είπε για να μη θεωρηθεί ότι μπορούσες να αποφύγεις το συμβάν και δεν έπραξες κάτι. Αιφνιδιάστηκες δηλ. και δεν αδιαφόρησες). Δες και τί γράφω στην παράθεση του Σπύρου πιο κάτω.

8) Η κατάθεση γίνεται αποκλειστικά γραπτώς. Η Τροχαία δεν είναι δικαστική αίθουσα. Απ'όσο ξέρω, γίνεται και να λες εσύ και να γράφουν αυτοί, αλλά μην τους εμπιστευτείς ούτε για πλάκα, γιατί μπορεί να γράψουν αρλούμπες και να σε κάψουν. Το καλύτερο είναι αυτό που σου είπα, να το έχεις εσύ έτοιμο. Το πολύ-πολύ να χρειαστεί να το αντιγράψεις σε δικό τους έντυπο αν δε δέχονται το δικό σου. Μη βαρεθείς να το κάνεις αν χρειαστεί.:help:

9) SOS-SOS-SOS. :help::help::help: Η δήλωση που θα δώσεις στην Τροχαία, να είναι η ίδια με αυτήν της ασφαλιστικής. Γενικά να αποφεύγεις να δίνεις διαφορετικά κείμενα με το ίδιο περιεχόμενο, διότι ελοχεύει πάντα ο κίνδυνος να σου ξεφύγει κάτι ή να δώσεις διαφορετική διατύπωση που να δίνει πάτημα στον δικηγόρο του αντιδίκου. ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ ΑΥΤΟ, είναι βασικό!

10) Οκ με τη βαρυκοϊα της. Απλά συνηθίζω να είμαι αρχικά καχύποπτος και να ψάχνω το τυχόν πονηρό σημείο, κι ας διαπιστώσω μετά ότι ο άλλος είναι οκ (ανακούφιση είναι). Καλύτερα έτσι, παρά με την ανάποδη διαδικασία και να έχω εκπλήξεις.:winking:

11) Καλό θα ήταν (αν στο επιτρέψουν), να εκμαιεύσεις απ' την Τροχαία ποιό είναι το περιεχόμενο της δικής της κατάθεσης (που αν κατάλαβα καλά, έχει δώσει ήδη). Για να δεις αν συμφωνείτε σε γενικές γραμμές και αν ζητάει ή όχι τη δίωξή σου. Αν όχι, να υπάρχει γραπτώς και να το πάρεις αντίγραφο (για να μη στα γυρίσουν μετά τίποτα συγγενείς).

12) Μάζευε από τώρα ό,τι χαρτιά υπάρχουν και κάνε ένα αρχείο καλού-κακού, διότι αν το χρειαστείς μετά από χρόνια η λήθη θα σε δυσκολέψει. Τώρα που είναι ζεστό το πράγμα και θυμάσαι σημαντικές λεπτομέρειες. Σ' αυτά που θα μαζέψεις ως στοιχεία, να είναι και οι κλήσεις προς ΕΚΑΒ, τυχόν στοιχεία αυτοκινήτου ή αυτών που ήρθαν κλπ, καθώς ακόμα και το μήνυμά σου και την απάντηση στο facebook. Μπορεί να σου φαίνεται τώρα υπερβολικό, αλλά να θυμάσαι ότι η αλήθεια ΔΕΝ κατασκευάζεται, ενώ το ψέμα ναι, αλλά έχει πάντα ελλείψεις που μπορούν να διαγνωστούν.

13) Μη λες στους εν δυνάμει αντιδίκους σου τί κινήσεις κάνεις. Όσο λιγότερα ξέρουν, τόσο καλύτερα για σένα. Μούγκα και τουπεκί.

.....................

Την επομένη το πρωί δέχθηκα ένα τηλέφωνο από την αδερφή της Τάδες (με την οποία να σημειωθεί ότι επικοινωνώ καθημερινά για να μάθω την κατάστασή της), την κα ΤάδεΑδερφή Τάδε και μου ζήτησε αντίγραφο της κατάθεσης που έχω κάνει στην ασφαλιστική μου και ανέφερε ότι πρέπει να βάλει δικηγόρο γιατί «εγκατέλειψα το θύμα»! Της εξήγησα όλα τα παραπάνω όπως τα αναφέρω και της ζήτησα να αποσύρει τη συγκεκριμένη δήλωση γιατί είναι βαρύτατη, αναληθής, απαράδεκτη και ανυπόστατη, ότι τα έκανα όλα όπως έπρεπε ακόμα και παρά του γεγονότος ότι η γυναίκα που χτύπησε αρχικά δεν μου ζήτησε κανένα στοιχείο. Την ενημέρωσα ότι αν χρειάζεται κάτι από την ασφαλιστική θα πρέπει να επικοινωνήσουν με τους εκπροσώπους της όπου το τηλέφωνο έχω δώσει ήδη στην γυναίκα που έχει χτυπήσει. Μου είπε μετέπειτα ότι δεν ήθελε να με θίξει και με έκρινε θετικά, ενημερώνοντας τελικά ότι δεν θα με ξαναπάρει τηλέφωνο και δεν θα ανακατευτεί πλέον αφού μιλάμε μεταξύ μέσω της κας Τάδες Τάδε.

Αν μπορείς, διόρθωσέ το αυτό που σου έσβησα. Το "βαρύτατη" σημαίνει ότι υπάρχει θέμα και απλά δεν είναι τόσο σοβαρό όσο ισχυρίζεται ο άλλος. Η εγκατάλειψη όμως, ή έγινε ή δεν έγινε. Δεν κολλάει τέτοιος χαρακτηρισμός. Το αναληθής πρέπει να τονιστεί.

Αν δεν γίνεται διόρθωση εκ των υστέρων, διόρθωσέ το τουλάχιστον στο ίδιο που θα δώσεις ως κατάθεση στην Τροχαία. Για το λάθος πάντως μην αγχωθείς, δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις νομικές ορολογίες με ακρίβεια και το νόημα το πιάνει όποιος πραγματικά θέλει.

Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, στην περίπτωσή μου θέλησαν να κάνουν το εξής:
Επιδίωξαν την καταδίκη μου, ώστε να την χρησιμοποιήσουν στο αστικό.
Όμως επειδή εκκρεμεί έφεση, δεν μπορεί να γίνει αυτό.
Οπότε μην πάρεις αψήφιστα το ποινικό κομμάτι.

Κλασικό τέχνασμα που έχω βιώσει κι εγώ στη δική μου υπόθεση. Μας έκαναν μήνυση (ποινικό) για να επηρρεάσουν και καλά και το αστικό (να δείξουν ότι τους πνίγει το δίκιο), ενώ μας φοβέριζαν / εκβίαζαν μέσω του ποινικού, (καθότι ο αδερφός μου είναι στρατιωτικός). 

ΑΝ - λέω αν - φτάσεις σε δικαστήρια, αφενός το ποινικό συνήθως πάει αργότερα σε ημερομηνίες, αφετέρου και οι δικαστές του ποινικού ζητούν πρώτα να έχει τελεσιδικίσει το αστικό για να έχουν σωστή εικόνα και να μην αδικήσουν. Αλλιώς πάνω σε τί να δικάσουν? Για να είμαι πιο απόλυτος, το αστικό ΠΡΕΠΕΙ να τελεσιδικήσει πριν το ποινικό και είναι απαίτηση των δικαστών αυτή και σοβαρός και δεκτός λόγος για αναβολή (του ποινικού). Οπότε don't worry και σ' αυτό.

...................

..................

Καλά, επ' αυτού ούτε λόγος να γίνεται.

Ενδεικτικά θα θυμήσω ότι σε ακροαματική διαδικασία που ήμουν παρών (πριν τη δική μου εκδίκαση στο ποινικό), νεαρός οδηγός τρέχοντας μέσα σε χωριό με 140χαω (αποδεδειγμένο από επίσημη πραγματογνωμοσύνη), στούκαρε σε τοίχο / μάντρα και σκότωσε τον φίλο και συνεπιβάτη του. Αν και η πολιτική αγωγή ζήτησε να του καταλογιστεί "ενδεχόμενος δόλος" με το σκεπτικό ότι όντας ενήλικας γνώριζε ότι αυτό ήταν εκτός από παράνομο και σφόδρα επικίνδυνο για τις ζωές τους και τις ζωές και άλλων γύρω (άρα μπορούσε να το αποφύγει), :winking:  τελικά "καταδικάστηκε" με 1 μόνο χρόνο με αναστολή κιόλας!!! Δηλ. αφέθη ελεύθερος!!!

ΓΡΑΠΤΩΣ να το ζητήσει φίλε μου. ΓΡΑΠΤΩΣ. (Και να πάρεις αντίγραφο εννοείται). Μετά έχεις ξεμπλέξει. :v:

Μη σε φοβίζουν / κουράζουν τυχόν συμπληρωματικές δηλώσεις εκατέρωθεν. Το ζητούμενο είναι τί θα γράφουν. Αν είναι ευνοϊκά, σε ξεμπλέκουν μια ώρα αρχύτερα από κακοτοπιές.

Εύχομαι περαστικά στη γυναίκα και ψυχραιμία σε σένα. Καταλαβαίνω πολύ καλά την αγωνία σου. Αν σε ανακουφίζει, έχω περάσει πολύ-πολύ χειρότερα γιατί είχα να κάνω με στυγνούς εκβιαστές, "σπείρα" δικηγόρων που κατάκλεβε κατ' επάγγελμα περιουσίες καταπατώντας τες. Τώρα με βλέπουν και κρύβονται.........:ph34r:

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπραβο ρε φίλε για την συμπεριφορά σου.

Μην ξενερώνεις, το κεφάλι σου το εχεις αδειο το βράδυ οταν κοιμάσαι.

Συμφωνω με τα παιδια δεν θα μπλέξεις, χωρις να εχω βεβαια ο ιδιος εμπειρία, απ οτι εχω διαβάσει και απο γνωστούς με ατυχητματα.

Μια ερωτηση μονο, πως είναι δυνατον εσυ να εισαι σταματημένος και αυτη να περπατάει εστω και γρήγορα, και να σπάσει ποδι και να πάθει τετοια  ζημία....δεν το εχω καταλάβει ακόμα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πραγματικά ρε φίλε, μ' έχεις συγκινήσει :cry: τόσο με τη στάση σου, όσο και με το φόβο να βγεις και ζημιωμένος επειδή υπήρξες Άνθρωπος.  :respekt:

Μην αγχώνεσαι πάντως, το αρχικό σοκ είναι και ο φόβος για το τί μέλλει γενέσθαι.

Θα τα πάμε βήμα-βήμα και θα βγει άκρη :thumbsup1: (σε συνεργασία πάντα με δικηγόρο σου αν χρειαστεί να βάλεις, εύχομαι να μην).

Πάμε ένα-ένα τα σημεία που θέλω να σου θίξω.

1) Είδες και μόνος σου το ρόλο που παίζουν "οι συγγενείς", που εντελώς τυχαία εμφανίζονται απ' το πουθενά (ενώ λες ότι μοιάζει να την έχουν ξεγραμμένη) και επιδιώκουν να παίξουν βρώμικο ρόλο. Το νου σου στην αδερφή και όχι μόνο. Το καλύτερο θα είναι να την κρατήσεις (διακριτικά) σε απόσταση.

2) Στην αδερφή και οποιονδήποτε άλλον συγγενή, ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ από έγγραφα κλπ. Δεν είσαι υποχρεωμένος, δεν δικαιούνται να κινούνται για πάρτη της. Έχουν εξουσιοδότηση απ' την παθούσα να χειριστούν την υπόθεσή της? Όχι φαντάζομαι, και καλό είναι να μη σκεφτούν να της πάρουν κάτι τέτοιο.

3)

Χαίρομαι :biggrin: που τελικά δεν πάνε χαμένα τα κατεβατά μου σχετικά με κάτι τέτοια. Πολύ καλά έκανες και τη φόβισες με το συγκεκριμένο για να μαζευτεί. Είναι μια ωραία προειδοποίηση ότι μπορεί να πάει για μαλλί και να βγει κουρεμένη (ούτε παρούσα ήταν για να ξέρει και έχεις και ατράνταχτες αποδείξεις ότι δεν εγκατέλειψες το θύμα. Τό 'χει χαμένο απ' τα αποδυτήρια, αλλά το θέμα είναι να μην τραβιέσαι άδικα και ξοδεύεσαι ψυχολογικά και χρηματικά).

4) Γιατί πρέπει να πας τη Δευτέρα κιόλας για κατάθεση? Είχες ειδοποίηση τελικά απ' την Τροχαία? Μην εμπιστεύεσαι τί σου λέει αυτός της ασφαλιστικής, αυτός θέλει να κλείσει όσο το δυνατόν γρηγορότερα την υπόθεση, επειδή είναι δουλειά γι' αυτόν και υποχρέωσή του προς τον εργοδότη του. Ο δικηγόρος να σου πει (δες και το Νο6)

5) Αυτό που φοβάμαι είναι να μην της χώσουν κανά χαρτί και υπογράψει, χωρίς να ξέρει τί (πχ μήνυση, εξουσιοδότηση σε άλλους να χειριστούν την υπόθεση λόγω προσωρινής ανικανότητάς της κλπ). Το ότι είναι εύπιστη που λες, είναι μείον και θέλει την προσοχή σου. Μια και κουβεντιάζετε και είναι με το μέρος σου, ψάρευέ την να μαθαίνεις. Διακριτικά και ευγενικά.

6) ΑΝ πρέπει οπωσδήποτε να δώσεις κατάθεση τελικά (μάλλον έτσι θα είναι), καλύτερα να το κάνεις αυτοβούλως πριν κληθείς / αναγκαστείς, για να μη θεωρηθεί ότι υπεκφεύγεις (η καλοπιστία που σού 'λεγα χτες, ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ σε τυχόν μπλέξιμο και μην το ξεχνάς ποτέ. Θα είναι μεγάλο επιχείρημα για το δικηγόρο σου αν χρειαστεί).

7) Το κείμενο που έχεις παρακάτω, είναι η συμπληρωματική δήλωση προς την ασφαλιστική? Καλό πάντως το βλέπω. Τονίζεις και το ότι υπάρχει πάρκινγκ που για να το προσεγγίσεις διασχίζεις λίγο το πεζοδρόμιο (κακώς το έχουν έτσι αλλά δεν είναι δική σου ευθύνη), γράφεις και το ξαφνικά που σου είπε (πολύ σωστά) ο δικηγόρος, όλα καλά. Αν το έγραψες μόνος σου, εύγε. :worshippy: (Το "ξαφνικά" στο είπε για να μη θεωρηθεί ότι μπορούσες να αποφύγεις το συμβάν και δεν έπραξες κάτι. Αιφνιδιάστηκες δηλ. και δεν αδιαφόρησες). Δες και τί γράφω στην παράθεση του Σπύρου πιο κάτω.

8) Η κατάθεση γίνεται αποκλειστικά γραπτώς. Η Τροχαία δεν είναι δικαστική αίθουσα. Απ'όσο ξέρω, γίνεται και να λες εσύ και να γράφουν αυτοί, αλλά μην τους εμπιστευτείς ούτε για πλάκα, γιατί μπορεί να γράψουν αρλούμπες και να σε κάψουν. Το καλύτερο είναι αυτό που σου είπα, να το έχεις εσύ έτοιμο. Το πολύ-πολύ να χρειαστεί να το αντιγράψεις σε δικό τους έντυπο αν δε δέχονται το δικό σου. Μη βαρεθείς να το κάνεις αν χρειαστεί.:help:

9) SOS-SOS-SOS. :help::help::help: Η δήλωση που θα δώσεις στην Τροχαία, να είναι η ίδια με αυτήν της ασφαλιστικής. Γενικά να αποφεύγεις να δίνεις διαφορετικά κείμενα με το ίδιο περιεχόμενο, διότι ελοχεύει πάντα ο κίνδυνος να σου ξεφύγει κάτι ή να δώσεις διαφορετική διατύπωση που να δίνει πάτημα στον δικηγόρο του αντιδίκου. ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ ΑΥΤΟ, είναι βασικό!

10) Οκ με τη βαρυκοϊα της. Απλά συνηθίζω να είμαι αρχικά καχύποπτος και να ψάχνω το τυχόν πονηρό σημείο, κι ας διαπιστώσω μετά ότι ο άλλος είναι οκ (ανακούφιση είναι). Καλύτερα έτσι, παρά με την ανάποδη διαδικασία και να έχω εκπλήξεις.:winking:

11) Καλό θα ήταν (αν στο επιτρέψουν), να εκμαιεύσεις απ' την Τροχαία ποιό είναι το περιεχόμενο της δικής της κατάθεσης (που αν κατάλαβα καλά, έχει δώσει ήδη). Για να δεις αν συμφωνείτε σε γενικές γραμμές και αν ζητάει ή όχι τη δίωξή σου. Αν όχι, να υπάρχει γραπτώς και να το πάρεις αντίγραφο (για να μη στα γυρίσουν μετά τίποτα συγγενείς).

12) Μάζευε από τώρα ό,τι χαρτιά υπάρχουν και κάνε ένα αρχείο καλού-κακού, διότι αν το χρειαστείς μετά από χρόνια η λήθη θα σε δυσκολέψει. Τώρα που είναι ζεστό το πράγμα και θυμάσαι σημαντικές λεπτομέρειες. Σ' αυτά που θα μαζέψεις ως στοιχεία, να είναι και οι κλήσεις προς ΕΚΑΒ, τυχόν στοιχεία αυτοκινήτου ή αυτών που ήρθαν κλπ, καθώς ακόμα και το μήνυμά σου και την απάντηση στο facebook. Μπορεί να σου φαίνεται τώρα υπερβολικό, αλλά να θυμάσαι ότι η αλήθεια ΔΕΝ κατασκευάζεται, ενώ το ψέμα ναι, αλλά έχει πάντα ελλείψεις που μπορούν να διαγνωστούν.

13) Μη λες στους εν δυνάμει αντιδίκους σου τί κινήσεις κάνεις. Όσο λιγότερα ξέρουν, τόσο καλύτερα για σένα. Μούγκα και τουπεκί.

Αν μπορείς, διόρθωσέ το αυτό που σου έσβησα. Το "βαρύτατη" σημαίνει ότι υπάρχει θέμα και απλά δεν είναι τόσο σοβαρό όσο ισχυρίζεται ο άλλος. Η εγκατάλειψη όμως, ή έγινε ή δεν έγινε. Δεν κολλάει τέτοιος χαρακτηρισμός. Το αναληθής πρέπει να τονιστεί.

Αν δεν γίνεται διόρθωση εκ των υστέρων, διόρθωσέ το τουλάχιστον στο ίδιο που θα δώσεις ως κατάθεση στην Τροχαία. Για το λάθος πάντως μην αγχωθείς, δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις νομικές ορολογίες με ακρίβεια και το νόημα το πιάνει όποιος πραγματικά θέλει.

Κλασικό τέχνασμα που έχω βιώσει κι εγώ στη δική μου υπόθεση. Μας έκαναν μήνυση (ποινικό) για να επηρρεάσουν και καλά και το αστικό (να δείξουν ότι τους πνίγει το δίκιο), ενώ μας φοβέριζαν / εκβίαζαν μέσω του ποινικού, (καθότι ο αδερφός μου είναι στρατιωτικός). 

ΑΝ - λέω αν - φτάσεις σε δικαστήρια, αφενός το ποινικό συνήθως πάει αργότερα σε ημερομηνίες, αφετέρου και οι δικαστές του ποινικού ζητούν πρώτα να έχει τελεσιδικίσει το αστικό για να έχουν σωστή εικόνα και να μην αδικήσουν. Αλλιώς πάνω σε τί να δικάσουν? Για να είμαι πιο απόλυτος, το αστικό ΠΡΕΠΕΙ να τελεσιδικήσει πριν το ποινικό και είναι απαίτηση των δικαστών αυτή και σοβαρός και δεκτός λόγος για αναβολή (του ποινικού). Οπότε don't worry και σ' αυτό.

Καλά, επ' αυτού ούτε λόγος να γίνεται.

Ενδεικτικά θα θυμήσω ότι σε ακροαματική διαδικασία που ήμουν παρών (πριν τη δική μου εκδίκαση στο ποινικό), νεαρός οδηγός τρέχοντας μέσα σε χωριό με 140χαω (αποδεδειγμένο από επίσημη πραγματογνωμοσύνη), στούκαρε σε τοίχο / μάντρα και σκότωσε τον φίλο και συνεπιβάτη του. Αν και η πολιτική αγωγή ζήτησε να του καταλογιστεί "ενδεχόμενος δόλος" με το σκεπτικό ότι όντας ενήλικας γνώριζε ότι αυτό ήταν εκτός από παράνομο και σφόδρα επικίνδυνο για τις ζωές τους και τις ζωές και άλλων γύρω (άρα μπορούσε να το αποφύγει), :winking:  τελικά "καταδικάστηκε" με 1 μόνο χρόνο με αναστολή κιόλας!!! Δηλ. αφέθη ελεύθερος!!!

ΓΡΑΠΤΩΣ να το ζητήσει φίλε μου. ΓΡΑΠΤΩΣ. (Και να πάρεις αντίγραφο εννοείται). Μετά έχεις ξεμπλέξει. :v:

Μη σε φοβίζουν / κουράζουν τυχόν συμπληρωματικές δηλώσεις εκατέρωθεν. Το ζητούμενο είναι τί θα γράφουν. Αν είναι ευνοϊκά, σε ξεμπλέκουν μια ώρα αρχύτερα από κακοτοπιές.

Εύχομαι περαστικά στη γυναίκα και ψυχραιμία σε σένα. Καταλαβαίνω πολύ καλά την αγωνία σου. Αν σε ανακουφίζει, έχω περάσει πολύ-πολύ χειρότερα γιατί είχα να κάνω με στυγνούς εκβιαστές, "σπείρα" δικηγόρων που κατάκλεβε κατ' επάγγελμα περιουσίες καταπατώντας τες. Τώρα με βλέπουν και κρύβονται.........:ph34r:

πολύ ωραία τα αναλύεις !!!!

Συγνώμη ρε φίλε, μας δουλεύεις;

Από τη μία "δικαστήριο θα γίνει θες δε θες" και να "πει δε θέλω δίωξη και πάλι μπορεί να μην αθωωθώ" και μετά "μην αγχώνεσαι;"

Γελάς με το θέμα μου, το οποίο το βλέπεις εντελώς αποστασιοποιημένος. Έγραψα εδώ για να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι αλλά και εγώ να μάθω τι γίνεται στην περίπτωση, αν ξέρει κάποιος που έχει ιδία γνώση. 

Δεν είναι ανάγκη να το παίζει καθένας δικηγόρος.. Η διαδικασία του αυτεπάγγελτου διακόπτεται από τον παθόν... Θα το επιβεβαιώσω με το δικηγήρο γι' αυτά.

Μην τρελαθούμε και τελείως... Δεν είναι καλή ώρα να ξεφεύγει ο καθένας και να λέει ό,τι του κατέβει...

Σ' ευχαριστώ φίλε μου... Δεν το χω ξαναζήσει, συνήθως με τρακαίρνανε και αφού σηκωνόμουνα δεν καλούσα ούτε τροχαία, δεν είχα ιδέα πώς γίνονται αυτά στην αντίθετη περίπτωση.

Υ,γ: για να κάνουμε και λίγο χιουμορ... Ελπίζω να μην υπογράφεις στην δήλωση ως "Bluesman"..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν, να γράψω και γω την μαλακίτσα μου μιας και έχω παρεμφερή εμπειρία που μπορεί να σε βοηθήσει,

Είχα χτυπήσει μια γριούλα στην Θεσσαλονίκη (+200 πόντοι) και η διαδικασία κινήθηκε αυτεπάγγελτα.
Πήγε νοσοκομείο (καλεσμένα ΕΚΑΒ και τροχαία από μένα), και ενώ δεν επιθυμούσε καμία δίωξη, αυτή της η απόφαση οδήγησε απλά στο να μη γίνει ΠΟΙΝΙΚΟ δικαστήριο.
Το ΑΣΤΙΚΟ δικαστήριο έγινε κανονικά, αυτεπάγγελτα και από την Πολιτεία. Αυτό γιατί σε ατυχήματα με πεζό, ο μοτοσυκλετιστής/αυτοκινητιστής έχει ΠΑΝΤΑ την ευθύνη, ακόμα και να μην έφταιγε (εγώ προσωπικά την χτύπησα στο πουθενά, εκτός διάβασης σε δρόμο 4 λωρίδων). Στο δικαστήριο αυτό κλήθηκε να παραστεί η γριά και η ασφαλιστική εκ μέρους μου, όχι εγώ.

Έχω την εντύπωση ότι με καμία διαδικασία δεν μπορεί να σταματήσει το δικαστήριο Αστικού.
Αυτά, καλό ξεμπέρδεμμα και συγχαρητήρια για το ήθος σου.

Κανα δυο σημειώσεις ακόμα, όταν πας στην τροχαία για κατάθεση, αυτοί απλά γράφουν Ο,ΤΙ τους πεις, δεν κρίνουν. Αν τους πεις ότι ήσουν με ελικόπτερο εκείνη τη στιγμή, αυτό θα γράψουν, δεν τους νοιάζει.
Λίγη προσοχή όταν κάνουν το σκετσάκι του συμβάντος (το οποίο νομίζω είχε γίνει όταν κάλεσες τροχαία τη στιγμή που έγινε) και πέσεις σε κανα κουλάδι όπως εγώ, που με είχε ζωγραφίσει με τη μηχανή ωραία ωραία στο αντίθετο ρεύμα.

Μπραβο ρε φίλε για την συμπεριφορά σου.

Μην ξενερώνεις, το κεφάλι σου το εχεις αδειο το βράδυ οταν κοιμάσαι.

Συμφωνω με τα παιδια δεν θα μπλέξεις, χωρις να εχω βεβαια ο ιδιος εμπειρία, απ οτι εχω διαβάσει και απο γνωστούς με ατυχητματα.

Μια ερωτηση μονο, πως είναι δυνατον εσυ να εισαι σταματημένος και αυτη να περπατάει εστω και γρήγορα, και να σπάσει ποδι και να πάθει τετοια  ζημία....δεν το εχω καταλάβει ακόμα....

Έχω φίλη που έσπασε κόκκαλο όταν της είπαμε σε κάμπινγκ να "κάτσει κάτω οκλαδόν για να παίξουμε μπιρίμπα"
Μη σκας, γυναίκες φίλε ;ρ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν και εφόσον επειθυμεί να δικαστείς, η διαδικασία έχει ως εξής:
Πρώτοι στην τροχαία δίνουν κατάθεση γραπτώς οι μάρτυρες.
Μετά αυτός που τραυματίστηκε και τέλος αφού εσύ πάρεις αντίγραφο των καταθέσεων από τους μάρτυρες και από αυτήν τότε συντάσεις τη δική σου και την πας να την καταχωρήσουν.
Τουλάχιστον σε εμένα έτσι έγινε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μαλλον δεν καταλαβαινεις τι σου λεω.

στα αδικηματα που διωκονται αυτεπαγγελτως η γνωμη του πολιτη οσον αφορα την διωξη δεν εχει σημασια.

η υποθεση θα εισαχθει στο δικαστηριο κανονικα εκτος και αν παει αρχειο (πραγμα χλωμο εφοσον μιλαμε και για αστικο) .

στο δικαστηριο θα πει η κυρια << δεν θελω την ποινικη διωξη>> το δικαστηριο δεν ειναι υποχρεωμενο να δεχθει την θεληση της κυριας γιατι το αδικημα ειναι αυτεπαγγελτο.

αυτο ειναι το τυπικο μερος. ομως σε πολλες σχεδον ολες τις περιπτωσεις το δικαστηριο <<συμφωνει>> με την θεληση του παθων.

αν εσυ νομιζεις οτι σου κανω πλακα η οτι σε κοροιδευω η οτι λεω το μακρυ και κοντο μου δικο σου προβλημα.

εγω φταιω που ασχοληθηκα να σου εξηγησω 5 πραγματα για την διαδικασια.

βεβαιως και θα ρωτησεις δικηγορο για τις λεπτομερειες.

τωρα δεν ξερω αν μπορεις να καταλαβεις την εννοια αυτεπαγγελτο αδικημα και αδικημα κατ εγκληση.

και για το κλεισω μηπως και καταλαβεις τι παιζει,

εφοσον αναφερθηκε στην τροχαια τραυματισμος η τροχαια οφειλει να σχηματισει δικογραφια (αυτο σημαινει αυτεπαγγελτο) δεν σε πηγε κανεις κατηγορουμενο γιατι οπως ειπες εδωσες καταθεση μαρτυρα (δηλαδη ενορκη εξεταση μαρτυρα)

μαρτυρας = οχι κατηγορουμενος

αφου ολοκληρωθει η οποια δικογραφια αυτη θα σταλει στην εισαγγελια . ο εισαγγελεας θα αποφασισει για την ασκηση της ποινικης διωξης καποιου η οχι.

αν αποφασισει οτι φταις εσυ (σου ασκει διωξη) και θα σου παρουν αλλη καταθεση που δεν θα ειναι καταθεση μαρτυρα αλλα εκθεση εξετασης χωρις ορκο (γιατι πλεον θα εισαι εν δυναμη κατηγορουμενος)

μετα αφου τελειωσει και αυτο το σκελος η δικογραφια ξαναπαει στον εισαγγελεα για να γινει το δικαστηριο.(το ποινικο)

η διαδικασια ειναι αυτη .. εσυ μπορεις να πεις οτι σου κανω και πλακα.

και για τελειωσω... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΑΠΟ ΑΜΕΛΕΙΑ ΗΡΕΜΗΣΕ!!

Καταλαβαίνω πολύ καλά...απλά πρέπει κι εσύ να καταλάβεις ότι είμαι αγχωμένος, δεν μου έχει ξανατύχει.

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Δεν παίζεσαι! Όχι! Χαχαχαχα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα