Jump to content
funk

Honda VFR 800X Crossrunner 2015

Recommended Posts

@Mr.Slow

Αν τα Triumph Tiger (800 & 1050) όπως και τo BMW F700GS ήταν απαλλαγμένα από μαλακοπροβλήματα για τα οποία διαβάζουμε κατά καιρούς και για μένα θα ήταν στις πρώτες θέσεις των προτοιμήσεών μου. Όμως δεν είναι... Και το Tracer πρέπει και αυτό να αποδείξει ότι δεν έχει ζητήματα αξιοπιστίας. Επίσης η εμπορική πορείας ενός μοντέλου καλό θα ήταν να κρίνεται έχοντας στοιχεία από την Ευρωπαική αγορά καθώς η ελληνική είναι μικρή αγορά και με τις δικές της ιδιορυθμίες. 

Diffusion of innovations

800px-Diffusion_of_ideas.svg.png

Και μιας και μιλάμε για καταναλωση αγαθών, η συμπεριφορά μας μοντελοποιείται πολύ ωραία από την παραπάνω κατνομή. Εγώ θα κατέτασα τον εαυτό μου αλλά και το κοινό στο οποίο απευθύνεται το VFR στις κατηγορίες Early Majority και Late Majorιty (αγοράζουν δοκιμασμένα αγαθά και δεν τους ενδιαφέρει η καινοτομία/απόδοση εδώ και τώρα) . Αυτοί που πήγαν και αγόρασαν το Tracer μόλις βγήκε κατατάσσονται στην κατηγορία Early Adopters (ενδιαφέρονται για την καινοτομία πίσω από ενα αγαθό και ειναι διατεθημένοι να ανεχθουν και τα προβλήματα της παιδικής ηλικίας ενός προιόντος). Προφανώς, αν το Tracer καταφέρει να κερδίσει μεγάλο μέρος των Early Adopters και τους αφήσει ικανοποιημένους τότε και η επόμενες κατηγορίες αγοραστών να σπρώξουν το παραδάκι τους στη YAMAHA.  

Πολύ ωραία και επεξηγηματική μελέτη, όμως άλλο πράμα η Ελληνική αγορά, άλλο η Ευρωπαϊκή.

Ο Ευρωπαίος είναι ορθολογιστής και έχει και μερικές δεκαετίες παραπάνω μοτοσυκλετιστικής κουλτούρας. Αντίθετα ο Έλληνας είναι και πιο παρορμητικός, με πιο "ρηχή" μοτοσυκλετιστική κουλτούρα και επιπλέον έχει και αυξημένη την τάση του "φαίνεσθαι" (και δεν μιλάω για μηχανές μόνο αλλά για όλες τις εκφάνσεις της ζωής του). Κλασσικό παράδειγμα (και σχετιζόμενο με το θέμα μας) η εμπορική αποτυχία των VFR 750 & 800 στην Ελλάδα ενώ στην Ευρώπη ήταν για χρόνια πρώτο σε πωλήσεις. Παρά τα εγκωμιαστικά σχόλια του παγκόσμιου τύπου*, ο Έλληνας ήθελε πολλά άλογα (και ακόμη περισσότερα RRRRR στο όνομα) για να πηγαίνει στην καφετέρια.........

*

1. For many, bike journalists included, the best road bike ever built. http://www.motorcyclenews.com/bike-reviews/honda/vfr750/1995/
  2. The Honda VFR800i is the best version of the best motorcycle ever built according to some. 
  3. I remember saying to myself in 1997 'If I buy this bike, I may never need another bike ever again... It's a fabulous companion. 
  4. HONDA VFR750F – BEST USED BIKES Best 750cc Streetbike  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μα κυκλοφορεί 2 χρόνια ο κινητήρας στο γυμνό 9άρι και δεν έχουν ακουστεί προβλήματα αξιοπιστίας

Nαι...το ιδιο ελεγαν και οι υποψηφιοι ιδιοκτητες fazer και R1 το 2010(μεσα σε αυτους και εγω).Κανενα απολυτως προβλημα στα 2 χρονια κυκλοφοριας.Μετα ομως?:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια παρένθεση δεν μπορείς να δίνεις ένα χ ποσό, πόσο μάλλον πάνω απο δέκα χιλιάρικα να την αγοράζεις καινούρια, και να μην έχεις απαίτηση να είναι αξιόπιστη. και αξιόπιστη μία μηχανή πόσο μάλλον ένας κινητήρας δεν λέγεται ούτε στα 2 χρόνια ούτε στα 50.000χλμ που έχω εγώ στο δικό μου και δεν μου έχει βγάλει τίποτα. Με τόσα λεφτά το ελάχιστο που θέλω εγώ τουλάχιστον να δουλεύει απροβλημάτιστα είναι 100,000 χλμ. 

Και για να παραμείνω στο θέμα, αν είναι ίδια μηχανή έβγαινε απλά χωρίς το VTEC, δηλαδή μόνο V4 τότε θα ήταν απλά τέλεια για εμένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ ωραία και επεξηγηματική μελέτη, όμως άλλο πράμα η Ελληνική αγορά, άλλο η Ευρωπαϊκή.

Ο Ευρωπαίος είναι ορθολογιστής και έχει και μερικές δεκαετίες παραπάνω μοτοσυκλετιστικής κουλτούρας. Αντίθετα ο Έλληνας είναι και πιο παρορμητικός, με πιο "ρηχή" μοτοσυκλετιστική κουλτούρα και επιπλέον έχει και αυξημένη την τάση του "φαίνεσθαι" (και δεν μιλάω για μηχανές μόνο αλλά για όλες τις εκφάνσεις της ζωής του). Κλασσικό παράδειγμα (και σχετιζόμενο με το θέμα μας) η εμπορική αποτυχία των VFR 750 & 800 στην Ελλάδα ενώ στην Ευρώπη ήταν για χρόνια πρώτο σε πωλήσεις. Παρά τα εγκωμιαστικά σχόλια του παγκόσμιου τύπου*, ο Έλληνας ήθελε πολλά άλογα (και ακόμη περισσότερα RRRRR στο όνομα) για να πηγαίνει στην καφετέρια.........

*

1. For many, bike journalists included, the best road bike ever built. http://www.motorcyclenews.com/bike-reviews/honda/vfr750/1995/
  2. The Honda VFR800i is the best version of the best motorcycle ever built according to some. 
  3. I remember saying to myself in 1997 'If I buy this bike, I may never need another bike ever again... It's a fabulous companion. 
  4. HONDA VFR750F – BEST USED BIKES Best 750cc Streetbike  

Για κάποιο λόγο ο Μολώχ του ΜΥΒΙΚΕ "έφαγε" τα links. Ξανά λοιπόν:

*

2. The Honda VFR800i is the best version of the best motorcycle ever built according to some. http://www.motorcyclenews.com/bike-reviews/honda/vfr800/1998/
  3. I remember saying to myself in 1997 'If I buy this bike, I may never need another bike ever again... It's a fabulous companion. http://www.visordown.com/reviews/motorcycles/sports-tourers/honda-vfr750-rc36-1990---1997/reader-reviews/106.html
  4. HONDA VFR750F – BEST USED BIKES Best 750cc Streetbike  http://www.cycleworld.com/2011/09/21/honda-vfr750f-best-used-bikes/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι διαβάζω και μου ασπρίζουν τα μαλλιά, να περιμένουμε καμιά πενταετία λοιπόν να είμαστε σίγουροι.
Απίστευτα πράγματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι διαβάζω και μου ασπρίζουν τα μαλλιά, να περιμένουμε καμιά πενταετία λοιπόν να είμαστε σίγουροι.
Απίστευτα πράγματα.

Είτε το θέλουμε είτε όχι υπ'αρχουν κατηγορίες καταναλωτών που συμπεριφέρονται με συγκεκριμένους τρόπους: άλλος αγοράζει μόλις βγει το καινούριο ΚΤΜ, άλλος αγοράζει μόνο TDM γιατί έχει ξεκάθαρο όνομα στην αγορά, άλλος αρνείται να αποδεχθεί ότι πρέπει να αποχωρηστεί τα καρμπυρατέρ του και άλλος θα αγοράσει καινούρια μοτό μόνο αν του κλέψουν την R51 του. Αυτά δεν είναι καινούρια πράγματα. Έχουν αποδειχθεί και στα τμήματα διοίκηση επιχειρήσεων και μάρκετινκ τα σπουδάζουν για χρόνια για να έρχεσαι φίλε μου εσύ τώρα και να μας λες τι σου φαίνεται δυνατό και τι αδύνατο.... Τα τμήματα σχεδασμού προιόντων και  μάρκετινκ των εταιρίών καθορίζουν το target group τους αλλά και τον σχεδιασμό και την ποιότητα των προιόντων σύμφωνα με το σε ποιες ομάδες θέλουν να πουλήσουν τι και σε πόσο χρονικό διάσττημα και ανάλογα ρυθμίζουν τα κόστη τους, τις τιμές, τα κέρδη τους κλπ.

Σχετικά με το αν έχει νόημα να περιμένει κανείς 5 χρόνια για να αποδειχθεί η αξιοπιστία ενός προιόντος που για να το αγοράσεις θα πρέπει να δουλεύει ο μέσος Έλληνας 1 ή 1.5 χρόνο δεν είναι και τόσο περίεργο. Για κάποιους 10-12 χιλιάδες ευρώ δεν είναι ποσά που τα βρίσκουν έτσι απλά... Είναι ένα είδος επένδυσης. Επενδύεις στο μεταφορικό μέσο, επενδύεις στη διασκέδασή σου, επενδύεις στο χόμπυ σου... 

Ρώτα αυτούς που είχαν πρόβλημα με τα Fazer 1000 αν θα ξαναπάρουν μοτό που δεν έχει κυκλοφορήσει... Ρώτα και αυτούς που αγοράσανε VW TSI κινητήρες και το μισό χρονικό διάστημα τρέχανε στα συνεργεία παρακαλώντας την αντιπροσωπεία... Ρώτα και κανέναν με Tiger 800 που σταμάτησε να βγάλει φωτό στην ΧΥΖ γαμάτη εκδρομή του και η μοτό έπρεπε να κρυώσει για 30 λεπτά μέχρι να ξαναδώσει μιζιά... Α... Και όταν θα κάνεις την έρευνά σου πάνε ρώτα και κανέναν με F800ST ή ακόμα καλύτερα κανέναν με R1200GS αν θα ξανάπερναν με κλειστά τα μάτια... 

Πληροφοριακά, στο BMW forum στην ερώτηση αν αξίζει να πάρει κανεις R1200GS μεταχειρισμένο το γενικό αίσθημα είναι του τύπου... "Ε... αν το θες ΤΟΟΟΣΟΟΟΟ πολύ πάρ'το... Αλλά να ξέρεις... Να έχεις οδική βοήθεια κλπ κλπ κλπ".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το να χτυπάει η καρδούλα σου για μια μηχανή και να αγοράσεις μια άλλη, παλιά, ξεπερασμένη που έχει αποδείξει την αξιοπιστία της τουλάχιστον στα δικά σου μάτια, είναι ο ορισμός της δυστυχίας αγαπητέ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είτε το θέλουμε είτε όχι υπ'αρχουν κατηγορίες καταναλωτών που συμπεριφέρονται με συγκεκριμένους τρόπους: άλλος αγοράζει μόλις βγει το καινούριο ΚΤΜ, άλλος αγοράζει μόνο TDM γιατί έχει ξεκάθαρο όνομα στην αγορά, άλλος αρνείται να αποδεχθεί ότι πρέπει να αποχωρηστεί τα καρμπυρατέρ του και άλλος θα αγοράσει καινούρια μοτό μόνο αν του κλέψουν την R51 του. Αυτά δεν είναι καινούρια πράγματα. Έχουν αποδειχθεί και στα τμήματα διοίκηση επιχειρήσεων και μάρκετινκ τα σπουδάζουν για χρόνια για να έρχεσαι φίλε μου εσύ τώρα και να μας λες τι σου φαίνεται δυνατό και τι αδύνατο.... Τα τμήματα σχεδασμού προιόντων και  μάρκετινκ των εταιρίών καθορίζουν το target group τους αλλά και τον σχεδιασμό και την ποιότητα των προιόντων σύμφωνα με το σε ποιες ομάδες θέλουν να πουλήσουν τι και σε πόσο χρονικό διάσττημα και ανάλογα ρυθμίζουν τα κόστη τους, τις τιμές, τα κέρδη τους κλπ.

Φίλε ειλικρινα πιστευεις, οτι στην εποχη που ζουμε και με το ρυθμο που βγαινουν τα νεα μοντελα, τα τμηματα marketing ή σχεδιασμου που βγαζουν μια μοτοσυκλετα κανουν τα πλανα τους παιρνοντας υποψην αυτους που αλλαζουν μηχανη καθε 15 χρονια ή περιμενουν να αποδειχτει η αξιοπιστια της μετα απο 5 χρονια που θα εχει βγει ηδη νεο μοντελο και θα παρουν τη παλια μεταχειρισμενη ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ?Μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι θα πει marketing και οτι στοχος τους ειναι να πηγαινεις να αγοραζεις το καινουριο τους προιον τους οσο πιο συχνα γινεται.

Αυτες οι κατηγοριες καταναλωτων που περιγραφεις ειναι αυτες που το marketing θελει να εξαλειψει οχι να ευχαριστησει, για αυτο βγαζουν ολο καινουριες τεχνολογιες και ηλεκτρονικα μπλιμπλικια. Για αυτο οι μοδες στο design αλλαζουν τοσο γρηγορα για να φαινεται η μηχανη σου παλια και ξεπερασμενη οσο πιο γρηγορα γινεται. :winking:

Τροποποιήθηκε από τον babaman

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το να χτυπάει η καρδούλα σου για μια μηχανή και να αγοράσεις μια άλλη, παλιά, ξεπερασμένη που έχει αποδείξει την αξιοπιστία της τουλάχιστον στα δικά σου μάτια, είναι ο ορισμός της δυστυχίας αγαπητέ. 

ο ορισμός της δυστυχίας είναι να μείνεις καμία μέρα στην μέση του πουθενά 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο ορισμός της δυστυχίας είναι να μείνεις καμία μέρα στην μέση του πουθενά 

Θα σου πω. Στην δικά μου άλλαξα τιμόνι και έβαλα ένα πολύ χαμηλό με αποτέλεσμα η μακριά ντίζα του συμπλέκτη να τσακίζει όταν κλειδώνεις το τιμόνι. 
Φυσικά θα με αφήσει μια μέρα στην μέση του πουθενά κάνοντας αυτό που αγαπάω να κάνω με την μηχανή που με κάνει ευτυχισμένο στην θέση που εγώ θέλω να οδηγώ.
Αυτό για εσένα είναι ο ορισμός της δυστυχίας για μένα η επιτομή της ευτυχίας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλημερα παιδια ........οπως και να χει οτι και να υποθει το θεμα ειναι οτι το μηχαβακι ειναι VFR που αυτο σημαινει ιστορια λαμπρη καπιοι ναι ξυνιζουν καπιοι ομως τρεχουν να το παρουν γιατι ειναι vfr τελος πως ειναι η GS της BMW ............τα μοτερ αυτα δειχνουν ανθεκτικοτητα επιδοσεις και αναγνωριση απτο κοινο μεσα απο δεκαδες χρονια και κατι αλλο οταν οι σχιστομάτηδες ευφηραν τους μεταβλητους κεντροφορους(vtec) οι αλλοι μη πω τι κανανε ............το μοτερ αυτο επισης ειναι μακρυ ξαδερφακι του HRC τι να λεμε τωρα......εγω πχ αντε να σπαστω π κραζετε τ μηχανακι μου......αυτοι(οι σχιστομάτηδες) απλα γελανε!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ μακρύ το ξαδερφάκι όμως... κατά το 3ο-ξάδερφο στην καλύτερη....

VFR με καδένες, ντροπής πράγματα... Για εμένα, δεν είναι VFR αυτός ο κινητήρας, τελευταίος VFR κινητήρας στην παραγωγή, το Fi, από κει και μετά η κατάντια της Honda, να μπαίνεις σε VFR forum και να συζητάνε για τεντωτήρες και πόσους έχουν αλλάξει.

Ένα τεχνικά ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ σύστημα το Vtec του VFR, που μπήκε ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να φέρει πελάτες στην moto-Honda από τον Auto-Honda, επειδή τους φάνηκε γνώριμος ο όρος, κι ας είναι άλλο πράγμα τελείως.

Κατάντια μιας κάποτε καλής εταιρίας.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ μακρύ το ξαδερφάκι όμως... κατά το 3ο-ξάδερφο στην καλύτερη....

VFR με καδένες, ντροπής πράγματα... Για εμένα, δεν είναι VFR αυτός ο κινητήρας, τελευταίος VFR κινητήρας στην παραγωγή, το Fi, από κει και μετά η κατάντια της Honda, να μπαίνεις σε VFR forum και να συζητάνε για τεντωτήρες και πόσους έχουν αλλάξει.

Ένα τεχνικά ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ σύστημα το Vtec του VFR, που μπήκε ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να φέρει πελάτες στην moto-Honda από τον Auto-Honda, επειδή τους φάνηκε γνώριμος ο όρος, κι ας είναι άλλο πράγμα τελείως.

Κατάντια μιας κάποτε καλής εταιρίας.

αποψη σ και σεβαστη ............θα σου απαντησω και εγω απτην αλλη το οτι μπορει το vtec να δουλευει καλυτερα με καδενα .............ακομα το 80% απτα μηχανακια π κυκλοφορουν ειναι με καδενα:mB_kalo_e: και το 1190 το ΚΤΜ που κοιταγα ηταν με γραναζια ...........και?????και τα ducati εχουν ιμαντα και?????το οτι μπορει να το κανει για να αυξησει τα αναλωσιμα της?????τωρα τα περι αχρηστιας vtec .......θα γελασω............αυτο ............και ΥΓ ο πρωην βερσακιας ειμαι:winking: ξερεις!!!!!!!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όποιος μπορεί να μας φωτίσει σχετικά με τις καδένες και τα γρανάζια στα VFR ας το κάνει! :yes: Και ο Παναγιώτης Κ. απ' ότι έχω παρακολουθήσει έχει μια προτίμηση στα γρανάζια... Οι καδένες τι λένε? Κάθε πότε έχουν αλλαγή? Γιατί η Honda προτίμησε να βάλει καδένες στα VR Vtec? Ποια είναι τα trade-offs αυτής της επιλογής?

ΥΓ ο πρωην βερσακιας ειμαι:winking: ξερεις!!!!!!!!!!!!

Δλδ ο ποιος? :baby: Πες μας δυο λόγια ντε για τη μετάβαση από το Versys στο Crossrunner... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα σου πω. Στην δικά μου άλλαξα τιμόνι και έβαλα ένα πολύ χαμηλό με αποτέλεσμα η μακριά ντίζα του συμπλέκτη να τσακίζει όταν κλειδώνεις το τιμόνι. 
Φυσικά θα με αφήσει μια μέρα στην μέση του πουθενά κάνοντας αυτό που αγαπάω να κάνω με την μηχανή που με κάνει ευτυχισμένο στην θέση που εγώ θέλω να οδηγώ.
Αυτό για εσένα είναι ο ορισμός της δυστυχίας για μένα η επιτομή της ευτυχίας.

Καλα το να σε αφησει στη μεση του πουθενα απο ντιζα ειναι το λιγοτερο...για δωσε 2 χιλιαρικα σε ζημιες και ανοιξε μοτερ να δουμε ποιος θα στο φτιαξει και πως και μετα θα αναθεωρησεις για καποια πραγματα.

Αυτα βεβαια σε συναρτηση με το ποσα Km κανεις,αν κανεις 10 το χρονο κλαιν παρε και Ντουκατι...:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όποιος μπορεί να μας φωτίσει σχετικά με τις καδένες και τα γρανάζια στα VFR ας το κάνει! :yes: Και ο Παναγιώτης Κ. απ' ότι έχω παρακολουθήσει έχει μια προτίμηση στα γρανάζια... Οι καδένες τι λένε? Κάθε πότε έχουν αλλαγή? Γιατί η Honda προτίμησε να βάλει καδένες στα VR Vtec? Ποια είναι τα trade-offs αυτής της επιλογής?

Δλδ ο ποιος? :baby: Πες μας δυο λόγια ντε για τη μετάβαση από το Versys στο Crossrunner... 

ρε φιλε τι να πω εδω λενε τραγικο συστημα τη καδενα:sopase: ............και αχρηστο το vtec ειναι για γελια αυτα τα πραματα:warning:....εγω θα πω το εξης ολες οι μεταδοσεις εχουν θετικα και αρνητικα ............και στη τελικη δεν θα το βαλει πιστα οπιος παρει το cross για να εχει γραναζια ελεος δλδ θες vfr για πιστα παρε rcv213 rcv-1.jpgπ εχει 300+ χιλιαρικα και τελος αντε γιατι θα μας χαζεψουν εδω περα https://www.youtube.com/watch?v=owklBCEoC5w https://www.youtube.com/watch?v=ssZPHZLg-iw

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως αυτή η άποψη που τη θεωρείς και δεδομένη ότι όποιος έχει κάποιο ευρωπαϊκό θα τρέχει απαραίτητα στα συνεργεία κάθε τρεις και λίγο νομίζω είναι περασμένων δεκαετιών.

Ναι προφανώς δεν έχουν την αξιοπιστία των Γιαπωνέζων και ειδικά της Χόνδα ακόμα (ειδικά με ένα κάρο μπιμπλίκια που κουβαλάνε) αλλά έλεος ότι όποιος έχει GS που ανέφερες τρέχει και δεν φτάνει....

Στην τελική όλα είναι μια σχέση ανταλλαγής στη ζωή (και στις μότο φυσικά). Κάποιος θέλει ένα μηχανάκι που να είναι πιο αξιόπιστο αλλά το τίμημα που πληρώνει  μπορεί να είναι ένα άοσμο και τελείως άχρωμο μηχανάκι όπως σχεδόν όλα της Honda. Κάποιος θέλει νεύρο, συναίσθημα και καγκουριά και πληρώνει το τίμημα της πιο συχνής ενασχόλησης με τη μηχανή πλην της οδήγησης.

ΥΓ. Εγώ ένα VFR ξέρω και θέλω. VFR 750 94-97 (όταν η φτερούγα έφτιαχνε μηχανές μηχανές)....και ακόμα μετανιώνω που δεν πήρα ένα που βρήκα.

Τροποποιήθηκε από τον Wolf1138

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όποιος μπορεί να μας φωτίσει σχετικά με τις καδένες και τα γρανάζια στα VFR ας το κάνει! :yes: Και ο Παναγιώτης Κ. απ' ότι έχω παρακολουθήσει έχει μια προτίμηση στα γρανάζια...

Η προτίμησή μου έχει δύο σκέλη, το ουσιαστικό και το "συναισθηματικό":

1. Ουσιαστικό: Η λειτουργία του γραναζωτού είναι γραμμική, τραβάει δηλαδή δυνατά από χαμηλά και έτσι συνεχίζει μέχρι τον κόφτη. Αντίθετα το V-tec χαμηλά είναι νωχελικό (ψόφιο στα πρώτα μοντέλα) και όταν μπαίνει στην λειτουργία του κάνει σκαλοπάτι ισχύος ενώ παράλληλα αυξάνει και την κατανάλωση. Επίσης το γραναζωτό έχει μηδαμινές απαιτήσεις συντήρησης και είναι πρακτικά "αλεξίσφαιρο" (ο "Φυσικός" πρέπει αυτή την στιγμή που μιλάμε να έχει ξεπεράσει τις 300.000 χλμ με το δικό του).
  2. Συναισθηματικό: Είναι το αρχέτυπο σύστημα, το σήμα κατατεθέν των VFR (με το χαρακτηριστικό του σφύριγμα) πριν βάλουν το χεράκι τους οι φωστήρες του μάρκετινγκ. Επίσης, το λευκό VFR του 1990/91 είναι ένα από τα απωθημένα μου. Honda%20VFR750F%2090%20%202.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα το να σε αφησει στη μεση του πουθενα απο ντιζα ειναι το λιγοτερο...για δωσε 2 χιλιαρικα σε ζημιες και ανοιξε μοτερ να δουμε ποιος θα στο φτιαξει και πως και μετα θα αναθεωρησεις για καποια πραγματα.

Αυτα βεβαια σε συναρτηση με το ποσα Km κανεις,αν κανεις 10 το χρονο κλαιν παρε και Ντουκατι...:laugh:

Ναι εσύ μας είπες μετά την πενταετία το καταλάβαμε. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

....

Bάλε μας και καμμιά φωτό, του δικου σου.

Να το δουμε κι απο κοντα, πως ειναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο Πολυχόντας συνήθως έχει απαντήσει από την αρχή επί της ουσίας ιδίως σε τεχνικά θέματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά (κάτοχος του ενός και test ride του laz :* to άλλο) έχω να πω ότι δεν έχουν σχέση τα μηχανάκια και να τα συγκρίνουμε είναι άδικο, όμορφα στα δικά τους σημεία το καθένα. Το Tracer πιο άγρια ανταπόκριση στο γκάζι, το Xrunner πιο βράχος, το Tracer άσχημο κώλο, το Xrunner άσχημα πλαϊνά, το Tracer ωραία αλλά μη λειτουργική ζελατίνα, το Xrunner χερούλι/ράμφος στην μύτη, εντελώς διαφορετικά μοτέρ,  περί καταναλώσεων συζητήσεις τα θεωρώ μαλακίες αφού ο καθένας οδηγάει και καίει διαφορετικά και ποτέ δεν θα βγάλουμε άκρη.

Λαζ κόψε τις πίπες περί πλαγιάζει μασπιέ. Και 3αξωνικο να σου έδινα με τους καθρέπτες στην άσφαλτο θα το πήγαινες.

Υ.Γ. τώρα που τα έγραψα συνειδητοποιώ ότι το θέμα είναι “
Xrunner” και όχι “Tracer vs Xrunner

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά (κάτοχος του ενός και test ride του laz :* to άλλο) έχω να πω ότι δεν έχουν σχέση τα μηχανάκια και να τα συγκρίνουμε είναι άδικο, όμορφα στα δικά τους σημεία το καθένα. Το Tracer πιο άγρια ανταπόκριση στο γκάζι, το Xrunner πιο βράχος, το Tracer άσχημο κώλο, το Xrunner άσχημα πλαϊνά, το Tracer ωραία αλλά μη λειτουργική ζελατίνα, το Xrunner χερούλι/ράμφος στην μύτη, εντελώς διαφορετικά μοτέρ,  περί καταναλώσεων συζητήσεις τα θεωρώ μαλακίες αφού ο καθένας οδηγάει και καίει διαφορετικά και ποτέ δεν θα βγάλουμε άκρη.

Λαζ κόψε τις πίπες περί πλαγιάζει μασπιέ. Και 3αξωνικο να σου έδινα με τους καθρέπτες στην άσφαλτο θα το πήγαινες.

Υ.Γ. τώρα που τα έγραψα συνειδητοποιώ ότι το θέμα είναι “
Xrunner” και όχι “Tracer vs Xrunner

:_devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάπου έγινε αναφορά στο Tracer και μετά όπως πολύ σωστά είπε ο Παναγιώτης Κ. έπρεπε να ρίξω πισσα και πούπουλα στο χοντα. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι είναι μια καλή μηχανή για αυτόν που γνωρίζει τι θέλει από αυτή. Τώρα όσο αναφορά τα γραναζια και γω τα γουστάρω τρελά ίσως όμως η χοντα δεν ήθελε αυτόν τον ήχο σε τέτοιου είδους μηχανές. Καλά το vtec σίγουρα το έβαλε για λόγους μάρκετινγκ αλλά τελικά δίνει χαρακτήρα όταν (κάποτε :))  μπαίνει. Κρίμα που έχει εξωμαλυνει το kick in αλλά εναρμονιζεται με αυτό που θέλει να δώσει κατασκευαζοντας αυτές τις μηχανές. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα