Jump to content
funk

Honda VFR 800X Crossrunner 2015

Recommended Posts

Πολύ ανετα το αγόραζα, είναι πανέμορφο το άτιμο, έχει τέρμα αξιόπιστο κινητήρα έχοντας φίλους με vfr, αφού φτιάξανε και την μετάβαση όταν μπαινει στο vtec όπως λένε, είναι και ποιοτικό τι άλλο να θελήσεις.

Αυτό σκέφτομαι κ εγώ! Λίγο με την κατανάλωση θα ήθελα να μάθω τι παίζει... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό σκέφτομαι κ εγώ! Λίγο με την κατανάλωση θα ήθελα να μάθω τι παίζει... 

Χωρίς να είμαι ο καταλληλότερος για να απαντήσω αφού δεν έχω vfr, αλλά έχω φίλους με vfr είναι περίπου στα 6 λίτρα πάνω κάτω αναλογα και το πως πας, όπως και το δικό μου δηλαδή αντε 0,5 πάνω σε διαδρομές που κάνουμε μαζι, το καλό είναι ότι καθότι v4 τραβάει από χαμηλά ειδικά σε σχέση με το δικό μου που τραβάει μόνο από ψηλά!!!, οπότε το οδηγάς απο χαμηλά εύκολα. Αντε τώρα τα λεφτά μένουν μόνο!!!

Τροποποιήθηκε από τον giwrgos2012

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

honda-vfr800x-crossrunner-2015-01.jpg

Honda-Crossrunner-800-YM15-0006.jpg

Ανανεωμένο, έχει ξεπεράσει και την αρχική του χαζοσχεδίαση και προσωπικά στα 11.700 μ'αρέσει πολύ... Καλό το Tracer αλλά εδώ μιλάμε για V4 και VFR... Το έχετε δει από κοντά? Η ποιότητα κατασκευής συγκρίνεται με αυτή της υπόλοιπης οικογένειας των VFR?  

Καλό σχετικά σύνολο αλλά λόγο ισχυρού ανταγωνισμού στην κατηγορία δεν έχει πείσει ακόμη....προσωπικά δεν έχω δει ελάχιστα στην γύρα άρα και δύσκολη δεύτερη ζωή προς το παρόν, όταν στο μέλλον θα θες να το ξεφορτωθείς....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.........................

(περιμενω απαντησεις του στυλ "τα usd δεν ειναι αρκετα ενδοτικα για χρηση δρομου, κατι θα ξερουν καλυτερα οι μηχανικοι απο εμας")

ξυπνησα με καυστικη διαθεση σμρ. :laugh:

Δεν το 'χεις το κληρονομικό χάρισμα, μην αφήσεις την δουλειά σου για να κάνεις καριέρα αστρολόγου............. :laugh:

Η απάντηση είναι πολύ πιο απλή και έχει να κάνει με πετραδάκια, χαλικάκια κλπ που υπάρχουν σε όλους τους δρόμους.

Εδώ τα καλάμια του Βαραντέρο (100.000 χλμ) και του VFR (60.000 χλμ). 

IMG_0005_zpsjthvcgti.jpg

IMG_0002_zpssxwpk612.jpg

Όλα τα σημαδάκια που βλέπεις είναι "παράσημα" από Ελληνικούς και Ευρωπαϊκούς δρόμους. Πέραν του αισθητικού θέματος, κανένα λειτουργικό πρόβλημα μιας και δεν επηρεάζουν την λειτουργία της ανάρτησης.

Βάλε τώρα ένα USD. Παρά τις όποιες προστασίες, ένα ποσοστό από αυτά τα σημαδάκια θα "αποτυπωνόταν" στο καλάμι, και μετά θα χάραζαν τις τσιμούχες. Πόσο συχνά θα έπρεπε να τις αλλάζεις; (μιας και το να αλλαχτούν τα καλάμια μάλλον θα ήταν ασύμφορο).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φιλος που ειχε αυτο

11935072_10204715706553573_9186152078287

πηρε αυτο

10420056_10205104902163220_8226579707518

Και εχει παθει πλακα δεν το περιμενε τοσο καλο.Καλυτερο αναρτησιακα απο το Ζ κατα τη γνωμη του με τρομερα φρενα.Επισης, παρολο που στα χαρτια ειναι πιο βαρυ εχει πολυ πιο ελαφρια αισθηση απο το Ζ1000 λογω ζυγισματος και καλυτερου μοχλου

Οσον αφορα τα μπροστινα,αν τα σωθικα τους ειναι σωστα δεν εχουν να ζηλεψουν κατι απο τα USD ειδικα για χρηση δρομου και ακομα πιο ειδικα για το επιπεδο των χρηστων στο δρομο που οι περισσοτεροι δεν ξερουν ουτε τι λαστιχο να επιλεξουν για σπορ χρηση.

Σαφως και το συγκεκριμενο μπροστινο συστημα toy Crossrunner μπορει να ειναι καλυτερο απο του Ζ1000 και ας μην ειναι το ιδιο ομορφα στην καφετερια.

Τροποποιήθηκε από τον billy84

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η φωτό δε φαίνεται.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ Οκ, Φάνηκε

Τροποποιήθηκε από τον funk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν το 'χεις το κληρονομικό χάρισμα, μην αφήσεις την δουλειά σου για να κάνεις καριέρα αστρολόγου............. :laugh:

Η απάντηση είναι πολύ πιο απλή και έχει να κάνει με πετραδάκια, χαλικάκια κλπ που υπάρχουν σε όλους τους δρόμους.

Εδώ τα καλάμια του Βαραντέρο (100.000 χλμ) και του VFR (60.000 χλμ). 

Όλα τα σημαδάκια που βλέπεις είναι "παράσημα" από Ελληνικούς και Ευρωπαϊκούς δρόμους. Πέραν του αισθητικού θέματος, κανένα λειτουργικό πρόβλημα μιας και δεν επηρεάζουν την λειτουργία της ανάρτησης.

Βάλε τώρα ένα USD. Παρά τις όποιες προστασίες, ένα ποσοστό από αυτά τα σημαδάκια θα "αποτυπωνόταν" στο καλάμι, και μετά θα χάραζαν τις τσιμούχες. Πόσο συχνά θα έπρεπε να τις αλλάζεις; (μιας και το να αλλαχτούν τα καλάμια μάλλον θα ήταν ασύμφορο).

Παναγώτη, τα πετραδάκια δεν κάνουν όμως ζημιά σε αυτό το κομμάτι της ανάρτησης;

Honda_Crossrunner_800_YM15_0006.jpg

Και πως μπορεί να γίνει ζημιά σε ένα USD όταν υπάρχει ένα πλαστικό φτερό από μπροστά; Πχ

honda-vfr1200f-8_1600x0w.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παναγώτη, τα πετραδάκια δεν κάνουν όμως ζημιά σε αυτό το κομμάτι της ανάρτησης;

Honda_Crossrunner_800_YM15_0006.jpg

Και πως μπορεί να γίνει ζημιά σε ένα USD όταν υπάρχει ένα πλαστικό φτερό από μπροστά; Πχ

honda-vfr1200f-8_1600x0w.jpg

1. Όχι, για κάποιο μυστήριο λόγο (βαρύτητα + προστασία από όλα τα μέρη που βρίσκονται τριγύρω) δεν φτάνουν μέχρι εκεί μέσα. 
  2. Δεν έχουν όλα τόσο καλή κάλυψη, δες ένα Τουόνο ή ένα Κάπο για παράδειγμα. Αλλά, και το 1200 που έβαλες, αν το δεις προσεκτικά, η κάλυψη είναι μόνο μπροστά, από πλάι και πίσω τίποτα (και πώς θα μπορούσε άλλωστε). Τί γίνεται στην βροχή; Η λασπούρα δεν έχει μέσα και κόκκους από "σκληρά" υλικά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τη μηχανή την έχω παραγγείλει από Ιούνιο και την περιμένω Ιανουάριο στα χέρια μου. Σαρακακη θελοντος. Την παραγγελία την έκανα χωρίς να την έχω οδηγήσει  ... απλά μια καβάλα και μιζιά στο κατάστημα αγοράς ...κόλλησα..και αμέσως παραγγελία. Είναι κατά την αποψη μου ότι ποιοτικότερο στην κατηγορία, χωρίς υπερβολές και τάσεις εντυπωσιασμού πάνω της. Μοναδικά μελανα σημεία κατ  εμέ το ύψος της εξάτμισης που κρύβει το μονόμπρατσο και οι διακοπτες στα αριστερα του τιμονιού που δείχνουν σαν afternarket και οχι εργοστασιακοι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλορίζικο, καλόβολτο και άπεφτο φίλε. Περιμένουμε φώτο και εντυπώσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλορίζικη φίλε mfk και καλά χιλιόμετρα να έχεις,αυτή η μηχανή είναι η αδυναμία μου και την γουστάρω πολύ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τη μηχανή την έχω παραγγείλει από Ιούνιο και την περιμένω Ιανουάριο στα χέρια μου. Σαρακακη θελοντος. Την παραγγελία την έκανα χωρίς να την έχω οδηγήσει  ... απλά μια καβάλα και μιζιά στο κατάστημα αγοράς ...κόλλησα..και αμέσως παραγγελία. Είναι κατά την αποψη μου ότι ποιοτικότερο στην κατηγορία, χωρίς υπερβολές και τάσεις εντυπωσιασμού πάνω της. Μοναδικά μελανα σημεία κατ  εμέ το ύψος της εξάτμισης που κρύβει το μονόμπρατσο και οι διακοπτες στα αριστερα του τιμονιού που δείχνουν σαν afternarket και οχι εργοστασιακοι. 

Άντε με το καλό να το παραλάβεις το όχημα και να το καταευχαριστηθείς! 

Γιατί όμως τόσο μεγάλη αναμονή? Έγινε κάποια ειδική παραγγελία?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το ύψος της εξάτμισης που κρύβει το μονόμπρατσο 

Σε αγαπάω.

Με το καλό να σού'ρθει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε αγαπάω.

Με το καλό να σού'ρθει

giphy.gif

Κι από μένα με το καλό.

Τροποποιήθηκε από τον Wolf1138

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι κάπως τσιμπημένη η τιμή του σε σχέση με Tracer και Tiger800. Η πχιότητά του όμως είναι πολύ καλή και είναι αυτή που δικαιολογεί ένα μέρος της τιμής του. Το άλλο μέρος, δικαιολογείται από τον V4 pouspernei

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άντε με το καλό να το παραλάβεις το όχημα και να το καταευχαριστηθείς! 

Γιατί όμως τόσο μεγάλη αναμονή? Έγινε κάποια ειδική παραγγελία?

Τη μηχανή θα την είχα αρχές Οκτώβρη.Καμια ειδικη παραγγελία... απλα οι μηχανές δεν υπήρχαν σε stock γιατι τα ελάχιστα κομμάτια  που ήρθαν Μαιο φύγαν σε χρονο dt ..σκάσαν capital control...και απο τότε η αντιπροσωπεία εισάγει με μεγάλη καθυστερηση. Για να καταλάβεται το ακόμα και το νεο sh300 που κυκλοφορεί Ιταλία μήνες τώρα στο Ελλάντα δεν έχει πατήσει. 

Όλοι με κράζουν και μου λένε να μην περιμένω, να ακυρώσω το deal και να πάω σε ετοιμοπαράδοτα gs800 και tracer.... ΟΧΙ φίλε αυτή Γουστάρω...και θα είναι κυκλοφορίας '16.. 

Οδηγώ περί τα 20 χρόνια και πάντα ήλπιζα να κάνω δικό μου ενα V4. Τώρα που μπορώ θα κάνω λίγο ακόμα υπομονή....από αγίους και καντήλια στέρεψα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησεπρα ...............κατοχος εδω και 5 μηνες περιπου crossrunner του 15 .............καταναλωση απο 4,8 εως κ 7,5(εχω δει) αναλογα μετο πως θα τ πας αμα τ στηνεις φαναρι προφανως ολα θα καψουν .........τ μεσο για πολη απο 6,4-6,7  εθνικη αμα πας μεχρι  130χλμ 5,3 με 200χλμ 6,4 στις 8000στροφες μιλαμε σταθερα κατω απο 120 θα δειτε 5 μπορει και λιγοτερο ..επαρχια απο 5,5εως 6,7........... εχω βγαλει με ενα ντεποζιτο 330κατι χιλιομετρα κ τοτε αναψε ρεζερβα ..........αλλα μ χει αναψει κ στα 230:_devil:........τωρα στα αλλα τ μηχανακι δεν κουναει ποτε για κανενα λογο οσο αερα και να χει αμα ψαχτειτε λιγο θα δειτε οτι το δευτερης γενιας cross εχει κανει 100+ test σε αεροδυναμικη συραγγα (ν απο π ειναι τ 1,7 χιλιαρικα παραπανω )πολυ καλα φρενα τρομερο σασμαν(γνωστο)τωρα σε στριψιμο......μασπιε ....αυτο τπτ αλλο ...βαρος.....ακομα να καταλαβω πως γινεται να ζυγιζει 242 κιλα ακομα κ στατικα...........τωρα σε σχεση με τα αλλα (tracer  tiger 800 k 1050 ) εχω αποψη .....δεν θα την πω ομως....γιατι θα βγουμε ολοι επιστημονες μετα κ με μενα μαζι ο καθεναςτην αποψη τ.............το  tiger 800 ειναι ενα πολυ αξιολογο μοτορι παντως..............κατι ειδα κ για αναρτησεις καλαμια κλπ το χοντα φοραει showa  κ οι φιλοι μας οι αγγλοι το ιδιο τυχαιο ??????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ ποιοτικό μηχανάκι, ό,τι καλύτερο παράγεται σήμερα και από ότι γράφουν πολύ ανώτερο ποιοτικά από το πρώτο μοντέλο. Κινητήρας φετίχ με τα καλά και τα κακά του (η συντήρηση λογικά θα ναι τσουχτερότερη από ένα κλασσικό 3/4κυλινδρο σε σειρά). Όπως και να χει πάντως, αυτό το πηρούνι μπροστά χτυπάει ΑΣΧΗΜΑ εν έτει 2015 (όταν το Grom φοράει upside-down). Ασχέτως απόδοσης, βάλε και κάτι που να το βλέπει ο άλλος και να γουστάρει. Εδώ τα σκούτερ και τα παπιά σε λίγο θα βγαίνουν έτσι. Η Honda πρέπει να έχει πολύ στοκ σε συμβατικό πηρούνι ακόμα!!

Τροποποιήθηκε από τον blueninja

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το ΜΟΤΟ γραφει οτι μετα τα 150-160 θελει τανκερ.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πέρασα από Δαβανό και έκατσα πάνω στο μηχανάκι, και έχω να πω ότι είναι ένα πολύ όμορφο honda ειδικά σε σχέση με το προηγούμενο. Κούμπωσα άνετα πάνω του και τα χειριστήρια και το τιμόνι είναι σε ιδανική θέση. Ο πίνακας οργάνων είναι πολύ ευδιάκριτος.

Μου άρεσε πολύ το μονόμπρατσο και το ότι φοράει τετραΜπίστονες ακτινικές μπροστά και διπίστονη πίσω. Δεν το πήρα βόλτα γιατί δεν ήταν για τεστ. 

Είναι ένα μηχανάκι που θα το παντρευόμουν αν το αγόραζα γιατί αν δώσει κάποιος 12 χήνες να το πάρει, είναι κρίμα να το δώσει 5 χιλιάρικα κάτω μετά από 2 χρόνια και 20000 χλμ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το ΜΟΤΟ γραφει οτι μετα τα 150-160 θελει τανκερ.....

λοιπον......δεν τα λες σωστα...........Μοτο τευχος 547 ιουνιος 2015...........τι λεει............η πιο καλοφτιαγμενη μοτο που φτιαχνεται σημερα.......απιστευτο φινιρισμα  χειρουργικης ακριβειας  συναρμογη και κουφαιο βαψιμο και ποιοτητα πλαστικων..........να πω και αλλα????............οι επιταχυνσεις απο 0-180 ειναι εφαμιλες και καλυτερες του tracer κατα 0,2 του δευτερολεπτου...η μοναδικη μοτο π αμα πεσει στα οργανα καθετα ο ηλιος η ευκρινεια βελτιωνεται ...............λεει ακομα πως μεχρι τωρα οσα μοτερ της χοντα εχουν vtec ενα εκατομυριο+ δηλαδη δεν ειχαν ΚΑΝΕΝΑ προβλημα ΠΟΤΕ!για καταναλωση λεει μεση 6,2 στα ιδια π εχω γραψει κ γω παραπανω τωρα μεγιστη δινει 15ΛΙΤΡΑ ανα 100χλμ κ εγω εχω δει μεχρι 7,5..........τωρα θα μου πεις πως τ παω εγω:shoot: ..........πιστευω υπαρχουν ανθρωποι να σου απντησουν σε αυτο καθως αμα πω κατι για μενα θα εχουμε αλλα απο τους ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ του φορουμ:wallbash:.........αλλη φορα να τα λες ολα για μια δοκιμη π κανει ενα περιοδικο......δεν ειδα καπου να λεει το μοτο θελει τανκερ ............αυτα που γραφω εγω τα λεει ΑΥΤΟΛΕΞΗ.............και δυστυχως αυτο π εκανες εσυ λεγεται παραπληροφορηση καθως ειπες κατι π δεν ισχυει αλλο να πεις καιει 15 ειπε το ΜΟΤΟ και αλλο ωωωωω ΘΕΛΕΙ ΤΑΝΚΕΡ .....ΕΛΕΟΣ και αφου ψαχτηκες να τα λες ολα και οχι μονο οτι θελεις εσυ.........:victory:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα