Jump to content
Sign in to follow this  
stamFR

αγορα καλου κρανους

Recommended Posts

καλησπερα κυριοι...εχω εδω και 6 χρονια ενα lazer tatoo 

(αγορασμενο ακριβως πριν 6 χρονια)...για 2 χρονια δεν ειχα μοτοσυλετα και καθοταν ....προσφατα πηρα ενα cbr600rr και διαπιστωνω τα εξης προβληματα....

κολυμπαω μεσα στο κρανος....(καλα εχω χασει και 12 κιλα:yahoo:)

το κρανος θολωνει για πλακα μετα τα 130.... και δεν λει να ξε-θολωσει....

η ζελατινα την νυχτα απο τα διερχομενα αμαξια δεν σε αφηνει να δεις το οδοστρωμα-ρευμα-πορεια σου

δεν εχω τρελες απαιτησεια απο αυτο το κρανος μιας και το ειχα παρει 130-140ευρω

δλδ βγηκε κατι σαν  20 ευρο το χρονο....

ο πανω αεραγωγος εσπασε ετσι για πλακα

κατα τα αλλα η επενδυση αρκετα καλη...

αδιαβροχο 

αλλα με τα παραπανω προβληματα

θα ηθελα να παρω κανα καλο κρανος δεν με πειραζει να ξηλωθω για κατι που ομως να ειναι καλο αλλα να το εχω για χροοοοοονια

γι αυτο στειλτε κανα λινκ πειτε και καμια γνωμη.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Νουμερακιον?

Για να κοιταξουμε για καμμια προσφορα....

Επισης....."καλο" κρανος δεν ειναι αυτο που εχει το σηματακι που θα χρυσοπληρωσεις σε καποιες εταιριες,ειναι αυτο που θα ταιριαξει καλα στο κεφαλι σου.

http://www.lidsdirect.co.uk/sale/sale-helmets/r-pha-10-aquilo-black

Πως το βλεπεις?

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν δεν δοκιμάσεις κράνος δεν αγοράζεις,νόμος.

Σε τι χρήματα θα παίξεις;

γιατί το Rpha από Ελλάδα είναι αισθητά ακριβότερο(αν το πάρεις από εδώ).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα παιξω μεχρι 5κατοσταρικα.... ισως και 5,5

περαν του lazer που ειναι εξτρα λαρτζ

εχω ενα εντουραδικο(ναι κανουμε και εντουρο) kenny ειναι λαρτζ... το πρωτο διμηνο μου ηταν στενο (με 2 ωρες χρησης την εβδομαδα)αλλα μετα εηταν τοπ!

θα ηθελα να παω σε κατι επωνυμο,αξιοπιστο στο περασμα του χρονου και γιατι οχι και με ζελατινα φιμε

υπ οψιν οτι θα ειναι το κρανος τησ βολτας δλδ θα μπαινει και θα βγαινει απο το σπιτι γι αυτο και διαθετο το ποσο αυτο δεν θα το παραταω απο δω και απο κει....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υμαρτον με αυτα hgc τα κινεζικα...

αδερφε εγω θα πηγενα εδω

http://www.xmoto.gr/gr/arxiki.aspx

που εχει πραγματικα κορυφαια (arai-xlite)

να δω πιο μου καθετε καλα κ αγορασετο απο οπου γουσταρεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μερικα που με αρεσαν

http://www.helmetcity.co.uk/arai-rx7-gp-diamond-black-xl-only/

http://www.fc-moto.de/AGV-Corsa-Winter-Test-Pinlock-2015-Limited-Edition

απο shoei απλο φτηνο(σχετικα ) χωρις φαμφαρες(ναι καλα διαβασσατε και ας δειχνω αλλα στο 2ο λινκ) που να μην ειναι τουριστικο αλλα για πιο γκαζιαριδες τι εχετε να προτεινεται?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω το agv corsa tartaruga(αλλος χρωματισμος)απο το winter test,το κρανος θεωρο πως ειναι αποκλειστικα για πιστα.

Καλυτερα να διαλεξεις καποιο αλλο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλα και με τον τιτλο του προδιδει οτι ειναι για πιστα αλλα για πες που δεν ενδεικνειται για εμενα που το πολυ πολυ να κανω μια μονοημερη και τπτ παραπανω παρα γρηγορες βολτες στην επαρχια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα hjc κινέζικα;;

Μακη....αδικος κοπος.....

Ασε τον κοσμο να πληρωσει τα διπλασια και παραπανω για να γραφει arai στο πλαι ........εχουν καταντησει και αυτα  σαν τις μερσεντε,φτανει που εχει το αστρο.....κι ας φτιαχνονται στην Τουρκια.

Και φυσικα τα αστερακια του sharp που δεν μας συμφερουν τα κανουμε γαργαρα.......ειπαμε....αρκει που ειναι arai......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ας προτείνω κι εγώ ένα (να παινέψουμε και το σπίτι μας :tongue: ): http://www.xmoto.gr/gr/krani-full-face-suomy-sr-sport.aspx

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

όποιο κράνος πάρεις που κοστίζει 400 και ευρώ καλό είνια.

Το θέμα είναι να βρεις το νούμερο σου,και κάποιο που θα κάνει στο κεφάλι σου γάντι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα hjc κινέζικα;;

Μακη δεν ειπε HJC το παιδι.. Εγραψε HGC, μαλλον θα εχει παρει κανενα τετοιο το ματι του και λογικα θα ειναι κινεζικο.

Βεβαια η ημιμαθεια για για πολλους ειναι το ημισι του παντως, πιασε τ´αυγο και κουρεφτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα hjc κινέζικα;;

δεν το εχουμε ξαναπει? ειναι κινεζικα 100%

μην κοιτας αυτα που φορανε στο moto gp. αυτα ειναι απο ενα εργοστασιο στην κορεα που ειναι μονο για moto gp. ολα τα αλλα ειναι κινεζικα απο το χονγκ κονγκ :thumbsdown:

φυσικα παρομοιο θεμα υπαρχει και με την ενδυηση που ξερουμε μονο δυο μαρκες dainese alpine. οι αλλες ειναι μουφα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδη είναι το ίδιο κράνος με αυτό του Λορένθο...? Οκ πάσο...Έχειχ λίγο παρά γίνει με τα hjc γιαυτό το είπα έτσι... Πολύ υπερτιμημένα είναι για εμενα,είχα πάρει κ είδα την ποιότητα τους...

Δε ξέρω μόνο τα arai k xlite ξέρω κ τα agv τα nolan τα bell  τα caberg κ.α. που για εμένα είναι ποιοτικοτερα από τα ταϊβανέζικα( λάθος ήταν ή Κίνα).

Μαλονκάποιοι άλλοι να κοιτάξουν την ημιμαθεια τους...

Τροποποιήθηκε από τον ibar132

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδη είναι το ίδιο κράνος με αυτό του Λορένθο...? Οκ πάσο...Έχειχ λίγο παρά γίνει με τα hjc γιαυτό το είπα έτσι... Πολύ υπερτιμημένα είναι για εμενα,είχα πάρει κ είδα την ποιότητα τους...

Δε ξέρω μόνο τα arai k xlite ξέρω κ τα agv τα nolan τα bell  τα caberg κ.α. που για εμένα είναι ποιοτικοτερα από τα ταϊβανέζικα( λάθος ήταν ή Κίνα).

Μαλονκάποιοι άλλοι να κοιτάξουν την ημιμαθεια τους...

Δηλαδη οπως το λες και ολα τα Iphone που φτιαχνονται στην κινα ειναι αχρηστα, Μαλιστα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδη οπως το λες και ολα τα Iphone που φτιαχνονται στην κινα ειναι αχρηστα, Μαλιστα...

που το διαβασες αυτο?

εγω εχω παπι κινεζικο yamaha αλλα σε σχεση με τα κινέζικα είναι πολύ ανώτερο σε ποιότητα.

Οσο για τα hgc εχουν θεμα με τα μαξιλαρακια τα οποία φθηρονται πολύ εύκολα, τα κουμποματα από τα μαξιλάρια σπάνε, τα λουράκια χαλάνε κ φυσικά την ποιο άθλια ζελατίνα... Αυτά τα λέω κ από προσωπική εμπειρία αλλά κ φίλων.

Σεένα ατύχημα νομίζω ότι θα σε καλύψει το ίδιο με ένα π.χ. αραι αλλά το αραι θα το έχεις για 2πλασιο χρόνο άρα υπολόγισε ποιο είναι πιο φθηνό...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

που το διαβασες αυτο?

εγω εχω παπι κινεζικο yamaha αλλα σε σχεση με τα κινέζικα είναι πολύ ανώτερο σε ποιότητα.

Οσο για τα hgc εχουν θεμα με τα μαξιλαρακια τα οποία φθηρονται πολύ εύκολα, τα κουμποματα από τα μαξιλάρια σπάνε, τα λουράκια χαλάνε κ φυσικά την ποιο άθλια ζελατίνα... Αυτά τα λέω κ από προσωπική εμπειρία αλλά κ φίλων.

Σεένα ατύχημα νομίζω ότι θα σε καλύψει το ίδιο με ένα π.χ. αραι αλλά το αραι θα το έχεις για 2πλασιο χρόνο άρα υπολόγισε ποιο είναι πιο φθηνό...

Εχω ενα IS-17 το οποιο ειναι κινεζικης κατασκευης αλλα η ποιοτητα του ειναι κατα πολυ ανωτερη απο κρανη τα οποια τα χαρακτηριζουμε ως ¨κινεζικα¨

Δεν ξερω αν στα χρηματα που εδωσα θα επαιρνα κατι ανωτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

που το διαβασες αυτο?

Tα έχεις πάθει όλα αυτά φαντάζομαι ετσι;

επίσης πια είναι τα hgc για τα οποία μιλάς;Καμιά κόπια;

To Arai που έχεις εσύ είναι ίδιο με αυτά που φοράνε στους αγώνες;ε;Εντάξει στα μαγαζιά αυτά λένε δε μου φαίνεται περίεργο.Εμένα πάντως όντως το hjc μου δεν είναι ίδιο ίδιο με του Λορένθο.Λόγο τιμής κυρίως.

Και κάτι ακόμα γιατί καλες είναι οι καραμέλες.όλα στην Κίνα φτιάχνονται.Όλα.το θέμα είναι με τι στάνταρ φτιάχνονται.

Και δεν είναι Κινέζικά τα Hjc για αρχή..

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μερικα που με αρεσαν

http://www.helmetcity.co.uk/arai-rx7-gp-diamond-black-xl-only/

http://www.fc-moto.de/AGV-Corsa-Winter-Test-Pinlock-2015-Limited-Edition

απο shoei απλο φτηνο(σχετικα ) χωρις φαμφαρες(ναι καλα διαβασσατε και ας δειχνω αλλα στο 2ο λινκ) που να μην ειναι τουριστικο αλλα για πιο γκαζιαριδες τι εχετε να προτεινεται?

Shoei Qwest 320€.

Το πιό φθηνό fullface κράνος της Shoei, το μόνο μειονέκτημα του είναι ότι δέν βγαίνει το μαξιλάρι του κρανίου, κατά τα άλλα είναι σούπερ.

Αλλά νομίζω ότι καλά θα κάνεις να πάς βόλτα στην καλλιρόης όπου είναι όλοι οι αντιπρόσωποι και θα βρείς όλα τα κράνοι της αγοράς και θα τα δοκιμάσεις και θα τα δείς.

τα hjc κινέζικα;;

Δέν ξέρω αν είναι κινέζικα αλλά και εγώ που τα είδα, δέν μου πολύ άρεσε η ποιότητα τους.

Όπως και να έχει όμως, όπως είπα, οφείλεις να πάς να τα δείς και να τα φορέσεις για να πάρεις την δικιά σου άποψη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες ξεκολλάτε.Δεν είναι Κινέζικα.

Στην Ταιβάν κατασκευάζονται.Και για να σας προλάβω θα μου πείτε σιγά την διαφορά και ισχύει.αλλά δε παίζει ρόλο ο τόπος,αλλά ο τρόπος κατασκευής.

Μη τα ξαναλέμε και το iphone στην Κίνα φτιάχνεται αλλά μαμάει και δέρνει.

Στην αρχή και εγώ δεν τα είχα σε εκτίμηση,αλλά στην δεύτερη μου σεζόν,δε βλέπω έναν λόγο για να αλλάξω,ένα πολύ καλό και απροβλιμάτιστο κράνος.

Δοκιμάστε ένα και μετά κρίνετε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον,επειδη το θεμα γυριζει σε honda vs yamaha style .....το σταματαω εδω μπας και βρει το παλικαρι κανα κρανος που του αρεσει.

Μονο υπερτιμιμενα δεν ειναι τα hjc ......καταλογηστε τους οτι αλλο θελετε.....αλλα οχι υπερτιμημενα οταν ενα κρανος αντιστοιχης κατηγοριας καποιας "μεγαλης" και τρανης μαρκας εχει τα διπλασια και βαλε.....

Θα μιλησω για εμενα και οχι για φιλο φιλου του ξαδερφου.....εχω το κρανος δυο χρονια,δεν εχω δευτερο κρανος οποτε ειτε με το παπι ειτε με το S3 φοραω αυτο,παντα με μπαλακλαβα......εσωτερικα και εξωτερικα ειναι σαν καινουργιο.Οποιος το εχει δει δεν το πιστευει οτι ειναι κρανος διετιας.....

Γενικα και στα κρανη ισχυει οτι οπως του φερεσαι θα σου φερθει......αν το θες για να παιζεις μπαλα και δεν σε νοιαζει αν πεσει απο εδω και απο κει δεν φταιει η ζελατινα του αλλα η απροσεξια σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επισης, η συσκευασια του HJC έχει μέσα και pinlock κ extra φιμε ζελατίνα!

Οποτε κανα 100αρικο μονο το γλυτωνεις απο εκει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα