Jump to content
efkola

Benelli TRK 502

Recommended Posts

Κάποιο λάθος θα έγινε.. Κανονικά αυτή η κατηγορία χρειάζεται 70 άλογα ακόμα, 30 κιλά επιπλέον και cruise control

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

από ότι βλέπω δεν εντυπωσίασε και πολύ το MCN

http://www.motorcyclenews.com/bike-reviews/benelli/trk-502/2017/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΠΕΝΤΕ ΚΙΛΑ;;;

ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ;

Ε, πώς να βγάλει δύναμη ο κακόμοιρος ο πεντακοσάρης κινητήρας με τους 47 ίππους;

Είμαι σίγουρος ότι δεν φταίει ο κινητήρας γι' αυτή την αίσθηση της έλλειψης δύναμης, το βάρος ελέφαντα φταίει!

Ο δοκιμαστής πάντως φαίνεται σωστός και αντικειμενικός - για την πολύ καλή τόσο στο μάτι όσο και (όπως φαίνεται) στην πράξη 302 είχε πολύ θετική γνώμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα σας,ειμαι στην αναζητηση μηχανης για A2 και ψαχνομαι μονο για καινουργιο καθως εχει ηδη γινει καποια αποταμιευση και οτι παρω θα το παρω να το κρατησω για αρκετα χρονια,δεν εχω σκοπο να αλλαξω συντομα σε κατι μεγαλυτερο ακομη και οταν φτασω στο Α και ξερω τι χρειαζομαι απο το διτροχο μου κι ας ειμαι μολις 20.

Με νοιαζει περισσοτερο η οικονομια παρα οι επιδοσεις και ψαχνω για μηχανη η οποια θα κανει τα παντα μετρια προς καλα,απο μετακινηση στην πολη μεχρι και ταξιδακια με 120-140 χαω δικαβαλος+φορτομενος με σχετικη ανεση χωρις να χρειαζεται μια περιουσια στη συντηρηση της.

Το πρωτο που ειχα στο μυαλο μου ηταν το cb500x αλλα μου φαινεται καπως μικροκαμωμενο για το υψος μου (1.90) αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν αντιμετοπιζω προβλημα στο cbf125 που ειναι σαφεστατα μικροτερο.

Επειτα επεσα πανω σε αυτο το θεμα για το benelli που ειναι μια πολυ δελεαστικη προταση τουλαχιστον στα χαρτια σε συγκριση με το cb..παραυτα δεν εχω καταφερει να βρω αρκετες πληροφοριες μιας και στο Ελλαδισταν,οτι δεν ειναι Χοντα/BMW θαυεται πολυ γρηγορα.

Εαν καποιος γνωριζει και θα μπορουσε να μου πει 2 λογια για το εν λογω μηχανακι και κατα ποσο καλυπτει αυτα που ψαχνω.

Αποψεις του στυλ "Πηγαινε παρε ενα μουλτι ή gs στα 22 με 1200 κυβικα να κανεις τη δουλεια σου σωστα" θα τις αγνοησω για απλουστατους λογους οπως οτι δεν συμβαδιζουν με αυτο που ψαχνω,ενα καλουτσικο all-rounder δηλαδη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και μόνο για το βάρος του δεν θα το έπαιρνα το συγκεκριμένο Benelli, για το οποίο μάλιστα όλες οι κριτικές λένε ότι είναι ψόφιο σε επιδόσεις - λογικό... ακριβώς λόγω του τόσου βάρους! Για τον ίδιο μάλιστα λόγο θα είναι και τσιμπημένη η κατανάλωσή του.

Και στο λέω αυτό χωρίς να είμαι προκατειλημμένος αρνητικά με τη μάρκα, π.χ. το BΝ 302 θα ήταν από τις πρώτες επιλογές μου αν κοίταζα για καινούριο σε αυτή την κατηγορία!

Νομίζω ότι το Honda CB 500X που αναφέρεις είναι καλύτερη επιλογή - και μην ξεχνάμε την απαράμιλλη αξιοπιστία της Honda.

Δες και τη δοκιμή του MCN στο λινκ που έβαλε ο barticiani λίγο πιο πάνω - και δε νομίζω ότι η δοκιμή έγινε με πρόθεση να θάψει το συγκεκριμένο μοντέλο. Ο ίδιος, άλλωστε, δοκιμαστής έκανε τεστ στο 302 και έγραψε τα καλύτερα λόγια, άρα κι αυτός δεν είναι... εχθρικός προς τη μάρκα.

Τροποποιήθηκε από τον TKM

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παντως μερικα τεστ drives που ειδα με το TRK στο utube,απο θεμα επιταχυνση(6.7)-τελικη(~183) ειναι στα επιπεδα του cb500x.

Καταναλωση,δεν εχω βρει ΤΙΠΟΤΑ.

Αλλα στα ιδια λεφτα του honda εχεις,καγκελα,βασεις για βαλιτσες,ψηλο ανεμοθωρακα,2πλες δισκοπλακες μπροστα και χουφτες.

Το κοιταω και γω που και που γω με λοξες ματιες,αλλα μετά ξαναβλεπω την ομορφια της honda και δε το σκεφτομαι :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια!

Η αληθεια ειναι πως με λιγοτερα λεφτα στο trk παιρνεις ενα πολυ πιο ολοκληρωμενο εργαλειο..οσο για την ομορφια ειναι υποκειμενικο,προσωπικα μου αρεσουν και τα 2 εμφανισιακα..

Το θεμα μου οπως ειπες εσυ ειναι οτι δεν μπορω να βρω πουθενα πληροφοριες για την καταναλωση και οπως ανεφερε ο φιλςο απο πανω,δεν ξερω ποσο προβλημα μπορει να αποδειχθουν τα 230κατι κιλα με εναν τετοιο κινητηρα.

Στο cb κακα τα ψεματα τα 7χιλιαρικα πονανε..η Χονδα απλως παταει πανω στην Χ αξιοπιστια που μπορει να φερει το ονομα της..αν και την σημερον ημερα ακομη και οι γιαπωνεζοι μας κανουν νερα..

Ειναι μια δυσκολη αποφαση που πρεπει να παρω μεταξυ των 2..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ζητήσεις να κάνεις test drive και στα δυο ώστε να τα συγκρίνεις μόνος σου. Πάντως, με βάση το τεστ του MCN δεν θα το έπαιρνα κι ας έχει πιο πολλά αξεσουάρ κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο moto Αυγουστου εχει παρουσιαση του trk αν σε ενδιαφερει. Σ αυτα που ξεχωρισα ηταν οτι ολα τα εξαρτηματα της μηχανης φτιαχνονται στο εργοστασιο της benelli και το 50αρι πηρουνι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαφεστατα και θα γινει test ride και των 2 καποια στιγμη και για ελεγχο ποιοτητας κατασκευης αλλα και για να δω σε ποιο απο τα 2 κουμπωνω καλυτερα προσωπικα.

Επισης εχω ακομη μερικους μηνες μεχρι να γινει η αγορα..ισως το μεταθεσω ακομη παραπανω προς Ανοιξη με σκοπο να δω τι παιδικες ασθαινιες μπορει να βγαλει το benelli σε αυτο το διαστημα,καθως και τα διαφορα owner's reviews που θα προκυψουν με την παροδο του χρονου ειτε εδω ειτε απο εξωτερικο.Προτιμω μια σφαιρικη αποψη στο οτιδηποτε αγοραζω παρα να ακουσω απλως το Χ,Υ MCN για διαφορους λογους.

Πολυ ενδιαφερον η πληροφορια για το περιοδικο,θα ρηξω μια ματια σιγουρα,σε ευχαριστω! Οσο για την καταναλωση που δινει η Benelli,νομιζω την ιδια δινει και η Honda στο cb επομενως θα κινουνται στα ιδια επιπεδα,αναλογως και τη χρηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εναν που ρωτησα στο utube ,για εντος λεει ~5lt/100ΚΜ και εκτος λιγο παραπανω!

i've experienced 5 litres/100km in my daily city commute,,slightly higher than that on highways!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διάβασα κι εγώ την παρουσίαση του ΜΟΤΟ.

Ουσιαστικά, όπως όλες οι παρουσιάσεις, είναι μια... διαφήμιση, ένα προσπέκτους κρυμμένο πίσω από τη λέξη "παρουσίαση".

Σε αυτές, όμως, τις περιπτώσεις, αν ο συντάκτης έχει φιλότιμο, ξέρει... να μιλήσει πίσω από τις λέξεις και αν κι εσύ... ξέρεις να διαβάζεις πίσω από τις λέξεις, βγάζεις τα συμπεράσματά σου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μου έκανε τρομερή εντύπωση, τώρα που το πρόσεξα, ότι αυτός που έγραψε την παρουσίαση του συγκεκριμένου Benelli στο MOTO είναι ο "πολύς" Άλαν Κάθκαρτ!

Πάντως... βγάζεις τα συμπεράσματά σου απ' αυτά που έγραψε αν τα διαβάσεις προσεκτικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χθες το βράδυ είδα ένα τέτοιο παρκαρισμένο στα Χανια. Απο μακριά νομισα οτι ειδα δύο, αλλα τελικα το αλλο ηταν ενα ασπρο GS. Τόσο  πολυ μοιάζουν.

Από κοντά, το χωροδικτύωμα μοιάζει σαν να το εχω βάψει στο σπίτι μου με πινελο, και σε κάποια άλλα σημεία (διακόπτες) φαινόταν η κινεζιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 46 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Χθες το βράδυ είδα ένα τέτοιο παρκαρισμένο στα Χανια. Απο μακριά νομισα οτι ειδα δύο, αλλα τελικα το αλλο ηταν ενα ασπρο GS. Τόσο  πολυ μοιάζουν.

Από κοντά, το χωροδικτύωμα μοιάζει σαν να το εχω βάψει στο σπίτι μου με πινελο, και σε κάποια άλλα σημεία (διακόπτες) φαινόταν η κινεζιά.

Αυτό δυστυχώς είναι αλήθεια. Φαινεται ακομα και απο φωτο. Όπως και οι κακοι λαιμοι της εξατμισης...

9728797_l_b.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 08/03/2017 at 9:48 ΜΜ, το μέλος -TRANE- έγραψε:

εναν που ρωτησα στο utube ,για εντος λεει ~5lt/100ΚΜ και εκτος λιγο παραπανω!

i've experienced 5 litres/100km in my daily city commute,,slightly higher than that on highways!

5lt/100km εντός πόλης και λίγο λιγότερο σε διαδρομές εκτός πόλης. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατ'αρχας γελαω με αυτους που ισχυριζονται οτι λογω κιλων η μοτο ΔΕΝ αποδιδει και σερνεται. Ειστε με τα καλα σας ? Δλδ αν ηταν -30kg όπερ σημαινει 180kg άδεια (πιο κατω δεν παει για την κατηγορια του, μετα πας σε μοτοκρος μοτο 500cc) θα πετουσε το μοτόρι, θα μας τρελάνεται ? 

Την μοτοσυκλετα την ειδα στο motoway στην Θεσ/νικη. Εκ πρωτης οψεως τα θετικα και αρνητικα:

+ Eξαιρετικό design, ειναι οτι καλυτερο σε on-ff μπορει να σχεδιάσει κανεις. Πολυ ανωτερο απο ιδιας κατηγοριας σχεδιαστικά εκτρωματα honda, suzuki κτλ.

+ Η θεση οδηγησης ειναι ΑΨΟΓΗ. Ψηλο για την κατηγορια, φοβερη ανεση και αισθηση ότι ελεγχεις την μηχανή. Η σελα ειναι μαλακή ,με αφρωδες υλικό, κορυφαια θα ελεγα!  Ωστοσο δεν προτεινεται σε οδηγους κατω του 1,72cm. Εγω ειμαι 1,75 και πατάω οριακα καλά.

+ Στανταρ ψηλη ζελατινα ικανοποιητικης κάλυψης.

+ Σετ κεντρικων οργανων ακριβως οπως πρεπει να ειναι σημερα και στα σωστα μεγεθη. Αναλογικο στροφομετρο, ψηφιακο ταχυμετρο και trip cpmputer! Ευγε!

+ Η τιμη του ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ! 6500€, δεν ειναι και HONDA αλλα πολυ καλο value for money (σαν 1η εντυπωση...)

Και τα κατά:

- Πολύ φαρδυ λαστιχο για την κατηγορια και τα κυβικά του. Το πίσω ειναι 160αρι που κατ'εμε δικαιολογειται σε καθαρα streetαδικα μονο...

- Το βαψιμο του πλαισιου ειναι για τα πανηγυρια. Οπως προαναφερθηκε, ειναι σαν να το κακο-εβαψες στην αυλη σου με αλλιωμενο πινέλο...

Περιμενω να φερουν μοτοσυκλετα για test ride για να την δω και στο δρομο!

Τροποποιήθηκε από τον leftlane

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...και εν συνεχεια προς απάντηση στους "εκτιμητες βαρους": Εχετε δικιο , το transalp μου με τα φτωχα 55 αλογα και τα σχεδον 200kg, σέρνεται με γεματο ντεποζιτο ενω με τις ρεζερβες παει σφαίρα! (+/- 19 lt = 18kg) . Ρε τι θα διαβασω αλλο ο κακομοιρης....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πρόβλημα με τα κιλά δεν έχει να κάνει με το πως πάει στο δρόμο αλλά όταν πρέπει να το μετακινήσεις σταματημένο η' στις μανούβρες με λίγα χιλιόμετρα. 
Το Transalp γενικά σέρνεται. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 36 λεπτά, το μέλος leftlane έγραψε:

...και εν συνεχεια προς απάντηση στους "εκτιμητες βαρους": Εχετε δικιο , το transalp μου με τα φτωχα 55 αλογα και τα σχεδον 200kg, σέρνεται με γεματο ντεποζιτο ενω με τις ρεζερβες παει σφαίρα! (+/- 19 lt = 18kg) . Ρε τι θα διαβασω αλλο ο κακομοιρης....

Με πυκνότητα 0.7kg/lt, η βενζίνη με όγκο ±19lt έχει μάζα ±13.3kg. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος Thanos89 έγραψε:

Το πρόβλημα με τα κιλά δεν έχει να κάνει με το πως πάει στο δρόμο αλλά όταν πρέπει να το μετακινήσεις σταματημένο η' στις μανούβρες με λίγα χιλιόμετρα. 
Το Transalp γενικά σέρνεται. 

ναι , εννοειται αν εχεις z1000 σερνεται το transalp μπροστα του. Οταν δεν σε ενδιαφερρει να κοντραρεσε στην Εθνικη ομως μια χαρα σε παει παντου και απροβληματιστα (το z1000 δεν ξερω...). 9 χρόνια το εχω και οταν θελω φιλε μου να κινηθω γρηγορα μπορω και το κανω. Τωρα αν σε μεγαλες ευθειες στον περιφερειακο και απο φαναρι σε φαναρι με περνά π.χ. το v-strom τι σημαινει, οτι ειμαι κουβας ? ,χα χα χα . Ε οχι ρε, συγκεντρωθειτε μερικοι, εχουμε οδηγησει και πιο γρηγορες μηχανες, δεν σημαινει οτι τα μη κορυφαια ειναι για τα μπάζα...

ksino1100 σωστος, 19lt, 13kg περιπου ,ΟΚ. 

Εννοειται επισης οτι το βαρος παιζει ρολο στην εντος πολης μετακινηση και τις μανουβρες, διυθησεις κτλ, όμως ΟΧΙ στις επιδοσεις οπως αστειοτρόπως εγραψαν παραπάνω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα