Jump to content
efkola

Benelli TRK 502

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος leftlane έγραψε:

αντε παλι αυτη η συζητηση με το βαρος... Βρε σεις, με ολο τον σεβασμο, ξεκολληστε απο τα νουμερα!! Δλδ το "σωστο" βαρος που επρεπε να ειναι -25kg θα μεταμορφωνε την μοτοσυκλετα? Αν μιλαμε για την κατηγορια  μεσαιου κυβισμου των 45-80 hp, εαν σε ενα απο αυτα τα μηχανακια δεσεις στην σελα του συνεπιβατη ενα σακι αμμο 25kg θα εχει ουσιαστικη διαφορά στις επιδοσεις νομιζετε ?

Μιλωντας αντικειμενικά, θεωρω τα 50 αλογα αξιοπρεπη και για τουρισμο. Ειπαμε , αν εχεις συνηθισει σε hayabusa και R1 το βλεπεις αλλιως...

υ.γ θυμιζω οτι εχω το tiger 800 των 95 hp.....

Left, με το συμπάθιο φίλε αλλά άλλο πράμα τα 95 άλογα του tiger 800 στα 215 κιλά και άλλο πράμα τα 40-φεύγα άλογα του TRK στα 235 κιλά.

Δεν έχει να κάνει με "κόλλημα" αδερφέ μου αλλά με τον ρεαλισμό του όλου εγχειρήματος.

πριν 2 ώρες, το μέλος Nikos Nikon έγραψε:

Ολα τριγύρω αλλάζουνε, κι όλα τα ίδια μένουν. Κανονικά τα ωραία ταξίδια που έχω κάνει μέχρι στιγμής με το CBF 500 των 50 ψωράλογων, μονός-διπλός, φορτωμένος-άνευ αποσκευών, αξιοπρεπέστα και με ικανοποιητικές ανθρώπινες ταχύτητες, δεν θα έπρεπε να έχουν γίνει καν, αν παραμέριζα την εμπειρία μου και συλλογιζόμουν σύμφωνα με τα γραφόμενα στο διαδύκτιο...

Ο κήπος είναι ανθηρός.:2funny:

Νικολάτορα, κανείς δεν λέει οτι με τα 40-50 άλογα δεν κάνεις κατι/δεν μπορείς να πας πουθενά, λέμε οτι τα 48 άλογα, στα 235 Kg του TRK 502, σε συνάρτηση με εναν συνεπιβάτη, 2πλη/3πλη βαλίτσα/σαμάρια κτλπ δεν επαρκούν  για άνετο (λέξη κλειδί) "τουρισμό", απλό το concept πιστεύω ρε παιδιά, γιατι πρέπει να διαφωνήσουμε και σ'αυτό ? :biggrin:

Και για να τα πούμε ακόμα πιο απλά : Mε όρεξη και υπομονή μπορεί να φορτώσει κάποιος 50άρα Vespa και παει στο Nordkapp άμα τόσο το επιθυμεί, ή, να γυρίσει τον μισό κόσμο με 400-άρι/500-άρι μηχανάκι, δεν έχει να κάνει με το μέγεθος της πο*τσας  των κυβικών απο μόνο του αλλά...με το τι - τα παραπάνω αυτα κυβικά - συνεπάγονται.
Είμαι απο τους τελευταίους που πιστεύουν πως μια μοτοσυκλέτα δρόμου θα πρεπει να έχει 1ΧΧ άλογα αλλα, με το συμπάθιο, εν έτη 2018, τα 40-κατι άλογα στα 235 κιλά φαντάζουν αστείος αριθμός αμα σκοπεύεις να κάνεις "σοβαρό" τουρισμό με μια σχετική ευκολία (βλέπε: 2κάβαλος με 2βάλιτσο/3βάλιτσο).Ροπή και ρεπρίζ ? που θα βρεθούν σε 500άρι ? Σε εθνικές με νταλίκες/φορτηγά ή τον καθε μπάρμπα μπροστά σου που έχει κοτσάρει τα ποδήλατα ολης της οικογενείας του πάνω πως θα τους προσπεράσεις με ευκολία ? Επικαλώντας το force ? Προσωπικά, καθε φορά που βρίσκομαι σε εθνικές, με το που δω Α) Νταλίκα Β) Αμαξια με τρέϊλερ δεμένα Γ) Φορτηγά που να κουβαλάνε στη καρότσα...οτι λάχει Δ) συνδυασμό του Α, Β, Γ , ανοιγω γκάζι και κάνω προσπέραση, λεξεις κλειδιά στη συγκεκριμένη περίπτωση : 1) ασφάλεια 2) άνεση.
Έρχομαι και ξαναρωτώ, με ενα μηχανάκι σαν το TRK, το οποιο  εχει φτιαχτεί για "τουρισμό", πως θα μπορέσεις να κανεις τα παραπάνω ? Πόσο πιο δύσκολα θα είναι αμα θα εχεις και εναν συνεπιβάτη και άλλα 60Κg σε αποσκευές ? Αυτα τα 500 κυβικά αρκούν για να κινήσουν το όλο σύνολο με εναν ευπρεπή ρυθμό (και συνεπώς με ασφάλεια που ελεγα πιο πάνω) ? 235 Κg η μοτο, καμιά 90ριά ο οδηγός, άλλα - λέμε τώρα - 70κατι Kg η συνεπιβάτισσα (μαζί με εξοπλισμό ε?:grin:) και ενα εξτραδάκι 50-60Κg για τα μπαγκάζια, με τι ροπή όλα αυτά ? 

Κάποια πράματα ειναι θέμα συνήθειας φίλε κιόλας, γιατι στην περίπτωση σου π.χ, ωραίο το CBF και μπορεί να το έχεις μαθει καλά και να το έχεις λιώσει στο gran turismo αλλά αμα μεταπηδούσες από τα 56 άλογα και τα 208 κιλά του στα 100+ άλογα στα...ίδια κιλά πάνω-κάτω είμαι σίγουρος πως παρατηρούσες την διαφορά, ορθά ? :winking:

Στο τέλος, τα περισσότερα πράματα σ'αυτη τη ζωή έχουν να κάνουν με την υπομονή και όρεξη του καθενός - και φυσικά και με το πορτοφόλι του γιατι αμα μας δίνανε όλους απο 10-φεύγα με 20-φεύγα χιλιάρικα για να αγοράσουμε μηχανάκι για τουρισμό (όχι μονο για "βόλτα") θα είμασταν όλοι με τα Multistrada/Tiger/TV800/GS1200/S1000XR/Super Τenere κτλπ και δεν θα μπαίναμε καν στον κόπο για μηχανές σαν τον TRK (500) πιστεύω.

Αυτό, σε 750αρι με καμιά 15 αλόγατα (το λιγότερο) παραπάνω θα είναι ΟΚ για να τσουλήσει όμορφα φορτωμένο, θα μου πείτε, έτσι θα ανέβει και το budget του αλλά...

Και μιας που μιλάμε για "Βenellί" και για αναλογίες κιλών/ίππους (και μιας που ο Πύξι εχει βάλει και φωτό) :

Είμαι fan μιας μοτοσυκλέτας σαν το Leoncino π.χ με τα 47 αλογάκια του και τα 180 κιλά του για πόλη, βόλτα και εξορμήσεις παντός τύπου, το "θηριάκι" όμως των 235 κιλών στα ίδια άλογα για υποτιθέμενο"τουρισμό" με βρίσκει μπερδεμένο.

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 3 ώρες, το μέλος leftlane έγραψε:

ενα σακι αμμο 25kg θα εχει ουσιαστικη διαφορά στις επιδοσεις νομιζετε ?

Για αυτό δεν νομίζεις ότι θα έχει διαφορά με 25 κιλά, γιατί έχεις 95 ίππους και με ροπή από 780 κυβικά, και τα 25 κιλά δεν φτουράνε.

Κάτσε να είχες τα 40-τόσα του 500ριου και θα έβλεπες πως φτουράνε τα 25 κιλά ...

Όσο πιο αδύναμο το μοτέρ, τόσο πιο επηρεάζεται από πράγματα που το φρενάρουν.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος leftlane έγραψε:

Θυμίζω ότι για 6 συναπτά έτη είχα xtx με 48 άλογα και 180 κιλά.Γνωριζω από πρώτο χέρι τις εναλλαγές στις επιδόσεις με βαλίτσα,με γυναίκα κλπ.

Δε λέω ότι δεν ταξιδεύει αλλοιμονο,αλλά μην τα εξισωνουμε και όλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να θυμισω οτι και τα 95 αλογα του νεου Africa για μερικους ειναι λιγα τι να φτουρισουν τα 48, αλλα και γω δεν θα αγοραζα μηχανη αυτου του στυλ με τοσο λιγα αλογα, δεν ειναι θεμα οτι ντε και καλα πρεπει να καβαλαμε μηχανες με πολυ γκαζι, αλλα νομιζω οτι ειναι καλο να επιλεγουμε τη μηχανη μας αναλογα με τη χρηση που θα κανουμε, για αστικη και περιαστικη κινηση και κοντινα ταξιδια μια χαρα ειναι τα 48 αλογα αλλα οπως και να το κανουμε για κατι πιο μακρυνο χρειζεται κατι πιο ξεκουραστο, το ιδιο ισχυει και στα αυτοκινητα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εσενα δε σε περιμενα να ενιστασαι.

φυσικά και γινεται και τουρισμος και οτι θελεις με τον απαραίτητο οδηγικο προσδιορισμό στην οδηγική συμπεριφορά και εσυ που εισαι διαλλακτικός πρεπει να το δεχτεις, αν δεν το δεχτεις οι συζητήσεις αυτες γυρνάνεε γύρω απο τα ιδια ποσα αλογα ποση δύναμη ποσες τεχνικες προδιαγραφες ποσο πιο μεγαλη που ειπες κλπ.. 

Σου αρέσει ενα μοντελο το ψήνεις για αγορα(ειδικα για ενα μη τοσο εμπορικο μπραντ)εμας μας περισσεύει καλορίζικο και μη κοιτάς πισω  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotispetrou έγραψε:

Έχει πλάκα όμως να τα διαβάζεις ε;

Παραδέξου το.

Εννοείται πως ναι αγαπητέ μου, διασκεδάζω ιδιαίτερα διαβάζοντας σεντόνια με μπουρδολογίες τρισμέγιστων μηχανόβιων ή πιτσιρικάδων που πήραν χτες μηχανάκι και νομίζουν ότι έπιασαν τον παπά απ' τ' αχαμνά, τα ίδια συμβαίνουν σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας και οι ignore list μυαλού και διαδικτύου, εμπουτίζονται :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To cb500x ειναι 195 κιλα πληρες υγρων.

30 κιλα διαφορα.

ΑΛΛΑ το μπΑΙνελι ερχεται με:

• Καγκελα να απλωσεις ρουχα (παιζει να χωραει και κεραια. Δορυφορικη.)
  • Διπλο δισκοφρενο
  • 19,7 λιτρα ντεποζιτο (17,5 το σι μπι)
  • Πηρουνι να χορταινει το ματι
  • Λασπωτηρες πισω τροχου (2)
  • Χουφτες
  • Bobbins για σταντ πισω τροχου (paddock)
  • Μπαρακι για gps κτλ
  • Παροχη ρευματος

Εγω τωρα βεβαια δεν σας ορκιζομαι πως ολα αυτα ζυγιζουν 30 κιλα αλλα θα ειχε ενδιαφερον να ζυγιστει και ενα cb που θα φοραει ολα τα παραπανω...

Παρολαυτα το θεμα ειναι αλλο...

Απορω που απορειτε με την υπαρξη του ΤεΡεΚε (τον πιανεις τον συνειρμο ε;) :wink::whistling:

Ο κοσμος (και εκτος συνορων φυσικα) γουσταρει φουλ τζιεσια και μουλτιστραντες (μετανοειτε, ο καιρος γαρ εγγυς) οποτε ο κινεζος τι θελατε ή τι περιμενατε να βγαλει;;; Και μαλιστα απορουμε για τις αλλες εναλλακτικες που υπαρχουν... Μα και βεβαια υπαρχουν και τα στρωματα...

Ξεχνατε ομως οτι υπαρχουν πλεον και τα Α2..........και ενα cb που πουλαει τον πατο του παγκοσμιως... Που θελατε να χτυπησουν...;

Για μενα ειναι εξαιρετικη (εμπορικα) κινηση το ιταλικο με κινεζικο διαβατηριο (μα τι συνδυασμος...μπαναϊα μ' :tooth:) και μαλλον ειναι και ο βασικος λογος που επεσε και η τιμη του cb στα στοκ.

Παρολαυτα προτιμω το χοντα που εχει μεγαλυτερη τεχνογνωσια στην σωστη κατασκευη ταφικων οχηματων... (αλλη κουβεντα αυτη)

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Ξεχνατε ομως οτι υπαρχουν πλεον και τα Α2..........και ενα cb που πουλαει τον πατο του παγκοσμιως... Που θελατε να χτυπησουν...;

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι η HONDA βγαζει το CB400X που εχει 46 αλογα αφου και το 500 με το Α2 το οδηγας..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι η HONDA βγαζει το CB400X που εχει 46 αλογα αφου και το 500 με το Α2 το οδηγας..

Σε Ιαπωνια, Σιγκαπουρη και τα σχετικα μονο κυκλοφορει το 400 (οπως και ολα τα υπολοιπα bol d'or κτλ) λογω διπλωματων. Δεν ερχεται ευρωπη ή αμερικη........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Nikos Nikon έγραψε:

Εννοείται πως ναι αγαπητέ μου, διασκεδάζω ιδιαίτερα διαβάζοντας σεντόνια με μπουρδολογίες τρισμέγιστων μηχανόβιων ή πιτσιρικάδων που πήραν χτες μηχανάκι και νομίζουν ότι έπιασαν τον παπά απ' τ' αχαμνά, τα ίδια συμβαίνουν σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας και οι ignore list μυαλού και διαδικτύου, εμπουτίζονται :winking:

Αγαπητέ διαδικτυακέ φίλε Νικο,

Oι μπηχτές, το πνεύμα και τα "lol ειμαι γέρος άρα μετράω/είμαι ανώτερος ΓσΞέρω τι λέω"  δεν συμβάλουν με την καμία στην ολη συζήτηση και σίγουρα δεν αποτελούν σωστό τρόπο επιχειρηματολογίας - ιδίως απο την στιγμή που είσαι και "μεγάλος" ηλικιακά, κοινώς, δεν κερδίζει κανείς bonus πόντους 

Επίσης : για το TRK 500 μιλάμε εδώ μέσα και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του, οχι για το αν καθώς και τα πόσα χλμ βαράει ο καθένας με το μηχανάκι του.

Yours truly

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανείς δεν αμφισβητεί τα χαρακτηριστικά του benelli τα οποία,κακα τα ψέματα,είναι μπόλικα και τίμια.Η κουβέντα πιο πολύ επεκτάθηκε στο αν κάνουν αξιοπρεπή τουρισμό "αδύναμα" μηχανάκια.

Κάτι σαν το προπέρσινο 4κυλινδρα vs δικύλινδρων. :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν πιστευω οτι η κατηγορια των μηχανων για Α2 ανθισε ξαφνικα επειδη οι 20κατι χρονων βρηκαν 6-7.000 ευρω για μηχανακι. Γνωμη μου ειναι οτι αυτες οι πωλησεις του cb500x και trk πχ οφειλονται σε ατομα απο 30 και πανω. Επειδη οι εποχες δυσκολεψαν, αλλοτε τα 8.700-9.000 που ηθελε ενα v strom 650 ηταν μια χαρα, πλεον ολοι μειωσαν το μπατζετ και στραφηκαν στα 500αρια.

Οποτε η δικη μου απορια ειναι οχι αν τα 500αρια ταξιδευουν καλα δικαβαλα και τριβαλιτσα (που με οτι θες ταξιδευεις, αναλογα την αντοχη κλπ), αλλα γιατι αυτοι που δεν εχουν τη δεσμευση του διπλωματος Α2 και θελουν μηχανακι, δεν πανε σε ενα μεταχειρισμενο v strom/versys, tiger κλπ, αλλα αντ αυτου επιλεγουν ενα cb500x

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

E προφανώς ταξιδεύει, δεν είπε κανείς ότι δεν ταξιδεύει, φαντάζομαι όμως, μην περιμένεις στην Εθνική οδό, να ανοίγεις το γκάζι διπλός και τριβάλιστος με 130 και να σου τεντώνει τα χέρια από την επιτάχυνση... ούτε να πηγαίνει ξεκούραστο με 160 πορεία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Κάτι σαν το προπέρσινο 4κυλινδρα vs δικύλινδρων. :grin:

Πέρασαν κιόλας 2 χρόνια; πώς περνάει έτσι ο καιρός ρπμ; 

πριν 5 ώρες, το μέλος giorgosbou έγραψε:

Δεν πιστευω οτι η κατηγορια των μηχανων για Α2 ανθισε ξαφνικα επειδη οι 20κατι χρονων βρηκαν 6-7.000 ευρω για μηχανακι. Γνωμη μου ειναι οτι αυτες οι πωλησεις του cb500x και trk πχ οφειλονται σε ατομα απο 30 και πανω. Επειδη οι εποχες δυσκολεψαν, αλλοτε τα 8.700-9.000 που ηθελε ενα v strom 650 ηταν μια χαρα, πλεον ολοι μειωσαν το μπατζετ και στραφηκαν στα 500αρια.

Οποτε η δικη μου απορια ειναι οχι αν τα 500αρια ταξιδευουν καλα δικαβαλα και τριβαλιτσα (που με οτι θες ταξιδευεις, αναλογα την αντοχη κλπ), αλλα γιατι αυτοι που δεν εχουν τη δεσμευση του διπλωματος Α2 και θελουν μηχανακι, δεν πανε σε ενα μεταχειρισμενο v strom/versys, tiger κλπ, αλλα αντ αυτου επιλεγουν ενα cb500x

+100000,όλοι vstrom και versys θέλουν, απλά το cb είναι φθηνότερο, οικονομικότερο και λίγο πιο μανιτζεβελο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να ταξιδεύουν με τη γυναίκα με 120-130 σταθερά στην εθνική.

Και με 80-90 σε επαρχιακούς.

Είτε γιατί δεν είναι έμπειροι, είτε γιατί γουστάρουν αυτό το ρυθμό, είτε γιατί θέλουν να αισθάνεται όμορφα ο συνεπιβάτης. Είτε γιατί απλά με αυτό το ρυθμό ταξιδεύει ο περισσότερος κόσμος της παρέας.

Σε τελική ανάλυση, αν κρίνω από όσα έχω δει, οι περισσότεροι ταξιδεύουν με τέτοιους ρυθμούς. Και μάλιστα με τεράστια μηχανάκια.

Καραφορτωμένο το Benelli παίζει σε αναλογία κατω των 10kg/hp

Δηλαδή καλύτερα από τα περισσότερα καλά οικογενειακά αυτοκίνητα των 1.6lt ατμόσφαιρα.

Και σαφέστατα καλύτερα από κάθε XT που έχει λιώσει λαστιχα κ τακάκια και μοτέρ παντού.....

Μη τρελαθούμε.

Σε θέμα άνεσης δε χάνει κάπου αν κρινω απο τη σελαρα του, τους χώρους και την ανεμοπροστασία. Τα λένε και στο Μοτό.

Σε θέμα ρυθμού, αν προσπεράσουμε κάτι μύθους με GS/mts που πατάνε στις εθνικές ό,τι κινείται και πετάει, μια χαρά ταξιδεύει το Benelli. Ακόμα κι αν για πολλούς μπορεί να θεωρηθεί αργό, την ίδια στιγμή για άλλους θα είναι ΟΚ και για άλλους γρήγορο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος giorgosbou έγραψε:

Ορθή εκτίμηση και εγώ αυτό πιστεύω σχετικά με το καταναλωτικό κοινό του, ενώ επίσης εντοπίζω ώριμους αναβάτες σε αμέσως κατώτερη κατηγορία των 300cc σε σκουτερ και μοτοσυκλέτες φαντάζομαι για παρόμοιους λόγους  

σχετικά με το ερώτημα σου είναι απλό φίλτατε γιατί αλλο πράμα το μεταχειρισμένο και αλλο πράμα η καινουργίλα. Οι περισσότεροι ώριμοι ηλικιακά αναβάτες που αγόρασαν 500Χ αγόραζαν με τις καραβιές τα γιαπωνέζικα των '90 ήρθε η ώρα να πάρουν κάτι με εγγύηση την ώρα που βαρέθηκαν τα χέρια τους "να πιάνουν" (δηλ. να μαστορεύουν). 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

81 ιππους ανακοινωνει στο 750 naked η μπενελι..

και 10 κατω να ειναι τροχισια...το μοτερακι που ειναι σιγουρο οτι το εχουν δοκιμασει και με αυτο θα κατσει ταμαμ στο τρε...

επισης,συμφωνα με τα λεγομενα τους εχουν θεσει υψηλους στοχους,το boss της μπενελι,ανεφερε οτι θελουν να κανουν μπαμ σαν τη βολβο στην ευρωπη......χρημα εχουν,,,,τιμες εχουν αποδειξει οτι μπορουν να τις κρατησουν χαμηλα...οποτε θα δουμε πολλα ακομη απο αυτους..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος giorgosbou έγραψε:

1. Το παιρνεις καινουριο (οπως σωστα αναφερθηκε).Οταν εχω 7000 και προερχομαι απο παπι ή sym 300αρι, ή επανερχομαι στον μοτοσυκλετισμο μετα απο 30 χρονια, προτιμω κατι ασφαλες και καινουριο (και ομορφο αλλα οκ υποκειμενικο αυτο). Επισης τα versys και strom κτλ εχουν χαρακτηριστικα αχρειαστα ή περιττα στο μυαλο του αρχαριου ή  (γιατι οχι) δεν καλυπτουν τις αναγκες του (πολη π.χ.)  . 

2. Οικονομια. Οταν για τους περισσοτερους ειναι το μοναδικο οχημα, τα 2 και 3 λιτρα κανουν μεγαλη διαφορα. Μαζι με τα υπολοιπα (λιγοτερο σημαντικα) εξοδα χρησης συντηρησης φυσικα...

Φυσικα και δεν πηξαμε στα Α2... εννοειται ομως πως οι εταιρειες πρεπει να ανταπεξελθουν στα δεδομενα (ειτε με νεα μοντελα, ειτε με μηχανες που μπορουν να περιοριστουν για τις απαιτησεις του διπλωματος.), μαζι με την παγκοσμια ταση για προτεραιοτητα στην οικονομια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nα προσθεσω στον παραπανω συλλογισμο οτι δεν ειναι ολοι οι αγοραστες τυποι που θα το ταξιδεψουν συχνα. Ειτε γιατι θα πανε με αμαξι αφου εχουν οικογενεια, ειτε θα κανουν μικρες αποδρασεις και το "μεγαλο" ταξιδι θα ειναι με το καραβι στο νησι.

Αυτες την μια-δυο φορες λοιπον που θα βγουν στις εθνικες οδους θα πανε με 120-130 κανοντας εναν συμβιβασμο μεν τιμιο δε αφου δεν μπορουν να  εχουν 2 μοτο.

Ρωτησα 40ρη γιατι προτιμησε Versys 300 και οχι καποιο 500αρι και μου απαντησε "τι να το κανω; Μια χαρα γυριζω στην πολη με αυτο και για ενα μπανιο στο Σουνιο που θα παω φτανει"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος PaNick έγραψε:

Ρωτησα 40ρη γιατι προτιμησε Versys 300 και οχι καποιο 500αρι και μου απαντησε "τι να το κανω; Μια χαρα γυριζω στην πολη με αυτο και για ενα μπανιο στο Σουνιο που θα παω φτανει"

Κι αν στα καπακια τον ρωτησεις γιατι δεν πηρε σκουτερ να χωραει και η πετσετα απο κατω θα σου πει πως τα αυτοματα δεν ειναι μηχανες και πως αυτα ειναι για φλωρους :laugh:Αβυσσος...:wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 29 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Κι αν στα καπακια τον ρωτησεις γιατι δεν πηρε σκουτερ να χωραει και η πετσετα απο κατω θα σου πει πως τα αυτοματα δεν ειναι μηχανες και πως αυτα ειναι για φλωρους :laugh:Αβυσσος...:wub:

Οδηγωντας  σκουτερ εδω και 11 χρονια, το ιδιο θα ελεγα και εγω :tooth:       

Υπαρχουν επιλογες για ολα τα γουστα και σχεδον ολα τα βαλαντια. 

Ο ενας θελει μοτοσυκλετα, ο αλλος adve για να πηγαινει Θησειο για μπυρα, αλλος ταξιδευει τον κοσμο με 250 η βεσπα και αλλος θελει ΚΤΜ 1290 για να παει ταξιδι στην Παρο :laugh:  :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μ'αρεσει που ολοι κοροιδευουμε τους gsαδες και οχι μονο που πανε με τα θηρια για καφε η μπυρα,οταν ομως η benelli και η καθε benelli βγαλει ενα αντιστοιχο μουλαρι 250 κιλων τοτε ολοι κολλανε σαν την μυγα στο σκατο και λενε τι καλα και ωραια τα κανει ολα και συμφερει.

Προσωπικα δεν βλεπω διαφορα σε αυτον που εδωσε 25k για gs και σε αυτον που εδωσε 7k για το TRK οταν μποτιλιαριστουν στο κεντρο για να πανε να πιουν την καφεδια τους.

Wannabe adventure κρατωντας τον ογκο,το βαρος και το look μιας μεγαλης on-ff με εναν μικρο (για να μην πω ασθενικο για τα κιλα και τον προορισμο της μοτο) κινητηρα.

Φυσικα και ταξιδευει,εδω πηγαιναν με Δεσπες 50 κυβικων Αθηνα-Θεσσαλονικη καποτε.....θεμα αντοχων,υπομονης και υποχωρησεων ειναι ολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όλες οι μοτοσυκλέτες ταξιδεύουν αν εσύ αντέχεις. Κάποιες όμως ταξιδεύουν καλύτερα από άλλες - δηλαδή το θέμα είναι τι παίρνεις με τα λεφτά που δίνεις, ειδικά σε μια "χρηστική" και σχετικά αδιάφορη ως προς την εμφάνιση κατηγορία, όπως αυτή που ανήκει το TRK 502.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα