Jump to content
efkola

Benelli TRK 502

Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος leftlane έγραψε:

ναι , εννοειται αν εχεις z1000 σερνεται το transalp μπροστα του. Οταν δεν σε ενδιαφερρει να κοντραρεσε στην Εθνικη ομως μια χαρα σε παει παντου και απροβληματιστα (το z1000 δεν ξερω...). 9 χρόνια το εχω και οταν θελω φιλε μου να κινηθω γρηγορα μπορω και το κανω. Τωρα αν σε μεγαλες ευθειες στον περιφερειακο και απο φαναρι σε φαναρι με περνά π.χ. το v-strom τι σημαινει, οτι ειμαι κουβας ? ,χα χα χα . Ε οχι ρε, συγκεντρωθειτε μερικοι, εχουμε οδηγησει και πιο γρηγορες μηχανες, δεν σημαινει οτι τα μη κορυφαια ειναι για τα μπάζα...

ksino1100 σωστος, 19lt, 13kg περιπου ,ΟΚ. 

Εννοειται επισης οτι το βαρος παιζει ρολο στην εντος πολης μετακινηση και τις μανουβρες, διυθησεις κτλ, όμως ΟΧΙ στις επιδοσεις οπως αστειοτρόπως εγραψαν παραπάνω...

Δεν έχω z1000 έχω το SX το οποίο το έχω αποκλειστικά για βόλτες και ταξίδια. Είχα 150αρι σκούτερ για την πόλη και από αύριο θα εχω στην κατοχή μου και τον νέο ''εργατη'', μοτο 300αρι οπότε ξέρω και από λίγα αλογάκια. Είδες να γράφω εγώ πουθενά ότι δεν μπορείς να κινηθείς γρήγορα με το τρανσαλπ η' οτι ντε και καλά είσαι κουβάς? Άλλο πράμα κινούμε γρήγορα και άλλο πράμα ΠΑΩ γρήγορα. 
Συγνώμη αν στο έθιξα το τρανσαλπ αλλά αν έβγαινε αυτή την εποχή θα πήγαινε ΑΠΑΤΟ. Τουλάχιστον εγώ που έκανα βόλτα το 650, ΓΙΑ ΤΑ 650 κυβικά του μου φάνηκε αργό.  Για τότε που βγήκε ήταν ένα τίμιο μηχανάκι που έκανες τα πάντα. Τότε πριν 20 χρόνια...
Χωρίς παρεξήγηση φίλε μου. Μιλάμε για τα μηχανάκια, όχι για τον κάθε αναβάτη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

OK φιλε μου, καμια εμπαθεια, συζητηση κανουμε :yes:.  Το transalp εσυ ανέφερες οτι σέρνεται κατι που ειναι περα για περα υπερβολικο. Οπως σου εχω γραψει εχω τεσταρει και αλλες μηχανες, vstrom, versys και πιο προσφατα το νεο tracer. Nαι, η τεχνολογια και επιδοσεις ΔΕΝ ειναι της εποχης (μη ξεχνας οτι ο κινητηρας ειναι σχεδιασης 90's ακομη και στα 650 που εβγαιναν εως 2006...) αλλα εγω που κυκλοφορω καθημερινως σε ολες τις συνθηκες ΔΕΝ ενιωσα να "κρεμαει" καπου ή να "σερνεται" οπως αναφερεις. Ξερω τι περιμενω απο αυτο και μου το δίνει, δεν λεω οτι δεν θα μπορουσε και καλύτερα....Αυτο το "απατο" που λες ειναι ακυρο, δεν θα μπορουσε φυσικα να εβγαινε τωρα ετσι οπως ειναι. Εαν ειχαν προβλεψει οι Γιαπωνεζοι 6η ταχυτητα, +15hp και ψεκασμο στα μοντελα των Mid 00's θα σου ελεγα τι θα γινοταν τωρα, θα επαιζε μπαλα μονο του! Μπορουσαν και δεν το εκαναν οι μλκες σχιστοματηδες...

Ξερεις , δεν θιγομαι ρε φιλε, απλα με εχει κουρασει αυτη η καραμελα οτι το transalp ειναι αργο. Ναι, σου ειπα, αν κινηθεις  γρηγορα διπλα σε vstrom  στην εθνικη θα εισαι πισω αλλα γιατι να θελω εγω και το 99% των αναβατών να κινηθώ σταθερα και συνεχως με 160+ χλμ/ω ?

υ.γ. Ουπς, τωρα καταλαβα οτι ειμαστε off-topic....

Τροποποιήθηκε από τον leftlane

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος leftlane έγραψε:

Εαν ειχαν προβλεψει οι Γιαπωνεζοι 6η ταχυτητα, +15hp και ψεκασμο στα μοντελα των Mid 00's θα σου ελεγα τι θα γινοταν τωρα, θα επαιζε μπαλα μονο του! Μπορουσαν και δεν το εκαναν οι μλκες σχιστοματηδες...

...και αντ'αυτου εβγαλαν αυτη την μονοφθαλμη μ@λακια με τα +5hp και υποτυπωδη ψεκασμο το οποιο και σχεδόν πατωσε.... Η απολυτη αυτοκτονία...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

s0LCjIZ.jpg 

Rz4iPof.jpg 

Γνωστος...οπως δηλωσε,ετοιμαζεται να πουλησει το νεφρο του!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν τουτο το βγαλουν σε καμια εκδοση 750-800 κυβικα κατω μπαλα,θα γινει χαμος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος πυξιδας990 έγραψε:

αν τουτο το βγαλουν σε καμια εκδοση 750-800 κυβικα κατω μπαλα,θα γινει χαμος...

Συμφωνω Μανωλη. 

Ομορφα αλλα τα καγκελονια ειναι σε στυλ "κουνησε τα να πεταξουμε"  Ελεοοοος! :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tα κάγκελα σας μάραναν ρε παιδιά ? :D 
Δειτε τη θετική πλευρα, σε περίπτωση πτώσης τουλάχιστον δεν θα βρει/ακουμπήσει τίτποτα (αμα δε λιώσουν/εξαϋλωθούν οι βάσεις πρώτα) - σε αντίθεση με κατι κάγκελα της touratech σε κατι MTS1200/950 οπου ειναι μονο για look και σε πτώση δε κάνουν πολλά.

In other news : Oι Κινέζοι εκαναν το καλύτερο μπαστάρδεμα απο GS1200 και MTS, πολύ copy απο'δω, πολύ paste απο εκει, μούρλια λέμε.
Κύριοι κοιτάξτε, μπορεί να είναι τίμιο μηχανάκι αλλά Benelli δεν ειναι, η Βenelli μας έχει αφήσει εδώ και καιρούς, Keeway ναι, Benelli όμως οχι.

Κινεζικο προίον που συνεπάγεται μίξη/κλέψιμο design απο παντου και οπου βολεψει, τεχνικά χαρακτηριστικά πουθενά, ποιοτητα περιφερειακών δεν...το μονο θετικό ειναι προφανώς; το χαμηλό budget/τιμή απόκτησης.

Αχρωμα, άοσμα μηχανάκια κατα την προσωπική μου άποψη (πρεπει να το γράψουμε μαλλον προς αποφυγήν jihad ), αυτο και το αλλο "Benelli" το ΤΝΤ300...Θέλετε να μιλήσουμε περί "λογότυπου στο ντεπόζιτο" που πολλοί φαίνεται να λατρεύουν να ξεστομίζουν ? (όταν τους βολεύει φυσικά) :winking:

tnt%20300.png

Keeway-RKX-300-Perfil.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω λεω οτι σε 10 χρονια οι κινεζοι θα εχουν παρει τα παντα και θα παιζουν μπαλα μονοι τους...

το κανουν καλυτερα απο τους ιαπωνες...........απλως αγοραζουν τα brand ετοιμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στέλιο δεν έχω δει(ακόμη) τέτοια τεχνολογίας μοτέρ απο κινέζο κατασκευαστή, οποιονδήποτε.. όπως φυσικά δεν έχω δει τετρακυλινδρο κινέζικο ενώ η benelli πάντα διέθετε στο line-up της.. απο εδώ και στο εξής λόγο συνεργασίας τα μοτέρ αυτά μπορεί να φορεθούν και αλλού ένα πράγμα που το συνηθίζουν οι κινέζοι, όμως η βάση και τεχνογνωσία είναι benelli  

φυσικά εδώ που φτάσαμε όσοι κατασκευαστές αδυνατούν να αυτοχρηματοθούν λόγο της οικονομικής τάσης της εποχής θα τους συμβεί κάτι μεταξύ εξαγορά/συγχώνευση/προσκόλληση/αποκόλληση, που μπορεί να βγει και σε καλό 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ήμουν πολύ περίεργος να το κάνω test ride. Πήρα στην Θεσ/νίκη σε 2 αντιπροσώπους αλλά δεν το έχει κανείς.

Ο ένας μάλιστα, μου λέει "τι θες να το οδηγήσεις, μπες να δεις στα φόρουμ, όλοι τα καλύτερα λένε".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να σου πω φιλε το ειδα σαν εκθεσιακο στον Καπρανη στην Γιαννιτσων , αφησα τηλ για να με παρουν για test ride και πριν 2 βδομαδες με πηραν οτι εχουν διαθεσιμη μηχανη στον Σοφιολάκη στην Καραμανλή. Δεν ευκαιρεσα να παω μεχρι στιγμης ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μόλις πήρα τηλ στον Σοφιολάκη, το πούλησε αυτό που είχε για test ride οπότε πάπαλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

Ήμουν πολύ περίεργος να το κάνω test ride. Πήρα στην Θεσ/νίκη σε 2 αντιπροσώπους αλλά δεν το έχει κανείς.

Ο ένας μάλιστα, μου λέει "τι θες να το οδηγήσεις, μπες να δεις στα φόρουμ, όλοι τα καλύτερα λένε".

Στα φορουμ πες του ισως το βγαζουν και καλυτερο του gs. Ρε τι νουμερα υπαρχουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

Ε ναι,τι τεστ ράιντ,περιοδικά,δοκιμές και λοιπές μ@λακίες.

Μια περιήγηση στα φόρουμ και έκλεισες ως μοτοσυκλετιστής.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε σεις και ο Σοφιολάκης σήμερα μου λέει "γιατί θες να το κάνεις test ride? Θα σου πω εγώ ότι θες να μάθεις".

Ποδήλατο 200€ αγόρασα και έριξα άκυρο στο 1ο ποδηλατάδικο γιατί δεν μου το έδινε να τσουλήσω 100 μέτρα. Αυτοί (και κάθε αυτοί) περιμένουν να πουλήσουν προϊόν 6500€ χωρίς να το δοκιμάσει ο υποψήφιος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχως ακομη κ σημερα εχουν μεινει εμποροι απομειναρια απο την εποχη της ατακας  "Μεγαλη ευκαιρια! Το ειχε ναυτικος,δικηγορος,γιατρος,συμβολαιογραφος εκτελωνιστης κ το βγαζε μονο Κυριακες με καλο καιρο"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εντάξει είμαστε στην εποχή των eshops χωρίς βιτρίνα και πρόβα κλπ, αλλά το στοιχειώδη μαρκετινκ της αντιπροσωπείας benelli θα έπρεπε να αναρωτηθεί ότι εάν δεν κρατήσει ένα μονο τεμάχιο μηχανάκι για test ride πως περιμένει να ψήσει και να πείσει τον υποψήφιο να δώσει τα 6800 για ένα προιόν που δεν περπατάει ακόμη και να μη πάει να ακουμπήσει (με κλειστά τα μάτια) 300 παραπάνω για τον ανταγωνιστή και best seller της κατηγορίας cb500x?? ρητορική βέβαια

η ατάκα αυτή "γιατί θες να το κάνεις test ride? Θα σου πω εγώ ότι θες να μάθεις"  δεν πρέπει να λέγετε πια ακόμη και λάχανα να πουλάς 

Δεν υπάρχουμε....    

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποιό στοιχειώδες μάρκετινγκ βρε παιδιά, εδώ δεν υπάρχει καν ενδιαφέρον από την κεντρική αντιπροσωπεία (βλέπε MOTOWAY) να προωθήσει το προϊόν της. Ούτε καν μια προωθητική ενέργεια, ένα event βρε αδερφέ, να γνωρίσει ο κόσμος τα μηχανάκια της. Στην έκθεση τον προηγούμενο Απρίλιο δεν υπήρχε καν η στοιχειώδης οργάνωση να παρουσιαστούν τα μηχανάκια όταν είχε ήδη βουήξει ο κόσμος και αρκετοί εν δυνάμει πελάτες απογοητεύτηκαν. Στην Κύπρο γίνεται χαμός από τέτοιες ενέργειες από τον αντιπρόσωπο. Ευτυχώς που στην Αθήνα υπάρχει η ZEN ONE και ότι προσπαθούν το κάνουν προφανώς μόνοι τους αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη, για να μη μιλήσω για άλλον ντήλερ στην Αθήνα που μόνο που δεν σε διώχνει από το μαγαζί με την συμπεριφορά του. Το μηχανάκι είναι πολύ καλό το έχω κάνει δύο φορές τεστ και ταιριάζει πολύ σε τύπους σαν κι εμένα, υπάρχει και γκρουπ στο Facebook που ανταλλάσουμε απόψεις και βρισκόμαστε μεταξύ μας αλλά μέχρι εκεί...

Εγώ έχω δηλώσει την πρόθεσή μου να το αγοράσω μετά από μερικούς μήνες και περιμένω το μοντέλο 500 X με τις ακτινωτές ζάντες, όμως με την ανύπαρκτη σχεδόν αντιπροσωπεία (ξαναβλέπε MOTOWAY) που εμένε προσωπικά δεν μου εμπνέει καμμία εμπιστοσύνη, και με την πάροδο του χρόνου και την καλύτερη οικονομική άνεση που θα έχω την συγκεκριμένη εποχή με βλέπω να πηγαίνω προς Honda μεριά (CB 500X).

Τροποποιήθηκε από τον Nikos Nikon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειλικρινά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είπε τέτοια παπαρια Εμπορος Κ υποτίθεται σοβαρος...Τι το θες τι test ride ???? 

Σημερα πήγα στον Βασίλη στο Bike therapy ο οποίος είναι κ εξουσιοδοτημένομενός στο service. Τον γνωρίζω και μου είπε καλά λόγια για το trk. Με χάλασε ομως ότι αντί για 6000€ που το έδιναν πριν μήνες (έτσι το διαφημιζαν)  τώρα είναι 6800 περίπου με εκτελωνισμους Κ άλλη παπαροχαρτουρα, ούτε καν λοιπόν σε αυτή την τιμή...Άντε γεια 

Τροποποιήθηκε από τον leftlane

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα