Jump to content
Sign in to follow this  
thanos dan

To κρανος μου εσωσε την ζωη

Recommended Posts

Ρε συ αγορίνα CptAngel όλα αυτά που γράφεις πιστεύεις προσωπικά ότι συνεισφέρουν σε κάτι;

Γινεται μια Χ συζητηση σε ενα Χ θεμα και απανταω σε γραφομενα.
Τι συνεισφορα θα επρεπε να εχουν δηλαδη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Captain, δεν καταλαβαίνω την λογική σου... Το να βάλω το κράνος, και ο,τι άλλο χρειάζεται δεν μου είναι τίποτα, ούτε με ενοχλεί σε κάτι. Άντε να χάσω 3' από τον χρόνο μου. Γιατί να μην τον κάνω λοιπόν;

Και δεν νομίζω οτι μιλάμε για το 1% αλλά για κάτι πιο υπολογίσιμο... Ζω στο κέντρο της Αθήνας, και αυτά που περιέγραψα παραπάνω έχουν συμβεί λίγα μέτρα από το σπίτι μου, όπως και άλλα που έχουν αναφερθεί απο άλλους ακόμη και με ελάχιστα χιλιόμετρα στο κοντέρ... Και έχω ξεχάσει και κάποια, όπως την πόρτα που άνοιξε ταρίφας, και την έφαγα στο γόνατο...

Εννοείται κανένας εξοπλισμός δεν πρόκειται να σε σώσει απο την βλακεία... Βοηθάει όμως  σε κάποιες περιπτώσεις, και το βρίσκω επίσης χαζό να περάσεις τον όποιο πόνο γιατί δεν έκανες κάτι τόσο απλό...

Ενήλικες είμαστε, με την ευθύνη του εαυτού μας υποτίθεται, ας κάνει ο καθένας ο,τι θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ας προσεχουμε ολοι μας λοιπον τι κανουμε εκει εξω και ας φοραμε ο,τι εξοπλισμο μπορουμε να φοραμε, αλλα το αν μια Χ μικρη και γνωστη διαδρομη ειναι τοσο επικινδυνη ωστε να χρειαζεται κρανος ή οτιδηποτε ας το αφησουμε στον καθεναν που την κανει και τη ξερει. Aν εχει δικιο εχει καλως, αν εχει αδικο απλα ετσι ειναι η ζωη.

Δηλαδή εσυ εχεις κάποια συγκεκριμένη ακτινα απο το σπιτι σου,  που εκτός από αλαθητος,  προβλεπεις και το μελλον;  

Δεν υπάρχουν ασφαλείς διαδρομες,  τελος.  Μόνο η ψευδαίσθηση υπάρχει.  Ειδικα στη πόλη 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι πολυ πιο ευκολο να παθεις το ατυχημα κοντα στο σπιτι σου, γιατι εισαι πιο χαλαρος (λογω της ψευδαισθησης οτι ξερεις καλα τη διαδρομη = ασφαλης), ειτε γιατι μολις ξεκινησες και δεν εχεις ζεσταθει ακομα ειτε γιατι μολις τελειωσες τη βολτα σου και χαλαρωσες επειδη μπηκες στα "λημερια σου", που σημαινει οτι σε αυτες τις περιπτωσεις μειωνεις τα αντανακλαστικα σου χωρις να το καταλαβεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υποθέτω, όπως τα διαβάζω, πως ο Angel εννοεί πως περισσότερη σημασία έχει το να προσέχεις (ασχέτως του πόσο κοντά στο σπίτι σου είσαι ή πόσο σύντομη ή γνώριμη είναι η διαδρομή) και να μην προκαλείς και την τύχη σου με μαλακισμένες κινήσεις (ηλίθιες προσπεράσεις, χωσίματα, ακατάλληλες ταχύτητες κτλ.) παρά το κράνος καθ'αυτό, που προφανώς και θα'πρεπε να φοράμε πάντα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πάντως ακόμη έχω στην ντουλάπα μου το bell που μου είχε σώσει την ζωή (κυριολεκτικά όμως) σε ένα μεγάλο ατύχημα πριν πολλά χρόνια με ένα CBR1000 που είχα, με αρκετά χιλιόμετρα (σπασμένη δευτέρα και high siding σε ψιλόβροχο που δεν φαινόταν) . Πετάχτηκα 2-3 μέτρα στον αέρα και έσκασα ανεξέλεγκτα με το κεφάλι στην άσφαλτο. Εφαγα δυο πολύ δυνατά χτυπήματα στο κεφάλι, τόσο δυνατά που το κράνος έπαθε ζημιά σαν να το πάτησε τρένο. Σερνόμουν τόσα μέτρα που έναν colori μπουφάν που φορούσα έλιωσε στο ύψος του ώμου και έπαθα εγκαύματα τριβής. Από τότε, μπορεί να μην έχω να φάω (που λέει ο λόγος), μπορεί να έχω παπί 6v 50άρι (που λέει ο λόγος), κράνος έχω πάντα "αφρόκρεμα", και φοριέται ακόμη και για τσιγάρα στο περίπτερο. Αν δεν έχω κράνος, δεν καβαλάω, τόσο απλά.

Αλλο ένα περιστατικό που μου έχει συμβεί χωρίς να φοράω κράνος (ζέστη, ποιος το φοράει τώρα..) στην εθνική στο ύψος της αττικής οδού (φτιαχνόταν τότε), με γύρω στα 130-140 έφαγα μύγα?πετραδάκι?σκουπιδάκι?άγνωστο...στο δόξα πατρί, και για 2-3 δευτερόλεπτα έχασα την όραση μου ("κοιμήθηκα" προφανώς). Οταν επανήλθε είχα αλλάξει δυο λωρίδες και πήγαινα βουρ για τις μπαριέρες δεξιά, στο τσακ την σκαπούλαρα και με την βοήθεια των αυτοκινήτων που φρέναραν για να μην πέσω πάνω τους. Εκανα μια βδομάδα να συνέλθει το χρώμα μου, μόνο αυτό σας λέω. Αν φορούσα κράνος δεν θα είχα καταλάβει καν το χτύπημα πιστεύω..

Κράνος παιδιά, παντού και πάντα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οδηγώ προσεκτικά=Φροντίζω την υγεία μου

Φορώ κράνος=Φροντίζω την υγεία μου

Οδηγώ προσεκτικά φορώντας κράνος=Φροντίζω διπλά την υγεία μου.

Είναι μάλλον απλό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τι να σου πω ρε φιλε .. ισως να βοηθησε οτι μολις ειχα ξυπνησει και αντι να σηκωθω 8 παρα 10 ειχα σηκωθει 8 και 40 με αποτελεσμα να βιαζομαι λιγο ( βενζινη επρεπε να βαλω ειμουν στην ρεσερβα) αλλα τελος παντων αυτο ακουγεται σα να θελω να ριξω ευθηνες αλλου ... 

Ευτυχως  δεν εσπασα κατι , αλλα το κεφαλι μου πονουσε αρκετα και ακομη με πονανε υπερβολικα τα αριστερο ποδι , το δεξιο χερι  και τα πλευρα 

Το πως εγινε κακα τα ψεματα εγω φταιω κυριως .. με λιγα λογια ο δρομος ειχε πολυ περιθωριο απο τα δεξια και καθολου απο τα αριστερα και εκανα προσπεραση απο τα δεξια ενω ενα 4χ4 εστριψε ξαφνικα χωρις φλας .. το αυτοκινητο δεν επαθε τιποτα ευτιχως 

Τελος παντων το πηρα το μαθημα μου... ποτε ξανα δεν θα περασω απο τα δεξια ( πραγμα που ετσι κι αλλιως εκανα αρκετα σπανια)

1) Περαστικά. Χαιρόμαστε που είσαι μαζί μας και αλώβητος ουσιαστικά.

2) Δύο Like γιατί γουστάρω :respekt: τους ανθρώπους που έχουν τα γκατς να παραδέχονται ότι έκαναν λάθος. Δυστυχώς σπάνιο, αν και ηλίθιο το να ψάχνουμε συνέχεια δικαιολογίες. Τα παθήματα δεν γίνονται μαθήματα έτσι.

Man, δεν υπάρχει διαδρομή που δεν χρειάζεται κράνος, και για σουβλάκια να πας πρέπει να το φορέσεις. Έχω φάει στην κούτρα πορτοκάλι από πολυκατοικία, κέρμα, βίδα 5 πόντους που αν δεν φορούσα κράνος τώρα θα ήμουν τυφλός. Δεν θα παίξω με τις πιθανότητες, θα πάρω την τύχη μου στα χέρια μου.

:blink::surrender:

Έλεος ρε συ. Πώς τα κατάφερες....... :scared:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οδηγώ προσεκτικά=Φροντίζω την υγεία μου

Φορώ κράνος=Φροντίζω την υγεία μου

Οδηγώ προσεκτικά φορώντας κράνος=Φροντίζω διπλά την υγεία μου.

Είναι μάλλον απλό.

+1 

επισης ευχαριστω για τα περαστικα παιδια 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω υστερα απο πολλα χρονια ειχα ανεβει προχθες μια βολτα αθηνα με το αμαξι..

αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ολοι φορουσαν ζωνες μεσα στην πολη κανονικα.(τοσο σκισιμο πεφτει?)

και θα μου πειτε αυτο προσεξες?

ναι γιατι εγω δεν φοραγα και μολις το ειδα ενιωσα σαν εξωγηινος και λεω που παω ετσι και τσουπ την φορεσα και εγω :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω υστερα απο πολλα χρονια ειχα ανεβει προχθες μια βολτα αθηνα με το αμαξι..

αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ολοι φορουσαν ζωνες μεσα στην πολη κανονικα.(τοσο σκισιμο πεφτει?)

και θα μου πειτε αυτο προσεξες?

ναι γιατι εγω δεν φοραγα και μολις το ειδα ενιωσα σαν εξωγηινος και λεω που παω ετσι και τσουπ την φορεσα και εγω :laugh:

Εγω την ζωνη ασφαλειας την εχω βαλει τοσες φορες που τωρα πια πραγματικα  δεν το σκεφτομαι καν την βαζω αυτοματα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οποτε πες το μας αυτο απο την αρχη, ωστε αντι να τρομοκρατουμαστε ολοι εδω και να διαφημιζουμε το "φορατε κρανος και στο parking", να παρουμε αυτη την ερωτηση σου

και να απαντησουμε οτι αν προσεχες οπως ωφειλεις να κανεις ουτως ή αλλως(ποσο μαλλον ακρανωτος), αντι να κανεις τραβηγμενες προσπερασεις απο τα δεξια και πριν απο στενο/διασταυρωση και σε δρομο που ξερεις, θα ησουν εδω τωρα επειδη πολυ απλα δε θα ειχε γινει απολυτως τιποτα :bye:

φυσικά και φοράμε κράνος και μέσα στο παρκινγκ.....ως ωφιλουμε να κάνουμε για τον εαυτό μας.... Δηλαδή τι το κράζεις το πληκαρι......καταλαβε το λάθος του..ποναει...και έχει και να φτιάξει την μηχανή του....Δηλαδη έλεος απο ψωφιο άλογο να του πάρουμε και τα πέταλα???? Αν δεν καταλαβενε το λάθος του μαζί σου.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φυσικά και φοράμε κράνος και μέσα στο παρκινγκ.....ως ωφιλουμε να κάνουμε για τον εαυτό μας.... Δηλαδή τι το κράζεις το πληκαρι......καταλαβε το λάθος του..ποναει...και έχει και να φτιάξει την μηχανή του....Δηλαδη έλεος απο ψωφιο άλογο να του πάρουμε και τα πέταλα???? Αν δεν καταλαβενε το λάθος του μαζί σου.....

Δεν πειραζει που δεν καταλαβες χριστο απο οσα ειπα, υγεια πανω απ' ολα.

Τα 'παμε παιδες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για μένα δεν είναι μόνο το θέμα της παθητικής ασφάλειας. Είναι και θέμα ενεργητικής ασφάλειας, αλλά και νοοτροπίας και σεβασμού στους άλλους που κινούνται στο δρόμο μαζί μου.

Προσωπικά, ούτε στο περίπτερο δεν πάω χωρίς κράνος. Ελάχιστες φορές υπήρξαν που αναγκάστηκα να πάρω συνεπιβάτη για μικροαποστάσεις μέσα στην πόλη και του το έδωσα, και από τότε ούτε αυτό δεν κάνω. Γενικά, δεν ανεβάζω κανέναν για διαδρομή πάνω από 5 λεπτά, αν ξέρω ότι θα έχω συνεπιβάτη θα φέρω ένα δεύτερο κράνος μαζί μου. Αν τύχει και είναι ανάγκη, θα οδηγήσω πιο αργά αλλά το κράνος θα το φοράω εγώ για την ασφάλεια και των δυο μας. Ακούγεται οξύμωρο ίσως, αλλά ο λόγος είναι πολύ απλός. Το κράνος δεν είναι μόνο για την στραβή, για μένα είναι και ένα είδος "μόνωσης" από οτιδήποτε μου αποσπάει την προσοχή ή μου επηρρεάζει την ικανότητα να συγκεντρωθώ στην οδήγηση. Αέρας, υπερβολικός θορύβος, καυσαέρια από το αστικό μπροστά μου, μυγάκια, σκόνη. Κατεβάζω τη ζελατίνα και μπορώ να δω σαν άνθρωπος, συν ότι κόβει λίγο τον ήχο του αέρα και ακούω πιο εύκολα οχήματα που χώνονται στη νεκρή γωνία. Το ίδιο είναι και με τα υπόλοιπα, πχ δε ψήνομαι για κανένα λόγο να οδηγάω χωρίς γάντια όταν είναι χειμώνας και τα δάχτυλα πάνω στη μανέτα θα παγώσουν στο πρώτο χιλιόμετρο, γιατί μετά δε θα νιώθω πόσο την πατάω.

Στις αρχές πήγαινα καμιά φορά και με ανοιχτή τη ζελατίνα. Αυτό μέχρι ένα βραδάκι που κατέβαινα βόλτα. Ήμουν 3-4 τετράγωνα από το σπίτι μου, πήγαινα χαλαρά γιατί μόλις είχα περάσει διασταύρωση που σταμάτησα. Ήμουν σε δρόμο χωρίς καλό φωτισμό/ορατότητα, με αυλή σχολείου που συχνά παίζουν μπάλα παιδάκια, αλάνες που βγάζουν βόλτα σκύλους, κλπ κλπ. Βάλτε τα όλα αυτά μαζί και δεν πήγαινα ούτε 40, λέω "δεν κλείνεις μωρέ και τη ζελατίνα;". Με το που την κατεβάζω, στα 5 μέτρα βλέπω μέσα από το σκοτάδι να μου σκάει ένα περιστέρι καρφί στη μάπα, με αρκετή φόρα ώστε να με πόνεσει λίγο και ο σβέρκος. Και τη διαδρομή την ήξερα, και ήρεμα πήγαινα, το περιστέρι τι θα κάνει προφανώς δε γινόταν να το μαντέψω και τα φώτα της μηχανής δεν κοιτάνε πάνω για να το δω. Αν δεν την είχα κλείσει, για 50 μέτρα μέχρι το επόμενο stop θα έβλεπα μόνο πούπουλα :D

Γενικά, αυτό που έχω κατάλαβει είναι ότι χωρίς κράνος επηρρεάζονται αρκετά οι αισθήσεις που χρειάζομαι για την οδήγηση, ώστε τελικά να μη νιώθω σίγουρος να οδηγήσω ευχάριστα, και ας είμαι γενικά συντηρητικός στο πώς πάω. Όταν λοιπόν βλέπω κόσμο που πάει μαλλιά κουβάρια ακράνωτος, με τον αέρα κόντρα και το μάτι να δακρύζει και να μη βλέπει χριστό, μου γυρνάνε τα μυαλά. Όχι γιατί θα φάει το δικό του κεφάλι που πάει και γυρεύοντας, αλλά γιατί η μόνιμη καραμέλα ότι επηρρεάζει μόνο τον εαυτό του δε στέκει. Αμα του σκάσει στη μάπα ένα χαλικάκι και δε βλέπει για 2 δευτερόλεπτα, θα έρθει να πέσει πάνω μου που δεν χρωστάω τίποτα. Και μετά εγώ αυτόν τον νταβατζή του δρόμου πρέπει να τον λυπηθώ κιόλας άμα σαβουρντιστεί γιατί απλά καβαλάει δίτροχο. Ε όχι δα. Άνθρωπος που δε λυπάται τον εαυτό του προφανώς δε θα λυπηθεί εμένα, οπότε γιατί να σκοτιστώ εγώ; Και ο καλύτερος χεράς να είναι, είναι ενδεικτικό μιας νοοτροπίας που δε μου αρέσει να έχω δίπλα μου την ώρα που οδηγάω, σε σημείο που λέω ότι ή τον προσπερνάς ή τον αφήνεις να φύγει, αρκεί να είναι όσο πιο μακρυά σου γίνεται.

Μπορεί να είναι και το καλύτερο παιδί, αλλά 9 στους 10 τέτοιους (και λόγω περιοχής βλέπω καθημερινά πολλούς, γνωστή καγκουρομάνα η γειτονιά) πάνω στη σέλα μεταμορφώνονται στον ενοχλητικό τύπο αναβάτη που επειδή γουστάρει να κινδυνεύει αυτός θα βάλει κι εσένα σε κίνδυνο χωρίς να σε ρωτήσει. Ξέρετε, είναι ο τύπος που σε μια χαλαρή βολτούλα θα σου κολλήσει στο σημείο που δεν τον βλέπεις προσπαθώντας να σε περάσει, θα σε κλείσει επικίνδυνα αν πας εσύ να τον περάσεις, κλπ κλπ. Άλλα είδη αυτής της συνομοταξίας περιλαμβάνουν αυτές που βάφονται ενώ οδηγάνε, αυτούς που μιλάνε στα κινητά, ζευγάρια που χαμουρεύονται εν κινήσει, νούμερα που πάνε σέρνοντας και μόλις ανάψει κόκκινο γκαζώνουν και το σφάζουν και αυτούς που επειδή βαριούνται, το φλας για αλλαγή λωρίδας το βγάζουν πάνω στην κίνηση που ήδη γυρνάνε το τιμόνι και σε αναγκάζουν να παλεύεις να βρεις πρόσφυση μέσα σε 5 μέτρα (συχνότατο σε επαγγελματικά οχήματα και ταξί). Γενικά δηλαδή, αυτούς που νομίζουν ότι ο δρόμος είναι μόνο γι'αυτούς και όλοι οι άλλοι να πάνε να ψοφήσουν.

Χαζά έχω κάνει κι εγώ κι ας άρχισα μεγάλος το σπορ, αλλά ήταν καθαρά από υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων μου τους πρώτους μήνες που δεν ήξερα τι μου γίνεται και το έκοψα πολύ γρήγορα. Ακόμα και τότε όμως, ποτέ δεν έκανα κλεισίματα και χωσίματα σε όχημα ή οδηγό που ξέρω ότι έχει μεγαλύτερες δυνατότητες και να κινδυνέψω να σκοτωθούμε για να μη μου χαλάσει τη μόστρα. Κι όμως, βλέπεις δεκάδες κάθε μέρα να κομπλεξάρονται απλά και μόνο γιατί σε βλέπουν με μηχανή να περνάς το αμάξι τους, ή να έχουν μικρότερα μηχανάκια και να σου χώνονται από παντού χωρίς να μπορούν να αναπτύξουν ταχύτητα εγκαίρως για να φύγουν. Σαν να λέμε ότι πάω εγώ με το FMX και κλείνω τον άλλο με το CBR για να μη με περάσει, που με έχει μισή γκαζιά. Αστειότητες. Την άλλη φορά βιαζόμουν λίγο να κατέβω στη δουλειά και επειδή γέμιζα λίγο παραπάνω τις ταχύτητες για να προλάβω ένα φανάρι, για μισό χιλιόμετρο ήρθαν και κόλλησαν από πίσω μου πιτσιρικάδες δικάβαλο με ένα παλιό διχρονάκι εντούρο, τη φράντζα να ανεμίζει, σκυμμένοι στο ύψος του τιμονιού, με χωμάτινα λάστιχα σε ένα από τα χειρότερα κομμάτια ασφάλτου της πόλης. Στο τέλος, από εκεί που ήταν πίσω δεξιά μου, ήρθαν αριστερά ακριβώς στη νεκρή γωνία και τα ζώα επέμεναν να με περάσουν από αριστερά με μόλις ένα μέτρο κενό μέχρι τη νησίδα, ενώ εγώ προσπερνούσα ένα αστικό που είχε σταματήσει στη δεξιά λωρίδα και ήθελα να κόψω λίγο μήπως πεταχτεί κανένας πεζός μπροστά από το λεωφορείο. Άλλη φορά έχω πλακωθεί στα φρένα για να αποφύγω ένα Z750 που έσφαξε κόκκινο, με αναβάτες 2 ακράνωτους ΔΙΑΣ εκτός υπηρεσίας.

Δε λέω ότι είμαστε παναγίες, όλοι ξέρουμε ότι το μηχανάκι σε κάνει να "τρώγεσαι" λίγο. Άλλο όμως είναι να κυνηγιόμαστε λίγο μια παρέα φίλων σε μια καλή επαρχιακή διαδρομή χωρίς κίνηση και να αναλαμβάνουμε συνειδητά όλοι μαζί ένα μικρό ρίσκο, κι άλλο να βγαίνει ο καθένας με το έτσι θέλω και να τους παίρνει όλους στο λαιμό του μέσα σε πυκνή κίνηση. Στατιστικά οι περισσότεροι που βλέπω να λειτουργούν έτσι είναι αυτοί που έχουν μια ελαφρότητα στα θέματα ασφάλειας και δεν είναι τυχαίο, γιατί απλά το βλέπουν χαβαλέ ολόκληρο το θέμα περί οδήγησης. Οπότε το πώς τους βλέπω ντυμένους το θεωρώ ενδεικτικό και τα για την υπόλοιπη συμπεριφορά τους, και κρατάω τις απόστάσεις μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτός ο BurningBeard είναι απίστευτος. Τον ρωτάς τι έφαγε το μεσημέρι και σου δίνει την απάντηση σε 5τομη εγκυκλοπαιδεια :laugh::laugh:(χωρις παρεξηγηση φυσικα). 

Περαστικά στο παλικάρι, τα υπόλοιπα περισσευουν :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικά στον Op.

Εφταιγες αλλά 'ησου προβλεπε.

όσοι δεν θέλουν να φοράνε κράνος για 500 μέτρα ας συνεχίσουν,πρόβλημα τους δεν χρειάζεται να το συζητάμε σε κάθε θέμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απαντηση απο το φιλο θελω οχι θεωρητικη συζητηση.

Πως γινεται παλι να εισαι σε δρομο μικροτερο του χιλιομετρου τον οποιο ξερεις και να πηγαινεις τοσο σα χαρος ωστε να τρακαρεις με τοσα χιλιομετρα.
ΞΕΡΕΙΣ που ο δρομος εχει επικινδυνοτητες και πας και τρακαρεις με 40 και 50 που σημαινει οτι πηγαινες με αρκετα παραπανω ή οτι περασες διασταυρωση αερα πατερα.
Μηπως εισαι απροσεκτος και δε σου φταιει ουτε το κρανος ουτε τιποτα?

Πως ειναι δυνατον να χτυπας το ποδι σου στα επιπλα του σπιτιου σου αφου το ξερεις απ εξω??????????????????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα