Jump to content
Νιονιος.

Εν δυναμη μοτοman

Recommended Posts

Καλησπερα κοσμε του my bike . 

Εχοντας περασει αρκετο χρονο διαβαζοντας του forum αποφασησα να γραφγω και εγω γιατι με κερδησε ο κοσμος οποτε λεω να δοκιμασω !! 

Πρωτη φορα κανω εγγραφη σε σχετικο forum + ειμαι τεμα αναλφαβιτος και με χαρτι θα ελεγα ( εφοσον υπαρχει :p ) αυτα για να μην παρεξηγουμαι οποτε μπορει να πονεσουν τα ματια σας με οτι προκειται να πω αν δεν εχουν αρχισει ακομη...

Λοιπον , θα ηθελα και εγω να αποκτησω την πρωτη μου μηχανη και αυτη θα ηθελα να ειναι η SYM Wolf 250i σε αυτο θα ηθελα λιγη βοηθεια 

1 ) ειναι καλη για παρθενικη φορα ;;

2 ) αξιζει τα λεφτα της ; 

3 ) εχει καποιος να μου υποδειξει καποιον καλο αντιπροσωπο; ( μονο ο βυνιος για τη ωρα μου εχει αρεσει αλλα ακομη το ψαχνω)

4 ) δικαβαλο αντεχει ; ( οχι τεραστιων διαδρομων ) 

5) μενω αθηνα και θελω αξιοπιστια στη μηχανη και τα φρενα της θα την εχω ; ( μη σαβουρωθω και δεν θα εχω ξεκινησει ακομη )

6 ) πειτε μου οτι γενικο ξερετε που θα μπορουσε να βοηθησει εναν εντελως νεο αναβατη . 

Ευχαριστω για τον χρονο σας εκ των πρωτερων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

1ον για αναλφαβητος γραφεις αριστα.

2ον ποιος ειπες οτι σου αρεσει? (αντιπροσωπος) θα σου εξηγησουν αλλοι εγω δεν ειχα προσωπικη εμπειρια αλλα δεν εχω διαβασει εδω μεσα τα καλυτερα. επαναλαμβανω δεν ειχα προσωπικη εμπειρια

3ον για το μηχανακι που θες ξεκινα και διαβασε εδω http://www.mybike.gr/forums/topic/55650-λυκανθρωποι-ενωθειτε/?page=1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα το κοιταξω το link αν και εχω διαβασει πολλα !! 

Απλα ηθελα να κανω και εγω ενα ποστ ετσι πιο στα μετρα μου και με τις δικιες μου αποριες ! Ευχαριστω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπόν ας γράψω μερικά σχόλια για το wolf 250 μιας και το αγόρασα ως πρώτη μηχανή (2o χέρι)

(το κάθε νούμερο είναι απάντηση στην ερώτησή σου)

1) πολύ καλή , σταθερή μηχανή στον δρόμο δεν προβληματίζει .

2) Εξαρτάται το πόσα δίνεις . Σήμερα καινούργια δεν θα την αγόραζα (στο site του επίσημου εισαγωγές είναι στα 4195 ευρώ ενώ το suzuki inazuma είναι στα 3595 ευρώ) . Αυτή δεν είναι μία μικρή διαφορά.

3) Είμαι εκτός Αθήνας δεν μπορώ να σε βοηθήσω εδώ(αλλά γενικά δεν έχουν ειπωθεί και τα καλύτερα λόγια για τον βύνιο)

4) Άνετα(η σέλα του 2ου επιβάτη είναι λίγο απαράδεκτη βέβαια για τα δικά μου γούστα)

5) φρένα προσωπικά τα βρίσκω πολύ καλά για νέο αναβάτη , έχουν δύναμη αλλά δεν τρομάζουν κιόλας . Για την αξιοπιστία έχουν υπάρξει θέματα που ατομα στο forum δεν έβγαλαν εύκολα άκρη (γενικά απ'ότι έχω καταλάβει αν σου "κάτσει" ελλατωματική μηχανή θα σε ταλαιπωρήσει)

6) η πάγια και τακτική συμβουλή

πάντα κράνος και εξοπλισμός και άντε με το καλό οι πρώτες βόλτες στους 2 τροχούς

σχόλιο.

Θεωρώ πως έχεις το α2 δίπλωμα ως περιορισμό.
Εφόσον πας για καινούργια μηχανή , αν έχει την οικονομική άνεση θα πρότεινα δεις και τα

honda cb500 series (cbr500 / cb500x / cb500f)

yamaha mt-07 περιορισμένο (με λιγότερα άλογα απο το εργοστάσιο για να είσαι νόμιμος)
ktm duke 200/390 (και τα αντίστοιχα rc σε ss στυλ)

όλα είναι πιο ακριβά αλλά σίγουρα τα mt-07 και ktm έχουν έκδοση abs(πιο ακριβά από τα "απλά") που το θεωρώ πολύ χρήσιμη "ασπίδα" για ένα νέο αναβάτη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι εχω Α2 

Να πω την αληθεια μου τα φοβαμαι τα 500 οποτε για τωρα και το κοντινο μελλον πιστευω θα τα αποφυγω!!

Συνηθως θα ειμαι μονος στη μηχανη αλλα θα ερχεται και η γυναικα οποτε να χωραμε δεν ειμαι και κανας τεραστιος τυπος 16,5 80 κιλα !! Οποτε ελπιζω να βολευομαστε .

Προβληματικη μηχανη χμμ ελπιζω να μην ειμαι τοσο ατυχος 

Οσο για υην τιμη εχω δει πανω κατω τι παιζει και ειμαι προθυμος να τα δωσω αρκει να πιστω πως αξιζει και να μου κρατησει . BTW πανω απο 4000€ δεν παιζει εκτος και αν μου κατσει κανα λαχειο αλλα δεν παιζω οποτε ουτε καν.

Τροποποιήθηκε από τον Νιονιος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν έχεις το μυαλό στο κεφάλι σου και τα 500 κυβικά δεν είναι κάτι που θα'πρεπε να σε τρομάξει.Έτσι κι αλλιώς οι διαφορές δεν είναι και τεράστιες μεταξύ sym wolf 250 και cb500x πχ.Από άποψη τελικής πάντα.Αν έχεις το μπαγιόκο και σου κάνει κλικ μια 500άρα πχ,μην κολώσεις.Προσεκτικά στην αρχή,με μυαλό,χωρίς μακακίες και δεν θα'χεις θέμα.Το λέω πολύ θεωρητικά αυτό,χωρίς να'χω κάνει κάτι παρόμοιο,απλά από ακούσματα γύρω γύρω.Η επιλογή δική σου προφανώς.Στη συνέχεια:

Δεν έχω κάποια κοντινή σχέση με την μηχανή που θες να πάρεις.Ξέρω ότι είναι πανέμορφη.Βέβαια αν είχα 4κ δεν θα έπαιρνα το wolf,θα έπαιρνα το inazuma(ή gsr 250) που είναι και σουζούκαρος και πανέμορφο,κρατώντας έτσι και 500 ευρώ για τα γύρω γύρω,που είναι κι αναγκαία.Πχ είναι μακακία να δώσεις 4000 για μηχανή και να έχεις mt κράνος,να μην έχεις μπουφάν και γάντια γιατί δεν σου'φτασαν τα λεφτά.Αν πάλι έχεις άνεση χρημάτων προχώρα σε ότι σου κάνει περισσότερο κλικ και εμφανισιακά,αλλά και οδηγικά,αν σε αφήσει κάποιος να κάνεις κάποιο test drive.

Sorry για το σεντόνι σεντονάκι,my 2 cents.

Τροποποιήθηκε από τον ΤάκηςΜπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το να αποκτησω μηχανη ειναι ενα ονειρο που περιμενω καιρο απλα φοβαμαι την αππγοητευση απο την επιλογη μου γι αυτο και ο λογος του ποστ οσο ανοφορα τα χρηματα κλπ ειναι κατι που με ενδιαφερει αρκετα μεν αλλα δεν εχω προβλημα για πρωτη φορα στη ζωη μου να κανω μια επενδιση τετοιου κοστους αρκει να πιασουν τοπο τα χρηματα εχω μανει εναν υπολογισμο για κοστοι βασικα οπως κρανος μπουφαν γαντια ασφαλεια κλπ αλλα επιδη κακα τα ψεματα τα λεφτα θα τα βαλω καθαρα εγω εκτος του κρανους θελω να το κοιταξω για την συγκεκριμενη μηχανη μην με απογοητευσει .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το να αποκτησω μηχανη ειναι ενα ονειρο που περιμενω καιρο απλα φοβαμαι την αππγοητευση απο την επιλογη μου γι αυτο και ο λογος του ποστ οσο ανοφορα τα χρηματα κλπ ειναι κατι που με ενδιαφερει αρκετα μεν αλλα δεν εχω προβλημα για πρωτη φορα στη ζωη μου να κανω μια επενδιση τετοιου κοστους αρκει να πιασουν τοπο τα χρηματα εχω μανει εναν υπολογισμο για κοστοι βασικα οπως κρανος μπουφαν γαντια ασφαλεια κλπ αλλα επιδη κακα τα ψεματα τα λεφτα θα τα βαλω καθαρα εγω εκτος του κρανους θελω να το κοιταξω για την συγκεκριμενη μηχανη μην με απογοητευσει .

καλος ηρθες!

για να μην απογοητευθεις προσπαθησε να κανεις ενα τεστ ραιντ 2-3 μοτο που σου αρεσουν

προταση απο εμενα το ιναζουμα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νιονιο να χαιρεσαι την γιορτη σου ρε συ.Αν δεν κανετε login ολοι μαζι για να ανοιξτε διαλογο θα εισαι ερασιτεχνης.Τελος.:beee:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νιονιο να χαιρεσαι την γιορτη σου ρε συ.Αν δεν κανετε login ολοι μαζι για να ανοιξτε διαλογο θα εισαι ερασιτεχνης.Τελος.:beee:

Φιλε συγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι ακριβως λες οπως ειπα ειναι η πρωτη φορα που ποσταρω και δεν ξερω πως δουλευει το συστημα πολυ καλα

Τροποποιήθηκε από τον Νιονιος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα