Jump to content
nitro912gr

Περί μπαταρίας ο λόγος

Recommended Posts

Καλημέρα, έχω ένα CBF 250 και η μπαταρία έχει αδειάσει εντελώς.

Από ότι μου είπε ο μηχανικός μου θέλει άλλαγμα γιατί δεν κρατάει φόρτιση και προκύπτουν κάποια θέματα.

• Η μπαταρία γράφει επάνω ότι είναι 6Ah και 50ΕΝ, το manual γράφει μόνο για το 6Ah και τίποτα για το ΕΝ, αυτό πάει να πει ότι μπορώ να βάλω κάτι μεγαλύτερο σε ΕΝ; Δηλαδή ας πούμε να βάλω μια 6Ah 80EN? Τι είναι αυτό το ΕΝ; Χωρητικότητα μπαταρίας;

• Η μπαταρία κρατάει μια κάποια φόρτιση, δηλαδή δεν παίζει να την πάρω να κυκλοφορήσω και να με αφήσει, απλά αν δεν κυκλοφορήσω μια μέρα και τώρα που έπιασαν τα κρύα, την επόμενη δεν θα δίνει αρκετό ρεύμα να κουνήσει την μίζα.
    Έχω έναν φορτιστή μπαταρίας για το αυτοκίνητο και σκέφτηκα να φορτίσω την μπαταρία να κάνω την δουλειά μου μέχρι να πάρω μια νέα, το θέμα είναι ότι ο φορτιστής γράφει δυναμικότητα μπαταρίας 16-8-Ah... Αυτό πάει να πει ότι δεν μπορώ να βάλω τόσο μικρή μπαταρία υποπτεύομαι, μπορεί να μου το επιβεβαιώσει κάποιος; (Προσπάθησα να μιλήσω με το Enhell, αλλά δεν μπόρεσα να πετύχω τον τεχνικό να μου πει).

• Από μάρκες μπαταρίας τι είναι αξιόπιστο; Γνωρίζω Bosch και Varta (τώρα έχω μια Varta επάνω), αλλά από εκεί και πέρα οι μπαταρίες που κοίταξα στο skroutz μου είναι όλες άγνωστες. Υπάρχει κάποια πρόταση για καλή και αξιόπιστη μπαταρία; Δεν θέλω να βάλω καμιά κινεζιά επάνω να μου σκάσει στα παπάρια (είναι κάτω από τον οδηγό η μπαταρία :P )

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Η χωρητικότητα είναι τα ΑΗ το ΕΝ μάλλον θα είναι ο τύπος. Αν την φορτίσεις παίζει και να σε βγάζει μια μέρα παίζει όμως και να σε αφήσει την ίδια μέρα κάπου μακριά και να σπρώχνεις.....Καλή μάρκα είναι η ΥUASA made in Taiwan, πιο ακριβή από κινέζικες, πιο φτηνή από made in Japan , καλή για τα λεφτά της και αντέχει στο κρύο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα, έχω ένα CBF 250 και η μπαταρία έχει αδειάσει εντελώς.

Από ότι μου είπε ο μηχανικός μου θέλει άλλαγμα γιατί δεν κρατάει φόρτιση και προκύπτουν κάποια θέματα.

• Η μπαταρία γράφει επάνω ότι είναι 6Ah και 50ΕΝ, το manual γράφει μόνο για το 6Ah και τίποτα για το ΕΝ, αυτό πάει να πει ότι μπορώ να βάλω κάτι μεγαλύτερο σε ΕΝ; Δηλαδή ας πούμε να βάλω μια 6Ah 80EN? Τι είναι αυτό το ΕΝ; Χωρητικότητα μπαταρίας;

• Η μπαταρία κρατάει μια κάποια φόρτιση, δηλαδή δεν παίζει να την πάρω να κυκλοφορήσω και να με αφήσει, απλά αν δεν κυκλοφορήσω μια μέρα και τώρα που έπιασαν τα κρύα, την επόμενη δεν θα δίνει αρκετό ρεύμα να κουνήσει την μίζα.
    Έχω έναν φορτιστή μπαταρίας για το αυτοκίνητο και σκέφτηκα να φορτίσω την μπαταρία να κάνω την δουλειά μου μέχρι να πάρω μια νέα, το θέμα είναι ότι ο φορτιστής γράφει δυναμικότητα μπαταρίας 16-8-Ah... Αυτό πάει να πει ότι δεν μπορώ να βάλω τόσο μικρή μπαταρία υποπτεύομαι, μπορεί να μου το επιβεβαιώσει κάποιος; (Προσπάθησα να μιλήσω με το Enhell, αλλά δεν μπόρεσα να πετύχω τον τεχνικό να μου πει).

• Από μάρκες μπαταρίας τι είναι αξιόπιστο; Γνωρίζω Bosch και Varta (τώρα έχω μια Varta επάνω), αλλά από εκεί και πέρα οι μπαταρίες που κοίταξα στο skroutz μου είναι όλες άγνωστες. Υπάρχει κάποια πρόταση για καλή και αξιόπιστη μπαταρία; Δεν θέλω να βάλω καμιά κινεζιά επάνω να μου σκάσει στα παπάρια (είναι κάτω από τον οδηγό η μπαταρία :P )

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Το μηχανάκι σου έτσι κι αλλιώς είναι μικρό και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις ρεύματος, οπότε και το κόστος της μπαταρίας θα είναι αντίστοιχα μικρό.

Όσον αφορά τα ερωτήματα, θα σου απαντήσω για ό,τι ξέρω, αλλά καλό είναι να μιλήσεις με κάποιον ειδικό να σου εξηγήσει.

Αν είσαι κοντά σε Περιστέρι όταν είσαι Αθήνα (γράφεις Athens-Aigio), πήγαινε από ΕΔΩ, ή μίλα τους στο τηλέφωνο. Είναι ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι. Κάποια φορά μου εξηγούσε ο υπεύθυνος κανά 20λεπτο.

1) Το ΕΝ είναι Αμπέρ Εκκίνησης. Σύμφωνα με όσα μου είπε ο υπεύθυνος εκεί στο μαγαζί του link, για να αποφεύγουν οι κατασκευαστές να μπει λάθος μπαταρία σε όχημα, έχουν βάλει προδιαγραφές διαστάσεων. Έτσι, αν μια μπαταρία δεν είναι κατάλληλη για το όχημά σου, απλά δεν θα ταιριάζει στον ειδικό χώρο. Θα είναι είτε μεγαλύτερη είτε μικρότερη υποδεικνύοντάς σου ουσιαστικά ότι κάνεις λάθος. 

Έτσι, και λίγο μεγαλύτερα Αμπέρ Εκκίνησης να έχει, δεν υπάρχει θέμα εφόσον ταιριάζει στο όχημα το κουτί της μπαταρίας. Γενικά πάντως πρέπει να αποφεύγεται μεγάλη απόκλιση από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Το πόσο μπορεί να είναι η απόκλιση αυτή θα στο πει στο μαγαζί.

2) Απ' αυτά που γράφεις συμπεραίνω ότι η μπαταρία είναι νεκρή κι εσύ απλά προσπαθείς να την αναστήσεις. Δε θα πετύχεις τίποτα, θα ταλαιπωρείσαι και θα μένεις στο δρόμο. Παρόλα αυτά, στα μαγαζιά μπαταριών έχουν ειδικά μηχανήματα που μετρούν το πόσο ζωντανή είναι η μπαταρία σου. Και δεν μιλάω για το εάν είναι φορτισμένη (καθώς αν το κάνεις μια βόλτα και το μετρήσεις μπορεί να δείξει ότι είναι γεμάτη, θα είναι πλασματικό όμως), αλλά για το εάν και πόσο ακόμα καιρό θα αντέξει.

Στο συγκεκριμένο μαγαζί που σου έβαλα link, μέτρησα μια χρονιά την μπαταρία στο Ibiza του Daddy. Ήταν άνοιξη και μου είπε "φίλε μου, μέχρι το φθινόπωρο θα κρατήσει, αλλά πριν βγει ο χρόνος άλλαξέ τη γιατί δε βγάζεις χειμώνα". Εγώ το ξέχασα (βλέπεις είναι του Daddy και τί να πρωτοθυμηθώ ο καψερός). Γενάρη-Φλεβάρη έμεινε. :blink: Τόσο μέσα έπεσε ο τύπος και γι' αυτό τον προτείνω ανεπιφύλακτα. :respekt:

3) Υπάρχουν πλέον εταιρείες που δεν υπήρχαν παλιά, αλλά είναι καλές και αξιόπιστες. Εστίασε αν θες και στη χώρα κατασκευής, αν και δύσκολα πλέον κάτι είναι εκτός Κίνας. Μάρκες που μπορώ να σου προτείνω έχοντας ακούσει καλά σχόλια:

Odyssey

Banner (τέτοια έχω στο αμάξι)

Winner

Exide

Yuasa Taiwan ή Japan (όχι Κινέζικη, μακριά)

Προσωπικά Bosch & Varta ΔΕΝ θα έβαζα, γιατί εκτός του ότι έχουν ρίξει ΠΟΛΥ την ποιότητά τους, είναι και Γερμανικές και δεν τους χωνεύω τους αλήτες μ' αυτά που κάνουν γενικώς. :mad:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πήρα ένα τηλ, μου προτείνει την Yuasa με 45€, αλλά μου είπε ότι έχει και μια GK κινέζικη με 25€ που θα κρατήσει λιγότερο, είμαι σε δίλημμα τώρα, γιατί δεν τρέχουν και τα φράγκα αυτές τις μέρες, αλλά από την άλλη το χρειάζομαι το μοτό, μου γλιτώνει αρκετά λεφτά από το αμάξι.

Να βάλω το 25 και βλέπουμε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πήρα ένα τηλ, μου προτείνει την Yuasa με 45€, αλλά μου είπε ότι έχει και μια GK κινέζικη με 25€ που θα κρατήσει λιγότερο, είμαι σε δίλημμα τώρα, γιατί δεν τρέχουν και τα φράγκα αυτές τις μέρες, αλλά από την άλλη το χρειάζομαι το μοτό, μου γλιτώνει αρκετά λεφτά από το αμάξι.

Να βάλω το 25 και βλέπουμε;

ναι αυτό μου είπε και αυτός, αναρωτιέμαι αν θα έχω λεφτά σε 1 χρόνο :P

Πώς σου φάνηκε? Δεν είναι ξηγημένος?

Βασικά, αυτό που θα ρωτούσα εγώ είναι τί Yuasa είναι. Τζαπάν (μπα, δεν το κόβω), Ταϊβάν, ή Κίνα? Αν είναι Ταϊβάν και πάνω, θα σου συνιστούσα αυτή, με τα 45 για να κρατήσει (το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι.... και τα σκουπίδια).

Μια Κινέζικη που έβαλα στο τουτού του Daddy κάποια φορά από ανάγκη επειδή είχε μείνει μέσα στο γκαράζ και έπρεπε να έρθει να την αλλάξει κάποιος από κοντινό μαγαζί, σε λιγότερο από 1 χρόνο πέθανε! (9 μήνες νομίζω). Ξεκίνησα άνετος να πάω στο μαγαζί να μου την αλλάξουν στην εγγύηση....... και το μαγαζί άφαντο! Είχε κλείσει ο τυπάς (αρπαχτές, ανοίγουμε ένα μαγαζί να πουλήσουμε μερικές φόλες και μην τον είδατε. Έμαθα απ' τη γειτονιά ότι ήταν αεριτζής / αλεξιπτωτιστής).  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι κομπλέ ήταν και ήξερε γιατί μίλαγε, η 45 είναι Ταιβάν από ότι είδα στην σελίδα, η Κίνα είναι 35 της Yuasa.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι κομπλέ ήταν και ήξερε γιατί μίλαγε, η 45 είναι Ταιβάν από ότι είδα στην σελίδα, η Κίνα είναι 35 της Yuasa.

ΟΚ. Δική σου η τσέπη και ούτε λόγος, αλλά η Κινέζικη μπορεί να μη βγάλει ούτε χρόνο, όπως έγινε σε μένα (από καθαρά ανάγκη ξαναλέω, γιατί μόνο κινέζικες είχε αυτές που δεν τις ήξερε ούτε ο κατασκευαστής τους). :laugh:

Αν βάλεις Κινέζικη, επιβεβαίωσε τουλάχιστον αν έχει εγγύηση 1 χρόνο και πάρτην από μαγαζί επώνυμο που θα το βρεις και μετά από 12 μήνες εκεί και ανοιχτό. Ο Κυριαζής θα είναι εκεί και του χρόνου γιατί είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ και όχι σκιτζής.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μάλλον θα βάλω την 45€, δεν μαμιέται; αν δεν έχω το μοτόρι και κυκλοφορώ με το αμάξι θα τα κάψω αυτά τα επιπλέον σε μια βδομάδα :P

Θα πάω εκεί, είμαι Κορυδαλλό οπότε θα βγω Θηβών και θα το πάρω ευθεία, βολικότατος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μάλλον θα βάλω την 45€, δεν μαμιέται; αν δεν έχω το μοτόρι και κυκλοφορώ με το αμάξι θα τα κάψω αυτά τα επιπλέον σε μια βδομάδα :P

Θα πάω εκεί, είμαι Κορυδαλλό οπότε θα βγω Θηβών και θα το πάρω ευθεία, βολικότατος.

Μακάρι να ήταν και σε μένα κοντά. :sorry: Δε θα πήγαινα σε άλλον, αλήθεια.

Τόσο πολύ τον συμπάθησα με τον τρόπο που και μου μίλησε / εξήγησε απ' το τηλέφωνο και με εξυπηρέτησε επιτόπου με το αμάξι (θα μπορούσε να μου πει "άλλαξέ την τώρα, είναι τελειωμένη" αντί να μου πει άστο για το χειμώνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχω να πω πολλά παραπάνω... Ο Κώστας τα κάλυψε όλα νομίζω...

1. Ακολουθείς τις προδιαγραφές που σου δίνει ο κατασκευαστής. Αν δεν κάνω λάθος, για το δικό σου είναι η YTX7L-BS. Έλεγξε το. Αυτός ο κωδικός σημαίνει χωρητικότητα 6Ah & 100CCA (ή 50CCA κατά το ευρωπαϊκό πρότυπο EN). Αν μπορείς να κάνεις κάποια αναβάθμιση αναφέρεται στους πίνακες των κατασκευαστών μπαταριών. 99% το upgrade θα είναι να πας σε μια λίγο μεγαλύτερης απόδοσης μπαταρία (π.χ. YTZ), δηλαδή λίγα παραπάνω CCA.

Και να μπορεί να τοποθετηθεί μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία ΔΕΝ το κάνουμε εύκολα γιατί μπορεί το σύστημα φόρτισης να είναι ανεπαρκές και να μην μπορεί να την φορτίσει πλήρως. Πρέπει να ξέρουμε την ισχύ της γεννήτριας, και την κατανάλωση που υπάρχει.

Για να κρατήσει μια μπαταρία μολύβδου το μέγιστο της ζωής της πρέπει να είναι πάντα πλήρως φορτισμένη...

2. Το να το ρισκάρεις να μείνεις από μπαταρία δεν λέει καθόλου. Εκτός αυτού η μπαταρία πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση γενικά καθώς παίζει και τον ρόλο φίλτρου.

Ο φορτιστής που αναφέρεις είναι ακατάλληλος. Μεγαλύτερος ρυθμός φόρτισης  θα προκαλέσει αεριοποίηση και θα σου στεγνώσει την μπαταρία...

3. Η καλύτερη μπαταρία φαίνεται από το βάρος της, αλλά άντε βρες άκρη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα ειπαν τα παιδια ολα απλα θα σου συνιστουσα να βαλεις ακριβος τα ιδια ΕΝ γιατι ναι μεν και καλα δεν παθαινει κατι,αλλα μακροποροθεσμα χαλα την μιζα και καιει τα καρβουνακια διοτι δινει μεγαλυτερο ρευμα κατα την εκκινηση και αυτο επιβαρυνει την μιζα σου.

Yuasa και απο εμενα να βαλεις και απλα να κανει την πρωτη φορτιση σωστα σε σωστο μηχανημα που αυτο για εσενα ειναι με 0.8 για 6 ωρες και με 8A κανα 30λεπτο  αρα θες σενα φορτιστη 8A για την μπαταρια σου να κανεις σωστη φορτιση και θα εχεις μπαταρια για 5 χρονια...

Αν κανεις την πρωτη φορτιση σωστα ειναι σημαντικοτερο απο το τι μαρκα θα βαλεις!

τι θες να πεις; φορτισμένη δεν θα μου την δώσουν;

Φορτισμένες είναι πλέον. Δεν είναι με τα υγρά όπως κάποτε που συμπλήρωνες κλπ.

ΠΡΙΝ τη βάλει, ο σωστός επαγγελματίας τη μετράει σε ειδικό μηχάνημα και τυπώνεται και χαρτάκι με την ισχύ της. Έτσι θα ξέρεις ότι δεν είναι "ψόφια".

ΜΗΝ ξεχάσεις να πάρεις και χαρτί εγγύησης (συνήθως το τυπώνουν χωριστά και το συρράπτουν με την απόδειξη).

ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ παραπάνω, μόνο από επώνυμο μαγαζί για να τον βρεις και του χρόνου αν τυχόν βγει μάπα και είναι στην εγγύηση ακόμα. Μην την πατήσεις σαν εμένα που τη διπλοπλήρωσα μέσα σε 9 μήνες........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και όμως αυτές που έχουν επίθεμα -BS (σημαίνει bottle supplied) έρχονται με τα υγρά που πρέπει να μπουν, να γίνει η αρχική φόρτιση με ανοικτά καπάκια, κλπ... Η σημαντική φόρτιση που λέμε...

Οι άλλες που λες Κώστα είναι οι Factory Activated και είναι εντελώς σφραφισμένες σε αντίθεση με τις BS, π.χ. οι YTZ.

Το καλό με τις πρώτες είναι οτι παίρνεις φρέσκο πράγμα και όχι μπαγιατλαμά...

Το "EN" δεν λέγεται. Αναφερόμαστε σε CCA (Cold Cranking Amperes / Ρεύμα Αιχμής) αλλά πρέπει να έχουμε υπόψη μας το πρότυπο γιατί θα κάνουμε λάθος. Όταν δεν αναφέρεται υπονοείται συνήθως το BCI / SAE.

http://www.scribd.com/mobile/doc/287701390#

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πως το συμπέρανε αυτό; Εξαρτάται από την μπαταρία... Ας μην γενικεύουμε... Οι factory activated έρχονται έτοιμες και μετά θέλουν μόνο συντήρηση από τον έμπορο. Οι BS θέλουν ενεργοποίηση (υγρά & φόρτιση). Κάποια μηχανάκια παίρνουν τις μεν κάποια τις δε...

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι όταν η μπαταρία μπαίνει στο όχημα να είναι πλήρως φορτισμένη.

Το παιδί άρχισε να ψάχνεται οπότε οφείλουμε να του δείξουμε τον δρόμο... Όχι να αναπαράγουμε κάτι στραβό...

Παιδί ok? :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

lol :P

η μπαταρία που θα πάω να πάρω είναι αυτή:

http://www.e-kiriazis.gr/ell/product/Μπαταρία_μοτοσυκλετών_YUASA__TAIWAN_Maintenance_Free__YTX7L-BS_-_12V_6_10HRAh_-_100_CCAEN_εκκίνησης

Τέλος πάντων ότι και όπως και να είναι φαντάζομαι θα μου την δώσουν έτοιμη προς χρήση, θα το επιβεβαιώσω και εγώ βέβαια :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαν αυτη των drz400 , ειχα μια τετοια Taiwan , καπου τοσο την ειχα παρει , με εβγαλε 2μιση χρονια , θα με εβγαζε παραπανω αν δεν ειχα καποια θεματα με πηνεια-μιζα καποιες φορες οσο την ειχα πανω και δεν τα ειχα επισκευασει ολα μαζι ωστε να μη τρωει ζορι , για 'μενα η Taiwan ειναι μια χαρα οσον αφορα ποιοτητα και κοστος , η Japan σιγουρα καλυτερη(τετοια εβαλα περσι) αλλα κι εγω αν ειχα σφιχτο budget Ταιβαν θα επερνα και παλι , ειδικα σε μαμα μοτερ θα βγαλει 3 χρονια για πλακα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και όμως αυτές που έχουν επίθεμα -BS (σημαίνει bottle supplied) έρχονται με τα υγρά που πρέπει να μπουν, να γίνει η αρχική φόρτιση με ανοικτά καπάκια, κλπ... Η σημαντική φόρτιση που λέμε...

Οι άλλες που λες Κώστα είναι οι Factory Activated και είναι εντελώς σφραφισμένες σε αντίθεση με τις BS, π.χ. οι YTZ.

Το καλό με τις πρώτες είναι οτι παίρνεις φρέσκο πράγμα και όχι μπαγιατλαμά...

Το "EN" δεν λέγεται. Αναφερόμαστε σε CCA (Cold Cranking Amperes / Ρεύμα Αιχμής) αλλά πρέπει να έχουμε υπόψη μας το πρότυπο γιατί θα κάνουμε λάθος. Όταν δεν αναφέρεται υπονοείται συνήθως το BCI / SAE.

http://www.scribd.com/mobile/doc/287701390#

Έχω πολλά χρόνια να "συναντήσω" σε μαγαζί τις "παλιές" με τα υγρά. Βασικά όπου κι αν έχω ρωτήσει για μπαταρία αυτοκινήτου ή μηχανής, όλοι πλέον μου δείχνουν τις σφραγισμένες. Μπορεί όντως να υπάρχουν και οι άλλες, αλλά δεν τις πολυδουλεύουν τα μαγαζιά και δεν τις προτείνουν προφανώς. Μόνο αν κάποιος επιμένει σε κάτι τέτοιο ίσως? Αυτή την αίσθηση έχω τουλάχιστον.

Όσο για τα σύμβολα, δεν είμαι ειδικός, αλλά γιατί χρησιμοποιούν το ΕΝ και δεν το καταργούν να βάλουν το σωστό? Αν δεις παντού το γράφουν ως ΕΝ.

αρα οι μπαταριες που περνουμε εμεις για τα μηχανακια και ο τυπος θελουν φορτιση  στην αρχη! το παιδι δεν ειναι τεχνικος μην μιλατε με τετοιους ορους φανταζομαι μπερδευετε...

Κωστας motolover μην λες ανακριβειες συμφωνω με τον ste7ios

Προσπαθώ φίλε μου να μη λέω, αλλά ουδείς άσφαλτος. Μη μας μαλώνεις κιόλας, άντε μην αλλαξοπιστήσω απ' τη Χόνδα και μείνεις μόνος σου...... :2funny:

Να βοηθήσουμε προσπαθούμε όλοι και νομίζω βοηθήσαμε τον φίλο μας να καταλάβει τί παίζει και να ξέρει και τί να ρωτήσει στα σχετικά μαγαζιά. :biggrin:

Πάντως,  στην περιγραφή απ' το link λέει "κλειστού τύπου με μηδενική συντήρηση" και αυτές απ' όσο ξέρω δεν είναι με υγρά που συμπληρώνεις.

Μπαταρία μοτοσυκλετών YUASA TAIWAN Maintenance Free YTX7L-BS - 12V 6 (10HR)Ah - 100 CCA(EN) εκκίνησης , κλειστού τύπου μπαταρία με μηδενική συντήρηση και μεγάλη διάρκεια ζωής.

Άρα, που είναι η ανακρίβεια οεο? :_unsure:

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρά! Εννοείται, έτοιμη θα στην δώσουν... (Βεβαίως το ετοιμοπαράδοτο στις BS κάπου με κάνει σκεπτικό για το πόσο φρέσκες είναι ή πόσο σωστά φορτισμένες...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρά! Εννοείται, έτοιμη θα στην δώσουν... (Βεβαίως το ετοιμοπαράδοτο στις BS κάπου με κάνει σκεπτικό για το πόσο φρέσκες είναι ή πόσο σωστά φορτισμένες...)

......................

ΠΡΙΝ τη βάλει, ο σωστός επαγγελματίας τη μετράει σε ειδικό μηχάνημα και τυπώνεται και χαρτάκι με την ισχύ της. Έτσι θα ξέρεις ότι δεν είναι "ψόφια".

......................

Ε, τί άλλο μπορείς να κάνεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σούμας στον Κορυδαλλό.

Τον είχα ξεχάσει,απο εκεί παίρνουμε μπαταρίες για όλα τα οχήματα.

http://www.magiclamp.gr/categories/services?pid=745&sid=1096:Soumas-Μπαταρίες-Εμπόρια-Ειδών-Αυτοκινήτου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά... Στην περίπτωση των BS μπορείς να το κάνεις μόνος σου αλλά πάλι θέλεις τον κατάλληλο φορτιστή. Και μπαίνεις σε έξοδα... Άστα να πάνε! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγνωμη δεν ηθελα να φανω επιθετικος φιλε... Ντάξ' βρε, δεν υπάρχει θέμα. :biggrin: Γι' αυτό και τό 'ριξα στην πλάκα άλλωστε. :winking:

απλα ειπες οτι ειναι φορτισμενες πλεον και δεν ερχονται με τα υγρα μιλωντας αοριστα χωρις να διευκρινισεις οτι ειναι αναλογος τον τυπο πραγμα που το διευκρινισε ο ste7ios στην συνεχεια

πχ εγω στις μηχανες μου δεν εχω βαλει ποτε μπαταρια που προερχεται με υγρα μεσα απο το μαγαζι διοτι δεν ξερω την παλαιοτητα που εχει στο ραφι προτιμω μπαταριες που βαζω εγω τα υγρα και στην συνεχεια τις φορτιζω σωστα και με βγαζουν 3-5 χρονια

Οσον αφορα την yuasa που θα παρει ο φιλος θελει φορτιση που αυτο τεχνικα ειναι 7 ωρες για να ειναι σωστη η δουλεια

Μην ξεχνιόμαστε. Χόντα ρε! :mB_kalo_e::v: :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα